Groen 'Twavtsjexels in het harL, Gemeente moet praten met familie Keijser De Ruyterplaats Spanning en emotie in Vrouwentoneel St. Jan Recreatieboerderij bedreigd door De Mars Slecht verlichte landbouwwerktuigen levensgevaarlijk ANWB wandeltochten Joke Trip in toproi FF' Wereldgebedsdag op Texel Achtduizend gulden gestolen in bowling Klapband door putdeksel „Poerlepotje" Fiets gestolen Vernieling Diefstal met overnachting |4o JAARGANG NR. 9557 DINSDAG 3 MAART 19B1 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228I 266, Frits Beutick Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. 5, Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De gemeente moet zo spoedig mogelijk praten met de fami lie Keijser van De Ruyterplaats aan de Waalderweg over de ge volgen voor deze boerderij van het bestemmingsplan De Mars. De familie verkeert thans in onzekerheid over de toekomstmo gelijkheden van het bedrijf en had al lang moeten weten wat er gaat gebeuren, op welke termijn en welke schadevergoedings mogelijkheden er zijn. Zo ongeveer luidde de mening van de commissie ruimtelijke ordening, vertolkt in de donderdagavond gehouden ver gadering waarin de bezwaren aan de orde kwamen die tegen het bestem mingsplan De Mars zijn ingebracht. Tot de indieners van bezwaarschriften hoor den diverse leden van de familie Keijser. Voor zover hun bezwaarschriften ont vankelijk waren (in twee gevallen werd wel bezwaar gemaakt maar stond er niet bij waarom) werd daarin geprotesteerd tegen het verlies van de zeven hectare tot het bedrijf behorende agrarische grond die door het bestemmingsplan De Mars op den duur verloren gaat. Me vrouw M. E. Keijser-Beerman bracht naar voren dat daardoor de bestaans mogelijkheid van het bedrijf (agrarisch annex recreatiebedrijf) ernstig wordt geschaad en daarmee de basis voor haar levensonderhoud. Ook schreef zij dat met haar geen overleg is gepleegd door de autoriteiten omtrent de mogelijkhe den voor compensatie van het verlies. Zij wilde dan ook dat hiermee rekening wordt gehouden en dat het bestem mingsplan zodanig wordt gewijzigd dat aan de bezwaren wordt tegemoet geko men. Haar zoon Ewoud Keijser sloot zich daarbij aan in een eigen bezwaar schrift. Hij kondigde aan dat als het be stemmingsplan De Mars toch volgens het bestaande plan wordt uitgevoerd, een schadeclaim zal worden ingediend zoals geregeld is in artikel 49 van de wet op de ruimtelijke ordening. Gepraat of niet Tijdens de hoorzitting die aan de ver gadering van de commissie ruimtelijke ordening vooraf ging, kwam verschil van mening naar voren over de vraag of de gemeente nu wel of niet contact heeft gehad met de familie Keijser over de gevolgen van het bestemmingsplan. Reijer Keijser, die namens zijn moeder het bezwaarschrift toelichtte, beweerde van niet. Voorzitter Nauta zei dat er wèl contacten zijn geweest. Uiteindelijk bleek dat die contacten weinig hebben voorgesteld en rijkelijk laat zijn gelegd, niet op initiatief van de gemeente maar van de familie Keijser zelf die eindelijk wel eens wilde weten wat hen boven het hoofd hing. Nauta moest toegeven dat het van gemeentewege eleganter aan gepakt had kunnen worden, betuigde zijn spijt en beloofde beterschap. Hoewel het nog jaren duurt voordat de grond bij de Ruyterplaats nodig is Op de Texelse buitenwegen doen zich herhaaldelijk gevaarlijke situaties voor als gevolg van trekkers en andere landbouwwerktuigen, die 's avonds on voldoende verlichting hebben of zelfs helemaal geen verlichting voeren. De politie zal hierop scherp gaan letten, naar aanleiding van enkele bijna- ongelukken. Omvangrijke materiële schade ontstond vorige week toen mevrouw M. Huitema-Vos botste tegen een on