Groen C^wcirts jexels in het hartL, Walrus zo snel mogelijk weer naar „huis" BIDDEN EN STAKEN TEGEN ABORTUSWET Hartelijk afscheid van Pastor Groot D 66 vraagt om inspraakrecht bij commissie vergaderingen Scouting hield opruiming in de Slufter Vernielingen Snelheidscontrole Kop-staart botsing T 94e JAARGANG NR. 9565 DINSDAG 31 MAART 1981 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Sinds zaterdag verblijft in het bassin van het RUM in 't Horntje een walrus. Het is een mannetje van 4-5 jaar oud dat daags tevoren was gevangen bij Ameland en via Pieterburen naar Texel werd getranspor teerd. De walrus verkeert in vrij goede conditie. Bij het RIN vindt men het wenselijk het zware zeezoogdier weer zo spoedig te transporteren naar het gebied waar het thuishoort: de arctische wateren nabij Spitsbergen. Hoewel het nog geen vijf jaar geleden teruggebracht naar noordelijke wateren, is dat in Nederland (Texel) een walrus Er is een kans dat de Kon. Luchtmacht werd gesignaleerd is de aanwezigheid het dier per Friendship naar Tromsö in van deze robbensoort in onze wateren Noorwegen kan brengen, vanwaar het toch een hoogst zeldzame gebeurtenis, op eigen kracht verder noordwaarts zal Het betreft altijd eenlingen die om on- moeten zwemmen. Het RIN beschikt duidelijke redenen hun groep hebben niet over geld om dergelijke transporten verlaten en naar het zuiden zijn afge- te bekostigen, zodat wordt gehoopt op dwaald. welwillendheid van andere zijde. Gevangen De walrus werd zaterdag met netten gevangen aan de oostkant van Ame land, bij de Ballumerbocht. Men ging ervan uit dat het dier verzwakt of ziek was en zou omkomen als het in ge vangenschap niet flink aan de kost zou worden gezet. Walrussen eten per dag 30 kilo schelpdieren die zij onder water van de rotsen 'grazen'. De levensvoor waarden die de Waddenzee biedt zijn voor walrussen ongeschikt. Pieterburen De walrus werd met een beurtschip naar Holwerd getransporteerd en ver volgens per vrachtauto naar het zee hondencentrum van Lenie 't Hart in Pieterburen. Daar bleek spoedig dat het dier in de robbenbassins niet was te handhaven. De kolossale walrus begon over de afrasteringen te klimmen en rechtte schade aan. Gevraagd werd daarom aan de Texelse RIN-vestiging om het dier tijdelijk te huisvesten. Het RIN ging daarmee akkoord. Om de walrus voor het transport handelbaar te maken kreeg hij een kalmerende injec tie, die pas in de loop van de volgende dag was uitgewerkt. Het dier lag er daarom aanvankelijk nogal lodderig bij en reageerde niet op de vis die hem door de RIN-medewerkers werd toegewor pen. Makreel en inktvis Later ging het beter. In gevangen schap worden walrussen doorgaans ge voerd met een mengsel van makreel en inktvis. Zondag kwam Dr. Dudok van Heel, specialist op het gebied van zee zoogdieren, een kijkje nemen in 't Horntje. Ook hij achtte het wenselijk dat de walrus zo spoedig mogelijk wordt Twee medewerkers van het RIN met de wal rus in het bijna droge bassin in 't Horntje. De Texelse afdeling van D 66 heeft het gemeentebestuur verzocht het pu bliek recht op meepraten te geven in commissievergaderingen. Voorgesteld wordt een regeling te treffen waarbij eerst de commissieleden over een be paald agendapunt het woord voeren en vervolgens aan het publiek een maxi male spreektijd (van bijv. twee minuten) toe te kennen. Daarna kunnen voorzitter, ambtena ren en commissieleden antwoorden en indien gewenst kan op dezelfde manier nog een tweede ronde worden gehou den. Het D 66 bestuur is van mening dat deze handelwijze niet tot een langere vergadering hoeft te leiden en vraagt het op de voorgestelde manier zes maanden te proberen. Men vindt dat door deze inspraak de besluitvorming door de commissieleden kan worden versneld, dat er minder langs elkaar heen wordt gepraat en dat tijdig nieuwe gezichtspunten naar voren kunnen ko men. Wat D 66 voorstelt lijkt veel op wat in de praktijk thans reeds in de meeste commissievergaderingen wordt toege past. Vooral als belanghebbenden aan wezig zijn krijgen die doorgaans gedu rende of na afloop van de behandeling door de commissieleden de gelegenheid om opmerkingen te maken. De vrouwen op de Groenepiaats, krentjes en pamfletten uitdelend. Uit net oora, waarmee ae vrouw limrs loopz, oiijkt aai ae aoonuswet mei nei enige mikpunt was. De nieuwe abortuswetgeving hield gisteren in twee heel ver schillende kringen de gemoederen danig bezig. Zo was er een groep vrouwen die de nieuwe wet