Cfroen <2warts Jexels in het hart. Misschien nog meer mogelijkheden op Texel MQacm ae Ketting Texelse kotters in Engeland aan bobo* MUZIKALE WACHTMEESTER VOOR NVV-VROUWEN I Bouwen op grond met andere bestemming öonSmidt REDDING VOOR TEXELSE KUST Auto in de sloot Aanrijding T KORFJE Nieuwe pachter voor kantine „Loodsmansduin" Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. 94e JAARGANG NR. 9552 TEXELSE VRIJDAG 13 FEBRUARI 1981 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ13,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Als er burgers zijn die willen proberen te bouwen op terreinen die daarvoor wel geschikt zijn, maar die in het bestemmingsplan daarvoor (nog) niet zijn aangewezen, dan moeten ze maar naar het raadhuis stappen en erom vragen. Het is niet uitgesloten dat er nog wat mogelijkheden zijn. Dat zei wethouder Jook Nauta dins dagavond in de raadsvergadering, toen daar werd gediscussierd over het plan van de heer K. J. van der Weide die op een terrein naast de landbouwschool aan de Beatrixlaan een woning wil bouwen, hoewel dit terrein geen woon bestemming heeft. Wat B en W betreft mag Van der Wpide zijn gang gaan en in de afgelopen raadsvergadering lag dan ook het voorstel om het stuk grond van 700m2 aan hem te verkopen voor ƒ52.000, Al eerder was de raad accoord gegaan met een voorberei- dingsbesluit waardoor het mogelijk is een artikel 19-procedure te voeren, zodat mensen die bezwaar hebben tegen de met het bestemmingsplan strijdige bouw, protest kunnen indienen waarover uiteindelijk Gedeputeerde Staten beslissen. Willekeur? Niet alle raadsleden toonden zich gelukkig met deze gang van zaken. Henk Beumkes van het Pakt consta teerde dat niet ieder in de gelegenheid is gesteld op een dergelijke wijze bouw grond te verwerven. Iemand die deze mogelijkheid toevallig ontdekt en van het college steun krijgt, is in het voor deel. Zoiets is wel meer gebeurd en de Door de storm raakte dinsdagmiddag een sleepbootje van de firma Van Oord in moeilijkheden tussen Texel en Vlie land. Het bootje dat gebruikt wordt om te assisteren bij het transport van pijp leidingen van Texel naar Ameland, lag voor anker. Door het zware weer konden de ankers het scheepje niet houden en kwam het op een zandplaat terecht. Door de reddingboot van De Cocksdorp werd het sleepbootje van de plaat gehaald en naar dieper water ge bracht. Het vlottrekken gebeurde om ongeveer half één 's middags. De enige opvarende werd in de reddingboot ge nomen. Volgens de reddingbootbe manning deden zich tijdens deze actie geen bijzondere moeilijkheden voor. Op de Pontweg, nabij de Mariahoeve, raakte een Mercedes, die bestuurd werd door een inwoner van Utrecht, in een sloot. De man, die in de rich ting van de veerhaven reed, lette niet goed op en kwam op de linkerhelft van de weg terecht. In een schrikreactie wilde hij zijn koers corrigeren, maar het resultaat was dat hij de macht over het stuur verloor. De auto vloog aan de linkerzijde van de weg, schoot dwars door de sloot, rolde het weiland aan de andere kant op en viel weer terug in het water. De bestuurder, zijn vrouw en dochtertje liepen letsel op. Voor de bestuurder was behandeling in het ziekenhuis noodzakelijk. De auto moest total loss worden weggesleept. (Advertentie I.M.) m m m indruk ontstaat dat mensen die dicht bij het raadhuis zitten of daar contacten hebben makkelijk iets kunnen regelen. Dat riekt dan naar voorkeur of willekeur. Beumkes had geen enkel bezwaar tegen bouwen op dergelijke