Californië-projekt door bezwaren vertraagd Stiekema tapte zich naar de top Biertapwedstrijd in „De Toekomst" „WAT IK ZEGGEN WOU.." Peuters Schaakclub „En Passant" „De Bruinvis" bestaat vijftig jaar wonnen", zei hij. „Maar ik vond het prachtig. Volgend jaar doe ik weer mee Uitslagen: Teams: 1. De heer en mevrouw Stie- kema-Van Maarsseveen, disco-dancing Question Den Burg, 1621 punten, 2. C. Bijl, juffrouw D. van der Wint, nachtcafé Angelique, Den Helder, 1611 punten. 3. J. Vaming en R. van Heerwaarden, Strandpaviljoen Paal 9, Texel, 1561 punten. Eenmanszaken: 1. E. Trip, bar Het Tijd verdrijf, Den Helder 794 punten. 2. Mevrouw L. Zevenhek, bar 't Michiel- tje. Den Helder 782 punten. 3. P. Peens, Club 69, Den Helder 773 punten. BMCVtN LtZtRS- BUTEN VERANTWOORDELIJK HE© y»N OC RCOAKT» In het voorjaar is er een gespreks groep voor ouders van peuters geweest die door het Groene Kruis werd geor ganiseerd. Wij zijn een aantal van die ouders die deze avonden hebben ge volgd We hebben het heel erg prettig gevonden om ervaringen over onze kin deren uit te wisselen. Veel ouders praten graag over hun kinderen en daarom was het fijn om nu eens met ook geïnteresseerde ouders van gedachten te wisselen. We kunnen iedereen die kleine kinderen heeft aanraden eens met zo'n gespreksgroep mee te doen. Namens de gespreksgroep ouders van peuters, Nul Pijlman. Den Burg IIJDAG 3 APRIL 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 7 De plannen van de bouw- en exploitatiemaatschappij Jarino om op de aats van het onlangs gesloopte hotel Californië een luxueus hotel- en ppartementencomplex te zetten, worden door vertragingen bedreigd egen het verlenen van de bouwvergunning voor het meer dan vier liljoen gulden kostende project zijn namelijk vijf bezwaarschriften igediend, waardoor B en W de vergunning niet mogen afgeven en het ordeel van de provincie moet afwachten. En ais de provincie akkoord aat kunnen de bezwaarden de Raad van State inschakelen door gebruik maken van de Wet AROB. Als het tegenzit kan dit een jarenlange ertraging veroorzaken. Als gevolg van de onlangs door de ovincie afgegeven algemene verklaring geen bezwaar voor het Texelse jitengebied, was de gemeente gerech- jd de bouwaanvraag af te handelen, pt voor kort mocht dat niet omdat het stemmingsplan voor het buitengebied pg geen rechtskracht heeft. Voorwaar bij de nieuwe regeling was dat B en W por publicatie kennis moeten geven van jn voornemen de bouwvergunning af te ven. Als naar aanleiding daarvan be varen binnenkomen, moet de aanvraag èl door Haarlem worden afgehandeld. De vrees dat deze mogelijkheid zou orden gebruikt om bezwaren naar voren brengen die feitelijk bij de behandeling het bestemmingsplan naar voren sdden moeten worden gebracht, is lans bewaarheid. Hoewel het formeel lemaal goed zit, spreekt het gemeente- sstuur (en ook de commissie ruimtelijke rdening) van 'oneigenlijk' gebruik van eze nieuwe bezwarenmogelijkheid. eigenaars van vakantiewoningen in de direkte omgeving van het Californië- terrein. Mevrouw De Haan vindt dat het Califormëplan strijdig is met het be stemmingsplan buitengebied en de ge meentelijke bouwverordening. Ook vindt ze dat de natuurgebieden in de omgeving teveel worden belast door de voorge nomen bouw. Omdat mevrouw De Haan niet heeft aangegeven in welk opzicht het plan strijdig is met het bestemmingsplan. wordt hierop niet ingegaan. Verder zegt het college dat de mogelijke belasting van natuurgebieden in het kader van de be handeling van het bestemmingsplan nauwkeurig is bekeken en dat de in het plan vastgelegde mogelijkheden daarbij verantwoord werden gevonden. Het Californiëhotel past in alle opzichten in de beleidsvisie van de gemeente Texel. Ook de maten van het gebouw