Cjrocn TwartsJ'exels in het harL> obqoqiml h'An Buurtbewoners bang voor ontplofbare stoffen Gasbron op eigen grond Duizend gulden voor schapenonderzoek Bijzondere oefeningen worden voorlaan aangekondigd Inleveren enquêteformulieren maandag nog mogelijk Brief aan gemeenteraad: Sint Jan brengt „Acht Vrouwen" Koffieochtend agrarische vrouwen Explosieven opgeruimd Oud papier hier Winterconcert Excelsior Eeerste uitkering „Noordijkfonds" 94a JAARGANG NR. 9550 TEXELSE VRIJDAG 6 FEBRUARI 19B1 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Als op de Vliehors bijzondere oefe ningen worden gehouden, zal de com mandant van de militaire vluchtleiding op Vlieland voortaan telefonisch het gemeentebestuur vooraf op de hoogte stellen. Dit om ongerustheid te voorko men. Deze afspraak is het gevolg van het contact dat B en W hebben opgenomen met de commandant naar aanleiding van klachten van het Pakt-raadslid Cor Ellen in de raadsvergadering van 16 december. Ellen had op de ochtend van die dag op de Vliehors allerlei vreemde rookwolken en lichtflitsen gezien en had zich zorgen gemaakt over het soort wapens dat daar kennelijk werd ge bruikt. Ook het geluid dat de ontplof fende munitie voortbracht was 'anders dan anders'. De commandant heeft de gemeente desgevraagd meegedeeld dat op 16 december alleen maar met zware bom men is geoefend. Dat gebeurt meerdere keren per jaar. Maar bezwaar tegen voortaan een waarschuwing vooraf was er niet. In antwoord op een vraag die Gelein Jansen op 13 januari tijdens de raads vergadering stelde, kan gemeld worden dat het gevaar dat het plastic afval aan de oostkant oplevert voor de aldaar aanwezige dieren, is doorgegeven aan het Waterschap. Bij informatie bleek dat het waterschap 738.000,— per jaar besteedt aan het opruimen van dit afval. Het al dan niet aanwezig zijn van plastic afval wisselt dagelijks. Mevrouw Huite- ma had in dezelfde raadsvergadering een vraag gesteld over hoeve Veldheim. Deze tweede woning staat al geruime tijd leeg. Met het oog op de grote woningnood op Texel had Huitema ge vraagd of aan de leegstand niets te do'ert was. Uit het antwoord van het college blijkt dat op de leegstand geen invloed uitgeoefend kan worden. Daan Welboren had vragen gesteld over de samenstelling van de advies commissie kunstopdrachten. Uit het antwoord blijkt dat in het reglement voor deze commissie is bepaald dat van de zeven tot negen leden, tenminste twee der leden vertegenwoordigers moeten zijn van de groep op Texel wonende beeldende kunstenaars. Een moeilijkheid hierbij is dat de Texelse kunstenaars niet groepsgebonden zijn. De twee in de commissie aanwezige kunstenaars zijn daarom destijds niet als vertegenwoordigers van een groep, maar als personen gekozen. Er worden wel pogingen gedaan om op korte termijn tot een bijeenkomst van Texelse kunstenaars te komen. Er kan dan bekeken worden of het zin heeft een 'kunstenaars overleg' in het leven te roepen. Het college acht het juist dat kunstenaars in een dergelijke commissie vertegenwoordigd zijn. In zijn vraagstel ling had Daan Welboren gezegd dat er moeilijkheden zijn in Den Helder waar kunstenaars van een dergelijke commis sie deel uitmaken. Op Texel zijn echter tot dusver geen negatieve ervaringen. Maandag a.s. bestaat voor het laatst gelegenheid de enquêteformu lieren voor het overdekte zwembad in te leveren bij een van de leden van de zwembadcommissie: de heren Dros, Haker en Halting. Wie geen formulier heeft gehad of het is kwijtgeraakt, kan er bij dezelfde commissieleden alsnog een krijgen. (Advertentie I.M.) T|//\n r |C STENENPLAATS 1. IXUnr jC DEN BURG (Advertentie I.M.) Een aantal mensen in de buurt van het pand Drijverstraat 1 maakt zich zorgen over een aanvraag van een vergunning voor een inrichting voor het bewaren van ontplofbare stoffen. De aanvraag werd gedaan door de heer M. bakker uit Den Burg. Hij wil in het pand Drijverstraat 1 (van zijn schoonzoon P. Schuijl) een opslagplaats vestigen voor maximaal 10.000 jachtpatronen en 50 kilo vuurwerk. De brief die door de buurtbewoners is geschreven komt dinsdag ter sprake in de raadsvergadering De verzekering stelt heel andere eisen dan de hinderwet en hierdoor worden de omwonenden gedupeerd. De brand verzekeringen van de huizen bij de opslagplaats zullen