Hardcore f IWWMIUIM I Wie wil twee keer I per week de lekeis I courant bezorgen FAMILIEBERICHTEN VERVOLG VAN PAG. l BUO-onderzoek J. Brouwer won „Koninginneloop" Hoorzitting uitgesteld Vandalisme Zeilwagenrijder geverbaliseerd Bonte avond in Oosterend Overreden Koninginnedag in Oosterend Koninginnedag in Oudeschild Koninginnedag De Cocksdorp Aktie voor jeugdkamp PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 5 ME111 n ken. Daarin moet iemand van het college van B en W zitten alsmede een deskundige op het gebied van kinderen met leerproblemen en een vertegen woordiger van het basisonderwijs. Spoed! Het onderzoeksteam vindt het nood zakelijk dat op korte termijn de terug loop van het leerlingental van de Bea- trixschool tot staan wordt gebracht. Met de LOM-ouders zou moeten wor den overlegd in hoeverre zij bereid zijn hun kind (weerl naar de Beatrixschool te sturen inplaats van naar Den Helder als er speciaal voor de oudere kinderen een leerkracht met LOM-ervaring zou wor den aangetrokken. Hoe het gesteld is met het vertrouwen dat de LOM-ouders stellen in de Bea trixschool blijkt onder meer uit het feit dat alle LOM-kinderen die thans nog op de Beatrixschool zitten, voor het nieuwe schooljaar zijn aangemeld voor de Kom- passchool in Den Helder. Een minstens even grote rol daarbij spelen de goede ervaringen die met het LOM-onderwijs in de marinestad zijn opgedaan. De leerresultaten van de tien kinderen die dagelijks naar de Kompasschool gaan, zijn zodanig dat deze ruimschoots op wegen tegen de tijdrovende en ver moeiende dagelijkse reis. De onderzoekers zijn er terdege van doordrongen dat het niet eenvoudig zal zijn LOM-kinderen voor de school op Texel (terug) te winnen en achten uit gebreide samenwerking met de basis scholen en een goede voorlichting aan zowel scholen als ouders noodzakelijk. Wat dat laatste betreft heeft de school begeleidingsdienst medewerking toege zegd. In ieder geval is het nodig dat de gemeenteraad snel beslist, zo menen de onderzoekers, anders is het buitenge woon onderwijs binnenkort van Texel verdwenen. De genoemde projectleider zou nog voor de komende zomerva kantie benoemd moeten worden, om na te gaan of het plan voor de speciaal- school voor de overheid goedgekeurd kan worden. Bespreking van het nu uitgebrachte rapport over de toekomst van het bui tengewoon onderwijs op Texel is het enige agendapunt op de openbare ver gadering van de commissie voor wel zijnszaken, te houden op 12 mei a.s. 100 pagina's Het onderzoek naar de mogelijkheden voor buitengewoon onderwijs op Texel is omvangrijker en tijdrovender geweest dan zich bij het geven van de opdracht (in oktober vorig jaar) liet aanzien. Goos Westerlaken, een van de leden van het team, vertelde ons dat het geraamde aantal uren ongeveer twee keer zo hoog is uitgevallen. Maar hij verwachtte niet dat dit voor de gemeente aanleiding zal zijn om het geraamde bedrag (bijna f20.000, te veranderen. Dat het onderzoek meer tijd en moeite heeft gevraagd dan was voorzien, is voor een deel toe te schrijven aan de felle weerstanden die met name bij de Texelse basisscholen werd ontmoet. Later werd het beter. De informatie werd door de onder zoeksgroep verzameld door een enque- te onder de leerkrachten van de lagere scholen en door gesprekken met ouders, kleuterleidsters, hoofden van scholen, onderwijzers, logopediste, schoolbegeleidingsdienst, oudercom missie Beatrixschool en het hoofd van een school voor speciaal onderwijs in Leeuwarden. Verder hielden de onder zoekers zich bezig met het lezen van notulen, archiefonderzoek