Groen ^wartsj~exels in het harL. B en W geloven niet in kantoor/kantine van de heer G. Zoetelief Echtpaar Koopman 60 jaar in het huwelijksbootje ImiA~' ®2323 ToonSmidt Texelse koren geven concert College tegen onttrekken van woning aan woningvoorraad Oud papier hier /xén* KOSTELOOS GESORTEERD PUIN STORTEN 94e JAARGANG NR. 9558 TEXELSE VRIJDAG 6 MAART 1981 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Peiikaanweg 75, tel. (02228I 266, Frits Beutick Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De heer J. Dijkshoorn heeft een beroepschrift ingediend tegen de af wijzing van het college op zijn verzoek om de woning Stuifweg 70 te mogen onttrekken aan de woningvoorraad. Het betreffende pand werd oorspronkelijk als noodwoning gebouwd. Tot 18 au gustus 1979 was het permanent be woond. In 1968/69 werd het huis uit gebreid en verbeterd, zodat de totale oppervlakte nu 69 vierkante meter be slaat. De indeling bestaat uit een woon kamer, keuken, bijkeuken, wc en dou che en twee slaapkamers. De bovenver dieping is uitsluitend als zolder geschikt. De bouwkundige toestand is zodanig dat het pand heel goed voor perma nente bewoning beschikt is. Daarom wilde het college het huis niet vijgeven. In het beroepschrift stelt Dijkshoorn dat volgens het bestemmingsplan op de grond geen andere bebouwing is toe gestaan dan bebouwing ten dienste van een bedrijf. De woning zou daaarom een dienstwoning moeten zijn. In ieder geval mag op de grond geen huis staan dat zomaar voor elk gebruik bestemd kan worden. Dijkshoorn is bang dat als het huis op een gewone manier bewoond wordt, de bewoners teveel hinder on dervinden van zijn agrarische bedrijfs voering. Het college stelt daar echter tegenover dat de hinderwet voldoende waarborgen biedt dat er geen overlast ontstaat. Voor het bedrijf van Dijks hoorn gelden de gewone bepalingen van die wet die voor ieder bedrijf van toepassing zijn. Dijkshoorn is verder van mening dat het huisje een noodwoning is en dat andere noodwoningen ook niet voor permanente bewoning geschikt hoefden te blijven. Door de verbouwing, kan het college de woning echter niet meer als noodwoning zien. Volgens Dijkshoorn wordt hij nu gestraft voor het feit dat hij destijds zelf zijn moeder heeft gehuisvest en daardoor geen beroep heeft hoeven doen op de wo ningvoorraad. Verder wordt het huisje nog wel gebruikt om familieleden te huisvesten die op de boerderij komen helpen. Een enkele keer wordt het ver huurd aan toeristen die op de boerderij meehelpen. Het college geeft toe dat als het huis permanent wordt bewoond enig verlies van privacy niet kan worden ontkend, zeker wanneer niet-familieleden, of mensen die niets met het bedrijf te maken hebben er wonen. Dit bezwaar wordt echter niet doorslaggevend ge acht. De beroepschriftencommissie waar de heer Dijkshoorn zijn bezwaren heeft toegelicht, is het echter met hem eens. De commissieleden baseren hun mening op grond van het gelijkheidsbeginsel. Als anderen een noodwoning niet hoe ven te zien als een permanent huis, dan zou Dijkshoorn dat ook niet hoeven. Het college is het niet eens met de com missie. Het adviseert de raad dan ook dinsdag het beroepschrift ongegrond te verklaren. De bedrijfsuitoefening van Dijkshoorn wordt volgens het college door bewoning van het huisje niet geschaad. Op het ogenblik dat de andere noodwoningen werden vrijgege ven bestond die verordening niet. Daar om is in dit geval, volgens het college geen sprake van rechtsongelijkheid. Scouting Texel haalt zaterdag oud papier op in de Beatrixlaan en in