Plannen voor Open School op Texel 0DR0S 1 jf LAND BOUW 'PRESTIGE EN PRESTATIE' SCHOENER IN DOK Gewicht goed geraden Ledenvergadering windsurfers Succes voor bridgers Oceaanonderzoel NIOZ op televisii Herhaling Sondermeldung 1 Vakbeurs voor de schapenhouderij Texelse „Koninginneloop" Doorgereden onderkant van het PAGINA 2TEXELSE COURANT Route wedstrijdlopers: Start, rech Waalderweg op (fietspad), steeds re door Oosterenderweg tot de Konir weg. Daar linksaf. Einde van de Konir weg rechtsaf de Kotterstraat in, blijven volgen de Peperstraat in 'Paraat winkel' rechtsaf de Bijenkorh en meteen de eerste weg linksaf de II derstraat langs het dorpshuis rechte Oosterend weer uit. Oosterenderw Waalderstraat, linksaf Waalderstr Rechtdoor tot op de Stenenplaats linksaf tot de finish op de Groenepla De 'Windsurfclub Texel' start seizoen met een algemene leden gadering die op vrijdag 24 april in taurant Capri in De Koog wordt houden. Aanvang 20.00 uur. De agenda vermeldt naast de groting en het financieel verslag ook stuurswijzigingen, wijziging van huishoudelijk reglement, budget maatregelen en de uitwisseling windsurfclub Noordwijk. Na de ro vraag zal een film vertoond wore am Naast de leden zijn ook andere bela 'e> stellenden welkom. De wedstrijdkalender van de wtvei surfclub is voor dit jaar rond. Na de wisseling met Noordwijk op 16 en mei organiseert de club op 6 juni luilakrace. Deze begint 's morgens 5.30 uur op het Westerslag. De w strijd bij Dijkmanshuizen wordt op «re juni gehouden. Dit seizoen wordt een toertocht Texel-Den Helder versa gehouden. Start om 11.00 uut de Mokbaai. Het maximaal aantal schrijvingen is bepaald op 35. Op 26 juli wordt een wedstrijd op Westerslag gehouden. Aanvang 13 uur. Na afloop van deze race is er becue. Negen augustus is de da voor de tweede Dijkmanshuizen-rac op 23 augustus staat de tweede ti tocht op het programma. De tocht cj van De Cocksdorp naar Dijkmansl zen. Start om 13.30 uur bij het r| dingboothuis. De laatste seizoen' strijd is weer op Dijkmanshuizen o| september. De deelnamekosten wedstrijden en toertochten bedr, voor leden f5, Niet-leden bet: f7,50 en jeugdleden f2,50. Vier Texelse bridgeparen hebt! meegedaan aan een bridgewedstrijd* Schagen. Met een winnend percent! van 63 kwamen mevrouw Van Hoog en P. J. Zevenhoven in aanmerking de eerste prijs. De tweede prijs ging naar de hel Hoogerheide en Van Sambeek. Doorl goede resultaat kon Texel de 'paf drive'beker mee naar huis nemen. Maandagavond a.s. zal een aflevei van Tros Aktua Special zijn gewijd het oceaanonderzoek dat door het w derlands Instituut voor Onderzoek Zee wordt verricht. De film is voor groot deel opgenomen aan boord het onderzoekingsvaartuig 'Tyro' ti deze zich in november vorig jaar in zuidelijke Atlantische Oceaan bevoj De uitzending duurt ca. 35 minutenj begint om 22.00 uur, via Nederland De documentaire die Dick van fi| wijk maakte over de Russenoorlog Texel wordt maandag a.s. herhaald' film duurt van 15.40-17.40 uur en wc uitgezonden via Nederland 1. Het ziet er niet naar uit dat de rijks overheid nog voor de verkiezingen meer duidelijkheid zal brengen in het beleid omtrent subsidie voor het vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen. De sectie vormings- en ontwikkelings werk op Texel rekent voor het seizoen 81-82 op ongeveer dezelfde mogelijkhe den als in het afgelopen cursusseizoen. Dat wil niet zeggen dat er geen nieuwe plannen gemaakt