WAT IK ZEGGEN WOU.. Texel-teams werken naar promotie Texelaartjes Overlast rotganzen Doelstelling nakomen rr Uw vriend de Politie! Actieve dub in de lift Kraakactie voorbij Interessante avond over acupunctuur Punk modegril of maatschappijvisie Evangelisatiemiddag Schotse Folk in „De Scholerie" Oud papier hier VERVOLG VAN PAG.l «1 IIJ DAG 20 MAART 1081 TEXELSE COURANT PAGINA 3 brieven van lezers-buiten verantwoordelijkheid van de redaktie Hoewel ik mij wel enigszins in de ge- achtengang van de heer J.A. van der 'lis kan verplaatsen, verbaast het me at hij een zo ingrijpende maatregel oorstelt als omschreven in de Texelse ourant van 10 maart j.L, namelijk geen ledewerking te verlenen aan het z.g. lussenmuseum, ook niet van gemeen- ewege. Als oud-Texelaar en sedert 945 verzamelaar van alles wat met de lussenoorlog te maken heeft en boven- lien als mede-auteur van het werk Texel, Nederlands laatste slagveld" doch geen ereburger zijndel, ben ook ik lenaderd door de directeur van het "exels museum, de heer G. de Haan, net het verzoek documenten en foto's oor de permanente expositie voor het e stichten Russenmuseum beschikbaar e stellen. Daarbij werd mij de verzeke- ing gegeven dat het uitgangspunt èn loelstelling van de expositie zou zijn een jeeld te geven hoe de Texelse bevolking )e Russenoorlog heeft ondergaan en velke de gevolgen voor het eiland zijn jeweest. Daarbij vooral ook uitbeeldend Ie hulp die vele burgers meenden te noeten geven aan de opstandige Geor- jiérs, al was het alleen maar om de jezamelijke vijand, de Duitsers, afbreuk e doen. Ik ben van mening dat dit een goed jitgangspunt is en er van uit gaande dat dit wordt gerealiseerd heb ik mijn mede werking gegeven. Het was trouwens destijds ook de wens van een delegatie Texelaars om in de plaats van het op dichten van een monument ,,ter ge noegdoening", een expositie of ge schiedschrijving voor het nageslacht op ie zetten. Dat daarbij verschillende raken worden aangedragen om ge noemd uitgangspunt te benaderen ligt /oor de hand en een van die zaken is ook de t.v.-documentaire „Sondermel- dung Texel", waaraan zowel de heer van der Vlis, als de auteurs van „Texel, Mederlands laatste slagveld" medewer king verleenden (zie ook hun namen in de z.g. aftitelrol). 't Is interessant nu te /ernemen dat de heer van der Vlis het /oorrecht heeft gehad de voorvertoning van de documentaire mee te naken.. Deze documentaire, zo werd mij mede gedeeld, zal in z.g. blokken van elk 15 minuten in het museum worden ver toond en de bezoekers kunnen dan net een interessant of minder interessant gedeelte treffen. Er zullen maar weini gen de volle tijdsduur van twee uur blijven „uitzitten". Een bij de N.O.S. gebruikelijke linkse invalshoek vertekent op enkele punten het beeld en haalt -bewust of onbewust- zaken door elkaar die tijdens en die na de oorlog hebben gespeeld. Dit behoeft echter m.i. geen aanleididng te zijn tot het weigeren van medewerking aan de inrichting van het museum, integendeel zelfs. Het is nl. nuttig dat alle publikaties en resultaten van speurwerk van ver schillende personen aan het bod komen om een zo genuanceerd mogelijk beeld te scheppen en alle aspecten te belich ten. Eén conclusie van de heer van der Vlis als vermeld in het artikel van deTexelse Courant, wil ik er uitlichten, nl. dat de artilleriebeschieting van Den Burg in de middag van 6 april 1945 