Minder lammerenmarkten met meer beesten Artikel 19 procedure op de helling? Asiel-actie gestaagd Onderscheiding voor trouwe muzikanten Amateurtje VERVOLG VAN PAG.l PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 24 FEBRUAR11981 Nu de gemeente niet meer bereid is de zomerse 'kunstmatige' lammeren- markten te subsidiëren is dat geen reden voor de winkeliersvereniging van Den Burg om met dit systeem te stoppen. Na een uitgebreide discussie op de leden vergadering van de winkeliersvereniging die woensdagavond in Timmers Tea room werd gehouden werd door de twintig aanwezige leden besloten het aantal lammerenmarkten te verminde ren, maar per markt wel meer schapen aan te voeren. Verschillende leden brachten naar voren dat de lammeren markten voor de toeristen duidelijk in een behoefte voorzien en dat een dergelijke attractie een sfeermaker voor het koopklimaat in Den Burg is. De organisatiekosten van de lam merenmarkten belopen f8000, De gemeente subsidieerde hier altijd f2900,— van. Ook andere instanties zoals TESO, de RST, het Texels Ver bond van Ondernemers en enkele ban ken dragen bij in de onkosten. De winkeliersvereniging van Den Burg be taalt jaarlijks f1275,— aan deze mark ten. Geconstateerd werd dat de lamme renmarkten eigenlijk te 'schamel' zijn. Met een twintig beesten creeër je niet genoeg 'echtheid'. Daarom zal gepoogd worden (eventueel samen met de land bouworganisaties en de Stichting 'Het Texelse Schaap'l deze markten beter aan te pakken. Slecht jaar Voorzitter van de winkeliersvereni ging, de heer J. van der Meer, noemde 1980 een slecht jaar. „Door verhoging van de energieprijzen en de stilstand van het besteedbaar inkomen gaat de Texel se winkelier moeilijke tijden tegemoet", zo meende hij. Van der Meer dacht wel dat Texel een streepje voor heeft op de rest van het land omdat het toerisme nog geen teruggang laat zien. Ook de activiteiten die de vereniging zelf ontplooide zijn niet altijd voor 100% geslaagd. Als voorbeeld noemde de voorzitter de Sint Nicolaas intocht die dit jaar sober was gehouden. Uit reac ties van het publiek was gebleken dat dit volgend jaar toch anders moet. „We zullen een keuze moeten maken tussen een groot feest in het centrum van Den Burg of helemaal niets meer doen" aldus Van der Meer. De leden waren unaniem van mening dat een sobere intocht niet meer mag. Martin Tromp vond het niet erg dat het één keer was gebeurd want dan realiseert het publiek zich dat de winkeliers elk jaar voor deze attractie opdraaien. In de vergadering werd een commissie benoemd die 'al ternatieve' intochten zal bedenken waarbij ook gekeken zal worden naar de intochtfeesten die in de buitendorpen worden gehouden en de kosten die daarbij worden gemaakt. Spanning Datzelfde geldt voor de Sint Nicolaas loterijactie. Vorig jaar is deze achter wege gebleven. De aanwezige leden waren van mening dat een dergelijke loterij toch spanning en sfeer geeft op de koopdagen voor Sinterklaas' Zonder loterij was ook duidelijk merkbaar dat het publiek vooral weer in de laatste week voor 5 december inkopen deed. Deze piekverkoop kwam de service en gezelligheid niet ten goede. De financi en van de vereniging zijn een probleem. Achtenveertig leden moeten de kosten van intocht en acties opbrengen. Enkele grote winkelbedrijven zijn geen lid van de winkeliersvereniging maar hebben soms wel kritiek op de activiteiten. Daarom zal gepoogd worden deze be drijven ook lid te maken zodat een bredere financiële basis ontstaat. De heer C. Groot zal bekijken of de loterij niet goedkoper kan zodat hij dit jaar toch weer georganiseerd kan worden. Winkelsluiting