terreinen, maar vond dat de gemeente zelf de mogelijk heden moet nagaan en deze per bulletin of andere publicatie aan de hele bur gerij bekend moet maken. Zodat ieder een in de gelegenheid is interesse te laten blijken. Initiatief Wethouder Nauta leek daar niet zo veel voor te voelen. Dat een burger die zelfs iets ontdekt en er achteraan gaat, zijn zin krijgt, vond hij niet erg. In tegendeel, hij vond dat eigen initiatief en creativiteit op deze manier passend werden beloond. Dat Van der Weide om de grond was komen vragen, vond hij prima. „Niemand van ons was op dat idee gekomen.'. Waarmee hij tevens de gedachte van de hand wees dat mensen die iets met het raadhuis hebben te maken worden getipt vanuit het college of het apparaat. Nauta wilde niet direct beloven dat spoedig een 'bulletin' zal verschijnen waarin dergelijke stukken grond worden aangeboden, maar be loofde wel te zullen nagaan over hoeveel grond de gemeente beschikt waarop eventueel ook nog gebouwd zou kun nen worden. Er zijn overigens ook parti culieren die over grond beschikken waarop gebouwd kan worden als het bestemminsplan wordt aangepast, maar dan heeft de gemeente uiteraard geen zeggenschap over. Er waren in de raadsvergadering nog andere bedenkingen tegen de betref fende grondtransactie te vernemen, al waren er geen tegenstemmers. Daan Schilling van Texels Belang herhaalde dat hij het betreurde dat aan de bestem mingwijziging van de grond is meege werkt, maar omdat de meerderheid van de raad de vorige keer met het voor- bereidingsbesluit accoord is gegaan wil de hij zich daarbij neerleggen en de grondtransactie niet tegenhouden. Goedkoop De heer P. A. Zegers vond de prijs die Van der Weide voor een deel van de grond moet betalen, wel erg laag. Vijfhonderd vierkante meter van de ge noemde totaaloppervlakte wordt n.l. verkocht voor ƒ100,— per vierkante meter doch de overige 200m2 voor slechts ƒ10,— per m2. Voor dit goedko pe deel geldt echter een beplantings- en onderhoudsplicht. Van der Weide moet hier blijkens de koopacte bodem- bedekkende beplanting neerzetten; symphoricarpus soorten, potentilla fru- ticosa en spirea bumalda Anthony Wa- terer. Als hij deze beplanting niet in stand houdt door behoorlijk schoffelen, vervangen van afgestorven planten e.d. is hij een boete van 100, per dag ver schuldigd. Als Van der Weide de grond later zou verkopen moet ook de nieuwe eigenaar met deze plicht worden belast, zo niet dan kan de gemeente een ton boete opeisen. Zegers had er niet veel vertrouwen in dat er in de praktijk veel terecht zal komen van de controle op de onderhoudsplicht. Bovendien was hij bang voor precedenten. Andere mensen die een goedkoop stuk grond willen hebben, zouden op deze wijze ook de totaalprijs omlaag kunnen brengen. Wethouder Nauta dacht er anders over. De plantsoenendienst kan zonder pro blemen in de gaten houden of het goed gaat met de planten van Van der Weide Voor precedentwerking hoeft men niet bang te zijn. Meestal heeft de gemeente niet de mogelijkheid om een dergelijke regeling aan te gaan omdat de grond deel uitmaakt van een bestemmingsplan waarvan de kosten over de diverse uit te geven bouwpercelen worden omgesla gen. De prijs ligt dan dus vast. In dit geval levert de grond geld op dat voor het bestemmingsplan niet nodig is. De nu overeengekomen regeling is in on derling overleg ontstaan en is dus niet door gemeente of koper bij voorbaat verlangd. Ook de heer J. C. Dros dacht dat er in de praktijk weinig terecht zal komen van de controle