namelijk hoger wor den door het verhoogde risico, zo wordt gevreesd. Verder staat in de brief dat in het betreffende gedeelte van Den Burg dagelijks veel mensen komen. Er is de CVO-school, de kleuterschool, het ar beidsbureau en de bibliotheek. Op grond hiervan noemen de buurtbewo ners het vestigen van een dergelijke opslagplaats onverantwoord. De 36 mensen die de brief hebben onderte kend verzoeken de gemeente gebruik te maken van de bevoegdheid een bepaald deel van Texel aan te wijzen voor het vestigen van dergelijke opslagplaatsen. Ze zijn dan in de rest van de gemeente verboden. Overleg In overleg tussen het college en de heer Bakker is inmiddels besloten dat een nieuwe aanvraag voor een hinder wet vergunning wordt ingediend die meer gegevens bevat. In het overleg met de bezwaarden kunnen dan inmid dels binnengekomen adviezen van des kundigen worden betrokken. Het colle ge wijst er verder op dat de mogelijkheid die de gemeente zou hebben bepaalde delen aan te wijzen voor dergelijke op slagplaatsen op 1 augustus 1964 is inge trokken. Daarvoor in plaats is de nieuwe Wet Algemene Bepalingen Milieuhygië ne gekomen die zowel de aanvrager als de bezwaarde uitgebreid mogelijkheden geeft hun rechten te doen gelden. Het betreffende bezwaarschrift zal verder als een wettelijk bezwaarschrift in de pro cedure worden meegenomen. De Bolder Bij de ingekomen stukken is verder een brief van de heer H J. Vink uit Den Burg waarin hij van leer trekt tegen de situatie in de sociale werkplaats 'De Bolder'. Vink beroept zich op het sociaal handvest 1961 waarin staat dat billijke arbeidsvoorwaarden en billijke beloning in een sociale werkplaats moeten heer sen. Volgens Vink mankeerde er wel wat aan die beloning. Over de in het Sociaal Handvest genoemde vrijheid van vakorganisatie en het collectief onderhandelen, schrijft Vink dat dit door de directeur altijd is ondermijnd. Van beroepskeuzevoorlichting en vakoplei ding was op 'De Bolder, naar Vinks overtuiging nooit sprake en over de punten bescherming van gezondheid sociale zekerheid en sociale en genees kundige bijstand schrijft hij dat veel mensen daarvan ook niet hebben kun nen profiteren. Soortgelijke geluiden in zijn schrijven geeft Vink in krasse termen directeur JSchot de schuld van alles wat er volgens hem mis is. Het aantrekken van een personeelsfunctio naris lost volgens Vink niets op. Werk nemers zouden slechts na overleg met hun werkmeester met die personeels functionaris kunnen spreken, bijvoor beeld over sociale problemen. Vink stelt dat een werkmeester niets te maken heeft met sociale problemen van zijn personeel. Volgens hem is op dit sy steem een vorig sociaal werker, de heer Scherphuis, 'afgeknapt'. In de brief uit Vink verder allerlei beschuldigingen aan het adres van de Texelse sociale dienst en beschuldigt hij een aantal ambtena ren van onbekwaamheid, noemt het sociale bestel op Texel een puinhoop en spreekt ten aanzien van één der betrok kenen zelf van een 'misdadige inslag'. Zichzelf noemt Vink 'een soort dissident op Texel'. In het advies aan de raad stelt het college dat in de brief ernstige beschul digingen aan bepaalde personen wor den geuit. Het college wil daarom erg zorgvuldig te werk gaan en het principe van hoor en wederhoor toepassen. Er zal derhalve een gesprek met de betrok ken partijen plaatsvinden. Overigens zijn de klachten een vervolg op begin 1979 door Vink ingediende brieven. In de nieuwe brief wordt nu ook bezwaar ge maakt tegen het feit dat de gemeen teraad niet op die eerdere brieven heeft beslist, maar de afhandeling aan het college heeft overgelaten. bedrijven. Die bedrijven dienen dan weer gebruik te maken van onderaan nemers of leveranciers uit de regio. Eén en ander zou kunnen gebeuren onder de formulering dat bij gelijke prijs en kwali teit de regio-ondernemer de voorkeur verdient. Het college stelt voor de brief voor kennisgeving aan te nemen. Bij de aanbesteding van openbare werken wordt nu al zoveel mogelijk gewerkt met Texelse bedrijven. Bovendien zal in de raadsvergadering van maart een bouw- registratieverordening ter sprake ko men. Deze verordening heeft mede tot doel beunhazerij in de bouw tegen te gaan. Aardgasleiding De bewoners van het Mienterglop in De Koog hebben een brief naar de gemeente gestuurt