Hartverwarmende show eugdclub De Cocksdorp 2,5 miljoen voor woningbouw Kinderen leefden mee met „Poeriepotje V UDI AGENDG i mm, f Eerste bejaardenalarm aangebracht door MZ\N Anoniem uitpraten? ,WAT IK ZEGGEN WOU.." Afbreken? VERVOLG VAN PAG. 1 Muy afgesloten Brommer gestolen MA DINSDAG 10 MAART 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Onder het motto 'De bengels van het Molenbos' presenteerde de jeugdclub 't Molenbos zaterdagavond in het Eier- andsche Huis een revue die beter imschreven kan worden als een wer velende show. De actieve jeugdclub liet :ich in deze show van zijn beste kant :ien. Het hele programma is zelf be lacht en geschreven. Het betrof een af wisselend geheel van sketchjes en liedjes in dat ging er bij het publiek terecht in ils koek. Behalve de uitgevoerde idee- n was ook de grime, het geluid, licht, itc. tot in de puntjes verzorgd. Jeugdclub 'Het Molenbos' organi- ;eert al enkele jaren met veel succes alle vrijdagavonden discobal maar is ook in inderen zaken actief, zoals wandel- en luzzeltochten, het oliebollenbakken net oudjaar, enz. Het bestuur was ichter van mening dat het 'Molenbos' ïu eens op een andere wijze naar luiten zou moeten treden en de op- ossing was: amusement. Zaterdag werd dit 'aan den volke' getoond. Het zou te ver voeren alle namen te ïoemen van de jongeren die deze revue rebben gemaakt en uitgevoerd. Door de show werd eens te meer duidelijk dat de eugdclub in De Cocksdorp in een be- ioefte voorziet en dat de jeugd zeker wel in staat is zichzelf en door middel van een dergelijke avond ook ouderen te vermaken. StvtH viN LEZERS BUTEN VERANTWOOROELUkHCO «HM «EO**TC In een vlot tempo werden de ver schillende programmaonderdelen afge werkt. Nadat een charmante presenta trice het publiek verwelkomd had, werd begonnen met een korte eenakter: 'De vrouwenhater'. Het toneelstukje bevatte dol komische situaties waarbij vooral een huisknecht de lachers op zijn hand had. Hierna volgde een modeshow. Kleding van vroeger en nu, zowel voor 's nachts als overdag, werden getoond, waarbij ook bruidskleding, Punk, disco, etc. aan bod kwamen. Dit alles werd van een deskundig k'ommentaar voor zien. Journaal Het Molenbosjournaal was het vol gende onderdeel waarin het nuttige met het aangename werd verenigd, doordat de onderwerpen allemaal be trekking hadden op de jeugdclub. Met een ritmisch disco-dansje werd. het ge deelte voor de pauze afgesloten. Na de pauze wederom een eenakter 'De stoeipoes' genaamd. Zoals de titel al laat raden speelde hierin het vrouwelijk schoon de hoofdrol. Leuk en vlot ge bracht met prima rolkennis. Vooral toen de boeken van de boekenplank op een vrijens stelletje vielen was er grote hilariteit op het toneel en in de zaal. Deze gebeurtenis stond natuurlijk niet in het script. Quiz Na de eenakter een quiz. Wetens waardigheden over De Cocksdorp en Eierland passeerden de revue. Uiteinde lijk bleef er één winnaar over die met een bos bloemen en een taart werd beloond. Dit programmaonderdeel zat goed in elkaar en werd spontaan gebracht., De 'bandparodist' was weer een komisch onderdeel. Zoiets heeft natuurlijk alle kans om het klapstuk van de avond te worden en dat was het dan ook. De uitvoerder van deze parodie was er voor geknipt om het scala aan mogelijkheden totaal uit te buiten. Clublied Een zelf gemaakt clublied besloot de avond en de bijna volle zaal gaf de medewerkers (sters) een staande ovatie. Niet zo verwonderlijk gezien het gebo- dene en het plezier waarmee het ge bracht werd. In het pré-advies naar aanleiding van mijn beroepschrift tegen de weigering van een bouwvergunning voor een kantoor-kantine (waarop in het hoofd artikel in de Texelse Courtant van 6 maart was gebaseerd) wordt ik zo ongeveer afgeschilderd als een hals misdadiger. Er is wel enige reden voor verweer, waarbij tevens enkele onjuist