van Waa/derstraat Albert Heijn opent moderne supermarkt etamorfose Waddenadviesraad spoedig van start Landschapszorg in jaarverslag: Noodzaak vliegveld nooit aangetoond ondernemers-aktiviteitënj Japanse ambassadeur opent expositie Texelse schilderijen „WAT IK ZEGGEN WOU." PSP-avond over „Socialisme en ontwapening" Wegwijs op Texel TESO en de hete brij Rode Kruis-collecte 'RIJDAG 8 ME11981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 if nieuwe AH-fïliaal moet vol voor dinsdagavond. Terwijl de bouwvakkers de laatste hand aan het interieur leggen is het personeel druk BBtvtN WLN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID «N 0€ RE DAK TC 9 dm schappen te vullen. Enkele winkelgedeelten zijn nagenoeg .bedrijfsklaar zoals op de toto Is te zien. Woensdag 13 mei heeft Texel er een rote supermarkt bij. Dan gaat het ieuwe filiaal van Albert Heijn aan de l/aalderstraat officieel open. Ruim 360 J ierkante meter verkoopruimte is dan tl eschikbaar om, zoals Albert Heijn erkoopleider L. B. Zeilstra het uitdrukt !en breed assortiment te etaleren'. Jbert Heijn zocht, zoals bekend, al eruime tijd naar een plaats waar een ieuwe ruimere winkel gebouwd kon lorden. De nieuwe bedrijfsleider J. van er Niet noemt de hoek Waalderstraat- l/ilhelminalaan ideaal. „We hebben een lerke troef, want parkeergelegenheid is ij ons voldoende." Het ziet er naar uit lat meer levensmiddelenzaken troeven ide strijd zullen gaan gooien, want zo de verwachting: er zal hard gestreden orden om de klantengunst. AH public-relations man Rob Sleype ntkent niet dat Albert Heijn ook in de 'i lag gaat. ,,Het is duidelijk dat we in het leine filiaal aan de Binnenburg in de roblemen kwamen. De klanten bleven _iet weg maar de indruk van de zaak rerd 'te' magertjes. Wij moeten ook iten zien wat we waard zijn." Het ilbert Heijn concern was van mening at de verandering dan ook totaal moest ijn: een grote zaak op een goed te erelken plaats. Wat de prijzen betreft is iH landelijk al in de slag gegaan met de ctie 'AH gaat op de kleintjes letten', /let nadruk wijst de nieuwe bedrijfs- lider J. van der Niet er op dat dit indelijke prijsbeleid voor alle produkten ok op Texel gaat gelden. Niet ontkent rordt dat AH landelijk gezien nooit de llergoedkoopste kan worden. Volgens ëilstra komt dit door de organisatie van et bedrijf en wat voor de klant belang- jk geacht wordt: de service. „We rillen een zelfbedieningsmarkt zijn en laarom wordt er met verschillende fdelingen met persoonlijke bediening lewerkt, vergelijkbaar met het HEMA- ysteem." Al deze 'winkeltjes' in de upermarkt moeten constant bevolkt i/orden en daarom zijn voor het filiaal in Ie Waalderstraat twintig (inclusief en- ele part-timers) krachten aangetrok- en. In de winkel aan de Binnenburg raren slechts zes mensen werkzaam. De vaste AH klanten zullen ongetwij feld onder de indruk zijn van de ver andering die 'hun' kruidenier heeft on dergaan. De 'volgepropte' indruk in de oude winkel is door het efficiënt in richten van de nieuwe oppervlakte na tuurlijk verdwenen. Maar deze nieuwe ruimte geeft de bezoeker ook de moge lijkheid nieuwe AH-artikelen te kopen. Bedrijsleider J. van der Niet: „We leggen de nadruk op de verse afdelin gen. Bakkerij Dros zal tweemaal daags vers brood leveren en ook de nieuwe vleesafdeling heeft dagelijks aanvoer van vers vlees uit de centrale AH-slagerij in Zaandam." Nieuw voor Albert Heijn is verder de delicatessenafdeling en de uitgebreide hoek met huishoudelijke artikelen. Toerist In het aanbod wordt duidelijk aan de toerist gedacht. Speciaal voor de bui tenlandse gasten worden Duitse siga retten, koffie, bier, e.d. verkocht. Onder de noemer 'strandvermaak' is een klein gedeelte ingeruimd voor spelmateriaal, strandspeelgoed etc. De laatste jaren is Albert Heijn zich meer gaan richten op de verkoop van reformartikelen. Ook