Leerproblemen moeten tijdig worden herkend Luisterrijk" welkom voor Rik de Kikker 4GEND c m a co Muzikanten strijden o Engelvaart-trofee Zon. maan en hoog wa s „WAT IK ZEGGEN WOU.." Het beeld Speciaal moederdagmenu 3 CD 0 /C~ C 0 0 HAVENRESTAURANT 0 TEXEL O 0 Nieuwe slagerij in Oudeschild in juni open Fa. Schoorl krijgt foto-afdeling Discoffery in De Waai Stamboom Backer-Bakker Raadhuis beklad PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 8 ME11 ||J Er zou veel ellende voorkomen kunnen worden als kinderen met leerproblemen in een vroeg stadium zouden kunnen worden opge spoord. De onderzoeksgroep die vorige week rapport uitbracht over de mogelijkheden voor buitengewoon onderwijs op Texel vindt het daarom nodig dat op alle scholen een vaste en voor ouders herkenbare gang van zaken komt ten aanzien van kinderen waarvan vermoed wordt dat ze leerproblemen zullen krijgen. In gezamenlijk overleg moet dan worden bepaald wat de beste oplossing is voor het kind. Bij dit overleg moeten tenminste de ouders, de kleuterleidster, de onderwij- zerlesl van de lagere school, een mede werker van de schoolbegeleidingsdienst die het kind heeft geobserveerd en eventueel het hoofd van de lagere school worden betrokken. Feit is dat dat van sommige kinderen op de kleuterschool al wordt vermoed dat later leerproblemen zullen ontstaan. De kleuterleidster kan dan met een SBD-medewerker overleggen wat er met het kind aan de hand is en welke oplossingen mogelijk zijn. Problemen kunnen soms worden voorkomen door het kind een jaar langer op de kleu terschool te houden. In de helft van de gevallen wordt een dergelijk advies aan de ouders opgevolgd. Vaker wordt zo'n advies opgevolgd als de kleuterschool en de basisschool gezamenlijk dit stand punt innemen, wat als gevolg van de groeiende samenwerking tussen kleu terschool en basisschool de laatste tijd wel eens voorkomt. Een vaste proce dure bij de aanpak is er in ieder geval niet. Het hangt helemaal af van het initiatief van de kleuterleidster en de be reidheid van de lagere scholen tot overleg. Verschillen Een van de opmerkelijke bevindingen bij het Buo-onderzoek waren de grote verschillen tussen de verschillende Texelse basisscholen wat betreft de aanpak van kinderen met leerproble men. De invloed van de school op de beslissing van de ouders is aanzienlijk. Volgens het rapport verwijzen sommige scholen (De Waal, De Koog en de Sint Jozefschool in Den Burg) niet of nau welijks naar een procedure die tot aan melden voor het buitengewoon onder wijs kan leiden. Andere scholen (zoals die van Den Hoorn) verwijzen relatief veel. En op weer andere scholen, zoals die van Oudeschild, zou men wel willen verwijzen, maar willen de ouders niet dat hun kinderen naar MLK- of LOM- school gaan. Het verwijzingsbeleid hangt blijkbaar af van personen. De komst van een nieuw hoofd bijv. doet het aantal plaatsingen bij het buitenge woon onderwijs drastisch vermeerderen of verminderen. De onderzoekers stelden ook vast dat de scholen nauwelijks van eikaars ver wijzingsbeleid op de hoogte zijn of er een onjuist beeld van hebben. Alge meen worden de Sint Jozefschool en de CVO-school genoemd als scholen waar men het beste in staat zou zijn kinderen met uiteenlopende leercapaciteiten op te vangen, maar de onderzoeksgroep zegt de juistheid van die veronder stelling niet te kunnen bevestigen of ontkennen. Wel vernamen zij van de ouders dat niet zozeer de school alswel de onderwijzer(es) bepalend is