heden kunnen worden rechtgezet. Zo wordt gesteld dat de schuur er pas op herhaald aandringen van gemeentewe ge kwamIn werkelijkheid is met de bouw begonnen in november 1975 en overeenkomstig de oorspronkelijke af spraak en zonder enig aandringen van de gemeente voltooid en afgebouwd in oktober 1976. Verderop wordt gé schreven dat ik geprobeerd heb het huis als burgerwoning te verkopen. Ook dit is onjuist. Serieuze gegadigden wisten wel degelijk wat de bestemming van woning en schuur was. De reden om het geheel ter verkoop aan te bieden was dat de splitsing van mijn vaders bedrijf niet door kon gaan. Op dat moment echter dat van de gemeente een brief werd ontvangen omtrent de agrarische bestemming, was het geheel reeds uit de verkoop genomen, omdat wederom uitzicht bestond op het realiseren van een bloembollenbedrijf, middels het hu ren van land. Ook wordt gesuggereerd dat ik voor 1979 niet op het Oudedijkje woonde. Feit is echter dat ik hier sind de bouw woonachtig ben, zij het geduren de de zomermaanden in de garage. De dienstwoning is inderdaad iedere zomer verhuurd geweest, teneinde onkosten en renteverlies goed te maken. Dit wordt door veel Texelaars gedaan, zonder dat daar van overheidswege enig ophef over wordt gemaakt. Ook het feit dat de schuur enkele jaren gedeeltelijk verhuurd is geweest aan een groothan del is vanuit dit oogpunt verklaarbaar: het was een goede mogelijkheid om in afwachting van het bollenbedrijf de schuur te laten renderen. Tenslotte de gevraagde bouwvergunning. Door om standigheden hebben we de afgelopen zomer in de schuur gewoond. Het is echter stemmingmakerij van de ge meente om te suggereren dat dit schuurgedeelte nog steeds voor bewo ning geschikt is. De helft van de woning is afgebroken, voor de andere helft geldt deze bouwaanvraag voor een kantoor, een kantine een een w.c/douche, met een totale vloeroppervlakte van 40m2. Over een keukenblok en ander meubilair wordt gerept, echter niet over de aldaar eveneens opgeslagen 200 bollenkisten. Ook de argumenten van de gemeente dat een kantoor niet zo noodzakelijk is (U hoort mij ook niet over het ge meentehuis) en dat een kantine alleen maar gebouwd kan worden ten behoeve van vaste werknemers (moeten losse werknemers hun brood en koffie maar in weer en wind buiten nuttigen?), lijken me nogal bevooroordeeld. De bouw aanvraag is niet in strijd met het geldende bestemmingsplan en wordt in andere bedrijfsgebouwen op Texel zon der enige discussie toegestaan. De enige reden om deze te weigeren lijkt mij gebaseerd op wantrouwen, getuige de laatste zin van het advies: "Wij zijn bereid aan een anvraag om bouwver gunning voor een kantoor/kantine mee te werken wanneer onomstotelijk vast staat dat er sprake is van een reëel agrarisch bedrijf." Dit betekent in mijn geval dat alles nu moet worden af gebroken, terwijl het volgend jaar weer opgebouwd kan worden. G. T. Zoetelief, Oudedijkje 8, De Koog. In een buitengewone ledenvergade ring van de Woningebouwvereniging die gisteravond in De Schakel werd gehou den hebben de vijftien aanwezige leden het bestuursvoorstel om tweeeneenhalf miljoen gulden te lenen voor de bouw van tien woningwetwoningen in Oude- schild en twaalf in De Cocksdorp goed gekeurd. Het bestuur hoopt dat de woningen voor f115.000,stichtings- kosten gebouwd kunnen worden. ,,lk denk dat ze dan een huur moeten op brengen van 450 tot 500 gulden", aldus de directeur van de Woningebouw vereniging J. A. Wendrich. Voor later te bouwen woningen in de Mars zal contact gezocht worden met alle Texelse ar chitecten en de archtiect van de dit voorjaar te bouwen woningen, de heer Zeeman. De woningbouwvereniging is in on derhandeling met de fa. Drijver over de bouw van de woningen in De Cocksdorp en Oudeschild. Het bestuur heeft zich zelf als eis gesteld dat als het even kan, de bouw van