een gevolg ge weest zou zijn van het optreden van de Texelse verzetsbeweging. Deze bewe ring vind ik zéér gewaagd. En al zou het zo geweest zijn (waarvoor tot nu toe geen bewijzen zijn aangevoerd), dan waren de consequenties van hun optre den in de nacht van 5 op 6 april aan de verzetsmensen niet te voorzien, laat staan te overzien. De voorstelling van zaken, gegeven door de leiding van het Georgische bataljon aan de „onder grondse", maar ook aan hun eigen sol daten, was pertinent onjuistl De muiterij van de Georgiërs bracht inderdaad een grote ramp over Texel. In de eerste plaats zullen wij en de bezoekers aan het museum de 89 burgerslachtoffers moeten gedenken die daardoor vielen, maar ook de Georgiërs die, ingeklemd tussen twee totalitaire systemen -het communistische en het nationaal-socia- listische- zich moesten rehabiliteren voor hun handel en wandel gedurende de oorlogsjaren en daarvoor op Texel sneuvelden. Ook zullen er ongetwijfeld bezoekers komen die wellicht aan de omgekomen Duitse soldaten zullen denken. Zelf gaan je gedachten ook nog wel eens uit naar die dagen dat je de al of niet bebloede foto's van vrouw en kinderen uit de jaszakken van de ver moorde soldaten moest halen in op dracht van de Feldgendarmerie, alvo rens je ze in een jas of deken gerold in het massagraf liet glijden. Dan vraag je je nu af: Waar zijn we eigenlijk mee bezig en waar maken we ons zo druk om? W. Kalkman Den Helder Door een knie-operatie slecht lopend, vind ik een parkeerplaats tegenover bakker Timmer in de Weverstraat. Deze parkeerplaats ligt duidelijk naast de rij baan, is anders bestraat en is geen stoep. Teruggekomen van m'n bood schappen zie ik tot mijn grote verbazing een parkeerbon tussen de ruitenwisser geplaatst. Later op het politiebureau zegt de dienstdoende agent dat ik maar terug moet komen als de agent, die mij de bekeuring gaf er is en als ik in het gesprek het woord „jullie" gebruik krijg ik als enig antwoord: „jullie is joden- volkl?" Twee dagen later, ja hoor, mijn agent met de zwarte baard is er. Op de vraag naar de reden van de bon, daarbij ook nog vermeldend dat ik tijdelijk slecht ter been ben, antwoordt hij: „Niets mee te maken, er is daar een stopverbod en dat geldt ook voor de berm". (Z'n optreden doet me denken aan iemand, die bij z'n aanstelling 2 cm macht heeft gekregen en er onmiddelijk 1 meter van maakt.) U wilt niet tekenen? Nee?, dan krijgt u een proces-verbaal, u bent er nu toch. Ik probeer nog te zeggen, dat zijn theorie van de berm niet klopt, want bij bloemenhandel Korten- hoeve en voor de huishoudschool geldt ook een stopverbod en er zijn toch parkeerplaatsen. Het ging allang niet meer om die f30,boete, maar om het rechtsgevoel enerzijds en de ambtenaar met de oogkleppen anderzijds. Ten laatste word ik verwezen naar hun baas, maar ik hoef al niet meer. Met de baas heb ik eerder een nog vervelender ervaring opgedaan, maar daarover een volgende keer. N.M.Schoo De Koog Drie teams van S.V. Texel staan op nominatie om te promoveren, de nen voor oen nieuwe kantine en vaste betaalde jeugdtrainer orden uitgewerkt, het trainingsveld ingrijpend uitgebreid en er zijn vier ieuwe kleedkamers gebouwd en k de toeloop ven nieuwe leden is itstekend. Dat zijn enkele uitaten van meer zelfwerkzaamheid van de leden van S.V. Texel. Door veel zaken in eigen beheer aan te pakken zit de voetbal vereniging na