worden. Voorzitter M. Loning van deze welzijnssectie deed op de jaarvergadering die maandagavond in de peuterspeelzaal van dorpshuis de Oude ULO werd gehouden verslag van plannen om te komen tot 'Open school' onderwijs op Texel. Het op zichzelf trieste feit dat veel leerkrachten op Texel werkloos zijn zou er toe kunnen bij dragen dat een Open School in het seizoen 82-83 gerealiseerd kan worden. Een open school is te vergelijken met de cursus 'Ouders op herhaling' waarbij stof van lagere school en gedeeltelijk middelbare school volgens nieuwe me thoden onderwezen wordt. Ouders op Herhaling is echter meestal avondon derwijs en het open school werk lijkt meer op het algemene dagonderwijs. De heer G. A. Oskam weer erop dat de regering alleen Open School projecten blijft steunen die al enige tijd draaien. Naar verdere uitbreiding wordt op dit moment niet gestreefd. Toch hebben sommige gemeenten zelf ingezien dat deze vorm van onderwijs voor volwas senen belangrijk kan zijn en wordt met gemeentesubsidie gewerkt. M. Loning zei dat het begrip Open School veel de wenkbrauwen doet fronsen omdat ge dacht wordt dat hiervoor een giganti sche organisatie vereist is. „Er zijn ook plaatsen waar dit onderwijs vrij simpel is opgezet en in feite gewoon een doorlo pende cursusdag is. De organisatie daarvan hoeft niet moeilijk te zijn." Naar voorbeelden uit Den Helder waar men binnenkort met een open school hoopt te starten zullen ook de Texelse plannen door de sectie verder uitge werkt worden. Weinig belangstelling De jaarvergadering van de sectie trok ondanks het openbare karakter weinig belangstelling. Slechts acht toehoorders waren aanwezig en mede daardoor werd de bijeenkomst een min of meer informeel samenzijn waarin ervaringen met verschillende onderdelen van het vormings- en ontwikkelingswerk wer den uitgewisseld. Een andere jaarver gadering (van de sectie sociale dienst verlening en gezondheidszorg) was misschien mede oorzaak van de geringe opkomst. Daarom heeft het bestuur de mogelijkheid opengelaten om reacties op het voorontwerp sociaal-cultureel plan schriftelijk in te dienen bij het sectie- bestuur voor 6 mei a.s. Op 7 mei wordt een openbare hoorzitting over het plan gehouden. Breikransjes Op de agenda stond ook vermeld dat een vertegenwoordigster van het Texel se emancipatiewerk en iemand van het MZW-project informatie zouden geven over hun werk. Een afgevaardigde van het vrouwenhuis hield een speech onder de titel 'wass will das weib' (Freud). Zij stelde dat de maatschappelijke ver schillen tussen vrouw en man aange pakt moeten worden en dat het femi nisme vooral nodig is om de maat schappij te wijzen op die verschillen. Over de kwestie dat het vrouwenhuis verboden is voor mannen zei ze dat mannen het hier vaak moeilijk mee hebben. „Zijn ze soms bang dat we over hen praten? We hebben wel belangrijker zaken om over te discussieren. Ze zijn toch ook niet geïnteresseerd in brei kransjes en hervormde zusterkringen?" Mevrouw Kamstra zei dat de opstelling van het vrouwenhuis vaak op weerstand stuit omdat het idee wordt gegeven dat vrouwen die wel graag huishoudelijk werk doen als 'dom' worden gezien. Nico Nagtegaal had moeite met de volgens hem negatieve benadering van De Renault 2Q TX Komlortabele reiswagen Elektrisch fcedienbare ramen Centrale portierverqrendeling Krachtige motor van 2.2 liter 5 versnellingsbak In veel uitvoeringen Ook met Diesel en Automaat Afgebeeld