Eén leeuwerik maakt nog geen voorjaar Tekort mankracht en vergrijzing" bij folklore VAN HET RAADHUIS Agrariërs bekeken nieuwe stallen Zon. maan en Hoog water LAND BOUW Technische 9chool houdt open huis Mededelingen van B. en \Y. „WAT IK ZEGGEN WOU.." Onnodig traag Droogtrainen zwemclub Weekmenu NJN-prijsvraag RIJDAG 20 FEBRUAR11981 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741. broeggebied af te bakenen. Hoe meer hij daarbij opvalt voor zijn soortgenoten, hoe beter het is. Ze weten dan dat die plaats al bezet is. Juist daarom hebben veel soorten die in het open veld leven een langere of kortere zangvlucht. Denk maar eens aan de piepers, gras- en boompieper en een soort als de grasmus die ook vaak vanuit z'n struik omhoog fladdert. Vogels van bosjes, bosranden of open bossen zoeken een opvallende zangplaats omdat ze daar gezien wor den, de merel bijvoorbeeld. Maar de soorten uit dichte bossen zingen nage noeg nooit in de vlucht. Heel logisch natuurlijk want ze vallen in het dichte gebladerte toch niet op. E zo ziet u dat zelfs de manier van zingen in de natuur effectief 'geregeld' is. Bodemvogel Zoals gezegd, de veldleeuwerik is, op z'n zang na, een weinig opvallende bodem bewonende vogelsoort. Als ze in open steppen- en woestijngebieden en hebben prachtige schutkleuren. In Nederland en west-Europa komen ver houdingsgewijs maar weinig soorten voor. Broedend hebben we de boom leeuwerik (niet op Texel) en de kuif leeuwerik niet meer op Texel). De veldleeuwerik wordt wel eens met deze laatste soort verward. Ook de veld leeuwerik heeft namelijk een kuif die bij irritatie of onraad wordt opgezet. De kuif is echter maar kort, terwijl de kuif leeuwerik een heel lange en puntige kuif heeft. Als doortrekker en wintergast tenslotte komt ook nog een vierde soort in ons land voor, de strandleeuwerik. Hij broedt in Scandinavië en is op Texel vooral in De Slufter te zien, maar in kleine aantallen. Hij heeft een geel en zwart gezicht en in het broedkleed twee opvallende, zwarte horentjes op zijn kop. Er is nog een heel andere vogelsoort die al vroeg in het jaar (eind januari begin Eén veldleeuwerik maakt nog geen voorjaar. Een eigen variatie op net oude gezegde 'één zwaluw maakt nog geen zomer'. In deze 'Witte Lieuw' wil ik namelijk iets vertellen over de vroege voorjaarszangers. Het is moeilijk te zeggen welke soort in het voorjaar, of beter in de (late) winter, het eerst zingt. Enkele van onze standvogels zingen namelijk het hele jaar door. Het winterkoninkje bijvoorbeeld. Ook de koolmees laat zich op een mooie dag in januari al gauw horen. Zijn zang is nu niet bepaald indrukwekkend, het klinkt als een langdurig en eentonig herhaald, 'zagend' tietsju-tietsju, maar het geeft toch alweer een beetje de sfeer van het nabije voorjaar. Het is u misschien ook wel opgevallen dat de temperatuur niet eens zoveel uitmaakt of hij zingt of niet. Het mag zelfs nog wel een beetje vriezen, als het maar zonnig is en vooral als er maar weinig wind staat. Ook de goed doorvoede dorps-merels laten zich in februari vaak al horen evenals soms de zanglijster. De echte voorjaarsstemming zullen de meesten onder u, net als ik, echter wel krijgen bij het horen van de eerste zang van de veldleeuwerik. Die hoorden we al weer een dag of tien geleden. Maar het hoeft nog niet te betekenen dat de winter echt voorbij is. Veldleeuwerik De veldleeuwerik is een onopvallend gekleurde en ook onopvallend levende vogel. Behalve als hij zingt natuurlijk. De meeste Texelaars kennen de zang on getwijfeld, want het is hier nog steeds een algemene broedvogel. Bovendien heeft hij een opvallende zangvlucht. De