Cjroen ^tmrLr Jéxels in het hart^ Ondanksandersluidendeadviezen B en W houden vast aan goothoogte van 3 meter Simpel maar doeltreffend alarm voor ouderen ■li M Lezing in de bibliotheek 'Molengat' vrijdag in de vaart Suggesties Oud papier hier Nachtvergunning voor 'Question' 94e JAARGANG NR. 9556 TEXELSE VRIJDAG 27 FEBRUAR11981 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. B en W vinden dat de maximum goothoogte (muurhoogte) van bollenschuren in het buitengebied ongewijzigd moeten blijven, dus maximaal drie meter. Dit ondanks het feit dat adviserende instanties (zowel van de zijde van de landbouw als van landschapsdeskundigen) van mening zijn dat hogere goten toelaatbaar zijn. Het college erkent dat de moderne bollenteelt over gebouwen moet beschikken met wanden van tenminste vier meter, maar is van mening dat binnen een gebouw met een goothoogte van drie meter 'met een beetje goede wil' ook wel een wand van vier meter is te maken. Het college heeft dat standpunt ter kennis gebracht van de commissie ruimtelijke ordening die onder andere hierover gisteravond heeft vergaderd en waarop wij in de krant van dinsdag a.s. nog nader zullen terugkomen. Het standpunt dat binnen een gebouw met drie meter hoge goten toch een wand van vier meter kan worden gemaakt is verduidelijkt met enkele schetsjes. Het komt er op neer dat een van de zijgevels enkele meters naar binnen wordt gezet, zodat een soort afdak ontstaat. Aange zien het gebouw als i.v.m. het puntdak naar binnen steeds hoger wordt, is daar voldoende ruimte voor een muur van meer dan vier meter waartegen bollen in zg. kuubskisten (van 1 m3) in vier lagen op elkaar kunnen worden gezet met de heftruck. Ook wordt gewezen naar de hee/ W. Trap die een bouwvergunning heeft gehad voor een schuur die op een dergelijke wijze wordt uitgevoerd en die het systeem dus in de praktijk mogelijk acht. Verbazing Zoals bekend hebben B en W hun standpunt bepaald na eerst advies te hebben ongewonnen bij agrarische en landschappelijke adviseurs. Het wekte geen verwondering dat de agrarische adviseur drs. P. C. Muntjewerf van de provinciale directie voor de bedrijfont- wikkeling in Noordholland zich uitsprak ten gunste van hogere goten (4.40 meter) omdat dit de meest economische oplossing is. Veel verbazing wekte het dat ook de consulent voor de land schapsbouw van Staatsbosbeheer geen bezwaren had. Deze funcionaris stelde dat grotere schuren moeten worden geaccepteerd als de ontwikkelingen in de bollenteelt dat nodig maakt. Wel zou ervoor gezorgd moeten worden dat de nieuwe schuren zo goed mogelijk in het Texelse landschap passen door beplan- In verband met het begin van de crocusvakantie zal ingaand vrijdag a.s. de veerboot Molengat regelmatig als tweede schip de dienst helpen onderhouden. Het schip vaart vrijdag de hele dag en zaterdag alleen gedurende de dag dienst: van 9.35 uur van Texel tot 16.05 uur van Den Helder. Zondag vaart de 'Molengat' alleen 's middags: van 14.35 uur tot 20.05 uur en maandag 2 maart van 8.35 uur van Texel tot 16.05 uur van Den Helder. Hetzelfde geldt voor dinsdag, woensdag en donderdag. Vrijdag vaart de 'Molengat' van 7.35 uur tot 20.05 uur, zaterdag 7 maart van 9.35 uur tot 16.05 uur en zondag 8 maart van 14.35 uur tot 20.05 uur. Daarna zal de 'Molengat' alleen tij dens de weekenden varen: op vrijdags van 6.35 uur tot 20.05 uur, zaterdags van 9.35 uur tot 16.05 uur en zondags van 14.35 uur tot 20.05 uur. Dat gaat zo door tot het weekend van 29/30 maart. Tegen die tijd zal het schema voor de volgende periode bekend worden gemaakt. (Advertentie I.M.) /IP5 TAXI- EN TROUWAUTOVCRHUUR •Imlnalaan 4-6 dan Bi ting en een goede architectuur. Een dakhelling van 30 graden zou daarbij niet persé geeist hoeven te worden; 20 tot 24 graden zou bij een goothoogte van 4,5 meter voldoende zijn. Op de afdeling ruimtelijke ordening werd naar aanleiding van dit opmerkelijk soepele advies van een instantie die in de eerste plaats heeft te zorgen voor behoud van een karakteristiek landschap gerea geerd: „Dezerzijds rijst de vraag of aan dit laatste advies wel een afweging ten grondslag ligt, met andere woorden: hoe zou dit advies luiden als uit oogpunt van bedrijfsvoering een goothoogte van 6 meter noodzakelijk wordt?" Overigens was