'Meester' Laan opende nieuw onderkomen landbouwafdeling Directiekeet werd dierhouderij Zombie Holocaust /M3END4 Subsidieverzoek voor drie maart inleveren Voor het weekend Buitenlandse valuta Zuigelingenbureau van 28 februari en 1 maart 1981 m Artsen Groene Kruis Kerkdiensten I rë I rë i Tandartsen m Apotheek 1 Dierenartsen Rijkspolitie Noodslachtingen I de Defrë PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 27 FEBRUAR1198 Meester Laan geeft een haan en een hen de vrijheid op het land naast de nieuwe dierhouderij van de landbouwafdeling. Woensdagmiddag was het een beetje feest op de Lagere Techni sche School in Den Burg. 'Meester' C. P. Laan opende het nieuwe onder komen van de landbouwafdeling. Die landbouwafdeling op de LTS bestaat natuurlijk al maar door de terugloop van het aantal leerlingen in deze onderwijstak is besloten de opleiding uit te breiden. Daarom staat er nu naast de LTS een voor malige directiekeet met een stuk omheind grasland. „De Ark" zoals het gebouwtje is genoemd, moet aan de landbouwschool-nieuwe stijl de mogelijkheden bieden die nodig zijn voor het behoud van dit onder wijs op Texel. De opening van het afdelingsgebouw was een beetje officieel. Bestuur, leer lingen en leraren waren uitgenodigd om het gebeuren mee te maken. Dat was volgens directeur N. van der Weide niet overdreven, want er is in één jaar tijd door veel mensen veel werk verzet. Een jaar geleden kwam de inspecteur van onderwijs namelijk met de mededeling dat het landbouwonderwijs bij het hui dige aantal van twaalf leerlingen zou moeten verdwijnen, maar hij bood nog één kans. Als het zou lukken om binnen twee, hooguit drie jaar het aantal leerlingen drastisch uit te breiden dan kan de afdeling blijven bestaan. De eis van het ministerie is een derde en vierde klas van ieder twintig leerlingen. Van der Weide stelde dat het streefgetal van het LBO-beStuur op het moment een totaal van 24 leerlingen is. ,,Dan hebben we de animo voor dit onderwijs in korte tijd verdubbeld, en deze tegemoetkoming zal ongetwijfeld tot goedkeuring van het ministerie leiden". Van der Weide stelde dat de landbouwschool vroeger alleen door zoons en soms dochters uit het boeren gezin werden bezocht. De landelijke tendens laat echter zien dat landbouw scholen elders na een terugloop van leerlingen een oplossing hebben gevon den door uitbreiding van het lespro gramma. Het onderwijs is nu niet meer specifiek gericht op het agrarische bedrijf. Dat leek Van der Weide ook voor Texel de oplossing. Twee proble men moesten echter overwonnen wor den: nieuw personeel en nieuwe be huizing, Nico Bakker had als onderwijs kracht de landbouwafdeling verlaten en voor hem werden Piet Monster en Renske van Tempel aangetrokken. De oude landbouwschool aan de Beatrix- laan was 'opgeslokt' door de LBO- brugklassen en ook binnen het gebouw aan de Emmalaan raakte het landbouw onderwijs in het gedrang. ,,Als je iets nieuws wilt beginnen dan moet je je mensen letterlijk de ruimte kunnen geven. Voor een serieus aanzien en een goede uitoefening van je vak is dit noodzakelijk", aldus de LTS-directeur. Van der Weide verhaalde over het aan kopen van, het met eigen mensen af breken en weer opnieuw opbouwen en inrichten van de voormalige directiekeet van De Vries en Van de Wiel. Veel medewerkers van de school hadden een aanzienlijk deel van hun vrije tijd gestopt in de realisering van het ge bouwtje. Daarvoor werd dan ook dank gebracht. Een belangrijk aandeel in een snelle realisering van de bouw had ook de gemeente. En tenslotte noemde Van der Weide de medewerking van de landbouworganisaties waarvan ook enkele afgevaardigden bij de opening vertegenwoordigd waren. Zij hadden onder andere voor dieren gezorgd. Prijsvraag Vervolgens onthulde de heer Laan het naambord van de afdeling in de LTS-kantine. Na het hijsen van een vlag werd de naam ,,De Ark" zicht baar Deze naam was voortgekomen uit een prijsvraag onder de leerlingen. De inzending van Martin Smit was uitgekozen en