„Jehovah's Getuige" wilde geen bloedproef /M3END4 Afspraken polikliniek Gemini-ziekenhuis WAAROM IK? OMDAT HET RODE KRUIS VAN ONS ALLEMAAL AFHANKELIJK IS! GEEF! GIRO6868 Texelaars voor de balie KRUISWOORDPUZZEL Illegaal wapenbezit om honger te stillen 83 VRIJDAG 8 MEI 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 16 „Als je op grond van je levensovertuiging geen bloedproef wil, moet je niet met drank op achter het stuur gaan zitten." Deze opmerking maakte officier van justitie mr. Jansen in een strafzaak tegen een dertigjarige Texelaar die niet aan een bloedproef wilde meewerken nadat hij onder invloed van alcohol in de auto was gestapt. De verdachte had zijn weigering gemotiveerd door te zeggen dat hij lid was van de Jehova's GetuigenDeze godsdienstige stroming staat afwijzend tegen het afnemen van bloedproeven. De verdachte was ten laste gelegd dat hij twee keer had geweigerd de bloed proef te ondergaan. De eerste keer was op 22 september en de tweede keer op 7 oktober. Beide keren had hij wel mee gewerkt aan de blaastest. „Alcohol is een gevaarlijk ding", zei politierechter mr. Posch. „Ik hoop dat u dat inmiddels heeft begrepen. Er valt veel positiefs van u te melden. U bent een harde werker. Met de alcohol moet u echter goed op passen." De verdachte verklaarde hier op dat het alcoholgebruik was ontstaan door spanningen in zijn werk. Het drinken was eigenlijk ongemerkt ge gaan. Vooral de eerste keer toen hij met zijn bootje op zee was geweest en een paar pilsjes had gedronken. Hij reali seerde zich toen niet dat er teveel ge dronken was om nog een auto te kunnen besturen. In zijn requisitoir zei officier Jansen dar de verdachte de eerste keer staande was gehouden, omdat hij gevaarlijk weggedrag vertoonde. Uit twee blaas- proeven bleek dat er teveel alcohol was gedronken. „Dat was zeker ook het geval op 7 oktober toen u uit de bocht bent gevlogen met uw auto. U bent daarbij zelf gewond geraakt. U moet inzien dat u met dergelijk gedrag een zeer gevaarlijke situatie schept voor andere weggebruikers. Het openbaar ministerie meent hierop dan ook met passende straffen te moeten reageren", zei officier Jansen. „Wanneer een bloedproef één keer wordt geweigerd dan is het beleid er op gericht een straf uit te delen die even zwaar is als wanneer wel een bloedproef is onder gaan en het resultaat daarvan tussen de 1,5 en de 2 promil ligt. Er is hier zelfs sprake van het tweemaal weigeren van de bloedproef. Ik wil bij mijn eis wel rekening houden met de problemen die de verdachte had Anderzijds moet ik ook zeker kijken naarfiér algemene probleem waarvoor ik gesteld wordt en dat is de weg veilig te houden. Geld speelt niet zo'n belangrijke rol in het leven van de verdachte en ik kom daar om op een vrijheidsstraf van twee weken onvoorwaardelijk en een ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor een tijd van 15 maanden." Boodschappen De advocaat van de verdachte mr. Feikema wees er op dat verdachte eigenaar is van een seizoenbedrijf. De advocaat schetste de verschillende moeilijkheden die er op dit bedrijf geweest zijn en gaf dat aan als oorzaak voor het drankgebruik van zijn cliënt. De raadsman deelde verder mee dat zijn cliënt sinds oktober geen drank meer heeft aangeraakt en dat hij zijn auto voor de uitoefening van zijn bedrijf niet kan missen. „Hij is zijn rijbewijs al zeven maanden kwijt. Dat is moeilijk met zo'n bedrijf. Vaak moeten er boodschappen worden gedaan, of moet materiaal ver voerd worden, 's Winters viel dat nogal mee, maar ik denk dat een ontzegging van het rijbewijs die ook het in het seizoen voortduurt, de zaak wel erg be moeilijkt voor mijn cliënt." Mr. Feikema vroeg om teruggave van het rijbewijs en een voorwaardelijke vrijheidsstraf. Politierechter mr. Posch achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Hij vond de feiten zodanig ernstig dat in normale gevallen niet ge schroomd zou worden een onvoor waardelijke vrijheidsstraf op te leggen. Omdat beide