Welzijnsplanning mag niet betuttelend zijn Inspraak 181 I VRIJDAG 10 APRIL 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 8 Het voor-ontwerp meerjarenplan voor het sociaal cultureel werk op Texel is gereed. Na een inspraak procedure en een financiële vertaling van dit beleids plan zal dit door de overheid verplicht gestelde rapport tot 1985 moeten dienen als leidraad voor uitgaven, subsidies en beslissingen ten behoeve van vereni gingen, welzijns instellingen, de mu ziekschool, speeltuinen, emancipatie ac tiviteiten, bejaarden werk, jongerenwerk, sportbehoeften etc. Wel wordt in het rapport opgemerkt dat dit meerjarenplan als middel moet dienen om tot betere voorzieningen voor cultureel en sociaal werk te komen, niet als doel. Met andere woorden: het welzijnswerk moet in al zijn facetten zo goed mogelijk worden ge stimuleerd Ivoorzover daar financiële mogelijkheden voor zijn) en daarbij moet de deelname van de bevolking maximaal worden bevorderd, zonder dat daarbij verenigingen e.d. betutteld worden. Het rapport geeft in duidelijke bewoordingen een overzicht van de stand van zaken op welzijnsterrein op dit moment waarbij dan tevens ideeën voor verbetering of ver andering worden gegeven. Aan de opsomming van allerlei Texelse activiteiten gaat een lijst van beleids uitgangspunten en prioriteiten vooraf. We noemen een paar zaken: het be vorderen van samenwerking tussen ver enigingen, een zoveel mogelijk multi functioneel gebruik van de beschikbare accommodaties, democratisering en medezeggenschap in het sociaal cultu reel werk, verbetering van bereikbaarheid van welzijnsvoorzieningen Ivoor gehan dicapten, spreiding over heel Texel I en spreiding van tarievenduidelijk subsidie beleid van de gemeente, etc. Voor de komende jaren wil het plan speciale prioriteit leggen bij de volgende bevolkingsgroepen: lichamelijk en gees telijk gehandicapten, werklozen, WAO- ers e.d., alleenstaanden en onvolledige gezinnen, sociaal en cultureel gedepri veerde vrouwen en jongeren, bejaarden en andere minderheidsgroepen. Voor verwezenlijking van enkele doelstellingen is uiteraard geld nodig en ook voor even- uele gemeentesubsidie zijn een aantal |eisen op papier gezet van waaruit het ubsidiebeleid geboren moet worden. In- ellingen die door onvoldoende geld iduidelijk in hun functioneren en ont- Iplooing belemmerd worden, kunnen in aanmerking komen voor subsidie mits de igemeente voldoende geld voor dit doel heeft, en de vereniging of instelling door Ie geldelijke gemeentebijdrage niei 'overheidsafhankelijk' wordt. Ook moe ien de leden of gebruikers in 'redelijkheid ijdragen aan voldoende functionerer an hun instelling of vereniging. Peutertuinen Het rapport gaat vrij uitgebreid in op de mogelijkheid van speeltuinen en speelgelegenheden op Texel. Gesteld iwordt dat mede op grond van reacties itijdens de manifestatie 'welzijn waar Igaat het om', het onderhoud van de [speeltuinen dikwijls te wensen overlaat. Bovendien wordt aangegeven dat de bestaande speeltuinen weinig te bieden hebben aan peuters. ,,Ze hebben weinig om mee te spelen maar zijn de langste [tijd thuis", aldus een reactie. In het meerjarenplan wordt de eis gesteld dat [deze 'peutertuinen' dichtbij de wonin gen moeten liggen en niet gecombi neerd mogen worden met speeltuinen [voor oudere kinderen. De financiële [mogelijkheden (o.a. de 33% regeling) [moeten opnieuw bekeken worden om- |dat ze in het verleden te weinig hebben opgeleverd. Nieuwe terreinen zouden door de gemeente gerealiseerd moeten worden onder een aantal voorwaarden. Bewoners die bij een speeltuin belang hebben zouden zich moeten belasten met het toezicht. De gemeente contro leert jaarlijks of de toestellen nog wel aan de eisen van veiligheid voldoen en toestellen die niet meer in een behoefte voorzien kunnen in overleg met de om liggende bewoners overgeplaatst wor den naar