Noord-west. Men wordt verzocht het papier gebundeld aan de kant van de weg te zetten, voor tien uur 's ochtends. In Eierland wordt zaterdagmiddag oud papier opgehaald tussen 1 en 3 uur door kinderen van de openbare lagere school. In De Cocksdorp en omstreken wordt zaterdagmorgen van 9 tot 11 uur oud papier opgehaald onder auspiciën van de oudercommissie van de lagere school. Een ieder wordt verzocht het papier gebundeld tijdig aan de weg te zeten. (Advertentie I.M.) TAX/- EN TROUWAUTOVERHUUR Wilhalmlnalaan 4-6 dan Burg In tegenstelling tot het college stelde de beroepsschriftencommissie zich po sitief op. Men was wel niet zo gelukkig met de gang van zaken, maar vond dat moest worden meegewerkt aan plannen van hen die een eigen bedrijf willen stichten en uitbouwen. Una niem was de commissie van oordeel dat 20 m2 voor kantoor en kantine te gering is. B en W hebben zich met de mening van de commissie niet vere nigd. Ze hebben helemaal geen ver-, trouwen in de bedoelingen van Zoetelief, wat ze als volgt onder woorden brengen: „Hoewel een bouwaanvraag objektief aan de van toepassing zijnde bepalingen dient te worden getoetst, moet het gemeentebestuur zich bij het afgeven van een vergunning wel af vragen of de gevraagde voorzieningen gebruikt zullen Is de heer G. T. Zoetelief uit De Koog bezig met de bouw van een bollenbedrijf aan het Oude Dijkje of is dat slechts een voorwendsel om een recreatiewoning te kunnen blijven exploi teren? Met deze vraag krijgt de gemeenteraad dinsdagavond te maken, als moet worden beslist over het beroepsschrift dat Zoetelief heeft ingediend tegen het weigeren van een bouw vergunning voor een „kantoor en kantineruimte" van veertig vierkante meter. B en W hadden de vergunning ge weigerd, omdat zij gezien de aard en omvang van het bollenbedrijf een kan toorruimte van 20 m2 voldoende vonden. Die oppervlakte was niet ont leend aan het bestemmingsplan, maar aan een rapport van de stichting Proef- boerderijen IJsselmeerpolders. Uit het pré-advies dat de raad dins dagavond behandelt, blijkt dat b en w helemaal niet geloven dat Zoetelief voor zijn kleine bollenbedrijf een kantoor en kantine van de gewenste omvang nodig heeft, maar met deze bewoonbare ruimte in werkelijkheid heel andere plannen heeft. Begin 1975 hebben b en w meege werkt aan een bedrijfssplitsing ten behoeve van de heer Zoetelief, waarbij hij 12 hectare grond zou overnemen van zijn vader voor de teelt van narcis sen. Zoetelief kreeg in het bestem mingsplan een agrarisch bouwblok (A- blok), zodat hij een bedrijf met dienst woning mocht stichten. De dienstwo ning kwam er maar de schuur niet en ook bleek dat de bedrijfssplitsing niet was doorgegaan. Dat gaf te denken, temeer daar de dienstwoning als recre atiewoning werd verhuurd. Drie jaar later (in 1978) bleek dat nog steeds het geval te zijn en voor de woning als vakantiewoning werd zelfs geadver teerd. Zoetelief zelf woonde in De Koog. De bedrijfsschuur kwam er op aandrang van gemeentewege wel, maar in 1978 werd vastgesteld dat deze niet agrarisch in gebruik was, doch werd benut als opslagruimte voor een groothandel. Zoetelief trachtte de dienstwoning datzelfde jaar te verkopen als burgerwoning, maar hij stopte deze pogingen nadat de gemeente liet weten dat de woning een agrarische bestem ming heeft en dat het college geen toe stemming zou geven voor iets anders. Volgens het bevolkingsregister werd de woning sinds 13 november 1979 door het gezin Zoetelief bewoond, maar op 5 augustus vorig jaar werd door de gemeente geconstateerd dat een deel