Cjrorn "ZwartsJexelsin het harL, „LOVE ME TENDER OP DE HOGEBERG Deze week beslissing 3 bouwplan Noord-West Paashaas komt per parachute Rondvraag raad Opstand der Georgiers Veel schade bij inbraak dorpshuis Paaswake 1981 Drijver bouwt 30 woningen HET OPEN BOEK Wat te doen tegen bewapenings wedloop Bordjes gezocht VRIJDAG 17 APRIL 1981 |4e JAARGANG NR. 9570 dactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, ts Beutick Warmoesstraat 43, Den Burg, tel, (02220) 2208 en os Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. or advertenties, abonnementen, etc.: ngeveld De Rooy B.V., stbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. MX/- EN TROUW AUTOVERHUUR Al Aldus reageerde burgemeester J. A. ■ingelvaart dinsdagavond op de veron- ^^lerstelling van de heer N. C. Barendregt Iran de VVD dat op dit moment niets jebeurt ter leniging van de woning- lood. Barendregt stelde in de rondvraag /an de raadsvergadering daarom voor lm een analyse te maken van de knel- lunten op dit terrein. Engelvaart zei /erder dat ook uit de plannen van de woningbouwvereniging kan blijken dat sr juist de laatste tijd weer een positieve wtwikkeling in het ontwerpen van ïieuwe bouwplannen zit. J. C. Dros stelde voor om de Wo- lingbouwvereniging in Noord-West te aten bouwen omdat de 'club' heeft lewezen in korte tijd een bouwplan voor Judeschild en De Cocksdorp rond te ;unnen krijgen. De burgemeester vond fit niet juist. Pas als mocht blijken dat iet Bouwfonds het financieel niet voor (kaar krijgt om de Noord-West wonin- en te bouwen, kunnen andere moge lijkheden worden bekeken. Henk Beumkes van het Pakt herin- erde aan zijn voorstel om de hier en laar nog beschikbare perceeltjes bouw- rond te inventariseren en onder de andacht van het publiek te brengen. Jodat iedereen gelijke kansen krijgt om sen dergelijk terrein te verwerven. 3eumkes dacht aan een 'muurkrant' bij iet raadhuis voor het doen van der gelijke mededelingen. Beumkes' veron- V jderstelling dat het college zich niets had J aangetrokken van het verzoek tot open- IP paarmaking van 'verborgen' bouwper- elen, werd door Nauta van de hand ewezen. In tegendeel: het college eeft opdracht gegeven hiervoor een egeling te treffen. Autowrakken J. C. Dros had zich geergerd aan de lautowrakken die her en der op Texel Verspreid liggen. Ook de 'magere' Jboomsingel rond het autokerkhof aan 1de Pontweg was hem een doorn in het pog. ,,Het is een slecht visitekaartje voor Texel dat iedereen die autopuin- |hoop kan bekijken." Het was Dros ook opgevallen dat alle meidoorns rond het autokerkhof waren gekapt, behalve het stuk langs het fietspad. Van der Kooi zei dat bij de gemeentelijke fietspaden in ieder geval alle meidoorns zijn verwijderd zodat op die stukken het lekke banden probleem uit de wereld moet zijn. Het college voelt wel voor een algehele opruimactie onder het motto 'Actie Schoon Texel'. Naar aanleiding van de vraag van Dros zullen deze ideeën nader uitgewerkt worden, waarbij uiteraard ook het opruimen van autowrakken ter sprake zal komen. Dros sprak zijn ver wondering uit over het feit dat het college niet bereid is 720.000,— uit te trekken Ivoor de aanschaf van vijf abri's (over- jdekte bushalte hokjes) voor de AOT. Openbaar vervoer is iets waar iedereen ,van kan profiteren. Ik vind dit een kleine maar zeer nuttige uitgave", aldus Dros. In de nacht van maandag op dins dag werd ingebroken in het dorpshuis in Den Burg. De inbrekers kwamen door een dakglas van de peuterspeelzaal naar binnen en be reikten via de nieuwbouw de centrale gang. In de