voor het aankunnen van leerproblemen door kin deren. Minder verwijzingen Vrijwel alle scholen van Texel verwij zen minder snel leerlingen naar het bui tengewoon onderwijs dan vroeger. Met name wil men kinderen die over de hele linie (dus niet in een bepaald vak) moeilijk leren, op de lagere school houden. Het gedrag in de klas speelt daarbij een rol. Wat 'leerproblemen' zijn wordt in belangrijke mate bepaald door de betrokken leerkracht. Hij stelt vast wanneer extra hulp nodig is of wanneer de Schoolbegeleidingsdienst erbij moet komen. De rapportcijfers zeggen niet alles: een onvoldoende op de ene school bij de ene meester kan een voldoende zijn bij de andere meester op de andere school. De ene leerkracht is door zijn persoonlijkheid en vakmanschap beter in staat om iets aan probleemsituaties te doen dan de andere. De onderzoekers vinden het opvallend dat de onderwij zers de problemen vrijwel uitsluitend bij het kind zoeken, terwijl de ouders en de schoolbegeleidingsdienst vinden dat ook de onderwijzer een belangrijke rol speelt; er is een wisselwerking. Het zou dan ook aan te bevelen zijn om in gevallen waarbij het spaak loopt tussen leerkracht en leerling, te kijken of plaat sing bij een andere meester of op een andere school mogelijk is, zonder dat dit wordt gezien als een brevet van onbe kwaamheid voor de betrokken onder wijzer. Schattingen De hoofden van scholen werd hij het onderzoek onder meer gevraagd hoe groot zij het aantal 'probleemleerlingen' op hun school schatten. De schattingen bleken uiteen te lopen van 1% tot 'zonder twijfel 10%'. De gemiddelde schatting was 7%. De onderzoeksgroep kwam tot de conclusie dat het aantal leerlingen dat moeite heeft met de aangeboden leerstof ongeveer tien pro cent is, wat overeenkomt met het door deskundigen geschatte landelijke per centage. Uit de enquete is gebleken dat 12% van de leerlingen op Texelse scholen meer dan een half jaar achter stand heeft, soms al in de lagere klassen. Er is geen enkele reden om aan te nemen dat het percentage leerlingen met problemen op Texel afwijkt van het landelijke cijfer. Die tien procent bete kent uiteraard niet dat een tiende van de kinderen naar het buitengewoon onder wijs zou moeten gaan. Dat is, landelijk veel minder (ongeveer 6%) en de onderzoekers hebben niets gevonden dat er op wijst dat dit percentage voor Texel niet zou gelden, in tegendeel. Twee van de geïnterviewde school hoofden, die voordat zij op Texel kwamen verbonden waren aan een school voor buitengewoon lager onder wijs, viel het op dat bij hen op de lagere school leerlingen zaten die wat betreft niveau en gedrag niet afweken van de kinderen die zij in hun vorige baan op de Buo-school hadden. Zoals in het artikel in de vorige krant reeds werd vermeld is berekend dat van de ongeveer 75 kin deren die voor buitengewoon onderwijs in aanmerking komen, minder dan de helft werkelijk naar het Buo gaat, 2%%. Toch mag volgens de onderzoekers niet de conclusie worden getrokken dat 'dus' ca. 40 leerlingen op de lagere scholen zitten die eigenlijk op het Buo thuishoren, maar voor een flink aantal van hen geldt dat wèl. Vasthouden Vaak wordt beweerd dat de scholen hun moeilijk lerende kindern bewust vasthouden om het leerlingental en daarmee het voortbestaan van het aan tal klassen, of de school en de daaraan verbonden banen in stand te houden. Volgens de onderzoekers is dat over het algemeen niet waar. Feit is wel dat ouders die uiteindelijk hebben besloten