van de bedrijfsschuur zonder vergunning was ingericht en in gebruik was als woonruimte. Zoetelief kreeg te horen dat de woning uit de schuur ver wijderd moest worden. Hierop diende Zoetelief een aanvraag voor een bouw vergunning in die betrekking had op het illegaal als woning in gebruik zijnde schuurgedeelte. Het zou gaan om een kantoor, kantine en een wc/douche met een totale oppervlakte van 40 m2. „Genoemde functies waren aangege ven in dezelfde ruimten die recentelijk als woonruimte in gebruik waren", al dus het college, dat daardoor de indruk kreeg dat Zoetelief geen kantine met kantoor wilde, maar het gebruik als woning wilde voortzetten om de dienstwoning te kunnen blijven verhu ren. In januari 1981 werd van gemeen tewege geconstateerd dat allerlei huis houdelijke zaken zoals meubilair en een keukenblok niet uit het betrokken schuurgedeelte waren verwijderd, maar dat ze er nog steeds waren opgesla gen, kennelijk in afwachting van een definitieve plaats. Zoals gebruikelijk heeft de heer Zoetelief zijn beroep tegen de weigering van de bouwvergunning kunnen toelichten tegenover de commissie beroepsschriften. Daarbij werd aangevoerd dat sprake is van een agrarisch bedrijf in opkomst en dat Zoetelief de beschikking heeft over 12 hectare grond. Er zijn nu weinig aktiviteiten, maar na de zomer vm 1981 zou het werkelijk te benutten bloembollenareaal in ieder geval worden uitgebreid. Ook werd aangevoerd dat een oppervlakte van 20 vierkante meter beslist te klein is. Een bloembollenbedrijf is arbeidsin tensief. worden overeenkomstig de af te geven vergunning en de bepalingen van het bestemmingsplan. Indien te verwachten is dat de te realiseren voorzieningen kennelijk gebruikt gaan worden voor een ander doel dan waarvoor de vergunning wordt afgegeven, vormt die verwachting een weigeringsgrond voor de ver gunning." Het college wijst er in het pre-advies aan de raad op dat het woord „kenne lijk" de kern van de probleemstelling is. „Aan bepaalde feiten moet (her)ken- baar zijn dat de zaak waan/oor ver gunning wordt gevraagd, niet zal worden gebruikt overeenkomstig de vergunning en de bepalingen van het bestemmingsplan. De voorgeschiedenis heeft reeds onweerlegbaar aangetoond dat de heer Zoetelief zich niet in alle gevallen aan de verleende vergunningen houdt". Niet logisch Ook kan volgens b en w niet gezegd worden dat sprake is van een reële agrarische bedrijfsvoering. Hooguit kan gesteld worden dat Zoetelief van plan is om in 1981 tot agrarische bedrijfsvoe ring in de vorm van bloembollenteelt op een oppervlakte van twee hectare over te gaan. B en w vinden het verder niet erg logisch dat de administratie van een beginnend agrarisch bedrijf wordt ondergebracht in een apart in de schuur in te bouwen kantoor. Ook een kantine voor een beginnend klein bedrijf zonder vaste werknemers in de schuur is niet zo voor de hand liggend. Het zou meer logisch zijn als het geld dat voor een en ander nodig is, in uit breiding van de agrarische bedrijfsvoe ring wordt gestoken. Uit de gebezigde termen kan worden afgeleid dat b en w er nauwelijks aan twijfelen dat zij door Zoetelief voor de gek worden gehou den. Gewezen wordt op het aanwezige huisraad en het keukenblok, die alleen maar bestemd kunnen zijn om het kantoor/kantine „bewoonbaar" te maken. „Dezerzijds bestaat een duide lijk gegronde vrees dat de dienstwoning het komende zomerseizoen weer ver huurd wordt en dat de heer Zoetelief zijn intrek weer zal nemen in het „woongedeelte" van de schuur." De raad wordt daarom geadviseerd het be zwaarschrift