vogel stijgt al zingend steil omhoog met fladderende vleugelslagen en wijd ge spreide staart. Meestal tot een hoogte van ongeveer 50 meter, soms zelfs hoger. Daar blijft hij dan minutenlang langzaam rondcirkelen om daarna met onbeweeglijk uitgespreide vleugels weer naar beneden te zeilen. De zang gaat dan over in lange, melodieuze geluiden. Het laatste stukje is meestal spectaculair. Let er maar eens op! Zo'n 10 meter boven de grond vouwt hij zijn vleugels samen en stort zich met voorover hellend lichaam naar omlaag. Vlak voor de landing remt hij sterk af. Vaak gaat de soort op de grond verder met zingen. Ook brengt hij zijn lied vaak ten gehore vanaf een paaltje of iets dergelijks. Ook vroeger was de veldleeuwerik door zijn zang in Europa heel geliefd. Kolonisten namen hem dan ook mee naar o.a Nieuw-Zeeland, de Hawaï-eilanden en enkele plaatsen in Noord Amerika, waar hij nu nog in het wild voorkomt. Ook om een andere reden werden (en worden!) leeuweriken zeer geapprecieerd. Ze gel den in sommige landen namelijk als een grote delicatesse. Omdat de soort maar klein is, qua grootte staat hij tussen de mus en de spreeuw in, zijn er heel wat voor nodig om er een maaltijd mee samen te stellen! In landen zoals Italië en Frankrijk worden er ook nu nog vele duizenden geschoten en gevangen voor de comsumptie. Vroeger was de soort ook meer 'volksvoedsel', in Engeland bijvoorbeeld. Op de Londense markt werden in de vorige eeuw per winter zo'n 200.000 tot 300.000 veldleeuwe riken verhandeld. In west- en noord Europa is de soort nu gelukkig helemaal beschermd. Anders zou het er wel eens slecht voor hem uit kunnen zien. On danks de bescherming gaat hij hier namelijk toch in aantal achteruit. Steeds intensiever bodemgebruik en gifstoffen in het milieu spelen hierbij zeker mee. Zangvlucht Het is u misschien weieens opgeval len dat zangvogels op verschillende manieren zingen. Hierbij bedoel ik dat er soorten zijn die vanuit dicht struikgewas zingen, terwijl er andere juist op een opvallende plaats gaan zitten. Weer andere soorten, zoals onze veldleeuwe rik, houden er zelfs een zangvlucht op na. Een vogel zingt om een vrouwtje te lokken en vooral om zijn territorium, zijn eenmaal op de grond zitten zijn ze heel moeilijk te ontdekken. Ze wippen niet, maar lopen of rennen en bij onraad houden ze zich zo laag mogelijk. Als echte bodemvogels baden ze zich zel den in water, maar nemen zandbaden. Dus net zoals onze kippen en andere hoenderachtigen. Al hun voedsel, voor namelijk zaden en soms insecten, wordt van de grond opgepikt en ook wordt het nest op de grond, tussen dichte plan tengroei, gebouwd. Dit geldt eigenlijk voor alle ongeveer 75 verschillende leeuwerikensoorten die verspreid over de hele wereld voorkomen. Ze leven vooral februari) voor de 'eerste' voorjaarszang kan zorgen. Dat is de, bij veel mensen wellicht onbekende, grote lijster. Hij lijkt qua uiterlijk op de zanglijster, maar is groter en heeft een andere leefwijze. Hij broedt op Texel voornamelijk in het bos (meestal niet meer dan 15 è20 paren) en zingt vanuit het topje van een hoge boom. De grote lijster heeft een heel verdragende en lang aangehouden, ju belende zang. Het lijkt wel wat op de zang van een merel, maar dat is veel 'wilder' en luider. Een echt voorjaars geluid! Adriaan Dijksen. Woensdag a s. houdt de LTS (offi cieel: school voor technisch en agra risch onderwijs) open dag. De be doeling is de leerlingen van de basis scholen en hun ouders gelegenheid te geven kennis te maken met de opbouw en aard van de lessen, maar ook andere belangstellenden zijn welkom. 