Levis Groen ^warts Jexels in het hart~> Kosten oude ULO weer in kritische discussie Schade zeker half miljoen ^yiwik VOORBEREIDING VIERDE FASE NIET TE DUUR? BRAND MODECENTRUM BEEKMAN «K p3|| T KORFJE Snelle rijder Rijverbod Houtdief bood zwijggeld if -f-: rlT- ir nteei wordt nog hard gebouwd een de derde fese van het dorpshuisde muziekschool. i de foto het voorspeeigedeeite met de veelbesproken kapconstructie, waarvoor de ge- enterend het gevraagde extra geld niet wilde geven. De vierde fase zou tussen dit deel ven 9 muziekschool en het oude gebouw moeten komen. Verschillende leden van de commissie oor welzijnszaken (die donderdag- vond over dit onderwerp uitgebreid iscussieerdel zijn daar nogal van ge- chrokken. Men kon zich nauwelijks oorstellen dat zoveel geld nodig is voor eze voorbereiding en het was ook geen rettig vooruitzicht dat dit geld als eggegooid kan worden beschouwd, ils uiteindelijk zou worden besloten de ierde fase niet te laten doorgaan. De ommissie vond dan ook dat B en W iet een dergelijk voorstel niet bij de aad kunnen aankomen. B en W moeten er onderhand moede loos onder worden, want het was dezeflde commissie die erop aandrong fclat de vierde fase in ieder geval zeer Borgvuldig moet worden begroot om (schandalige prijsoverschrijdingen die I rich eerder bij de oude ULO hebben |/oorgedaan, uit te sluiten. De vierde fase van de dorpshuisbouw komt er betrekkelijk eenvoudig uit te kien. Deze bestaat uit een werkplaats poor 'natte creativiteit', voor ambachte- ijke cursussen en hobbyactiviteiten van I iet Mensen Zonder Werk-project. Het jeheel zou als de zoveelste 'puist' aan Je Wilhelminalaanzijde tegen het ge- 3ouw worden geplakt. Spoed In eerste instantie hadden B en W teel spoed achter de zaak willen zetten imdat dan de kosten van de vierde fase Jeperkt zouden kunnen blijven. Op de Jlaats waar de nieuwe vleugel op het lestaand gebouw zou aansluiten, zou lan een stuk muur weggelaten kunnen Norden wat tegen de ƒ10.000,— zou itsparen. Belangrijke besparingen zou- len ook voortvloeien uit het feit dat de lannemer die thans nog bezig is met de nuziekschool straks aansluitend de 'ierde fase zou kunnen uitvoeren. Dat laatste argument geldt nog steeds Inaar de besparing van ƒ10.000.— is niet teer mogelijk want de muur is al dicht- emetseld alsof er geen vierde fase omt. Dat was zelfs al het geval toen het e op de besparingsmogelijkheid ees, zodat een commissielid als Daan chilling opnieuw bevestigd zag dat er (Advertentie I.M.) STENENPLAATS 1 DEN BURG bij de voorbereiding, coördinatie en uit voering van het oude ULO-project maar wat wordt aangerommeld. De heer J. C: Dros vroeg waar die gevraagde ƒ15.000,— precies aan wordt besteed. Hij had nooit eerder mee gemaakt dat een dergelijk bedrag nodig is om de prijs van een betrekkelijk eenvoudig gebouw te bepalen. Hij vond dat de architect gewoon direct een ont werp moet maken waarop de aannemer zijn prijs kan bepalen en daarvoor pas achteraf wordt betaald volgens het principe 'No cure, no pay'. De heer G. A. Oskam liet uitkomen dat het bedrag was bepaald door de afdeling financiën als een maximum. Het staat niet vast dat het in zijn geheel nodig is. Ook Daan Welboren had nogal moeite met de voorstelling van zaken. Helemaal niet Gelein Jansen stelde zich het meest afwijzend op. Hij wees de bouw van de vierde fase van de hand, omdat het volgens hem bij voorbaat vast staat dat deze te duur is. Het uittrekken van vijftien mille om te bepalen hóe duur, vond hij dan ook weggegooid geld. Zoals bekend is de gemeente nogal ruim in de middelen voor welzijns- doeleinden komen te zitten omdat een bijdrage van vier ton uit de 'knelpunten- pot' van het rijk is ontvangen. Daardoor staat bij voorbaat vast dat de gemeente de vierde fase (die tussen de anderhalf en twee