Jeugd op hoorzitting: Asiel mag niet dicht Larissa voelt zich lekker op Texel mmm KRUISWOORDPUZZEL „Wij doen het anders maar beter" VASTE DATA Bestuursverkiezing Stichting Samen Eén raws mcA'mi IIIIIIIIIIM^ Kamervragen over duinafslag lllllllllllllllllll iiiii iRI 1 IJDAG 6 FEBRUARI 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Op de hoorzitting over het voort- staan van het jongerencentrum 't liel die woensdagavond in het cen- im met dezelfde naam werd ge- uden, bleek dat de vijfendertig aan- izigen unaniem van mening waren dat Asiel niet dicht mag. ledereen was n mening dat de jeugdwerkruimte in n behoefte voorziet door opvang te iden aan henzelf maar dat er meer eet gebeuren om het centrum voor n breder publiek toegankelijk te ma in. Er vielen harde verwijten aan het Ires van het huidige SOJ bestuur dat in plan is de stichting volgende week te heffen. Aan het einde van de lorzitting werd besloten dat aan dat stuur gevraagd zal worden zélf op te appen maar de stichting nog niet op te >ffen. Als de stichting blijft bestaan zal de komende tijd geen nieuw bestuur jn, maar de tien jongeren die zich oensdagavond bereid verklaarden het pen Jeugdwerk nieuw leven in te azen zullen gaan bekijken hoe het ïancieel en bestuurtechnisch verder oet. De Welzijnsstichting heeft zich be idt verklaard de twee scholierenop- ingsters Liz Gedekink en Mieke Busch ver te nemen tot 17 maart, wanneer un tijdelijke aanstelling afloopt. Rob ink opende de rij van sprekers door te :ellen dat er onder de jongeren wel egelijk behoefte is aan een ruimte waar 3 zichzelf kunnen zijn. Hij doelde hier ooral op de 'punks' die op het moment e grootste vaste groep bezoekers zijn. aro Veenstra pleitte voor een bestuur an jonge mensen dat echter ook weet ioe het een jongerencentrum subsidie- schnisch moeten runnen. Het meren- eel van de bezoekers vond het terecht at het huidige SOJ bestuur ermee topt. ,,0p een enkele uitzondering na ag je ze hier nooit. Daardoor werd het iok een puinhoop. Het was heel moeilijk m nieuwe ideeën bij het bestuur aan te aarten, omdat ze geen idee hadden vat hier gebeurde", was een veel- lehoorde mening. Daarnaast werd toch lepleit voor een grote vrijheid van zelf andelen, waarbij verzekerd werd dat iet dan geen puinhoop zou worden. Dat ou niet kunnen omdat de verantwoor- lelijkheid voor het programma bij de iezoekers zelf ligt en niet bij een lichaam lat één keer in de maand vergadert, naar verder weinig contact met de be oekers heeft. Gijs Kijzer zei behoefte te hebben aan een jongerencafé waar je heen kan gaan als je je verveelt. Hij zei ook dat een bezoekersraad uit zou moeten maken wat er georganiseerd wordt, maar dat die plannen dan voor gelegd zouden moeten worden aan een paar mensen die kunnen bekijken of het financieel haalbaar is. Vast barpersoneel Herman Smeeders en Evert ter Have waren van mening dat er constant vaste mensen achter de bar moeten staan, waaraan het publiek zijn wensen ken baar kan maken. Zij boden aan, omdat ze werkloos zijn, dit gratis zelf te doen. „ledereen heeft ideeën maar er gebeurt uiteindelijk niets. Daarom zouden zij die wensen kunnen bekijken. Dan moeten er wel regels gestels worden, waardoor bezoekers van allerlei pluimage in 't Asiel terecht kunnen. Als er geld is kan er het een en ander georganiseerd worden." Jan Kramer, de jeugdwerkbegeleider, zei dat het tekort aan geld nu juist het grote probleem is. Vorig jaar heeft het SOJ een barwinst van negenduizend gulden gehaald maar door grote vaste lasten is er toch nog veel geld tekort. De meeste bezoekers waren geen voor stander van het voorstel van Smeeders en Ter Have. "Het Asiel is voor jongeren en jullie hoeven niet alleen achter de bar. Dat kunnen we alleméél." Tolerantie Renske van IJsseldijk jr. zei dat er niet alleen gekeken moet worden naar de groep die nu 't Asiel bezoekt maar vooral naar de groep die er niet komt. Zij vond het jongerencentrum ook uiterma te geschikt om film- en toneelavonden te houden of cursussen te organiseren. Alleen moet de tolerantie van de vaste groep bezoekers er dan wel zijn om dit toe te laten en zonodig mee te helpen. Smeeders had gemerkt dat veel scho lieren onder de middag naar een café gaan. Hij had aén hen gevraagd waarom deze groep niet meer naar 't Asiel gaat. Waarop werd geantwoord dat de sfeer daar te eenzijdig is. „De punks maken teveel de dienst uit, misschien doordat