men op de afdeling ruimtelijke ordening van mening dat ook in het agrarische advies geen poging is gedaan om te bepalen of een stapelhoogte van ruim vier meter bereikt kan worden met een goothoogte van drie meter. Aanpassing van het bestemmingsplan zodat een goothoogte van 4,50 meter toelaatbaar wordt, zou niet zo moeilijk zijn. Bij de provinciale planologische Het vragenformulier voor het meerjarenplan sociaal-cultureel werk dat is uitgereikt tijdens de Dubbele von Sion demonstratiedag en waarvoor een bon in deze krant heeft gestaan, heeft slechts één ingevuld formulier opgele verd. Gelukkig heeft deze nijvere in zender drie suggesties gedaan voor ver betering van het sociaal-cultureel werk op Texel" zo zei Gijs Oskam in de vergadering van de Welzi/nsstichting. Op de vergadering kwam ook een heel andere suggestie van Donald de Vrind. Hij vraagt medewerking voor het verfraaien van een 'blootgewaaide' bunker op het strand bij Den Hoorn. Eén onderdeel van die verfraaing betreft het aanbrengen van spiegelend folie op de steenmassa. De kosten belopen ruin elfhonderd gulden. Het idee werd door verwezen naar de sectie cultuurbele ving. Woensdagavond 4 maart om 8 uur zal de heer J. G. van Hoften, medewerker van het Medisch Opvoedkundig Buro, een lezing houden over kinderen met problemen en de literatuur hierover. Na de lezing zal er gelegenheid zijn voor de aanwezigen om vragen te stellen zodat een levendige discussie kan ontstaan. De lezing wordt gehouden in de openbare bibliotheek en begint om 8 uur. Er zal voor die gelegenheid een ruime collectie boeken over het onder werp aanwezig zijn. Door de openbare bibliotheek Texel worden ieder jaar sociaal-culturele activiteiten georgani seerd zoals kinderboekenweek, voor lezen op woensdagmiddag en lezingen door schrijvers, uitgevers en andere personen die over een onderwerp iets kunnen vertellen. De bibliotheek hoopt met die activiteiten een groter publiek kennis te laten nemen van de mogelijkheden die een bibliotheek te bieden heeft. Door Scouting Texel wordt zaterdag weer oud papier opgehaald. De route is deze keer: Schilderend, Emmalaan, Haffelderweg, Keesomlaan, Pieter van Cuijckstraat en Ada van Hollandstraat. Men wordt verzocht het papier voor tien uur gebundeld aan de kant van de weg te zetten. dienst bestaat geen bezwaar tegen het opnemen van een zogenaamde vrijstel lingsbepaling. Vanuit agrarische kringen op Texel is de laatse tijd hevig aangedrongen op het toelaten van schuren met hoge muren. Ook zijn bouwaanvragen ingediend die schuren met hoge muren behelsden. Bekend is de aanvraag van de heer De Ridder uit het Kogerveld. Zijn vergun ning is geweigerd en tegen deze weige ring is hij in beroep gegaan. Hij zal alleen zijn zin kunnen krijgen als het bestem mingsplan wordt aangepast. Gedegen afwegen B en W houden vast aan de maximum hoogte van drie meter omdat deze maat is bepaald na gedegen afweging van agrarische en landschappelijke belangen ten tijde van de behandeling en vast stelling van het bestemmingsplan bui tengebied. Er is geen reden daarop terug te komen, temeer omdat het door het naar binnen plaatsen van een van de zijgevels een muur van voldoende hoogte beschikbaar komt. Uit diverse schetsen van de afdeling ruimtelijke ordening blijkt ondermeer dat bij het naar binnen verplaatsen over een lengte van 1,20 meter al de gewenste muur hoogte ontstaat terwijl de goot aan de buitenkant toch op maximaal toe te laten hoogte van 3 meter blijft. Het dak moet dan aan de kant van de in springende muur wel een helling hebben van dertig graden. Bij een flauwer hellend dak moet de muur aanmerkelijk verder naar binnen. Uiteraard kan het afdak ook worden dichtgemaakt. In deze ruimte kunnen allerlei wagens, machines e.d. worden gestald. Alleen het hoogste gedeelte van het totale gebouw dient dan voor bollenopslag. Practisch De geraadpleegde adviseurs laten deze moglijkheid echter buiten be schouwing en belichten alleen de eco nomische wenselijkheid om schuren met buitenmuren van ruim vier meter te bouwen. De hoofdingenieur-directeur van de provinciale directie voor de be drijfsontwikkeling legt uit dat het nood zakelijk is de kisten in even rijen op te stapelen, dus 2, 4, etc. Vierhoog is wenselijk omdat andere de dubbele