op het onder houd van de beplanting. Cor Ellen van het Pakt veroordeelde deze argwaan scherp. „Je moet niet wantrouwen en ook niet twijfelen in zulke gevallen", zei hij. Waarop P. A. Zegers opmerkte dat Ellen ook wel eens wantrouwt en twijfelt als hij bijvoorbeeld een vreemde rook wolk op de Vliehors ziet.... Aardgas Zoals bekend zullen B en W zich nader beraden over het verzoek van de bewoners van het Mienterglop die sub sidie hebben gevraagd voor de aanleg van een hoofdgasleiding. J. C. Dros liet weten een subsidie voor dit doel van harte toe te juichen, maar vond wel dat rekening moet worden gehouden met Op de Oosterweg in de buurt van perceel 13 vond dinsdagmiddag een aanrijding plaats. Een 18-jarig meisje wilde bij het betreffende huis een krant in de bus doen en zwenkte daarvoor met haar bromfiets plotseling naar links. Van achteren naderde echter een 60-jarige Texelaar met zijn auto. Door uit alle macht te remmen en zijn stuur om te gooien wist de autobestuurder een aanrijding met ernstig lichamelijk letsel te voorkomen. Ofschoon de bromfiets geraakt werd en het meisje op de motorkap en tegen de voorruit terecht kwam, raakte ze niet gewond en liep de bromfiets slechts lichte schade op. Van de auto werden de linkerkoplamp en de voorruit vernield. STENENPLAATS 1. DEN BURG (Advertentie I.M.) /2SPlü het feit dat de mensen van het Mienter glop nooit baatbelasting hebben betaald en dat ook na aanleg van de gasleiding niet verplicht zullen zijn. Naar aanleiding van de klacht van mevrouw M. A. Schouten-de Porto over het uitblijven van een eindafreke ning van een subsidie voor woningver betering, informeerde Henk Beumkes of het bij alle gevallen van woningver betering zo traag verloopt. Wethouder Van der Kooi: „Als het bij iedereen zo vlot ging als bij mevrouw Schouten zouden we erg blij zijn." Naar aanleiding van de brief van de Dienstenbonden FNV over het inzakken van de bouwmarkt, riep Beumkes het college op zo groot mogelijke spoed en soepelheid te betrachten bij het behan delen van bouwaanvragen. Ook wilde hij weten hoe het met het bouwplan van het Bouwfonds Ned. Gemeenten zit en vroeg of het uitgeven van grond in erfpacht ten behoeve van woningbouw zou kunnen bijdragen aan het door breken van de malaise. Wethouder Van der Kooi zei dat het onmogelijk is bouw aanvragen nog sneller af te handelen dan thans gebeurt. Het is niet gewenst onder de druk van de huidige situatie dingen toe te staan die anders niet mogen, want dat zou onbillijk zijn. Over drie weken is bekend of de bouw van de BNG-woningen aan de Beatrixlaan doorgaat. Wethouder Nauta zei dat B en W best een onderzoek naar de mogelijkheden tot uitgifte van bouw grond in erfpacht willen instellen. In verband daarmee is de Pakt-fractie om nadere gegevens gevraagd, maar deze zijn nog steeds niet ontvangen. B en W zullen de zeer ernstige be schuldigingen die de heer Vink uit Den Burg heeft ingebracht tegen de direc teur van de werkplaats De Bolder, onderzoeken. J. C. Dros vroeg zich af wat er gebeurt als de verwijten niet juist blijken te zijn. Kan dan iets tegen de klager worden ondernomen? Want de eer en goede naam is hier in het geding. De burgemeester bevestigde dat. Als de klachten niet juist zijn, kan een aan klacht wegens smaad worden ingediend door de betrokkene. Henk Beumkes sprak waarderend over de mensen uit de buurt van de Drijverstraat die bezwaren hebben inge diend tegen een opslagplaats voor mu nitie en vuurwerk. Hij noemde de aanvraag gezien het feit