Renault 20 TX va 32 100, Aflevenngskosten t 459,- Priizen inkl BTW Wijzigingen voorbehouden Oorsprongweg 3, Eierland Texel, Tel 02225-233 VRIJDAG 17 APRIL het kinderen opvoeden. ,,Dat wordt te negatief belicht, het is toch voor zowel man als vrouw iets schitterends." Daar was de spreekster het mee eens, maar ze zei dat dit opvoeden niet altijd door mannen als iets schitterends wordt er varen. Het kan veel fijner zijn als beide ouders zich er als gelijke partners mee bemoeien." Het was de heer Loning, onderwijzer aan de Thijsseschool, op gevallen dat de opvoedingstaak inder daad vooraal door vrouwen wordt vol bracht. ,,Op kijkavonden en werkavon- den op onze school, zie je heel weinig vaders." Ron Jansen zei dat mannen net als vrouwen in een verplicht patroon zijn geduwd. Ook mannen zullen moe ten emanciperen en daar kan de invoering van deeltijdbanen bij helpen. Verder constateerde Jansen dat het vrouwen huis wel een emanciperende werking op andere vrouwenorganisaties heeft om dat veel activiteiten worden over genomen door plattelandsvrouwen, NVV-vrouwen, etc. lichting starten door het vertonen van discussiefilms. ,,Een ander vorm van integratie is het toelaten van ouderen in besturen waar over hen wordt beslist." Dit ligt op Texel volgens Nagtegaal zeer moeilijk. Ver zoeken aan besturen van bejaarden instellingen (Groene Kruis, verzorgings tehuizen etc.) om ouderen in de gele deren toe te laten, stuit op onwil en onbegrip" aldus Nagtegaal. Datzelfde geldt volgens hem ook voor de ge meente waar een norm van 70 jaar wordt gehanteerd voor het zitting mo gen nemen in commissies e.d. ,,De deskundigheid en de tijd is aanwezig en er wordt veelal over hun leven beslist." Loning zei hierop dat Nagtegaal ook aan integratie mee zou kunnen werken door in de toekomst voor de functie van sectiebestuurder bij de welzijnsstichting een ouder iemand te vragen. Speeltuintje Het dok van Hans Boom in Oude- schild ontving deze week een bijzonder schip: de Groninger driemaster Sepha Volaars, eigendom van Henk Wever uit Enkhuizen. Het uit 1910 daterende tra ditionele vrachtschip moest een niet alledaagse operatie ondergaan: er werd een extra kiel onder gezet waardoor de zeileigenschappen zullen verbeteren. Die kiel bestond uit een tevoren gemaakte staalconstructie (naar opme tingen die bij een eerdere dokbeurt waren gedaan) die er dinsdag onder werd gebracht. Dat was een precisiekarweitje dat uitstekend slaagde. De nieuwe kiel zal afgezien van enkele ruimten voor vuilwatertanks helemaal worden gevuld met beton. De bestaande ballast in het schip (grind) moest worden verwijderd. Door aanvullend constructiewerk zal de kiel een vloeiend verloop krijgen met de romp. Het karwei zal ongeveer een week vergen. De Sepha Volaars wordt door Henk Wever gebruikt voor charterwerk op Noordzee en Oostzee. De inrichting is geschikt voor groepen van ongeveer twintig personen. De schoener is jaren lang in gebruik geweest als een soort coaster, waarbij de masten waren ver wijderd. Henk Wever heeft het schip in oude luister laten herstellen. De Sepha Vollaars is 31 meter lang. De masten hebben een hoogte van 27 meter. Woensdagavond was de schoener te zien in het tv-programma Van gewest tot gewest, waarbij Henk Wever ver telde over de opleidingsmogelijkheden tot zeilschipper, waarbij hij is betrokken. De schoener Oudeschi/d. het dok van Boom in De onderkant van het schip. De uitstekende constructie is