van Zoetelief ongegrond te verklaren. B en w willen pas een bouw vergunning voor een kantoor-kantine afgeven, als onomstotelijk vaststaat dat sprake is van een reëel agrarisch bedrijf. Het zal in de toekomst mogelijk zijn kosteloos voor hergebruik geschikt puin te storten op de gemeentelijke vuil stortplaats. Of het puin inderdaad voor hergebruik geschikt is, wordt bepaald door de directeur van de dienst ge meentewerken. Schone grond en zand zal eveneens kosteloos kunnen worden gestort. Voor het storten van ongesor teerd sloopafval en dergelijke moet 724,per kubieke meter worden be taald. Dit zijn de tarieven zoals het college deze dinsdag tijdens de raads vergadering aan de gemeenteraad voor legt. De wijzinging van de verordening reinigingsrechten loopt vooruit op de binnenkort in werking tredende Afval- stoffenverordening. De achtergrond van de wijziging is het bevorderen van het gescheiden aanbieden van bouw- en sloopafval. Omdat het niet altijd moge lijk is het afval gescheiden aan te bieden, heeft het college het niet verplicht willen stellen. Naast de moge lijkheid van hergebruik heeft de nieuwe regeling het voordeel dat de stortplaats minder snel vol raakt. De huidige stort plaats moet nog tot 1986 dienst doen en het is nog niet zeker hoe hoog men mag gaan met het storten van vuil. Door de nieuwe regeling wordt het sorteren van afval bevorderd. Ongesorteerde stortin gen worden duurder dan voorheen, gesorteerde stortingen worden gratis. Gesterkt door het succes van vorig jaar zal opnieuw een gezamenlijke uit voering worden gegeven van Texelse koren: vrijdagavond (heden) in de Her vormde kerk van Den Burg, aanvang 20.00 uur. Deze keer doen acht koren mee: het ouderenkoor 'Zanglust', het gemengd koor 'Advendo', het gemeng koor 'Doli Deo Gloria', het kinderkoor 'De Wad- densingers', het Dameskoor Den Burg en de 'Singers of the Lord'. De uit voering zal worden afgesloten met een gezamenlijk optreden van alle deelne mende koren onder leiding van de heer Jan Visser, daartoe is 'Van de lente' van Mendelsohn Bartholdy ingestudeerd. De kerk is vanaf half acht geopend. De toegang is gratis. hoorlijke boterham in was te verdienen. De tevredenheid betreft ook de acht kinderen die het echtpaar in de loop der jaren op de wereld heeft gezet. Die zijn allemaal in leven, maken het goed, wonen op Texel en hebben onderling met hun ouders een prima verstand houding. Ze zijn ook allemaal gelukkig getrouwd en hebben ook allemaal zelf weer kinderen (totaal 30) die het ook goed maken. Hetzelfde geldt voor de 16 achterkleinkinderen van het diamanten paar. Er is dus geen enkele reden om feestgedruis achterwege te laten. Op „We zijn gelukkig en tevreden; we hebben echt niets te klagen! de dag zelf is er een viering in De Gollard Dat zeggen de heer P. Koopman en mevrouw J. S. Koopman-Schaap en zaterdag wordt het nog eens dunne uit Den Burg, die dinsdag 10 maart hun zestigjarig huwelijksjubileum lies overgedaan T—--» vieren. Beide echtelieden zijn 84 maar dat is hen niet aan te zien. Ze zijn een bege renswaardig voorbeeld van geestelijke en lichamelijke vitaliteit, al moet daarbij wel worden vermeld dat de heer Koop man moeilijk loopt en wat grotere af- afstanden gebruik maakt van krukken. Maar voor de rest is het uitsluitend goed nieuws dat we te horen krijgen als we het echtpaar opzoeken in hun kamer in het C. E. Gollards Rustoord in Den Burg, waar ze sinds zes jaar tot te vredenheid wonen. Dat laatste moest beslist in het verslag. „We hebben hier een prima verzorging. Ze zijn erg