College zegevierde in goothoogtekwestie stras— College wil jeugdwerker speciaal voor rt Asiel Duitse jeugdgroep herdacht oorlog CDA hield de spanning erin Discussie- bijeenkomst over woningbouw Wereldnatuurfonds voor Plattelandsvrouwen Liam and Déirdre in de Scholerie IJDAG 17 APRIL 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 7 ek Ie De gemeenteraad heeft zich dinsdagaavond met 11 tegen 4 smmen geschaard achter het door B en W voorgestelde goot- logtebeleid in het buitengebied. Doorslaggevend was de houding n de CDA-fractie die tot het laatste moment twijfelde, maar [eindelijk in het collegestandpunt zoveel soepelheid meende te zien it niet werd meegegaan met de raadsleden die in een motie om een >othoogte van 4,50 meter voor bollenschuren en 6,50 meter voor rdappelbewaarplaatsen hadden gevraagd. lie soepelheid bestond daarin dat B W in hun laatste voorstel hadden m uitkomen weliswaar niet aan de isen van de landbouworganisaties te en voldoen, maar toch wel van het ns geldende maximum van drie ter te willen afwijken als een ontwerp rdt ingediend waarbij het gebouw op behoorlijke wijze in het landschap rdt ingepast. Nadat door het college s verklaard dat de intentie ernstig is )at willen we actief bevorderen", zei burgemeester) schaarde de CDA- ;tie zich unaniem achter B en W, en mde de tegen de door Daan Schilling i Texels Belang ingediende motie, fet was de tweede keer dat deze tie ter sprake kwam. In de raads- gadering van 10 maart was echter loten niet tot indiening ervan over te in en eerst het college in de gele- ïheid te stellen commentaar te geven met een behoorlijk voorstel te ko- n. Dat voorstel (waarover wij in een ige krant uitvoerig schrevenl wees de hoge muren af, maar zette de jr toch op een kier door de genoemde epele' passage. De voorstanders van luren met goten van ruim vier meter, p zes meter, vonden dat echter veel vaag en wilden dat het college peelt op de recente technische ont- (kelingen in de landbouw door geen emmeringen in de weg te leggen Dr de bouw van de meest econo- >che schuren. Bij het voorstel van college was op het laatste moment k nog een brief van de werkgroep idschapszorg gevoegd, waarin werd waarschuwd voor het landschapsbe- rf dat schuren met hoge muren jden veroorzaken. Uit de reacties >p bleek echter dat deze brief een erechts effect had. Dat de werkgroep ndschapszorg om schuren met lage ten vroeg werd als een bevestiging zien dat dergelijke schuren met de'Ëelangen van de moderne irarische bedrijfsvoering. Aan de twijfelachtige houding van de )A-fractie was het te danken dat de icussie waarin geen enkel nieuw zichtspunt naar voren kwam, toch n spannend verloop had. I Dynamisch landschap Als eerste verklaarde Daan Welboren |n het Pakt zich tevreden met het Sllegestandpunt, vooral in verband met recentelijk ingebouwde soepelheid feardoor de thans geldende maten niet Jilig meer zijn. Klaas Barendregt van de WD was In andere mening toegedaan. De be- Jhuldiging dat de voorstanders van fege goten uitsluitend economisch enken en geen rekening houden met e belangen van het landschap, pro- Berde hij te weerleggen door erop te [ijzen dat het landschap geen onver- nderlijk vast gegeven is. Altijd hebben Eranderingen in het agrarisch gebruik eranderingen van het landschap ver- przaakt. Nu ineens beschouwt men het jndschap zoals het er op dit moment jt als een ideaal waarin geen ver- fidering mag worden gebracht. Voor larendregt stond het allerminst vast dat Eranderingen automatisch verslechte- pgen zjjn als deze worden veroorzaakt bor artdere agrarische werkmethoden, tegendeel. Hij