feiten vrij kort na elkaar plaats hadden gevonden wilde de rech ter nog niet van recidive spreken, maar de zaak als één geval behandelen. Verder zei mr. Posch dat hij rekening wilde houden met de persoonlijke moei lijkheden van de verdachte en met de problemen die een verder missen van zijn rijbewijs voor zijn werk zouden op leveren. Op grond hiervan kwam de rechter op een boete van tweeduizend gulden of veertig dagen hechtenis. Verder legde mr. Posch een voorwaar delijke gevangenisstraf op van twee weken met een proeftijd van twee jaar. De ontzegging van de rijbevoegdheid stelde de rechter op 16 maanden, waar van 8 maanden voorwaardelijk. Boven dien werden de zeven maanden die de verdachte zijn rijbewijs al kwijt was van deze straf afgetrokken, zodat hij op 12 juni weer mag rijden. In de zitting van de Helderse politie rechter stond verder een 42-jarige Texe laar terecht omdat hij op 6 april 1980 in kennelijke staat een auto had bestuurd. 'Kennelijke staat' is een kwalificatie die in het politieverslag opgenomen kan worden als het de verbalisanten dermate duidelijk is dat iemand teveel heeft ge dronken, dat verder geen blaas- of bloedproef hoeft te worden genomen. Op 23 juli was de Texelaar opnieuw staande gehouden. Er werd toen wel een bloedproef afgenomen en dat lever de een promillage op van 2,69. De man was voor deze feiten eerder voorgeko men op 7 november maar omdat er toen nogal wat persoonlijke problemen naar voren kwamen, leek het de politie rechter beter een reclasseringsrapport af te wachten. In zijn requisitoir zei officier Jansen dat de feiten dermate ernstig waren dat in normale gevallen minimaal twee weken gevangenisstraf en twaalf maan den ontzegging van de rijbevoegdheid zouden worden opgelegd. „Als officier ben je vrij om van die richtlijn naar boven en naar beneden af te wijken als daarvoor een gegronde reden is", zei hij. „We hebben hier iemand die een gevaar voor zijn medemens is als hij met drank op achter het stuur zit. Hij kan een medemens ernstig benadelen, er zijn op deze wijze genoeg ongelukken met dodelijke afloop gebeurd. Wegens de persoonlijke problemen wil ik geen onvoorwaardelijke gevangenisstraf op leggen. In die straf moet echter wel tot uiting komen dat de veiligheid op de weg gewaarborgd moet blijven." Jansen eiste twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Als bijzondere voor waarde eiste hij dat de verdachte zich gedurende de twee jaar proeftijd zal gedragen overeenkomstig de richtlijnen van de reclassering. Verder eiste de officier een boete van 7750,— en een ontzegging van de rijbevoegdheid van 18 maanden. Politierechter mr. Posch vond dat alleszins redelijk en vonniste conform. Een 45-jarige Texelaar stond voor de Helderse politierechter wegens overtre ding van de Vuurwapenwet. Op 18 augustus had een jachtopziener gezien hoe hij met zijn brommer op het fietspad langs de Eierlandse duinen stopte en een kogelgeweer te voorschijn haalde. Hij legde het wapen aan en schoot één keer. Tegen de jachtopziener had de man verklaard dat hij zo'n last van konijnen had bij zijn huis en dat hij daarom tot zijn daad was gekomen. „Maar hoe kon dat nu? Toen u werd aangehouden bevond u zich zeven kilo meter van uw huis?", vroeg politie rechter mr. Posch. „Het zat ook anders", zei de ver dachte. „Ik woon helemaal alleen in dat huis. Vrouw kwijtgeraakt en dochter overspannen. Ik moest de WW in, maar het duurde drie weken voor ik het eerste geld zou krijgen. Ik had geen geld meer en kreeg een behoorlijke honger. Het was zo erg dat ik een paar dagen Een goede gewoonte: Bij het bood schappen doen meteen even fles sen, potten en ander glas zonder waarde naar de glascontainer brengen! hondevoer heb gegeten. Daarvan raak te mijn maag overspannen. Het was eigenlijk zo, mijn maag was overspan nen en mijn hoofd ook. Vandaar dat ik op die konijnen schoot." „Dat neemt niet weg dat u een geweer in uw bezit had, dat u zonder vergunning niet mocht hebben", zei de rechter. „Dat