Brandstichting gevolg van psychische druk I Nieuwbouw van appartementen Zusterkring vierde diamanten feest ZAAK TEGEN TEXELAAR VERDAAGD Texelaars voor de balie Ingebroken in Kaapsnol Geen vuilnisvat Natuurgeneeswijze in De Schakel .VERVOLG VAN PAG. Eigen gasbron PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 6 FEBRUARI 19 Wegens brandstichting en diefstal moest zich dinsdagochtend een 42-jarige Texelaar voor de meervoudige kamer van de arrondi- sementsrechtbank in Alkmaar verantwoorden. Door de officier van justitie Mr. Strickerda, was de Texelaar de ernstigste vorm van brandstichting verweten, namelijk die, waarbij direct levensgevaar voor andere personen bestaat. De verdachte, die sinds zijn daad in het huis van bewaring in Haarlem gedetineerd is, had op 31 oktober in Den Burg in zijn huis aan het Schilderend spiritus over een stoel en een bank gesprenkeld. Vervolgens had hij de zaak aangestoken, waarop een grote uitslaande brand ontstond. Volgens de officier was hierbij gevaar ontstaan voor de bezittingen en de levens van de buren en werden ook brandweerlieden in een levensgevaarlijke situatie gebracht. Het tweede feit dat de Texelaar ten laste werd gelegd betrof een diefstal in de Katholieke LTS aan de Vondellaan in Alkmaar. Door een ruitje te breken had hij zich toegang in de school veschaft, waarop hij er vandoor wilde gaan met een schrijfmachine. In zijn verdediging werd de Texelaar bijgestaan door Mr. J. K. Feikema. Over de diefstal meldde de Texelaar dat het hem er niet om te doen was iets te stelen, maar dat hij een slaapplaats voor de nacht zocht. Daartoe had hij zich inderdaad via een ruit toegang tot de school verschaft. Met de schrijfma chine bij zich werd hij de volgende ochtend slapend aangetroffen door een onderwijzer en een aantal leerlingen. Toen hij wakker werd was de politie al gewaarschuwd en kon hij zo uit zijn slaapplaats de politieauto in. De ver dachte zegde toe dat de schade aan de ruit door hem betaald zou worden. Televisie Over de brandstichting stelde de pre sident van de rechtbank Mr. Posch vast dat de verdachte zich kennelijk in een periode bevond waarin hij het allemaal niet meer zag zitten. U zat naar de televisie te kijken, uw vrouw was weggegaan en toen vloog het u opeens allemaal aan?" vroeg de president. De verdachte beaamde dit. ..Mijn vrouw zei dat ze even naar mijn schoonmoeder toeging. Ik heb dat niet gehoord, bleek later. Ik heb toen de televisie aangezet en opeens raakte ik in paniek. Daardoor ben ik naar buiten gegaan en heb aan diverse mensen gevraagd of ze met me wilde praten. Bij verschillende huizen heb ik aangebeld. Maar de mensen hadden er geen zin in en gooiden zo de deur voor mijn neus dicht. Bij mijn buren heb ik ook aangebeld. Ik zie het niet meer zitten," zei ik. ,,lk steek de boel in de fik." Op dat ogenblik was ik nog niet werkelijk van plan om het huis in brand te steken. Toen ik weer naar binnen ging, vloog het me opnieuw aan. Ik heb de kinderen de straat opgestuurd. Wat er toen gebeurd is, weet ik niet goed meer. Als ik had geweten, wat ik ging doen dan had ik mijn volière met vogels en de katten in veiligheid gebracht. Die zijn nu verbrand. Dat is heel erg. Vervolgens las Mr. Posch het politie verslag voor waarin naar voren kwam dat de verdachte zijn daad heeft ge pleegd door middel van spiritus die in het keukentje stond. Heeft u niet begrepen dat deze daad ontzettend gevaarlijk was voor degenen die naast u woonden? Er is een materiële schade ontstaan van f130.000, en dat is al behoorlijk. Maar heeft u niet ge dacht aan de mensen ernaast. Een mensenleven is onvervangbaar", zei officier van justitie Strickerda. ,,lk heb er niet aan gedacht", zei de verdachte die verder meldde bezwaar te maken tegen het feit dat in zijn dagvaar- diging het woordje 'opzettelijk' voor kwam. Hij stelde pas van de technische recherche gehoord te hebben dat hij spiritus had gebruikt. Zelf had hij er geen enkel benul van hoe hij zijn daad had gepleegd. Alles was in een soort waas gebeurd. Ik zie nu wel in dat het gevaarlijk was. Mijn katten, de volière, het kanariepietje, het is allemaal dood." Ja", zei de president, „juist door die katten is nogal wat verwarring ontstaan. Daardoor dachten de politie en de brandweer dat zich nog kinderen in