Een groot discussiepunt betrof de geringe uniformiteit in winkelsluitings tijden. Het bestuur is van mening dat alle leden op gelijke tijden open en dicht zouden moeten gaann. Afgelopen zo mer was door de winkeliersvereniging beslist dat de winkels op werkdagen 's avonds tot negen uur open zouden zijn. Na een week werd dit besluit echter weer ingetrokken omdat een aantal be drijven toch sloot wegens tekort klan dizie. Enkele leden kwamen op deze vergadering tegen die werkwijze in opstand. „Als je nieuwe sluitingstijden invoert kun je over langere tijd pas be kijken of het effect geeft. En misschien loopt het publiek op zo'n avond wel gewoon te wandelen. Het geeft toch een sfeervol beeld en mogelijk verkoop je dan de volgende dag meer" zo werd er gezegd. Niet alle winkeliers zijn lid van de vereniging. Met name de grote supermarkten in Den Burg hanteren hun eigen openingstijden en dat maakt het voor andere voedselbedrijven in Den Burg moeilijk om de geadviseerde tijden van de winkeliersvereniging aan te hou den. Mevrouw Bakker pleitte, ondanks de tegengestelde belangen en de ver schillende branches binnen de vereni ging, toch voor vaste openingstijden. Het publiek weet dan waar het aan toe is. Het kost tijd maar 'uiteindelijk sta je als gezamenlijke winkeliers sterk tegen over de grote jongens." Enkele leden waren ervoor om een scheiding te brengen tussen bedrijven die voedsel verkopen en anderen. Van der Meer was echter van mening dat dct ook niet haalbaar zal zijn omdat bijvoorbeeld de Hema zich op beide terreinen beweegt. „Dan zullen andere bedrijven die con currentie weer merken." Bijna iedereen was van mening dat een koopavond in de winter niet haalbaar is. Dries Velt- kamp vond dat er met duidelijke deur vignetten gewerkt zou moeten worden, waar opstaat of die zaak op vrijdag avond geopend is. „Voor een winkel met electrische apparaten is het wel lonend om die avond open te zijn maar voor een kruidenier niet. Dan moet dat duidelijk worden aangegeven en ook in adver tenties worden vermeld. Daar went de klant wel aan." Het bestuur bleef echter bij de noodzaak van gelijkluidende openingstijden. Op de vergadering kwa men de leden er niet uit en daarom zal het bestuur voor de komende zomer en winter nieuwe richtlijnen opstellen. Waarschijnlijk zullen de winkels in Den Burg zomers dan twee of drie avonden open zijn. Vanaf de eerste week van juli tot de laatste week van augustus zullen de winkels op dinsdag de hele dag open zijn. Bestemmingsplan De heer J. Ie Roux van de gemeen telijke afdeling ruimtelijke ordening gaf uitleg over het Distributie Planologisch Onderzoek (DPO) dat nodig is voor het nieuwe bestemmingsplan Den Burg- Centrum. Alle winkeliers moeten hier voor een enquete invullen met gegevens over uitbreidingswensen van het bedrijf, omzet, toekomstplannen, etc. Uit die enquete worden dan conclusies getrok ken over het winkelklimaat en de moge lijkheden voor de toekomst die nog over zijn. Het bestuur stond aanvankelijk nogal sceptisch tegenover de noodzaak van dit onderzoek temeer omdat in 1972 in eigen beheer ook een dergelijk onder zoek is gehouden waar de gemeente nooit iets mee heeft gedaan. De per soonlijke vragen die op het enquête formulier worden gesteld waren ook reden voor argwaan. Le Roux zei dat de gegevens van het onderzoek uit '72 'te' verouderd zijn. Voor het bezwaar van de persoonlijke gegevens had hij een op lossing. Zaken die bijvoorbeeld gaan over toekomstplannen worden inge diend op een formulier met naam, zodat deze wensen altijd op een hoorzitting of na goedkeuring van het plan ter sprake kunnen komen. Inkomensgegevens