Van brandstichting verdachte Texelaar krijgt laatste kans Overblijvers in postkantoor VIM A VAN HET RAADHUIS Texelaars voor de balie „Hij pakte me meteen vast en schreeuwde: Eraf" hr ,,Race naar de schroothoop" Mededelingen van B. en tk Van het raadhuis Film - disco in de J'Elleboog Lezing door uitgever P. Kluwer Voorjaarsverkoop Welfare Dl Agenda PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 20 MAART 1981 IIJ „Dit maakt een hoogst onprettige indruk. De vorige keer heb ben we de zaak goed met U doorgesproken. U doet nu weer allerlei mooie beloften, maar ik vraag me af of u er echt achter staat. Of vindt u het soms mooi klinken in deze zaal om beter schap te beloven?" Deze opmerkingen maakte de president van de meervoudige kamer in Alkmaar, Mr. Posch, dinsdagoch tend aan het adres van een 42-jarige Texelaar die terecht stond voor diefstal en brandstichting. De man had eerder op dinsdag 3 februari terecht gestaan en toen bleek op de zitting dat hij in een inrichting opgenomen wilde worden om zijn psychische moeilijkheden te laten verhelpen. Na overleg met de staf van het Instituut Groot Batelaar aan de Postweg te Lunteren bleek de verdachte daar terecht te kunnen. Toen dit overleg had plaats gevonden keerde hij echter niet terug naar het huis van bewa ring in Haarlem, waar hij gedetineerd was. Hij ging naar Texel, waar hij zich pas na geruime tijd meldde bij de politie. Mr. Posch tilde er zwaar aan dat hij het vertrouwen had beschaamd dat de rechterlijke macht en zijn maatschappelijk werker in hem hadden gesteld. De feiten waarvoor de verdachte zich moest verantwoorden betroffen een diefstal van een schrijfmachine uit een technische school in Alkmaar en brand stichting in zijn huis aan het Schilderend in Den Burg. De diefstal had op 11 augustus plaatsgevonden, in de St. Willibrordschool aan de Vondelstraat in Alkmaar. Een schrijfmachine die hij in de school had gestolen wilde hij verkopen om daarmee zijn terugreis naar Texel te financieren. De brandstichting had de verdachte naar zijn eigen zeggen gepleegd in een periode dat hij het niet meer zag zitten. Door problemen in de relatie met zijn vrouw raakte hij in paniek toen zijn vrouw op de avond van 31 oktober niet thuis was. Hij voelde een sterke behoef te om met mensen te praten, maar niemand reageerde daarop. De ver dachte heeft daarna zijn kinderen het huis uitgestuurd en wat er daarna ge beurde weet hij niet meer. In ieder geval heeft hij een fles spiritus over een bank en een stoel gesprenkeld en aangesto ken. Omdat alles in een soort roes was gebeurd maakte de man bezwaar tegen het woord opzettelijk" in de ten laste- legging. De verdachte die al sinds 1964 met de justitie in aanraking is, was door de officier de zwaarste vorm van brand stichting ten laste gelegd, namelijk die, waarbij gevaar bestaat voor de levens van anderen. De officier had dit gedaan op grond van het feit dat brandweer lieden en politiemensen hun leven waagden om in het brandende huis te komen. De indruk bestond namelijk dat er zich nog kinderen in bevonden. Op de zitting van afgelopen dinsdag verbaasden zowel de president als de officier er zich over dat bij de stukken niets was te vinden over de opname in Groot Batelaar. De heer J.C.Nieuwland die als maatschappelijk werker in dienst van het Leger des Heils bij deze zaak betrokken is, verklaarde hoe dat kwam. Hij zei dat hij op de dag van de zitting van zes februari contact had opgeno men met Groot Batelaar over mogelijke opname. Vervolgens hadden twee lang durige gesprekken plaatsgevonden tus sen de verdachte en de staf van dit instituut. In principe leek opname mo gelijk. Daarna kwam een