en haalden zij ook het nodige aan uit ministeriele nota's en literatuur over het buiten gewoon onderwijs. De resultaten zijn dus samengebracht in het langver wachte rapport, dat met bijlagen hon derd pagina's telt. Interessant Mede dank zij het vermijden van vak- en andere moeilijke termen is het een ook voor buitenstaanders goed te lezen stuk geworden, met veel tot nadenken stemmende en soms zelfs beschamende bevindingen. Op nogal schokkende wij ze komt naar voren hoe weinig begrip en medewerking ouders ondervinden die 'zitten' met een kind dat op school leerproblemen heeft. Opmerkelijk is ook de conclusie dat Texelaars blijkbaar zeer terughoudend zijn bij het aanmelden van hun kinderen voor een of andere vorm van buitengewoon onderwijs en in deze houding door de meeste scholen worden gesteund. In veel gevallen wordt al vermoed dat een kind leer problemen zal krijgen als het nog op de kleuterschool zit. Of er dan wat gebeurt hangt sterk af van de kleuterleidster. Bij iedereen is er de neiging nog om aan melding voor het buitengewoon onder wijs zo lang mogelijk uit te stellen, zeker zo lang de lagere school nog moge lijkheden ziet om het kind zelf te helpen. Opmerkelijk is ook dat de ene school véél eerder dan de andere erkent dat een kind niet mee kan komen. Ook adviseert de ene school veel sneller aan de ouders om het kind voor het buiten gewoon onderwijs op te geven dan de andere. Het rapport concludeert dat op Texel tussen de vijftig en zeventig leerlingen zijn die eigenlijk naar MLK- of LOM- De eerste, door de Texelse Sportraad georganiseerde Koninginneloop was re delijk succesvol. Er waren 34 recreatie lopers en 27 wedstrijdlopers. De route ging vanuit Den Burg naar De Waal en naar Oosterend. Publieke belangstelling was er in De Waal en Oosterend ge noeg. Ook stonden er veel mensen bij de finish op de Groeneplaats. Favoriet waren J. brouwer en N. Ridder. Hal verwege bleek al dat J. Brouwer een voorsprong aan het opbouwen was. Op de terugweg bij De Waal had hij een voorsprong van drie minuten. Uiteinde lijk finishte hij met een voorsprong van ruim vijf minuten. Uitslag: 1. J. Brouwer Oosterend 47 minuten en 10 seconden; 2. N. Ridder, Den Helder 52 min. en 55 sec.; 3. D. Welboren, Den Hoorn 53 min. en 50 sec. De wisselbeker werd uitgereikt door de sportraad voorzitter de heer Mun- nikhuizen. Voor alle vrouwelijke deel- De eerder aangekondigde hoorzitting van de Welzijnsstichting over de wel zijnsplanning, die donderdag 7 mei in dorpshuis De Wielewaal zou worden gehouden, is uitgesteld. Het financiële gedeelte van dit vijfjarenplan is nog niet gereed en daarom is de inspraaktermijn verlengd tot 30 juni. De nieuwe datum van de hoorzitting wordt nader bekend gemaakt. nemers waren er bloemen bij de finish. De enige twee dames die meeliepen in de wedstrijdloop, finishten als laatsten, ongeveer een half uur na de winnaar. Maar ook zij werden met luid gejuich ontvangen. Van de 34 gestartte recre atielopers zijn er vijf niet gefinisht binnen de afgesproken maximumtijd van 50 minuten. De vrijwel nieuwe fiets van de 15jarige Tom Maas uit Den Burg is door on bekenden vernield. Het rijwiel was don derdagavond neergezet tegen een tuin- wal nabij het oude Boys-terrein, waar op dat moment de Meierblis brandde. Toen Tom naar huis terug wilde was de fiets verdwenen. De volgende ochtend vond hij het rijwiel op een stuk schapenland in de buurt; de fiets was met veel geweld verbogen en gescheurd. Het frame zal moeten worden vervangen, wat een schade van een paar honderd gulden betekent. De aankondiging