hij werd beloond met een geschenkbon. Meester Laan schetste in zijn ope ningstoespraak de geschiedenis van het landbouwonderwijs. In de tijd van Napoleon werd het landbouwonderwijs voor het eerst toegepast en deze taak werd opgedragen aan predikanten, om dat ze veel langs de weg zaten. Dat bleek geen succes want de boeren waren niet van plan (ondanks een op leiding die de geestelijken daarvoor genoten hadden) suggesties van de zieleherders over te nemen. Pas in 1928 was Texel aan de beurt voor serieus landbouwonderwijs. Nu vele jaren later staat ditzelfde onderwijs weer op de tocht. De heer Laan zei dat in het verleden ook gepoogd was het land bouwonderwijs te richten op andere vakken, zoals huisdierverzorging, plan tenteelt, etc. Toen was dit niet erg aangeslagen terwijl op datzelfde moment de scholen in de randstad een toeloop van leerlingen kregen. Laan hoopte dat Texel nu ook zo ver is en dat het lukt om via deze nieuwe impuls nog jaren door te gaan. Landelijk worden de landbouwscholen voor vijftig procent door meisjes bezocht. Laan vond dit geen bezwaar Ik heb vroeger ook wel meisjes in de klas gehad en het waren uitstekende leer lingen en bovendien bracht het sfeer". Rooskleurig De heer Van der Weide kon nog meedelen dat de toekomst er iets roos kleuriger uitziet; tien tweedejaarsleer lingen hebben zich al aangemeld voor het landbouwonderwijs. ,,We hopen dat deze dierhouderij in „De Ark" aanslaat dan kunnen we volgend jaar misschien ook nog een ruimte voor plantenteelt en verwerking openen". Na het onthullen van het naambord gingen de genodigden de nieuwe onder- wijsaanwinst bekijken. Meester Laan verrichte nog één officiële daad door een haan en een hen op het land bij het gebouwtje los te laten. „Hopelijk komen hier veel leerlingen uit voort" was een opmerking. Veel werk Wie de inrichting van „De Ark" bekijkt moet wel tot de conclusie komen dat hier veel werk is verzet. Het gebouw bevat twee leslokalen en drie ruimten voor de dieren. Het leek wel op een kleine tentoonstelling van Kotex want er zijn konijnen, cavia's, vogel tjes, kippen alsmede schapen, lammetjes en twee biggen. Nadat het gebouw door genodigden was bekeken was het de beurt aan ouders en kinderen van de basisscholen die 's middags in het kader van de open dag welkom waren. Er werd gewoon lesgegeven en iedereen kon zo in en uit lopen om een idee te krijgen van de onderwijsmogelijkheden op de LTS: Regisseur Frank Martin heeft met 'Zombie Holocaust' een bloedstollend produkt af weten te leveren. De film met een lengte van 2565 meter (1 uur en 35 min) is gevuld met de meest afgrijselijke beelden van kanibalistische gruwelen die bijna niet te beschrijven zijn. Dit dient men niet te beschouwen als een reclamekreet maar als een waarschu wing! I Voor de bezoeker die denkt dit werkje tot de eindtitels te kunnen uit zitten gaat het gordijn van vrijdag tot en met maandag om 20.00 uur open. De toegang is 16 jaar. Westduitse marken 100= f108,50 Belgische franken 100= f 6,50 Franse franken 100= f 45,75 Zweedse kronen 100= f 49,— Zwitserse franken 100= f120,50 Deense kronen 100= f 33,75 Amerikaanse dollars 1 f 2,27 Engelse ponden 1 f 5,08 Oostenrijkse schilling 100= f 15,42 Italiaanse lires 10.000= f 21,25 Spaanse peseta 100= f 2,53 Donderdag 26 februari In het raadhuis heeft de commissie ruimtelijke ordening een openbare ver gadering, aanvang 19.30 uur. Begonnen wordt met een bezwarenzitting waarbij bezwaren tegen het bestemmingsplan De Mars kunnen worden toegelicht. Verder komen voorbereidingsbesluiten aan de orde ten behoeve van het bestemmingsplan Grensweg en Garage Kikkert in De Koog alsmede de kwestie van de goothoogte van bollenschuren. a i o 4 .r% a Vrijdag 27 februari In „De Zwaan" worden de open Texelse kampioenschappen klaverjas sen gehouden. In dorpshuis De Oude Ulo komt de fotokring Texel bijeen; 20.00 uur. Zaterdag 28 februari In 't Asiel begint om 14.00 uur de 'anti navo-dag' met optreden van zeven popgroepen en enkele sprekers. Entree