Over dubbelgangers en raadselzangers Van oude prenten en kaarten kun je vee! leren Gevonden en verloren voorwerpen Hans van der Klift: OEFENPOP VOOR RODE KRUIS Sociaal cultureel plan verkrijgbaar I nr>,ouwe" Tuinf/uiter VRIJDAG 17 AWW. 1N1 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (07228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741, over Texel niet zoveel meer te krijgen is. Hij is enige jaren bezig geweest de collectie voor deze tentoonstelling te vergaren, waarvan alleen de meer be kende afbeeldingen ook in zijn anti quariaat in de Weverstraat hebben ge hangen. Alles is verkregen voor het be zoeken van veilingen en het kopen van handelaren die daarvoor heel de wereld afreizen. Hans van der «lift is tijdens de openstelling van de expositie aanwezig om uitleg te geven bij het getoonde. Langzamerhand ben ik steeds meer geïnteresseerd geraakt in de achter gronden van de prenten. Aanvankelijk kijk je alleen of je iets mooi vindt of niet, maar na de interesse voor ver schillende procédés om een prent te drukken raak je ook verzeild in de Braams/uiper Zwartkop Op de mooie, zonnige dagen van de afgelopen tijd waren al weer heel wat zangvogeltjes te horen. Voor een groot deel waren dat nog onze standvogels (soorten die 's winters niet wegtrekken) zoals winterkoning en heggemus. De meeste zangvogels zijn echter trekkers en die zijn nog lang niet allemaal terug. Het is een misver stand te denken dat ze alle in het voorjaar in zo'n beetje dezelfde tijd weerkeren. Afhankelijk van het weer komen de eerste kleine bosvogeltjes rond het midden van maart terug. Dat zijn eigenlijk alleen nog maar de tjiftjaffen. In april, vooral in de tweede helft, komen meer soorten (fitis, grasmus, tuinfluiter etc.) en ook in mei vindt nog een voortdurende terugkeer plaats. Een spotvogel wordt bijvoorbeeld zelden voor mei gezien of gehoord. de tjiftjaf heel donkere tot zwarte poten en de fitis lichte. Maar er komen ook wel eens fitissen met donkere poten voor... Ringers die de diertjes vangen hebben er daarentegen geen enkele moeite mee. Ze kunnen de soorten heel gemakkelijk uit elkaar houden omdat de 'vleugel formule' verschilt. De slagpennen zijn niet even groot en ook is de grootte verhouding van de pennen verschillend. Oh ja, we hebben het ook over de zang. Die van de tjiftjaf kent natuurlijk ieder een. Het is een regelmatig, soms bijna tot vervelens toe herhaald 'tsjif-tsjaf, Het bezoeken van de (vierde) ver kooptentoonstelling van antiquair Hans van der Klift die momenteel in de ten toonstellingsruimte van het raadhuis wordt gehouden kan veel redenen heb ben. Interesse voor druk en tekentech nieken, belangstelling voor het kunst zinnige en creatieve aspect van prenten en kaarten of geïnteresseerd zijn in de geschiedenis achter het tentoonge stelde. Door middel van hondertwintig geexposeerde prenten en kaarten is het Hans van der Klift gelukt een periode uit de geschiedenis van Texel, Den Helder en Wieringen te laten doen leven, mede omdat achter elke plaat een 'verhaal' zit. Zoals bekend is Van der Klift ge specialiseerd in topografische kaarten en decoratieve oude prenten. Illustraties over Texel zijn daarbij primair, maar de laatste jaren is Van der Klift zich ook gaan interesseren voor de afbeeldingen rondom Texel. De antiquair stelt dat levensomstandigheden van de makers en de overeenkomsten of verschillen in weergave van bepaalde gebeurtenis sen." Oorlogstrijd Van der Klift heeft