blijven binnen de maximumgrenzen. Een soortgelijk bezwaarschrift was er van de heer Glas; B en W hebben dit bezwaar dan ook met ongeveer dezelfde argumenten van de hand gewezen. Hetzelfde kan worden gezegd van het bezwaar van de heer Niermeijer. Tegemoetkoming Een ander bezwaarschrift waservan de heer Speelman. Hij schrijft niet gelukkig Vooraanzicht van hat door Archrtektanburo Visser ontworpen hotelgedeelte van het Cali- fomiöcomplex. te zijn met de 'betonnen kolossen' die Jarino hier wil bouwen, dat overlast zal worden ondervonden van de vele auto's die de ondergrondse garage in- en uitrijden vlak langs de erfafscheiding van zijn bungalow. Ook wordt overlast ver wacht van de keuken en de drukte die het gevolg is van de grote capaciteit van het hotel. Speelman zegt dat zijn privacy verloren zal gaan, dat de bouw niet in het landschap past en dat zijn bungalow door een en ander aanzienlijk in waarde zal dalen. B en W hebben voor de bezwaren van Speelman wel enig begripDe af voerweg van de parkeergarage komt inderdaad vlak bij zijn erf en het college wil dan ook dat het plan zodanig gewijzigd wordt dat de garageuitgang op een andere plaats komt, door deze te combineren met de ingang. Van 'betonnen kolossen' is overigens geen sprake. De gebouwen worden gemaakt van baksteen. Overigens heeft het college alle be zwaren ongegrond verklaard. Dat geldt dus ook voor het bezwaar dat de Werk groep Landschapszorg heeft ingediend. Daarin werd gesteld dat geen rekening is gehouden met de landschappelijke om- passing, dat de uitbreiding buiten pro- Exclusief Het Californiëcomplex belooft alles te vertreffen van wat tot dusver op Texel p horeca-recreatiegebied is gereali- serd. Het project zal niet zozeer de andacht trekken wegens de omvang Iswel wegens de uitgebreide luxueuse oorzieningen. Centraal komt het hotel- ebouw en in zes blokken er omheen de ppartementen. Verder is er een tennis- aan, maar het meest opmerkelijk is de ndergrondse verdieping met de opper- lakte van bijna het hele terrein. Het rootste deel zal dienen als garage voor ïaximaal 136 auto's. Verder bevinden ich hier een zwembad, sauna, fitness- jimte en aanverwante voorzieningen. Vijf bezwaren Tegen het verlenen van bouwvergun- ing voor het complex zijn bezwaren ïgediend door mevrouw M. de Haan- imit uit Uitgeest, K. H. Glas uit Vries, R. liermeijer uit Vries, W. H. Speelman uit lostwold en de Werkgroep Landschaps- org Texel. 3e eerstgenoemde vier particulieren zijn Het clubkampioenschap van En Pas- lant is een zaak geworden tussen M. /ittali en G. van Es. De afgebroken partij tussen deze spelers zal vermoede- ijk de uiteindelijke beslissing brengen. Vittali won zijn afgebroken partij tegen J Dros die een eenvoudige remise- wending overzag. De afgebroken partij tussen G. van Es sn J. Dros werd zonder verder spelen emise gegeven. A. bakker is inmiddels jedegradeerd. Wie hem zal gaan ver- jezellen naar de B-groep, F. van Lare of J. Rommets, blijft eveneens nog in het pngewisse. Ook hier een afgebroke partij die de doorslag zal geven. De a-groepspelers worden verzocht vol- jende week allen aanwezig te zijn, todat alle 'hangpartijen' uitgespeeld runnen worden. In de B-groep boekte VI. Witte een verdienstelijke zege op H. Elzmga, die in de opening wat al te non chalant met zijn pionnen strooide. M. Bremer boekte een goede overwinning op J. van Heerwaarden, die iets te scherp speelde. Uitslagen: M. Witte-H. Elzinga 1—0 T. van Tatenhove-E. de Visser 1—0 M. Bremer-J. van Heerwaarden 1 0 P. Eelman-G. van Mossel 1 0 G. van Es-J. Dros Vi M. Vittali-J. Dros 1—0 P. van Lare-G. van Es 0—1 J. Dros-J. Rommets 1 0 voortapperen jurylid Van Dinteren werd in 1978 landskampioen. Zo'n biertapwedstrijd is niet zomaar wat. Wanneer