hun kind naar het Buo te sturen daar achteraf blij mee zijn en het alleen maar betreuren dat het niet eerder is gebeurd. Een mogelijkheid om kinderen met leer problemen toch op de gewone school te houden, biedt soms 'remedial teachinq' (Advertentie I.M.) (individuele extra hulp, meestal bij een of enkele vakken). Over de waarde daarvan wordt op de scholen verschil lend gedacht. De commissie wil de mogelijkheden van remedial teaching opnieuw bekijken, voor het geval het niet zou lukken op Texel een school voor speciaal onderwijs (zie artikel in de vorige krant) van de grond te krijgen. Naar welke school een kind gaat is een beslissing die uitsluitend door de ouders moet worden genomen. Deze zijn echter meestal niet deskundig en laten zich daardoor in belangrijke mate leiden door de adviezen van wèl des kundigen. Lijdensweg Op de gang van zaken bij de ver wijzingsprocedure is veel kritiek gele verd door vrijwel iedereen. „Het is niet overdreven om te stellen dat in veel gevallen gesproken kan worden van een lijdensweg voor ouders en kind" aldus de onderzoekers, die hebben geconsta teerd dat er in de communicatie van alles misgaat. Ouders krijgen niet het gevoel dat zij worden geholpen maar alles alleen moeten doen. Bij de ver schillende partijen heersen verschillende belangen, waarbij de belangen van het kind (onbewust) tekort worden gedaan, ledereen zegt steeds dat het belang van het kind boven alles gaat, maar uit de praktijk lijkt het tegendeel te spreken. Bij alle partijen is er ook twijfel over de waarde van de psychologische test en de juistheid van de KLK- of LOM- indicatie. Volgens de onderzoekers speelt hier ook de milieufactor een rol: kinderen uit gezinnen met weinig op leiding hebben een grotere kans op een MLK-indicatie, terwijl kinderen uit taal rijke milieu's met een hogere opleiding meer kans hebben op een LOM indi catie. Als de school voor speciaalonderwijs op Texel zou komen, zou een commissie van toelating in het leven moeten wor den geroepen die alleen voor Texel werkt. Die commissie moet tevens als vertrouwensgroep fungeren waar ouders terecht kunnen als ze denken dat het met hun kind op basis- of kleu terschool niet goed gaat. Ouders moe ten met één contactpersoon te maken krijgen als zij in contact komen met deze commissie en zij moeten alle informatie die op hun kind betrekking heeft (dus ook de testrapporten die thans meestal niet worden afgegeven omdat de ouders niet instaat worden geacht om deze te begrijpen!) ter inzage kunnen krijgen. OR*.VUt VAN UZERS- 8UUN VUUNTWOOAMLUAHtC VAN OC REO*AT* De 27 Mc'ers Heten weer van zich horen. Nadat ze in het verleden de heer H. A. van der Meer uit de Thijsseiaan al aan een aangepast bakkie hadden ge holpen, omdat hij rheumapatiënt is, werd nu een warm welkom bereid aan hun 'Rik de Kikker' [27Mc naam van Van der Meer), omdat hij drie weken op vakantie is geweest in Bad Gastein op uitnodiging van de Max Tailleur stich ting. Zoals bekend heeft deze stichting eind vorig jaar een kledinginzamelings- actie gehouden op Texel. Van de op brengst werd een aantal rheumapa- tiënten een kuurreis aangeboden. Waarom deze ontvangst door Texelse Mc'ers en enkele overkantse gasten? De heer Joh. Witte: ,,Het is een steuntje in de rug. Van der Meer heeft daar na tuurlijk genoten, maar moet nu thuis weer gewoon verder. We wilden laten blijken dat we hem op de 'bak' gemist hebben.Rik de Kikker was nog maar twee dagen in Bad Gastein of de ont vangst werd