vloeroppervlakte nodig is waardoor per hectare 20m2 méér schuurruimte nodig is in vergelijking met vierhoog stapelen. Omgerekend in bouwkosten komt dit neer op een investeringsverschil van 712.000,— per hectare en dat is 71.300,— aan méérkosten per jaar. De burgmeester heeft besloten de heer E. Stiekema van bar-dancing 'Question' toch een nachtvergunning te geven, met ingang van een nog nader te bepalen datum. Die datum kan pas worden vastgesteld nadat het bedrijf zodanig is verbouwd dat het als nacht café gebruikt kan worden. Zoals bekend hebben buurtbewoners bezwaar gemaakt tegen verlening van een nachtvergunning aan net Deanjt in verband met te verwachten toename van lawaai en andere overlast buiten het gebouw. Andere buren daarentegen lieten blijken tegen de nachtvergunning geen bezwaar te hebbm. De buren zijn inmiddels van de nu genomen beslissing op de hoogte gesteld. Tegen zowel de nachtvergunning als de bouwvergun ning kunnen belanghebbenden bezwaar indienen ingevolge de Wet Administra tieve Rechtspraak Overheidsbeslissin- gen (Arob). Hiervoor geldt een termijn van dertig dagen. De burgemeester heeft Stiekema dringend verzocht bin nen die tijd nog geen voorzieningen te treffen, omdat de kans aanwezig is dat als gevolg van een Arob-procedure de vergunning niet doorgaat. Voorwaarden Stiekema zal moeten voldoen aan 21 voorwaarden. Onder meer is bepaald dat dansen en het tengehore brengen van muziek na drie uur 's nachts niet is toegestaan en dat het bedrijf om vier uur geheel ontruimd moet zijn. Voor het toelaten van bezoekers moet een portier worden aangesteld; de naam en het dienstrooster van de portier moeten maandelijks schriftelijk aan de politie worden doorgegeven; bij niet aanwezig zijn van de portier mag het bedrijf niet open zijn. Bij de overlegging van het dienstrooster moet een niet ouder dan drie jaar zijnde verklaring omtrent het gedrag van de portier worden verstrekt. In het bedrijf mogen niet meer mensen aanwezig zijn dan het aantal behoorlijke zitplaatsen toelaat. Dit aantal zal na de verbouwing en inrichting nader worden vastgesteld. Het maken van muziek is uitsluitend toegestaan met de geluids installatie van het bedrijf en het geluid daarvan moet worden beperkt door een van gemeentewege verzegelde geluids begrenzer. Levende muziek is alleen mogelijk met speciale vergunning van de burgemeester. De ingang van het bedrijf moet zijn voorzien van een voor portaal waarvan i.v.m. geluidsoverlast nooit beide deuren tegelijk open mogen zijn. Bij niet nakoming van een van de voorwaarden kan de vergunning direkt worden ingetrokken maar dat kan ook gebeuren om anderen redenen. Als het nodig is kunnen de voorwaarden later nog worden uitgebreid. Laat andere meeprofiteren van onze welvaart en bewijs het milieu een dienst. Afgedankt papier, glas en textiel hoort NIET in de vuilniszak. De Stichting voor Voorzieningen Ouderen heeft een systeem ont wikkeld waarbij de veiligheid van alleenwonenden een stuk wordt verbeterd: een eenvoudig alarmsysteem tegen geringe kosten, dat de gebruiker geen enkele belemmering in zijn bewegingen oplegt. Aan een dergelijk alarmeringssysteem bleek grote behoefte te bestaan. Uit een enquête die vorig jaar onder de ouderen op Texel werd gehouden kwamen drie grote wensen naar voren. De warme maaltijdvoorzieningen, waarmee inmiddels is begonnen, een alge meen gezondheidsonderzoek waarover overleg heeft plaatsgevon den met de Texelse huisartsen en het alarmeringssysteem. Van de 854 ouderen die het enquêteformulier terugstuurden lieten 284 weten een alarmeringssysteem belangrijk te vinden. Het is niet waarschijnlijk dat inder daad 284 ouderen een alarmeringssy steem in hun huis zullen nemen. Dat leert de ervaring met de warme maal tijdvoorziening. Nog meer ouderen dan degenen die de alarminstallatie in huis wilden hebben, lieten in de enquête weten een warme maaltijdvoorziening wenselijk te vinden. Uiteindelijk zijn er slechts enkele tientallen die inderdaad van die voorziening gebruik maken. Nico Nagtegaal van de stichting stelt dat het bij de alarmering ziet zozeer om de kwantiteit als wel om de kwaliteit gaat. Er mag verwacht worden dat een redelijk aantal ouderen geïnteresseerd zal zijn in het alarmsysteem. Binnen de werkgroep van de Stichting