in de expositie een zekere onderwerpverdeling aangebracht Zo is een wand ingeruimd voor af beeldingen van een oorlogsstrijd die nooit is gevoerd nl. de landing van de Engelsen en de Russen bij de kust van Den Helder om de Franse overheersers te verdrijven. Deze oorlog is nooit gevoerd omdat de schepen van de be vrijders vast raakten in het ijs. De Franse tekenaars maakten hier echter geen punt van en maakten zeer suggestieve etsen, hout- en ijzer gravures waarin de overwinning werd weergegeven. Een flink deel van de tentoonstelling is ingeruimd voor oude prenten en kaarten van Den Helder. Bijzonder aardig is Het Rode Kruis Texel beschikt sinds kort over een zg. reanimatie- pop, waarmee instructie kan wor den gegeven aan mensen die zich willen bekwamen in reanimatie- technieken. De pop is afkomstig van de Nederlandse Hartstichting en werd maandagavond officieel overgedragen aan de Rode Kruis afdeling, tijdens een matig bezoch te voorlichtingsavond die door de Hartstichting werd verzorgd in de I L TS-kantine. Met de reanimatie- cursussen is inmiddels een begin gemaakt. Op de foto mensen van het Rode Kruis en Hartstichting bij de pop. Gevonden: bruine portemonne inh. 7250, dameshorloge merk Telstar; zwarte linker handschoen; blauw-rood geruite pet; plastic tas inh. sportbroek en shirt; bruine brillekoker inh. bril met kapot glas en lippenstift; gele kanarie; bankbiljet 100, bos sleutels 8 stuks; bankbiliet 25. bruine portemonnee inh. 28 gulden en sleutel 'Apollo'; bruin lederen dameshandschoen met bont; hondenriem; bankbiljet 25 gulden; zil veren ring met 5 steenties: 2 b.b. 25 en 1 b.b. 10, en 1 b.b. 5,-; polskettinkje met rode kraaltjes. hierbij een drietal zogenaamde 'Kermis- wenschen' (houtsnede). Deze afbeel dingen met vrolijke gedichten werden in vroeger tijd verkocht door kermislui om de vreugde rond dit gebeuren te onder strepen en uiteraard om iets te verdie nen. Loodsen In de tentoonstellingsruimte hangt verder een 'ordonantie' ook wel 'Pla- caet' genoemd die verhaalt over een ruzie over verdeling van de opbrengsten tussen de loodsen van Vlieland en Texel in 1780. De tekst op het aanplakbiljet geeft een wat naieve oplossing voor dit meningsverschil; samenwerking tussen de twee groepen loodsen was gewenst en het geld moest eerlijk verdeeld wor den. Zo is er over elk van de hon derdtwintig platen en prenten wel iets te vertellen. Ook de landkaarten en zee kaarten hebben een eigen geschiedenis en het is aardig om verschillende uit voeringen van één kaart te vergelijken. Dergelijke onderzoeken zijn een 'must' voor de echte verzamelaar. Voor deze groep zijn afbeeldingen in wissellijsten opgehangen zodat het kostbare bezit opgeborgen kan worden in de 'eigen' map. Houtgravure De prijzen van het gebodene varieren sterk, mede doordat Van der Klift een breed gebied van jaren bestrijkt. Om maar eens wat te noemen; voor 775, heeft men een houtgravure uit 1882 voorstellende een gezicht op Nieuwe- diep. Een handgekleurde kaart uit 1773 kost 7240, Het enige olieverfschilderij Verloren: zwarte suede pet; bruine portemonnee inh. 15, en Amro betaal- pas; blauwe adidas sporttas inh. blauwe broek en blauwe handdoek; portemon nee inh. verzekeringsbewijs bromfiets JJW 818; sleutels in groen leren mapje; muts en sjaal, blauw gebreid; PTT legi timatiebewijs; groene welpenpet; zwart etui inh. rijbewijs en uittreksel bevolking; sleutels merk Joure; wit gouden ring inscriptie'Ineke 22-10-77'; plastic