gesprek tussen de verdachte, de maatschappelijkwer- ker, de staf van Groot Batelaar en de Hinderwet Tot en met 21 april 1981 ligt op werk dagen van 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede op maandagavonden van 19.30 tot 22.30 uur op het gemeentehuis, kamer 209, ter inzage de volgende aanvraag voor een vergunning ingevolge de Hinder wet: M. Bakker, voor een inrichting aan de Drijverstraat 1 te Den Burg, bestemd voor de bewaring van ontplof bare stoffen (jachtpatronen en vuur werk). Gedurende de inzagetermijn kunnen gemotiveerde bezwaren bij burgemees ter en wethouders, postbus 200, 1790 AE Den Burg, worden ingediend. Degene die een bezwaarschrift indient kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Gemotiveerde bezwaren kunnen mondeling worden ingebracht op een openbare zitting, die gehouden wordt op maandag 6 april 1981, aanvangend om 14.00 uur, in het gemeentehuis, Groeneplaats 1, Den Burg. Tijdens de zitting is tevens gelegen heid om over de aanvraag van gedach ten te wisselen. Zij die schriftelijke en/of mondelinge bezwaren hebben in gediend zullen te zijner tijd in de gelegenheid worden gesteld om bezwa ren tegen de desbetreffende ontwerp beschikking in te dienen. Nadere informatie wordt u desge vraagd graag door de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie verstrekt. vrouw van de verdachte. Dat laatste op uitdrukkelijk verzoek van de verdachte zelf, die had laten weten bewust aan zijn relatie te willen werken. Afspraken ,,lk heb geconstateerd", zei de maat- schappelijkwerker, ,,dat verdachte erg moeilijk afspraken maakt en het nog veel moeilijker vindt om die afspraken nè te komen. Ik heb hem uitdrukkelijk ver teld dat opname geen zaak is die met vier maanden wel bekeken zou zijn, maar dat hij wel op één anderhalf jaar mocht rekenen. Na dat gesprek, dat woensdag plaatsvond reden we terug in de auto en we waren het erover eens dat hij in de gevangenis niet veel op zou schieten. Toen ging er opeens het één en ander mis. De verdachte wilde graag met zijn vrouw alleen zijn. Hij had verlof tot zes uur voor het gesprek in Groot Batelaar. Ik heb toen getwijfeld wat ik moest doen. Formeel diende ik hem onmiddelijk terug te brengen naar het huis van bewaring. Ik kon hem echter ook de gelegenheid geven om tot zes uur met zijn vrouw door te brengen. Ik heb voor het laatste gekozen. „Laat maar zien dat je afspraken na kunt komen", zei ik tegen hem. „Je kunt met je vrouw alleen zijn tot zes uur, als je dan maar zorgt terug te zijn in het huis van bewaring." Dat is dus waar ik enorm in teleurgesteld ben. Hij is niet terugge gaan, maar ging met zijn vrouw naar Texel. Dat maakte het meteen een stuk moeilijker voor de staf van Groot Bate laar. Het opnemen van iemand die zich nu al niet aan de afspraken kan houden, is iets waar ze vraagtekens bijzetten. Nadat hij naar Texel was gegaan heb ik telefonisch contact met hem gehad. Ik heb hem verteld dat hij op de telex stond en dat hij zich moest melden. De verdachte is daarop naar het politie bureau in Den Burg gegaan en van daaruit weer naar het huis van bewaring gebracht." Een ander probleem was dat de ver dachte persoonlijk zou bellen of hij opgenomen wilde worden in Groot Batelaar. Hij moest zelf het initiatief nemen. Dat telefoontje kwam een dag voor de zitting om half vijf. Op de ochtend van de zitting kwam het defini tieve „Ja" van Groot Batelaar. De ver dachte kon er meteen 's middags terecht. De verdachte zei dat het niet tijdig terugkeren naar het Huis van bewaring niet opzettelijk was gebeurd. Door het gesprek was zijn vrouw erg emotioneel geworden en hij vond het onverantwoord haar alleen