deze woningen maar ook die in de Mars, uitgevoerd moet worden door Texelse bedrijven. Het bedrag van f 115,000,— per woning is inclusief de grondkosten en 8TW. Waarschijnlijk zal in de buitendorpen geheid moeten worden. Dit is in zowel Oudeschild als De Cocksdorp nog niet eerder gebeurd maar de architect heeft bij de sondering onder een goede laag grond een 'flinke prut- laag' gevonden en wil het risico van verzakking na oplevering niet nemen. De kosten van het heien worden niet doorberekend in de huur, daarvoor is een extra bijdrage beschikbaar. De 'pech' die de woningbouwvereniging nog kan krij gen is het eventuele meerwerk en de risicoverzekering van de aannemer. Wendrich noemde dit een risico dat bij elk bouwplan om de hoek komt kijken: het is de bedoeling meerwerk zoveel mogelijk uit te sluiten. ,,De vraag bij de huidige bouwprijzen en woningnood is niet meer: hóe kunnen we wonen, maar: kunnen we nog wonen, aldus de directeur. Onderhandelingen Aanvankelijke onderhandelingen met het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten leverden niet op en daarom besloot het bestuur, wegens tijdnood en op aandrin gen van het ministerie van Volkshuis vesting in contact te treden met architect Zeeman die inmiddels ruim tienduizend woningwetwoningen in Nederland heeft ontworpen. Voor de plannen in de Mars wil het bestuur niet aan de Texelse archi tecten voorbijgaan en daarom worden Woensdag werd bij mevrouw Van der Poll, Jan Dirksoord 21 het eerste exemplaar van de nieuwe alarmset aangebracht, zoals die is ontwikkeld door de Stichting Voorzieningen voor Ouderen in samenwerking met het Mensen Zonder Werk-project. Zoals eerder in deze krant werd gemeld gaat het om een zendertje dat een oudere alleenwonende altijd bij zich dient te dragen, waarmee een aan de buitenzijde van de woning bevestigde sirene en een lamp in werking kunnen worden gesteld. Als men zich niet goed voelt, of a/s er onraad is, is een druk op de knop van het zendertje genoeg om omwonenden te laten weten dat er iets aan de hand is. Het zendertje dat de bejaarde bij zich draagt is ongeveer zo groot a/s een pakje sigaretten. De alarminstallatie die door mensen van het Mensen Zonder Werk-project aangebracht kan worden, kost in zijn eenvoudigste uitvoering f140,—. Na de jongste publicatie over de alarminstallatie zijn al twee aanmeldingen binnen gekomen van mensen die ook graag een dergelijk alarm in huis willen. Gegadigden kunnen bellen naar het Mensen Zonder Werk-project, telefoon 4792. Ook is mevrouw Van der Poll van het Jan Dirksoord voornemens om 'Open huis' te houden voor belangstellenden. Degenen die geïnteresseerd zijn in een alarmsysteem kunnen daar dinsdagmiddag en donderdagmiddag tussen twee en vier terecht voor een demonstratie. zij uitgenodigd voor 1 april bericht te geven of ze een plan voor de Mars eerste fase willen ontwerpen. Dit moet volgens het 'no cure, no pay' principe gebeuren zodat de architect pas geld krijgt als alle goedkeuringen binnen zijn en een aan nemer is gevonden die het voor de voor geschreven prijs wil bouwen. De wo ningbouwvereniging hoopt half april in De Cocksdorp te beginnen en half juni in Oudeschild. Met de bouw van de 22 woningen zal ongeveer een jaar gemoeid zijn. Omdat de lepelaars nu ook in De Muy zijn gesignaleerd, is deze vogel broedplaats thans voor publiek afgeslo ten. Gisteren werd bij de politie aangifte gedaan van vermissing van een brom fiets, kleur rood/oranje, merk Fongers. Het verzekeringsplaatje draagt het nummer JJP-563. De brommer heeft voor het laatst gestaan bij de familie Westerlaken aan de Spinbaan. Bij de politie werd ook aangifte gedaan van diefstal van een fiets, die weggehaald is van de Schoorwal. Het is een zwarte damesfiets van het merk Sport Fiva. Telefonische hulpdienst Noordholland-Noord, (02290) 18222 Dagelijks van 20.00 - 