tas inh. zwarte sportbroek en 1 paar blauw/witte sportschoenen; Zundapp contactsleutel; bruine portemonnee inh. strippenkaart en 28 gulden; bruine portemonnee inh. ongeveer 5 gulden en pasfoto's en strip penkaart; zwarte portemonnee inh. 25,— opschrift 'Clock-house-jano'; gouden ketting met gouden vijfje; Junghans quartz horloge; zwarte lange trainings broek; bruine portemonnee inh. 35, en betaalpas; rood-blauw geruite poncho; zwarte damesportemonnee inh. 2 foto's en giropas; pakjes bietenzaad; jongens judopak; zwarte wollen sjaal; 1 paar motorhandschoenen, zwart, oranje, rood streep; gebr. witte linnen tas, div. artikelen als inhoud; 2 kromme pijpen, merk Petersun; bruine portemonnee inh. 100 gulden en giropas en bankpas; Rijbewijs BE t.n.v. Duit-Brommersma; wit-bruine portemonnee met merkje 'leeuwenkop'. Het sociaal cultureel plan van de gemeente Texel is voor belangstellende personen of verenigingen verkrijgbaar bij de afdeling culturele zaken op het raadhuis. Het kan hier ook telefonisch aangevraagd worden (tel. 3041 Op 7 mei wordt een openbare hoor zitting over het sociaal culturele plan ge houden. Die begint om 20.00 uur in de Wielewaal in De Waal. (te koop voor 73750, op de expositie is tevens een kleine trots van Van der Klift. Het is gemaakt door Mr. Dr. Reinier Sybrand Bakels die in 1873 in Den Hoorn is geboren en in 1956 een flinke collectie schilderijen over Texel heeft nagelaten. Een deel van die collectie is in het bezit van de gemeente Texel. De verkoopstentoonstelling is tot en met 24 april op werkdagen geopend van 9.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur. Het is ook niet waar dat alle exem plaren van één soort in een korte periode bij ons arriveren. Tussen de aankomst van de eerste en de laatste kunnen vele weken verschil liggen. Zo arriveren de laatste spotvogels, om deze soort maar weer als voorbeeld te noe men, pas in de loop van juni. Een 'late soort' als de Bosrietzanger verschijnt zelfs zelden voor eind mei en kan in de loop van de hele maand juni nog op duiken. Zang als herkenning tsjif-tsjaf'. Er zijn nog een paar groepen zangvogels die veel van elkaar weg- hebben. Bijvoorbeeld de grijsbruine soorten van het geslacht dat naar de mooie naam Sylvia luistert (zie de af beeldingen) en dé meer bruingele riet zangers en karekieten. Ze blijven echter alle (vrij) gemakkelijk aan de zang her kenbaar. Raadselzangers In de jaren zestig werd in een aantal achtereenvolgende jaren in een bos in Drente een merkwaardige zang ge hoord. Het vogeltje, in één jaar zelfs twee, zong hoog in dicht bebladerde bomen en was dus slecht te zien Wel kon men vaststellen dat het een soort was die tot het geslacht 'Phylloscopus' behoorde. Een geelgroen diertje, familie van onze fitis en tjiftjaf. Kenners werden er bij gehaald en men stelde vast dat het een grauwe fitis moest zijn. Een broed- vogel van noord-oost Europa die zich in westelijke richting uirbreidt en nu ook in Oost-Duitsland broedt. Toch waren er twijfels, niet alles klopte. Er werden ge luidsopnamen gemaakt en daarvan so- nogrammen. Daarbij wordt het geluid op papier weergegeven als een soort grafiek en wel zo dat het volume, de kracht, van het geluid wordt afgezet tegen de tijd. Dat maakt de geluiden van verschillende exemplaren van een soort precies vergelijkbaar. En wat bleek? Inderdaad, het waren helemaal geen grauwe fitissen. Dat wil zeggen het sonogram kwam niet overeen met dit van een echte grauwe fitis