de nieuwe kiel, die aan voor- en achterkant nog een vloeiend verloop met de romp moet krijgen. Woensdag 3 juni wordt op Flevohof te Biddinghuizen een Nationale vak beurs voor schapenhouderij gehouden. Hier zal vrijwel alles getoond worden wat direct en indirect met de schapen houderij heeft te maken. Het bestuur van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting 'Texel' geeft de Texelse schapenhouders de mogelijk heid om deze dag gezamenlijk te bezoe ken. Om nu te weten hoe groot de be langstelling voor deze dag is wordt ge vraagd opgave te doen bij de heer J. Koolhof, tel. 02220-2780. Wel opgeven voor 30 april a.s. Activiteiten die deze dag speciaal de aandacht krijgen zijn: demonstratie van diverse technieken en handelingen; ten toonstelling van ruim 20 schapenrassen uit Nederland; hondentrail door de Nederlandse Border Collie club; hand en machinaal melken van schapen; wedstrijd in het schatten van het ge wicht van slachtlammeren en het be oordelen van karkassen; van wol tot warme trui. Het Nationaal kampioenschap Scha penscheren wordt deze dag op de Flevohof gehouden. Belangstellende Texelse schapenscheerders die aan deze wedstrijd mee willen doen kunnen zich opgeven bij het Proefstation voor de Rundveehouderij te Lelystad bij de heer L. Pelser, tel. 03200-22514. De Texelse Soprtraad houdt dit jaat op 30 april een wedstrijdloop en een recre atieloop. De bedoeling is om dit evene ment jaarlijks te herhalen, op verzoek van enkele atletiekbeoefenaars. De recrea tieloop is 5 km en de wedstrijdloop is 15 km. Wie medewerking wil verlenen kan zlchopgeven bij onderstaande personen. Inschrijven kan bij dezelfde personen gebeuren. Wedstrijdlopers zijn verplicht zich voor 25 april te laten inschrijven. Recreatielopers kunnen zich opgeven tot 18.45 uur (30 april) bij de start. Het in schrijfgeld bedraagt vooralle lopers f2,50 p.p. Te voldoen voor de start tegen ver krijging van het startnummer. Alle recreatielopers krijgen een blijven de herinnering. Datzelfde geldt voor de wedstrijdlopers maar hierbij komt een tijdvermelding en er zijn enkele prijzen beschikbaar. T.w. een 1e, 2e en een 3e prijs voor de snelste drie lopers. Tevens is er een wisselbeker voor de beste Texelse loper. Inschrijven kan bij: Peter Vos, p/a Raadhuis 02220-3041 toestel 239, of Kerkplein 6 OoStererid'. Joost BrobWer, Oranjestraat 14, Oosterend. De start is in de Waalderstraat bij het bord 'Bebouwde kom Den Burg' en de finish is op de Groeneplaats voor het raadhuis. De recreatieloop is van Den Burg naar De Waal en terug. Voor de wedstrijdlopers is de route Den Burg- Oosterend en terug. De wedstrijdlopers starten eerst (19.00 uur) en direct daarna de recreatielopers (19.05 uur). De recrea tielopers moeten vóór de wedstrijdlopers binnen zijn, t.w. uiterlijk 19.45 uur. Wie later komt, komt niet meer in aanmerking voor een herinnering. Route recreatielopers: Start, rechtsaf Waalderweg op (fietspad) bij het 'bosje' bijDeWaallinksde Bomendiekop. Om de kerk heen en links het Hogereind op. Tot het fietspad en daar weer richting Den Burg. Bij Den Burg linksaf de Waal derstraat in en rechtdoor tot op de Stenenplaats, daar weer linksaf tot de finish op de Groeneplaats (Controle stempel bij kerk in De Waal). Dienstencentrum Hoewel niet op de agenda vermeld hield bejaardenwerker Nico Nagtegaal ook een betoog over zijn werk. Er zijn wat problemen met het ministerie van CRM gerezen over realisering