07.00 uur en in het weekend van vrijdag 20.00 uur tot maandag 07.00 uur. De Duink,inters die de kinderen in De Koog. Den Hoorn en Oosterend wisten te boeien met „Poeriepotje Staand ven links naar rechts: Kees Knots IFrans Schramat. Geertrui iJans van Egmond), Poeriepotje (Marian Slikker), agent Sabel (Mirjan Bakker, Jan Lap IAdriaan i Zittend: Lotje (Janke Daalder), Freule van Teuteren (Hanny Eshuys) en Anne (Elty Houwen). Een deftige freule, een eenvou dige kleermaker, een heuse tove naar en een sterke smid: kortom het toneelstuk 'Poeriepotje'. Van dit stuk dat de Duinkanters afgelopen zaterdagmiddag in Oosterend op voerden, hebben al veel kinderen genoten. Het werd eerst in De Koog opgevoerd en daarna in Den Hoorn en iedere keer waren rond de 160 kinderen aanwezig. Een bijzonder goede voorstelling met de nodige spanning en actie. Het is me wat als de sterke smid met de kleermaker gaat vechten. Gelukkig heeft de kleermaker spierbalolie gekregen van tovenaar Poeriepotje, zodat hij het wint. Maar de smid laat het er niet bij zitten en probeert de ge heimzinnige olie te stelen. Met alle verwikkelingen van dien. De kin deren in Oosterend leefden zo erg mee dat ze soms gingen staan als het erg spannend werd. Tot on vrede natuurlijk van degenen die achter hen zaten. In ieder geval beleefden alle aanwezigen zater dagmiddag spannende uurtjes met Poeriepotje. Niet iedere dag kom je per slot van rekening een tovenaar tegen die spierbalolie heeft, een dichtkoord waardoor je alles wat je zegt op rijm gaat en ook nog een koker waardoor je kunt zien of iemand de waarheid spreekt. Door alle acteurs werd leuk gespeeld. Bijzonder fraai waren de kostuums waarin het kinderstuk werd opge voerd. De acteurs waren: Marian Slikker IPoeriepotjeFrans Schra- ma IKees Knots), Janke Daalder (Lotje), Adriaan Schoo I Jan Lap), Elly Nouwen (Anne), Hanny Eshuys (Freule van Teuteren), Jans van Egmond (Geertrui), Mirjam Bakker (agent Sabel). De regie was in handen van Aris van Zeijlen, souf- fleuse was Yolanda Daalder en de grimeuse was Juut Swarthof. Dinsdag 10 maart De gemeenteraad vergadert vanaf 19.30 uur in het raadhuis. De Vrouwenbond NVV heeft in de Landbouwschool de jaarvergadering. Na afloop van het huishoudelijke ge deelte wordt bingo gespeeld. Woensdag 11 maart Het Katholiek Vrouwengilde heeft in De Witte Burcht een avond over strijkbou ten; 20.00 uur. Om 14.30 uur vergadert in De Hollebol de afdeling Den Burg van de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen. Vanaf 20.00 uur wordt in De Zwaan ruilbeurs gehouden. De Baptistengemeente heeft in de Doopsgezinde kerk een filmavond. ,,De prijs die niet te hoog was". Toegang vrij voor ieder; 20.00 uur. Donderdag 12 maart Om 20.15 uur komt in „Ons Huis" te Den Hoorn de interkerkelijke gespreks groep bijeen. iemand van buitenlandse zaken. Correct gekleed. Correct pratend. En correct whiskey drinkend. De verloedering op het ogenblik dat hij zich steeds meer tot Pinda, de ordinaire vrouw van Fred aangetrokken voelde, wist hij ook goed gestalte te geven. Een karakterrol die op de juiste wijze werd vertolkt en daardoor een diepe indruk maakte. Het is niet verwonderlijk als iemand met zo'n rol regelmatig de hulp van de souffleur nodig heeft. Lappen tekst van een moeilijk gehalte. Als je de souffleur niet hoorde, zou je niet eens merken dat hij die hulp behoefde. Maar de souffleur was te verstaan. Soms gênant duidelijk. Wie meer toneelstukken in de Wiele waal heeft meegmaakt, begrijpt dat dit niet aan de souffleui ligt. Op de een of andere wijze is het souffleurshok zoda nig geconstrueerd dat de souffleur duidelijker in de zaal dan op het toneel te verstaan is. Dat betekent dat de souffleur altijd vrij hard zal moeten spreken om op het toneel verstaanbaar te zijn waardoor hij ook duidelijk in de zaal te horen is. Een probleem dat