al onderling geregeld. Voor mevrouw Van der Meer waren er ca deaus en voor de hele familie een taart. Van der Meer was duidelijk onder de indruk van het welkom en stond trots glunderend onder de erepoort. Trots ook omdat hij voor het eerst zijn arm boven zijn hoofd kan bewegen en ook het lopen gaat beter. „Nu zien jullie dat die oude kleren nog goed besteed zijn" aldus de blijde 27 Mc'er. Op de foto het welkom voor de reiziger. Men schonk ons uit het verre Georgië Een sokkel met een prachtig beeld Als dank aan ons na vele jaren Waarin de tijd de wonden heelt Hun zonen liggen hier begraven Ver van hun land en van hun volk Wij kennen hen hier niet bij name Een rozenboom dient slechts als tolk De zeewind waait over hun rustplaats Indertijd door ons gebouwd Geen vrouw of moeder laat haar tranen Bij 't graf dat ons is toevertrouwd Het gebeuren uit de oorlogsjaren Verbindt ons met een zwarte band Dat stuit men niet door een blokkade Aan de grenzen van een land Ons kinderen zullen straks gaan spelen Aan de voet van 't monument Een nieuwe jonge generatie Die de achtergrond niet kent Er rest ons slechts voor hen te hopen Dat zoiets zich nooit weer herhaalt Want dit beeld is ook door ons bevol king Helaas te duur met leed betaald. K. Bonne, De Koog. plus voor moeder een bos tulpen. MENU M Zalmmayonaise, toast en boter hm Kop heldere groentesoep Gegrilde entrecöte met kruidenboter, mm gemengde salade, verse snijbonen en gebakken aardappelen. wam of gebakken zeetong (350 gram), gemengde salade, w verse spinazie en gebakken aardappelen. 02226 Aardbeienijs met verse aardbeien en slagroom. 310 732,50 ondernemers-aktiviteiten j Eind juni heeft Oudeschild weer een slagerij na een periode van twee jaar waarin de Oudeschilders voor vlees en aanverwante artikelen naar andere dor pen moesten. De slagerij is een initiatief van mevrouw M. G. A. Blauw-Scholte uit De Waal. die daartoe de woning De Ruyterstraat 26 heeft gekocht. Met de verbouw van dit pand is inmiddels begonnen. Het voorste gedeelte zal tot winkel worden gemaakt en naar achte ren komt een uitbreiding waarin onder meer de worstmakerij wordt onder gebracht. Er wordt in twee fasen ge bouwd: de laatste fase is een afwijking van het bestemmingsplan. Door een ar tikel 19 procedure zal dat worden ge regeld. De aanwezigheid van een slagerij in een dorp als Oudeschild wordt door elke niet-vegetariër in het belang van de leefbaarheid geacht. Dat twee jaar lang een dergelijke voorziening in Oudeschild ontbrak heeft heel wat ongerief gegeven en eigenlijk is het merkwaardig dat dit gat in de markt niet eerder is opgevuld. Als in een dorp als Oosterend twee slagerijen kunnen bestaan, dan moet één zo'n bedrijf in het practisch even veel inwoners tellende Oudeschild toch zeker kunnen. Mevrouw Blauw ziet het dan ook wel zitten, maar legt er de nadruk op dat het 'lopen' van de slagerij vooral zal afhangen van de kwaliteit van het vlees en de prijs die ervoor gevraagd wordt. Er zijn weinig produkten waar mensen zo kritisch tegenover staan als vlees en vleeswaren; als er ook maar enige argwaan is haalt men het liever elders. In de nieuwe slagerij zal vlees worden verwerkt en verkocht. Van slachten zal geen sprake zij; dat gebeurt in de slachtplaats in Den Burg. De belang rijkste ambachtelijke activiteit van het bedrijf in Oudeschild zal zijn te zien in de worstmakerij. De familie Blauw denkt met name op het gebied van worst met bijzondere specialiteiten te kunnen ko men. In