Cjroen cZwarts (Jexeh in het hart-, Excelsior handhaaft zich uitstekend C. Koorn op CDA-vergadering „Maak een plan voor goedkope woningen" n Levis n DORPSCOMMISSIE HEFT ZICH OP I Lepelaars zeer vroeg Texeltoerist Demonstratie Koersbal Hotelgast nam beddegoedmee Ruiten vernield T KORFJE 94e JAARGANG NR. 9SS1 DINSDAG 10 FEBRUARI 1981 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. TC Als een muziekgezelschap van amateurs in de loop der jaren een hoog niveau weet te bereiken, is dat een prestatie. Een wel licht nog grotere krachttoer is het handhaven van die eenmaal bereikte kwaliteit. Dat geldt vooral voor onze fanfareorkesten, die voor een groot deel uit jongeren bestaan en met veel verloop te kampen hebben. Om het bereikte niveau te kunnen vasthou den, wordt heel wat gevraagd op het gebied van inzet maar voor al ook van mentaliteit, zóveel dat op een bepaald moment de prestatiedruk wat al te zwaar gaat wegen. Dat moment nadert voor de Chris telijke Muziekvereniging Excelsior. Dit korps verwierf zich bij het laatst gehouden concours het recht om te promoveren naar de vaandelafdeling, maar vrijwel zeker zal het verstandige besluit vallen om van die mogelijkheid geen gebruik te maken. Consolidatie is thans het parool. Bij het zaterdagavond in dorpshuis De Bijenkorf gehouden winterconcert bleek andermaal de kwaliteit van het korps. Met een „blijmoedige routine" werd daar een programma afgewerkt dat er zijn mocht: technisch knap, afwisse lend en prettig in het gehoor liggend. Minder sterk dan bij vorige uitvoeringen beoogde de programma-opbouw een climax: er werd even rustig begonnen als geëindigd. Het geheel maakte aller minst een „commerciële" indruk al hadden enkele nummers hun succes toch vooral te danken aan de herken baarheid. Het hoogtepunt viel al voor de pauze in de vorm van een vrijwel punt gave vertolking van de ouverture Oberto van Verdi. Actief Het 53 leden tellende korps kan altijd rekenen op een flink aantal luisteraars. Helemaal vol was de zaal niet, want ter wille van de rust waren kinderen zonder geleide niet welkom. Voorzitter Th. Medema kon in zijn openingswoord onder meer burgemeester Engelvaart met echtgenote verwelkomen en hij liet blijken te hopen dat het niet bij deze eerste keer zou blijven. Excelsior doet heel wat meer dan ééns per jaar een winterconcert geven. Het korps was ook het afgelopen jaar bij allerlei ge legenheden actief. Een experiment was het kerkconcert met kerstmis. Het suc ces was zodanig dat het waarschijnlijk een jaarlijkse traditie wordt. Geslaagd was ook het optreden bij de bejaarden woningen 'Strender Thuus'. Tot dege nen die speciaal werden verwelkomd op deze winteruitvoering waren ook diverse oud-leden van Excelsior die tegenwoor dig op het vasteland wonen, maar speciaal voor deze gelegenheid naar Texel waren gekomen. De redacteur van de Texelse Courant kreeg deze keer het plagerige verwijt dat hij bij de aan kondiging van het concert had geschre ven; Het programma ziet er als 'bogt' (bedoeld was 'volgt') uit, waardoor de verwachtingen van het publiek in ieder geval niet overdreven hoog gespannen konden zijn... Medema vond het niet erg. „Wie werkt, maakt fouten. Dat Op een ongekend vroeg tijdstip zijn op Texel de eerste lepelaars aangekomen. Zondag 1 februari werden twee van deze vogels waargenomen op De Schorren, door vogelwachter Cees Dijker van Natuurmonumenten. Het is wel meer gebeurd dat op het eiland midden in de winter lepelaars wer den gezien, maar dan betrof het dieren die nooit weg waren ge weest. Deze winter zijn op Texel geen 'overblijvers' geweest, zodat het vast staat dat de nu waar genomen dieren zijn teruggekomen van hun winterresidentie in het warme zuiden. Vorig jaar werden de eerste lepe laars op 12 februari gesignaleerd en in 1979 na de strenge winterop 6 maart. In 1978 werd de eerste lepe laar op 28 februari gezien. Er zijn meer lenteboden. De wulpen zingen al, de scholeksters laten voorjaarsgeluiden horen en ook het gezang van de grote lijster is al waargenomen. Iemand in De Waal vond zelfs al een ei van een spreeuw! geldt ook voor ons!" Met die fouten viel het echter nogal mee. Het altijd hard werkende Excelsior maakt er