e.d. kunnen dan op een anoniem enquête formulier ingevuld worden. Le Roux schetste de lange weg die het be stemmingsplan nog moet gaan. Bureau Hajema is bezig met de doelstellingen en regels van het plan en als de enquete- gegevens snel uitgewerkt worden, dan kan Den Burg in december de eerste hoorzitting over dit onderwerp ver wachten. Le Roux hoopte dat er begin 1983 een voorbereidingsbesluit geno men kan worden waardoor het ge meentebestuur al meer grip heeft op bouwontwikkelingen in het centrum. In grote steden wordt bij een DPO ook altijd een consumentenenquête gehou den waarbij duidelijk wordt wat de koopbehoefte en het koopgedrag van de klant is. Voor Texel acht de gemeen te een dergelijk onderzoek niet nodig. Ten eerste kost het zestigduizend gul den (de winkeliersenquete kost 740.000,-1 en Texel wordt beschouwd als een gebied dat moeilijk te peilen is in het zomerseizoen, in verband met de toeristen. Daarentegen is het winter- koopgedrag wel duidelijker omdat een groot deel van de Texelse bevolking toch wel bij Texelse winkeliers koopt. Daar waren de leden van de winkeliers vereniging het niet mee eens. Mevrouw R. Bakker: „Het lijkt me ook goed te kijken wat de klant wil en doet. Dan kun je als gemeente en als winkelier een duidelijker beeld krijgen van toekomst wensen voor verschillende branches." Le Roux zei dit advies door te geven aan het college van B en W die daarover moet beslissen. Wensen De RO-ambtenaar zei ook dat de winkeliers niet om het onderzoek heen kunnen omdat anders misschien een bestemmingsplan wordt aangenomen zonder inspraak en invulling van onder- nemerswensen. Hij zei ook dat er nu een 'absurde chaotische' situatie in Den Burg is ontstaan omdat de meeste dat 't Amateurtje er 'eigenlijk' geen recht op had omdat vijf jaar geleden al een dergelijke bijdrage was gegeven, maar het was niettemin van harte ge gund. Op bijzonder aardige wijze ver- j telde Elrike van Esschoten de geschie denis van 't Amateurtje. Ze deed dat in J de vorm van een lang en prima in elkaar gezet rijm, waarbij de stukken die in de loop der jaren werden opgevoerd, wer- den gememoreerd met nauwkeurige vermelding van het grote of minder j grote succes dat ermee werd geboekt. Bij de gebruikelijke bloemenhulde na af loop van het stuk waren wat extra j boeketten te verdelen. Eén ging er naar Arie Kager, de speler die het in de ge schiedenis van 't Amateurtje nooit had laten afweten. Voor mevrouw D. Plaatsman (de eerste secretaresse) was er ook een boeket en de stichting dorps huis De Wielewaal had voor een ge schenk gezorgd in de vorm van een speciaal voor deze gelegenheid vervaar- digd wandbord en een herinnerings tegeltje dat alle leden van 't Amateurtje kregen. De bloemen die tweede regis seur Lex Kaper had gekregen, gaf deze door aan het echtpaar Verijzer dat ge durende de afgelopen 25 jaar alle voor stellingen van 't Amateurtje had bijge woond, op één na.... panden in het centrum de bestemming winkel/woonhuis hebben. Met de hui dige bepalingen kunnen de grote bedrij ven her en der nog vrij gemakkelijk als paddestoelen uit de grond schieten. Voor het nieuwe bestemmingsplan wordt misschien een gevelbreedte- en oppervlaktegrens gehanteerd en boven dien zal de uitkomst van het distributie planologisch onderzoek meetellen. Als bijvoorbeeld blijkt dat in de behoefte aan voedselzaken al ruimschoots is voorzien dan wordt het moeilijker een dergelijk bedrijf te beginnen. Beperking artikel 19 Le Roux kon ook meedelen dat Ge deputeerde Staten zich ernstig beraden over de bestaande mogelijkheid om via een artikel 19 procedure op een be stemmingsplan