naar Texel terug te laten gaan. Verder verklaarde hij voor honderd procent achter opname in Groot Batelaar te staan Flinke gevangenisstraf Officieer van justitie Mr.Strickwerda achtte het een gelukkige omstandigheid dat Groot Batelaar op het laatste ogen blik accoord was gegaan met de opna me. Was dat niet zo geweest, dan had hij niet geaarzeld een flinke gevangenis straf op te eisen. De officier stelde voor behandeling in Groot Batelaar te laten plaatsvinden en de zaak tegen de ver dachte te schorsen. Dat houdt in, dat de zaak onmiddelijk weer heropend kan worden, als de verdachte uit Groot Batelaar zou ontvluchten, of anderszins niet actief aan de behandeling zou mee werken. Mr.Strickwerda zei dat hij in dat' geval toch nog een zware gevangenis straf zou eisen. De advocaat van de ver dachte, Mr.Feikema, kon het in grote lijnen eens zijn met de officier. Hij stemde in met de behandeling in het instituut en zei dat de verdachte te kennen had gegeven graag nog even naar Texel te willen om thuis orde op zaken te stellen. „Maar die kans is nu zeker wel verkeken", concludeerde de advocaat. „Het is nu, take it, or leave it", zei de president Mr.Posch. U kunt naar Groot Batelaar gaan en daar mee werken aan behandeling, of u kunt naar de gevangenis. U moet nu maar eens iets laten zien. De heer Nieuwland heeft engelengeduld met u gehad." De rech ter besloot de voorlopige hechtenis te schorsen en de verdachte onmiddelijk op te laten nemen in Groot Batelaar. De verdachte beloofde deze laatste kans te zullen aangrijpen. Vrijdagavond wordt in de J'elleboog niet alleen muziek gedraaid. Er zullen de hele avond ook films vertoond worden over bekende popartiesten. In andere discotheken is al gebleken, dat het gebruik van audio-visuele middelen (o.a. grote videoschermen) en muziek goed samengaan. De J'Elleboog probeert het vrijdag met films van o.a. The Who, Queen, The Clash, Elvis Costello, The Specials en Wings. Een inwoner van De Cocksdorp was op 22 juli in de Slufter aangehouden door „de grootste smerige dienstklop per van Staatsbosbeheer." Zo was al thans geciteerd in het proces verbaal dat dinsdagochtend bij de stukken van de kantonrechter in Den Helder lag. De man had in het noordelijke deel van de Slufter gelopen dat niet vrijtoegankelijk is in de zomermaanden en daarop had een vogelwachter van Staatsbosbeheer hem gelast de plek te verlaten. Ter zitting deelde de verdachte mee dat de beambte hem onmiddelijk had vastge grepen en „Eraf" had geschreeuwd. Vandaar dat hij ook tot zijn uitlatingen over smerige dienstklopperij was geko men. De verdachte zei verder dat hij aan niets kon zien dat de man die hem zo bejegende, inderdaad van Staatsbosbe heer was. Hij was niet in uniform en hij had zich ook niet gelegitimeerd. Vol gens de stukken wordt dit door Stoep- ker ontkend. Bij de zitting kwamen ook nog andere passages uit het proces verbaal naar voren. Zo zou de verdachte tegen da dienstdoende ambtenaar heb- „Slechte manuscripten, goede boeken". Dit is de titel van een lezing die op donderdag 26 maart wordt gehouden door de heer P. Kluwer. De heer Kluwer is directeur van de uitgeverij Ankh-Hermes. Vorig jaar november zou deze lezing al worden gehouden, maar door ziekte van de heer Kluwer kon het toen niet doorgaan. De lezing wordt gehouden in de aula van de RSG en begint 's avonds om 8 uur. ledereen is welkom. De avond wordt georganiseerd door de Openbare Bibliotheek en het Nuts- departement Texel. Ankh-Hermes is een betrekkelijk jonge uitgeverij. De uitgaven van Anhk- Hermes bestrijken voor een belangrijk deel de randgebieden der wetenschap, zoals parapsychologie en homeopathie. Ook het