waarin subsidie wordt aangevraagd voor de aanleg van een hoofdaardgasleiding. De hoofd- aardgasleiding voor de gasvoorziening op het Mienterglop is wederom uitge steld en het Is voor de bewoners nog maar de vraag of er voor 1982 ruimte op de gemeentebegroting is. ,,Deze gang van zaken komt ons als bewoners van de Mienterglop onbillijk voor, omdat we al twee jaar geleden onze aanvragen hebben ingediend", staat in de brief. De problemen van de Mienterglop bewo ners zullen nader door het college worden bekeken. Toneelvereniging Sint Jan zal op zaterdagavond 28 februari in De Wiele waal in De Waal het stuk 'Acht vrou wen' van Robert Thomas opvoeren, aanvang 20.00 uur. De regie is in handen van mevrouw R. Rijk-Loster. De contactvrouwen van de gezamen lijke standorganisaties hebben dinsdag a.s. een koffieochtend in hotel De Pelikaan, aanvang 9.15 uur. (Op de uit nodigingen was abusievelijk geen aan vangstijd vermeld). Mevrouw A.Broeks- Roelofs, sociaal economisch voorlicht ster van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond is aanwezig om informa tie te geven over het belangrijke on derwerp 'Regelingen met kinderen'. De diverse vragen die zich daarbij kunnen voordoen, worden aan de orde gesteld door het spelen van een soort ganzen bord. De aanwezigen moeten trachten het juiste antwoord te geven en krijgen achteraf te horen in hoeverre deze ant woorden juist waren. De vrouwen die zijn aangesloten bij 'Bloembollencul tuur' worden ook verwacht. De explosieven-opruimingsdienst was dinsdag op Texel om enige explosieven die na de storm rond de jaarwisseling waren gevonden, onschadelijk te maken. De explosieven waren gevon den bij Paal 17. Scouting Texel haalt zaterdag oud papier op in de Beatrixlaan en in de straten van Noord-West. Men wordt verzocht het papier vanaf tien uur ge bundeld aan de weg te zetten. Zaterdagavond geven de Christelijke muziekvereniging 'Excelsior' onder lei ding van de heer A. Kuik en de 'Excelsior'-drumband onder leiding van H. Beijert het jaarlijkse winterconcert in De Bijenkorf te Oosterend. De toegang is gratis. Ook kinderen zijn welkom maar zij moeten wel onder geleide van vol wassenen zijn in het belang van rust in de zaal. het programma ziet er als bogt uit: I. Opening. 2. Meester men zoekt u. arr. Jan de Haan. 3a. Wachet auf. arr. Alb. Niemeijer. 3b. Wake a wake. arr. D. Ployhar. 4. Oberto, ouverture. Verdi arr. Mol. 5. Music of the Royal fireworks. Handel arr. den Arend. 6. Mars der Medici. Joh. Wichers. 7. Optreden Drumband. a. Naar de top. S. Egberts. b. Triomf door ritmiek, S. Egberts. c. Excelsior drummers, S. Egberts. d. Tiger drums, J.J. M. Stoffels. e. Variant, A. van Veluwen. f. Jumping circus, J. G. Schroën. 8. Pauze. 9. Texelsuite, Alb. Kuik. 10. Eldorado, R. Beek. 11Instant concert, Harold Walters. 12. Amazing grace, arr. W. Hautvast. 13. Spiritual Contrast, Harold Walters. 14. De dag door Uwe gunst ontvangen, arr. Jan de Haan. 15. Sluiting. De gebroeders Bruining in De Koog hebben sinds maandag een gasbron. Het is brandbaar moerasgas, grotendeels bestaande uit methaan, dat spontaan uit een gat in het straatje voor hun verhuurbedrijf aan de Nikadel omhoog komt. Inmiddels zijn al honderden kubieke meters vrijgekomen en de gebroeders Bruining overwegen dan ook het gas voor koken of verwarming te gaan gebruiken. Bouwmarkt Bij de ingekomen stukken verder een brief van de dienstenbonden FNV waar in wordt gewezen op de problemen rond het inzakken van de bouwmarkt. In de brief adviseert districsbestuurder D. Hamaker de gemeente bij de aanbe steding van bouwwerken zoveel moge lijk gebruik te maken van regionale Het „Noordijkfonds" heeft een be drag van 71000,— beschikbaar gesteld voor de schapencommissie van de drie landbouworganisaties. Het geld zal worden gebruikt voor de schapenhouderij, in het bijzonder voor de registratie in verband met het onderzoek naar de beruchte zwoegerziekte. Maar ook andere schapenziekten (zoals blinde lammeren, uierontstekingen en scraepie) zullen de aandacht krijgen. Het overhandigen van het spaar bankboekje met duizend gulden was een kleine plechtigheid op de woensdag in ,,De Pelikaan" gehouden Veehouderijdag 1981. Het was de eerste keer dat een uitkering werd ge daan uit het vorig jaar opgerichte Noordijkfonds. Dit