deze categorie levensmiddelen zal veelal onder eigen merk worden verkocht. Bij Albert Heijn spreekt men van 'one stop shopping formule' oftewel de klant moet hier in één bezoek voor alle bood schappen terecht kunnen. Bij het pand zijn twintig parkeerhavens aangebracht en daarnaast kan uiteraard geparkeerd worden op de gemeentelijke parkeer plaats tegenover de Waalderstraat. „Mochten de mensen bij ons bood schappen hebben gedaan, en ze willen eerst elders winkelen dan kunnen de spullen bij ons in het magazijn worden gezet, waarna ze later met de auto bij de achterdeur opgehaald kunnen worden", aldus de heer Van der Niet. Geluidshinder Naast de winkel is op de begane grond van het pand, dat eigendom is van Exploitatie Maatschappij Texel, kantoorruimte voor de bedrijfsleider, 9 gedeelte ven de apparatuur, die moet zorgen voor een aangenaam klimaat in de winkel en een magazijn met koelcel, een per- soneelskantine en een groot gedeelte van de nevenruimte is ingericht voor een koel- en warmteinstallatie. Om geluids hinder, voor vooral de bovenwoningen, te voorkomen is het ventilatiesysteem met warmte blazers achter in het pand gemaakt en niet zoals vaak gebruikelijk is op het dak. Het aanslaan van der gelijke apparatuur brengt vrij veel herrie met zich mee en daarom is achter de 'verwarmingskamer' een ruimte waar de af te voeren lucht eerst geloosd wordt voordat het via speciale schermen naar buiten gaat. Open huis Voordat de winkel woensdagmorgen officieel door mevrouw Van der Niet geopend wordt is iedereen dinsdag avond van 19.00 tot 21.00 uur in de gelegenheid een kijkje te nemen. Ter muzikale omlijsting zullen de drumbands Margaretha Sinclair en Voorwaarts Mars uit De Koog acte de presence geven. Een ieder die de open avond bezoekt krijgt een waardebon die later ingewisseld kan worden (gebruikelijk bij openingen van AH vestigingen) voor een wandtegeltje met in dit geval een afbeelding van de N.H. kerk van Den Burg. Met de ingebruikstelling komt een einde aan ruim vijftig jaar AH in de Binnenburg. Het lijkt er op dat de Waalderstraat een klein winkelcentrum wordt want Schoorl breidt zijn zaak uit met een fotoafdeling, de gemeente zorgt voor verkeersremmende maatregelen in de Waalderstraat en naast AH komt sto merij Quickynette. Aan de bouw van de winkel werkten mee: TEBO (hoofdaannemer), Fa. Velt- kamp (loodgieterswerk), J. Graaf De Cocksdorp (schilder), Schoo (verwar ming), IBS (electra), Moerbeek (stoffe ring), Fokko Mulder (tegenwerk), Sme- va uit Valkenswaard (koeltechniek) en Westerlaken (bestrating). De onlangs opnieuw opgerichte af deling van de PSP op Texel organiseert op dinsdag 12 mei een openbare avond met als thema 'Socialisme en Ont wapening'. De bijeenkomst wordt ge houden in het dorpshuis de Oude ULO te Den Burg en begint om 20.00 uur. Als spreker zal aanwezig zijn Rudi Boon, kandidaat voor de tweede kamerver kiezing voor de PSP. Er is volop ge legenheid tot het stellen van vragen en bovendien wordt ruimschoots de gele genheid gegeven tot discussiëren. De toegang is gratis. Momenteel worden door een bedrijf van het vasteland telefonisch adver tenties ingezameld voor een boekje dat blijkens mededelingen van de telefoniste 'Wegwijs in Texel' heet. Hierdoor zijn misverstanden gewekt, want het be kende door de Welzijnsstichting Texel uitgegeven boekje 'Wie, wat, waar op Texel' draagt als ondertitel 'Wegwijs op Texel'. Dit boekje wordt momenteel ge drukt. Het opnemen van advertenties is dus niet meer mogelijk. In de reactie op mijn ingezonden stuk wordt door of namens de TESO met behulp van wat cijfers gepoogd de indruk te wekken, dat ik eigenlijk hele maal niets te klagen heb en blij zou moeten zijn met de door TESO ver leende 'gunst', dat men bij voorkomen de tariefsverhogingen een reeds in gebruik genomen kaart mag blijven op gebruiken zonder te hoeven