's Middags van 14.00-16.00 uur wordt op de basisschoolleerlingen en (eventueel) hun ouders gerekend; de andere belangstellenden komen 's avonds van 19.00-21.00 uur aan bod. Gedurende dit „open huis" zal de school normaal functioneren. Een feestelijk hoogtepuntje van deze dag is de officiële ingebruikstelling van de voormalige directiekeet, die onlangs (met eigen krachten) bij de school is neergezet als onderkomen voor de die- renhouderij van de afdeling landbouw-, onderwijs. Onder de leerlingen is een prijsvraag gehouden om een goede naam te vinden. De inzender van de beste naam zal worden bekend gemaakt en de naam zal op de gevel worden gevestigd. De zon komt 21 februari op om 7.44 uur en gaat onder om 18.05 uur. Maan: 27 febr. L.K. Springtij: 21 februari. Hoog water ter rede van Oudeschild: Zaterdag 21 februari 10.32 en 22.43 Zondag 22 februari 11.16 en 23.16 Maandag 23 februari 11.29 en 23.35 Dinsdag 24 februari 11.23 en 23.43 Woensdag 25 februari 11.18 en 23.53 Donderdag 26 februari 11.35 en Vrijdag 27 februari 0.16 en 12.17 Zaterdag 28 februari 1.00 en 13.23 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. BAS VEN V*N LEZERS BLATEN VERANTWOORDELIJKHEID VOH OE REOWLTiE In de afgelopen raads&ergadérïhfj' kwam mijn klacht ter sprake over het lang uitblijven van de afrekening van de subsidie voor woningverbetering. Het raadslid H. Beumkes vroeg of alle sub sidie-aanvragers zo lang moesten wachten, waarop wethouder Van der Kooi antwoordde: „Als het bij allemaal zo vlot gaat als bij mevrouw Schouten, dan zijn we erg blij". Nu wil ik graag het volgende opmerken. De instelling waarvan men de meeste sub sidie ontvangt (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) is veel sneller dan de gemeente. In mijn geval zelfs zeer snel: in oktober heb ik alle subsidie ontvangen, inclusief de subsidie voor het meerwerk. Deze instelling heeft blijkbaar de meerprijs van de woning verbetering goedgekeurd en ook uitbe taald. Het is daarom vreemd dat de gemeente met zijn aandeel niet over de brug komt. Er zijn toch geen bezwa ren? Het antwoord van Van der Kooi lijkt natuurlijk nergens naar. Als het werkelijk bij iedereen zo lang duurt, is dat zonde van de hoge rentekosten. M. Schouten-de Porto Oudeschild. Na de 'natte' training afgelopen zon dag in 'De Schots' gaat de ZPC TX '71 zondagmorgen het 'droge' weer opzoe ken en wel in sportzaal 'De Ferrever' waar om 10.15 uur begonnen wordt aan een speelse conditietraining. De feestcommissie heeft haar pro gramma voor de feestavond t.g.v. het tienjarig bestaan van de zwemclub rond. Dit zwemfeestgebeuren zal op 28 fe bruari a.s. plaatsvinden in dorpshuis De Waldhoorn. (Advertentie I.M.) CS Heldere groentesoep Onbeperkt gebakken schar eten met gemengde salade, frites en ravigotte-saus Pêche Melba f22JSO HAVENRESTAURANT TEXEL (02226I 310. Gaarne tijdige reservering. De voorzitter van de Stichting Texelse Folklore. Cor Kossen, heeft aangekon digd zich wat minder in te zetten voor de folkloremiddagen. Kossen was de af gelopen jaren de stuwende kracht ach ter de programma's en dat kostte hem zomers iedere woensdag vele uren. Het bestuur is van mening dat het leeuwen deel van het opbouwen en afbreken van de folklore-attributen niet alleen door de voorzitter gedaan moet worden. Daar om zal gezocht worden naar meerdere vrijwilligers die voor hun werk misschien ook betaald worden. Het bovenstaande kwam ter sprake op de vrijdagavond ge houden jaarvergadering van de Stichting Folklore Texel die gehouden werd in De Zwaan. Er waren slechts acht belang stellenden. „Een bedroevend laag aantal", zo noemde voorzitter Kossen deze opkomst. Opvallend was ook de afwezigheid van de ondernemers