srrrR.rBX™™*"--0'' urocn Zwarts lexels in het hart-, irssr™,,.,, UDI toonde zijn kunnen in zeer moeilijk stuk Winterconcert KTF-DEK was iets te slordig LANGEVELD KOOPT OUDE AH-WINKEL CONFLICT OVER GEKAPTE BOMEN IN DE WAAL Clir. Plattelandsvrouwen vieren leest Zendontvangers gestolen Inbraak opgelost Botsing op vrachtauto Informatie over andere opvang van verslaafden Tijdens de maaltijd blijkt hoezeer Fred en Otto eikaars identiteit hebben overgenomen. Van links naar rechts: Fred (Hans Het musicerende KTF/DEK gefotografeerd dooreen TEXELSE» CO U RANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Verschijnt dinsdags en vrijdags. Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. „J- I - n 1 ^%-§- Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. V-^ Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. 94e JAARGANG NR. 9559 DINSDAG 10 MAART 1981 De heer F. Langeveld uit De Koog koopt per 1 juni a.s. het huidige Albert Heijn winkelpand aan de Bin- nenburg. Het is de bedoeling dat hij het als winkel gaat verhuren. Naar gegadigden wordt nog uitgekeken. De winkel heeft een oppervlakte van 185 m2. Het is niet uitgesloten dat Langeveld zelf in een deel van de winkel een ijssalon maakt. Inmiddels staat ook vast dat het nieuwe AH-pand in de Waalderstraat (eigendom's van F. Langeveld's Exploi tatiemaatschappij Texel) zal worden geopend op 13 mei, belangrijk eerder dan oorspronkelijk de bedoeling was. Dat is naast het harde werken van aannemer TEBO te danken aan het feit dat vertraging door winterweer is uitge bleven. Dry cleaning Albert Heijn pacht het grootste gedeelte van het pand, 550 vierkante meter. De rest, een afgescheiden deel van 70 m2 wordt gepacht door Bert Moll en Joost Coutinho, die hier een dry cleaning-bedrijf met snelservice beginnen. Ze gaan daartoe in zee met de organisatie Quickynette, die elders in het land 300 vestigingen heeft. Coutinho en Moll (zoon van de bekende Jaring) waren tot dusver in de horeca werkzaam. Naast kleine particu lieren hopen ze ook hotels als klanten te kunnen aantrekken. De drycleaning (stomen) gebeurt ter plaatse met vrij omvangrijke apparatuur die uit Italië moet komen. Stoomgoed dat 's morgens wordt gebracht is 's middags klaar. De Christelijke Plattelandsvrou wenbond bestaat twintig jaar. Dit feit wordt 16 maart gevierd in „De Poort" achter de Gereformeerde kerk in Den Burg. De feestelijke bijeenkomst begint maandagavond om 19.00 uur met een broodmaaltijd. Het programma ver meldt verder een gezelschapsspel en voordrachten, verzorgd door eigen leden. Tussen 27 februari en 4 maart wer den uit een afgesloten gedeelte van het tot woningen verbouwde voormalige bejaardenhuis Sint Jan twee draagbare zend-ontvangers (walkie talkies) gesto len. Ze waren eigendom van de aan nemer. lineke Hertsma), Otto (Aris van Zeijlen) en Pinda (Nettie Jonge jan). Applaus voor UDI. Voor het toneelspel maar vooral voor de durf om een bijzonder zwaar stuk te kiezen. "In de holte van je arm" is moeilijk te kwalificeren. Het door Dimitri Frenkel Frank geschreven werk is geen klucht, geen thriller en ook geen liefdesgeschiedenis. Het gaat over mensen in de twintigste eeuw. Verschillende milieus, maar dezelfde problemen. Het door UDI gebrachte stuk bevat lange monologen, subtiele emoties, sterke tegenstellingen. Het is niet zozeer het verhaal, als wel het reageren van verschillende personen op een nieuwe situatie. Men zou het wellicht een psychologisch toneelstuk kunnen noemen. Otto werkt op het ministerie van bui tenlandse zaken, bewoond een huis in Wassenaar, praat geaffecteerd, drinkt twaalf jaar oude Dimple, zijn vrouw leest de Elegance en ze eten van Wedgewood servies. Fred heeft een handel in tweedehands autobanden, woont op de dertiende verdieping van een torenflat, praat or dinair, drinkt jonge jenever, leest 'Het Beste' en ze