tijdschrift „Prana.. (tijdschrift voor geestelijke verruiming en randge bieden der wetenschap) wordt door Ankh-Hermes uitgegeven. Sinds de scholierenopvang van 't Asiel gesloten is, verblijven een tiental scho lieren onder de middag in de hal van het postkantoor in Den Burg. Een spandoek met de tekst: 'f Asiel moet open op de gevel van het PTT pand geeft aan dat het hier om een kleine aktie gaat om het Asiel weerzo spoedig mogelijk open te krijgen. Maandag waren de tien scholieren eerst van plan hun brood in de hal van het raadhuis op te eten, maar daar werd duidelijk gemaakt dat dit niet kon, omdat het raadhuis onder de middag altijd gesloten is. Met de toezegging van jeugdbegeleider Jan Kramer dat hij alles in het werk zou stellen om de scholieren- opvang opnieuw te starten vertrokken de demonstranten naar het postkantoor. In de hal van het postkantoor is het warm en droog en de betreffende scho lieren voelen er niets voor om in horeca gelegenheden, op school, of bij de scho- lierenopvang van Jan en Paula Brouwer hun tijd door te brengen. De sfeer staat hen daar niet aan. Op school hebben ze wel enige ruchtbaarheid gegeven aan hun aktie maar tot nu toe zijn er geen mede-scholieren geweest die hun voor beeld hebben gevolgd. „De meeste scholieren die in 't Asiel kwamen gaan nu naar de Beerebar, maar daar voelen we ons niet thuis tussen al die gokauto maten werd gezegd. De PTT heeft nog geen bezwaar gemaakt tegen het verblijf van de scholieren in de hal, omdat tot nu toe bij vertrek alle rommel wordt opge ruimd. Jan Kramer zei desgevraagd dat het interimbestuur het probleem deze week nog zal bekijken. Op de foto de overblijversin de hal. Da Texelse Welfare-afdeling van het Rode Kruis houdt dinsdag 24 maart een lenteverkoop in het Rode Kruisgebouw aan de Jonkerstraat. Er worden onder meer tafelkleden, sokken, voorwerpen van pitriet en kussens verkocht. De artikelen zijn gemaakt door deel- nemers/sters van de Welfare-organi satie. ledereen is van harte welkom tussen twee en vijf uur 's middags. k 8 H lacl 'lis at oo :ou iec lus ew 94! lus lier Te do< >en 'ex net '00 e s e s ïng ioe >ee de veil jev\ de noc jiër jezi e d Ik 'tg lit v er esi ex -ich ioe ;chi te jak< ioe '00 ok un an ec ine Ie 2 'err /ooi ben gezegd: ,'t wordt tijd dat jouw soort wordt afgeschoten." Op de zitting ver zwakte de Cocksdorper dit iets door te stellen dat het een grof schandaal is dat Staatsbosbeheer dit soort mensen in dienst neemt. Ondanks alle aantijgingen, strubbe lingen en verweren van de verdachte achtte officier Jansen de feiten wettig en overtuigend bewezen. Hij vond dat een Texelaar zeker op de hoogte zou moeten zijn van het feit dat een groot deel van de Slufter 's zomers niet toe gankelijk is. Om de verhoudingen wat te verbeteren stelde Jansen voor dat de overtreder eens met Staatsbosbeheer gaat praten over zijn grieven. Uitein delijk eiste hij een boete van vijftien gulden of één dag hechtenis. Plaats vervangend kantonrechter Mr. Wouter- se vonniste conform. Op de zitting van dinsdag werd tevens de kantonrechter-plaatsvervanger geïn stalleerd. Na de pensionering van mr. Pot werd de rechtspraak in Den Helder steeds door andere juristen gedaan. De vaste plaatsvervanger is nu mr. Knuwer, die advocaat is in Den Helder. Zondag en maandag komt de genie ter van actie volop aan zijn trekken met de film „Race naar de schroothoop". Een film waarin tientallen auto's uit de duurdere prijsklasse tot wrakken worden gereden. Zelfs een blinkende Rolls Royce gaat volledig aan puin. Gemangeld in een kluwen van doodge wone wagens die hun lagere komaf in vliegende vaart afreageren op het no bele koetswerk van