verlichte giertank die door een tractor van een Texels loonwerkbedrijf werd voortgetrokken. De auto werd totaal vernield. Wonder boven wonder liep mevrouw Huitema die met haar echt genoot in de wagen zat, slechts lichte kwetsuren op. Een uitsteeksel van de tank had de auto aan de voorzijde tot aan het stuur opengereten. De bestuur ster had de giertank plotseling voor zich zien opdoemen. Remmen op de door sneeuwval gladde weg had niet het gewenste resultaat. voor woningbouw in De Mars (de eerste fase van dit bestemmingsplan tast de grond van Keijser niet aan) moet de fa milie wel op de hoogte zijn van de toekomstige ontwikkelingen. In de discussie werd door het com missielid Barendregt het begrip 'nega tieve ontwikkelingsschade' aan de orde gesteld. Daarmee heeft de Ruyterplaats nu al te maken. Want bepaalde in vesteringen op het bedrijf zullen met het oog op de toekomstige woningbouw achterwege blijven en daardoor wordt ook het rendement van die investerin gen gemist. Dat zal op een of andere manier vergoed moeten worden. Een andere mogelijkheid is dat de investe ringen wél worden gedaan, maar al na een paar jaar ongedaan moeten worden gemaakt omdat ruimte moet worden gemaakt voor de woningen van De Mars. Nauta bracht naar voren dat in principe elk van deze soorten schade kan worden vergoed en beloofde dat de gemeente in deze een behoorlijke hou ding zal innemen. Overigens vond hij dat de familie Keijser best zelf eens naar de gemeente kad kunnen toestappen. Over het bestemmingsplan De Mars wordt tenslotte al jaren gepraat. De commissie ruimtelijke ordening advi seerde overigens de bezwaren van de familie Keijser ongegrond te verklaren, omdat de ruimte voor woningbouw nu eenmaal nodig is en al in een verder Jaarlijks op de eerste vrijdag van maart wordt in wereldwijde verbonden heid de wereldgebedsdag gevierd. Dat is een dag van gebed en bezinning voor christenen in 170 landen; een dag, waarop leden van verschillende kerken rond één liturgie samenkomen. Die liturgie wordt ieder jaar door een ander land of volk samengesteld. Dit jaar is de voorbereiding tot de dienst verzorgd door Indiaanse vrouwen van alle stam men uit Noord Amerika. Het thema van de liturgie is dit jaar: "Gods goede schepping". Door woorden uit de B_ii- bel, Indiaanse gedichten en uitspraken van Indiaanse leiders, in psalmen en gebeden spreken deze Indiaanse vrou wen hun bezorgdheid uit over het mis bruiken van de aarde. Zo geeft wereld gebedsdag ieder de gelegenheid over eigen grenzen heen te zien en zich te bezinnen op de eigen opdracht in de wereld. Daarom wordt ieder uitgeno digd de diensten bij te wonen op onderstaande plaatsen en tijden: Den Burg, vrijdag 6 maart, Gerefor meerde kerk, 20.00 uur. De Cocksdorp, vrijdag 6 maart, gebouw naast de Herv. kerk, 20.00 uur. Oosterend, vrijdag 6 maart, Ned. Herv. kerk, 19.30 uur. Den Hoorn, woensdag 4 maart. Ons Huis, 20.00 uur. verleden is bepaald dat het stuk ten noordoosten van Den Burg daarvoor het meest geschikt is. Ook de werkgroep Landschapszorg Texel had bezwaar gemaakt tegen het bestemmingsplan De Mars. Verlangd werd dat alsnog de maximumhoogte wordt bepaald voor alle gebouwen en andere bouwwerken. Tevens werd de vrees geuit dat de oppervlakte volks tuinen die in het plan is opgenomen, te klein is, zeker als de volkstuinen aan de voet van de Hogeberg worden opge heven en een groot deel van de tuinders dus naar De Mars zal komen. Bij het toelichten van het laatste door de heer G. Cadee en de reactie daarop van voorzitter Nauta bleek echter dat de gemeente helemaal niet van plan is de volkstuinen bij de Hogeberg op te ruimen. Cadee had ook zijn twijfels over de omvang van het Marsplan, dat een