(jroen '2warts cJéxels in het Bedenkingen tegen nieuwe jeugdleider 7adeits i a I Een dank voor de Texelse tolerantie Permanente expositie russenoorlog In één keer goed,voor jaren! Aanrijdingen Rijkssubsidie fietspad Krimweg TESO-personeel vond het welletjes Fietsen vermist Texel in trek bij paastoeristen ff MM /xanE 94e JAARGANG NR. 9571 TEXELSE VRIJDAG 24 APRIL 1981 COURANT j Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. [Voor advertenties, abonnementen, etc.: t Langeveld De Rooy B.V., j Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso: los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25,01.742; NMB nr. 67.34.60.398. I Het ziet er niet naar uit dat het plan van B en W om op Texel een tweede jeugdleider aan te stellen, zonder slag of stoot door de gemeenteraad zal komen. In de dinsdagavond gehouden vergadering van de commissie voor welzijnszaken werden nogal wat bezwaren vernomen. Die golden onder meer het feit dat met de benoeming van deze jeugdfunctionaris een enorm bedrag is gemoeid: jaarlijks ca. 790.000,— aan salaris en bijkomende kosten. En dat terwijl slechts een groep van enkele tientallen jongeren van deze jeugdwerker zal 'profiteren'. De commissieleden die voorstander waren van de tweede jeugdwerker vonden echter dat de problemen onder een bepaalde categorie jeugd ernstig genoeg zijn om deze kostbare aanpak te rechtvaardigen, hoewel succes uiteraard niet kan worden gegaran deerd. „Als maar één of twee jongeren op deze wijze kan worden gered, is het geld al goed besteed", zo werd gezegd. Een jeugdwerker die zich in het bij zonder bezig houdt met de opvang van 'moeilijke' jongeren en aldus een bijdra ge levert aan het terugdringen van de criminaliteit, is volgens B en W dringend noodzakelijk. Hij zal worden belast met de opvang van scholieren en werkloze jongeren in 't Asiel en met het orga niseren van jeugdactiviteiten in de weekends, totaal 56 uren per week. Zolang mag de man niet werken, zodat een deel van de tijd vrijwilligers een deel van het minder 'moeilijke' werk zullen moeten overnemen. Tijdens de vergadering van dinsdag avond werd enkele malen benadrukt dat de taak van de jeugdleider bijzonder zwaar zal zijn. Het is zo ongeveer het moeilijkste soort van maatschappelijk werk dat men zich kan voorstellen. Vandaar dat een hoog gekwalificeerde kracht nodig is waarvoor een salaris van ongeveer 770.000,— is geraamd. Erva ringen in andere plaatsen wijzen uit dat zo'n jeugdwerker soms al na een jaar afknapt of naar elders solliciteert. Heroïne en Cocaïne De huidige jeugdwerkbegeleider Jan Kramer legde in de vergadering uit dat de jongere jeugd (tot 16 jaar) straks weer in de Witte Burcht opgevangen moet kunnen worden. Ook daar ligt het werk momenteel stil. De ouderen moe ten welkom zijn in 't Asiel en daar een willig en deskundig oor kunnen vinden voor hun vaak ernstige problemen. Een groot deel van deze jongeren zou anders uitsluitend zijn 'overgeleverd' aan com merciële discotheeks e.d. Kramer ver telde dat de behoefte aan een eigen ver trouwd onderkomen door de oudere jeugd zelf als zeer urgent wordt gevoeld. Het blijkt ondermeer uit pogingen om in gekraakte huizen een eigen home te stichtenJan Kramer heeft zelf al enige tijd een spreekuur voor jongeren, maar volgens hem is dat lang niet voldoende en is een extra kracht nodig om te helpen of door te verwijzen naar maat schappelijk werk, etc. Verontrustende symptomen van het Texelse jeugdpro bleem zijn het toenemend gebruik van (hard) drugs zoals heroïne en cocaïne en van inbraken. Het