T Komt kindermishandeling ook op Texel voor? Gemeente maakt restaureren van woonhuizen aantrekkelijker Vertrouwensarts voelt voor onderzoek Waterverfconcours op de Hogeberg VAN HET RAADHUIS ,,Een vlucht regenwulpen" BIIKWIHItW r Gemaal De Schans wordt half automatisch Mededelingen van B.en Koninginnedag in De Koog Dorpscommissie De Waal vergadert Twee maal raak Folkavond in Catharinahoeve JDAG 8 MEI 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Kindermishandeling wordt door velen eschouwd als een uitwas van een ver- auperde maatschappij, vooral te sig- aleren in grauwe stadswijken waar de janningen van het leven niet op een ormale manier kunnen worden afge- lageerd. Dat zich zoiets op een idyl- ich eiland (zoals Texell zou voordoen, bijna onvoorstelbaar. Wetenschappe- jk onderzoek heeft echter uitgewezen at dit een misvatting is. Het tegen- vergestelde zou zelfs waar kunnen zijn. o is gebleken dat het aantal gevallen an kindermishandeling op een van de Handen van de Lofoden aanmerkelijk oger was dan gemiddeld elders. De msterdamse vertrouwensarts Arend oers voelt veel voor een onderzoek aar kindermishandeling op Texel. Dr. Koers (schrijver van het recent erschenen boek 'Kindermishandeling') af dat laatste terloops te kennen aan et slot van een interessante lezing over indermishandeling in het zaaltje van ïtarkenburg' te Den Burg. Hij sprak aar voor een groep mensen die op exel direct of indirect te maken hebben iet welzijnsaangelegenheden: artsen, astores, wijkverpleegsters, jeugdwer- er, directies bejaardentehuizen, leiding ezinsvervangend tehuis etc. Wat be eft kindermishandeling is Texel niet en bijzonder 'verdacht' gebied. De iteresse van dr. Koers is dan ook meer et gevolg van het feit dat hij banden eeft met het eiland. Op 'Loodsmans- uin' heeft hij een sta-caravan. Daar- oor was het ook mogelijk hem voor eze avonden te 'strikken'. Dr. Koers eldt als expert op het gebied van kin- ermis.handeling. Onlangs nog werd hij Is zodanig ten tonele gevoerd in het tv- rogramma 'Sonja's goed nieuws how'. Openbaar De avond was een van de maan- elijkse bijeenkomsten van de Texelse relzijnswerkers. In verband met het be ing van het onderwerp had de samen- omst deze keer een openbaar karakter, loof een organisatiefout was verzuimd e lezing tevoren via de krant aan te ondigen maar door op het laatste loment allerlei mogelijk geïnteresseer- le mensen op te bellen, was toch nog en flink gehoor bijeen gebracht. Op het onderwerp kindermishande- Ing rust een enorm taboe. Het komt in llerlei milieu's voor, maar er wordt niet iver gepraat. Ook de slachtoffers spelen laar buiten toe perfect toneel. Voor de |oms deerlijke kwetsuren is er altijd een ooie smoes, maar wie scherp oplet en indermishandeling in geen geval bij 'oorbaat uitsluit, ziet maar al te vaak dat Ie verhalen niet kloppen. Dr. Koers rojecteerde een groot aantal dia's van erwondingen die door mishandeling 'aren toegebracht aan kinderen. De eelden waren soms schokkend maar istructief; ook niet medisch geschool- len leerden bepaalde kwetsuren als erdacht' te signaleren. Hulp Optreden tegen mensen die hun kin- jleren mishandelen moet omzichtig en actisch gebeuren. Het doel is niet de («drijvers voor de rechter te slepen, tiaar het bieden van maatschappelijke hulp. Altijd is kindermishandeling een symptoom van relatie- en andere pro blemen. Door te helpen deze tot op lossing te brengen kan het gruwelijke verschijnsel uit de weg worden geruimd. Wat is kindermishandeling? Dr. Koers legde er de nadruk op dat niet elke oorvijg als opvoedkundige maatregel als mishandeling kan worden gezien. Daar van is pas sprake bij aanmerkelijk licha melijk of emotioneel letsel. Als de rode striemen op de huid staan, als zich bot breuk en blauwe ogen voordoen, dan heeft de tuchtiging de grens van het toelaatbare overschreden. Ook letsel als gevolg van nalatigheid van de ver zorgers is kindermishandeling. Het vol komen ontbreken van liefdevolle, 'war me' zorg, lijdt bijvoorbeeld tot syndro men waarbij kinderen vermageren en apatisch of angstig worden. Incest Ook het