fonds ontstond uit het kapitaal van de opgeheven TBC- vereniging, vermeerderd met bijdragen van onder meer de landbouworganisa ties. De stichting die het fonds beheert stelt zich tot doel: stimulering en in standhouding van de agrarische bedrijfsuitoefening op Texel. Dit doel kan bereikt worden door uitkeringen aan daarvoor volgens het bestuur van de stichting in aanmerking komende instanties of personen op Texel, die zich in positieve zin hebben onderschei den Het kan ook gaan om een niet- specifiek agrarisch doel. Het bedrag dat jaarlijks wordt uitgekeerd bestaat uit de rente van het kapitaal. Aangezien men beschikt over 711.000,— kon duizend gulden worden gegeven. De heer C. Commandeur nam het Spaarbankboekje namens de schapen commissie in ontvangst. Op de veehouderijdag werd namens de vereffenaars van de TBC-vereniging verslag uitgebracht over de oprichting van het fonds en de liquidatie van de TBC-vereniging door de heer B. v.d Beek. Een commissie, bestaande uit de voorzitters van de landbouworganisa ties, de Kl-vereniging en de fok- en controlevereniging, heeft zich met de afwikkeling van deze zaak bezig gehou den. Voorzitter KI. Eelman („Wiljo") van de Stichting Noordijkfonds gaf een uiteenzetting over doel en werk wijze van de stichting. Het bestuur ver gadert minstens eens per jaar en vóór 1 oktober van elk jaar wordt bepaald welke persoon of instantie voor de uit kering in aanmerking komt. Wat een geluk in deze tijd van toenemende energieprijzen I Te mooi om waar te zijn, dacht uw verslaggever toen hem deze tijding vanuit de winterse badplaats bereikte. Ter plaatse aange komen moest hij echter inzien dat het geen grap was van de gebroeders Bruining of een publiciteitsstunt van De Koog Promotion, maar pure waarheid. Tot die conclusie was ook het gasbedrijf Texel gekomen, dat in eerste instantie door de gebroeders Bruining was ge waarschuwd, omdat ze dachten dat het gas afkomstig was uit een lekkende aardgasleiding. Met de leiding was echter niets aan de hand. De Bruinings deden hun geruchtma kende ontdekking toen zij maandag ochtend benzine in hun auto deden. Hielke Bruining: ,,Op dat moment hoor den we een borrelend geluid onder de auto. En toen die weg was, zagen we dat tussen de klinkers van de straat water omhoog pruttelde en roken we een scherpe stank van rottende eieren. Toen we er een lucifer bij hielden ontstond een grote vlam." Steeds meer Later werd een provisorische klok op de gasbron gezet waaraan een pijp was bevestigd zodat het gas daar kon worden ontstoken. In de loop van de dag nam de gasaanvoer nog toe en ook bij het ter perse gaan van de krant wees niets erop dat het verschijnsel zou afnemen. Het gas lijkt zich met vrij veel geweld naar boven te werken. Als je met het oor op de grond luistert, hoor je een rommelend geluid. Wie er op let voelt het gerommel zelfs door zijn schoenzolen. Afgaande op de grootte van de vlam zou er makkelijk een cv- installatie en/of enkele gaskookplaten op kunnen werken. Met name in de omgeving van De Koog is het bij het slaan van pompen of bij afgravingen wel meer omhoog gekomen. Het gas is af komstig uit veenlagen die op enkele meters diepte zitten. Methaan is in feite een rottingsprodukt. De stank van rotte eieren is te verklaren door het feit dat soms tevens het gas zwavelwaterstof mee komt. Die stank werd de afgelopen jaren in De Koog herhaaldelijk waarge nomen. Gedacht werd dat het riool niet goed functioneerde. Achteraf moet dat het moerasgas zijn geweest, dat tussen de voegen van de straatstenen omhoog kwam. Hoe lang? De grote vraag is nu of de nu in De Koog ontstane gasbron niet spoedig is uitgeput. Als de stroom een paar jaar zou aanhouden is het de moeite waard voorzieningen te treffen om het gas behoorlijk op te vangen, op te slaan en te gebruiken voor koken en verwarming. Alleen een bodemonderzoek door des kundigen zou in dat opzicht enige zekerheid kunnen verschaffen, maar aangenomen mag worden dat zo'n onderzoek veel geld kost. De meest gebruikelijke methode om moerasgas op (lees verder pagina 2) „Ifoei eens wat een hitte/" zegt Bertus Eelman. een van de vale Hogers die het fenomeen met eigen ogen wilden aanschouwen. In het midden Hielke en rechts Lammert Bruining.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1