een andere speeltuin. Bij aanleg van een speeltuin moeten de belanghebbenden inspraak krijgen. Het rapport noemt een aantal voordelen van dit nieuwe speeltuinbeleid. Ten eerste ontstaat er een uniforme regeling voor heel Texel en is de aanleg van betere kwaliteit omdat de gemeente het doet. Het toezicht is gewaarborgd en voor groot onderhoud zou de gemeente een beroep op De Bolder of MZW-vrij- willigers kunnen doen. Een nadeel is uiteraard het vele geld dat voor een dergelijk plan nodig is. Mogelijke op lossingen zijn: de bijdrage aan de pot stadsverfraaiing vergroten of de meer kosten omslaan over de bevolking door verhoging van de onroerend goed be lasting. Voor speeltuinuitbreiding zal een inhaalprogramma ontwikkeld moe ten worden. Een speciale commissie lijkt hiervoor gewenst. Een dergelijke com missie kan ook hoorzittingen over speel- tuinvoorzieningen organiseren. Andere Ispelvoorzieningen die in het meerjaren plan belangrijk worden genoemd zijn leen crossbaan en voor de jongere jeugd een rolschaats- of skatebordcircuit. Ook bestaat behoefte aan 'trapveldjes' van [een redelijke oppervlakte, met name in Den Burg. De speeltuin bij de molen van Oudeschild zal door de verdere ontwik keling van het Maritiem museum hoogstwaarschijnlijk moeten verdwij nen. Met Rijkswaterstaat zal overleg gevoerd worden om deze spelgelegen- heid te verplaatsen naar het afgegraven dijkgedeelte ten oosten van het dorp. Een tweede kans De uitbreiding van het vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen wordt vooral opgehouden door het rijk. Het beleid van de hogere overheid inzake volwasseneducatie (cursuswerk e.d.) is bijzonder onduidelijk. Een meer malen aangekondigde nota met richtlij- Het voorontwerp meerjarenplan so ciaal cultureel werk is voortgekomen uit een eerder gehouden enquete en maakt samen met de gereed zijnde inventa risatienota deel uit van de door de over heid verplicht gestelde zogenaamde welzijnsplanning. Dit voorontwerp komt deze maand ter sprake in de secties en het bestuur van de Welzijnsstichting en de raadscommissie Welzijn. Daar zal ook bepaald worden of over het plan nog één of meer hoorzittingen ge houden moeten worden. nen voor dit werk is nog steeds niet verschenen en daarbij zijn de aanvan kelijke open-schoolplannen voorlopig stopgezet. Getuige de vele cursussen die elk najaar in deze krant worden ge publiceerd en waarvan het grootste deel ook van start gaat, is het educatief werk op Texel niet slecht vertegenwoordigd. Het meerjarenplan gaat ervan uit dat in de toekomst meer aandacht besteed zal moeten worden aan 'tweede kans' onderwijs, zoals bijv. een cursus Ouders op herhaling, avond MAVO/HAVO, en activiteiten gericht op maatschappelijke bewustwording. Speciaal onderzoek zal nodig zijn om de behoefte aan alpha- betiseringswerk, bedoeld voor mensen die slecht of helemaal niet kunnen lezen of schrijven, te onderzoeken. Aan de werkcommissje yen de regionale Stich ting Voorzieningen Ouderen wordt de port noemt hierbij de vrouwen in de bijstand. Het R.K. Vrouwengilde en de Hervormde Zusterkring hebben beide om subsidie voor accommodatieverbe tering gevraagd, respectievelijk voor een toneel in de Witte Burcht en een op knapbeurt van 'Ons Huis' in Den Hoorn. Tot dusver heeft de gemeente nog geen exploitatiesubsidies toegekend aan be heerders van kerkelijke accommodaties. Maar volgens het plan is een inves teringssubsidie het overwegen waard. Ook is het wenselijk dat in de sub sidieverordening voor culturele vereni gingen speciale bepalingen komen voor emancipatieactiviteiten door vrouwen verenigingen. Behoefte aan niet op vrouwen gerichte emancipatieactiviteit is tot dusver op Texel nog niet gebleken, volgens het rapport. Onafhankelijk Wat betreft het bejaardenwerk wordt een snelle realisatie van een nieuw dienstencentrum het belangrijkst geacht om tot uitbreiding van