7adeits Cjroen <2wartsjexeh in het hart ÏUO-ONDERZOEKTEAM: „Sticht school voor speciaalonderwijs Kunstzinnige tegenprestatie Opvang voor èn LOM-kinderen Kustzeilvereniging wil met spoed naar Paal 17 Maar B W weigerden vergunning In één keer goed,voor jaren! Sluitingsuur genegeerd Jeugdige inbreker aangehouden Uitvalschermen in diverse uitvoeringen, in aluminium of lak gemoffeld staal, prachtige kleuren kwaliteitsdoek. bediening dmv slinger of elektromotor Vraag gerust documentatie zadelts B V. Texel 02220-5865 B C C Purmerend 02990-24601 i JAARGANG NR. 9574 DINSDAG 5 ME11981 dactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266. ts Beutick Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en ns Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. or advertenties, abonnementen, etc.: ngeveld De Rooy B.V., stbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. basisscholen niet redden. Bij het onderwijs aan deze school wordt gewerkt vanuit datgene wat het kind nodig heeft. Voordeel van deze speciaalschool is dat kan worden begonnen vanuit een bestaande school (er hoeft dus geen nieuwe gesticht te worden) en dat het overheidsbeleid erop is gericht dit nieuwe schooltype een kans te geven zich te ontwikkelen. Het onderzoek heeft ook de nadelen van deze oplossing genoemd. Omdat wordt gewerkt vanuit de bestaande beatrixschool, zal het moeilijk zijn het negatieve stempel van deze school weg te krijgen. Voorts staat het nog niet vast of de ouders het zullen aandurven hum kind naar dit nog in ontwikkeling zijnde schooltype te sturen en bovendien wordt nogal wat verwacht van het personeel van deze school Het bestaande personeel van de Beatrix school zal de verandering in ieder geval niet op eigen kracht kunnen realiseren, al wordt niet getwijfeld aan de zeer goede inzet dit personeel in de loop der jaren aan de dag heeft gelegd. Andere mogelijkheden Het onderzoeksteam heeft nog ande re beslissingen genoemd die zouden kunnen worden genomen met betrek king tot het buitengewoon onderwijs voor Texelse kinderen: a. de huidige situatie handhaven; b. de Beatrixschool als MLK-school opheffen en er een LOM-school van maken; c. een ge- Burgemeester J. A. Engelvaart over handigde gistermiddag in het raadhuis enkele geschenken aan Gia Djapavidtse rechtsen Nodar Kvateladtserespec tievelijk de maker en de ontwerper van het beeld dat door de bevolking van Georgië is geschonken aan de bevolking van Texel. Blijkens de vriendelijke woorden van de burgemeester moesten de geschenken worden gezien als een herinnering aan Texel en tevens als een gescheiden tegenprestatie voor het krachtige beeld dat nu de tuin van de Lubertischool in De Koog siert en van- De politie is opgetreden tegen twee café's in het recreatiegebied ten zuiden van De Koog wegens het overschrijden van het sluitingsuur. Eén café bleek om 2.50 uur nog in vol bedrijf te zijn; het andere om 3.00 uur. morgen officieel werd onthuld. Ook de Georgische cineast Rezo Tabukashvili die met het tweetal was meegekomen en die een bemiddelende rol heeft gespeeld bij de bestelling en het tot stand brengen van het kunstwerk, kreeg cadeaus. De Georgiërs kregen elk een keramische eend, gemaakt door Irene Maas die thans in De Scholerie in Zuid Eierland exposeert, en bovendien elk een schilderij van de Slufter, gemaakt door Niek Welboren. Tabukashvili dankte mede namens zijn landgenoten voor deze geste en maakte andermaal gewag van de onverbrekelijke bloed banden die Texelaars en Georgiërs on derhouden. Na deze plechtigheid had op de be graafplaats van de Georgiërs de jaarlijk se herdenking plaats. Zoals gebruikelijk werden kransen gelegd namens de ge meente Texel, de Sowjet-ambassade, de vereniging Nederland-USSR en tien tallen particulieren van Texel en elders. De herdenking trok wat meer belang stellenden dan gemiddeld in vorige jaren. Het is wellicht een gevolg van het feit dat het tijdstip van de kranslegging tevoren was bekend gemaakt. Het ambassadegezelschap dat aan de herdenking deelnam bestond uit am bassaderaad J. Timofeev, de militaire attache V. Kozhin, de derde secretaris A. Lopushinsky en de ambtenaar N. Fokin. Ook aanwezig waren de heren O. Belov en A. Vionguine van de Russische handelsvertegenwoordiging en de kunstenaarsdelegatie uit Georgië. foto 2) Opmerkelijk temidden van de tien tallen kransen en boeketten was een