geweer was nog van mijn vader. Het lag al acht jaar op zolder. Toen hij overleed is de politie het niet komen halen", zei de verdachte. „U had het natuurlijk ook naar de politie kunnen brengen", meende de rechter. „U mag een dergelijk geweer niet hebben. U bent overigens al eens eerder in conflict gekomen met de jacht en vuurwapenwet. Dit is een bijzonder ernstig feit waarvoor de straffen niet gering zijn." Fretten De verdachte liet hierop weten dat hij onmogelijk de gevangenis in kan, omdat hij niemand heeft om voor zijn dieren te zorgen. Op de vraag wat dat dan voor dieren waren antwoordde hij dat het om een herdershond en enkele katten ging. „En fretten?", vroeg officier van justitie mr. Jansen. De verdachte ontkende dit. De rechter wees nog eens op de zwaarte van het vergrijp, waarop de verdachte liet weten geen hoge boete te kunnen betalen omdat hij van een uit kering moet rondkomen. „Ik hoor het al, het is allemaal kommer en kwel. We zullen eens horen wat de officier er van vindt", zei de rechter. De officier zei in zijn requisitoir dat volgens de landelijke richtlijnen het on bevoegd in het bezit hebben van een geweer altijd leidt tot gevangenisstraf. „Meneer is hiervoor eerder veroordeeld. Hij kan niet zeggen dat hij het niet wist. De eerste keer is hij er nog met een lage straf vanaf gekomen, maar ik zal nu niet meer afwijken van de richtlijnen. Ik eis drie weken gevangenisstraf en ver beurdverklaring van het geweer", zei de officier. De verdachte liet weten door een dergelijke straf hopeloos in de knoei te komen en zei het nooit meer te zullen doen. De rechter achtte het ten laste gelegde feit bewezen. Hij vonniste een boete van duizend gulden of twintig dagen hechtenis. Verder een gevange nisstraf van drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Het geweer werd verbeurd verklaard. „Als het nog een keer gebeurt leg ik u een zeer hoge straf op. Ik heb nu al het idee dat ik te mild ben geweest", zei mr. Posch. w» i oiflljf Als alle Texelaars hun afgedankte glas en oud papier voortaan apart zouden houden, zou het Texelse huisvuilprobleem al voor een groot deel zijn opgelost. Dus: glas naar de glascontainer en oud papier naar de verenigingen. Donderdag 7 mei Om 19.00 uur begint in dorpshuis De Waldhoorn een voorstelling van de revuegroep van C. van Heerwaarden in verband met het 25-jarig bestaan van de Hoornder school. Toegang voor kinde ren tot en met 16 jaar. De Woningbouwvereniging Texel heeft een ledenvergadering in 'De Schakel' naast de Hervormde kerk; 20.00 uur. Het Waterschap Texel heeft een open bare vergadering van hoofdingelanden in het Polderhuis; 20.00 uur. De afdeling Texel van de Hollandse Mij. v. Landbouw heeft ledenvergadering in 'De Hoop' te De Cocksdorp. Na het huishoudelijk gedeelte spreekt de heer C. Geerligs, algemeen voorzitter van de Holl. Mij. van Landbouw; 20.00 uur. Vrijdag 8 mei Staatssecreataris mevrouw J. G. Kraa- ijeveld-Wouters spreekt op een CDA- verkiezingsbijeenkomst in de aula van de Rijksscholengemeenschap. Onder werp: algemene politiek en emancipa tiebeleid; aanvang 20.00 uur. leder is welkom. De Jan Drijverschool en kleuterschool De Krekeltjes vieren het 25-jarig jubi leum. 's Middags bijeenkomst voor ge nodigden in het dorpshuis van 15.00 tot 16.30 uur. 's Avonds cabaret door de groep C. van Heerwaarden bestemd voor oud-leerlingen van 17 jaar en ouder. De jeugdclubs van Oosterend hebben een bonte avond in De Bijenkorf; 20.00 uur. leder is welkom; de baten zijn voor de exploitatie van het jeugdgebouw. In dorpshuis De Wielewaal te De Waal begint om 20.00 uur een disco-avond met medewerking van 'Discoffery'. Entree 71,75. Zaterdag 9 mei In Oosterend houdt de jeugd een heitje voor een karweitje-actie. Om 20.00 uur begint in De Bijenkorf te Oosterend een concert van Concordia uit Breezand en Excelsior uit Oosterend om de mevrouw Engelvaart-trofee. Texelse groepen spelen vanaf 20.00 uur folkmuziek in (Jathannahoeve aan de Rozendijk. Entree 