van de politie, dat voortaan zal worden opgetreden tegen allerlei vormen van verboden gebruik van het Texelse strand is geen loos dreigement gebleken. Donderdag werd proces verbaal opgemaakt tegen een Texelaar die met een zeilwagen op het strand reed nabij paal 16. Dinsdag 5 mei In De Scholerie te Zuid-Eierland treedt lain Mackintosh (Schotse folk) op; 20.30 uur. De Doopsgezinde zusterkring heeft in de kerk in de Kogerstraat de laatste bijeenkomst van dit seizoen. Op het landje bij dorpshuis 't Skiltje wordt „Strijd om de man en de vrouw" gespeeld, aanvang 19.30 uur. Woensdag 6 mei Vanaf 20.00 uur wordt in De Zwaan postzegelruilbeurs gehouden. Donderdag 7 mei In De Schakel heeft de Woningbouw vereniging een ledenvergadering; 20.00 Om 19.00 uur begint in dorpshuis De Waldhoorn een jubileumviering i.v.m. het 25-jarig bestaan van de Jan Drijver- school en de kleuterschool. De hoofdingelanden van het Water schap Texel hebben in het polderhuis te Den Burg een openbare vergade ring. Vrijdagavond a.s. wordt in dorps huis De Bijenkorf een „bonte avond" gehouden. Het gevarieerde program ma wordt verzorgd door de jeugd clubs uit Oosterend, ledereen is vanaf 20.00 uur welkom. Voor de avond wordt geen entree geheven. Wel wordt een verloting ge houden en is er een collecte na afloop. De jeugd hoopt op veel belangstelling want de opbrengst van de avond is nodig i.v.m. het exploitatietekort van het jeugdgebouw. Het zoontje van de familie Maas uit De Waal kwam donderdag op de hoek Stenenplaats-Hogerstraat met zijn been onder het achterwiel van de passeren de gemeentelijke vuilniswagen. De wagen heeft waarschijnlijk de fiets van de jongen geraakt, waarbij hij kwam te vallen en gedeeltelijk onder de auto raakte. Hij werd per taxi naar het ziekenhuis in Den Helder gebracht, waar bleek dat de verwondingen erg meevielen. Koninginnedag in Oosterend werd begonnen met een rondgang van drum band 'Excelsior', 's Morgens werd ook een klein concert gegeven in de muziek- nis. Daarna werden de kinderspelen ge houden en 's middags vanaf twee uur waren er de traditionele, maar in Oos terend altijd succesvolle, 'volksspelen'. Het koude weer was waarschijnlijk oor zaak van de geringere deelname van ouderen voor deze wedstrijden. De pu blieke belangstelling was echter groot. Klapstuk van de middag was het tobbe steken, waarbij menig nat pak gehaald werd. 's Avonds werd de meierblis in Spang ontstoken. Uitslagen kinderspelen. Klas 1: jongens: Pascal Riemens 1, Koert Ver meulen 2, Nico Dapper 3. meisjes: Margo Daalder 1, Marijke Eel- man 2, Marie Visser 3. Klas 2: jongens: Niels Kalis 1, Erik Jan Ver meulen 2, Jeroen Schroeder 3. meisjes: Ingrid Brouwer 1, Linda Ram mers 2, Janneke Stark 3. Klas 3: jongens: Biem van der Vis 1, Nico Jan Drijver 2, Robert Eldring 3. meisjes: Marit Speets, Petra van der Vis, 2, Anneke Drijver 3. Klas 4: jongens: Marco Vlaming 1, Jan Kuiper 2, Robert van Dijk 3. meisjes: Bianca van der Vis 1, Brenda school zouden moeten. In werkelijkheid bezoeken slechts 32 kinderen een van deze onderwijsvormen. Redenen voor deze terughoudendheid is het geringe vertrouwen in vooral de Beatrixschool. De ouders zien er bovendien tegenop om het kind uit de eigen vertrouwde omgeving weg te halen, vooral omdat een kind dat naar de MLK-school (in de wandeling 'de blo') of de LOM-school gaat, het stempel 'anders' krijgt. Ouders die wel tot aanmelding be sluiten hebben het tot dusver niet mak kelijk gehad. Blijkens het rapport ver wijten de ouders de lagere scholen ge brek aan medewerking en het ten on rechte wekken