uit o.a. Finland. En het gekke was dat het geluid van deze Drentse zangers op geen enkel ander geluid leek, zelfs niet van soorten uit Midden- en Oost-Siberië (waar nogal wat verwante soorten voorkomen). Tientallen ornithologen hebben zich er mee bezig gehouden, maar zover ik weet is men er nog steeds niet achter wat voor soort vogel daar zat te zingen. Was het een of andere kruising of een exemplaar met een sterk afwijkend dia- lekt? Sindsdien spreekt men over het geval van de 'Drentse raadselzangers'. En zo blijkt dat zelfs in ons land nog steeds vogels zijn te ontdekken die eigenlijk niet bestaan! Adriaan Dijksen vele jaren ervaring. Dat merkte ik vorige week nog toen 's avonds laat een vogel over De Koog naar het noorden trok die regelmatig een heldere roep liet horen. Ik had het geluid nog nooit eerder gehoord en weet dus nog steeds niet wat het geweest is. De zang van de meeste bosvogels kan men zich in een paar jaar tijds wel eigen maken. En dan wordt het een stuk makkelijker om alle soorten op naam te brengen. Zien is dan niet meer nodig. Het inventariseren, het tellen dus, van de broedvogels van het bos, berust dan ook zeker voor zo'n 98% op zang- en andere geluidswaar nemingen. Fitis Na de veldleeuwerik is het algemeen ste zangvogeltje op Texel de fitis. Maar hoeveel Texelaars kennen hem eigen- Grosmus paar fitissen tegen 245 paar winter koninkjes. In 1980 bedroegen die aan tallen respectievelijk 378 en 127. Het is altijd moeilijk de zang van een vogel te omschrijven. Toch wil ik het voor de fitis proberen. Het liedje is niet erg luid, maar wel vloeiend en muzikaal. Het begint met enkele hoge, snelle tonen, wordt dan wat langzamer en naar het einde weer vlugger. Dat einde bestaat uit een weemoedig, in toon aflopend 'soe-iet-soe-iet-oe'. De fitis is maar een klein, tenger en weinig opvallend diertje, ongeveer zo groot als een pimpelmees. Hij is helemaal bruingelig of licht geel groen, op de onderdelen wat lichter van kleur. Alleen aan z'n zang is hij eigenlijk goed te herkennen want de fitis heeft een dubbelganger: de tjiftjaf. Deze soort ziet er nagenoeg eender uit. Alleen heeft Ik heb al verscheidene namen van zangvogeltjes genoemd en kan me voorstellen dat veel lezers deze soorten niet of slecht kennen. Dat is ook niet verwonderlijk. De diertjes laten zich in het dichte struikgewas of in dichte boomkruinen niet gauw zien. Daarom denkt men al snel dat ze allemaal op elkaar lijken. Voor een paar 'dubbel ganger-soorten' gaat dat op, maar ver der is het eigenlijk niet eens waar. Het is echter de grote kunst de beestjes goed te zien te krijgen I Voor de wat meer gevorderde vogelaar is het zien van de vogels trouwens helemaal niet zo be langrijk meer. Elke soort heeft zijn eigen geluid. Niet alleen een herkenbare zang, maar ook een eigen alarm-, waarschu- wings- en lokroep. Iedere soort heeft zijn eigen 'taal'. Werkelijk èlle geluiden van èlle soorten goed kennen vereist lijk? Ik denk maar weinig. Toch komt hij nagenoeg overal voor: natuurlijk in de Dennen en verder in allerlei windsingels, ook op bungalowterreinen, in erfbe- plantingën, in grote tuinen en noem maar op. In het begin van de jaren zeventig telden en schatten we het totaal aantal paren op tenminste dui zend. In het Texelse bos is het de meest algemene zangvogel. Zelfs voor de strenge winter waren er in het bos meer fitissen dan winterkoninkjes. In 1976 365

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 9