zelfs steeds minder, zodat het onderhand een gezelligheidsspelletje wordt om de fou ten die nog wel worden gemaakt op te merken. De afwezigheid van fouten be tekent uiteraard niet automatisch dat een concert volmaakt is. Een toneel speler die zijn rol goed kent, is ook niet automatisch een briljant acteur. Het komt aan op vertolking, op het over brengen van de in de muziek neerge legde gevoelens. Het gaat dus om de interpretatie en de dirigent is daar in hoge mate verantwoordelijk voor. Ook in dat opzicht kan het concert van zaterdag zeer geslaagd worden ge noemd. Ander pak Wat betreft de presentatie heeft het' korps een verandering ondergaan. De wat militante blauwe uniformen met gouden tressen hebben plaatsgemaakt voor een burgerlijke outfit: beige jasjes met zwarte broeken. Het ziet er wat 'gewoner' uit, maar ongetwijfeld zullen er mensen zijn die deze verandering geen verbetering vinden. De verschillende nummers van het programma werden aan elkaar gepraat door Betty Bakker. Elk stuk kreeg een toelichting waarbij wetenswaardighe den werden verteld over de betrokken componist en de tijd waarin hij leefde. Betty sloeg daarbij een toon aan alsof ze een kletspraatje maakte met de buur vrouw op straat en liet geinige toe spelingen op plaatselijke personen en situaties niet achterwege. Het was leuk, maar Betty moet wel oppassen dat ze het niet te gek maakt. De gemoedelijk heid van Oosterenders onder mekaar lag er wat teveel bovenop. Het optreden van de welbespraakte Betty had in ieder geval als voordeel dat de muzikanten telkens even op adem konden komen De uitvoering van Excelsiorwerd onder broken voor een plechtigheid waarbij drie leden het speldje van de Nederlandse federa tie van Christelijke Muziekverenigingen ont vingen in verband met hun 25-jarig jubileum als muzikant De gedecoreerden waren de heer Jac. Stark, die de 25 muzikale jaren helemaal aan Excelsior had besteed en zich ook ver dienstelijk maakte door voor de vereniging als klusjesman op te treden. Verder de heer Willem Bakker uit Den Hoorn, die de eerste jaren van zijn muzikale carrière heeft doorge bracht bij DEK en tenslotte de heer Kees Vlaming fvan „De Bol"l, die aanvankelijk lid was van het terziele gegane lHos uit Oost. Wij zijn begonnen met het samenstellen van het voorjaars nummer van het toeristenmaga zine „Texeltoerist". Drt nummer verschijnt op 27 maart (dus voor de paasvakantie) en is geldig tot begin juni. Personen, verenigingen, kerken, onderne mingen en instanties, die zich bezig houden met aktiviteiten voor vakantiegangers, verzoeken wij ons op de hoogte te stellen van eventuele wijzigin gen betreffende openingstijden, prijzen, etc. Ook voor andere tips, waarmee de inhoud van het blad gediend kan zijn, houden wij ons aanbevolen. Het gaat hier om redaktionele (dus gratis) vermeldingen. Bel of schrijf naar de Texelse Courant (t.a.v. Harry de Graaf), Parkstraat 10, Postbus 11, tele foon (02220) 2741 of (02228) 266. Aanstaande donderdag wordt in De Koog een demonstratie koersbal gehouden. Koersbal is een sport voor ouderen, die met vreemd slingerende ballen wordt gespeeld. De demonstratie begint om half drie in de Schuilhut. Na een wat moeilijk begin, verheugt het koersbal zich op Texel in een redelijke belangstelling. In Den Burg wordt zelfs al aan een tweede club gedacht. Ook in De Waal en De Cocksdorp is veel animo. Een 19-jarige Amsterdammer had kennelijk zo goed geslapen in het bed dat een hoteleigenaar uit De Koog voor hem klaar had staan, dat hij besloot het beddegoed mee te nemen naar huis. De diefstal werd echter door het hotelpersoneel be merkt. Onmiddellijk werd de politie ingeseind die de jeugdige dief bij de boot staande hield. Het beddegoed is inmiddels weer bij de eigenaar terug gebracht. De Stichting Dorpscommis sie Den Burg heeft besloten zichzelf te liquideren. De vier bestuursleden hebben dit besluit genomen uit puur onge noegen. „Er is een eind geko men aan ons incasseringsver mogen". De dorpscommissie is de laatste tij' vooral in verband met de dorpshuisver- bouw mikpunt van kritiek geweest. „Door de verhouding die is ontstaan met de gemeenteraad, B en W en de Welzijnsstichting is een onwerkbare