,en'etc-: uroen Zwarts /exeis tn wei waru> Sportraad van start met jeugdvoetbalplan Eremedaille in goud voor mevr. Jonker n 1 A Georgiërs gaven prachtig beeld 1 &N Franse televisie filmt op Texel 7 ZILVER VOOR DE HEER POSTMA Extra mogelijkheden gasaansluitingen nog onzeker lain Mackintosh in de Scholerie edactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, rits Beutick Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en J 1 I Verschijnt dinsdags en vrijdags. lans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. a+/\/i+x% 11/^1 -*•»"ƒ" 1/3 "V t* f U l/l 01 1/1/11*1" Postgiro 652. Abonnementsprijs 13,80 p 'ostbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. -J Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De Stichting Texelse Sportraad heeft een 'jeugdvoetbalplan' pgesteid. Daarbij is een professionele kracht betrokken, die Texel /erd toegewezen via het ministerie van CRM. Volgens het zoge- aamde arbeidsplaatsenplan kan dit ministerie afgestudeerde sport- •ainers die nog geen baan hebben gevonden, inschakelen bij rojecten zoals jeugdtrainingen. In Nederland zijn totaal dertig laatsen waar een dergelijke professionele kracht kan worden ingezet, let eerste jaar dat hij actief is, worden door het rijk de salaris- en an- lere kosten voor 100% betaald, het tweede jaar 80%, het derde jaa oor 60% en het vierdejaar voor 40%. Een eis van het ministerie is dat e betreffende kracht niet voor één vereniging wordt ingezet, maar at hij of zij zich in het algemeen met het op een hoger plan brengen an de sport bezig houdt. Tevens moet hij meewerken aan kader- orming: het opleiden van andere mensen zodat ook die als trainer unnen functioneren. Verleden jaar kreeg Texel ook al een ergelijke professionele kracht toege wezen, maar er ontstonden toen moei- kheden. De Sportvereniging Texel rilde de man niet alleen voor de jeugd- ainingen, maar ook voor de senioren- ainingen inzetten. Na veel geharrewar aakte SVT af, waardoor de betreffende racht niet meer aan de dertig uur kwam ie hij wekelijks diende te werken. De ndere voetbalverenigingen wilden de tan wèl uitsluitend voor jeugdtrainin- en en vonden het niet juist dat de portvereniging Texel als enige extra egeleid zou worden met de senioren- ainingen. Het mislukken van het eerste roject viel samen met een moeilijke eriode die de sportraad, ondermeer oor ziekte van medewerkers, intern oormaakte. Daardoor zag de provin- iale sportraad af van een dergelijke racht voor Texel. Hernieuwd overleg tverde nu echter toch weer een profes- ionele man op voor de jeugdtraining olgens de aantrekkelijke subsidierege- ng- Jeugtraining De nieuwe kracht komt op 1 mei naar exel en zal zich bezig houden met het rainen van de voetbalvereniging van SV )e Koog, SV Oosterend, SV De Cocks- lorp en de W Texelse Boys. Het is de ieer J. A. Beintema uit Drachten, 22 aar en in het bezit van het ClOSdiploma net de differentiaties volleybal-, hand- >al- en basketbaltrainer en tennis, ieintema heeft ervaring in het trainen wan A-junioren. Zelf speelde hij in de woetbalvereniging Drachten, een eerste ;las amateurs voetbalvereniging, en ook s windsurfen een hobby van hem. Op Texel liep hij stage op camping De iremakker. De dertig uur die Beintema ip Texel per week zal vullen, zullen als 'Olgt verdeeld zijn. Veertien uur wordt resteed aan de jeugdtraining, zes uur lan de kadervorming en tien uur aan het Texelse sportieve recreatie en zomer- ecreatiewerk in dienst van de Sport- aad. Met het zomerwerk neemt Beinte- na een deel van de functie