enkele moeilijke jaren weer in de lift. „We werken nu na drie jaar intensief begeleiden met drie goede seniorenteams en dat begint zijn vruchten af te werpen. Als het een beetje meezit, zal Texel 1 na een jaar degradatie weer in de vierde klasse KNVB gaan voetballen en ook voor het tweede team zit promotie er dik in. Zondag speelt Texel 1 tegen het op een vierde plaats staande RCZ. Deze strijd vormt samen met de wedstrijd van volgende week zondag tegen het op de tweede plaats staande KGB de beslissing voor de promotie. Als Texel door twee wedstrijden te winnen op de tweede plaats komt en de andere koplopers hebben niet al teveel geluk, dan gaat het eerste zeker naar de vierde klasse. Eindigt SVT op een derde plaats, dan hangt het er van af hoe de teams in afdeling D spelen. Vaste regel is namelijk dat als een Amsterdamse club in deze afdeling degradeert, er ook een Amsterdamse club promoveert. Is dit het geval met een niet-Amsterdams team, dan pro moveert naast de nummers één en twee, ook nummer drie op de rang lijst van de Hoofdklasse. Texel moet in feite twee keer winnen Ivan KBG en RCZ) en in de overige vijf wedstrijden minimaal vijf punten halen. Volgens Mari Brons, teamleider van het eerste elftal, is de snelle kans op promotie vooral te danken aan de uit stekende trainingen van Gerrit Assel- man uit Den Helder. Bovendien is ook De actie van de familie K. Wassens, die vorige week dinsdag het pand Burdetstraat 21 heeft ge kraakt, wordt vandaag beëindigd. De gemeente heeft een oplossing voor het gezin met drie kinderen gevonden door een tweede woning in de Kamerstraat in De Koog te huren van een Duitse eigenaar. Een woning waar Wassens, volgens eigen zeggen, kan blijven wonen totdat een meer permanente oplossing is gevonden. Vandaag verhuist het gezin naar De Koog en dan kan J. Eelman, die eigenaar van de woning wordt, beginnen met het opknappen van het pand. Eind vorige week leken er wat problemen te ontstaan tussen de toekomstige eigenaar en Wassens, omdat Eelman inzag dat deze affaire nog geruime tijd zou kunnen duren. Met behulp van P. Kuip zijn de gemoederen echter gesust, zodat ook de permanente bewaking van Burdet straat 21 opgeheven kon worden. Het heeft het gezin Wassens ver wonderd hoeveel mensen de afgelopen week spontaan hulp hebben aangebo den, vooral omdat ze zelf nogal moeite hadden met deze actie. „Zelfs mensen die we absoluut niet kenden, kwamen een bloemetje brengen en dat heeft ons goed gedaan. Want dor de spanning om het hele gebeuren, had ik soms het gevoel door een hel te gaan. Ik doe het dan ook nooit meer" aldus Wassens. In schril contrast tot de sympathie stonden de pesterijtjes van jeugdige Texelaars, die het niet konden laten om 's avonds het gezin uit de slaap te houden door het laten ronken van brommers voor het pand of het bonzen op de ramen. Wassens wil ook nog wel kwijt dat hij bewondering heeft voor het werk van waarnemend huisvestingsambte naar J. Eerkens, die uiteindelijk een op lossing voor het gezin heeft gevonden. „Die man verzet bergen werk en ziet vaak erg weinig resultaat, maar het is onbegrijpelijk dat je als woningzoeken den aan een openbare balie wordt be handeld, terwijl er naast je mensen staan die voor een paspoort of jacht vergunning komen. Zo is een rustig gesprek nooit mogelijk", aldus Wassens, die graag zou willen dat er voor gesprekken met woningzoeken