het huis bevonden. Met gevaar voor eigen leven zijn brandweermensen het bran dende huis binnengegaan. Met pers luchtmaskers op hebben ze het door zocht. Later bleek het zoontje waarom het ging, veilig in de bioscoop te zitten. Maar u heeft de brandweermensen wel in een gevaarlijke situatie gebracht." De verdachte zei dat nu te beseffen en vertelde een brief te hebben geschreven naar de gemeente Texel waarin hij om vergiffenis voor zijn daden vroeg. Als getuige-deskundige werd hierop de heer Nieuwland gehoord die als maatschappelijk werker de verdachte helpt. Hij meldde dat er een verschil van mening tussen de verdachte en hem bestaat over de beste wijze waarop hulp zou kunnen plaatsvinden. De verdachte wilde zo snel mogelijk naar huis waarna ambulante hulp via een maatschappelijk werker plaats zou kunnen vinden. De reclassering vond echter dat hulpverle ning in een inrichting de voorkeur moet hebben. Deze mening werd onder steund door een psychiater met wie Nieuwland regelmatig contact heeft. Pas een week geleden was de verdachte tot de slotsom gekomen dat behande ling in een inrichting voor zijn problemen misschien inderdaad de beste weg zou zijn. Na overleg met zijn advocaat had hij er in toegestemd dat hij opgenomen zou worden. De heer C. Mets uit De Koog is van plan zijn stolp achter de winkel Dorps straat 16 te slopen en daarvoor in de plaats vier appartementen te bouwen. In de in slechte staat verkerende stolp zijn nu ook vier appartementen aangebracht maar deze voldoen niet aan de huidige eisen. Mets wil op de plaats van de oude stolp tevens een magazijnruimte bou wen. De stolp heeft als bestemming 'ge mengde bebouwing' en daarin is de bouw van een magazijnruimte toege staan. De appartementen passen niet in het thans geldende bestemmingsplan maar wel in het in bestemmingsplan dat in voorbereiding is. B en W staan op de standpunt dat de stolp voor De Koog weinig waarde heeft. De stolp biedt bovendien weinig mogelijkheden om te komen tot vier appartementen die een aanvaardbare kwaliteit hebben. B en W zijn van mening dat Mets de mogelijk heid moet krijgen om vier goede appar tementen te bouwen. Er is op gelet dat de oppervlakte en de massa van het nieuwe appartementengebouw niet toeneemt. De raad wordt dan ook voor gesteld een voorbereidingsbesluit te ne men waardoor met toepassing van artikel 19 de bouw van de apparte menten en magazijn mogelijk wordt ge maakt. „Ik ben al vanaf 1964 met de justitie in aanraking", zei hij. „Vroeger thuis, als kleine jongen, was het altijd: 'hou je mond dicht', als ik iets wilde zeggen. Die vroegste ervaringen hebben ge maakt dat ik allerlei emoties heb opge kropt. Wat er nu gebeurd is, heeft ook heel nauw te maken met die emoties. Het is goed om tot rust te komen. Daarom heb ik gezegd; ik voel er wel iets voor opgenomen te worden. Wel heb ik sterk het idee dat ik eigenlijk in mijn gezin als vader thuishoor. Maar_ ik weet niet of dat wel kan. Maatschap- Dinsdag wordt ook aan de gemeente raad gevraagd om de verkoop van 700 vierkante meter grond, liggende tussen de landbouwschool en rusthuis Sint Jan, aan K. J. van der Weide goed te keuren. Zoals bekend wil Van der Weide daar een woonhuis bouwen en de raad heeft in haar vorige vergadering een voorbereidingsbesluit genomen om dit mogelijk te maken. De bouw is strijdig met het geldende bestemmingsplan. Door het ontbreken van ander geschikt bouwterrein hebben B en W noodge dwongen gekeken naar een andere mogelijkheid en het door de Van der Weide aangewezen perceel aan de Beatrixlaan goed bevonden. Om de nieuwbouw zo goed mogelijk in het landschap te laten passen zal Van der Weide een strook beplanting van tien meter breed aan de Beatrixlaan moeten aanleggen. In de koopakte is gesteld dat Van der Weide deze beplanting ook moet onderhouden, waarbij —als hij in gebreke blijft— een boete van f100, per dag voldaan moet worden. Bij het bepalen van de koopsom is wel rekening gehouden met de onderhoudsplicht. De groenstrook zal worden verkocht voor slechts f 10,— per vierkante meter. Voor de eigenlijke bouwgrond moet Van der Weide f100,— per vierkante meter betalen. pelijk gezien is het moeilijk een nieuw huis te vinden." Nieuwland zei hierop dat geprobeerd wordt huisvesting in Den Helder voor elkaar te krijgen, maar