vooruit te lopen. Vorig jaar kreeg GS 35.000 artikel 19 aanvra gen te verwerken en dat is reden om die mogelijkheid te gaan beperken. Zoals bekend, kan men met een bouwaan- vraag via dit artikel vrijstelling krijgen van huidige bestemmingsbepalingen als de aanvraag overeenkomt met een nog vast te stellen nieuw bestemmingsplan. Le Roux was bang dat het stopzetten van een artikel 19 mogelijkheid het eerst gaat gelden voor uitbreidingen van wo ningen en het bouwen van schuurtjes. Als deze regel erdoor komt. dan moet een bouwer dus wachten op een nieuw bestemmingsplan. „Als alles meezit wordt het bestemmingsplan van Den Burg-centrum in 1985 definitief goed gekeurd en als alles tegenzit wordt het 1990' U kan zich voorstellen wat het intrekken van artikel 19 voor adspirant- bouwers kan betekenen." Na de uitleg besloten de leden hun medewerking aan de enquete te geven, waarvan dan een deel van de vragen anoniem ingevuld kan worden. Folklore In de rondvraag stelde Dries Veltkamp de betrokkenheid van de winkeliers bij folkloreactiviteiten aan de orde. Hij hoopte dat de leden voortaan de leden vergaderingen van de Folklore stichting beter zullen bezoeken omdat het ook De muziekmanifestatie 'Redt het Asiel' heeft ruim negenhonderd gulden opgebracht. Een kleine tweehonderd mensen bezochten vrijdag en zaterdag de optredens van een achttal Texelse popgroepen. Vrijdagavond was het drukstde zaterdag werd gekenmerkt door een zeer wisselend bezoekers aantal. Van die negenhonderd gulden is vier honderd gulden toe te schrijven aan de barwinst. Het overige geld kwam uit de entree-opbrengst. De organisatoren gingen zaterdagavond ook nog met de pet rond maar deze opbrengst was teleurstellend er werd f35, opge haald. Er zijn tijdens de actie weinig wanklanken gevallen. De organisatoren stopten 's nachts om één uur, dus stipt op tijd en ook het muziekvolume werd in de gaten gehouden. Vrijdagavond leek er een schermutseling te ontstaan om dat enkele jongeren weigerden entree geld te betalen. Zij werden door mensen van de gebruikersraad het jongeren centrum uitgezet. Opvallend was dat naast de vaste bezoekers ook vrij veel ouderen een bezoekje aan 't Asiel brachten. Dit was vooral het geval bij het optreden van de Redband Blues band die vrijdagavond als laatste speel de. Vrijdag om negen uur werd gestart een zaak is die hen aangaat. Voorzitter Van der Meer beloofde beterschap. Ook vond Veltkamp dat er bij het Texels Verbond van Ondernemers op moet worden aangedrongen de kandidatuur van J. Stolk in de commissie Ruimtelijke Ordening te bekijken (Stolk zit in die commissie namens TVO) omdat geble ken is dat Stolk weinig tijd heeft voor deze taak. Een ander lid had geconstateerd dat de Texelse jeugd zich in Den Burg moeilijk kan vermaken. De Stenen plaats met de Beerebar is een broeinest van verveling en ook was een geval van drugshandel geconstateerd. Er werd op aangedrongen gevallen van vernieling en dergelijke door te geven aan school leiding of ouders. Het bestuur begreep deze 'hartekreet' maar vond het geen taak van de winkeliersvereniging om hierop toe te zien. Dat moet iedere winkelier maar voor zichzelf doen. In het besuur werden voor de aftredende leden mevrouw R. Bakker en J. Groen, mevrouw N. Bertrand-de Leeuw en H. Lauers gekozen. Het concert dot vrijdagavond werd gegeven in dorpshuis „De Wald hoorn" door het Koninklijk Texels Fanfarekorps/DEK, werd na de pauze onderbroken voor een plechtigheid. De heer F. Koning van de Algemene Nederlandse Unie van Muziekvereni gingen reikte aan drie leden een speldje met oorkonde uit wegens langdurig trouw lidmaatschap. Mar den