DE WITTELIEU Wv lm Denneappels verzamelen voor het bos van de toekomst „Anne's Geheim - TJ $}j Tentreparaties bij Caravancentrum 81 RIJDAG 3 APRIL 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 9 cf; 1 Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon 102228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon 102228)741 ONDERLINGE ZIEKTEKOSTEN-VERZEKERING NOORD-HOLLAND-NOORD UA U m Tel 072 -118920 Emmas traat 45, 1814 DM Alkmaar Illllliuimillllllllll 1 FEUILLETON: jj P door Tom Lodewijk M IIII||||||||IIIIIIMIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII"IIII""""I"MIIIIIII"II"""""""""'"""'""""""""""I'"""1"""!' 18. José, ijzig correct, bracht de koffie binnen, zei toen dat ze boven haar huiswerk ging maken. Bert was er nijdig om en tegelijk blij, want met José er bij leek de kamer veel op een ijskast. Even later liepen ze naar boven. Anne zei niets en Bert durfde haar zwijgen niet verstoren. Voorzichtig knipte hij een het kleine bedlampje aan. Anne boog zich over het bedje. Daar lag Tilly, een blonde krul over het kussen, naast haar, zorgzaam ingestopt de pop, die oorzaak was geweest van de kennismaking. Door een bruukse beweging van Bert werd ze wakker, knipte slaperig met haar oogleden. „Moesje..." prevelde ze. Anna voelde opeens de tranen achter haar ogen branden. ,,Pas op, anders wordt ze wakker" fluisterde ze, maar Tilly sliep nog niet vast genoeg. Opeens gingen haar ogen wijd open. Verrast, ongelovig, staarde ze Anne aan. ,,Dég" zei die zacht. ,,De juffrouw... van de pop" fluis terde Tilly, als kon ze het wonder niet geloven. ,,Ja... ik ben het. Ik kwam je even gedag zeggen En ga je nu weer zoet slapen?" Tilly knikte nadrukkelijk. Opeens woelde ze zich onder de deken vandaan, strekte de armen uit in een impulsief gebaar. ,,Dag schat" zei Anne innig en kuste haar. Tevreden vleide Tilly haar hoofd weer op het kussen, al bijna weer slapend. Bert keek Anne aan, toen ze de trap weer afgingen. Ze leek veranderd. En Frans zag het ook, zodra ze binnen kwam. Het onzekere, het bijna-angstige was weg. Haar ogen straalden. ,,Was ze nog wakker?" vroeg Frans. ,,Ze werd wakker" vertelde Bert. ,,0, zei ze, de juffrouw van de pop!" José, boven, hoorde ze lachen en dook verbitterd in haar Franse vertaling. Ze zou nu het liefst een deuntje huilen, maar dat vertikte ze. O moeder! dacht ze. O, tante Thil! Nu was ze eerst goed alléén... HOOFDSTUK 10 ,,Ga jij hertrouwen?" Was dat even een geluk, dat het bazaarcomité vanavond vergaderde om plannen te maken voor een feestavond ten bate van de blinden? Want nu konden de dames allen bij elkaar komen, ongezocht, zomaar spontaan. Er ont brak er dan ook niet één. Ook mevrouw Spiegelaar en mevrouw Van der Walle die anders nogal eens verstek lieten gaan waren van de partij. Juffrouw Van Wedrighem was verhinderd, die was buiten de stad. Kon niet mooier nu was de baan vrij! De burgemeestersvrouw begon reso luut met de zaken en alle voorstellen gingen er met vlag en wimpel door. Mevrouw Kerssemakers, die anders op ieder slak zout legde, had het zoutvat deze keer kennelijk thuisgelaten... er was beter brood op de plank. Mevrouw Van der Walle, die nog iets met de penningmeesteresse had uit te vechten besloot dat dit maar tot de volgende keer moest wachten. Toen er voor de tweede keer thee werd rondgediend, was men al aan het eind van de bijeenkomst. Maar niemand had haast. Mevrouw Van Gerssen, de echtgeno te van de burgemeester, maakte zich geen illusies. Zij, altijd goed op de hoogte, begreep heel goed de oorzaak van de goede opkomst en van de zakelijke snelheid waarmee de comité aangelegenheden waren afgedaan. Me vrouw Van Heemstra zag bezorgd de kring rond. Zij was de intiemste vrien din van Lydia Bannink geweest, ze mocht Bert graag, ze hield van de kin deren. Dat alles zou vanavond 'voor de leeuwen' gaan. Kijk de kleurtjes van Kerssemakertje