ton zal kosten) wel kan betalen. Gelein Jansen vond dat geld echter op die manier niet goed besteed. Hij dacht dat er wel dringender zaken op Texel te behartigen waren op welzijnsgebied. Hij ging er van uit dat de vierde fase hoofdzakelijk ten dienste zal staan van het MZW-project die er zijn hobby activiteiten gaat beoefenen en het stond voor hem niet vast dat dit zo dringend is, temeer daar hij eraan twijfelde of de gunstige ontwikkeling die zich onlangs bij het MZW-project aftekende wel zal doorzetten. Doemdenken De heer G. A. Oskam reageerde daarop door te wijzen op de sterk toenemende werkloosheid en de daaruit voortvloeiende grotere betekenis van het MZW-project. ,,We zullen er later nog spijt van krijgen als we deze moge lijkheid om een goede accommodatie voor werklozen te scheppen, niet aan grijpen." Jansen wps niet overtuigd. Recentelijk verschenen cijfers geven aan dat de economie zich na 1983 kan herstellen. De sombere visie van Oskam onderschreef hij dus niet. Voorzitter Fridt Blanken ontkende stelling dat het 94e JAARGANG NR. 9549 DINSDAG 3 FEBRUARI 1981 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228I 266 jn Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208. yoor advertenties, abonnementen, etc.: .angeveld De Rooy B.V., 'ostbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ13,80 per kwartaal 70 cent incasso: los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. alleen om MZW-belangen gaat. De cursusruimte van de vierde fase is ook belangrijk. Allerlei ambachtelijke cur sussen moeten nu in de scholen worden gehouden en dat geeft problemen. Daan Schilling bleef zich verbazen over het bedrag van ƒ15.000,— dat nodig is om een plan te maken waarop de aan- nemersprijs kan worden uitgerekend. ,,Een vrij dure kracht kan er voor dat geld drie maanden aan werken. Is dèt nu wel nodig?" Blanken gaf toe dat het een flink bedrag was, maar hij kon niet vertellen hoe het tot stand was gekomen. Hij veronder stelde dat niet alleen manuren waren berekend maar dat wellicht ook kost bare adviezen van constuctiebureau's e.d. zullen moeten worden ingewon nen. Welboren stelde vast dat het feitelijk ging om de vraag: voor de vierde fase of niet. Schilling vond dat het antwoord daarop moet kunnen worden gegeven zonder eerst zoveel geld uit te geven. Men was het er over eens dat het college met een beter onderbouwd verhaal moet komen. Bibliotheek Aan het begin van de bijeenkomst werd meegedeeld dat de bibliobus sinds woensdag regelmatig in De Cocksdorp komt. Naar aanleiding van problemen die waren gerezen werd daar eerst een 'proefopstelling' gehouden, waarna de mensen tijdens een hoorzitting in Het Eierlandsche Huis hun mening konden geven. De conclusie werd getrokken dat de proef is geslaagd, want er werden alleen maar positieve reacties verno men. Wat er nu gaat gebeuren met de wisselcollectie van de openbare biblio theek die tot dusver was ondergebracht bij de bestaande bibliotheek van de Hervormde kerk, staat nog niet vast. Door de openbare bibliotheek zal er in ieder geval geen geld meer worden uit getrokken nu de (betere) bibliotheek voorziening in de vorm van de bibliobus in De Cocksdorp tot stand is gebracht. Er kan wellicht een mouw*worden aangepast door de wisselcollectie in De Cocksdorp te laten op kosten van de gemeente; daartoe zou bij het ge meentebestuur een subsidieaanvraag moeten worden ingediend. Bolder De aanstelling van administratieve krachten en een personeelsfunctionaris voor de sociale werkplaats De Bolder, riep bij de commissie geen bezwaar op. De personeelsfunctionaris (die in het bijzonder is belast met het behartigen van de belangen van de Bolderwerk nemers, waardoor een scheiding kan worden doorgevoerd tussen perso neelsbeleid en economisch beleid) is een part time functie: 