het alleen een kwestie zou zijn van kraan open en glas eronder, dan zou een dergelijke wedstrijd onzin zijn, een excuus om eens lekker de bloemen buiten te zetten en zich tegoed te doen aan de versnaperingen van mijnheer Heineken. Bier is echter een bijzondere materie met als meest in het oog springende eigenschap dat het schuimt. Vandaar moeilijk te tappen en ook moei lijk inteschenken. Vandaar een dergelijke wedstrijd. De deelnemers moesten twee pilsjes tappen. Eén uit een tap met een hevelkraan en één uit een tap met een draaikraan. Verder bevond zich op het wedstrijdparcours een koelkastje met daarin flesjes bier, die ook moesten worden uitgeschonken en geserveerd. Waarop gelet moest worden was dat het glas vooral schoon was, in de spoelbak gedompeld werd en dat het water weer uit het glas kon ontsnappen door het de juiste tijd omgekeerd te houden. Bij het eigenlijke tappen werd het glas schuin tegen de tuit van de kraan gezet Met één slag werd de kraan geopend en het bier moest dan langs de binnenkant van het glas stromen. Hierdoor bleef het bier zoveel mogelijk koolzuur bevatten. Nadat de vloeistof de bovenkant van het glas had bereikt werd het glas weer in rechte stand gebracht en de kraan met één beweging gesloten. Het glas werd hierna voorzichtig weggezet. Een druppel uit de nalekkende kraan kon immers als een desastreus bombardement werken op de juist gevormde weelderige schuimkraag. Vervolgens was het koelkastje aan de beurt. Eén van de flesjes die daarin lagen te wachten werd gepakt en met een doek drooggemaakt. Het flesje werd geopend en de dop werd in het daartoe bestemde bakje gegooid. Met twee gevulde glazen, het flesje en het extra glas liep de deel nemer vervolgens naar de jury en over handigde de pilsjes. Aan tafel werd het bier uit het flesje in het glas geschinken. De jury gaf voor het getapte als voor het ingeschonken pils een cijfer. Vooral aan de jurytafel speelden de zenuwen de deelnemers soms partenHet flesje werd dan bediend door een beverige hand die moest voorkomen dat het zwellend schuim over de glasrand gulpte. In De Toekomst bleek dat Den Helder veel supporters had meegenomenMeest vaste stamgasten die degenen kwamen toejuichen waar ze hun tijd door- en hun geld heenbrachten. Ongeacht of het be treffende café hoog scoorde, gejuicht werd er. Soms werd het even wat stiller als speaker Dick de Vree de score voorlas. Een man met een blozend ge zicht kwam op de jury toe. ,,Niet ge- Scouting Texel haalt zaterdag a.s. vanaf 10.00 uur oud papier op in de Kogerstraat, Schoonoordsingel, Witte Kruislaan, Burgerhoutstraat, Wage- makerstraat en Waalderstraat. leder wordt verzocht het papier tijdig gebun deld aan de straat te zetten, zodat het vlot kjn worden ingeladen. Een leuk werkje voor de kinderen: flessen, potten en ander waarde loos glas even naar de glascontainer brengen! De juryleden bezien zorgvuldig, over het randje van hun bril, de topprestaties der deelnemers. ,,Bloed"serieus werden dinsdagmid dag de pilsjes getapt. Onder het toeziend oog van kritische lieden die het gerstenat geroutineerd naar binnen werkten, glas na glas, perfect getapt of niet. De jury bleef echter nuchter. De hele middag bekeken ze de resultaten zorgvuldig over de op de neuspunt balancerende brille tjes. Via de luidspreker van een band recorder probeerde Willy Alberti boven het alom aanwezige geroezemoes uit te komen. ,,De glimlach van een kind." Maarer wasniemanddie ernaar luisterde. Er waren belangrijker dingen: de minus cule belletjes bijvoorbeeld die in het bier glas opstijgen om daar broederlijk een eenheid te vormen in een hagelwitte schuimkraag. Die kraag mocht niet te dik zijn. En ook niet te dun. Twee vingers breed, dat was het ideaal. Iemand die dat