van de verwachting dat het op de gewone school wel goed zal komen. Maar ook komt het voor dat de leerkrachten wel naar het buitengewoon onderwijs verwijzen, maar dat de ouders niet willen. Daalder 2, Martine Eelman 3. Klas 5: jongens: Harm Mulder 1, Wim Eelman 2, Don Boot 3. meisjes: Willy Stark 1, Trudy Wuis 2, Suzanne van Dijk 3. Klas 6: jongens: Martin Vlaming, 1, Sijbrand van der Vis 2, Pieter Jan Kamstra 3. meisjes: Lonneke de Smit 1, Mirjam Witte 2, Miranda Krotje 3. Uitslagen volkspelen: Bokloper: Jolanda van der Vis 1, Marjan van der Vis 2. Mare Drijver 1, Gerrit Koorn 2. Zaklopen: KI. Jan Daalder 1, Mare Drijver 2, Jaap Vlaming 3. Jolanda van der Vis 1Helma de Jong 2, Marjan van der Vis 3. Skilopen jongeren 16-18 jr: 1. Groep Marjan Kuiper, 2. groep Gre Daalder, 3. groep Annet Drijver. Skilopen 14-16 jaar: 1. Groep Jan Eelman, 2. groep Jolanda van der Vis. Skilopen boven 18 jaar: 1Groep Wim de Kort, 2. groep C. Timmer. Zaklopen boven 30 jaar: dames: 1 A. Vlaming-van Dijk, 2. J. van der Vis-Lap. heren: 1. Jan van Dijk, 2. de heer Dijkstra. Tobbestekenz. 1. Biem van Leeuwen, 2. Peter Kikkert, 3. Pieter Mosk. In Oudeschild was vooral de vossen jacht een succes. Honderdvijftig men sen zochten donderdagmiddag naar de in het dorp verborgen vossen. Oudste deelnemer was de tachtigjarige P. Dek ker. Aan de kinderspelen deden 75 kinde ren mee. Wegens het slechte weer werden deze spelen in dorpshuis 't Skiltje gehouden. Het levend ganzebor- den voor volwassenen werd wel in de openlucht gehouden en trok 28 deel nemers. Ook de belangstelling rond de Oudeschilder meierblis aan 't Skille- paadje was groot, waarbij ook de hoogste klassen van de Bruinviscchool genoemd moeten worden die de vol gende dag de omgeving van de af gebrande blis hebben opgeruimd. Uitslagen: Kleine kleuters: 1. Sanny Zegel, 2. Natasja Koopman, 3. Bianca Boom. Kleine kleuters: 1. Jan Hummel, 2. Richard de Koning, 3. Deborah Wijn gaarden. Grote kleuters: 1. Marcel Ris, 2. Ilse Goudsblom, 3. Rosita Boom. Grote kleuters: 1. Arjan Hemelrijk, 2. Peter Visch, 3. Robert Boersen. Eerste klas: 1. Cindy Koning, 2. Arjan Kievit, 3. Jan van der Star. Tweede klas: 1. Arnold Krijnen, 2. Nathalio Erne, 3. Lorendsz Boom. Derde klas: 1. Jan Pieter Slik, 2. Jessica Bosch, 3. Hans Kreeft. Vossenjacht: 5 en 6 jarigen: Kirsten Ellen, Jefry Androg, Jan van der Star. 9 jarigen: 1. Colinda de Vries, 2. Astrid van der Star, 3. Matilda Visser. 10 jaar: 1. Linda Kuiter, 2. Patrix Keijzer, 3. Rudy Bakker. 11 jaar: 1. Helga Bruin, 2. Trudie Boersen, 3. Vera Klipper. 12 jaar: 1. Marjan Heerschap, 2. Petra Boom, 3. Diana Kiewiet. 13 jaar en ouder: 1. Helga Kiewiet, 2. Leon Kees de Vries, 3. Elsbeth Sleg- tenhorst. Volwassen: 1. Annelies Zegel, 2. Carlo de Brok. Ganzenbord: 1. Nel Krijnen, 1. Jose Witte, 2. Mevr. Wijnhof, 2. Rene Verduin, 3. Tine Standaart, 3. Nel Boom. Uitslagen kinderspelen: 3 jaar: Andreas Schraag. 4 jaar: 1. Dirk Westdorp, 2. Natalja Witte, 3. Chantal Molanus. 5 jaar: 1Peter Bremer, 2. Gijbert Dros, 3. Marleen Heijne. 6 jaar: 1. Cor de groen, 2. Albert Dros, 3. Madeion Schraag. 7 jaar: 1. Minke Kramer, 2. Jose van Schaik, 3. Linda Baltus. 8 jaar: 1. Diana Ooyevaar, 2. Sandra Dijker, 3. Jan Casper Otsen. 9 jaar: Ursula Wayop, 2. Saskia Koop man, 3. Rudy de Ridder. 10 jaar: Petrina de Groen, 2. Irene Witte, 3. Mirjam van der Veen. 11 jaar: 1Anja Witte, 2. Peter Douma, 3. Marco van der Gracht. 12 jaar: 1. Johan Stofmeel, 2. Anneke Flens. 