zag een duidelijke bppeling tussen natuurlijke en techni- Dinsdagavond 21 april wordt in lorpshuis De Oude ULO een discus- lleavond gehouden over de proble- Iten van de woningbouw. Vertegen woordigers van de gemeente (wet- loudor en ambtenaar huisvesting), (ASKO, de Woningbouwvereniging een makelaar zijn uitgenodigd om lun zegje te doen over dit onder werp en vragen de te beantwoor den van het publiek. Ook zal een tscussiefïlm vertoond worden. De avond is georganiseerd door de (SP, afdeling Texel en is bedoeld om je mogelijkheden en onmogelijkheden fen woningbouw op Texel van alle pnten te belichten. De organisatoren lellen uitdrukkelijk dat de avond geen jropaganda-bijeenkomst voor de PSP Lordt en verder ook niets met de jveede kamer-verkiezingen heeft uit te «aan. De film Bouwen in Westhof", lie vertoond zal worden heeft overeen- lomsten met de Texelse situatie. In de llm wordt de realisatie gevolgd van de louw van een groot aantal goedkope loningen op een kleine oppervlakte, lanvang van de bijeenkomst 20.00 uur. edereen is welkom. sche gegevenheden en verwachtte van het college erkenning daarvan omdat er anders geen sprake zou zijn van land schapsbehoud maar van koesteren van nostalgische gevoelens. Tijdsomstandigheden J. C. Dros sloot zich daarbij aan. Hij zei bovendien dat het inmiddels alweer tien jaar geleden is dat de belangen werden afgewogen die hebben geleid tot de thans in het bestemmingsplan opgenomen hoogtematen. Er is in de agrarische techniek inmiddels heel wat veranderd en daar moet rekening mee worden gehouden. De burgemeester wees Dros terecht door erop te wijzen dat het niet tien jaar maar vier jaar geleden is dat het plan werd vastge steld. De afweging heeft tot op dat moment kunnen plaatsvinden. Dros: „Maar toen zagen we het op het laatst allemaal niet meer zo scherp. Er was zoveel gepraat; dat plan moest nu eindelijk eens worden vastgesteld." Dros wees er nogmaals op dat de gemeente het mogelijk moet maken dat wordt ingespeeld op veranderingen die zich het bedrijfsleven in het algemeen voordoen en die niet allemaal lang te voren kunnen worden voorzien. Per soonlijk plagend aan het adres van de verschillende collegeleden signaleerde hij dat Nauta een pui aan zijn winkel heeft gemaakt, dat Van der Kooi zijn zaak heeft verbouwd, dat Blanken zijn woning heeft uitgebreid en dat in het raadhuis een kamertje voor de computer is gemaakt. Hij vond het goed dat dit allemaal mogelijk is geweest, want de strijdiq" tijdsomstandigheden hebben erom ge- nodemevrMgcl? "Örös vbnd het oneerlijk dat agrariërs niet de gelegenheid krijgen op een dergelijke manier in de pas te blijven lopen met de ontwikkelingen, vooral omdat de landbouw van grote eco nomische (export) betekenis is en met name Texel zijn vooraanstaande positie op dit gebied moet behouden. Draaiende burgemeester? Jan van Asselt van Texels Belang uitte het verwijt dat destijds beloofd is dat het bestemmingsplan zou worden aangepast als dat nodig zou zijn. Dat gebeurt dus niet, ondanks het feit dat de geraadpleegde deskundigen dat wel adviseren. Volgens hem speelde burge meester Engelvaart in deze ook geen fraaie rol. Hij zou zich aanvankelijk positief hebben uitgelaten over de ho gere goten maar daarvan nu zijn terug gekomen. Kwalijk vond Van Asselt het ook dat B en W een extra gesprek met de agrarische organisaties over dit on derwerp hebben geweigerd. Daan Schilling van Texels Belang zei geen vertrouwen te hebben in de 'soepelheid' in het B en W standpunt. Want in datzelfde standpunt is ook vertolkt dat de bedrijfsvoering door schuren met