eens, die zat op gloeien de kolenl En mevrouw Charon zag er uit of ze met genoegen een vuurpeloton zou commanderen... en je mocht raden voor wie: voor het roddelgrage gezel schap hier of voor Bert Bannink, of mis schien voor allebei? Mevrouw Van Gerssen vroeg zich af wie de vuurpijl zou aansteken, peinsde op een afleidingsmanoeuvre, maar me vrouw Werkman was haar voor met een schijnbaar dood-onschuldige opmerking die nochthans met onfeilbare zekerheid moest leiden naar Het Onderwerp. „Jammer dat Thilde er vanavond niet kon zijn" merkte ze onschuldig op en mevrouw Charon kneep haar lippen samen. Met precies dezelfde opmerking had mevrouw Kerssemakers vorige keer het gesprek over Bert Bannink ingeluid. „Is het waar", vroeg mevrouw Spie gelaar, die alleen nog maar heel zwakjes de klok had horen luiden en vastbe sloten was vanavond de klepel op te sporen, „dat juffrouw Van Wedrighem verder gaat studeren in Utrecht?" „Dan gaat ze uit Waalburgen weg" wist mevrouw Spiegelaar en mevrouw Werkman in haar onschuld vroeg: „En wat moet meneer Bannink dan?" Ziezo, dacht mevrouw Charon, de kogel is door de kerkl Ga je gangl Ze greep driftig naar een sigaret, knipte wel vijf maal met haar aansteker, vóór die het deed. „Als ik goed ben ingelicht", kwam lief-bescheiden de stem van mevrouwtje Kerssemaker, „dan gaat meneer Ban nink weer trouwen." Er viel een zwijgen, Hoe nu dit sappige boutje verder af te knagen? De presidente animeerde het gesprek niet en het nijdige zwijgen van mevrouw Charon beklemde de aanwe zigen. „Nou ja" zei die opeens, „die man gaat hertrouwen. Is dat zoiets bijzon ders? En Thilde gaat weer aan 't werk —wat zou dat?" „Kon ze niet bij meneer Doornenburg terug komen?" informeerde onver schrokken mevrouw Werkman, die vast niet van plan was voor mevrouw Charon te wijken. Héér man werkte niet bij Ferro! „Blijkbaar niet," constateerde me vrouw Charon bits. „En is het al bekend met wie?" informeerde gretig mevrouw Spiegelaar die in haar nieuwsgierigheid niet eens merkte hoe geladen de stemming was. „Ze werkt geloof ik in een zaak" zei voorzichtig mevrouw Kerssemakers. Jammer dat Charon zo nijdig keek, en die kon ze niet tegen zich in het harnas jagen... de vrouw van de hoogste baasl Maar ze had het wel willen uitroepen over de markt, dat Bert Bannink nou ging trouwen met die winkeljuf uit de Mercuur, waar ze hem laatst mee had gezien. Zij had daar zo haar eigen gedachten over. Het zou wel niet anders kunnen. Die dame had waarschijnlijk het spelltje goed gespeeld en die sufferd van een Bannink was er in getippeld. „Dus niet iemand uit eh... onze kring?" informeerde mevrouw Van der Walle. „Helemaal onbekend?" Kerssemakers zag haar kans. „Ik geloof dat ik haar een keer gezien heb... toen zaten ze samen in Riche." „Gunst," ontdekte mevrouw Spiege laar, „is het die? Die winkeljuf?" Mevrouw Charon ziedde, Nu was de kat uit de zak. Die Kerssemakers, die domme gans, vond ze niet de moeite waard om zich boos over te maken. Heerlijk met zo'n vrouw getrouwd te zijn, dacht ze boos aardig en ze begreep nu waarom de heer Kerssemakers er altijd zo suffig bij liep. Zo'n vrouw kreeg je wel klein! Maar al haar toorn ontlaadde zich op Bert Bannink. De idiootl Zo'n schepsel maar meteen te trouwen! En zij had het allemaal anders gepland. Natuurlijk moest Bert Bannink hertrouwen, dat had ze hem trouwens ronduit gezegd. Maar zij, die wist hoe Mathilde van Wedrighem over haar zwager dacht had een andere toekomst op het oog gehad. Heerlijk zou ze het gevonden hebben als Thilde de tweede mevrouw Bannink was geworden. Dan zou ze Charles wel hebben kunnen duidelijk maken, dat hij Bannink nu toch minstens directeur moest maken... voor Thilde, vond ze, kon dat niet minder. Nu kon Bert Bannink wachten tot hij een ons woog, éér ze een vinger voor hem uitstak. Maar dat addertje, die mevr. Kersse makers, moest ook vooral niet denken dat ze de kansen van héér man verbe terd had. 