van 'Recrea- :iepiet' Keijzer over. Daarbij zal hij nauw samenwerken met Peter Vos die deze zomer als begeleider van het zomer- recreatiewerk functioneert. Blad De Texelse Sportraad is ook van plan een blad uit te geven dat zal dienen als communicatiemedium voor allen die bij het werk betrokken zijn. Het blad is ondermeer bestemd voor besturen van de verschillende sportverenigingen, B en W, de gemeenteraad en mensen van de Welzijnsstichting. Voor de samen stelling van dit blad is na een sollicitatie procedure de heer Van der Heijden ge kozen die momenteel zes uur per week Nederlands geeft aan de Rijksscholen gemeenschap. Gedacht wordt aan een oplage van ongeveer 150 exemplaren. Het blad moet objectief informeren en zal dus geen opinieblad worden. De naam is dan ook 'Spits' (Sport In formatie orgaan Texelse Sportraad). Verder wil de Sportraad meer aan dacht geven aan sportbeoefening door minder validen. In het verleden werd voor medewerkers van De Bolder een wekelijk sportuur door de Sportraad verzorgd, maar de wens bestaat nu één en ander in breder verband op te zetten. In een vergadering met de Vereniging van Ouders van Gehandicapten, De Bolder, het gezinsvervangend Tehuis De Reede en fysiotherapeut de heer B. Wolf kwam men tot de conclusie dat eigenlijk maar heel weinig bekend is over sportbehoeften en -mogelijkheden van minder validen op Texel. De vraag is of op Texel behoefte bestaat aan een sportvereniging voor minder validen en of men zich alleen op binnensporten, of misschien ook op buitensporten moet richten. Wat dit laatste betreft zou gedacht kunnen worden aan paardrij den, zeilen en vissen. Inmiddels is een werkgroep opgericht die bestaat uit ver tegenwoordigers van de verschillende groepen. De werkgroep wil weten welke minder validen geïnteresseerd zijn in sportbeoefening, naar welke sporten de voorkeur uitgaat, welke activiteiten er al plaatsvinden en of bij minder validen voorkeur bestaat voor bepaalde tijden of perioden. Ook wil deze werkgroep mo gelijkheden onderzoeken van aange paste sportbeoefening door mensen met rugklachten. Degenen die hierin geïnteresseerd zijn kunnen zich wenden tot de sportraad in het raadhuis. De Sportraad is opgedeeld in ver schillende vertegenwooordigingen om overleg en dergelijke makkelijker te maken. Zouden er in een bestaande vertegenwoordiging bepaalde wensen leven, dan kunnen die aan de Sportraad kenbaar worden gemaakt. De Sportraad zorgt dan voor verdere afhandeling, bij voorbeeld bij het gemeentebestuur. Ook is het mogelijk dat binnen een verte genwoordiging verenigingen zelf tot een oplossing van bepaalde problemen ko men. Dat zou bijvoorbeeld het geval kunnen zijn binnen de afdeling Water sporten. In die afdeling zijn zowel sportvissers als catamaranzeilers ver tegenwoordigd en zoals bekend zitten die de laatste tijd nogal in eikaars vaarwater aan Texels oostkust. De ver schillende afdelingen hebben een eigen woordvoerder die het contact met de Sportraad onderhoudt. Het gaat om de afdelingen gymnastiek (Woordvoerder C. Schuijl), Veldvoetbal (J. Koning- Kistemaker), Zaalsporten (A. van der Vliet), denk- en behendigheidssporten (J. van Heerwaarden), Watersporten (J. A. Keijserl, atletiek—buitensport (I. van der Berg); zaalvoetbal (B. Heerschap) en Weg- en veldsporten (D. A. Dros). Reanimatiecursus Tenslotte kan gemeld worden dat de reanimatiecursus die de Sportraad in samenwerking met de Hartstichting heeft gegeven zeer geslaagd is. Doordat ruim 60 deelnemers zich aanmeldden, konden vijf cursussen worden