uit Den Burg. „De folklore wordt vooral georganiseerd om zoveel mogelijk pu bliek naar Den Burg te halen. Daar zijn de ondernemers mee gebaat." Bij de organisatie van het folklore- programma kon geconstateerd worden dat een steeds kleinere groep voor het werk opdraait en dat de 'vergrijzing' in deze groep ook een woordje mee gaat spreken. „We hebben dringend be hoefte aan nieuwe gezichten" aldus de voorzitter. Kossen, die ook aankon digde dat het voorzitterschap binnen kort maar weer eens door een ander gedaan moet worden, werd door secretaris 'ome' Wijlem Brugmans toegesproken. „Als het goed gaat dan hoor je niemand, maar vanavond hoor je ons wel", zo sprak hij. „Jij bent de hardste werker en dat mag ook wel eens gezegd. Ze zeggen wel eens: niemand is onmisbaar, maar als Kossen er mee stopt dan zitten wij vast en zeker met de handen in het haar." Brugmans be dankte Kossen voor het vele werk dat hij altijd trouw voor de folklore doet en overhandigde hem een boekenbon. Een ander probleen betreft de nieuwe leiding voor de kinderdansgroep. Het afgelopen jaar hebben de dames Bee kenkamp en Kooi de kinderen les gege ven maar op de vergadering gaf me vrouw Kooi te kennen nu eens iets anders te willen doen. Het bestuur is van mening dat de kinderdansgroep moet blijven bestaan omdat ze vooral in het middagprogramma door het onge dwongen enthousiasme altijd een groot succes zijn. Wie echter de leiding van de groep op zich wil nemen is nog niet duidelijk. Het bestuur zal proberen iemand te vinden. Goed seizoen De Folklore Stichting kan terugzien op een geslaagd seizoen. Afgelopen zomer werden in totaal zeven folklore middagen gehouden waarvan vier met een avondprogramma. De belangstel ling was over het algemeen uitstekend, waarbij de middag met een oude am bachtenshow extra veel bezoekers trok. Dit onderdeel zal komende zomer weer gebracht worden. Een schaak-simultaan die vorig jaar met Jan Tinman werd gehouden zal niet meer georganiseerd worden. Deze attractie is, vooral als men kijkt naar het aantal mensen dat eraan deelneemt, te duur. Voor het grootste deel werden oude bekende attracties gebracht zoals het schand- blok, de weegschaal, het verkopen van loten etc. Het mastklimmen is vorig jaar al afgeschaft omdat het klimmen gevaar oplevert en het plaatsen en weghalen van de mast te duur is. De financieën van de folklore zien er ook redelijk uit. Het verlies van ruim duizend gulden van vorig jaar is weggewerkt doordat drie avondprogramma's en een middagpro gramma minder zijn gedraaid. Op het moment heeft de Folklore Stichting f221,64 in kas. Aan de oproep, vorige winter, om vóór 16 juni de bijdrage van f300,— te betalen is goed gehoor gegeven. „Al blijven er altijd wanbe talers", aldus de penningmeester, de heer Van Langelaan. De Folklore Stich ting hoopt dat het op tijd betalen een traditie zal worden zodat een deel van de bijdrage tijdig op de bank voor een goede rente vast gezet kan worden. Kappen Het kledingfonds onder leiding van 'tante Doortje' van Sambeek-Schrama heeft het afgelopen jaar veel werk ver zet. Er zijn vijfentwintig poppen gemaakt voor de verloting en de kappen van de kostuums, in totaal zestig stuks, zijn opgeknapt. Ook werden vijf nieuwe kappen gemaakt. Tante Door noemde de boerenbruiloft een hoogtepunt. Zes tien mensen moesten aan passende kleding geholpen worden en dat is uit stekend gelukt. „Als ik na een paar dagen zwoegen dan op de Groeneplaats kom om te kijken hoe alles er uit ziet dan ben ik trots." Deze winter krijgen de kinderkostuums een opknapbeurt. De dansgroep Oude Dansen heeft in 1980 ook vele keren kunnen optreden. Naast een vaste deelname