sexueel misbruik van kinde ren door ouders of andere familieleden (incest) valt onder kindermishandeling en hierop rust zo mogelijk een nog groter taboe. Ook van dit verschijnsel beweert ieder dat het in 'zijn' omge ving niet gebeurt maar inmiddels sta pelen de bewijzen zich op dat het in elk milieu voorkomt, al slaagt de een er veel beter in het te camoefleren of te ont kennen dan de ander. Illustratief is het feit dat het soms voorkomt dat mensen zich in behandeling laten nemen zonder het feit ooit te hebben toegegeven. De tv-uitzending over incest handelde uit sluitend over sexueel misbruik van kin deren door hun ouders. Van de 500 telefonische reacties die de uitzending tot gevolg had, had echter een kwart betrekking op incest tussen broers en zusters. Schade Er is geen twijfel aan dat alle_ vormen van kindermishandeling naast de licha melijke gevolgen, langdurige geestelijke schade veroorzaken. Het betreffende kind krijgt een defect zelfbeeld, een soort minderwaardigheidscomplex. Het voelt zich schuldig op grond van een soort logica die neerkomt op: ,,als ik zo vaak en zo hard geslagen wordt en als mijn ouders altijd zo lelijk tegen me doen, dan moet ik wel verschrikkelijk slecht zijn." Emotionele mishandeling in de vorm van jarenlang krenken en afwijzen lijdt soms tot weglopen van huis. Dr. Koers zei van mening te zijn dat het vrijwel nooit voorkomt dat een kind uit zichzelf zomaar wegloopt. De dia-serie was gemaakt in Australië maar bleek in de Nederlandse situatie toepasbaar te zijn. Door het nuchtere commentaar dat dokter Koers erbij gaf, wist hij het gevoel van woede dat de kijkers kregen bij het zien van soms misselijk makende beelden, aardig te onderdrukken. Het afreageren van wraakgevoelens op de daders van kin dermishandeling is volkomen zinloos en heeft een averechts effect. Vertrouwensarts Het spreekt vanzelf dat pas iets aan kindermishandeling kan worden gedaan nadat het bekend is geworden. Familie, buren en andere mensen uit de directe omgeving kunnen waardevolle tips ge ven. In anonimiteit en zonder harde bewijzen te hoeven leveren kunnen zij hun verdenkingen telefonisch uiten te- De Texelse schildersgroep (Texels Eigen Echte Vrije Acade mie) heeft een aantal verenigingen in Noordholland uitgenodigd voor een weekend gezamenlijk aquarel leren met als onderwerp het Hoge- berg-gebied. Het weekeinde wordt gehouden van 20 tot en met 31 mei en de schilders onvernachten op camping Loodsmansduin. Het weekeinde heeft het karakter van een concours. Tot besluit zullen drie winnaars worden aangewezen na jurering door alle deelnemers. Degenen die zich nog niet heb ben aangemeld voor het week einde, maar wel mee willen doen kunnen 7 15,— storten op gironum mer 1854783 ten name van M. de Hoog, Westerweg 65, Den Hoorn. Het geld voor het kamperen en de maaltijden is hierbij niet inbegrepen. Nadere inlichtingen over het week einde kan men 's avonds tussen zeven en tien uur verkrijgen op tele foonnummer 02226-456. Voor het weekeinde zijn aangeschreven: Kunstkring Callantsoog, H.A.K. Heerhugowaard, Tintoretto Heiloo, Noorder Kunstkring Den Helder, Debutade Hoorn, Schager Kunst kring, Aquarelgroep Van Goghmu- seum Amsterdam, AKV Alkmaar en de Kunstenaarsvereniging Bergen. Er werd al geruime tijd gespeeld met de gedachte van een dergelijk concours. Nu het eenmaal zover is willen de organisatoren ervan zich ook zoveel mogelijk inzetten. Het gaat hier om Antoon Goes, Ben Witte, Paul Höhner en Leny van 't Noordende. Ze zullen zorg dragen voor het vervoer van de gasten over het eiland en daarnaast zijn ze van plan zelf mee te doen met het concours. Het bijzondere van dit concours is dat zowel proffesionele schilders als amateurs er aan kunnen meedoen. Omdat de wachttijden bij de boot vrijdag de 29e problemen kunnen geven wordt de deelnemers aangeraden de auto in Den Helder te laten staan. Van zes tot acht uur wordt gezorgd voor vervoer van de veerhaven naar Loodsmansduin. genover de vertrouwensarts. Die gaat dan op onderzoek uit en brengt de hulp verlening op gang. Voor Texel zit de dichtsbijzijnde