den een spreekkamer komt' De laatstgehouden bijeenkomst van de Plattelandsvrouwenafdeling De Cocksdorp-Eierland was gewijd aan het onderwerp acupunctuur. Spreker was de op Texel woonachtige arts-acupunc turist J. P. van Rossum, die in een nuchtere en begrijpelijke verhandeling uiteen zette wat acupunctuur is en ook uitgebreid inging op de geschiedenis van deze geneeswijze. Die geschiedenis dateert van 5000 jaar voor Christus, toen de Chinezen de acupunctuur al toepasten. In onze tijd heeft de acupunctuur ook in het westen sterk de aandacht gekregen. Bij de meest uiteenlopende ziekten en kwalen wordt de techniek toegepast; zelfs verslaafd heid aan roken kan ermee worden ver holpen. Acupuncturisten werden aan vankelijk veelal als kwakzalvers beschouwd maar de laatste jaren is deze geneeswijze hard bezig volledige erkenning te verkrijgen. De heer Van Rossum past acupunctuur al zestien jaar toe en kon dus uitvoering ingaan op de vele soorten van acupunctuur, die mogelijk zijn. De lezing werd aange hoord door 76 dames. „Punk" is het onderwerp van de thema-avond in het Vrouwenhuis die op maandag 23 maart wordt gehouden. De werkgroep van het Vrouwenhuis aan de Wilhelminalaan heeft een aantal Texelse Punk-meisjes uitgenodigd om te vertellen over hun beweging. De geschiedenis, betekenis van te kens, de buttons, hoe ze eruit zien, etc., zullen aan bod komen. Ook zullen ze Punk-muziek laten horen en vertellen over de idealen achter de Punk. „Is Punk een beweging die meisjes helpt te emanciperen?", is een andere vraag die aan bod komt. Volgens de organisatie een onderwerp om over na te denken en voor moeders een kans om hun doch ters (nog) beter te leren kennen. Aan vang 20.30 uur. Het evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer houdt zondag een evangelisatiemiddag in de Schuilhut (achter de Hervormde kerk) in De Koog. De bijeenkomst begint om 16.00 uur. Er zal gezongen worden, er wordt voorgelezen uit de bijbel en verder kan men luisteren naar liederen die door enkele jongelui worden gezongen. Woensdagavond 25 maart treedt in De Scholerie het Schotse duo Cilla Fisher en Artie Trezise op. In feite is het optreden in De Scholerie de eerste ken nismaking met het Nederlandse publiek. Ondanks het feit dat het duo al vier elpees met Schotse folk op zijn naam heeft staan, is het in ons land nog niet erg bekend. Alles wijst er echter op dat deze onbekendheid spoedig tot het ver leden zal behoren. Cilla Fisher komt uit een zeer muzikale Schotse familie. Haar broer was één van de pioniers van de Schotse Folk revival. Haar zus Ray heeft inmiddels ook haar sporen verdiend. Het meest opvallend bij dit duo is het harmonische vocale gedeelte in het repertoire. Een aantal liederen worden dan ook zonder bege leiding gezongen. Vooral de bijzonder mooie zang bepaalt het gezicht van het duo. Uitstekende voorbeelden daarvon kan men terugvinden op hun laatste elpee die in 1979 werd uitgebracht. Deze plaat werd in Engeland door Melody Maker uitgeroepen tot „Folk Elpee van het jaar." Kaarten voor het optreden van Cilla Fisher en Artie Trzise zijn te verkrijgen bij De Vlier in Den Burg. de samenstelling van het team met enkele getalenteerde spelers als Louis Uriot, Klaas Dirk Koorn, Henk Groen, Martin Land en Rob van der Stap en enkele opkomende jongere spelers een goede basis voor succes. „We staan pas aan het begin, want de gemiddel