72,50. Zondag 10 mei Van 08.00-10.00 uur wordt op het strand van De Koog een sportviswedstrijd ge houden. Maandag 11 mei De Partij van de Arbeid houdt in „De Twaalf Balcken" een openbare verkie zingsbijeenkomst met als spreker het eerste kamerlid F. J. H. Leijen. Nel Bonne zingt ballades; 20.00 uur. Ten huize van mevrouw Schouwstra, Beatrixlaan 70 te Den Burg heeft het Overkoepelend Orgaan van Vrouwen organisaties een bestuursvergadering, aanvang 14.00 uur. Dinsdag 12 mei Op een in de oude ULO te houden ver kiezingsbijeenkomst van de PSP spreekt het kandidaat tweede kamerlid Rudi Boon. Toegang vrij voor ieder. De dorpscommissie van De Waal heeft de jaarvergadering in De Wielewaal, 20.00 uur. Toegang uitsluitend voor be talende donateurs. De commissie welzijnszaken heeft in het raadhuis een openbare vergadering over het BUO-rapport in aanwezigheid van de onderzoekers, twee schoolhoofden, schoolbegeleidingsdienst, logopediste en andere betrokkenen. Simon Carmiggelt. "Ik ben nu 67 en al mijn hele leven lang is het Rode Krhs voor mij het zelfde als helpen hier en overal" Telefoon: (02230) 26028 Afspraaktijden: Gynaecologie, Verloskunde D. Lely J. Udding S. Visser |ma. t/m vr. 08.30 - 16.00 uur Interne geneeskunde A. van Ballegooijen H. V. de Jong J. A. Makkes v.d. Deyl W. W. Meijer ma. t/m vr. 08.30 - 16.00 uur Keel-, Neus- H. v. Aarem en Oorheelkunde J. D. A. v. Duren Dr. D. R. Ubbens ma. t/m vr. 08.30 - 16.00 uur Kinder geneeskunde Dr. N. Beganovié J. M. J. Sijstermans ma. t/m vr. 08.30 - 16,00 uur Oogheelkunde P. Smit C. W. van Waveren ma. t/m vr. 08.30 - 16.00 uur Orthopaedie P. J. M. Konings ma. t/m vr. 08.30 - 16.00 uur Psychiatrie D. v. Peursem ma. do. 08.30- 11.00 uur 08.30 - 16.00 uur Diëtetiek ma. t/m vr. 08.30 - 16.00 uur Telefoon: (02230) 11414 Chirurgie K. J. Boekhoudt W. W. J. Clarijs H. Feilzer Afspraaktijden: ma.t/mvr. 10.00 - 12.00 uur Dermatologie Dr. K. J. Pronk Mondheelkunde R. M. Berns P. Bok ma. wo. vr. ma. di. wo. do. 08.30 - 09.30 uur 09.00- 12.00 uur 09.00- 12.00 uur 13.00 - 15 00 uur Neurologie H. v.d. Heijde E. Kisman J. A. Staal Fysiotherapie Logopedie Röntgen ma. t/m vr. 08.30 - 09.30 uur ma. wo. do. di. 09.30 - 12.00 uur 15.00- 17.30 uur I ma.t/mvr. 08.30 - 16.00 uur Horizontaal: administrateur gelijkmatige gewicht (afk.) grap openbare verkoopplaats vlaktemaat voor lidwoord spil vers eenh. v. druk (afk.) muurholte soort onderwijs (afk. )7 per expresse verbrandingsrest boomvrucht metaal clown dat is (afk.) fijngemalen tufsteen geheel v. bouwlanden om een dorp deugdelijk de somma van (afk.) dubbel-klank da capo (afk.) deel v.e. fr. ontkenning druk pi. in Gelderland soort gebak lidwoord gezicht jongensnaam aardnootje bijwoord familielid voorzetsel vogel telwoord lust bevestiging rund deel der wet (afk.) ieder hoofddeksel vertegenwoordiger voorzetsel Indon. eiland vilziek mens 2. 8. 12. 14. 15. 16. 18. 19. 20. 22. 24. 26. 28. 29. 30. 32. 34. 35. 38. 39. 41. 42. 44. 46. 47. 48. 49. 53. 56. 57. 58. 61. 62. 64. 65. 67. 68. 69. 71. 73. 74. 75. 77. 78. 80. 82. Verticaal: 1. hoofdhuid met haar 3. jongensnaam 4. wolpluisje 5. tijdperk 6. zonderling en grillig van vorm i 7. fr. voegwoord 8. en anderen (afk.) 9. gewas 10. grote bijl 11. militair (afk.) 13. ziekte 15. aanspreektitel 17. water in Friesland 21plaats in Zuidholland 23. vallei 25. zangnoot 27. fr. pers. voorn, woord 28. slingerplant 31. voertuig 33. vogel 34. baan voor balspel 36. klaar 37. meisjesnaam 39. zoekte (afk.) 40. klerenhanger 43. muziektempel 45. voorstelling in de slaap 46. plaats in Brabant 50. water in Utrecht 51. zwakzinnig 52. lidwoord 53. uitstalkast 54. titel (afk.) 55. onmeetbaar getal 59. voordeel 60. larve van de langpootmug 62. per expresse (afk.) 63. lidwoord 66. bouwland 68. zwaar stuk hout 70. roofdiertje 72. zangnoot 73. jongensnaam 76. tot nader order (afk.) 78. vogel 79. onder andere (afk.) 80 aartsbisschop (afk.) 81. meisjesnaam

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 15