ze een vrijere mentaliteit hebben, maar dan zit ik liever in een rustiger omge ving" was een veel door Smeeders gehoorde opmerking Hij vond dat het interieur, voornamelijk bestaande uit oude banken, verbeterd zou moeten worden. Renske van IJsseldijk zei dat als er een gebruikersraad komt, deze met een activiteitenrooster kan gaan werken waardoor jongeren met ver schillende interesses toch op bepaalde tijden in 't Asiel terecht kunnen. Ook werd er gepleit om Texelse popgroepen in 't Asiel te laten oefenen, omdat er veel tekort oefenruimte is. Jan Kramer was van mening dat dit dan in overleg met de dorpscommissie bekeken zou moeten worden omdat de mensen die in het dorpshuis werken, zoals bijvoor beeld de maatschappelijk werker, daar last van kunnen hebben. Ledenkaarten Chris Pastoor stelde voor om leden- kaarten te verkopen zodat aangetoond wordt hoeveel mensen het Asiel willen bezoeken. Leden zouden dan ook regel matig op hoorzittingen hun ideeën kunnen spuien. Liz Gedekink, scholierenopvangster, vond dat in het verleden gebleken is dat allerlei activiteiten zoals toneelavonden en het optreden van popgroepen ook geen succes waren geworden. Nu kwamen dezelfde plannen weer naar voren en ze was bang dat het wederom niets zou opleveren. Daarop brandde er kritiek los op het bestuur die wel zaken organiseerde maar onvoldoende onder steunde door middel van reclame en overleg met de bezoekers. Uiteindelijk werd besloten dat drie mensen met B en W zullen praten over ruimere financiële mogelijkheden voor de toekomst. Ook zal hard gemaakt moeten worden dat 't Asiel bestaansrecht heeft en daarom zullen de gemaakte opmerkingen door Jan Kramer in een nota vastgelegd worden, waarover volgende week woensdag verder gediscussieerd wordt. Kramer kon ook meedelen dat een aanvraag naar het ministerie van sociale zaken onderweg is voor vier half-time banen, waarvan mogelijk twee voor 't Asiel benut kunnen worden. Elke dindagmiddag wordt in het dien stencentrum voor bejaarden 'De Holle- bol' koersbal gespeeld. Van 14.00 tot 16.00 uur. De SOS-wereldwinkel aan de Burgwal in Den Burg is open: maandags van 10.00-12.00 uur; woensdags van 14.00- 16.00 uur en zaterdags van 14.00-16.00 uur. Iedere donderdag om 19.00 uur wordt door de toerafdeling van de Wieler vereniging Texel een trainingstocht ge organiseerd. Gestart wordt bij de Auto centrale. Elke maandagavond om 19.30 uur komt de Slankelijnclub bijeen in De Schakel bij de Ned. Herv. kerk in Den Burg. Iedere woensdag wordt in gebouw De Hollebol aan de Burgwal (achter het postkantoor) van 10.00 tot 12.00 uur een contactochtend gehouden van de Texelse WAO-groep. Men kan daarbij onder meer biljarten, sjoelen en kaar ten. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in de Oude ULO: maandags, dinsdags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en donder dags van 18.30 - 19.30 uur. Het Vrouwenhuis houdt iedere maan dagavond vanaf 20.00 uur bijeenkomst in het Dorpshuis (oude ULO) aan het Schilderend, ingang aan de Wilhel- minalaan. Het FNV-informatieteam kan altijd gebeld worden voor juridische en maat schappelijke hulp. Den Burg: (02220) 2290, 4122, 3513, 4162. Den Hoorn: (02226) 583, Eierland: (02225) 430. De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur dinsdag 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 fot 21.00 uur; woensdag 14.00 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag rt.00 tot 17.00 en 19.00 tot 21.00 uur. Een nieuwe verschijning op de kin- Ierboerderij 'De Mient' bij Den Hoorn: sen kameel. Het circa twee jaar oude dier werd via een handelaar in Ede aangekocht en is oorspronkelijk afkom stig uit Aziatisch Rusland. De kameel heeft daarom de Russische naam Larissa gekregen, waaruit tevens mag worden geconcludeerd dat het een merrie is. Larissa is nog niet helemaal uitgegroeid, maar kop en bulten be vinden zich toch al op een hoogte van bijna twee meter. Met de kameel wil de heer W. J. Kikkert de belangstelling voor zijn kin derboerderij vergroten. Enig risico was met de aankoop van het dier wel ge moeid want kamelen kunnen erg nukkige dieren zijn die hun ongenoegen uiten door spuwen en trappen. Alles wijst er echter op dat Larissa een zachtaardig dier is dat er geen bezwaar tegen maakt een kind op de rug te hebben. Een ritje op 'het schip van de woestijn' is een spectaculaire belevenis, hoewel een kameelruiter wel de kans loopt