bijbetalen. Bij het Gemeentelijk Vervoersbedrijf in Amsterdan is dit geen gunst, maar een ingeburgerd gebruik, dit even terzijde. Maar dit is in het geheel niet het punt, waar het om draait. Ik heb in het ingezonden stuk geen bezwaar gemaakt tegen een tariefsverhoging maar tegen het willekeurig wijzigen van een ver koopvoorwaarde door TESO. Die ver koopvoorwaarde was letterlijk volgens TESO, dat de in mijn bezit zijnde kaart uitsluitend geldig is in de maanden oktober ot en met april. Op die bepaling is die aart —met vele andere, onge twijfeld destijds door TESO verkocht. En déérop wordt door TESO niet inge gaan, TESO draait om de hete brij heen. Men voelt bij TESO klaarblijkelijk, dat men geen been heeft om op te staan indien een passagier naar de rechter zou stappen om nakoming van de ver plichting te eisen, die TESO bij verkoop van de kaart vrijwillig zwart op wit, resp. rood op blauw, op zich had genomen. Men speculeert er bij TESO kennelijk op, dat niemand al die rompslomp op zijn hals wil halen. Het eiland Texel blijft me er overigens even lief om, deze TESOiaanse ervaring ten spijt! A. J. G. Porck, Amsterdam. Zaterdagmiddag om drie uur zal de Japanse ambassadeur Hiroshl Uchida een tentoonstelling van schil derijen van Els en Frans de Haas openen in de Pulchri Galerie aan het Lange Voorhout in Den Haag. Sinds mei vorig jaar woont het kunste naarsechtpaar een paar dagen per week in de Herenstraat in Den Hoorn. De Haas heeft in Den Hoorn zijn studio en het werk dat zaterdag plechtig tentoongesteld wordt is op Texel gemaakt. De Japanse ambas-, sadeur volgt sinds enige jaren schil derlessen bij De Haas. De tentoon stelling wordt zaterdag om drie uur geopend. In de eerste vergadering van het Coör dinatiecollege Waddengebied op 25 juni 1980 in Leeuwarden) werd afge sproken, dat zo snel mogelijk de Wad denadviesraad zou worden ingesteld. Er werd een werkgroep samengesteld met vertegenwoordigers van het rijk, de provincie en de gemeenten, die tot taak kreeg de instelling van de Waddenad viesraad voor te bereiden. Deze werk groep heeft nog voor het einde van het jaar een voorbereidende notitie opge steld. Het resultaat van haar werkzaam heden is op 17 december besproken in een vergadering van het Coördinatie college, dat besloot de notitie openbaar te maken om de verschillende belan gengroepen de mogelijkheid te bieden hun mening te geven over de ideeën van de werkgroep. De notitie is inmiddels om commentaar toegezonden aan een aantal direct betrokken organisaties. De reacties op de notitie zullen mee be trokken worden bij de voorbereiding van een ontwerp voor een Koninklijk Besluit tot instelling van de Waddenadviesraad. Belangstellenden kunnen de notitie opvragen bij het secretariaat van het Coördinatiecollege Waddengebied, Oostergrachtswal 39, te Leeuwarden (tel. 05100-39425). De door het Coördinatiecollege in de loop van dit jaar beoogde instelling van de Waddenadviesraad zou een voor lopig karakter moeten hebben. Dan hoeft niet te worden gewacht op de door de regering toegezegde wettelijke regeling voor de Waddenzee, waarin ook de definitieve Waddenadviesraad zal worden opgenomen. De omvang van de raad zal volgens het Coör dinatiecollege in hoofdzaak worden be paald door de uiteindelijke samenstelling van de verschillende categoriën. Om vlot te kunnen werken mag de raad niet meer dan 25 leden tellen. De samenstelling Het Coördinatiecollege is van mening dat elke organisatie uit de in de Nota Waddenzee genoemde categoriën (de Milieubescherming en het natuurbe houd, de recreatie en het bedrijfsleven), die een redelijk en aantoonbaar belang bij de Waddenzee heeft, in principe in aanmerking komt voor een vertegen woordiging in de Waddenadviesraad. Voor de samenstelling van de Wadden- adviesraad wordt in de notitie een sug gestie gedaan. Voorlopig wordt gedacht aan