de Britse superlimousine. Deze autofilm, die door Ron Howard werd geregisseerd en geproduceerd door Roger Gorman bezit veel actie en humor. Deze rolprent van automatische versnellingen en negen- tonige claxons is toegankelijk voor alle leeftijden „Hot Stuff" Het verhaal speelt zich af in Miami, waar de politie grijze haren krijgt van het stijgende aantal inbraken. Als ze bij toeval een bekende heler weten te arresteren, besluiten ze een val op te zetten. Ze nemen de plaats van de heler in en in een mum van tijd is in de hele onderwereld bekend, dat de nieuwe eigenaar geweldige prijzen betaalt! De één na de ander komt zijn gestolen goederen aanbieden, niet we tend dat zij door middel van een ver borgen camera geregistreerd worden, Niet iedereen is blij met deze gang van zaken. Een andere heler, Mr. Carmine, ziet met lede ogen aan dat zijn klanten naar de concurrent overlopen. Hij probeert keer op keer, maar zonder succes, deze indringers uit de weg te ruimen. Als het geld op is en het pak huis boordevol gestolen goederen staat, besluit de politie het net te sluiten. Alle vaste klanten worden uit genodigd voor een geweldig feest. De hele onderwereld bij elkaar op een groots opgezet feest, dan moet het een koud kunstje zijn iedereen te arreste ren! Mr. Carmine is echter ook op de hoogte en besluit met zijn knokploeg de hele boel kort en klein te slaan. Hoewel het in „Hot Stuff" (gestolen goed gedijt niet) geheel draait om zware jongens, blijft de luchtige toon en de lichtvoetige handeling tot en met het daverende slot consequent gehand haafd. „Hot Stuff" is alleen vrijdag en zaterdag te zien. De toegang is alle leeftijden. „Superster Goofy" Dat er sportlui in allerlei soorten zijn, bewijst deze film van Walt Disney, die superster Goofy ten tonele brengt. Goofy kan eigenlijk niets, maar door veel ambitie, met veel kunst en vlieg werk en soms door de nood gedreven., bereikt hij tenslotte alles. Hieraan is ook het feit niet vreemd dat hij geassisteerd wordt door een oude Griek, die ter gelegenheid van de Olympische Spelen naar de aarde is teruggekeerd. Hij ver telt Goofy hoe de spelen zijn ontstaan en hoe in het oude Griekenland de at leten werden grootgebracht. „Superster Goofy" is te zien in de zondagse matinee. De leeftijd is zoals gewoonlijk alle leeftijden. Donderdag 19 maart In de LTS-kantine hebben de Platte landsvrouwen van de afdeling Texel een bijeenkomst met als spreker de heer F. Boon over duiken bij Texel. Vrijdag 20 maart In gebouw „Bethel" speelt de toneel groep Zuid-Eierland het stuk „De com puterbruid", 20.00 uur. sen wor s in tien rok iiitsi ■esc zeth S.V. beh ven jarei na c drie begi Als 1 rw vien en pror Taxi Zaterdag 21 maart In de aula van de Rijksscholengemeen schap wordt het Texelse solistenfestiva gehouden. Aanvang 's middags 14.3( uur en 's avonds 19.45 uur. Entrei 73,—, kinderen 71,50. Om 14.30 uur begint in „De Zwaan een bijeenkomst van de vereniging voo weer- en sterrenkunde met een spreke over luchtverontreiniging. In De Kaaps-nol geven de kinderen var Gyvo een demonstratie gymnastiek Toegang gratis, aanvang 14.00 uur. Zondag 22 maart Tussen 13.00 en 14.00 uur kan in d kantine van ZDH in Den Hoorn wordei gestart voor de openingswandeltoch van de NH wandelsportboni (afstanden 5, 10 en 15 km). Dinsdag 24 maart De Welfare-afdeling van het Rode Krui Texel houdt een voorjaarsverkoping het gebouw aan de Jonkerstraat, van 14.00-17.00 uur. De vereniging Kindercentra Texel hout een jaarvergadering in „De Schakel' aanvang 20.00 uur. leder die interess heeft voor het kinderspeelzaalwerk welkom. De ni ïtsnc

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2