welzijnswerk voor deze groep te komen. Het percen tage ouderen neemt op Texel toe waar door een breed scala van activiteiten ontwikkeld moet worden. Maar daar naast moet ook gestreefd worden naar mogelijkheden om zoveel mogelijk be jaarden onafhankelijk in de maatschap pij te laten functioneren, zodat niet iedereen aangewezen zal zijn op bejaar denwerk maar zich in gemengde leef tijdsgroepen kan handhaven. ,,Het is wenselijk de onafhankelijkheid te erken nen door vertegenwoordigers van deze groep te benoemen in allerlei instanties waarbij niet alleen aan bejaardenorga nisaties gedacht moet worden." Verder is van belang dat de bejaarden in be weging blijven. Gymnastiek en koersbal zijn een goed begin gebleken. 'Mobi liteit' betekent namelijk óók onafhanke lijkheid oftewel: gaan en staan waar je wil. Niet alle op Texel werkzame be- jaardensozen worden door de Regionale Stichting Voorzieningen voor Ouderen in gelijke mate gesteund. Het rapport wijst erop dat dit wel moet gebeuren. Verder worden in het hoofdstuk bejaardenwerk Jannie Craanen met haar Flierefluiters en de muziekschool geprezen omdat zij jaarlijks vele malen voor bejaarden op treden en hierdoor het onderling contact leggen bevordert. Belangrijk is ook dat de openbare bibliotheek nu in alle be- „Het bouwdorp draait goad maar moot oppassen voor verstarring in het programma-aanbod". De muzieknis en wezentxdn worden toch nog enkele malen per jaar benut en de i daarom niet verdwijnenaldus het meerjarenplan. suggestie gedaan om een cursus 'Pen sioen in Zicht' te organiseren. Als reactie op de welzijnsmanifestatie wordt in het rapport de wens geuit om regel matig werk dat op de cursussen ge maakt is, naar 'buiten' te brengen door middel van tentoonstellingen. Emancipatie „Emancipatie activiteiten bereiken nog slechts een geringe groep vrouwen. De vraag is of het vrouwenhuis er wel goed aan doet vanuit een isolements positie te werken en of het door sa menwerking met de Overkoepeling van vrouwenorganisaties niet meer zou kunnen bieden voor alle bij de vrouwen organisaties aangesloten leden. Nu wordt het functioneren van het vrou wenhuis te vaak als concurrerend er varen", aldus het meerjarenplan over de emancipatieproblemen. Ook wordt aangegeven dat een samenwerking niet betekent dat één van beide groe peringen opgeheven moet worden. Het rapport steld dat de gewone vrouwen organisaties op Texel zich de laatste jaren steeds meer richten op gemengde activiteiten getuige de VOS- en VLAM- cursussen. Het merendeel van de, in kerkelijk verband, werkzame zusterkrin- gen werkt daarentegen op traditionele wijze. „Voor deze activiteiten, die alle lof verdienen is subsidie niet nodig, noch gewenst", aldus het plan. Tevens wordt geconstateerd dat het algemeen maatschappelijk bewustzijn van vrou wen groeiende is. Zo zijn onlangs twee politieke bewegingen voor vrouwen op gericht: vrouwen in de WD en het CDA Vrouwenberaad. Deze belangstelling maakt het noodzakelijk dat dergelijke activiteiten gesteund worden waarbij ook gedacht moet worden aan groepen vrouwen die 'kwetsbaar' zijn. Het rap- jaardentehuizen uitleenposten heeft ge maakt. Geforceerd Een groot gedeelte van het meer jarenplan is geweid aan de sport. Hierbij moet volgens de overheid onderscheid worden gemaakt tussen sport en re creatiesport. De scheiding doet op Texel in veel gevallen geforceerd aan omdat veel sportverenigingen zich ook met recreatie bezig houden. Om maar eens wat te noemen; strandlopen van SVC en ZDH, doelschieten van voetbalclub De Koog op de braderie, eilandcompe titie volleybal, etc. Het meerjarenplan gaat ervan uit dat deze zaken voor veel verenigingen moeilijk te scheiden zijn (wat volgens de rijkssubsidie regeling echter wel moet). Vandaar dat alle aan vragen apart bekenen zullen moeten worden. De Welzijnsstichting heeft geconsta teerd dat op het gebied van sport