dat ziet er vrij somber uit. Hij vond het jammer dat zijn cliënt niet twee maanden eerder tot de conclusie was gekomen dat hij wel opgenomen wilde worden. Dan had sneller gehandeld kunnen worden. Het zal nu wel even duren voordat opname plaats kan vinden. In antwoord op een vraag van een rechter van de meer voudige kamer meldde de verdachte nog dat de relatie met zijn vrouw na de brand beter is geworden. Zij is vaak op bezoek geweest in het huis van bewa ring en wederzijdse fouten zijn doorge praat. Aanhouden De officier wees er nog op dat een behandeling in een inrichting net zo lang kan duren als noodzakelijk wordt geacht door de behandelende artsen. Dit in tegenstelling tot gevangenisstraf die een vaste termijn bestrijkt. De officier vroeg of de verdachte zich daar goed reken schap van had gegeven. Verder achtte de officier het ongewenst dat de ver dachte op vrije voeten zou komen in de tijd tussen de zitting en de opname. Op grond daarvan vroeg hij Nieuwland spoedig te willen beginnen met het onderzoeken van de mogelijkheden tot opname. Tot zolang zou de zaak aange houden moeten wordern. Advocaat Mr. Feikema wilde ook gaarne aanhouding van de zaak. Hij zei dat het feit dat de verdachte nu wel iets voelt voor opname mogelijk een gevolg is van zeer lang durige gesprekken die hij met hem heeft gehad. Feikema concludeerde dat er nu een soort vacuüm ontstaat tussen zit ting en opname. Snel werken leek hem daarom noodzakelijk. „Ik kom nu in een stuk onzekerheid. Ik hoop dat die opname zo spoedig mogelijk gerealiseerd wordt," zei de verdachte. De heer Nieuwland beloofde 's middags nog de mogelijkheden na te zullen gaan en de zaak door te spreken met de psychiater Dr. Breedveld. Beloten werd de zaak aan te houden tot de zitting van 17 maart. In de tussentijd zal er een rapport en een advies van de reclassering moeten ko men. De heer Nieuwland en Dr. Breed veld zullen de mogelijkheden tot opna me bezien. „We vertrouwen erop dat u er echt aan meedoet. Het is voor uw eigen bestwil", zei de president Mr. Posch tegen de verdachte. In de nacht van zondag op maandag is ingebroken in de RST- kantine „De Kaapsnol" op camping Kogerstrand. De daders namen vier flessen drank en een klein geldbe drag mee. Door het vernielen van een raampje konden de daders binnenkomen. In de kassa werd echter alleen een kleine hoeveelheid wisselgeld aangetroffen. Regelmatig gebeurt het dat onbeken den gebruik maken van de vuilcontai ner van de Scouting Texel aan de Bern- hardlaan. Vooral visafval en afval uit de tuin wordt in de container gegooid. De Scouting-leiding wijst erop dat oud papier altijd welkom is, maar dat de vuilcontainer niet bedoeld is als stort plaats voor de hele buurt. Na de pauze maakten verschillen personen van de gelegenheid gebrui om de jubilerende zusterkring toe spreken. Namens de Landelijke Fede|ev ratie van Doopsgezinde Zusterkringe sprak mevrouw Stelling. Verder wer het woord gevoerd door mevrou Duïnker-Mantje (voorzitster van de t#nl deratie Texel), de heer F. Schelling^er namens de kerkeraad en de dam Moojen, Kooiman en Eelman. OojPn mevrouw Bakker-Zuidewind (docht van de oprichtster) kwam haar felicit ties aanbieden. |6£ De foto geeft een overzicht van d||e kerk tijdens de viering. De Doopsgezinde zusterkring van Den Burg heeft dinsdag avond het 60-jarig bestaan gevierd. Daartoe was een feestelijke herdenkingsbijeenkomst georganiseerd in de Doopsgezinde kerk, waar ook de leden van de zusterkringen van de andere dorpen bij aanwezig waren. De zusterkring werd 23 december 1920 opgericht door mevrouw T. Zui- dewind-Keijser. Begonnen werd met 19 personen die zich als doel hadden gesteld: versterking van het godsdien stig gemeenschapsleven. De zusterkring kan als een bloeiende vere niging worden beschouwd. Regelmatig worden bijeenkomsten georganisserd, die over het algemeen goed worden bezocht. Met de zusterkringen van de andere dorpen vormt de zusterkring van Den Burg een federatie, die totaal 125 leden telt. Het zijn zoals de statuten voorschrijven allemaal leden en geestverwanten van de Doopsgezin de gemeente en ze huldigen nog altijd het doel dat hen èl in 1920 voor ogen stóndla u t,r' nsqciBdPsbobd i De viering van1 dinèddrjavond begon met een begroetingswoord door de voorzitster, mevrouw