eten van borden uit de Hema met een tulpmotief. Otto en Fred zijn dus vertegenwoordigers van twee heel verschillende milieus, maar toch hebben ze hetzelfde probleem: 2e willen van hun vrouw af, want ze zijn hun huwelijk zat. Otto en Fred komen met elkaar in contact doordat Otto zijn huis in Wassenaar ontvlucht en een flat huurt op dezelfde galerij waar Fred woont. Otto wil aanvankelijk alleen gelaten worden: heeft geen behoefte aan het gezelschap van Fred. Gaande weg verbetert echter de relatie tussen de twee. Tot Fred ook bij zijn vrouw weggaat en zijn intrek neemt bij Otto. De twee kunnen het steeds beter vinden. Dan komen de respectievelijke Hotelier H. Plaatsman uit De Waal ligt met de gemeente in de clinch over het kappen van een aantal iepen op het terrein bij zijn hotel 'De Wael'. Volgens de gemeente zou Plaatsman ondanks waarschuwingen dat hij een kapver- gunning nodig had, de bomen op één na allemaal hebben omgezaagd. Maar Plaatsman beweert dat hij pas werd gewaarschuwd toen het al te laat was. Hij had weliswaar geen kapvergunning maar hij meende toch legaal bezig te zijn omdat de gemeente vier jaar geleden bij het afgeven van de bouwvergunning voor het hotel als voorwaarde had ge steld dat op eigen terrein voor 12 14 parkeerplaatsen moest worden gezorgd. En dat was niet mogelijk als de bomen zouden blijven staan. De verklaringen van de hotelier en van ambtenaren van gemeentewerken dek ken elkaar niet, zodat mogelijk nog nader onderzoek nodig is om de rechter een uitspraak te kunnen laten doen. Als het voor Plaatsman ongunstig afloopt zou hij kunnen worden verplicht de om gezaagde iepen door andere (grote!) bomen te vervangen. Voorwaarde De voorwaarde dat Plaatsman de bomen moest laten staan was genoemd in een recentelijk afgegeven bouwver gunning voor een garage-berging bij het hotel. Maar Plaatsman zegt dat hij de vergunning met de voorwaarden nog niet in huis had toen hij bezig was met het kappen van zijn iepen. Hij werd daarover telefonisch vanuit het raadhuis verwittigd, nadat in de buurt over het kappen was geklaagd. Volgens de amb tenaren had Plaatsman zich niets van de waarschuwing aangetrokken en was gewoon doorgegaan, waarna de ge meente de politie er op afstuurde. Op dat moment was er nog één boom over. De hotelier ontkent dat dus. Bovendien beroept zij er zich op de iepen ziek waren en dat er herhaaldelijk takken af vielen zodat zijn gasten bij harde wind hun auto's er niet onder durfden te parkeren. Altijd vergunning nodig Wat niet ter discussie staat is dat men onder vrijwel elke omstandigheid ver gunning nodig heeft als men bomen wil kappen of verminken ook als deze nog betrekkelijk klein zijn en op eigen grond staan. Zelfs als de noodzaak tot kappen lijkt voort te vloeien uit eerdere over- heidsbeslissingen is vergunning vereist. Van gemeentewege wordt erop gewe zen dat de regels op dat gebied vrij soepel worden toegepast als de betrok kene bereid is minnelijk overleg te plegen. Het zou in dit geval denkbaar zijn geweest dat de gemeente in het belang van de bomen genoegen neemt met een minder groot aantal parkeer plaatsen bij het hotel. vrouwen op de proppen. Het contact gaat in het begin stroef. Erg moeilijk. Duidelijke botsing tussen twee milieus. Maar gaandeweg verandert ook hier iets. Otto en Fred raken in een soort identiteitscrisis. Otto begint zich steeds meer aangetrokken te voelen tot de ordinaire vrouw van Fred en Fred krijgt diepere gevoelens voor Astrid de vrouw van Otto. Het gevolg is dat Otto steeds ordinairder wordt, terwijl Fred deftiger wordt. Dit gaat zo een tijdje door totdat Otto zich met een klap realiseert waar mee hij bezig is. Subiet wijst hij beide vrouwen die inmiddels hun intrek in de flat hadden genomen de deur, en blijft er alleen met Fred. Na verloop van tijd blijkt Fred zijn vrouw toch niet te