accommodaties voor de komende drie jaar nogal wat wensen zijn. Het rapport noemt acht zaken op die de komende jaren gerealiseerd moeten worden, vari ërend van een verhard trainingsveld in Den Burg tot isolatie en renovatie van de gymnastiekzaal aan de Beatrixlaan. Een paar andere plannen zullen op hun wenselijkheid en mogelijkheid onder zocht moeten worden en dat zijn: de bouw van een overdekt zwembad of overkapping van het bestaande bad in Den Burg, de aanleg van een veilig wielercircuit, de aanleg van een atle tiekbaan en realisering van een perma nente gymnastiekaccommodatie in De Koog. Daarnaast hebben de verenigin gen zelf ook nog plannen in de la liggen waarvoor de komende jaren een ge meentelijke bijdrage gevraagd kan wor den. Dat zijn: een ijsbaan/speelweide in Oosterend en Den Hoorn, nieuwe sport kantine voor SV Texel en SV Ooster end, een clubgebouw voor de duik club en de wielervereniging, bouw van een overdekte manege, de nieuwe jachthaven in Oudeschild, kleedkamer uitbreiding voor ZDH en een club gebouw voor de kustzeilvereniging. Het rapport wijst erop dat ook andere instanties stimulerend moeten werken voor de sportbeoefening. Zo zou Staatsbosbeheer gevraagd moeten worden om de trimbaan te verbeteren en regelmatig op gebruiksveiligheid te controleren. Overleg met het Water schap is nodig om te komen tot vaste plaatsen voor het geven van surflessen en het aanlanden van catamarans. Ook zullen er voorzieningen aan de wadden dijk moeten komen voor zwemmers zoals toilet-, kleed- en doucheruimten en vaste dijkovergangen. Texel ontbeert nog een atletiekver eniging en een gehandicaptenvereni ging. Volgens het meerjarenplan is hier behoefte aan en mogelijk ligt hier een taak voor de Meersportenvereniging. Inzake de gehandicaptensport wordt momenteel een onderzoek ingesteld door de sportraad. Sportbegeleiding In de komende jaren zal gestreefd moeten worden naar een samenwerking van beroepskrachten en betaalde vrij willigers die aan sportbegeleiding doen. Een begin van deze zg. 'poolvorming' is er al omdat de sportraad verschillende krachten in dienst heeft die werken voor een aantal verenigingen. Drie Texelse voetbalclubs hebben bijvoorbeeld nu de beschikking over een jeugdtrainer die ook ingezet zal worden bij het zomer- recreatiewerk. Samenwerking kan be tekenen dat de verschillende krachten door bijvoorbeeld ziekte van een vaste verenigingskracht als vervanger kunnen optreden. Bovendien kan het regelmatig uitwisselen van ervaringen leiden tot kwaliteitsverbetering. Wat betreft de subsidieverstrekkingen wordt gezegd dat de verenigingen voor gebruik van sportvelden en zalen in de toekomst niet zwaarder belast mogen worden. Schoolgym Sportieve recreatie moet vooral over dag vaker beoefend worden. Het meer jarenplan ziet hier, ondanks het vaak niet beschikbaar zijn van begeleiding en accommodaties, zeker mogelijkheden voor. Vooral voor niet-activen zou dit van grote waarde kunnen zijn. Het plaatsen van spelvoorzieningen voor volleybal, basketbal, voetbal e.d. zou zeer stimulerend voor de recreatiesport kunnen werken. Wellicht kan spelmate riaal via de speel-o-theek uitgeleend worden. Om tot een betere vertegen woordiging van de Texelse sportbeoefe naren te komen zal gepoogd worden de sectie sport en recreatie van de Wel zijnsstichting uit te breiden met af vaardiging uit de schoolsport (gymnas tiekleraren). De sectie kan dan ook be trokken worden bij aanstelling van vak leerkrachten voor schoolsport en ad viseren over inschakeling van deze krachten bij verenigingen. Hobbyclubs De zestien op Texel aanwezige hob byclubs zijn nog niet in de Welzijns stichting vertegenwoordigd. Het meer jarenplan wijt dit aan de onderlinge verscheidenheid van de clubs: een tuin dersvereniging is iets heel anders dan een 27 MC club. Gepoogd zal worden deze clubs te laten vertegenwoordigen in de sectie