aan de fol- klorewoensdagen is in het zomerseizoen diverse malen opgetreden in de Koger Hoop. Tijdens de wintermaanden trok de dansgroep mee met de revue van Jannie Craanen. Ook werd twee keer met veel succes in Noord-Brabant op getreden. De dansgroep is uitgebreid met twee paren. De heer Siebeling had met het geven van een twintigtal lessen aan de dansgroep een belangrijk aan deel in de kwaliteitverbetering van de optredens. De dansgroep wil nieuwe aanwas kweken door binnenkort te starten met extra lessen voor beginners. Zoals gezegd er wordt gezocht naar nieuwe leiding door de kinderdans groep. Deze groep bestaat uit 20 kinde ren. Er wordt met de groep alleen in het folkoreprogramma opgetreden. Ge poogd zal worden de oude groep kin deren weer bij elkaar te krijgen zodat het oefenen niet lang hoeft te duren. Acht keer Het folkloreprogramma voor de ko mende zomer omvat acht middagen en vier avonden. De eerste woensdag is op 8 juli en de laatste op 26 augustus. De stichting heeft rekening gehouden met de vakantiespreiding; een deel van Duitsland heeft tot 5 september vakan tie. Vorig jaar is gebleken dat de inzet van de winkeliers op de laatse folklore- middag beneden de maat was. Veel stalletjes werden niet meer buitengezet waardoor de winkelstraten een wat troosteloze aanblik boden. Cor Kossen: „We rekenen erop dat het dit jaar beter gaat. De winkeliers kunnen niet klagen over personeelsgebrek want het hoog seizoen loopt deze zomer van 25 juli tot 5 september, dus we mogen aannemen dat er voor de andere dagen ook nog seizoenpersoneel in dienst is." Acht juli wordt gestart met het binnehalen van de pinksterbruid. Op 15 juli is de tradi tionele spinwedstrijd en op 22 juli komt de oude ambachtenshow naar Texel. Dan is er ook een avondprogramma met de dansgroep Oude Dansen en de Boerenkapel. Op 29 juli is er, naast de bekende attracties een kantklosdemon stratie. Het draaiorgelconcours wordt op vijf augustus gehouden met 's avonds ringsteken georganiseerd door de Vrienden van het Paard. De boeren bruiloft is gepland op 12 augustus. De week daarna is er een demonstratie paard beslaan en 's avonds ringsteken voor kinderen georganiseerd door de Blijde Rijders. Het folkloreprogramma Op de Dubbele von Sion werd in de stand van de N(ederlandse) Jleugdbond voor) N(atuurstudie) een prijsvraag ge houden, waarbij de naam van een op Texel vrij veel voorkomende vogel moest worden geraden aan de hand van een ei. Na loting werd de prijs (een appel taart) toegekend aan mej. Jopie Zijm. De oplossing is: Gallus Domesticus, beter bekend als kip.... krijgt op 26 augustus een waardige af sluiting met het optreden van een groot aantal verschillende folkloristische dansgroepen. In'de rondvraag kwamen rióg een tweetal ideeën naar voren. Janet Tromp vroeg of tijdens de oude ambachten show ook een glas in lood ramen- reperateur welkom was. Deze man geeft demonstraties maar kan dan ook glas in lood ramen van Texelaars repareren. Piet Dekker uit Oudeschild heeft nog twee oude ijzeren ledikanten op wieltjes thuis. Het leek hem een goed idee om hiermee een race te organiseren. Het bestuur zal zich over beide ideeën be raden. Na afloop van het officiële vergadergedeelte vertoonde de heer Neefkens uit Krommenie (een trouwe Texel toerist) een film over Texel in het begin van de zestiger jaren met onder andere het feest 'Texel 550 jaar stad' en de eerste folkloremiddagen. De tech nisch zeer goede film bleek een feest van herkenning. Leden stembureau. Bij de op dinsdag, 26 mei aanstaande te houden verkiezingen zijn voor diverse stembureaus nog enkele leden of plaatsvervangende leden nodig.' Het