zeeziek te worden. Want een kameel is een tel ganger en maakt bij het lopen een slingerende beweging. Het is daarom maar goed dat je tussen de bulten stevig zit en dat de voorste bult met de lange haren goed houvast biedt. Een kameel is een makkelijke kost ganger. Het zijn sobere dieren die minder eten dan een paard een aan het (ruw)voer weinig eisen stellen. Het Texelse klimaat geeft niet zoveel pro blemen. Kamelen zijn woestijndieren die vrieskou even makkelijk verdragen als zinderende hitte. Voor vocht moet echter worden opgepast. Op de foto Larissa met haar eigenaar. Op de rug zit de 4-jarige Benjamin Kikkert. In de raadsvergadering van dinsdag moet de raad bestuursleden kiezen voor de Stichting verpleging en verzorging Samen Eén. De heer C. van Groeningen treedt wegens het bereiken van de zeventig jarige leeftijd af en is niet herkiesbaar. In zijn plaats zijn voorgedragen H. Tjep- kema uit De Waal en A. S. lap uit Den Hoorn. Mevrouw Krijnen-Baijs is her kiesbaar. Tweede op de voordracht is mevrouw P. C. Harting-Duvekot. Ook de heer W. Eelman uit Oosterend is herkiesbaar. Als tweede op de voor dracht staat A. Rienstra. De overige bestuursleden van Samen Eén zijn me vrouw C. C. M. Bakker-Merkx en de heren C. van Trigt, A. Maasdam, J. C. Graaf, J. J. Westdorp en C. Joustra. Een goede gewoonte: Bij het bood schappen doen meteen even fles sen. potten en ander glas zonder waarde naar de glascontainer brengen! i SW -M Wierookt is niet gezien. Iedere dinsdag- en donderdagochtend van 10.00-12.00 uur houdt bejaarden werker Nico Nagtegaal spreekuur in het dienstencentrum De Hollebol, Burgwal 32. Elke maandagavond wordt door „Groot Slam" bridge gespeeld in „De Raads- kelder", aanvang 20.00 uur. In het Prem Mandir Centrum (Dros Bakkerij) aan de De Ruyterstraat in Oudeschild wordt iedere zondag medi tatie gehouden, aanvang 20.15 uur. Elke dinsdagmiddag van 15.00 - 16.00 uur wordt in 't Skiltje bejaardengymna- stiek gegeven. Spreekuur B. en W.: Burgemeester En gelvaart maandag 10.00-11.00 uur; wet houder Nauta 10.30-11.30 uur; wethou der Blanken donderdag 9.30-10.30 uur en wethouder Van der Kooi vrijdag 10.30-11.30 uur. Iedere dinsdag is er bejaardengym- nastiek in 't Skiltje te Oudeschild van 15.00 tot 16.00 uur. Boeken ruilen in De Schuilhut in De Koog: Elke donderdag van 15.15 tot 15.45 uur (jeugd) en van 15.45 tot 16.15 uur (volwassenen). De enorme duinafslag van de laatste tijd is voor kamerlid Duinker van de Partij van de Arbeid aanleiding geweest om vragen te stellen aan de minister van Verkeer en Waterstaat. „Hebt u kennis genomen van de door de gemeenteraad van Texel op 5 januari 1981 aangenomen motie m.b.t. de grote duinafname aan de westkust van het eiland?" „Kunt u aangeven wanneer de in de motie bedoelde studies over de nood zakelijke kustverdedigingswerken zullen zijn voltooid?" „Hoe groot is de schade die aan de Texelse kust sinds 31 december 1980 is aangericht?" „Welke instantie(s) is (zijn) verant woordelijk voor het herstel van die schade?" „Zullen de meest noodzakelijke her stelwerkzaamheden nog voor het va kantieseizoen 1981 zijn voltooid?" Horizontaal: 1metaal 4. staaldraad 6. onderricht 8. treiter 9. vervoermiddel 11. Italiaanse dichter 13. titel (afk.) 14. strafwerktuig 16. vaartuig (afk.) 18. zuivelproduct 20. beroep 21. vlug 23. bergweide 25. ent 26. deel van een toneelstuk 28. wondvocht 30. Engels telwoord 31. alsmede 32. éénjarig dier 34. meisjesnaam 36. verstand 37. wiel 39. land in Zuid-Amerika 41. bericht 44.tocht 45. naschrift (afk.) 46. gehalte 50. pers. vnw. (Frans) 51. soort dans 53. wind 55. rivier (Spaans) 56. nieuw (in samenstellingen) 57. deel van het hoofd 58. voormalig Russisch heerser Verticaal: 2. Oosterse jongensnaam 3. buitenstaander 4. gelegenheid 5. deel der wet (afk.) 7. dierenverblijf 8. vleesgerecht 9. jongensnaam 10. de oudere (afk.) 11kindergroet 12. draagvat 13. kledingstuk 15. oever 17. baardje 19. deel van een uur 20. elektrisch steekcontact 22. deel van het jaar 23. als eerder (afk.) 24. pers. vnw. 25. trottoir 27. ontkenning 29. inhoudsmaat 32. rangtelwoord 33. onder het nodige voorbehoud (Lat. afk.) 34. hetzelfde (afk.) 35. eens 36. vlug 38. aanhaling 40. vogel 42. bindmiddel 43. pit 46. soort afsluiting 47. soort onderwijs (afk.) 48. Bescherming Bevolking (afk.) 49. oevergewas 52. vogel 54. godin

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5