als een beknotting op het recht van vrije abortus ziet. „Waar zijn we al die jaren eensgezinder over geweest dan juist over de vrije abortus", vroegen ze zich af in het pamflet dat hier en daar in Den Burg was opgehangen en dat gisterochtend op de Groenepiaats werd verspreid. Het pamflet maakte de eisen van deze vrouwen onomwonden duidelijk: abortus uit het wetboek van strafrecht, abortus in het ziekenfondspakket en eigen beslissingsrecht voor de vrouw. Het was de bedoeling dat 30 april een algemene staking te zien zou geven van vrouwen. Vrouwen in het huishouden werden opgeroepen de afwas en de stofzuiger een dag te laten staan en vrouwen met een werkkring zouden een vrije dag moeten opnemen. Dat laatste, omdat de vrouwenstaking niet door de vak bonden werd erkend. In het kader van hun 'zuiverings weekend' hebben zaterdag ongeveer veertig leden van Scouting Texel in nauwe samenwerking met Staatsbos beheer opruiming gehouden in De Sluf ter. Een landrover met aanhangwagen moest meerdere malen heen en weer rijden om de vele plastic zakken vuil die bijeen werden geraapt af te voeren. De meisjes namen het zuidelijke deel van de Slufter voor hun rekening en de jongens waren actief in de noordelijke helft. Van half tien tot half drie werd hard gewerkt met als onderbreking een lunchpauze in het café De Slufter, De avond tevoren hadden de jongens en meisjes een dialezing beleefd, gegeven door Jaap van Groenigen van de afdeling voorlichting van Staatsbosbeheer Texel. Het opruimwerk in De Slufter werd gevolgd door een vezoek aan de riool- I zuiveringsinstallatie Everstekoog waar (bij hoge uitzondering op zaterdag) Piet Bakker van het Hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen toelichting gaf. Onder meer werd duidelijk dat zeer veel rommel die in de vuilnisbak thuishoort, door het riool wordt gespoeld. Op de zuivering moet het eruit worden gehaald alvorens het eigenlijke zuiveringsproces een aanvang kan nemen. Ondanks het onsmakelijke karakter van een en ander lieten de jongens en meisjes zich na afloop in het ver enigingsgebouw aan de Bernhardlaan de Stimp-Stamp (soort stampot) goed smaken. Het zuiveringsweekend was bedoeld als combinatie van ontspanning en op voeding. Het is niet mogelijk geweest om ook de laatste papier- en plastic snippers uit de Slufter te verwijderen, maar gezien het feit dat er 123 manuren in zijn gaan zitten, werd er toch een belangrijke bijdrage aan geleverd. Vorige week woensdag werden in het pand van boetiek Déjé-Vu in de Dorpsstraat in De Koog vernielingen aangericht door zes Texelse jongens, in leeftijd variërend van 12 tot 14 jaar. Door een deur te forceren hadden ze zich toegang verschaft in een achter het pand gelegen ruimte. De daarin aanwezige materialen werden op straat gegooid. Ook waren ze op de eerste verdieping van het pand geklommen. De jongens werden betrapt door de eigenaar van de boetiek, die de politie waarschuwde. Onder toezicht van de politie hebben de jongens de rommel opgeruimd en de vernielingen ongedaan gemaakt. Ze vertelden dat ze in de door hen leeggehaalde ruimte een clubhuis hadden willen maken. Gedurende een snelheidscontrole, die vrijdag op de Pontweg bij Den Burg werd gehouden, werden vier overtre ders aangehouden. De snelste reed 94 kilometer. Ter plaatse is slechts 70 toe gestaan. Vele honderden Texelaars gaven zon dag van hun belangstelling blijk toen in een Eucharistieviering in de kerk van De Cocksdorp en een receptie in Het Eier- landsche Huis afscheid werd genomen van pastor A. J. Groot die per 1 april is benoemd te Schermerhorn. Het was duidelijk dat zeer velen van de gele genheid gebruik wilden maken om de pastor die sinds oktober 1976 op Texel heeft gewerkt, persoonlijk de hand te schudden en hem te laten weten dat zijn vertrek werd betreurd. Het ziet ernaar uit dat veel Texelaars ook aanwezig zullen zijn bij de installatie van de pastor te Schermerhorn, a.s. zondag. De belangstelling daarvoor is zo groot dat besloten is vanuit Den Helder bussen te laten rijden die aansluiten op de boot van 15.05 uur van Texel. Bij de terugreis kan de laatste boot worden gehaald. De kosten van het busvervoer bedragen 710, Wie mee wil kan zich nog opgeven bij mevrouw Klaassen, telefoon 02222-217. Het afscheid van pastor Groot werd zondag luister bijgezet door het R.K. mannenkoor Sint Cecilia uit Den Burg. Op de Volharding nabij De Cocks dorp vond zondagmiddag een kop- staart-botsing plaats, waarbij drie auto's