principe is dat een lid de geheld dag dienst doet, d.w.z. van 7.30 uur tot 19.30 uur, in combinatie met twee andere leden. Plaatsvervangende leden worden ingezet bij onverwachte afwe zigheid van een lid. Dit kan de gehele dag zijn; soms ook een paar uren. Kortom, enoge flexibiliteit is nodig. Door de gemeenteraad is een presentiegeld vastgesteld van ?90,— per dag of, bij dienst op een gedeelte van de dag, f9,— per uur. Stembureaus waar nog leden en/of plaatsvervangende leden nodig zijn, zijn: Den Burg, De Cocksdorp Zuid-Eierland, De Koog, Oudeschild en De Waal. Geïnteresseerden kunnen maandag, 23 februari aanstaande tus sen 10.00 en 12.00 uur, contact opne men met de heer W. Stam, kamer 208 gemeentehuis, telefoon 02220-3041, toestel 146. Woensdag werd de, door het Con sulentschap voor de Rundveehouderij georganiseerde, jaarlijkse boerderijen- tocht gehouden. Een groot aantal deel nemers bezochten acht stallen die voor het merendeel in 1980 gebouwd zijn. Ook werd een bezoek gebracht aan een nieuwe opslagschuur voor pootaardap- pelen met daarin een ruimte voor mest- stieren. Om tien uur werd gestart bij de boer derij van de fam. F. Bakker aan de Stolp- weg. Vorig jaar is bij dit bedrijf een Cobeco-ligboxenstal gebouwd voor 59 melkkoeien. Het bleek een moderne stal met een zelfsluitend voerhek en mest- opslag onder de roostervloer. Voor het melken wordt gebruik gemaakt van een 'visgraat' melkruimte met plaats voor acht koeien. Vervolgens werd het bedrijf van Witte aan de Hoornderweg bekeken. Bij deze boerderij staat een grotere lig- boxenstal met ruimte voor 94 dieren. Ook hier is de mestopslag onder de rooster- vloeren en de ligboxen aangebracht met een inhoud van 500 kubieke meter. De stal van C. W. Hin aan de Ottersaat bij Oudeschild is ongeveer hetzelfde als de andere twee stallen. Alleen biedt de U-vormige voergang de mogelijkheid om naast de vaste 48 ligboxen nog eens 24 extra boxen te plaatsen. Dan moeten de dieren wegens ruimtegebrek wel buiten de stal vreten. Bij de heer B. Vlaming, Nieuweschild werd een stal uitgebreid bekeken. De oude stal is daar uitgebouwd met negen meter. In totaal biedt de ruimte nu plaats aan een vijftig melkkoeien met daarnaast een aantal ligboxen voor jongvee. De in 1980 gebouwde spantloze schapenstal van de fam. Stark aan de Zanddijk bij De Cocksdorp gaf meer inzicht in nieuwe ontwikkelingen op bou wgebied, De stal is ontworpen in Wageningen en de buiten wanden bestaan geheel uit plaatstaal met tempex voor de isolatie. Dit systeem van bouwen kan kostenbesparend werken omdat de delen in de fabriek gefabriceerd kunnen worden. 's Middags was de moderne doorloop melkstalvandegebr. Hoedjes in Eierland aan de beurt. De koeien worden tussen de achterbenen door gemolken. Controle op de melkstroom is er met behulp van de electronica, waarbij doormiddel van een licht bekeken kan worden of de koe goed uitgemolken is. De melkstal bevat ook zg. half automatische afname apparatuur waardoor de melkstellen door het over halen van een handel automatisch van de spenen afgehaald worden en opgehan gen. In deze stal zit ook een electronische krachtvoerautomaat. Bij het in hoofdzaak zijnde akker bouwbedrijf van de fam. Garritsen aan de Hoofdweg werd een nieuwe schuur voor opslag van pootaardappelen bekeken. In de schuur is ook plaats voor een aantal ligboxen voor dertig meststieren. Na het bekijken van de schuur van de fam. Brans aan de Oosterweg werd nog een bezoek gebracht bij een cebeco-stal van de fam. Boogaard op Zevenhuizen. Deze stal lijkt erg op de stal die woensdag het eerst bezocht werd.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 9