amateuristiche kunstbe oefening. De gemeentelijke subsidie heeft zich voor deze instellingen tot dusver beperkt tot investerings- en jubileumbijdragen. Volgens de Wel- zijnsenquete wordt deze beperkte sub sidieregeling nog niet als bezwarend ervaren. Het voorontwerp gaat ervan uit dat deze clubs, vooral door meer vrije tijd, zullen groeien. Dit geldt ook voor de tuindersverenigingen en er moet dan ook gestreefd worden om in de be stemmingsplannen vaste volkstuin grond te reserveren. De Texelse Weer- en Sterrenkunde vereniging zoekt nog steeds naar een plaats waar een vaste waarnemingspost ingericht kan worden. Het meerjarenplan denkt hierbij aan de 'toren' van het dorpshuis en een onder zoek naar de kosten moet dan ook ge start worden. Ook de kleindiersport- vereniging Kotex zit al enkele jaren te srpingen om een werkruimte en ten toonstellingsaccommodatie. Tevens wil deze vereniging graag een 'diertuinen'- complex realiseren voor hen die bij de eigen woning geen mogelijkheid hebben om dieren te houden. In het Streek- en Structuurplan is geregeld dat het Rode Kruis gebouw in de toekomst een functie moet krijgen voor Den Burg Noord-west. Als dit gebeurt zou Kotex daar misschien ondergebracht kunnen worden Dorpshuizen In het meerjarenplan wordt uitgelegd dat het niet verwonderlijk is dat Den Burg en De Koog als laatsten voor een dorpshuis in aanmerking komen. De dorpshuizen met gymnastiekzalen in de buitendorpen zijn in de exploitatie voor het grootste deel afhankelijk van zaal- huur uit schoolgymnastiek. En deze aanzienlijke exploitatiebijdrage wordt in Den Burg en De Koog gemist. Het dorpshuis Den Burg moest daarom ge realiseerd worden met een flinke ge meentelijke bijdrage en dat heeft ver tragend gewerkt. Nu de plannen voor een Koger dorpshuis in de Schuilhut mislukt zijn zal geprobeerd worden een accommodatie in het artikel 11 gebied achter de Nikadel te realiseren. De Wel zijnsstichting gaat ervan uit dat het mu ziekcentrum in Oosterend (in de voor malige Doopsgezinde kerk) nog dit jaar gerealiseerd zal wordenVerwacht wordt dat dit centrum afgezien van de om vangrijke gemeentesubsidie niet zonder een exploitatiesubsidie zal kunnen draaien. Voor dorpshuis Den Burg en De Cocksdorp kan mogelijk gestreefd worden naar een zogenaamde artikel 61 commissie. Voor Den Burg is een der gelijke gemeentelijke commissie met bestuursbevoegdheid gewenst omdat de gemeente veel geld in het gebouw aan het Schilderend heeft gestoken. Ook de dorpshuisstichting in De Cocks dorp zou formeel een art. 61 commissie moeten worden omdat dan f50.000,— meer gevangen kan worden uit de gym- nastiekonderwijspot. Dit geld zou aan gewend moeten worden voor verbe tering van het Eierlandsche Huis. Over leg met de Vereniging Gemeenschap Eierland heeft nog geen resultaat op geleverd. Wezentuin „Ook wanneer het Koninklijk Texels Fanfare geen prijs meer stelt op de mu zieknis in de Wezentuin lijkt het wen selijk deze te handhaven, omdat de nis een voortreffelijke akoustiek heeft. Er gaat bovendien geen jaar voorbij, waar in de nis niet één of meerdere malen wordt gebruikt voor een popfestival, jazzfestival en optredens van overkantse muziekkorpsen. Overname door de ge meente lijkt wenselijk waarbij restauratie dringend gewenst is."Met andere woor den wordt in het meerjarenplan voor behoud van de muzieknis gepleit. Te vens wordt de suggestie gedaan om de restauratie met behulp van het MZW- project uit te voeren. Het bekladden van de muren zou kunnen worden voor komen door de binnenwanden te be pleisteren het een donkere grove laag. Het idee van de commissie Welzijn om de fanfare te verplichten twee keer per jaar in de nis te spelen wijst de Wel zijnsstichting van de hand. „Dergelijke voorwaarden passen niet bij het 'ama teuristische karakter' van de verenigin gen. Hier staat het plezier van het spelen voorop. Ook aan andere