hartelijk voor ons." Overigens was het in het begin wel even wennen, want het echtpaar woonde voordien achter de haven van Oudeschild en voelde zich sterk betrok ken bij de bedrijvigheid van de visserij en de zeevaart in het algemeen. Vooral de heer Koopman heeft zijn hart op zee liggen en zou als jongen ongetwijfeld visser zijn geworden als zijn ouders het hem niet hadden verboden omdat het te gevaarlijk was en omdat er geen be- in Tatenhoven in De Koog zodat ook de noordzeevissers onder de kleinkinderen van de partij kunnen zijn. De heer en mevrouw Koopman zijn beiden op Texel geboren: hij in de Prins Hendrikpolder (in een huisje bij Capni dat nu niet meer bestaat) en zij in Eierland. De twee kregen vlak voor het begin van de twintiger jaren contact met elkaar toen mevrouw Koopman 'diende' bij de familie Koorn op Westergeest niet ver van de Redoute, het woonhuis van Koopman. Toen zij samen naar de kerstviering gingen in Den Burg viel het oog De vader van Koopman was visser en zijn zoon was vast van plan dat ook te worden. Maar het mocht niet. „En dus gebeurde het niet in die tijd waren de ouders nog de baas", zegt Koop man. Hij werd agrariër en als zodanig trouwe werknemer van de familie Gris- nigt. Twaalf jaar werkte hij op 'Amalia' en meer dan dertig jaar als zetboer op de Johanneshoeve. Wegens 45 jaar trouwe dienst aan de familie Grisnigt viel hem de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ten deel. Haven Maar toen was hij 65 en stopte ermee. En hij ging wonen in een huis van A. P. Dalmeijer achter de haven van Oude schild. Het kon niet missen: het zee- vaardersbloed kwam weer boven. Koopman besteede een flink deel van zijn tijd aan het zetten van fuiken en andere visserijactiviteit en op de haven was hij een bekende figuur die de ont wikkelingen van de Texelse vloot nauw keurig bijhield. Het slopen van hun huis (als gevolg van de aanleg van de werkhaven) en de problemen met het lopen, leidden ertoe dat het echtpaar naar De Gollard in Den Burg verhuisde. Dat was een hele stap, ook voor me vrouw Koopman die van de ene op de andere dag weinig om handen had, maar zich intussen zonder problemen in de situatie heeft geschikt en zich bezig houdt met het breien van massa's sokken en kousen voor haar kinderen en kleinkinderen. De heer Koopman luistert naar de visserijband en leest alles wat hij te pakken kan krijgen op het gebied van visserij en zeevaart in het algemeen. Zijn kleinzoon bezorgt hem regelmatig De Visserijwereld en toen we dinsdag met hem spraken was hij juist bezig met het boek over de Avonturen van de Texelse zeekapitein Drik Kooger. Hoe doe je dat? We leven in een tijd dat een huwelijk dat langer dan vijf jaar duurt al iets bijzonder begint te worden. Wat is er voor nodig om een huwelijksboot zestig jaar varende te houden? Het is mevrouw Koopman die daar wel wat van wil zeggen. De huidige tijd van overdaad heeft er wat mee te maken. „De mensen zijn verwend, krijgen alles in de schoot geworpen. Huwelijksgeluk krijg je niet voor niets. Als je altijd samen hard hebt moeten werken en het eigenlijk altijd sober hebt gehad, dan ben je blij met de kleine dingen die het leven biedt. Het is een misverstand dat een langdurig gelukkig huwelijk zonder pro blemen en ruzie verloopt. Wij gebben heus wel eens ruzie gehad, dat is helemaal niet verkeerd en zelfs goed als je maar niet kwaad blijft. In onze hele familie hebben we nog niet te maken gehad met echtscheidingen, daar zijn we nog het meest gelukkig over."

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1