de leeftijd van de spelers is 25 jaar en dat betekent dat we met aanvulling van goede jongere spelers uit het tweede en het derde nog jaren goed voetbal kunnen brengen". Volgens Brons krijgt de vereniging nu beloning van drie jaar hard werken. „De degradatie was in feite het gevolg van tekort aandacht aan het tweede en derde elftal en dat zijn toch de teams die het talent voor de toekomst moeten leveren. We staarden ons blind op het eerste en de betrokkenheid van overige spelers was daarom wel eens ver te zoeken. Enkele jaren terug kwamen er op de winter- trainingen maar een paar mensen. Nu zijn er elke week dertig, omdat Assel- man ook de trainingen van het tweede en derde team serieus aanpakt". Een ander voordeel is de kwaliteit van de (Lees verder op pagina 7) Met diepe droefheid geven wij U kennis, dat heden, na een liefde volle verpleging in het verpleeghuis „Samen één" van ons is heenge gaan mijn lieve man en onze zorg zame vader, groot- en overgroot vader Pieter Kok, echtgenoot van Cornelia van Lenten op de leeftijd van 85 jaar. C. Kok-van Lenten E. Langeveld-Kok W. J. Langeveld C. W. Kok T. Kok-Barendregt Lia en Klaas Piet en Carla Ronald en Martin Texel, 18 maart 1981, Naalrand 31, 1797 AN Den Hoorn. De crematie zal plaatsvinden op maandag 23 maart om 12.00 uur in het Crematorium, Haring- huizerweg 3 te Schagen Gelegenheid tot condoleren vrijdag 20 maart van 19.30-20.30 uur in het „Verpleeghuis" en na de ere-, matieplechtigheid in het cremato rium. Heden is van ons heengegaan onze beste zwager P. Kok Wzn. echtgenoot van C. Kok-van Lenten op de leeftijd van 85 jaar. M. de Ridder-van Lenten T. van Lenten-Zegel V. van Lenten-Boon J. N. Drenth-van Lenten A. Drenth J.,van Lenten E. van Lenten-Brakham Scouting haalt zaterdagmorgen vanaf tien uur oud papier op in de Bernhardlaan, Lïeuwstraat, Marelstraat en Maricoweg. ledereen wordt verzocht het papier tijdig gebundeld op de stoep te zetten. IP-A Ui - adramisfrah*/ sUnc ilruiw'p Okitu-TSKjirer ruiir.b» tüttitbar besfaande "kletskeet" De nieuwe SVT-kantine. Ruim van opzet met een buffet, koffiebar, bestuurskamer, keuken en stencilruimte voor het clubblad, toiletten en cv-ruimte. last van grauwe ganzen f200,— schadevergoeding gekregen van het Jachtfonds, waarbij werd opgemerkt dat dit bedrag zo laag was, omdat deze financiële lasten in feite door Natuurmonumenten opgebracht moeten worden. „Ik vond dat bedrag te laag, en ik vind het ook onbegrijpe lijk dat Natuurmonumenten, waar wij toch een redelijk contact mee hadden, niet reageert", aldus Hin. Verdeeld Hin zegt in mindere mate ook last te hebben van Smienten (een soort een den) en meerkoeten. Over de aantallen die de landerijen bezoeken, bereiken ons tegenstrijdige berichten. Verschillende boeren beweren dat soms zeker duizend ganzen op hun land zitten. De heer Mantje van Staatsbos beheer zegt echter dat in deze tijd van het jaar kleine groepen rotganzen erop uit trekken. Pas in april en mei worden wel grotere groepen gesignaleerd. „Ik wil niet beweren dat er helemaal geen overlast is, maar er wordt al veel geld in schadevergoedingen en maatregelen gestoken. De bedragen die de schade- commissie uitkeert, liggen de laatste vier jaar (zolang is Zeeburg opvangge- bied voor rotganzen) veel lager dan de jaren daarvoor. Het blijft natuurlijk een kwalijke zaak, maar ik denk dat we ook wel wat tolerantie kunnen