een zestal zetels voor de milieu organisaties, voor de recreanten en idem voor het bedrijfsleven. Daarnaast zou nog een beperkt aantal deskundigen in de raad kunnen worden opgenomen. Afzonderlijke lokale organisaties zouden niet in de Waddenadviesraad moeten worden opgenomen, maar hun inbreng zoveel mogelijk via de overkoepelende organisaties moeten leveren. Aan lan delijke en regionale organisaties die voor een vertegenwoordiging in aanmerking komen, zal worden gevraagd de voor te dragen personen zoveel mogelijk uit het gebied zelf te laten komen. Het Coör dinatiecollege is van mening dat, hoe wel de voorzitter wel lid van de Wad denadviesraad zal zijn, niet uit de door de organisatie voorgedragen leden be noemd zal moeten worden. Voorgesteld wordt dan ook een onafhankelijk voor zitter te benoemen. Het onafhankelijk functioneren van de Waddenadviesraad zal het best gewaarborgd zijn als de raad beschikt over een zelfstandig secre tariaat met een full-time secretaris. Taakstelling en werkwijze Het Coördinatiecollege is van mening dat de taakstelling ruim geformuleerd moet worden. De raad zal uit eigen beweging, dan wel op verzoek van de regering of het overlegorgaan tussen rijk provincies en gemeenten voor zaken van algemeen belang voor de Wadden zee advies geven. Volgens de tekst van de p.k.b. 'Waddenzee' zal de Wadden adviesraad zowel adviezen uitbrengen aan de regering als aan het overleg orgaan tussen rijk, provincies en ge meenten (het Coördinatiecollege). Het Coördinatiecollege vindt verder: dat de adviezen zich moeten beperken tot de hoofdzaken van het beleid met betrekking tot de Waddenzee; dat het vragen om advies geen onevenredige vertraging van de besluitvorming mag gaan betekenen. Waarnemers Het Coördinatiecollege vindt het practisch dat naast de secretaris van het Coördinatiecollege ook de secretarissen van de Interdepartementale Wadden zeecommissie, de Stuurgroep Wadden provincies en van de vereniging Con tact Waddenzeegemeenten als vaste waarnemers de vergaderingen van de Waddenadviesraad kunnen bijwonen. Daarnaast staat het de Waddenadvies raad vanzelfsprekend vrij om anderen, incidenteel uit te nodigen voor de ver gaderingen. In dit verband wordt nog gewezen op het openbaar karakter van de vergaderingen van de raad, waardoor een ieder de mogelijkheid heeft de beraadslagingen bij te wonen. Volgens de wet geluidshinder zullen nationale parken (Texels duinen zijn een potentieel nationaal park) als stiltege- bied in het streekplan worden aange geven. Hierbij denkend aan de Mok vinden wij het absurd dat dit gebied als militair oefenterrein wordt gebruikt, grenzend aan een natuurgebied." Dit schrijft de werkgroep Landschapszorg in haar jaarverslag 1980. Daarin wordt betoogd dat vliegtuiglawaai niet in een stiltegebied thuishoort. Daarom is vorig jaar ook een reactie gegeven op het structuurschema Burgerluchtvaartter reinen waarin het vliegveld Texel wordt genoemd. Volgens de werkgroep Land schapszorg is de noodzaak van een Texels vliegveld nog nooit aangetoond. „We vinden het onbegrijpelijk dat de overheid enerzijds haar best doet de rust en stilte boven Texel te bewaren, maar anderzijds streeft naar optimalisering van het vliegveld", aldus het jaarver slag. Over de aantasting van natuur gebieden door militaire bedrijvigheid op de Mok heeft de werkgroep contact opgenomen met de gemeente. Volgens Landschapszorg is het oefenen met trotyl (een springstof) gebonden aan een hinderwetvergunning. Het oefenen met dit middel gebeurt thans zonder deze vergunning en de werkgroep is van mening dat deze activiteit daarom stop gezet kunnen worden. De gemeente is1 daarvoor de verantwoordelijke instantie. Dijkwegen De werkgroep is verbaasd over het feit dat nog geen bindende afspraken zijn gemaakt tussen gemeente, natuur bescherming, Rijkswaterstaat en Wa terschap over