waren betrokken. Een door een 19-jarige inwoner van Sint Maarten bestuurde auto reed achterop een door een twintig-jarige Texelaar bestuurde auto. Deze auto schoot op zijn beurt door tegen een derde wagen, die even eens door een twintig-jarige Texelaar werd bestuurd. Er was aanzienlijke materiële schade. Het zong de duidelijk onder de indruk zijnde pastor toe met een speciaal voor deze gelegenheid zelf gemaakt lied. Het woord werd onder meer gevoerd door dominee Wolthaus, die stelde dat goede samenwerking op kerkelijk terrein eigenlijk alleen maar mogelijk is met iemand die de visie en mentaliteit van pastor Groot heeft. Namens het kerk bestuur werd gesproken door de heer J. Vermue, die het geschenk van de paro chianen overhandigde: een envelop met inhoud. Namens de wijkraad De Cocks dorp sprak Jan van Heerwaarden. Tij dens de receptie die in hartelijke en ongedwongen sfeer verliep en ook werd bezocht door mensen van buiten de katholieke kring, moest de scheidende pastor heel wat keren beloven nog vaak naar Texel terug te komen. Het ziet er naar uit dat dit inderdaad zal gebeuren, met name op verjaardagen en andere hoogtijdagen van bevriende parochia nen. Bovendien is de pastor van plan na zijn pensionering (over enkele jaren) weer op Texel te gaan wonen want hij is bijzonder aan het eiland verknocht. De actie van het stakingscomité op Texel leek aanvankelijk weinig succes te hebben. Slechts tien vrouwen waren actief op de Groenepiaats met het uitdelen van pamfletten. Dit groepje trok later zingend door de straten om aandacht voor hun standpunt te vragen. Wellicht was geringe bekendheid met de actie er de oorzaak van dat maar weinig vrouwen meededen. Volgens het NRC Handelsblad van zaterdag wist de helft van de vrouwen in Nederland niet dat er een vrouwenstaking voor vrije abortus op komst was. Tijdens een tocht die later per fiets over het eiland werd gemaakt sloot zich echter een aantal vrouwen uit de buitendorpen aan, zodat de totale groep uiteindelijk enkele tientallen vrouwen omvatte. De grootste doorn in het oog van de vrouwen die op de wijze demonstreer den tegen de nieuwe abortuswet is het feit dat in deze wet vrouwen die abortus willen, verplicht vijf dagen bedenktijd krijgen. Men vindt deze bedenktijd overbodig, omdat de vrouwen hun beslissing al benomen hebben. Boven dien zou deze bedenktijd betekenen dat het voor buitenlandse vrouwen vrijwel onmogelijk is om in Nederland een abortus te ondergaan. Deze vrouwen zouden volgens het uitgereikte pamflet worden 'terugverwezen naar de brei naald'. Gebed Het actiecentrum van de vrouwen was gevestigd in De Schakel waar de hele dag mensen konden aanlopen om te praten, informatie te krijgen en iets te drinken. In de Schakel was ook een creche gevestigd. Om kwart over één werd vanaf de Schakel gestart met de fietstocht langs de buitendorpen. Res pectievelijk werden Den Hoorn, Oude- schild, De Waal aangedaan. De Schakel bleef tot twaalf uur 's nachts open voor discussie en dergelijke. De andere groep vrouwen die zien gisteren met het abortusvraagstuk bezig hield kwam onder leiding van Paula Brouwer en mevrouw Feenstra tesamen in de Doopsgezinde kerk. De bijeen komst werd gehouden om een gebed tegen abortus in zijn algemeenheid te houden. In het zaaltje naast de kerk hadden zich ongeveer 25 vrouwen ver zameld. In een mondeling commentaar zei Paula Brouwer: ,,Wij geloven in de macht van het gebed. We bidden niet dat de wet wel of niet door zal gaan. Misschien is het de wil van God dat alles steeds slechter gaat. We bidden ervoor dat vrouwen en meisjes tot de over tuiging komen dat ze een lichaam hebben om kinderen te baren en niet om mee te hoereren." De dames in de Doopsgezinde kerk wilden beslist niet op de foto. ,,Het geeft geen pas om foto's te maken in een kerk", verwoord de één haar standpunt en ook de rest was fel tegen fotografie geporteerd. Vandaar dat onze poging tot objecti viteit door van beide groepen vrouwen foto's te publiceren niet lukte. Overigens komt de omstreden abor tuswet op 28 april in de tweede kamer. De veronderstelling is gerechtvaardigd dat de twee groepen vrouwen die giste ren van zich deden horen uiterste standpunten vertegenwoordigen. De ene groep wil vrije abortus, de andere groep wil helemaal geen abortus. Waar schijnlijk neemt de meerdeheid van vrouwen een gematigder standpunt in. Zij zijn maandag dan ook gewoon thuis gebleven.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1