jeugdwerk moet helpen voorkomen dat deze jongeren blijvend in de criminele hoek verzeild raken. (Advertentie I.M.! Knlkarmschermen Door de bijna horizontale stand van het scherm ideaal terrasscherm (overal stahoogte) bediening d m v slinger of elektromotor Vraag gerust documentatie Zadelts B V. Texel 02220-3865 B.G.C. Purmerend 02990-24601 Wethouder Fridt Blanken zei dat B en W de wenselijkheid van het door Kramer bepleite professionele jeugdwerk ten volle onderschrijven en dat het finan cieel functioneren van dit jeugdwerk niet afhankelijk mag zijn van drank verkoop. Het gaat inderdaad veel geld kosten, maar dat is nu eenmaal de consequentie van het erkennen van de noodzaak. In tegenstelling tot wat de sectie jeugd- en jongerenwerk van de welzijnsstichting heeft bepleit, willen B en W de scholierenopvang in 't Asiel pas met ingang van het nieuwe schooljaar van start laten gaan. Direct (ten koste van ƒ3525, beginnen is welliswaar wenselijk, maar voor die paar zomer maanden nauwelijks de moeite waard. Beter kan wat later worden begonnen en dan meteen helemaal goed. De heer N. C. Barendregt van de VVD had ernstige twijfels. Wie constateert eigenlijk de behoefte aan deze vorm van open jeugdwerk en hoe groot is de groep waarvoor het is bedoeld, zo vroeg hij zich af. Jan Kramer schatte het aantal in aanmerking komende jongeren op veertig tot vijftig. Daaronder zouden zich ca. twintig echte probleemgevallen bevinden. De vooruitzichten op langere termijn zijn allesbehalve geruststellend: er zit groei in. Recente overheidsmaat regelen (zoals het intrekken van subsidie voor aanvullend werk als helmplanten) hebben het probleem nog verergerd. Het aantal jongeren dat niets om han den heeft en 's middags, 's avonds en 's nachts aan de straat is overgeleverd, wordt groter. De heer C. van Trigt, directeur van de sociale dienst, kon dat laatste bevestigen. Ook hij zag de toe komst somber in. Tijdens de discussie werd duidelijk dat de jeugdopvang ook 's nachtsdus na de sluitingstijd van de gewone horecabedrijven moet functioneren. Naar aanleiding van een vraag van Barendregt zei Jan Kramer weinig ver trouwen te hebben in de waarde van opvang in de commerciële bedrijven. Een probleem bij de professionele op vang is wel dat de problemen waarmee Mede als gevolg van de Paasdrukte deden zich op de Texelse wegen wat meer aanrijdingen voor dan gewoonlijk. In geen der gevallen was de afloop ernstig. Op het kruispunt Oosterweg-Oost raakten twee Texelse automobilisten elkaar in de flank waarbij materiele sr-hade ontstond. Oorzaak was dat een van hen de bocht te ruim nam. Vrijdag deed zich op de Pontweg een aanrijding voor tussen een Mercedes van een Duitse toerist en een Opel van een Texelaar. Laatstgenoemde wilde linksaf slaan om het erf van zijn woning op te rijden. Daarbij werd hij geramd door de achteropkomende Duitser. Er ontstond vrij aanzienlijke materiele schade. Een 18-jarige motorrijder uit De Waal werd van achteren aangereden toen hij op het kruispunt Waalderweg-Bomen- diek voorgesorteerd stond om een te genligger voor te laten gaan. De achter opkomende 24-jarige automobilist (af komstig uit Oosterend) heeft de motor blijkbaar te laat opgemerkt. De Waalder jongeman moest zich met rugklachten onder doktersbehandeling stellen, maar het viel gelukkig nogal mee. Maandag botsten op de Tjakkerstraat in Den Burg een Simca en een Toyota, beiden van Texelaars. De Simca be stuurder reed achteruit en botste tegen de geparkeerde Toyota. Plaatschade was het gevolg. de jongelui zitten nogal uiteen