f4,-. De zwem- en poloclub TX 71 viert het 10-jarig bestaan in dorpshuis De Wald hoorn te Den Hoorn. In dorpshuis De Wielewaal te De Waal speelt toneelvereniging Sint Jan het stuk „Acht vrouwen"; 20.00 uur. In het Eierlandsche Huis in De Cocks- dorp geeft het Kon Texels Fanfare/DEK het winterconcert. Toegang gratis; aanvang 20.00 uur. De werkgroep Den Helder en omstre ken van het COC heeft een carnavals- soos in „Trefhoek Formosa" aan de Verenigingen die op sociaal-cultureel gebied actief zijn kunnen in veel ge vallen aanspraak maken op exploitatie subsidie. Texelse verenigingen die hier voor nog geen subsidieformulier hebben ontvangen kunnen dit nog halen op de afdeling culturele zaken van het ge meentehuis. De formulieren moeten uiterlijk 3 maart ingeleverd worden. Voor aanvragen in de investeringssfeer die ten laste kunnen komen van de 'kermispot', zijn op de afdeling culturele zaken aparte subsidieformulieren ver krijgbaar. Dit voorjaar zal het ontwerp-meerja- renplan voor het sociaal-cultureel werk voor de jaren 1982-85 verschijnen. Te gelijkertijd zal ook het activiteitenpro gramma 1982 in procedure worden ge bracht. Ook voor dit programma wor den de verenigingen verzocht (ook indien ze niet voor subsidie in aanmer king willen komen) een vragenformulier in te vullen. Dit formulier is nodig om de inventarisatie van het plaatselijke soci aal-cultureel werk actueel te houden. Ook het inventarisatieformulier moet uiterlijk 3 maart worden ingeleverd. Wegwijs Binnenkort zal een nieuwe editie van het verenigingsboekje 'Wegwijs op Texel' verschijnen. Als er zich bij be paalde verenigingen nog bestuurswij zigingen hebben voorgedaan moet dit zo snel mogelijk worden doorgegeven aan het bureau culturele zaken (me vrouw Vlaming). Het gemeentebestuur wijst er op dat subsidieaanvragen alleen gedaan moet- ten worden als het bestuur van de be treffende vereniging van mening is dat het zonder de gemeentelijke subsidie moeilijk is om op de gewenste wijze te functioneren. Uitgangspunt van het rijk is hierbij dat er voor het totale welzijnswerk niet meer geld wordt uitgegeven dan tot dusver het geval was. Dat houdt in, dat de welzijnsplanning niet automatisch tot gevolg zal hebben dat voor allerlei doel einden meer geld beschikbaar komt. Voor alle duidelijkheid noemt het col lege de mogelijkheden waarvoor nog extra subsidie mogelijk is. Voor inves teringssubsidies kan ook tot 3 maart een verzoek ingediend worden. Speciale formulieren zijn verkrijgbaar bij Hans van Zeijlen, afdeling culturele zaken. De uitwisselingssubsidie is bedoeld voor verenigingen die buiten Noordholland een verenioinosuitwisselina willen oraa- niseren. Maximale subsidie: 25% van de 'onvermijdelijke' hieraan verbonden kosten. In het kader van vormende activiteiten van verenigingen kan maxi maal een derde van de directe kosten worden vergoed, mits de vereniging en de deelnemer ook hetzelfde bedrag bij dragen. Voor bijzondere eenmalige evene menten of manifestaties en wanneer aan de organisatie hiervan bijzondere geldelijke risico's zijn verbonden door bijv. niet te voorziene weersomstandig heden, onduidelijkheid omtrent het aantal bezoekers, etc) kan een verzoek ingediend worden voor een risico garantie van ten hoogste de helft van het uiteindelijke tekort. Bij afwijzing of gedeeltelijke afwijzing van subsidies door B en W en beroep mogelijk via de gemeenteraad. Koningstraat in Den Helder, aanvang 21.00 uur. Zondag 1 maart In „De Kleine Club", Kikkertstraat 1 in De Cocksdorp wordt een koffieconcert gegeven, aanvang 11.30 uur. Maandag 2 maart In het Vrouwenhuis (Oude Ulo) wordt een kledingruiibeurs gehouden. Kleding kan tussen 14.00 en 16.00 uur worden ingeleverd. De zuigelingen die aan de beurt zijl worden op het bureau verwacht op di tijden, waarop hun eigen huisartj zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 3 maart oi ,14.00 uur. Dokter Waverijn, woensdag 4 maai om 13.30 uur. Uitsluitend voor sj>oedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter L. Bamard, Kotterstraat H 24, Oosterend, tel. (02220) 234. Ambulance (in geval van onge- lukken met betekenend lichame- lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Zater dag en zondag te bereiken na 13.00 uur. Zr. H. Mannessen, Schoorwal 45, Den Burg, tel. (02220) 3242. Magazijn Groene Kruis Geopend voor uitgifte goederen: Maandag t/m vrijdag van 17.00- 18.00 uur. Zondag 1 maart 1981 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Wisman m.m.v. Singers of the Lord o.l.v. P. Zwart, in de Hervormde kerk Uitzending via De Lichtboei De Cocksdorp 9.30 u. ds.Wolthaus Collecte kerkvoogdij Den Hoorn 9.30 uur ds. Hoekstra gezinsdienst, zendingscollecte, na afloop koffiedrinken De Koog 11.00 uur ds. Wolthaus De Waal 11.00 uur ds. Hoekstra gezinsdienst, zendingscollecte Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout, collecte plaatselijk jeugdwerk Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout, Avondmaalsviering GEREFORMEERDE GEMEENTE 10.00 en 16.00 uur dienst. Donderdag 5 maart, 19.00 uur: ds. Af Snoep uit Amsterdam. ys s lii 9 or I §>5- I fe !t aa Hor !r >e: lief 169. Ie ile h( Voor zeer spoedeisende tandheel- kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te- recht in het tandheelkundig cen- trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. M. C. Stubbe (Amsterdam). Om 19.30 uur uitzending via De Lichtboei V o lis fig< in i f9 Pe ijd. f >°Y Te ijkt 91 Ha i H Hf Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij- dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdags van 11.30-13.00 uur en van 16.00- 18.00 uur en zondags van 11.30- s 13.00 uur en van 17.00-18.00 uur. fff Buiten die tijd alleen voor spoed- fÜ eisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele- foon (02220) 2527. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen sf met de meldkamer van >-„i oistrict H| Alkmaar, tel. (072' 116444 s Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon m (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk 19.15 uur evangelist De Vries. Kinoei oppas aanwezig. Uitzending vis Lichtboei. Woensdagavond 18.30 uur. Wi I 'er |22i i»8 licl 22 ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19 30 uur Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur Kindernevendienst De Koog: zondag 9.30 uur Oosterend: zondag 19.00 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur Den Hoorn: zondag 9.15 uur Oudeschild: zondag 10.45 uur JEHOVAH'S GETUIGEN ■Dorpshuis De Waldhoorn, Heren straat 30, Den Hoorn Zondags: 10.30 uur Openbare lezing 11.30 uur Wachttorenstudie. Woensdags 19.30 uur Theocr. school; 20.30 uur Dienstvergadering. Na een fijn verblijf van ruim 7 jaar op Texel groeten de heer en mevrouw Van der Kloet-Eilander bij hun vertrek per 26-2-1981 naar Reigersberg 30, 6865 NL Doorwerth alle vrienden, bekenden en relaties. IK HEB NIEMAND. Joh. 5-7 Dat is misschien wel het allerergste, helemaal nie mand te hebben, dat is nog erger dan de ziekte zelf, maar dat was met mij niet zo. Geweldig Texelaars, hartverwarmend, wat een medeleven, allen hartelijk dank. Jo. C. Eelman-v. Kan Koetebuurt 12, Oosterend, Texel. Tijdelijk: Verpleeghuis Texel. Langs deze weg willen iedereen dankzeggen vo alle blijken van medelev die ons zoontje Jan Pie tijdens zijn verblijf in Ifem ziekenhuizen en bij z thuiskomst mocht ontve N gen. Fam. P. Scheunema Vloedlijn 32, Den Burg Mijn hartelijke dank de bloemen, kaarten verdere attenties, tijde en na mijn verblijf in ziekenhuis te Leiden. G. v. d. Vis-La[ Peperstraat 49, Oosterend, Texel. tag Voor de vele blijken medeleven die ik tijde jjjg mijn verblijf in het ziek huis en bij mijn thi komst mocht ontvang betuig ik bij deze mijn f telijke dank. R. Kalis-Timme Diek 18, Den Hoorn Za De Te ble >na L0< Ie ts ieni el f s- 22 Ca e K Ga eec >op ixe wal jirr nv\ Vo oer •ote !a, Ee its :el s- I2Z Ke ech \oo\ V, SI el? raai taai ijke No V. vr 'n vOOi 'an !erk

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2