vertrouwensarts in Amsterdam. Gebleken is dat het aantal meldingen van kindermishandeling gro ter is naarmate de vertrouwensarts dichterbij zit. Het zou dan ook te wensen zijn dat de kop van Noordhol land en Texel en eigen vertrouwensarts zou krijgen. Baarmoederhalskankeronderzoek Op 15, 18, 19, 21 en 25 mei a.s. wordt op Texel de tweede ronde van het bevolkingsonderzoek op het voorkomen van baarmoederhalskanker gehouden. Het onderzoek is gericht op de leef tijdsgroep van 35-55 jaar, waarvan dit jaar weer 1 3 gedeelte aan de beurt is, nl. vrouwen geboren in 1927, 1930, 1933, 1936, 1939, 1942 en 1945. In deze opzet worden alle vrouwen eens in de driejaren onderzocht. De plaats van het onderzoek is weer het Groene Kruis- gebouw. Het onderzoek is niet verplicht maar deelname is wel zeer aan te raden. Bij een regelmatige controle kunnen af wijkingen zo vroegtijdig worden opge spoord dat volledige genezing mogelijk is. Het onderzoek zelf is een eenvoudige zaak. Het neemt slechts enkele minuten in beslag. Het wordt uitgevoerd door speciaal hiertoe opgeleide vrouwen. Met klem wordt er op gewezen dat er geen enkele reden is voor terughou dendheid, nog minder voor angst. De oproepen worden een dezer dagen ver zonden. Het is dringend gewenst zich aan het tijdstip van de oproep te houden. Mocht deze tijd u niet schik ken, of mocht u nog vragen hebben, dan kunt u bellen naar 02240-98000. Belt u bij voorkeur op woensdag en vrijdag tussen 09.00 en 10.30 uur (dan wordt u te woord gestaan door de dames die het onderzoek verrichten). Maar ook buiten deze uren kunt u bellen. (U kunt dan uw boodschap inspreken op een band. U noemt het nummer van de oproepkaart, naam en telefoonnummer: er wordt dan teruggebeld). Medische vragen kunt u uiteraard ook bij de huisarts kwijt. In de kosten van het onderzoek wordt een eigen bijdrage gevraagd van 725, Dit bedrag wordt niet vergoed door het ziekenfonds. Indien deze bijdrage voor u bezwaarlijk mocht zijn, komt u dan toch voor het onderzoek; er kan dan een regeling worden getroffen. Leest u vooral de bij de oproep ge voegde folders met alle bijzonderheden. U krijgt in ieder geval bericht over de uitslag van het onderzoek, ook als er geen afwijkingen zijn gevonden. (Dit is anders dan in de groene folder staat!). Tenslotte: verwacht wordt dat alle opgeroepenen aan dit belangrijke on derzoek zullen deelnemen. Het gemaal De Schans, eigendom van het Waterschap Texel, wordt half geautomatiseerd. Het gemaal Dijk manshuizen is geheel automatisch en verzorgt het normale waterbeheer. Al leen bij extra veel watertoevoer treedt de Schans nog in werking. Het is de bedoeling van het Waterschap om de installatie zodanig te veranderen dat alleen vor het starten van de pompen mankracht nodig is. Verdere controle en het uitschakelen van de installatie gebeurt automatisch. De totale kosten voor deze verandering worden geschat op ruim dertigduizend gulden. De automatisering houdt verband met de pensionering van de Schans-machi nist M. Dijker per 1 juli a.s. Dijker treedt dan vervroeg uit. Na een onderzoek is het Waterschap bestuur tot de conclu sie gekomen dat een volautomatisch gemaal te duur wordt, vooral omdat de Schans niet meer als hoofdgemaal zal fungeren. De bemalingsinstallatie zelf blijft dus ongewijzigd. De twee open schroef- pompen worden door een electromotor aangedreven. In de half automatische situatie zal het starten van de appa ratuur op de oude wijze geschieden. Daarna wordt de besturing, beveiliging van kleppen en pompen overgenomen door de electronica. De bedienings- apparatuur van het gemaal zal moeten worden aangepast en de gehele bedra ding moet worden vervangen en uiter aard vernieuwd. De modernisering van het gemaal de Schans is overigens slechts één fase van de automatiserings plannen van het Waterschap voor alle gemalen. De film 'Een vlucht regenwulpen' is gebaseerd op het gelijknamige lite raire succes en bestseller van Maarten 't Hart. Maarten, (Jeroen Krabbe) een 34- jarige celbioloog, droomt dat hij nog zeven dagen te leven heeft als hij niet binnen een week een vrouw