lopen en dat de betrokkenen niet bepaald een homogene groep vormen, die niettemin toch in één ruimte zal moeten worden opgevangen. Een goede kracht zal deze handicap echter de baas kunnen. Barendregt twijfelde er aan of de beroepsjeugdleider wel een redelijk af doende remedie is. Hij voelde meer voor een bredere opzet van het Mensen Zonder Werk project waardoor de pro bleemjongeren op zinnige wijze aan het werk kunnen worden gehouden. Wet houder Blanken zag daar geen heil in, maar hij erkende dat de resultaten van het werk van de jeugdwerker moeilijk zullen zijn te meten, laat staan te voor spellen. Ouders De heer J. C. Dros had veel moeite met de kostbare van overheidswege aangedrage oplossing van het jeugd probleem. Hij zag gemakszucht van de ouders als een der oorzaken en zou daar de activiteit liever op gericht zien. Ouders kunnen hun kinderen niet aan een touw houden, maar wel aan een elastiek." Verder zag hij het als een probleem dat de jeugdwerker veel kost bare overuren zal moeten maken. In ieder geval achtte hij de enorme kosten onverantwoord, gezien het kleine aantal jeugdigen waarvoor de jeugdwerker is bedoeld. Daan Schilling waarschuwde dat men voorzichtig moet zijn in het oordeel over de opvoeding van andermans kinderen. „Mijn kinderen vermaken zich zinvol zonder de hulp van jeugdleiders en scholierenopvang, maar in andere situ aties kan die hulp wél noodzakelijk zijn." Toch vond ook Schilling de door het college voorgestelde oplossing 'wankel en niet sluitend'. Een deel van de tijd zal zo'n man niet beschikbaar kunnen zijn en dan zullen de jeugdige cliënten toch zijn aangewezen op vrijwilligers. Schil ling was enorm geschrokken van het 'minister salaris' voor de jeugdwerker. Hij dacht dat het voor minder moest kunnen. Spreker vond het merkwaardig dat vrijwilligers nu ineens goed genoeg worden geacht voor het geven van hulp aan jongeren, terwijl over vrijwilligers- hulp geen goed woord werd vernomen toen men op deze wijze het personeels vraagstuk van de openbare bilbiotheek wilde oplossen. Een ander bezwaar van Schilling was de moeilijkheidsgraad van het jeugdwerk. „Dit is werk dat bijna niemand aankan. De kans op mislukking is enorm." Voldoende gecompenseerd Antwoordend op diverse vragen leg de Jan Kramer uit dat de CAO voor wel zijnswerkers voorziet in overurenrege- ling. Werken buiten de normale uren wordt voor lief genomen. Het totale salaris wordt geacht voldoende com pensatie daarvoor te zijn. Dat een deel van de tijd vrijwilligers het werk moeten doen, is gebruikelijk in dergelijke jonge rencentra en stuit niet op problemen omdat de professionele man altijd in de buurt is, al is het niet altijd op hetzelfde moment. Met enig 'kunst- en vlieg werk' (zoals het inzetten van bijv. dienstweigeraars) is zo'n centrum best te runnen. De aan mislukking verbon den risico's kunnen worden beperkt door een langdurige proefperiode. Het zou mogelijk zijn te besluiten tot tijdelij ke aanstelling gedurende bijv. een jaar. J. C. Dros zei dat een jeugdwerker die elke avond en nacht bezig is met in spannend luister- en begeleidingswerk, echtscheiding riskeert. Of het zou een vrijgezel moeten zijn. Daan Welboren, warm voorstander van de door B en W bepleite jeugdwerkaanpak, merkte op dat dit voor veel meer beroepen geldt. De jeugdwerker zal alleen goed func tioneren, ook persoonlijk, als hij weet te delegeren. De vergelijking met de bi bliotheek gaat mank. Van vrijwilligers bij het jeugdwerk wordt geen specifieke deskundigheid vereist. Het komt aan op menselijkheid, wijsheid