groot deel van de groene ruimte ten noorden van Den Burg opslokt en dus een deel van het landschap laat ver dwijnen. Hij vond dat in ieder geval moet worden nagegaan in hoeverre door het opvullen van gaten in de bestaande bebouwing van Den Burg de woningbehoefte kan worden gedekt. De commissie (met uitzondering van Lieuwe Dijksen) oordeelde dat de maxi mumhoogte voor andere bouwwerken nog niet moet worden vastgelegd, om aldus het college de gelegenheid te geven het bestemmingsplan volgens ar tikel 11 van de wet op de ruimtelijke ordening in zo groot mogelijke vrijheid uit te werken. Overigens is ten aanzien van gebouwen (dus niet van bouw werken) wél een maximale hoogte in het plan vermeld: acht meter, voor een deel zelfs elf meter. „Ambtenaren zijn niet bevoegd toe zeggingen te doen." Dat was een van de leerzame opmerkingen die te beluis teren waren bij de behandeling van het bezwaarschrift dat door de families Groothuis, Schraag, Van Groenigen en Klinkers was ingediend. Zij wonen aan de rand van Den Burg Bernhardlaan en Marelstraat) en zijn bang dat zij straks hoge huizen vlak voor hun neus krijgen. Ze willen daarom een flinke strook tussen hun huizen en het nieuwe be stemmingsplan vrijhouden. Iets derge lijks zou in het verleden door ambte naren zijn toegezegd en volgens de be zwaarden zou dat mede de reden zijn geweest om hier te gaan wonen. Ook werd gevraagd om de overgang van het bestaande merendeels uit lage bunga lows bestaande wijkje naar het nieuwe bestemmingsplan geleidelijk te laten verlopen, wat zou betekenen dat aan de huizen op deze plaats beperkende hoogtebepalingen moeten worden ge steld. Het bezwaarschrift werd toege licht door Jaap van Groenigen. Uit de reactie erop bleek dat de voorzitter en de ambtenaren hun twijfels hadden over de hardheid van de genoemde toe zeggingen. Er was hen niets van be kend, maar afgezien daarvan heeft een toezegging niet zoveel waarde als hij niet is gedaan door het gemeente bestuur, liefst zwart op wit. De ver ontruste bewoners kregen echter te horen dat zij het beste de uitwerking van het bestemmingsplan kunnen afwach ten en eventueel van de dan geboden tweede mogelijkheid tot protesteren gebruik maken. Na de uitwerking valt het met de gevreesde hoge huizen vlak voor de deur misschien best mee. Vier indentieke bezwaarschriften wa ren gekomen van de families Festen, Bij een inbraak in een bowling in De Koog werd een bedrag van acht duizend gulden buitgemaakt. De in brekers hadden zich toegang ver schaft door met een schroeven draaier de raamsponningen te force ren. Het geld werd gevonden in een fooienpot en in een kluis. Dezelfde nacht hebben inbrekers geprobeerd een restaurant in De Koog via een raam te betreden. Hier werd dezelf de werkwijze gevolgd als bij de bowling, zodat de politie vermoedt, dat het om dezelfde daders gaat. In het restaurant was echter niets aan wezig dat voor de dieven interes sant was. Een vrachtauto, die donderdag over een putdeksel in de Keesomlaan reed, kreeg hierdoor een lekke band. Door het gewicht van de auto veerde het deksel op, waardoor de scherpe rand zich in de band boorde. De put is in middels door gemeentewerken her steld. Aarts, Lauers, Groothuis en De Porto (allemaal Marelstraat). Geprotesteerd werd tegen de plaats waarop een groenstrook achter de percelen Marel straat 8, 10, 12, 14 en 16 is gepland. Die strook moest volgens de schrijvers vijf meter in noordoostelijke richting wor den verschoven. In oktober vorig jaar had het college schriftelijk beloofd dat dit zou gebeuren maar in het ontwerp plan lag de strook nog op de gewraakte plek. Er was in dit geval dus wel sprake van een harde toezegging van het college en er