van het nieuwe dienstencentrum voor bejaar den. CRM is wel genegen subsidie te geven mits de oppervlakte van het nieuwe gebouw niet groter wordt dan het huidige onderkomen. Met deze voorwaarde wil de Stichting Voorzie ning voor Ouderen niet akkoord gaan. Er is nu een nieuw pakket van eisen voor CRM opgesteld waar hopelijk een posi tieve reactie op volgt. Iemand uit de zaal had zich erover verwonderd dat het bejaardenwerk niet in het dorpshuis is ondergebracht. Zij had begrepen dat dit op eigen verzoek van de ouderen is gebeurd. Nico Nagtegaal zei dat dit inderdaad het geval was, maar zelf was hij ook geen voorstander geweest van integratie in dit gebouw. „Onder leef tijdsgenoten hebben ouderen meer de gelegenheid om aan eigen emancipatie en ontwikkeling te werken. Uit eigen ervaring weet ik dat bejaardenwerk in buurt- of clubhuis veel moeizamer tot stand komt dan in een eigen onderko men", aldus Nagtegaal. De bejaarden werker zei ook dat integratie alleen lukt bij êêTi totale aanpak. Het Is echter niet mogelijk om bijvoorbeeld talencur sussen voor zowel jongeren als ouderen tegelijk te geven. Daarvoor zijn de ver schillen te groot. Wel is het volgens Nagtegaal noodzakelijk de niet-ouderen bewust te maken van de omstandighe den en leefwijze. Volgend jaar wil Nagtegaal met voor- Een Texelaar heeft dinsdag aangifte bij de politie gedaan dat zijn Jaguar in de nacht van maandag op dinsdag was aangereden op het parkeerterrein bij de Vogelenzang. In het rechtervoorspat- bord van de auto zat een flinke deuk. Ron Jansen gaf enige uitleg over de stand van zaken bij het Mensen Zonder Werk project. Op het moment zijn er op Texel ongeveer 425 werklozen. „Bin nenkort is één op de vijf personen van de beroepsbevolking werkloos", aldus Jansen. Hij constateerde een grote be hoefte aan cursussen overdag voor huisvrouwen. Jansen dat dat de VOV- sectie in de toekomst ook talencur sussen e.d. overdag kan organiseren. Ook kon hij meedelen dat het aanbieden van klusjes op gang begint te komen. Als voorbeeld noemde Jansen de reali sering van een speeltuintje bij de Bea- trixschool waarbij door een MZW-vrij- williger een plan en begroting is ge maakt. Als de plannen goedgekeurd worden, wordt deze speeltuin door MZW mensen aangelegd. Verder zijn er plannen voor het opzetten van kleine werkgelegenheidsprojecten, waarvan Jansen hoopte dat de commissie werk gelegenheid van de gemeente deze serieus zou bekijken. „In andere ge meenten is ook werk geschapen op deze manier. Weliswaar steeds voor één of twee mensen tegelijk, maar ook dat is belangrijk." Bijgaande foto toont een deel van de expositie slachtvee op de maandag ge houden Paasveemarkt in Den Burg. Velen namen deel aan een wedstrijdje, waarbij het gewicht van een der dieren moest worden geraden. Eén van de deelnemers (L. J. Garritsen) raadde het gewicht precies: 303 kg. Maar ook andere inzenders zaten er dicht bij. De burgemeester verrichtte de trekking. De tien beste inzendingen werden met rollades beloond; deze lekkernij zal door de betrokken slagers worden thuis bezorgd. De gelukkigen waren J. Moll uit De Cocksdorp, F. Kind van camping Gortersmient, R. M. Mantje uit De Waal, J. Bakker uit Den Hoorn, Peter Gerring uit De Koog, M H.Smit van de Oostkaap, L. J. Garritsen uit Eierland, mevr. A. Zijm uit Den Hoorn, mevr. J. Witte-Reij uit Den Burg en P. J. Verse- put uit Den Burg.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2