en willen luiste- (lees verder pagina 2) Voor het fietspad, dat aangelegd zal worden bij de Krimweg, ont vangt de gemeente Texel een rijks subsidie van 75%. Dit werd dinsdag middag meegedeeld tijdens de ver gadering van de commissie openbare werken. De totale kosten van het fietspad bedragen rond de 7287.000,—. Hiervan neemt het rijk dus nu 7215.000,— voor haar rekening. Het geld komt uit de pot voor aanvullende werken ter bestrij ding van de werkloosheid. Er ontstond dinsdag enige ontevre denheid op de veerhaven onder de toeristen die naar huis wilden. Hoewel de wachttijden nog zo'n drie uur be droegen meerde de reserve boot om vijf uur af en kwam verder niet niet in de vaart. Volgens het hoofd van de nautische dienst van de TESO, de heer Bloem, kwam dat door een groot aantal over uren dat het TESO personeel door de drukte had gemaakt. Op tweede paas dag was het enorm druk met naar huis gaande bezoekers. De ploeg van de reserveboot is die dag van 13.25 uur tot 23.45 uur in touw geweest. Dinsdag was de ploeg alweer om acht uur pre sent om door te werken tot 17.00 uur. Volgens Bloem was de planning niet helemaal berekend op de werkelijkheid. Men had dinsdag niet zo'n groot ver voersaanbod verwacht. Het feit dat de reserveboot uit de vaart werd genomen heeft geen invloed gehad op de dienst regeling. Toen de laatste boot om negen uur van Texel vertrok stonden er geen auto's meer te wachten. Het aantal diefstallen van fietsen neemt toe. Bij de politie werd aangifte gedaan van vermissing van een bruine Burgers herenfiets, een bruine Gazelle herenfiets en een blauwe Gazelle da mesfiets. De afgelopen paasdagen is het op texel drukker geweest dan vorig jaar met Pasen. Dat is de indruk die zowel bij de VVV op Texel als bij de TESO bestaat. Gedurende het paasweekeinde konden toeristen die niet van te voren een kamer hadden geboekt moeilijk onder dak geholpen worden, in sommige ge vallen konden mensen worden ge holpen met een bungalowtje of een appartement maar de vakantiegan gers die op een hotelkamer hadden gerekend hadden vaak geen linnen goed bij zich. Alle hotelkamers, logies met ontbijt en het merendeel van de bungalows en appartemen ten zaten vol. De extra paasdrukte kwam ook tot uiting op de cam pings. Veel kampeerders werden gesignaleerd op camping De Luwe Boshoek en ook de campings van de Recreatiestichting Texel maak ten een goed bezette indruk. Op het Kogerstrand waren meer dan dui zend kampeerders, op Loodsmans duin ongeveer 750 en ook op cam ping Om de Noord stonden enkele honderden tentjes. Over het alge meen dus meer dan tweeduizend overnachtingen bij de RST. Cam ping Het Woutershok van Staats bosbeheer trok eveneens de nodige gasten. Voor de TESO waren de paas dagen weer bijzonder druk. Op tweede paasdag toen er een mas saal vertrek van gasten was, ont stonden wachttijden tot vier uur en werd tot half twaalf 's avonds ge varen. Het laten varen van extra boten kon de overige dagen in redelijke mate voorkomen worden. Opvallend is ook dat het weekeinde voor pasen veel toeristen naar Texel kwamen. In het totaal werden in dat weekeinde 2767 auto's naar Texel vervoerd tegen 1770 vorig jaar. Ge durende de paasdagen zelf kwamen 4950 auto's naar Texel tegen 4491 vorig jaar in dezelfde periode. Ook in de doordeweekse dagen was het verkeer naar het eiland toe wat intensiever dan vorig jaar. Mevrouw Boon start de video-epperatuur en opent daarmee de permanente expositie. „Het is bewust een sobere tentoon stelling. Het is een memoriam. Een dank voor Texelse tolerantie, en roep