si-., tuatie ontstaan", zegt voorzitter Q. Praamstra, die ook om meer persoon? lijke redenen niet meer bij de dorps commissie betrokken wil zijn. Het besluit tot liquidatie viel op een woensdagavond gehouden bestuursver gadering. De bestuursleden willen naar buiten hun ongenoegen over de gang van zaken niet nader verklaren. „We voelen er niets voor om de vuile was buiten te hangen. Misschien komt de gemeente nog wel met een verklaring". Wat nu? Welke gevolgen de liquidatie zal heb ben is nog niet te overzien. Er wordt vanuit gegaan dat het werk van de dorpscommissie toch op een of andere manier wordt voortgezet en dat de af handeling van de dorpshuisbouw er in ieder geval niet door zal worden ge schaad. Inzake de juridische en andere gevolgen zullen dorpscommissie, B en W en de notaris overleg plegen. Volgens de statuten moet nu een vergadering van aangeslotenen worden belegd. De aangeslotenen hoeven dan alleen te worden „gehoord". Volgens voorzitter Praamstra is het nu gevallen besluit daardoor niet terug te draaien. Onbekenden hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een zestal ruiten vernield van het huis aan de Bur- detstraat 21. De schade bedraagt rond f350,-. „Ik zou graag willen dat het CDA initiatief zou nemen tot het bouwen van goedkopere en kleinere woningen. De woningbouwvereniging krijgt het niet voor elkaar om voor een redelijke huurprijs te bouwen. De regeringsrichtlijn is dat ieder een zeventien procent van zijn salaris aan „wonen" kan beste den en dat is met de huidige bouwprijzen te laag. Ik weet dat het moeilijk is, maar toon wat meer initiatief". In deze bewoor dingen vroeg Kees Koorn aan de CDA-fractie om aandacht voor dit onderwerp. Hij uitte deze „hartekreet" op de CDA-leden- jaarvergadering, die gisteravond in de Witte Burcht werd gehouden. In deze vergadering konden vragen gesteld worden aan de raadsleden van de CDA-fractie over het gevoerde en te voeren beleid op Texel. Koorn zei dat hij ook bij zijn werk op huisvestingsgebied er steeds meer van doordrongen raakt dat vooral voor gebroken gezinnen en jongeren gebouwd moet worden. „We moeten een keuze maken tussen het probleem van goedkoop en toch fraai bouwen of de woningnood waar veel mensen mee te maken hebben", aldus Koorn. Wethouder Jook Nauta antwoordde dat het bouwen voor een aanvaard bare huur niet meer schijnt te kunnen, daarom is er de afgelopen twee jaar zo weinig gebouwd. De richtlijnen voor het bouwen van huurwoningen in de Mars betreft nu een bedrag van 780.000, Nauta had er een zwaar hoofd in dat voor deze prijs zou kun nen worden gebouwd, maar hij hoop te dat het de Texelse bouwbedrijven die beweren dat het wel kan en ook druk aan het tekenen zijn, zal lukken. Nauta zei ook dat de doorstroming naar grotere woningen door het instor ten van de markt praktisch stilstaat. Koorn vroeg zich af of de overheid niet teveel bemoeienis heeft met het welzijns- en verenigingswerk op Texel. Hij hoopte niet dat dit tot afname van het particulier verenigingsinitiatief zou leiden. Ate Rienstra vroeg daarop of het bij de burger wel bekend is dat de Welzijnsstichting geen overheids lichaam is. „De stichting is juist bedoeld om het verenigingsinitiatief te steunen", aldus het raadslid. Gelein Jansen had gemerkt dat op Texel het minst democratische welzijnsmodel wordt gehanteerd. Toen de inspraak procedure voor de welzijnsplanning een aanvang nam had hij begrepen dat er drie mogelijkheden waren om deze plannen volgens de wet gestalte te geven. „Texel heeft een vorm gekozen waar weinig mensen de meeste macht kunnen hebben", aldus Jansen. C. Kcforn vroeg wanneer het college rapport over „het wel en wee binnen de RST" verschijnt. Hij deed hierbij de suggestie dat raadsleden om op de hoogte te blijven van de RST- aktiviteiten, eigenlijk een jaar verplicht in het bestuur zouden moeten zitten. Nauta zei dat aan het rapport gewerkt wordt. Condooms De heer C. Hin stelde vragen over het Humanistisch Vormings Onderwijs, dat momenteel op enkele lagere scholen wordt gegeven. Hem was gebleken dat bij deze vorming „rare" toestanden plaatsvinden. „Kinderen van tien jaar moeten daar condooms opblazen. Ik kan me voorstellen dat die mensen