dat het hier een drukbevolkte wijk betreft 'belachelijk'. Beumkes vond dat als een dergelijke aanvraag wordt ingediend, de betrok ken ambtenaar de aanvrager moet in formeren over de kans van slagen. Zodat niet veel tijd wordt besteed aan een aanvraag die er toch niet doorkomt. De burgemeester vond dat wel griezelig. Als een ambtenaar waarschuwt dat het toch niet lukt, kan dat door de aan vrager als tegenwerking worden gezien. Motie De leden van de commissie openbare werken (Van Asselt, Barendregt, Beumkes, Dros en Zegers) vinden dat de gemeente haar aankopen en op drachten zoveel mogelijk moet plaatsen bij Texelse bedrijven. Vooral in deze tijd van laagconjuctuur is dat van het groot ste belang voor de plaatselijke werk gelegenheid. Volgens de genoemde commissieleden worden doorgaans bo vendien slechts enkele bedrijven bena derd in verband met aankopen en op drachten, terwijl er misschien andere (lees verder pagina 3 Het kantine-restaurant 'Loodsmans duin. krijgt een andere pachter. De re creatiestichting heeft de keus laten vallen op de heer H. J. van der Veen uit De Koog die het bedrijf samen met zijn vrouw gaat runnen. Hij verwacht in het eerste weekend van april open te gaan. Een deel van het personeel dat tot dusver aan het kantine-restaurant was verbonden zal worden overgenomen. Daaronder bevinden zich Corrie de Jager en Rob Thijssen. Het restaurant 'Loodsmansduin' heeft de afgelopen jaren naam gemaakt als adres waar men tegen naar verhouding lage kosten uit stekend kan eten. Het is de bedoeling van het echtpaar Van der Veen om op deze voet voort te gaan, maar ook de kampeerders van 'Loodsmansduin' zul len in het bedrijf vlot aan hun trekken moeten kunnen komen. Het staat echter nog niet vast of het bedrijf ook buiten de periode april tot en met september open zal zijn. Het echtpaar Van der Veen is in de Texelse horecawereld niet onbekend. Tot voor enkele jaren waren zij eigenaar exploitant van De Buteriggel. Het café De Twaalf Balcken in de Weverstraat in Den Burg is hun eigendom. De vorige pachter van 'Loodsmansduin' de heer W. Ham is inmiddels een ander bedrijf begonnen, het Kompas in de Heren straat in Den Hoorn, dat onlangs werd geopend. De belangstelling voor het pachten van 'Loodsmansduin' was niet overstelpend. De Recreatiestichting kreeg niet meer dan zeven serieuze ge gadigden. De muzikale wachtmeester van de rijkspolitie, Nico Drenth. organiseert niet alleen concerten. Op de NVV vrouwenbondavond die dinsdag in de voormalige landbouwschool werd ge houden bleek dat Drenth ook in staat is om zelf een concert te geven. Samen met Jannie Craanen en enkele leden van het ééndagsbestuur die de avond orga niseerde, werd een overtuigend ge zongen en gesproken hommage ge bracht aan de in 1927 overleden cabara- tier Jean Louis Pisuisse. Drenth was voor deze avond 'ingehuurd' omdat hij een groot liefhebber van Pisuisse is. Uit de liederen die hij bracht bleek dat Drenth door een goede stem en ent housiaste houding een uitstekende ver tolker van deze liederen (die veel oude ren nog kennen) is. De hommage die in amper tien dagen onder bezielende leiding van Jannie Craanen in elkaar was gezet kan na wat bijschaven zó als mini-revue de planken op. Voor de NVV vrouwen werd een uitgebreide beschouwing over het leven van Pisuisse gegeven, waarbij ook en kele conferences en teksten, waar de - muziek niet meer van te achterhalen is, werden voorgedragen. Door deze Werk wijze werd vooral voor de jongere vrouwen meer duidelijkheid