tot de levenden opdat het mensdom eens wat wijzer worden zal." Deze woorden sprak burgemeester J. Engelvaart bij de ope ning van de permanente expositie over de russenoorlog die de titel 'Texel, het vergeten slagveld' meegekregen heeft in het Maritiem museum in Oudeschild. De 82-jarige mevrouw C. Boon-Verberg uit De Cocksdorp verrichtte de opening door de video apparatuur te starten waarna voor de tachtig genodigden een gedeelte van de NOS documentaire 'Sondermeldung Texel' te zien was. De plechtigheid zelf was ook vrij sober gehouden. Alleen burgemeester Engel vaart hield een korte toespraak en Theo Timmer bood een exemplaar aan van het door zijn uitgeverij uitgebrachte boekje 'Opstand der Georgiërs'. Van het openingsgebeuren werden opnamen gemaakt door de cameraploeg van Dick van Reeuwijk (maker van de documen taire 'Sondermeldung') die tweede paasdag, voorafgaand aan de herhaling van de documentaire, zijn uitgezonden. De tachtig personen die zaterdagmid dag bij elkaar waren om de opening bij te wonen vertegenwoordigden een groot aantal groeperingen. De gemeen teraad was aanwezig evenals het be stuur van de Stichting Texels museum en mensen van de werkgroep Maritiem museum. Ook Texelse medewerkers van de documentaire gaven acte de presence. De voormalige bemanning van de reddingboot 'Joan Hodshon' was er en de maker van de documen taire Dick van Reeuwijk. De heer Van Lier vertegenwoordigde met zijn secre taris het Comité Viering Bevrijding 1980 en namens het ministerie van CRM waren ook twee vertegenwoordigers afgevaardigd. Namens de Russische ambassade waren de culturele attaché de heer Lotushinski en de heer Vsevolo- jky, landbouwattaché, aanwezig. De Russische ambassadeur V. S. Tolstikov had de uitnodiging om bij de opening aanwezig te zijn geweigerd, omdat hij wederom niet via Den Helder mocht reizen. De wel aanwezige Russische vertegenwoordigers kwamen dan ook 'traditioneel' met de politieboot via Den Oever. Burgemeester Engelvaart, die in het verleden al eens te kennen heeft gegeven deze situatie belachelijk te vinden, maakte in zijn toespraak een smalende opmerking over de gedwon gen reis met de politieboot. „Ik betreur het dat u beiden geen gebruik kon maken van de goede openbare ver keersverbindingen, doch was aangewe zen op een overigens voortreffelijke rijkspolitieboot vanuit Den Oever." De nieuwe videozaal van het Maritiem museum was duidelijk te klein voor alle genodigden. Het werd dan ook een overvol gebeuren waarbij een deel van de mensen gedwongen was de officiële opening af te wachten in de tentoon stellingsruimte naast de videozaal. Aandacht Dat de NOS wederom aandacht (door vertoning van de opening op de TV) voor de 'nasleep' van de russenoorlog had ligt in het feit dat de vertoning van Dick van Reeuwijks documentaire heeft geleid tot het stellen van kamervragen van de kamerleden Van Thijn en Voogd over mogelijke psychische last die de Texelaars na de oorlog ondervonden wegens hun steun aan de Georgiërs en de hinder die de hulpverleners na de oorlog zouden hebben gehad wegens vermeende pro-Russische gezindheid. Ook vroegen beide kamerleden destijds aan de minister-president of er voor Texelaars geen blijk van waardering afkon voor hun aandeel in deze Geor- gisch-Duitse strijd. Dit blijk van waar dering is er nu gekomen mede door bemiddeling van het Comité Viering Bevrijding 1980. Dit comité stelde ook (lees verder pagina 2) (Advertentie I.M.) TAXI- EN TROUW AUTOVERHUUR ilh«lmlnalaan 4-6 d«n I

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1