24 uur per week. Met een 'volle' kracht is het ministerie niet akkoord gegaan. Er is inmiddels een man voor deze functie gevonden. Hij komt uit Den Helder en wil daar blijven wonen omdat zijn vrouw daar een dag taak heeft, De functionaris zal dus geen beroep doen op de Texelse woning voorraad. Erg kostbaar voor Texel wordt het ook niet want het salaris van bijna ƒ24.000,— wordt voor 80% van rijks wege vergoed. De benoeming van de personeelsfunc tionaris vloeit voort uit problemen die zich bij De Bolder hebben voorgedaan. Gezien het persoonlijke en delicate karakter daarvan, kon hierover in de openbare vergadering niets worden ge zegd. De heer Dros vond het niet juist dat het oordeel van de commissie werd ge vraagd nu de sollicitatieprocedure al achter de rug is. Daan Schilling zei niet te kunnen beoordelen of de personeels functionaris echt nodig is en was er daarom niet zo blij mee dat de wel- zijnscommissie toch een oordeel moet geven. Maar hij nam aan dat de recht streeks betrokkenen een goede beslis sing hebben genomen. Een 36-jarige motorrijder uit De Koog heeft ervaren dat de politie ook in het winterseizoen optreedt tegen te snel rijden. Omdat hij met een snelheid van 110 kilometer over de Pontweg reed, werd hij aangehouden en kreeg een proces verbaal. De kosten van de verbouwing van de voormalige ULO tot dorpshuis blijven de gemoederen bezig houden. Aan de orde is nu de vraag of de /ierde fase moet doorgaan. De discussie wordt beheerst door het feit Mat sommigen helemaal van geen vierde fase willen weten, terwijl degenen die daar wel positief tegenover staan, angst hebben dat het jij de bouw daarvan opnieuw financieel uit de hand zal lopen. B en W jesloten daarom niets aan het toeval over te zullen laten en wilden de gemeenteraad voorstellen het plan zeer degelijk te laten uitwerken Uodat de aannemer zijn prijs precies zou kunnen bepalen en de (gemeenteraad op grond van juiste gegevens zou kunnen beslissen over al of niet doorgaan. Met dat onderzoek zal een bedrag van Hf15.000,— zijn gemoeid. De brand die zaterdagochtend woedde in het Modecentrum Beekman aan de Gravenstraat in Den Burg heeft voor minstens een half miljoen gulden schade aangericht. Niet alleen moet het gebouw als verloren worden beschouwd, ook van de voorraad (waaronder de zojuist gearriveerde zomercollectie damesmode) kon niets worden gered. Het duurde meer dan anderhalf uur voordat de brandweer die met alle beschikbare materiaal het vuur bestreed, de zaak onder controle had. Het was een bijzonder 'lastige' brand omdat het vuur dat op de bovenver dieping woedde niet was te benaderen. De brandweer kon dan ook weinig meer doen dan ononderbroken via een raam aan de achterzijde water binnen spuiten. Ook het dak en de voorgevel aan de Gravenstraat-kant werd natgehouden: totaal werd met negen stralen gewerkt. De brand werd even na zeven uur door iemand uit de Weststraat ontdekt. Hij zag de vlammen slaan uit het raam aan de achterzijde. Het is mogelijk dat de brand al uren eerder is begonnen. Toen de brandweer arriveerde had het vuur zich al over de hele bovenver dieping verspreid en heerste binnen het gebouw een enorm hoge temperatuur. Dankzij het brandwerende plafond (met een brandwerendheid van één uur) duurde het zeer lang voordat het dak het De politie hield zondagavond een Texelse automobilist aan die onder invloed van alcohol bleek te verkeren. Het resultaat van twee blaasproeven was zodanig, dat hem een rijverbod werd opgelegd. begaf. Dat ook de vloer van de boven verdieping in tact bleef was te danken aan het water dat naar binnen werd gespoten. Een groot deel van dit water kwam bij de entree van de winkel aan de Gravenstraat naar buiten en stroomde kokend heet over de straat. Niet te benaderen Halverwege het blussingswerk gingen