kunnen missen en gaat hij terug naar zijn huis. Otto blijft alleen achter. Zijn vrouw belt op. Met de afspraak voor een hernieuwde kennismaking besluit het toneelstuk. Het verhaaltje lijkt op papier wat mager. In feite gebeurt er niet zoveel. Twee mannen die uit hun huwelijk vluchten en later weer terugkeren. Het verschil tussen twee verschillende milieus, maar met dezelfde problemen, maakt het echter zo interessant. Een stuk in vijf scenes dat je blijft boeien als het goed gespeeld wordt. Bij UDI werd het goed gespeeld. Juist het feit dat hier spelbeheersing tot in het uiterste gebo den was, maakte het stuk erg moeilijk. In boerenkluchten kan men zich uitleven in geschreeuw en getier, achtervolgin gen en nauwelijks subtiele liefdesaffai res. Bij het stuk 'In de holte van je arm' moest de inhoud echter met andere middelen op de zaal worden overge bracht. Veel minder duidelijke maar daardoor moeilijker te spelen emoties. Wanneer in het vervolg van deze recen sie sprake is van kritiek dan moet die kritiek anders worden verstaan dan bij andere toneelstukken. Die kritiek moet gezien worden in het licht van de moei lijkheidsgraad van het stuk. Wanneer men een klucht feilloos weet op te voeren is het waarschijnlijk dat men een zware dobber zal hebben aan het stuk dat UDI zaterdagavond opvoerde. Wanneer je doorkneed bent in toneel spelen is het geenszins zeker dat je 'In de holte van je arm' goed kunt opvoe ren. Monologen Aris van Zeijlen speelde Otto, de hoge ambtenaar op het ministerie van buiten landse zaken. Een zeer moeilijke rol, met lange monologen. Moeilijk ook omdat men zich in de kringen van Otto niet zo makkelijk laat gaan. Worden dus bepaalde gevoelens vertolkt dan moet dat gebeuren op een ingetogen manier. Van Zeijlen slaagde daar goed in. Wist goed in de plooi te blijven waar dat noodzakelijk was. Gaf op een gegeven moment echt de indruk van: daar staat (Lees verder op pagina 5) De politie heeft in Groningen een 17- jarige jongeman aangehouden in verband met diefstal uit een auto. De knaap bekende bij het verhoor ook te hebben ingebroken in de directiekeet van Rijkswaterstaat op het veerhaven- terrein van 't Horntje. Daar werd een rekenmachine en een oplaadapparaat ontvreemd. Hij bracht in de directiekeet ook de rest van de nacht door omdat hij na het bezoeken van het anti-navo- weekend in 't Asiel in Den Burg geen slaapplaats had kunnen vinden. Op de Postweg deed zich donderdag ter hoogte van perceel nummer 129 een aanrijding voor, toen een door een chauffeur uit Den Burg bestuurde vrachtauto achteruit uit een uitrit kwam. Daarbij werd verzuimd voor rang te geven aan een personenauto, komend uit de richting Den Burg. Dat leidde tot een aanrijding, waarbij de personenauto onder de vrachtauto kwam. De chauffeur van de personen wagen liep een gekneusde duim op en moest zich in het ziekenhuis van Den Helder laten behandelen. Vrijdagavond a.s. wordt in het Eieriandsche Huis in De Cockadorp een avond gegeven met informatie over drugs- en alcoholproblematiek. Informatie zal worden verstrekt door twee stafmedewerkers van de drugsvrije therapeutische gemeen schap Hoog-Hullen te Eelde, waar drugs- en alcoholverslaafden worden opgevangen die eerst zijn behandeld in de Beukemakliniek te Groningen. De avond is georganiseerd door de patientenraad van dokter Siebinga, maar gezien de omvang van het alco holprobleem en de daarmee samen hangende mogelijke belangstelling is de avond ook voor mensen toegankelijk die geen patient van dokter Siebinga zijn. De aanpak van de Stichting Hoog- Hullen verschilt van de therapie die bijv. in het Jellinek-centrum wordt toe gepast. Wie zich eenmaal voor behandeling heeft aangemeld, verplicht zich te onderwerpen aan een vrij streng systeem dat in de praktijk veelal tot gunstige resultaten leidt. Hoog-Hullen kwam in de publiciteit