gang werd een biljart- klok vernield. Vernielingen werden ook aangericht in het kantoortje van maatschappelijk werker F. van La re en in het kantoortje van de beheer der. Hier werd ook driehonderd gul den buitgemaakt. De inbrekers brach ten voorts een bezoek aan de ruimte van het Mensen Zonder Werk project. Daar werd eveneens een bedrag van driehonderd gulden ge stolen. De totale schade, die door de inbraak ontstond, wordt geschat op 72500,—. De politie stelt een onder zoek in. Burgemeester Engelvaart zei dat het hier om een principiële kwestie gaat. Het college acht het openbaar vervoer een taak voor het rijk. Als de AOT abri's wil hebben dan zal dit bedrag opgevoerd moeten worden in de exploitatiereke ning, zodat het rijk mee kan financieren. ,,We willen dergelijke dingen niet af schuiven op een plaatselijke aandeel houder, in dit geval de gemeente zelf." Gelein Jansen vroeg of het klopte dat het college uitbreiding heeft gegeven aan de winkelbevoorradingstijden in de Dorpsstraat van De Koog. Wethouder Van der Kooi antwoordde dat de VTB problemen heeft met het binnen de ge stelde tijd afleveren van goederen. Van der Kooi: ,,lk heb hier contact over met de politie maar er is nog geen ver gunning voor een gewijzigde tijd af gegeven." Glasbakken Cor Ellen had zich ook geergerd aan de rommel in het landschap. De enige tijd geleden afgebrande schuur aan de Krimweg bij De Cocksdorp is nog steeds niet opgeruimd. De nieuwe gele glas bakken op de Groeneplaats en in de Parkstraat vond Ellen bepaald geen sieraad voor het straatbeeld. Tot zijn verbazing had hij op een terrein naast de Nauta zei dat de afgebrande boerderij nog niet gesloopt was omdat de ver zekeringsexperts nog met onderzoek bezig waren. Dat onderzoek is toevallig deze week afgerond en gemeentewer ken zal de schuur verder slopen en het terrein opruimen. Taalgebruik Daan Welboren hield tijdens de rond vraag een pleidooi voor simpeler en daardoor duidelijker taalgebruik. ,,ln sommige gemeentelijke stukken wordt een taal gehanteerd die je met goed fatsoen je mond niet uit krijgt. Nergens staat in de wet dat ambtenaren zo moeten schrijven; dat is een gegroeide traditie." Als voorbeeld noemde Wel boren het die avond behandelde pre advies over de verplaatsing van garage Kikkert naar de Nikadel. Daarin kwamen zinnen van dertig woorden voor. Welboren wees nog op een pas ver schenen boekje met de titel 'Beste brave burger', waarin de ambtenares me vrouw Visser uit Den Haag voorbeelden geeft hoe bestuurlijk taalgebruik terug gebracht kan worden naar 'menselijk' taalgebruik. De burgemeester zegde toe de hartekreet van Welboren intern te zullen bespreken. De heer S. de Waard wilde tijdens de rondvraag nog kwijt dat hij het bezoek aan de nieuwe Jellinek- vestiging bij .t Horntje als zeer zinnig heeft ervaren. Het viel hem op dat niet zoveel raadsleden aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven. „Jullie heb ben iets gemist want ik was onder de indruk van de iznet en de manier van werken." ff Voor het maken van een reclame spotje voor de STER had het reclame bureau WKE uit Alkmaar een zonnig en romantisch landschap nodig. Dat moest dienen als decor voor liefelijke tafe reeltjes waarmee een grammofoonplaat met 'soft country music'aan de man zal worden gebracht. In verband met de zekerheid van zonneschijn zouden de opnamen eerst worden gemaakt op Tenerife, maar na het beluisteren van het weerbericht concludeerde WKE- directeur Tom A. Wesel dat het beter en goedkoper kon op Texel, waar de fraaie landschappen immers voor het