't Idéél (Wordt vervolgd) ft ..<i 'U.; i v r<ij - ondememers-aktiviteiten Bij het Caravancentrum Texel van de familie Jimmink aan de Spinbaan is het nu ook mogelijk om tenten, windscher men, zeilen van surfplanken en slaap zakken te laten repareren. Jimmink heeft onlangs zijn caravanshowroom annex kampeerassecoires-winkel uitge breid met een 'naai-atelier' waar nood- reparaties aan tenten nog dezelfde dag uitgevoerd kunnen worden. Hans Jimmink noemt deze uitbreiding van zijn camping assortiment 'service verlening'. „We kregen sinds we met de verkoop van tenten en surfplanken zijn gestart, steeds meer de vraag voor gelegd: kunt u ook reparaties uitvoeren? En aangezien de vraag naar tenten weer iets toeneemt leek het me nuttig hier voor een aparte ruimte te maken." Ook is het mogelijk om bij het caravan centrum, tentdoek, markiezendoek e.d. te kopen of om een windscherm op maat te bestellen. „De fabrieksscher- men zijn vaak te licht en daarom zal er ook vraag zijn naar zwaardere schermen. Die kunnen we nu maken" aldus Jimmink Onlangs is ook de winkel met camping- assecoires uitgebreid. Het assortiment is groter geworden en varieert van kook- toestellen, tafeltjes, stoeltjes, tot tuin meubelen, inbouwaanrechten, water pompen, campinggas etc. In de show room van 500 vierkante meter wordt vanaf Pasen weer een permanente tentenshow gehouden tot het einde van het zomerseizoen. De kleinere tenten show van vorig jaar is een succes ge worden. „Het is opvallend hoeveel toe risten nog met ondeugdelijk kampeer- materiaal op vakantie gaan, of tijdens de vakantie op het idee komen om een nieuwe tent aan te schaffen." De hele zomer zullen een vijfentwintig tenten geshowd worden met daarnaast onge veer eenzelfde aantal toer- en sta caravans. Sinds enige tijd verzorgt Jim mink ook reparaties aan caravans. Des gewenst repareert Jimmink de caravan op de staanplaats of in de werkplaats van het caravancentrum. Voor de tent doekreparaties is een speciale kracht aangetrokken. naamde selectie-opstanden van de Cor- sicaanse den. In het winderige klimaat van het eiland groeien bomen die tegen een stootje kunnen. Bomen gekweekt uit zaad van Veluwse dennen kunnen het dicht bij zee wel eens minder goed doen. Daarentegen geeft het planten van bomen van Texelse her komst in het binnenland geen pro blemen. We kiezen met zorg de bomen uit waarvan we het zaad willen gebrui ken. Het is bijvoorbeeld belangrijk, dat de stam niet zwaar betakt is, want anders ontstaat knoestig hout. Verder moet de boom recht zijn en volhoutig. Dit laatste betekent dat de stam naar boven toe weinig dunner moet zijn dan laag bij de grond." Vroeger waren in het voorjaar regel matig een aantal mensen aan het denneappels plukken met behulp van ladders en ander klimmateriaal. De laat- Door hot gebruik van zaad van slechte her komst groeien in het oudste deel van het bos veel kromme bomen. ste jaren vindt het plukken dikwijls plaats als geselecteerde bomen geveld op de grond liggen. Ook werken we met een denneschudder. Dit apparaat schudt de boom en( het gevolg is, dat een deel van de appels eruit valt en voor het oprapen ligt. Het gevolg van dit soort activiteiten is, dat in de toekomst het bos meer waardevol hout zal opleveren. Dat is prima als het om houtproduktie gaat, maar wat zijn de gevolgen voor de be zoeker van het bos? Rechte bomen zijn mooi, maar afwisseling maakt een bos aantrekkelijk en kromme bomen horen daar ook in thuis. Kuik: „Het is absoluut niet de bedoeling, dat alle kromme bomen op den duur verdwijnen. Juist langs wegen en paden waar het publiek komt sparen we de grillig gevormde bomen ten koste van andere die rechter zijn. We proberen een bos te vormen met een redelijke opbrengst aan hout waar het voor mens en dier goed toeven IS' J. van Groenigen. Als je in de