het bedrijf staat ook een rook- kast maar de mogelijke vrees in de buurt dat deze stank of andere overlast zal geven is volgens de heer Blauw (die thans nog als keurmeester is verbonden aan de Vleeskeuringskring Den helder maar waarschijnlijk binnen afzienbare tijd actief zal meewerken in de zaak van zijn vrouw) ongegrond omdat het een hypermoderne installatie betreft. Het ziet er naar uit dat de slagerij op 24 juni kan worden geopend. Vanaf woensdag 13 mei is er een foto Quelle-filiaal op Texel. Dit verkooppunt van de bekende Duitse onderneming is gevestigd in de radio en TV zaak van de fa. Schoorl aan de Waalderstraat. Quelle heeft in enkele jaren tijd 135 verkooppunten in Nederland opge bouwd, veelal in drogisterijen. De laat ste jaren gaan veel radio- en tv zaken er toe over een filiaal van de fotofirma te openen omdat deze Duitse fabrikant binnenkort ook start met de produktie van video-apparatuur. „Dergelijke ap paratuur is verbonden met radio en tv", aldus Gert Jan Schoorl. Hij heeft een opleiding bij Quelle gevolgd en mag daarom nu het assortiment van deze firma verkopen. Quelle brengt, zoals wellicht bekend, uitsluitend artikelen onder het eigen merk Revue. Dat bete kent niet dat de artikelen in eigen fabriek worden gemaakt. Er worden opdrach ten gegeven aan andere bedrijven. Het assortiment omvat zo'n 630 artikelen variërend van statieven, fototoestellen, filmcamera's tot fotopapier. Uiteraard gaat Schoorl ook Revue-films verkopen die in de Waalderstraat ter ontwikkeling kunnen worden aangeboden. Een nieuw procédé waarmee Quelle furore hoopt te maken is de zg. 'beeldveredeling'. Vlekken e.d. zijn na dagen nog van de Revue-foto's afwasbaar. Voor de hob byisten geeft Quelle een speciale klan tenkaart uit waarmee verschillende blij vende financiële voordelen te behalen zijn. In het assortiment van Schoorl zullen atributen voor de donkere kamer in mindere mate aanwezig zijn. „Het Quelle assortiment is vooral gericht op de amateurfotograaf, die met algemene voorhanden zijnde artikelen uit de voe ten kan", aldus Schoorl. Op de Revue- artikelen die Schoorl verkoopt zit door gaans drie jaar garantie. Gert Jan Schoorl: „We denken met dit assorti ment een gat in de markt op te vullen. Er zijn wel fotozaken op Texel, maar ik heb gemerkt dat veel mensen bij een post orderbedrijf bestellen of hun films daar laten ontwikkelen. Dat kan nu bij ons met de nodige service gebeuren." Zaterdagavond a.s. wordt in do huis De Bijenkorf te Oosterend een zamenlijk concert gegeven door de monie 'Concordia' uit Breezand en fanfare 'Excelsior' uit Oosterend. optreden heeft het karakter van concours want er zit een jury bij Westerdijk uit Den Helder en J. S uit Sassenheim) die na afloop bepalen welke van de korpsen in merking komt voor de Mevrouw E vaart-trofee. Dit ereblijk zal vervol worden uitgereikt door wethouder van der Kooi. De uitvoering begint om 20.00 Publiek is welkom; de entree is ge; op 72,50 per persoon. Het programma ziet er als volgt u 'Concordia' 1. Lijnbaan mars J. P. Laro, 2. Wesl Pictures Kees Vlak, 3. Andantino uit Contrasts for Wind Tevor J. Ford Mars met dirigentenuitwisseling. Second suite for Military Band ii major Gustav Holst, 6. The Shadov your smile Webster/Mandel arr. Whitcomb. 