gégeven. In het najaar gaat wellicht een nieuwe serie cursussen van start. Dit soort cur sussen is bedoeld om bij hartstilstand hulp te kunnen bieden. Een drie man tellende reportageploeg van de Radio Television Francais is momenteel op Texel voor het maken van vogelopnamen. De film zal deel uit maken van een serie over dierenleven. De Fransen hadden zich tevoren van medewerking verzekerd van Staatsbos beheer en Natuurmonumenten. Het op nameschema werd onder meer vastge steld op basis van de 'Vogelroute' van de WV Texel, waarvan ook een frans- talige versie beschikbaar is. De 83-jarige mevrouw J. Jonker- van Schaarenburg uit Den Burg is onder scheiden met de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. In het bijzijn van familieleden en enkele andere genodigden reikte burge meester Engelvaart woensdagochtend in de raadszaal de versierselen uit. De belangrijkste verdienste van mevrouw Jonker is haar jarenlange leidende ac tiviteit voor het fonds voor epilepsie- bestrijding 'De macht van het kleine'. Daarnaast liet zij zich kennen als een diep menselijke persoonlijkheid die veel heeft betekend voor haar kinderen en kleinkinderen en onder meer ook actief was als leidster van de Hervormde Vrouwendienst. Sinds april 1942 is mevrouw Jonker leidster van de afdeling Den Burg van 'De macht van het kleine'. Zij wordt bijgestaan door tien medewerksters (elk voor een wijk) en neemt ook zelf een wijk met zeventig adressen voor haar rekening. Mevrouw Jonker is in haar functie onder meer belast met het uit schrijven van de kwitanties, het af dragen van gelden en het onderhouden van de contacten met het landelijke fonds. Voor 1942 was zij ook al aan 'De Macht' verbonden, zij het als 'gewoon medewerkster'. Het voordragen van iemand voor een 'lintje' gebeurt meestal door de organi satie waaraan de betrokkene is verbon den. De traditie van bescheidenheid van 'De macht van het kleine' bracht met zich mee dat het bij mevrouw Jonker anders is gegaan. Het voorstel kwam van mensen op Texel. Dat vertelde de heer P. W. Poot uit Bodegraven, leider van het ressort waarin de Texelse af delingen van het epilepsiefonds thuis horen. De heer Poot was de eerste die mevrouw Jonker feliciteerde met haar onderscheiding. Spreker bracht naar voren dat mevrouw Jonker nog altijd een stimulerende kracht is, zowel voor het werk van het epilepsiefonds in Den Burg als in andere plaatsen op het 1*7' eiland. ,,Over het algemeen gebeurt ons werk nogal in stilte maar het is toch fijn dat u vandaag in het zonnetje wordt gezet en dat u door onze koningin bent onderscheiden." De heer Poot over handigde de bij de onderscheiding be horende draagmedaille. De geschiedenis van het epilepsie fonds is bijna honderd jaar oud, maar pas na de oorlog heeft het werk een grote vlucht genomen. De huidige or ganisatie is ontstaan uit de verschillende zelfstandige plaatselijke afdelingen die geld inzamelden om de epilepsie (de meest voorkomende neurologische ziekte een half procent van de be volking lijdt er aanl) te bestrijden. Vroe ger stond de organisatie ook wel bekend als 'het halve stuiver-fonds' omdat de contribuanten toen wekelijks een 2'/2 cent stuk bijdroegen. Door de grote aantallen mensen die aldus bijdroegen werden toch aanzienlijke bedragen bij eengebracht, wat tot uitdrukking komt in de naam 'De macht van het kleine'. Vuurtorenwachter De lintjesregen ter gelegenheid van koninginnedag bracht nog een onder scheiding voor een Texelse ingezetene. De heer J. Postma uit De Cocksdorp kreeg