onder meer door het boek „Help ik ver zuip" dat door bewoners/alcoholisten van Hoog Hullen werd geschreven. Hoewel niemand van het zeer omvangrijke publiek zich ver veeld zal hebben, was het winterconcert dat het Koninklijk Texels Fanfarekorps-DEK zaterdagavond in de Burgemeester De Koning-hal gaf, niet van het peil waaraan we de laatste jaren gewend zijn geraakt. Aan variatie, leuke intermezzo's en een originele presentatie ontbrak het niet, maar puur muzikaal gezien had de hele uitvoering wat korrekter gebracht kunnen worden. Op zichzelf is dat niet zo'n ramp en zeker kan er begrip voor worden opgebracht als in aanmerking wordt geno men dat het Kon. Texels Fanfate een moeilijke tijd doormaakt. Men zit in feite zonder vaste dirigent want een definitieve opvolger voor de heer KI. Modder is nog niet gevonden. Het is dus al mooi dat men in ieder geval kan doorgaan en dat is te danken aan de heer J. Wieten die het korps met veel enthousiasme voorgaat. Hij is ook niet vies van wat potsenmakerij zodat het zaterdagavond herhaaldelijk lachen was geblazen. De sfeer van een hoogst ernstig gebracht concert was althans ver te zoeken. Op een gegeven moment werd Wieten zelfs van zijn plaats verdrongen door een als Texel- voetballer uitgedoste Wil Huizinga, die heel toepasselijk de bekende Koning Voetbalmars liet spelen. De machts greep duurde maar kort, want even later heroverde de echte dirigent Wieten zijn positie, als scheidsrechter verkleed, luid fluitend en zwaaiend met de rode kaart. Sterke man Hoewel over dit soort aardigheid die met de muziek zelf weinig van doen heeft, verschillend kan worden ge dacht, geeft het misschien toch moed en inspiratie. En dat is welkom want er viel temidden van de boert en jokker- nij toch een lichte crisissfeer te bespeu ren. De opgaande lijn van de afgelopen jaren is neergaand geworden en net als in de economie wordt hoopvol gewacht op herstel en op de sterke man die daaraan leiding moet geven. Het is te hopen dat de leden zullen beseffen dat het in de eerste plaats zal moeten komen van het zélf de handen uit de mouwen steken. Als we de vergelijking met de economie doortrekken: de bereidheid tot matiging is er al, want het negentigste bestaansjaar van het korps zal aanmerkelijk minder uitbun dig worden gevierd dan oorspronkelijk de bedoeling was. Het hoofd staat er kennelijk niet naar. Negentig Maar zoals gezegd, er wordt naar buiten niet getreurd. Dat bleek zaterdagavond al direkt, want het eerste nummer dat ten beste werd gegeven, was het bekende „Lang zal-ie leven" en voorzitter Pieter Jan Koorn legde uit dat het korps voor zichzelf speelde. Negentig jaar is tenslotte niet niks. Koorn kon nog een ander heuge lijk feit memoreren: het gaat na jaren lange malaise eindelijk weer goed met de drumband van KTF-DEK. Deze tak van de vereniging telt nu een flink aantal enthousiaste leden, die onder leiding van de heer Bert Kemper hard oefenen om snel op een goed niveau te komen. Gunstige geluiden kunnen ook worden geuit over de majorettes die de avond opluisterden met showtjes en op originele wijze meewerkten aan de verloting. De uitbreiding van de drumband was mede mogelijk geweest dank zij de hulp van de Margaretha Sinclairband, die bereid was geweest een aantal troms uit te lenen. Daarvoor werd door Koorn dank gebracht. De hulp was nu niet meer nodig, want voor het eerst presenteerde de drumband zich met het nieuwe, uitgebreide instrumenta rium waar een bedrag van rond 710.000,— in is gaan zitten. Mede dank zij de steun van een grote schare trouwe donateurs zijn dergelijke inves teringen mogelijk. Goede start Geopend werd met de mars „Arendsnest" van Bisselink en „The Fiord Dance" van Moss. Deze (lees verder pagina 2) de, gaten in hat plafond van da burgemeester Da Koning-hal.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1