goten van hoogstens drie meter niet onaanvaardbaar wordt aan getast Schilling zag daarom geen en kele feitelijke verandering in het college standpunt en vroeg zijn motie van de vorige vergadering nu in stemming te brengen Ate Rienstra van het CDA hield de spanning erin door op te merken het te betreuren dat B en W zich niet hadden uitgesproken dat hogere goten van agrarische schuren economisch nood zakelijk zijn. Hij signaleerde tweeslach tigheid in het B en W standpunt en vond dat op Texel schuren gebouwd moeten kunnen worden zoals o.a. de heer De Ridder van het Kogerveld wil. Het CDA wilde echter dat het landschapsbelang een duchtig woordje meespreekt en dat een bouwplan aan landschappelijke eisen moet voldoen om voor goedkeu ring in aanmerking te komen. In ieder geval moet er voor degenen die willen bouwen, zo spoedig mogelijk duidelijk heid komen. Rienstra deed het voorstel om tijdens het jaarlijkse raadsreisje bollenschuren in andere delen van het land te bekijken en aldus vast te stellen wat door toepassing van bepaalde ma terialen en vormen mogelijk is. Burgemeester Engelvaart dacht dat men uit de problemen zou komen als de belanghebbende agrariërs en hun archi tecten het als een uitdaging zouden zien om een in het landschap passende en toch economisch practische schuur te bouwen. Het meegaan met wat in de motie Schilling was verwoord, leek hem niet bepaald in het belang van de duidelijkheid. Want met die uitspraak is het bestemmingsplan nog lang niet ge wijzigd en er kan ook niet door toe passing van artikel 19 op worden voor uitgelopen. Ter illustratie hoeveel tijd met een dergelijke procedure gemoeid kan zijn, wees de voorzitter op het feit dat kroonberoepen die thans tegen het bestemmingsplan lopen op zijn vroegst in 1983 zullen zijn afgehandeld. De burgemeester kon zich niet voor stellen dat hij de indruk heeft gewekt voorstander te zijn geweest van hoge goten. Hoogstens had hij tijdens ge sprekken in de wandelgangen over der gelijke ontwikkelingen elders gerept. Dat een laatste extra gesprek met de landbouworganisaties was geweigerd, was omdat het collegestandpunt toen al was bepaald. De mogelijkheid tot dis cussie over mogelijkheden die redelijk passen in het bestaande bestemmings plan, blijft open. In de tweede ronde kwamen geen vermeldenswaardige argumenten meer op tafel, of het zou de tip van Welboren moeten zijn om wat alternatieve bouw vormen te gaan bekijken zoals die waaraan onlangs in het tv-programma 'Oogst in beeld' aandacht werd besteed. De motie Schilling werd in stemming gebracht met het vermelde gevolg. ONDERLINGE ZIEKTEKOSTEN-VERZEKERING NOORD-HOLLAND-NOORD UA Emmastraat 45, 1814 DM Alkmaar Tel 072-118920 B en W willen een (tweede)jeugdwerker aan trekken, speciaal voor het open jeugdwerk in Den Burg. Ook is het de bedoeling de Stichting Open Jeugdwerk te subsidiëren in de huurlasten, ex ploitatielasten, organisatiekosten voor activiteiten en materiaalkosten. B en W stellen voor hier voorlopig maximaal ƒ20.000,— per jaar voor te reserveren. Met dit voorstel wordt een prioriteit die op de begroting van 1982 stond een jaar vooruit geschoven, op de vergadering van de commissie welzijn die dinsdag avond 21 april in het raadhuis wordt gehouden, zullen deze jeugdwerk voor stellen ter sprake komen. Het college zegt in het voorstel dat aan de commissie voor welzijnszaken zal worden voorgelegd, dat zo snel mogelijk gestreefd moet worden naar een maxi male functionering van het opsïn jeugd werk in Den Burg. Zowel het open Een groep jongens een meisjes van 15 tot 19 jaar uit het Duitse Altenbeken