fraai bloemstuk foto 3) dat blijkens het lint afkomstig was van de Nederlandse dochter van Sjalwa Loladze, de omge komen leider van de opstand op Texel. In de nacht van zaterdag op zondag werd ingebroken in de technische school te Den Burg. De dader kwam binnen door de deur bij de kantine aan de westkant van het gebouw te ver nielen. In de kantine forceerde hij de geldlade van de bar en haalde er 735,— uit. Ook een videorecorder werd mee genomen. In de loop van zondag kon de dader al worden aangehouden; het bleek een jeugdige Texelaar te zijn. Een andere inbraak in Den Burg (waarbij uit een winkelkassa 7310,— werd meegenomen) heeft de politie nog in onderzoek. Kinderen met leerproblemen zouden op Texel kunnen worden agevangen door de bestaande Beatrixschool in Den Burg om te rtten in een 'school voor speciaal onderwijs' die geschikt is voor >wel moeilijk lerende kinderen (MLK) als kinderen met leer- en avoedingsmoeilijkheden (LOM). De gemeente zou moeten proberen sn dergelijk schooltype van de grond te krijgen. Aldus de belangrijkste aanbeveling in rt rapport dat na een uitgebreid on- ïrzoek is samengesteld door een on- srzoeksgroep bestaande uit Aly aars-Kliphuis (socioloog), Goos Wes- rlaken (onderwijsdeskundige) en Ineke (olff-de Boom (orthopedagoog). Zoals ikend gaf het gemeentebestuur op- acht voor dit onderzoek naar aan- iding van het sterk slinkende aantal erllngen van de Beatrixschool. waar- >or deze school binnen afzienbare tijd il moeten verdwijnen. Dat zou bete- men dat moeilijk lerende kinderen lortaan op Den Helder zouden zijn ingewezen, wat vooral voor jongere nderen erg bezwaarlijk is. Tegelijkertijd ieft Texel te maken met een toe- smend aantal LOM-kinderen waarvan d merendeel reeds dagelijks naar de Dmpasschool in Den Helder reist. Dit ar zijn het er tien; volgend jaar waar- pijnlijk 16. De onderzoeksgroep is tot de con- usie gekomen dat het stichten van een DM-school op Texel geen haalbare lart is omdat het moeilijk zal zijn het sreiste minimum aantal leerlingen bij- in te krijgen. En omdat ook geen ogelijkheden worden gezien de Bea- ixschool als MLK-school nieuw leven te blazen, werd de voor de hand igende oplossing gekozen: een com- natie. Nog niet is vastgesteld of aan in dergelijke speciaalschool van rijks- ege zal worden meegewerkt. Elders in st land wordt met dergelijke speciaal- :holen geëxperimenteerd. Onderscheid? In de onderwijswereld is men het er et over eens in hoeverre scherp iderscheid moet worden gemaakt tus- in MLK-kinderen (die thuishoren op in MLK-school zoals de Beatrixschool Den Burg) en LOM-kinderen (die luishoren op een LOM-school zoals de ompasschool in Den Helder). De on- arzoeksgroep constateert dat bij lang et alle kinderen met leerproblemen iet zekerheid kan worden vastgesteld welke van de twee genoemde Polen zij thuishoren, maar spreekt ch uit voor een schooltype met een at breder toelatingsbeleid, bestemd Dor alle kinderen die het od de aewone integreerde LOM-MLK-school maken van de Beatrixschool; d. de Beatrix school opheffen en verder niet proberen om op het eiland een vorm van bui tengewoon onderwijs te handhaven of van de grond te krijgen. Uitvoerig wor den in het rapport de voor- en nadelen van de diverse oplossingen afgewogen. Dat is niet gebeurd met twee andere mogelijkheden, die wèl worden ge noemd: het stichten van een Texelse dependance van de Helderse LOM- school en het stichten van een LOM- afdeling aan één van de lagere scholen in Den Burg. De onderzoekers schrijven dat ze deze mogelijkheden niet hebben uitgewerkt omdat deze bij voorbaat niet mogelijk of wenselijk lijken. De Helderse LOM-school voelt niets voor een dé pendance op Texel en een LOM-af- deling bij een der bestaande lagere scholen heeft alleen maar nadelen ten opzichte van een zelfstandige school. Begeleiding Het opzetten van de gewenste spe ciaalschool is dus volgens de onderzoe kers te moeilijk voor het schoolhoofd en het overige personeel van de Beatrix school. Minstens een deskundige pro jectleider moet worden toegevoegd; deze draagt de verantwoordelijkheid voor het project, terwijl het schoolhoofd in de overgangsperiode verantwoorde lijk blijft voor de MLK-leerlingen. Aan de projectleider worden hoge eisen ge steld. Hij moet ervaring hebben in het opzetten van vernieuwingsprojecten en over goede kontaktuele eigenschappen beschikken, Hij