Van der Kooi. Er volgde een samenzang met orgelbege leiding van de heer Krayma en ds. Hyl- kema sprak een overdenking uit. Hoofdschotel van de avond werd gevormd door het voordragen van Chassidische legendes (zoals verteld door Martin Buber) door mevrouw Woelinga uit Hoorn. Ter illustratie wer den dia's vertoond van tekeningen van de in de oorlog gefusilleerde Jan Weg man. Mevrouw Cadee-Koenen en de heer Donderdagavond 12 februari wordt in De Schakel in Den Burg een avond over natuurgeneeskunde gehouden. Aan vang 20.00 uur. Entree f4 Spreker op deze avond is H. Nieuwe- huis, die is afgestudeerd aan de Aca demie voor natuurgeneeswijzen in Am sterdam. Spreker zal ingaan op de ver schillende mogelijkheden en vormen van deze geneeswijze. De avond is ge organiseerd door De Vlier. P. Krayma (resp. fluit en orgel) ver tolkten onder meer uit de Messiah van Handel. te vangen is ervoor te zorgen dat het niet uit een gat in de grond maar in een sloot of vijver omhoog komt., Er kan dan een drijvende klok worden opgezet waarin een voorraad onder een zekere druk (afhankelijk van het gewicht van de klok) kan worden gevormd. De aanvoer van gas kan wisselvallig zijn en soms zelfs helemaal tot stilstand komen, af hankelijk van de temperatuur (in de 1 zomer gaat het rottingsproces sneller) en de stand van het grondwater. Dat is overal anders. In Noordholland zijn meerdere stabiele gasbronnen die het hele jaar werken. Eerder Zoals gezegd: de gasbron van Brui ning is geen Texels unicum. Al in de jaren voor de oorlog werden in de om geving van De Koog en volgens zeggen in een enkel geval ook in De Cocksdorp bij toeval kleine gasbronnen ontdekt. Het is onder meer gebeurd bij het graven van de Brink in De Koog in de dertiger jaren. Bij het slaan van pijpen voor bronbemaling die daarbij werd toe gepast kwam gas te voorschijn dat kon worden aangestoken. Voor loodgieters die zich in de jaren dat Texel nog geen waterleiding had, bezig hielden met het maken van putten was het vrijkomen van gas een min of meer vertrouwd verschijnsel. Als regel ging het om kleine hoeveelheden en hield de aanvoer na korte tijd vanzelf op. Anders ligt het als het veen waarin het gas ontstaat, is afgedekt met een afsluitende leemlaag. Als de klei door de pompbuis wordt doorboord, stuit deze als het ware op een bel van gas die vanuit het hele veenpakket in de omgeving wordt 'ge voed'. Zo'n gasbron kan tientallen ja in werking blijven. Dat gebeurde in 19 op het recreatiebedrijf van de heer J. Jl Bakker van 'De Instuif' aan de Califor^ niëweg. Bij het slaan van een pomp l een diepte van vier meter ontstond eerf gasbron, die tot op de dag van vandaag in werking is. Jarenlang kon op dit ga£j worden gekookt. De Texelse gasbrora g kreeg destijds veel publiciteit in landelijj: p ke bladen. Door de uitbreiding van da- supermarkt van De Instuif is de bron f intussen binnenshuis komen te liggenje' Om het gas toch te kunnen blijverfe gebruikpn werd er een aftakleiding gefi) maakt die naar de gaskookplaat in een)- aangrenzend vertrek loopt. De laatstël,n jaren is de gastoevoer echter aanzienlijk" teruggelopen. Als het koud is komt er„f praktisch niets, zodat de maaltijd tegen^e woordig als regel toch op een ander', fornuis wordt bereid. Bomkrater I Een andere bekende gasbron op TexeUC ligt nauwelijks tweehonderd meter verfe der, in het zogenoemde 'Bos van Cali* fornië'. Hier viel in de oorlog een vlieg tuigbom. Bij de explosie ontstond eenro meer dan twee meter diepe krater, dia onmiddellijk volliep met grondwater en) sindsdien borrelt hier onafgebroken! moerasgas op, dat echter nooit is opge-| vangen en benut. De gebroeders Hielke en Lammert^ Bruining hebben inmiddels een een-| voudige inrichting gemaakt waarmeé het gas wordt opgevangen en via een" slang afgevoerd. Een poging om er eenC van de CVI geleende aardgasboiler op té laten werken, werd een succes. Del komende dagen zal worden nagegaan 1 of ook de CV-installatie erop kan wor-r den aangesloten. Als dat lukt zou de" gasbron een jaarlijks voordeel van meer dan f5000,— kunnen opleveren. Van dichtbij gezien de gesbron zoals deze zich maandagochtend openbaarde. Tussen de straatklinkers borrelt gas omhoog en tegelijkertijd grondwater en modder.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2