hoefde dan ook weinig woorden aan te worden vuilgemaakt. Het bezwaar werd onmiddellijk gegrond verklaard zodat de betrokken families weer blij konden opstappen. Toneelvereniging De Duinkanters komt zaterdagmiddag a.s. naar Ooster end om daar in dorpshuis De Bijen korf het jeugdstuk „Poerlepotje" op te voeren. De voorstelling begint om 16.00 uur en is volgens de organiseren de dorpscommissie gratis toegankelijk voor jeugd van vier tot tachtig jaar. In Den Burg werd zondag eer groene herenfiets gestolen van het merk Spika. De fiets was uitgerust met handremmen. Vijf jongetjes in leeftijd variërend van vijf tot zes jaar zijn zondag door de politie staande gehouden wegens ver nielingen in de Gasthuisstraat, waaronder het inslaan van een ruit. Ook zouden enkele kleine diefstalletjes gepleegd zijn. De zaak is in handen gegeven van de afdeling jeugdzaken van de rijkspolitie. In de weekeinden van 23 op 24 mei en van 30 op 31 mei houdt de ANWB wandeltochten over Texel. Het begin en eindpunt is beide weekeinden zowel zaterdag als zondag bij de Butteriggel. Bij het ter perse gaan van dit nummer was de preciese route van de wande lingen nog niet bekend. Alle vier de dagen kan dezelfde route worden gelo pen en die route zal in ieder geval langs het Natuurrecreatiecentrum en het Wagenmuseum in De Waal voeren. Voor de dagwandelingen kan tussen elf uur en half drie worden gestart. Er zijn routebeschrijvingen voor korte, middel lange en lange afstanden. Deelname kost 71,— voor ANWB leden met een zogenaamd Wandel- of fietsbewijs, 72,50 voor ANWB leden en 75,— voor niet-leden. Schrik om de plotselinge moordaanslag op mevrouw Chanel. Het sh* van St Jan zet vol met dergelijke onverwachte wendingen. Van links naar rechts Marian Zagers Bakker als Louisei, Tineke Beutfck-Kroes als Suzen, Rieka Rijk Anema als Pierrette en N. Keesom-Logman als oma. Zittend Nety Bóers-Witte als Gaby en Joke Trip als Catherine. Op de grond ligt Lyda VlamingKeyser als Chanel. Gedurende het weekeinde hebben onbekenden zich via een ingeslagen ruit toegang verschaft tot de direc tiekeet van Rijkswaterstaat bij de veerhaven. Een rekenmachine en een oplaadapparaat werden gesto len. De dieven hebben de directie keet ook als ovemachtingsplaats ge bruikt, getuige de voor de ramen weggehaalde gordijnen die kennelijk als dekens zijn gebruikt. Naar eerst vrijdag bekend werd, hebben dieven zich de afgelopen week ook toegang verschaft tot sporthal de Ferrever in Den Burg. Er werd een ruit geforceerd en kleingeld en snoepgoed werden meegenomen. Toneelvereniging St. Jan heeft met het brengen van het toneelspel 'Acht vrouwen' hoog gegrepen. Het serieuze verhaal propvol met emoties eiste van de amateur-actrices een groot inle vingsvermogen en dat was zaterdag avond in dorpshuis De Wielewaal wel aanwezig. Voor een volle en af en toe muisstille zaal wisten de dames zich door de dikwijls verwarrende teksten en plotselinge woedeuitbarstingen heen te spelen. Het moeilijke spel zat ditmaal al meteen in het begin, toen een moord werd gepleegd en het verdriet al na tien minuten spelen over het podium moest rollen. Even leek het erop dat alles de mist in zou gaan, omdat de zenuwen nog teveel meetelden, maar naarmate het stuk vorderde werden er staaltjes onvervalst theater getoond, waarbij en kele topspeelsters de anderen stimu leerden. Dit resulteerde in een angst wekkende sfeer op het podium die oversloeg op de zaal. Die angstsfeer is dikwijls moeilijk te bereiken. Het is naast bruisende vro lijkheid één van de moeilijkste expres sies, waarschijnlijk omdat de meeste mensen in hun leven maar enkele malen écht anstig zijn. Die 'eigen' emotie is moeilijk over te brengen op het publiek