moet kunnen samen werken met de lagere scholen en kun nen onderhandelen met overheden en inspectie en een groep mensen kunnen leiden en begeleiden. De projectleider zal voor tenminste de helft van een weektaak gedurende in ieder geval drie jaar aan de opbouw van de school moeten kunnen werken. Verder zal er een begeleidingscommissie gevormd moeten worden om de voortgang van het project te begeleiden en te bewa- (lees vorder pagina 2) De Kustzeilvereniging Westerslag ligt in de clinch met het gemeentebestuur over de noodzakelijke verhuizing van de club accommodatie van het strand Westerslag naar paal 17. De kust zeilvereniging wil zo spoedig mogelijk het Westerslag verlaten o.a. omdat het strand daar veel te smal is geworden. Het college heeft de gevraagde vergunning echter geweigerd omdat de Texelse water- sportproblematiek in zijn geheel nog in studie is. Zolang het resultaat van die studie (in de vorm van een Watersportnota) niet op tafel ligt, wil men nergens op vooruit lopen. Alle mogelijk in het geding zijnde belangen moeten tegelijkertijd worden afgewogen. Zolang wil de Kustzeilvereniging ech ter niet wachten. Het bestuur vindt het noodzakelijk dat nog dit seizoen de ver huizing naar paal 17 plaatsvindt. Het bestuur is in beroep gegaan tegen deze beslissing en heeft ook alvast de af deling rechtspraak van de Raad van State op de hoogte gesteld om zo snel mogelijk een AROB-procedure te kun nen starten als het college niet op zijn standpunt terugkomt. De gemeente raad is op de hoogte gesteld om te trachten langs deze weg druk uit te oefenen op B en W en ook is het bestuur van de Welzijnsstichting bena derd. Dit bestuur heeft in de verga dering van woensdag j.l. uitgebreid over de kwestie gepraat en zich daarbij unaniem geschaard achter de wensen van de Kustzeilvereniging. Droog strand Het smaller worden van het strand ten zuiden van Westerslag heeft tot gevolg dat het thans ook in de zomerperiode voorkomt dat het hele strand bij hoog water blank komt te staan. Dit heeft al geleid tot schade aan boten. Aan de noordkant van het Westerslag is het strand nog wel breed genoeg, maar Rijkswaterstaat verwacht ook hier een versmalling. Ten zuiden van het strand van paal 17 is de situatie betrekkelijk stabiel; hier wordt althans geen afslag van betekenis verwacht en kan de eerste jaren op een voldoende breed en droog strand worden gerekend. Verwarring De vestiging van de Kustzeilvereni ging op Westerslag heeft nog andere nadelen: het publiek verwart de kust zeilvereniging nogal eens met de ook op Westerslag gevestigde catamaranzeil- school van Henk Koopman. Van deze commerciële activiteit wil de kustzeil vereniging zich distancieren. „De erva ring heeft geleerd dat waarschijnlijk goed bedoelde hulp over en weer, toch wel eens een averechtse uitwerking kan hebben, wat dan weer verstoring van de persoonlijke relaties tot gevolg kan heb ben." B en W zouden op dit moment wel akkoord willen gaan met een verhuizing van de kustzeilvereniging naar de noordkant van Westerslag, waar het strand op dit moment nog wel breed genoeg is, maar de kustzeilvereniging voelt daar niets voor omdat dit voor één seizoen de kosten en de moeite niet waard is. Ook de watervoorziening is een probleem. Bij paal 17 is dat een voudig te regelen door het maken van een aansluiting bij de kiosk van de heer Nowak, 300 meter ten zuiden van de strandtoegang. Een bezwaar bij blijvend gebruik van het strand Westerslag door de kust zeilvereniging is ook dat de vereniging en het aannemingsbedrijf Daalder, die beiden van hetzelfde parkeerterrein en dezelfde strandtoegang gebruik moeten maken, last van elkaar hebben. Dit wordt bevestigd door de heer C. P Harting van de dienstkring Texel van Rijkswaterstaat. „Het werkverkeer ten behoeve van de onderhoudswerkzaam heden aan de westkust van Texel vindt voor 95% plaats via de strandafgang Westerslag. Hoewel wij niemand de schuld in de schoenen schuiven, wordt toch op dit slag vrij veel hinder on dervonden van de af- en aanvoer van catamarans en surfplanken." Ook Har ting vindt paal 17 veel geschikter voor de catamarans, maar legt zich neer bij de bezwaren van de gemeente en ver wijst daarom voor dit seizoen naar het nog brede strand ten noorden van Wes terslag, ter hoogte van het zg. Biervlak. (Advertentie I.M.)

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1