enkele brandweerlieden met perslucht maskers naar binnen om te zien of het vuur van hieruit effectiever kon worden bestreden. Ze moesten echter ijllings terug, want allerlei brandende voorwer pen vielen van de trap naar beneden en dreigden hen te bedelven. De branden de en smeulende kleren veroorzaakten een enorme rook- en gasontwikkeling. De smook bleef lang in de straten van de omgeving hangen omdat het mistig was en er geen wind stond. Tegen tien uur stortte eindelijk het dak in waarna het dankzij de vele waterstralen snel lukte de brand onder controle te krijgen. Tot het middaguur was men echter bezig met het opsporen van vuurresten en het uit elkaar trekken van de smeulende kledingresten. Hoe heet het was ge weest, bleek uit het feit dat de stalen profielbalken van de verbrande boven verdieping totaal waren verwrongen. Ze De brandweer kon de eerste twee uur weinig meer doen dan zoveel mogelijk water in en op het brandende modecentrum spuiten. waren roodgloeiend geweest. Beneden had het niet gebrand, maar door rook en water was ook daar alles waardeloos geworden. Raadsel De oorzaak van de brand is nog een raadsel. De eigenaar, de heer C. G. A. Groot, was de avond tevoren om half tien nog in het gebouw geweest en had toen niets bijzonders geconstateerd. Omdat hij niet rookt kan ook niet worden gedacht aan een achtergelaten sigarettenpeuk als mogelijke oorzaak. De brandweer houdt het er daarom op dat er toch iets mis is geweest met of bij de CV-ketel of de gasgeiser. De tech nische recherche van de Rijkspolitie die later op de dag een onderzoek instelde, kwam echter tot de conclusie dat er in ieder geval geen technisch defect is ge weest aan deze apparaten. Wel staat vast dat de deur tussen de CV-ruimte en de ruimte waar de kleding hing, open heeft gestaan waardoor het vuur zich snel heeft verspreid en ook het kantoor tje op dezelfde verdieping heeft ver woest. De hier opgeslagen boekhouding ging eveneens verloren. Beperkt Door het optreden van de brandweer is ongetwijfeld voorkomen dat de brand zich heeft uitgebreid tot de aangren zende panden. Dat heeft echter niet zoveel gescheeld. De mogelijkheid voor overslaan van het vuur was groot omdat het modecentrum als het ware inge bouwd zit in de 4 6 supermarkt van J. Maas. Er zat welliswaar een behoorlijke stenen muur tussen maar deze was zo heet geworden dat de koppen van de balken in de supermarkt al centimeters diep waren weggebrand. Een deel van het bluswater liep de supermarkt binnen en veroorzaakte daar schade. Ook drong hier veel rook door, waardoor de winkel een tijdje voor publiek gesloten moest blijven. Vrij veel rookschade is ontstaan in de tot het zelfde gebouwen complex behorende praktijkruimte van de fysiotherapeute Marja van der Star. Het schoonmaakbedrijf Vinke raamde het schoonmaken van gebouw en in boedel op ca. ƒ1.500, Het toenemende aantal mensen dat op Texel een open haard of houtkachel stookt, heeft de vraag naar brandhout sterk doen toenemen. Een ongewenst gevolg daarvan is dat het steeds vaker voorkomt dat hout uit het bos wordt gestolen. Donderdag werd gesignaleerd dat iemand vanuit een bosperceel bij De Koog wat stammetjes hout meenam die door een loonwerker waren gekapt met de bedoeling verkocht te worden. Toen een werknemer van het bedrijf de man aansprak, bood deze een bedrag van ƒ25, - als zwijggeld. Hierop werd niet ingegaan maar de betreffende werk nemer was zo verbouwereerd dat hij verzuimde het nummer op te nemen van de donkerrode BMW met blauw kente ken waarmee de houtdief gekomen was. De politie tracht hem te vinden. Even na tien uur was het zover dat de uitgebrande verdieping te betreden was. Te zien zijn de stalen balken die door de hitte zijn verwrongen. (Foto Henk Vink).

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1