gegeven over de achtergronden en levenswijze van deze levenskunstenaar. Bij uitvoe ringen voor andere verenigingen kan worden volstaan met een kortere tekst en misschien verdere uitleg in een pro grammaboekje, anders wordt het ge sproken gedeelte te langdradig. Door de korte voorbereidingstijd van dit spontaan ontstane programma zullen we niet ingaan op de zangfoutjes die soms werden gemaakt. Het was wel duidelijk dat Drenth en Jannie Craanen samen een overtuigend zangduo vor men dat in de toekomst mogelijkheden biedt. In de samenzang met het vol tallige eendagsbestuur bleek weer eens dat mannen in de Flierefluiters node gemist worden. Ook in dit gezelschap zou Drenth goed passen vooral omdat hij er niet voor terugdeinsd solo te zingen. Die solozang ging hem goed af en werd nog overtuigender door de mimiek die hij ten beste gaf. Enkele nummers werden hierdoor echt cabaret. Het programma bevatte zowel erns tige liedjes als vrolijke chansons. Er werden ook drie Pisuisse liedjes in het Frans uitgevoerd, omdat de vooroor logse cabaratier aanvankelijk alleen bui tenlandse talen zong. Een bekend num mer was 'Het meisje van de zang vereniging' dat door het publiek uit bundig werd meegezongen. Agna Oskam, Marga Keyser, Jannie Wasse naar en Jannie Stiggelbout brachten het liedje 'Opoe', dat handelt over de armoe en ellende van bejaarden in vroege dagen. Vrolijken vermakelijk waren de liedjes 'Perejopie' en 'Meisjes'. Laats- genoemd nummer had een bijna rock en roll achtig arrangement en werd door het duo Craanen-Drenth met veel ac teren gebracht. 'Aspirine' was even eens een meezinger. Ontroerend was de uitvoering van het nummer 'Mensch durf te leven'. Drenth bracht dit lied met zoveel pathos dat zijn stem soms over sloeg. Ditzelfde geldt voor de uitvoering van het bekende 'Tussen Dam en Rem- brandtsplein'. Passend in het geheel waren ook de voordrachten over de zondagsrust, brief van een ongehuwde moeder aan Wilhelmina en 'wijnglazen', een conference over onzinnigheid van oorlog. Besloten werd met een Franse uitvoering van 'Het lied van de uren' en 'Nachtliedje' dat de Fliere fluiters in een vorige revue ook als af sluiting hebben gebruikt. TAXI. EN TROUW AUTOVERHUUR ilhalminalaan 4-6 d«n Bu Twee Texelse kotters liggen sedert woensdagmiddag in Engeland aan de ketting. Het zijn de TX 94 van Kees en Dirk Boersen uit Oudeschild en de TX 66 van Wim J. M. Boom, eveneens uit Oudeschild. Beide schepen lagen woensdagmiddag op korte afstand van elkaar te vissen (op ca. 60 mijl uit de kust) toen zij bezoek kregen van Engelsen, die de maaswijdte van de netten controleerden. Volgens de Engelsen was de maaswijdte te klein. Terwijl de Engelsen aan boord bleven, werden de schippers gesommeerd op te stomen naar Grimsby. De Texelaars voelden daar aanvankelijk niets voor omdat opbrengen bij een der gelijk vergrijp (zo daar werkelijk sprake van wasl zeer ongebruikelijk is. Via de radio werd kontakt opgenomen met de advocaat in Nederland, die het uit tacti sche overwegingen raadzaam achtte het bevel van de Engelsen toch maar op te volgen. De advocaat zou vandaag naar Engeland komen om te trachten de pro blemen te regelen, zodat de vissers naar huis kunnen De indruk bestaat dat het optreden van de Engelsen het gevolg is van de spanningen die zich momenteel tussen Engelse en Nederlandse vissers voordoen. /V/co Drenth en Jennie Craanen tijdens de vertolking van het liedje Tussen Dam en Rembrandtsplein".

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1