13t/m 16 jaar: 1. Martin Witte en Diana de Wit, 2. Celine de Graaf en Andreas Monen, 3. Claudia Wijsman en Ard Schraag. Zaterdagmorgen gaan de kinderen van de Oosterender jeugdclub de straat op onder het motto „Een heitje voor een karweitje". Iedere Oosterender die klusjes heeft, kan deze zaterdag dus uitbesteden. Voor het uit te voeren werk, zoals bijvoor beeld auto's wassen, boodschappen doen, ramen wassen etc. wordt wel een kleine vergoeding verwacht. Dit geld wordt besteed aan het pink sterjeugdkamp, dat ook dit jaar weer bij Den Hoorn wordt gehouden. Zaterdag 23 mei is de tweede „Heitje voor een karweitje"-dag. Illllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli 1 bij 20 adressen san de Califomii weg, de Pelikaaanweg en een stukje Pontweg? g De gedachten gaan uit naar een deze omgeving wonende scholie die de kranten dinsdagmiddag donderdagmiddag omstreeks ha vier ophaalt in de drukkerij aan d Warmoesstraat. H Nadere informatie in ons bedrijf. Texelse Courant, Postbus 11, Pari straat 10, tel. (02220) 2741. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll :ui tlv De helden van de Amerikaanse sce narioschrijver-regisseur Paul Schrader zijn doorgaans eenzame engelen der gerechtigheid die met een onwrikbaar geloof in zichzelf er op uittrekken tegen alles dat vies en voos is. Travis, de wrekende taxichauffeur uit Scorsese's 'Taxidriver' is natuurlijk Schrader's be roemdste creatie, maar George C. Scott in 'Hardcore' mag er ook zijn. George C. Scott is in de film Hardcore Jake van Dorn, een diep gelovig zakenman in het midden westen van de Verënigde Sta ten. Op zekere dag verdwijnt zijn tiener dochter Kirsten, (llah Davis) wanneer zij met een vriendin in Californië een jeugdcongres bijwoont. Jake neemt een particulier detective, Andy Mast (Peter Boyle) in de arm om het meisje op te sporen. Niet lang daarna vindt Mast pornografische film waar Kirsten in treedt' met twee jonge mannen. Or duldig geworden, begeeft Jake naar Los Angeles om op eigen ho het speurwerk voort te zetten, maakt hij kennis met de onderwefs van de sex. Met de betaalde hulp Niki (Season Hubley) een bekendep? guur in het pornofilmwereldje en van vele .films, geeft Jake zich uit alslHie grote ondernemer die zijn geld in pornofilmproductie wil beleggen. Californië dat Schrader ons toont iinti werkelijkheid de hel waarin George or Scott onwrikbare geloof hen de kr< uv> geeft alle 'ontberingen' van de Cali g nische pornowereld te onderg 'Hardcore' is een film geworden tempo heeft, fraai oogt, knappe mui^ biedt en in George C. Scott monumentale hoofdrolspeler heeft, leen donderdag in de Filmgangersei Heden overleed in Frankrijk onze broeder, zwager en oom Jan Comelis Kikkert, in de ouderdom van 74 jaar. Hoenderloo: Wassenaar Irene, Den Burg: De Koog Den Hoorn De Koog: De Westen De Koog: J. Schol-Kikkert D. de Vries-Kikkert C. de Waard-Kikkert L. de Waard R. Kikkert-Jonkman M. J. Kikkert M. Kikkert-Lap P. Kikkert R. Kikkert-Werther G. A. P. van der Vis-Kikkert neven en nichten. Geheel onverwachts is in Frankrijk van ons heengegaan onze vader en opa Jan Comelis Kikkert, op de leeftijd van 74 jaar. Namens kinderen en kleinkinderen 29 april 1981. Corresp. adres: J. Kikkert, Parnassiastraat 3, 1796 AG De Koog. Op zondag 3 mei heeft God uit ons midden weggenomen onze lieve zus Hanny Rutten, echtgenote van Theo v.d. Heuvel. Zij bereikte de leeftijd van 57 jaar. Fam. Rutten. Corr.adres: Statenweg 21, 5428 GD Venhorst (N.Br.). Sei sag )od: DOri s. z >or nge >me I. uisl rerd 99 |4T Jor erk, M Zat ion >evf Bei irtijt t w ezer eine in t in o es ken irhe its, ede: bc s e.i

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2