niet goed deed kreeg minder punten. En verspeelde zijn kansen op het winnen van de zilveren bierpomp. Koffie In de jury zaten twee heren van de brouwerij inspectie, J. Lesterhuis en G. Visser. Verder zes horecamensen:de heren Geel, Groot, Van Staalduinen, Holterman en Van Dinteren. Mevrouw Van Staalduinen was de enige verte genwoordiger van het zwakke geslacht die deel uitmaakte van de jury. Na het bezichtigen van het zoveelste glas bier kon ze een gaapje niet onderdrukken en mompelde:,,Ik heb eigenlijk zin in kof fie." Holterman fungeerde tevens als portionee! is en dat het complex een on gewenst concurrentieeffect heeft. Visserdak Volgens de voorschriften van het be stemmingsplan mag een dergelijk hotel in het buitengebied bestaan uit twee bouw lagen en een kap. Architect Visser heeft zich daar in het geval Californië letterlijk aan aan deze bepaling gehouden, maar de kap zodanig uitgevoerd dat ook daarin een volwaardige verdieping kon worden ondergebracht. Zoiets is niet de bedoe ling geweest van de ontwerpers van het bestemmingsplan en Landschapszorg maakt er dan ook bezwaar tegen. Maar zowel het gemeentebestuur als Gede puteerde Staten zijn in het geval Tubantia wel met zo'n kap akkoord gegaan en het zou niet konsekwent zijn dat nu ineens niet meer te doenOok dit bezwaar wordt dus van de hand gewezen. Hetzelfde lot treft de andere bezwaren van de Werk groep. Het college vindt het bezwaar een typisch voorbeeld van achteraf protes teren, nadat bij de eerste gelegenheid is vergeten of vruchteloos is geweest. Wat betreft de landschappelijke inpas sing wordt opgemerkt dat de welstands commissie met het plan akkoord is ge gaan, dat een brede groensingel rond de gebouwen komt en dat goot- en nok- hoogte ruimschoots binnen de gestelde maxima blijven. Vrijdag 10 april is het vijftig jaar geleden dat in Oudeschild werd be- gonhen met de bouw van de openbare lagere school die later de naam 'De Bruinvis' zou krijgen. Het is de be doeling dit gedenkwaardige feit uitge breid te vieren met leerlingen, oud leerlingen, leerkrachten, oud-leerkrach ten en ouders. Rond de school zijn daarom allerlei festiviteiten gepland. Er is onder meer een fancy fair, een ten toonstelling en er is gelegenheid voor eten, drinken en gezellig dansen. Het feest begint om twee uur 's middags en duurt tot ongeveer half tien 's avonds. Het is niet de bedoeling speciale uit nodigingen te verzenden, leder die dit bericht leest en iets met Oudeschild en de school te maken heeft (gehad) is bij deze uitgenodigd en welkom. Den Hoorn In Den Hoorn wordt binnenkort ook een schooljubileum gevierd. Hier wordt op 8 mei herdacht dat het huidige,ge bouw van de Jan Drijverschool en de kleuterschool De Krekeltjes 25 jaar be staat. 's Morgens is er feest voor de schooljeugd, 's middags een gezellig samenzijn met genodigden in het dorps huis en 's avonds een gezellige avond in het dorpshuis voor oud-leerlingen. Het winnen van de zilveren bierpomp. Daar ging het dinsdagmiddag om tijdens de biertapwedstrijd die in De Toekomst in De Koog werd gehouden. Tientallen horecamensen uit de kop van Noordholland en Texel probeerden een zo fraai mogelijk pilsje te tappen. Bij de teams bracht Texel heter uitstekend af. De eerste prijs ging naar het echtpaar Stiekema van disco-dancing Question in Den Burg. Ook vorig jaar won dit duo de eerste prijs. De derde prijs bij de teams was eveneens voor Texelaars: J. Vlaming en R. van Heerwaarden van Strandpaviljoen Paal 9. Bij de eenmanszaken waren het alleen deelnemers uit Den Helder die met de eer gingen strijken. Adrie Stiekemavan Maarsseveen schenkt ge concentreerd een pilsje in. Met haar man werd ze eerste in de categorie teams.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 7