heeft een tiendaags bezoek gebracht aan ons eiland met als belangrijkste doel bezinning over vraagstukken van oorlog en vrede en herdenking van de geval lenen uit de Tweede Wereldoorlog. De groep is ervan doordrongen dat Duits land de verschrikkingen van de jaren 1939 1945'heeft veroorzaakt en dat het de plicht is van de Duitsers om zich reken schap te geven van de omstandighedem die daartoe hebben geleid met als doel herhaling te voorkomen. Het waren Evangelische jongeren, die onder leiding stonden van hun predikant P. Hinze. Deze komt sinds 1964 bijna jaarlijks op Texel waar hij veel mensen kent en daarom geen moeite had om met Texelaars kontakten te leggen voor vormende, maar ook ontspannende ac tiviteiten. De jeugdige Duitsers waren ondergebracht in jeugdherberg Pano rama en hadden in het bijzonder contact met leeftijdsgenoten te Oosterend waarmee enkele gezamenlijke ontmoe tingen waren georganiseerd. Ontvangst Op de derde dag van het bezoek werdl het gezelschap in het raadhuis ontvan gen door burgemeester Engelvaart. Daarbij werd openhartig en uitvoerig gediscussieerd over politieke zaken en werd ook het nodige uit de doeken gedaan over de samenstelling van de Texelse gemeenteraad en andere plaat selijke zaken. Vrij veel zorgen bleken de jongeren zich te maken over de moge lijke belasting van de verhouding tussen Nederlanders en Duitsers als gevolg van de oorlog. Het werd echter al snel duidelijk dat dit probleem voor hen groter is voor hun Nederlandse leef tijdsgenoten. Maar er moet wel rekening mee worden gehouden dat in de voor malige bezette gebieden emotioneel wordt gereageerd als politieke ontwik kelingen in het hedendaagse Duitsland tenderen in de richting van anti-demo cratie en nazisme. De Duitsers kregen te horen dat ze zich in ieder geval geen schuldgevoelens moeten laten aanpra ten, al is het goed dat men zich bewust is van wat er in het verleden is gebeurd. Aan het slot van de discussie overhan digde de heer Hinze aan burgemeester Engelvaart een wandbord van de ge meente Altenbeken als herinnering als mede een brief met de groeten. Op de vijfde dag van het bezoek maakte de groep een stille tocht naar de begraafplaats van de Georgiërs op de Hogeberg om de Russenoorlog te her denken die precies 36 jaar geleden in alle hevigheid woedde. Op de begraafplaats werd een krans gelegd met het opschrift 'nooit meer oorlog'. Overigens was inliet programma veel ontspanning ondergebracht: duinwan delingen, bezoek aan het NRC, wagen museum, uitgaan etc. Zondag werd een oecumenische kerkdienst bijgewoond waarin de heren Van Zijll Langhout en Hinze voorgingen. Op de terugweg naar Duitsland werd onder andere het Anne Frankhuis in Amsterdam bezocht. De Duitse jongeren tijdens hun stille tocht naar de begraafplaats van de Georgiërs. jeugdwerk als de scholierenopvang ver keren op dit moment in een crisis situatie." Het is de bedoeling om tot een duidelijk jeugdwerkbeleid te komen waarbij de aanstelling van een tweede jeugdwerker voor Texel per 1 september de eerste stap is. De jaarlijkse kosten voor een dergelijke kracht bedragen ƒ70.000, Voor dit jaar wordt ge rekend op een extra onkostenpost van ƒ35.000, Dit bedrag moet komen uit de post onvoorziene uitgaven. Het is de bedoeling dat de nieuwe jeugdwerker door de Welzijnsstichting wordt aangesteld in nauw overleg met de sectie jeugd- en jongerenwerk. Het sectiebestuur is volgens het college ook het aangewezen orgaan om de nieuwe kracht te begeleiden. Verder zal het werk dat de nieuwe jeugdwerker voor het SOJ gaat verrichten in overleg moeten gebeuren met de jeugdwerker