sexuele voorlichting geven, maar of dit de juiste weg is, betwijfel ik", aldus Hin. De heer P. Zegers zei nog geen duidelijk beeld te hebben van wat deze vorming precies voorstelt, maar de gemeenteraad kan na klachten van ouders om controle vragen op deze lessen. Zegers stelde dan ook voor dat klachten doorgegeven worden, waarna gekeken kan worden in hoeverre de humanistische vormingsleiders en -leid sters gekwalificeerd zijn. Mogelijke kan dan ook inzage van het lesprogramma gevraagd worden. Slopen Hin vroeg ook naar het standpunt van de CDA-fractie inzake het al dan niet slopen van de muzieknis. Gelein Jansen kon hier een kort antwoord op geven. „Het park moet opgeknapt worden en de muzieknis willen we laten staan". De heer Hin was bang dat het collegestandpunt ten aanzien van Texel als landschapspark aan het veranderen is in die zin dat een Nationaal park steeds meer als positief wordt ervaren door Burgemeester en Wethouders. Hin trok deze conclusie omdat uit een rapport van de regering was geble ken dat bestemmingsplannen de „spil" tot een nationaal landschapspark zouden zijn. Hin dacht daarom dat het Texelse plan buitengebied een eerste stap op de weg naar een park is. Jook Nauta ontkende dit. Hij was van mening dat de gemeente op demo cratische wijze bestemmingsplannen had vastgesteld en dat de regering onafhankelijk daarvan tot het eindoordeel was gekomen dat bestemmingsplannen een goede waar borg voor een landschapspark kunnen zijn. Ate Rienstra: „Het gaat er maar om: wat is precies een landschaps park? Het kan best zijn dat wat wij hebben gedaan voldoende is. Dan is het bestemmingsplan Buitengebied tevens de laatste stap. Maar niemand weet precies wat een nationaal park nou precies wordt. We moeten waak zaam blijven." Drempel Geruime tijd werd door de vijfen twintig aanwezige CDA-leden gediscus sieerd over de „drempel" van het raadhuis. D. Lap had de indruk dat ambtenaren tè vaak negatief reageren op vragen van de burger. „De zaken man komt er wel uit, maar de gewone jongen krijgt vaak slechte voorlichting", aldus Lap. Jook Nauta dacht dat er op dit punt altijd wel iets te verbeteren valt maar hij vond dat er weinig begrip voor de amb tenaar is. „Vaak stapt iemand met een hooggestemde verwachting over zijn plannen het raadhuis binnen. Als een ambtenaar dan terughoudend reageert, omdat hij niet precies kan zeggen of alle instanties positief over zijn plannen zullen oordelen, wordt dit vaak als negatief ervaren", aldus Nauta. Hierop deed Lap de suggestie om een voor lichtingsambtenaar aan te stellen. De CDA-fractie is ook voor het aantrekken van een dergelijke man, maar voorlopig is daar geen geld voor. Joke Bergman vond het vreemd dat niets meer oVer de plannen voor een Maatschappelijk Advies- en Informatiecentrum wordt vernomen. Een dergelijke instantie zou zeker kunnen bijdragen tot drempelver laging voor allerlei instanties. Gelein Jansen zei dat het PAKT en het CDA, toen de oprichting van een „MAIC" op Texel aan de orde was, gesteld hadden dat een gemeentelijke voorlichter voor hen belangrijker is. Spreekuur Jansen was van mening dat ook het CDA aan drempelverlaging zou kunnen doen door een spreekuur in te stellen voor elke fractievergadering. De leden vonden dit een goed idee en daarom zal in de toekomst elke donderdag voör de raadsvergadering CDA-spreekuur worden gehouden, ledereen kan dan vragen en problemen voorleggen aan de CDA-fractie en het bestuur. De tijden voor dit spreekuur worden bin nenkort in een advertentie bekend gemaakt. P, Zegers had het verzoek om naast het pas opgerichte CDA-vrouwenbe- raad ook een CDA-jongerenclub op te richten. Zegers bemerkte een zekere „vergrijzing" op de ledenvergadering en dacht dat een meedenkend jonge- renteam positief bij kan dragen aan de besluitvorming. Siem Bremer, voorzit ter van het CDA Texel, zegde toe dat hier binnenkort initiatief voor genomen zal worden. In het bestuur werd D. Lap herkozeh en voor de aftredende J. Daalder werd E. Eelman gekozen. Als afgevaardigde voor de landelijke CDA-vergadering werden C. Koorn, G. Jansen en L. J. van der Geest benoemd. (Advertentie I.M.)

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1