Witte van DEK kreeg een en ander wegens 25-jarig lidmaatschap van DEK en de dames Koom en Visser kregen het wegens 12'A-jarig lidmaatschap van het Kon. Texels Fanfare. In alle drie gevallen ging het om een zilveren speld. De dames hebben daarvoor dus lang niet zoveel hoeven presteren als de heer, wat dan ook als een overduidelijk blijk van discriminatie werd gezien. De vreugde over de decoratie was er echter niet minder om. De voorzitters Kiljan en Koorn van resp. DEK en KTF boden hun felicitaties aan en het orkest speelde een extra nummertje; lang zullen ze leven. De uitvoering in Den Hoorn was de eerste van de vier concerten die KFT/DEK in diverse dorpen brengt. Zaterdag vojpt Oudeschild en zaterdag 28 februari komt De Cocks- dorp aan de beurt. De reeks wordt op zaterdag 7 maart besloten in Den Burg. Het programma voor alle dorpen is ongeveer hetzelfde. Alleen de drumband van DEK die vrijdag in Den Hoorn een bijdrage aan de uitvoering leverde, laat het bij die ene keer. Dat optreden was kwalitatief ongeveer gelijk aan dat van vorig jaar. De nieuwe instructrice Helga Witte deed het goed en ook de solisten waren behoorlijk op dreef. De majorettes, onder leiding van Ans Starkenburg, maakten een correcte indruk. met de New Injection. Een groep van zeer jonge muzikanten die met simpele apparatuur hits van vroeger spelen. De Redband had daarna veel succes enb vooral oude rock en roll nummers gingen er bij het publiek in als koek. De zaterdagmiddag werd geopend met The New, een groep die steeds meer opvalt door het brengen van eigen werk en daarbij niet bang is om ook een mini- synthesizer te gebruiken. Zoals te ver wachten was stonden de groepen die 's middags speelden voor een jonger pu bliek. Twee sessiegroepen en de nieuwe roek-groep Power Mate hadden de taak het publiek van vijf tot acht uur te vermaken. Rock en Roll Kids, een gelegenheids formatie die één keer eerder in het Asiel tijdens een rock en roll avond heeft opgetreden, bracht een potpourri van oude successen. Power Mate sloot daar leuk bij aan met een uurtje hard rock gitaar geweld. Voordat het avondprogramma begon was er de mogelijkheid om als muzikant het po dium op te stappen en met mede musici er gezellig oplos te 'jammen'. Hier werd gretig gebruik van gemaakt zodat het ongecompliceerd musiceren uitgroeide tot een leuk optreden voor het, op het moment, weinige publiek. Om negen uur was het de beurt aan de TX Punx. De naam zegt het al: zij brachten punkmuziek ten gehore en dit werd door de liefhebbers van deze muziek zeer gewaardeerd. De afsluiter van 'Redt het Asiel' was The Mess, een trio dat van wanten weet en met bekende muziek van de laatste jaren en enkele swingende eigen nummers het publiek snel tot dansen wist te bewe gen. De organisatie had door deze band als afsluiter te laten fungeren voor een goed slot gezorgd. Daarna lag er alleen nog een taak voor het barpersoneel van beide dagen: Saro Veenstra, Liz Gede- kink, Chris Pastoor, Ben Haak, Siem Zijm en Jan Brandenburg. Zij waren tot diep in de nacht bezig om de sporen van de manifestatie door boenen en dwei len uit te wissen. Maar dat leek geen probleem. ,,De poen hebben we binnen en het was gezellig zo werd er gezegd. Dansen met de Redband in nieuwe bezetting. Van links naar rechts: John Rozenboom (bas, zang). Frits Bonne (gitaar), Irene Wernand (zang). Mek We/boren (drums) en Daan Wei- boren (sax) op deze foto bijgestaan door Theo van den Berg, die vanwege de 'gezelligheid' een paar nummertjes meespeelde. Elrike van Esschoten tijdens het voordragen van haar gedenkrijm.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2