oprapen liggen. En zo trokken de mensen van het bureau met acteurs en met een ploeg van de filmproductiemaatschappij Bag- gelaar vorige week naar ons eiland waar ze precies de beelden konden maken die ze nodig hadden. Het eindresultaat wordt een filmpje van 30 seconden dat op woensdag 13 mei via Nederland 1 na het nieuws van 20.00 uur voor het eerst zal worden uitgezonden. Daann ziet men hoe een jongen en een meisje elkaar in een der tuinwalweggetjes van de Hogeberg in de armen vallen, ge volgd door beelden van onder meer Ook dit jaar vieren de hervormde gemeenten op Texel een paaswake. Ditmaal is daarvoor de kerk van De Waal uitgekozen. Op zaterdag 18 april begint de paaswake daar om 21.00 uur. Vanuit de traditie, nog steeds hooggehouden in de russisch orthodoxe kerk, zou de viering van de paasnacht in de gemeen te de meeste aandacht moeten krijgen. Aan de paaswake wordt meegewerkt door predikanten en andere leden van de verschillende gemeenten. Bovendien door het Interkerkelijk Koor o.l.v. Dyo Wassink. Aannemer Drijver heeft met de Wo ningbouwvereniging Texel overeen stemming bereikt over de bouw van 12 woningwetwoningen in De Cocksdorp en 10 woningwetwoningen in Oude- schild. Verwacht wordt dat de be schikking inzake de subsidie binnen is, zodat in De Cocksdorp kan worden be gonnen. In Oudeschild is de planologische procedure nog niet helemaal voltooid, maar aangenomen wordt dat dit wel het geval zal zijn tegen de tijd dat de wo ningen in De Cocksdorp gereed zijn, zodat in Oudeschild aansluitend kan worden verder gegaan. De woningen zijn ontworpen door architect Zeeman uit Oosthuizen. In opdracht van Zeeman zullen door Drijver in Oudeschild (in hetzelfde artikel 11 gebied) tevens acht premie A koopwoningen worden ge bouwd, die er precies hetzelfde zullen uitzien als de woningwetwoningen. (Advertentie I.M.) Sondermeldung Texel Op tweede Paasdag wordt 's middags de NOS-documentaire herhaald over de Russenopstand op Texel. In samenwerking met het Georgisch Museum is nu door ons een boekje uitgegeven dat gebaseerd is op deze documentaire. Het is zeer leesbaar ge schreven door regisseur Dick van Reewijk, bevat niet minder dan zestig foto's en geeft een uitstekend overzicht van de gebeurtenissen en achtergron den. Het boekje wordt gepresenteerd bij de opening van de expositie in Oudeschild. Het kost slechts 712,50. U zult het niet willen missen. Binnenburg 3 - Den Burg (02220) 3857 „Deze week zal het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten bekend aken of het inderdaad in het plan Noord-West ('de krakeling') zal juwen. Het college heeft de indruk dat de prijsvorming zo goed als ind is. Verder zijn we intern bezig de knelpunten rond ons oningbouwbeleid uit te zoeken. Het is de bedoeling dat de mogelijke Brsnippering over de verschillende afdelingen (huisvesting, bouw- woningtoezicht, etc.) bekeken wordt. Te zijner tijd hopen we dan in duidelijk gemeentelijk beleid te kunnen presenteren." rioodslachting veertig gewone glascon tainers zien staan. „Ik vind het een rare zaak dat die dingen daar ongebruikt staan." Wethouder Van der Kooi zei dat de glascontainers bij de noodslachting niet meer gebruikt worden omdat de bodem is weggeroest. Reparatie is niet meer mogelijk en deze bakken zullen dan ook weg moeten. Woensdag aanstaande heeft het Vre desberaad Texel zijn tweede openbare avond in de aula van de RSG. Om acht uur zal de film 'the war game' worden gedraaid. Deze film van vijftig minuten gaat over de gevolgen van een atoom- aanval op Engeland en is op weten schappelijk