de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Postma is hoofd van de kustwacht Eierland en sinds 1958 als zodanig werk zaam; daarvoor zat hij op de vuurtoren van Ameland. De uitreiking van het lintje heeft niet op Texel plaatsge vonden. Aan werk en loopbaan van de heer Postma werd uitvoerig aandacht besteed in de krant van 27 maart j.l. Het is voorlopig niet te zeggen welke onrendabele gebieden op Texel alsnog op het gasnet aangesloten zullen wor den, nu de bijdrage van het gasbedrijf per aansluiting tot tweeduizend gulden is verhoogd. De heer Kaland, president commissaris van de b.v. Gasbedrijf Texel maakte melding van deze verho ging tijdens de opening van het nieuwe gebouw van het gasbedrijf, afgelopen vrijdag. Bij de gemeente wordt mo menteel wel onderzocht wat deze uit spraak voor de verschillende onrenda bele gebieden kan betekenen, maar men verwacht niet eerder dan over twee of drie maanden een conclusie gereed te hebben. Wethouder Nauta vertelde ons dat op het ogenblik drie plannen bestudeerd worden voor de gasaansluitingen in de onrendabele gebieden. Het meest om vattende plan gaat uit van 304 extra aansluitingen. Dit plan wordt vermoe delijk als te kostbaar verworpen. Dan zijn er nog plannen voor 177 en 100 aan sluitingen. Ondanks de bijdrage van tweeduizend gulden, zullen de betrok ken gebruikers nog een aanzienlijk be drag zelf moeten opbrengen. De Schotse zanger lain Mackintosh die vorig jaar ook op Texel was, zal dinsdagavond 5 mei een optreden ver zorgen in de Scholerie in Zuid Eierland. Als zoon van Iers-Schotse ouders groei de lain Mackintosh op in Glasgow waar hij reeds op zevenjarige leeftijd doedel zak leerde spelen. Na negen jaar deel uitgemaakt te hebben van verschillende folk-groups besloot hij in 1970 alleen verder te gaan met Schotse, Ierse en Amerikaanse muziek. Als zodanig trad hij op in Schotland, Engeland, Ierland, Duitsland, Nederland, Denemarken, Zwitserland, de Bermuda's en Canada. Van zijn solo-optredens zijn twee elpees verkrijgbaar terwijl hij in combinatie met anderen platen maakte. Mackintosh speelde ook regelmatig voor de Engelse televisie. De redenering die achter zijn liedjes schuilt is: laat de mensen van daag luisteren en er morgen over na denken. lain Mackintosh begeleidt zich zelf op banjo, harmonica en, in mindere mate, op de thin whistle (dun koperen fluitje). Zo ziet het beeld eruit dat door de republiek Georgië aan de bevolking Texel is geschonken en een plaats zal krijgen bij de Lubertischool in De Ko We kregen de foto van de kunstenaar Kvateladtse, die woensdagmidd samen met de filmregisseur Reza TabukashviH en de oud strijder Djapavid op Texel aankwam om voorbereidingen te treffen voor het plaatsen van beeld. Hij had tekeningen bij zich aan de hand waarvan Gemeentewerk een betonnen sokkel van een meter hoog kan gieten, waarop het beeld zaterdag in gedemonteerde toestand op Schiphol aankomtprecies past. is een vrij omvangrijk geheel zoals blijkt uit de mensenfiguur die op dezel schaal bij de foto is getekend. Het 400 kilo wegende bronzen beeld is sokkel vier meter hoog. Het stelt een kind voor dat een bal en enk vredesduiven opgeheven houdt. Het is herkenbaar zodat iedereen constateren dat de kunstenaar zich precies aan de opdracht heeft gehoud Kvateladtse zal de stukken van het beeld volgende week zelf aan elk lassen, samen met twee mensen van gemeentewerken. Op vijf mei zal officieel worden onthuld. Tot zolang blijven de drie Georgiërs op Texel gast van de gemeente.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1