vragen, want heleméél oplossen doe je het probleem niet". Mantje stelt verder dat er over deze kwestie regelmatig overleg wordt gevoerd met de landbouworganisaties. Beschermd Ongeveer 300 hectare grasland wordt „beschermd" door de plastic draden. „Er zijn echter boeren die hélemaal geen ambtenaren van Staatsbosbeheer op het erf willen hebben en dan doe je natuurlijk niets", aldus Mantje. Een meningsverschil bestaat ook over de vraag wanneer op „Zeeburg" gras moet staan. Een aantal agrariërs is van mening dat dit vroeger moet dan nu het geval is, zodat mogelijk meer rotganzen in polder de Eendracht blijven. Mantje acht dit nog lang niet bewezen. „Toen op Zeeburg nog geen gras werd gekweekt, vraten de dieren op „de Bol" en dat is bepaald geen plaats waar jong eiwitrijk gras groeit. Mij is nog niets bekend van extreem veel overlast, er is in ieder geval voor ons geen aanleiding om het beleid te wijzigen." Geboren 17 maart: Franka dochter van Peter en Ineke Gieles Tjakkerstraat 8, Den Burg. Moeder en kind rusten van 1 tot 4. Hiermede wil ik ieder een heel hartelijk bedan ken voor de vele kaarten, bloemen en fruit tijdens mijn verblijf in het zieken-' huis en bij m'n thuis komst. C. W. van der Vis- van Houte Langs deze weg wil ik een ieder hartelijk dank zeggen voor de vele blij ken van belangstelling tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en de hartelijke ontvangst bij mijn thuis komst. Het bezoek, al die bloemen, kaarten, fruit manden e.d., het was geweldig I Heel hartelijk bedankt. Tiny Kok-Altenburg Duinroosstraat 16, De Koog. Langs deze weg wil ik iedereen hartelijk bedan ken voor de vele attenties, die ik heb ontvangen tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis te Alkmaar, in het verpleeghuis en bij mijn thuiskomst uit het verpleeghuis. W. v. Vlaanderen De Houtmanstraat 40 bo ven, Oudeschild. We willen een ieder heel, heel hartelijk dan ken, die ons 25-jarig hu welijksfeest op welke wijze ook, voor ons tot een onvergetelijke dag hebben gemaakt. IJs Kikkert Wil Kikkert-Duinker Westergeest 7, maart 1981. Daar het ons onmoge lijk is een ieder persoonlijk te bedanken voor de vele blijken van medeleven na het overlijden van onze lieve vader en opa REYER NICOLAAS SMIT betuigen wij U bij deze onze oprechte dank. Uit aller naam: C. M. Smit Haffelderweg 10, 1791 AS Den Burg. Te koop haardscherm (48x66 cm) en Kreidler bromfiets. Bel 102220) 3584. Meisje (20) zoekt seizoenwerk in de winkel of als receptioniste voor de maanden juni en juli. In bezit van dipl. gymna sium A. Tel. (02550) 14393. In den Grooten Stock vrijdag de gehele dag ge sloten wegens bezoek trouwerij. Wij rijden dinsdag a.s. gas met de merken: Shell, Calpam en Esso. Oosterend op woensdag. Verhuurbedrijf Bruining, Brink 6, De Koog, tel. (02228) 333. Te koop 1 houten con tainer Ixbxh 3.80x2.20x 2.20 meter. Tel. (02226) 567. Voor een klusje, een oppas, draadloos alarm, een kopje koffie, naar het MZW in de Oude Ulo. Maandagavond a.s. Vrouwenhui*. Thema: meisjes en Punk. 20.30 u. Alleenstaande man, 46 jr., zoekt een permanente woonruimte of kosthuis. Liefst bij alleenstaande vrouw. Tel. (02226) 413 - 593, vragen naar F. Huis- sen. Te k.a. Pioneer Tuner TX 506 Pioneer ver sterker TX 606, 2 x 25W. Nieuw. Tel. 2943. Maandagavond a.s. Vrouwenhuis. Thema meisjes en Punk. 20.30 uur.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 3