vaststaande feiten en op ge gevens van doktoren en Engelse BB- mensen gebaseerd. Na de pauze zal predikant Hans Leijdekkers, lid van de initiatiefgroep 'Stop de N-bom, stop de wapenwedloop' een inleiding geven over wat gewone mensen tegen de be wapeningswedloop kunnen doen. ledereen is van harte welkom, de toegang is gratis. Zondag krijgt De Koog bezoek van de Paashaas. Het dier zal op een wel zeer ongebruikelijke wijze in het dorp aan komen, nl. per parachute. Dat gebeurt met medewerking van het paracentrum Texel om half twaalf 's morgens op de Nikadel. Er wordt gehoopt op veel (jeugdige) belangstelling want de stunt is bedoeld om zoveel mogelijk deel nemers bijeen te krijgen voor een paas- eierzoekwedstrijd voor kinderen in het bos vlakbij De Koog. Verwacht wordt dat die kinderen zich zullen verkleden als paashaasjes; desgewenst kunnen ze ter plaatse als zodanig worden geschminkt. lammetjes. En dat terwijl op de achter grond muziek klinkt van de plaat waar het om gaat: 'Love me tender'. De voorbereidingen meegerekend zit in het spotje van nauwelijks een halve minuut ruim drie weken werk. De heer Wesel [die relaties heeft met Texel omdat zijn bureau is belast met het or ganiseren van een reclamecampagne voor echt Texe/s lamsvleesvertelde ons zeer opgetogen te zijn over de opname condities die Texel bleek te bieden. De meeste opnamen werden vrijdag ge maakt, eerst bij de Schansweg en later op het schapenbedrijf van Commandeur in Den Hoorn. Het weer werkte voor treffelijk mee. Naast de voortdurende zonneschijn was er in de ochtend een optrekkende lichte nevel die precies het sfeertje opriep waarom het te doen was. De foto geeft een indruk van de opna meactiviteit bij de Schansweg. De organisatie van dit paasgebeuren is in handen van De Koog Promotion die op deze wijze iets leuks wil doen voor de vele toeristen die op Texel de paas vakantie doorbrengen. Maar ook Texel se kinderen mogen van de partij zijn. Het feest begint om 11.00 uur. Kin deren die het niet zelf hebben gedaan kunnen dan op de Nikadel gratis worden geschminkt op het terrein bij Daalders Supermarkt. De Koog Promotion heeft daarvoor de grimeuse Juul Swarthof ingehuurd. Om 11.30 uur landt de paashaas waarmee de kinderen uitge breid kunnen kennismaken. Om 12.00 uur start de optocht (met medewerking van het Kon. Texels Fanfare/DEK) naar het bos. Om begrijpelijke redenen houdt De Koog Promotion het stuk bos waar de eieren zijn verstopt tot op het laatste moment geheim. Om 12.15 uur begint daar het eieren zoeken onder met motto 'Wie vindt het gouden superei?'. Tijdens het eierenzoeken zal een jury het kind aanwijzen dat het mooiste als paashaas is verkleed. Dinsdag jJ. was de paas haas met enkele jeugdige assistenten in De Koog om een geschikt terrein uit te zoeken voor het verstoppen van de eie ren. Wij maakten bovenstaande foto van het groepje. Voor de permanente expositie over de Russenoorlog in het Maritiem Museum te Oudeschild wordt nog gezocht naar enkele bordjes (of afbeeldingen daar van) die in de oorlog werden gebruikt om mijnenvelden en 'spergebiet' aan te geven. Het bordje dat in de mijnen velden werd gebruikt was klein, geel en driehoekig met het opschrift 'Gefahr minen' of iets dergelijks. Het andere bord was wit met een rode rand met het opschrift 'spergebiet' mogelijk gevolgd door een nadere verbodsbepaling. Wie de inrichters van de expositie hieraan kan helpen, wordt verzocht contact op te nemen met het Natuurrecreatiecen- trum, telefoon 02228-741

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1