voor heel Texel, Jan Kramer. Het college wil dat door de aanstelling van een tweede jeugdwerker 't Asiel op werkdagen va i 11.00 tot 17.00 uur open is voor scho lierenopvang. Verder zou het jonge rencentrum in het weekeinde open moeten zijn van 14.00-18.00 uur en van 20.00 tot 02.00 uur. Ook moet het mogelijk zijn om 't Asiel op twee werk dagen 's avonds open te stellen. Totaal zal het centrum 56 uur per week open zijn. Dat zijn uiteraard te veel uren voor één vaste kracht. Het college voorstel: „Natuurlijk zal de jeugdwerker niet al deze uren kunnen functioneren; maar wel mag van hem worden verwacht dat hij gedurende het merendeel van deze uren in het jongerencentrum aanwezig is en stimuleert dat op de overige uren vertrouwde vrijwilligers bij het beheer worden betrokken." Bar opbrengst Het college wil ook niet langer dat de SOJ afhankelijk is van een bar-op- brengst. Daarom zal er in het totale dorpshuis één centraal barbeheer moe ten komen. De SOJ kan dan drank inkopen (tegen verkoopprijs) bij de be heerder van het dorpshuis. Door deze maatregel vallen wel de totale SOJ inkomsten weg en daarom wil het college ook subsidie geven voor exploi tatie en organisatiekosten. Door het interim-bestuur van het SOJ is de con clusie getrokken dat 't Asiel vooral een jongerencafé moet zijn met opvang- functie en de mogelijkheid tot preten tieloos vermaak. Hier zal de taakom schrijving van de jeugdwerker bij aan moeten sluiten. Op de vergadering van de commissie welzijn die om 19.30 uur begint komt verder nog het voorontwerp meerjaren plan sociaal-cultureel werk en het on derzoek naar mogelijkheden voor bui tengewoon onderwijs op Texel ter sprake. Op uitnodiging van de Plattelands vrouwen komt op donderdag 23 april de afdeling Den Helder van het Wereld natuurfonds naar Texel om informatie te geven over haar werk. De avond wordt gehouden in de LTS-kantine en begint om 19.30 uur. Op deze voorlichtingsavond van het WNF zullen films vertoond worden over de Waddenzee en 'Het Oerwoud'. Ook is de 'Panda stal' aanwezig. Dit is een verkoopkraam met artikelen van het WNF waarvan de opbrengst ten goede komt aan het werk van dit fonds. Introducees zijn welkom en betalen ƒ2,50. Zaterdag 18 april vindt in de Scho lerie een optreden van het Ierse duo Liam en Déirdre plaats. De aanvang is om half negen en kaarten zijn te verkrijgen bij De Vlier in de Waalder- straat. Liam and Déirdre spelen tradi tionele Ierse volksmuziek. In de afgelopen jaren hebben ze toemees gemaakt door Ierland, Nederland, Zwitserland en Frankrijk. Hun optre dens op festivals, in folk-clubs en tijdens individuele concerten kregen een enthousiaste ontvangst. Ze hebben juist een geslaagde toemee door Frankrijk beëindigd. Hun repertoire bestaat niet alleen uit traditionele Ierse muziek. Ze spelen ook hedendaags Engels en Amerikaans werk. Déirdre komt uit een muzikale familie. Haar ouders moedigden haar aan zich al heel jong met muziek bezig te houden. Ze heeft zich jarenlang toegelegd op het opbouwen van een repertoire van prachtige Ierse songs en ontwikkelde een eigen levendige stijl van zingen. Instrumentaal speelt ze het ritme-gedeelte op de gitaar en de bódhrén and bones (Ierse drum). Liam leerde accordeon spelen toen hij zeven jaar was. Als kind trad hij op voor de Ierse radio en televisie en hij won wedstrijden in verschillende delen van het land. Door de unieke combi natie van instrumenten, hun stijl en de opvatting van de muziek, leveren Liam and Déirdre een verrassende bijdrage aan de hedendaagse folk-muziek.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 7