dat komt voor een leuk avondje uit. Maar het lukte de dames van St. Jan en dat is zeker een compliment waard. Een leuke bijkomstigheid was dat er inder daad alleen maar acht vrouwen op het podium te zien waren en dat moest wel even wennen. Moeilijk was ook het feit dat je er met dergelijke stukken niet komt door een 'type' te spelen. De schrijver Robert Thomas had daar ook praktisch geen ruimte voor gegeven en dan blijft er niets anders over dan jezelf zijn of je dieper inleven in een vager karakter. Het verhaal was wel een karakterstuk en dat betekent dan je verdiepen in de achtergronden van een rol en 'soortgelijke' mensen in je omge ving observeren om dat vage karakter meer inhoud te geven. Nu leken enkele speelsters teveel op elkaar maar doordat ze wel voldoende bij het verhaal be trokken waren bleef er genoeg ruimte over om het spel over te brengen op het publiek. Het verhaal lijkt op het papier weinig inhoud te hebben, maar als we werkelijk zouden moeten uitleggen wat er zich in drie bedrijven aan afgunst, aantijgingen, onverwachte gebeurtenissen e.d. af speelt dan hadden we aan één pagina niet genoeg. Marcel, een succesvol zakenman, die weaan het eind van het stuk even te zien kregen, wordt vermoord in zijn slaap kamer. Daarvóór is Suzon, een doch ter van Marcel en Gaby, de vrouw des huizes, teruggekomen uit Engeland. Na het ach en wee over de moordaanslag blijkt dat er geen mogelijkheid is om het huis te verlaten om de politie te waar schuwen. De telefoondraden zijn door gesneden, het tuinhek is afgesloten, de auto is onklaar gemaakt etc. De familie, de vrouw van Marcel, twee dochters, een schoonmoeder en schoonzuster en twee dienstmeisjes zijn dan genood zaakt de moordzaak onder elkaar uit te zoeken. Uit de verhoren die ze elkaar afnemen blijkt dat iedereen een motief zou kunnen hebben om Marcel te ver moorden. Uit afgunst, achterdocht en roddel worden jegens elkaar een aantal beschuldigingen geuit die allen kunnen leiden tot oplossing van de moord. Ook wordt dan duidelijk dat alle huisgenoten wat te verbergen hebben en in wezen een dubbelleven leiden. De zo rustig lijkende familie blijkt een nest van gok lust, overspel en haat. Niemand lijkt te vertrouwen. Ook de zuster van Marcel die later op het appel komt, brengt geen duidelijkheid. Wei blijkt uiteindelijk dat alle acht vrouwen de nacht voor de moord bij Marcel zijn geweest. Maar Marcel is helemaal niet vermoord. Zijn jongste dochter Catherine is de nacht voor de moord de laatste die haar vader bezocht heeft en haar blijkt dat pa niet gelukkig is met zeven van dergelijke vrouwen om zich heen. Daarom wordt de moord in scene gezet evenals het vergiftigen van de honden en de koffie, het verstoppen van medicijnen enz. Via een verborgen microfoon heeft papa de hele vrouwenstrijd die op de zogenaam de moord volgt, opgenomen. Een prachtig dramatisch einde kan dan gerealiseerd worden als de ongelukkige Marcel aan de hand van Catherine wordt weggebracht en een cassette recorder achterlaat die het gescheld en gekrakeel van de vrouwen laat horen. Het verhaal balanceert tussen drama en thriller en dat was iets waar alle spelers moeite mee hadden. De over gangen tussen angst en ernst volgden elkaar zo snel op dat niet één actrice het zich kon veroorloven om één moment niet op de tekst van de anderen te letten omdat een verkeerde mimiek of een moment van onoplettendheid meteen iets potsierlijks kreeg. Het kwam zater dag een enkele keer voor, maar dat is dan ook het enige dat op het totale spel is aan te merken. Nely Beers-Witte speelde Gaby, de vrouw des huizes. Zij was 'geleend' van flees verder pagina 2)

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1