loop van april op een droge winderige dag een ivandeling door het bos maakt, kun je hoog in de dennenbomen een acht knappend geluid horen. Het is afkomstig van openspringende Jenneappels. Soms kun je een zaadje als een 'helicoptertje' naar Deneden zien wervelen. Door het vleugeltje aan het zaadje kan het :ich over grote afstenden verspreiden. In de loop van dit voorjaar uilen weer miljoenen dennezaadjes op de grond belanden. Er komt Dp deze wijze genoeg beschikbaar om ons eiland binnen enkele jaren ie veranderen in een geweldig dennenbos! Verreweg het grootste deel van dit zaad komt echter op een ongeschikte plaats en verdwijnt. Het is interessant te zien, dat de laatste jaren in het Texelse bos spontaan dennetjes gaan groeien. Een jaar of dertig gelegen gebeurde dat vrijwel nooit. Is er in de loop van de jaren in het bos iets veranderd? Bij het aanplanten van het bos in het begin van deze eeuw zijn de boompjes in het kale duinzand gezet. De grond leek in die jaren in geen enkel opzicht op een bosbodem. Bij het opgroeien is onder de bomen echter een dikke humuslaag ontstaan van afgevallen bla derenen takken. Deze humus lijkt veel op de potgrond die we gebruiken voor onze kamerplanten. Het bevat voedingsstof fen en met het dikker worden van de humuslaag ontstaat een vruchtbare bosbodem. In het bos zijn de gevolgen hiervan op veel plaatsen duidelijk zicht baar. De vroeger vrijwel onbegroeide bodem is nu op veel plaatsen bedekt met een rijke begroeiing van varens en andere planten. Ook zaden van bomen en struiken profiteren van de vruchtbare bodem en ontkiemen op geschikte plaatsen. Dat gebeurt vooral in delen van het bos waar tijdens de stormen van 1972 en 1973 veel bomen omwaaiden. Door het uitslepen van de stammen is de bodem een beetje omgewoeld waar door een deel van het zaad onder de grond is gewerkt. Op zulke open plaat sen groeien nu overal jonge dennen, nakomelingen van bomen uit de omge ving. De bosbouwer hoeft er niet te planten maar kan kiezen welke boom pjes mogen blijven staan om later het bos te vormen. Verbaasd Bosbouwers van andere boswachte- rijen zijn wel eens verbaasd als ze zien hoe op Texel het bos zich op veel plaatsen op een natuurlijke manier ver jongt. Elders in ons land maken herten en reeën het de jonge bomen en struiken dikwijls onmogelijk op te groei- De denneschudder oan het werk. Het plukken ven dennekegels met de hand behoort rot het verleden. en. In bepaalde delen van ons bos vormen hazen en vooral konijnen overi gens wel een groot probleem. Als door sneeuwval het voedsel schaars is, kna gen ze dikwijls aan jonge bomen. Als de bast rondom is afgevreten betekent dit de dood van zo'n boompje. Om vraat- schade te voorkomen voorzien we de bomen na het planten tegenwoordig van een plastic beschermhoesje. Hoe wel de laatste jaren hier en daar in het spontaan boompjes ontkiemen, is het op veel plaatsen nog nodig dat we open plekken beplanten. In de tijd dat Staats bosbeheer het Texelse bos aanplantte, wist men veel minder van bosbouw dan tegenwoordig. De herkomst van het zaad waaruit de bomen worden ge kweekt is erg belangrijk. Vroeger is daar nauwelijks aandacht aan geschonken. Zo is het ook gegaan met de bomen die hier omstreeks 1900 zijn geplant. Te genwoordig weten we dat het zaad erfelijke eigenschappen bezit van de boom waarvan het is geplukt. Om een voorbeeld te noemen: zaad van een kromme boom brengt meestal kromme bomen voort. Selectie In ons bos plukt men regelmatig denneappels voor het winnen van zaad. De heer A. Kuik van Staatsbosbeheer is nauw bij de zaadselectie betrokken: „Het Texelse bos bevat enkele zoge- (Advertentie I.M.) °P a/s 'f erom '°ch n'et een voordeelti^1er9ens s,ePen ?ZektrJeuitte weet dat n,etau ^oorbetaajf. tevee' %*n°g»a tmeeteWaar etdienenvajf onze brochure m 9 aan maar eens

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 9