zorgvuldige bestudering verdient. Wel licht zou voor het volgend toneelseizoen een aanvaardbare oplossing gevonden kunnen worden. Het feit dat het toneel vanuit het souffleurshok moeilijk te 'be reiken' is, zorgde er zo nu en dan voor dat het spel stokte. In een stuk als dit, waar je van begin tot eind geboeid naar zit te kijken was dat storend. Meelevend met de problemen die in het stuk aan de orde worden gesteld, wordt je opeens teruggeworpen tot het niveau van: het is maar toneel. Ze doen maar alsof. Contrast Aris van Zeijlen kreeg in het stuk goed tegenspel van Hans Wendrich, die de autobandenhandelaar Fred speelde. Een gewone man, die gewoon werd ge speeld, en daarmee een schril contrast wormde tegenover de deftige Otto. Bewust ordinair gekleed met brede das en oud bruin vest; Hans Wendrich moet oppassen voor overdrijven. Het is best als je laat zien het er moeilijk mee te hebben als je door Otto wordt weg gestuurd, maar om dan hevig te lopen sloffen is een beetje teveel van het goede. Het leek nu op afdruipen, zoals in een klucht gebruikelijk is. Een andere moeilijkheid was het accent van Fred. Als je in het dagelijks leven gewend bent keurig Nederlands te spreken en je moet op het toneel opeens slorig taalgebruik ten gehore brengen, dan is dat geen eenvoudige opgaaf. Plat Amsterdams is een eigen tongval. Een geluid dat je niet zomaar onder de knie hebt. Dat bleek ook bij Wendrich. Ofschoon hij zijn best deed was het plaate taaltje dat hij sprak een beetje gemaakt. Misschien zou het beter zijn geweest als hij minder had geprobeerd het Amsterdams te imiteren en een meer 'neutralere' vorm van plat- praten had gekozen. Op zich was het een prestatie dat hij zijn accent het hele stuk nagenoeg zonder zich te vergissen wist vol te houden. In aanmerking ge nomen dat het de tweede keer was dat hij op de planken stond, leverde hij een bijzondere prestatie. Binnen het stuk was Otto de dominante figuur en Fred het meeronderdanige type. Vooral als je tegenover een speler als Van Zeijlen staat moet je oppassen dat je niet weg gespeeld wordt. Het lukte Hans Wen drich echter uitstekend om de onder danige creatie van Fred overeind te blijven. Hij vervulde binnen het stuk zijn eigen specifieke rol, die dan ook goed uit de verf kwam. Authentiek Ineke Reitsma speelde Astrid, de vrouw van Otto. Een rol waarmee ze op het oog weinig moeite had. Vlot en goed gespeeld, juiste intonatie, geen overdrijving in haar spel, kortom per fect. De overgang van de vrouw van een hoge ambtenaar op het ministerie naar de vrouw die amicaal omgaat met een handelaar in tweedehands banden kwam overtuigend over. Juist omdat ze tóch wat terughoudend bleef in haar relatie met Fred was het allemaal zeer geloofwaardig. Nettie Jongejan speelde Pinda, de vrouw van Fred. Ook zij had een plat accent en dat zat wél precies goed. Wie mensen uit Amsterdam kent, zal in haar spraak een authentiek accent herkend hebben. Verder was ze uit stekend gekleed. Inderdaad de platte vrouw zonder kapsones met een een voudig jurkje. In de rol van spontane flapuit kon ze meer emotie tonen dan de andere spelers en daar maakte Nettie Jongejan dan ook een goed gebruik van. Pinda, als levendig element in het stuk, als vrouw met het hart voorop de tong en die de man van buitenlandse zaken een 'Hartstikke fijne vent' vindt, die voor hem sudderlappen met bieten kookt en die moeite heeft met het whiskey drinken omdat het zo koud is tegen haar stifttand, die Pinda kreeg uit stekend gestalte. De. regie van 'In de holte van je arm' was in handen van Ans Bonne die dit de eerste keer deed. Voor die eerste keer was het een hoge greep hetgeen niet wegneemt dat een verdienstelijk werkstuk tot stand is gekomen. De souffleur was Gerard Bruijn en Anneke Rienks fungeerde als grimeuse.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5