verenigingen dienen dergelijke voorwaarden niet ge steld te worden." Luxe-artikel Voor de muziekschool die binnenkort een nieuwe accommodatie betrekt is het belangrijk dat de huidige commissie van toezicht verandert in een algemeen be stuur. De nieuwe lesruimten en de te verwachten hogere personeelskosten zullen voor de gemeente hogere lasten met zich meebrengen, waarbij er voor gewaakt moet worden dat muzieklessen voor veel mensen onbetaalbaar worden. De muziekschool ondersteunt ook de muzieklessen op basisscholen. Deze taak behoort formeel toe aan het pro vinciaal bestuur en dit orgaan zal binnen enkele jaren een beleidsbeslissing moe ten nemen over voortzetting van dit werk. De Texelse muziekschool is van plan het muziekonderwijs uit te breiden tot de kleuterscholen en het middelbaar onderwijs. Volgens het meerjarenplan is het echter nog de vraag of de muziek school daartoe bevoegd is. Onderzoek is nodig. Wat betreft het aantrekken van ten toonstellingen wordt geconstateerd dat hier nauwelijks van een beleid sprake is. De financiële situatie maakt het uit betalen van 'hang- en sta-gelden' voor het tentoongestelde onmogelijk en de raadhuiskelder is voor de meeste ten toonstellingen een zeer beperkte ruimte. Toekomstperspectief biedt mogelijk de Lindeboom en de voorspeelzaal en gangen van de nieuwe muziekschool. De sectie cultuurbeleving zal niettemin moeten onderzoeken of het tentoon stellingsaanbod niet verbeterd kan wor den. Het meerjarenplan: „Ook zouden we willen bevorderen dat Texelse kun stenaars meer dan nu het geval is, in de gelegenheid worden gesteld voorstellen te doen voor verfraaiing van de omge ving." Volgens het rapport kan hiervoor het fonds stadsverfraaiing van het ge meentelijk grondbedrijf worden ge bruikt waarbij wel inspraak uit de be treffende buurt moet worden gegaran deerd. Voor de Texelse musea wordt het wenselijk geacht om apart een meer- jarenvisie te maken. Vragen die daarbij naar voren moeten komen zijn: hoe moet her Maritiem museun er uiteinde lijk uitzien? Wat wordt de positie van het scheepvaartmuseum? Integratie met het agrarisch museum? Waar moet op langere termijn de expositie over de Georgische opstand komen? Peutergeld Het is nog onbekend wanneer de (be roeps) peuterspeelzaalleiding onder een CAO zal vallen. Als dat gebeurt kan het voor de gemeente grote financiële con sequenties hebben. Volgens het rapport kan er niet van uitgegaan worden dat de gemeente dan de totale kosten zal sub sidiëren. De vereniging Kindercentra Texel zal daarom moeten streven naar verschillende tarieven (afhankelijk van het inkomen) voor peuteropvang. Verstarring Wat betreft het jeugdwerk in dorps huizen in de buitendorpen is het van belang dat er duidelijke huurafspraken komen die mogelijk doorberekend kun nen worden in subsidieverzoeken van de jeugdclubs. Er wordt met genoegen ge constateerd dat het algemene jeugd werk in de buitendorpen na een moeizame start nu redelijk draait. Alleen in Oudeschild, Oosterend en De Koog zijn nog geen initiatieven waargenomen. „Vooral in De Koog, waar de jeugd meer dan in de andere dorpen nadelige gevolgen van het vakantieseizoen er vaart, zou dit werk van grote betekenis kunnen zijn". Geconstateerd wordt dat de bouwdorpen en het bouwkamp nog steeds in een behoefte voorzien al wordt wel gewaarschuwd voor 'verstarring' in het programma. Overwogen wordt voor de wat rijpere jeugd naar vakantie mogelijkheden buiten Texel te zoeken. Hiervoor zijn talrijke mogelijkheden bij landelijke organisaties, die meestal des kundig begeleid worden. „Als regel zijn dergelijke mogelijkheden onvoldoende bekend, terwijl jongeren meestal drem pelvrees hebben om hieraan mee te doen." Volgens het rapport zou door groepsintekening deze 'vrees voor het onbekende' grotendeels weggenomen loe» verder PAGINA 9

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5