'Excelsior' 1. The Corcoran cadets Sousa/H vast, 2. Harlem Shadows Meim Boekei, 3. El Dorado R. Beek, 4. met dirigentenuitwisseling, 5. Spiri contrasts Harold K. Walters, 6. Ins concert Harold L. Walters, 7. Koi bewerking over: de dag door uwe g> ontvangen Jan de Haan. Vrijdagavond (vanavond) word dorpshuis De Wielewaal in De Waal discoavond gehouden met medei king van discotheek 'Discoffery'. I vang 20.00 uur De discotheekavonden die de Wa; jeugdclub organiseert blijken in behoefte te voorzien. Daarom deze activiteit, ondanks de flinke ten, regelmatig op het programma entree is 71,75 en iedereen is van h welkom. Na mijn oproep in deze krant om materiaal voor het stamboomboek Backer-Bakker werd ik overstelpt met geboortekaartjes, vele foto's, rouw kaarten, e.d. Als ik dit materiaal opneem in de stamboom wordt het een prachtig mooi boek van 250 pagina's met vele afbeeldingen en honderd foto's. Dit betekent echter wel dat het duurder wordt dan aanvankelijk gedacht was. Een gedeelte weglaten wil ik niet want het hoort er allemaal bij. De stamboom gaat nu 725,— kosten. Ook is het de bedoeling dat u vooruit betaald. Dit kunt u doen door 725,— over te maken op rek.nr. 4337.08778 Amro Den Burg t.n.v. A. M. B. Paagman-Bakker, Post weg 10, De Cocksdorp onder ver melding van stamboom Backer-Bakker. Degenen die al een bestelling gedaan hebben dienen ook vooruit te betalen. Na betaling ligt de bestelling vast en bent u verzekerd van een exemplaar. U kunt tot uiterlijk 1 juni bestellen. Een tweede druk zal niet worden gemaakt. Voor verdere inlichtingen tel. 02225-473. Anneke Paagman-Bakker Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag het raadhuis in Den Burg beklad. Er werd gebruik ge maakt van viftstiften. Volgens de gemeente is de inkt uit deze stiften moeilijk te verwijderen. Dergelijke klad partijen hebben zich de afgelopen dagen meer voorgedaan. Oplettendheid van de burgerij zou het aanhouden van de daders bevorderen. De zon komtH mei op om 4.53 uu gaat onder om 20.21 uur. Maan: 10 mei E. K. Hoog water ter rede van Odeschild Zaterdag 9 mei 0.55 en 1 Zondag 10 mei 1.24 en 1 Maandag 11 mei 1.57 en 1 Dinsdag 12 mei 2.48 en 1 Woensdag 13 mei 4.02 en 1 Donderdag 14 mei 5.28 en 1 Vrijdag 15 mei 6.54 en 1 Zaterdag 16 mei 7.58 en 2 Aan het strand is het ongeveer uur eerder hoog water. VASTE DATA De wielrijders toerclub 2000 traint maandag- en woensdagavond om 1 uur en elke zaterdagmiddag vanaf 1 uur. Start vanaf Taxi 2000 in de moesstraat. In het Prem Mandir Centrum Ruyterstraat 62 in Oudeschild vt iedere zondag en woensdag medi gehouden. Aanvang 20.15 uur. De speel-o-theek in Dorpshuis Oude ULO aan het Schilderend is i woensdag van 14.00-16.00 uur en dag van 9.30-11.30 uur geopend. Elke maandagavond wordt door „l Slam" bridge gespeeld in „De Ri kelder", aanvang 20.00 uur. Iedere eerste zaterdag van de m wordt in De Cocksdorp en Eierland papier opgehaald, 's Morgens t 10.00 uur door de o.l. school vai Cocksdorp in het dorp eo directe geving en 's middags van 13.00-1 uur door de Strijbosschool in de res de polder. Iedere maandagavond komt de Slt lijnclub bijeen in De Schakel van 1! 21.00 uur. In het raadhuis is tot en met 2' een tentoonstelling te zien van pi en kaarten uit Noordholland-r Open op werkdagen van 9.00-12. van 14.00-17.00 uur. In de openbare bibliotheek is eer toonstelling van poppen en stof den. Openstelling valt samen m openingstijden van de bibliotheek De Texelse Reddingbrigade train donderdag op het Turfveld in de nen. Aanvang 19.00 uur. Elke maandagavond om 19.30 uur de Slankelijnclub bijeen in De Si bij de Ned. Herv. kerk in,Den Burgl

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2