de breedte en openbaar heid van de wegen langs de nieuwe waddendijk. „De hele weg wordt nu degebruikt als zijnde openbaar. Een slechte ontwikkeling omdat een gewen- ningspatroon ontstaat en het terugdraa ien ervan moeilijk zal zijn."De werkgroep is van mening dat de houding van het gemeentebestuur oorzaaK van aèze ontwikkeling is. „De natuurbescher ming probeerde tot een oplossing te komen, maar het gemeentebestuur weigert elk overleg", aldus het jaar verslag. Het standpunt van de werk groep blijft ongewijzigd; de dijkwegen terugbrengen tot een breedte van 3,50 meter en niet openbaar maken op ge deelten, waar vroeger geen weg was. Gebiedjes Landschapszorg heeft uitgesproken ideeën over het beheer van de reeks kleine natuurgebieden langs de nieuwe deltadijk. Samen met natuurmonumen ten wil de werkgroep een speciaal be heersplan voor deze gebiedjes maken. Dan kan tevens het Ceres-poldertje onder een 'beter' beheer worden ge bracht. Landschapszorg vindt het vooruitlo pen op een bestemmingsplan door een artikel 19 procedure een onjuiste gang van zaken. Het zou beter zijn om alle veranderingen bij de vaststelling van een bestemmingsplan 'in één samenhan gend geheel' te bekijken. Fluitekruid Zoals bekend is Landschapszorg niet zo tevreden over de wijze waarop ge meente, Waterschap en Rijkswaterstaat met de wegbermen omgaan. „Doodge spoten fluitekruid zagen wij lands de Bomendiek, bij de Amaliaweg en langs de Hoofdweg. Bovendien werden deze bermen na bespuiting nog eens ge maaid. Een wat rommelig beleid." Om een en ander in goede banen te leiden is Landschapszorg bezig met een zoge naamd 'maaischema' waarbij er vanuit gegaan wordt dat het maaiwerk aange past wordt aan de oorspronkelijke ve getatie. De 'netheid' van Staatsbos beheer en plantsoenendienst is volgens Landschapszorg vaak overdreven. Het jaarverslag: „Het bos wordt tot een park gemaakt. Er wordt gesnoeid en gemaaid zodat er niets slordigs maar ook niets moois meer over is." Oppervlaktewater Bij het Hoogheemraadschap van Uit- waterende Sluizen heeft de werkgroep vorig jaar bezwaar gemaakt tegen de lozing van het effluent van de RIZ bij De Cocksdorp in de dijksloot. Volgens de werkgroep wordt het oppervlaktewater door deze lozing verontreinigd en kan het effluent beter rechtstreeks in de Waddenzee gepompt worden. Verder wordt het betreurd dat de rioolzuive ringsinstallatie Everstekoëg in de Hem- mer gaat lozen. De werkgroep is van mening dat dit gebied nog 'aardige slootjes' kent. Het gemeentebestuur verzet zich echter sterk tegen lozing in, het toe komstige woongebied, de Mars en daarom is voor lozing in het buiten gebied gekozen. Landschapszorg is tevreden over het feit dat B ën W vasthouden aan de in het bestemmingsplan buitengebied vastgestelde goothoogten van drie me ter. De werkgroep is echter minder te spreken over het standpunt van B en W wat betreft de derde bouwlaag van het nieuw te bouwen hotel Californië. Zoals bekend heeft de werkgroep bezwaar ingediend tegen de bouwplannen. Het bestuur van de werkgroep bestaat mo menteel uit Marcel Groenendaal (voor zitter), Sietske Dijksen (penningmees ter) en Marijke van der Meent (sec retaresse) Het Rode Kruis houdt 25 mei tot 6 juni op Texel de jaarlijkse collecte. De organisatie is onder meer bekend door haar hulp bij rampen in het buitenland, de bloedtransfusiedienst, welfarewerk en eerste hulpverlening bij tal van gebeurtenissen. Daarnaast heeft het Rode Kruis de vakantieboot voor ge handicapten J. Henry Dunant. In 480 afdelingen in Nederland werken 40.000 vrijwilligers voor het Rode Kruis. Door gebruik te maken van vrijwilligers kan het Rode Kruis bijzonder veel werk verzetten tegen relatief lage kosten. Desondanks heeft het Rode Kruis hard geld nodig, vandaar de collecte in de week van 25 mei tot 6 juni.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5