voor Voor zieningen Ouderen is lang gediscus sieerd over welk alarmeringssysteem het best zou kunnen voldoen. Het mocht niet te kostbaar zijn, maar moest wel effectief blijken. Veel alarmerings systemen gaan uit van een centrale meldpost en dat is al snel kostenver hogend. De oplossing werd uiteindelijk aangedragen door het NOS programma Sprekershoek. Hierin werd een systeem getoond waarbij de oudere of alleen staande een zendertje in zijn zak heeft. Drukt hij de knop op dit zendertje in, dan gaat buiten het huis een sirene loeien en een lamp branden. MZW-project Toevalligerwijs had de uitzending van „Sprekershoek" ook de aandacht getrokken van deelnemers van het Mensen Zonder Werk-project. Binnen dit project werd gekeken in hoeverre men kon helpen bij het aanbrengen van het alarmeringssysteem en het verdere technische onderhoud. Een telefoontje van een vertegenwoordiger van het MZW-project naar bejaardenwerker Nico Nagtegaal zorgde voor vruchtbare contacten. De apparatuur kan nu via de Stichting voor Voorzieningen Oude ren worden aangeschaft, waarna het MZW-project voor de inatallatie zorg draagt. Aldus wordt het mogelijk dat de hele installatie niet meer dan om streeks honderd gulden kost. Positief vindt Nagtegaal dat bij dit systeem wordt uitgegaan van burenhulp. Als de sirene loeit en het zwaailicht brandt wordt verwacht dat omwonenden kijken wat er aan de hand is. Een ander positief aspect is dat de vrijwilligers van het MZW-project bij de hulpverlening worden betrokken. Overal vanuit het huis kan de alarm installatie in werking worden gesteld en ook nog zo'n dertig meter buiten het huis. Dat betekent dat men in en om huis volledig bewegingsvrij is, als men zijn zendertje maar bij zich heeft. Dat zendertje is ongeveer zo groot als een sigarettendoosje. Het kan dus makkelijk in de broekzak of om de hals mee genomen worden. Eén druk op de knop is genoeg om alarm te slaan als men zich onwel voelt worden, of als er onraad is. Telefoon Overigens kan het systeem ook zijn nut hebben voor mensen die niet on- middelijk in de omgeving van anderen wonen. Er zou bijvoorbeeld een zwaai licht op de schoorsteen kunnen worden aangebracht dat van verre te zien is. Dat zwaailicht kan op het systeem aangesloten worden. Ook is denkbaar dat een bandrecorder wordt aangeslo ten op de telefoon. Via een vernuftig systeem wordt na een druk op de knop van het zendertje automatisch een bepaald nummer gedraaid, waarna de band eindeloos een boodschap blijft herhalen. Op deze manier kunnen kennissen en familie telefonisch worden gewaarschuwd dat er iets aan de hand is. Er zijn systemen denkbaar waarbij automatisch één nummer wordt gebeld, maar ook is het mogelijk dat tien verschillende nummers worden gebeld. Dat laatste systeem vergroot da kans dat men iemand bereikt, aan zienlijk. Mochten er veel aanvragen binnenkomen voor een alarminstallatie met telefoon dan zou toch de moge lijkheid moeten worden bezien om een centrale alarmpost in te richten. Deze zou bijvoorbeeld kunnen worden gemaakt in net Verpleeghuis of op het nummer waar brandmeldingen binnen komen. Deze mogelijkheden moeten nog bekeken worden. De alarminstalla tie met telefoon kost ongeveer vierhon derd gulden duurder dan de standaard uitvoering met sirene en lichtsignaal. Volgende week dinsdag zal de eerste alarminstallatie worden geplaatst bij mevrouw Van der Poll van het Jan Dirkszoord. Het is de bedoeling dat geïnteresseerden op bepaalde dagen en uren bij haar een demonstratie kunnen krijgen hoe één en ander werkt. Degenen die geïnteresseerd zijn in een dergelijk alarmeringssysteem kunnen bellen naar het Menzen Zonder Werk project, telefoon (02220) 4792. Het nieuwe alarmsysteem dat voor ongeveer honderd gulden in ieder huls is te Installeren. Links een paneel met sirene en tamp. Deze onderdelen worden buiten aan het huis bevestigd om omwonenden te alarmeren. Rechts de ontvanger, met antenne. Deze kan op een onopvallende plaats In huis worden aangebracht bijvoorbeeld In de meterkast Het kleine doosje vooreen Is het zendertje dat men altijd bij zich moet dragen. Ongeveer zo groot a/s een sigarettendoosje, zoals de sigaret laat zien die er bij wijze van vergelijking op Is gelegd.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1