vindt. Door zijn streng-gereformeerde opvoeding, een ongelukkige jeugdliefde en de ver- ering van zijn moeder is hij nauwenjxs geinteresseerd in vrouwen. Hij is alleen nog bezig met 'klonen', het kweken van leven zonder bevruchting. In eerste in stantie gelooft Maarten niet in die droom, maar door een aantal ongelukjes wordt het hem duidelijk dat hij echt op moet schieten met het vinden van een vrouw. Hij wordt hierbij te pas en te onpas geholpen door zijn alter ego, die hem dwingt dingen te doen die hij uit zichzelf nooit zou durven. In zeven dagen trekken de belangrijkste gebeur tenissen uit zijn leven opnieuw aan hem voorbij, voor dat hij in een dramatische en tragi-komische worsteling met zich zelf zijn doel bereikt. Naast Jeroen Krabbe zijn verder nog te zien Marijke Merckens, Henriette Tol, Huib Rooy- mans, Willeke van Ammelrooy en Rijk de Gooyer. De regie was in handen van Ate de Jong. 'Een vlucht regenwulpen' is te zien van vrijdag tot en met maandag. De toegang is 16 jaar. Popeye In de zondagse matinee is het 30 minuten schateren om Popeye's beste kleurenfilms. We zien de spinazie eten de matroos in een elftal tekenfilms aan ons voorbij trekken. Zijn belangrijkste tegenspelers zijn zoals van ouds, Olijfje en Bluto. Popeye is te zien als o.a. gymnastiekleraar, toreador, presidents kandidaat en verhuizer. De toegang is alle leeftijden. De dorpscommissie van De Koog manifesteerde zich 's morgens op de feestmarkt in Den Burg en 's middags werd in 'eigen' dorp een kinderoptocht gehouden met medewerking van de drumband 'Voorwaarts Mars'. Op de feestmarkt liet de dorpscommissie een 'piet plezier' rijden waarvoor te elfder ure toestemming van de gemeentelijke autoriteiten nodig was. Die toestem ming kwam tot vreugde van de com missie want met de kar werd en leuk bedrag opgehaald. Uitslagen: Enkelingen: 1. Ronald Kooiman, Beatrix één jaar koningin, 2. Kees Mets, 1 jaar koningin. Kleine groepen: 1. Nu in Veere en Breda, straks Texell, 2. 't Vraagteken, Mets en Keijser. Grote groepen: 1. Versierde Piet Plezier. Dinsdagavond 12 mei heeft de dorps commissie De Waal de jaarvergadering in dorpshuis De Wielewaal. Gehoopt wordt op veel belangstelling van beta lende donateurs. De agenda vermeldt onder meer bespreking van de op handen zijnde viering van het 25-jarig bestaan van het dorpshuis. Zoals ge bruikelijk in een jaarvergadering komen ook de financiële stukken aan de orde. Het financieel overzicht wordt gepu bliceerd in 'De Waalder' die één dezer dagen is of wordt bezorgd. Er zullen twee nieuwe bestuursleden gekozen moeten worden, want C. Zoetelief en mevrouw Kager-Witte zijn niet herkies baar. De volgens rooster aftredende heer C. Kooiman is wel herkiesbaar. Als kandidaten voor de vacatures hebben zich gemeld de dames Sweere, D. Witte-Kuip, Maas-de Porto, Jeannette Klaver en de heren H. Roeper en C. Licht. wjw, fïnVï» i De gemeentelijke bijdrage voor het verbeteren van woningen is verdubbeld. Bovendien zorgt de gemeente voor een aan trekkelijke voorschotregeling bij het verbeteren van een eigen woning. Vastgesteld werd dat de laatste jaren minder wonin gen werden hersteld en gerestaureerd. Daardoor kwamen steeds meer woonhuizen onderhoud te kort en enkele verke ren zelfs in zodanige staat dat ze bijna ongeschikt zijn om er nog in te wonen. Naar de mening van het gemeentebestuur heeft het geringe animo van huizenbezitters om iets aan restau ratie of verbetering te doen financiële redenen. Veel mensen deinzen terug voor de bouwkosten. Daarom heeft de gemeen teraad besloten om de bijdrage ineens voor woningen die geen monument of „beeldbepalend pand" zijn te verhogen van tien naar twintig procent van de vastgestelde verfoeteringskosten. Het maximumbedrag dat de gemeente uitkeert stijgt hiermee van f6500,— naar f13.000,—Bij de monumenten en beeldbepa lende panden wordt de gemeentelijke bijdrage van f7000,— naar f15.000,— maximaal verhoogd. Los van de gemeentelijke bijdrage geldt ook nog de belangrijke subsi die die huiseigenaren ontvangen van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening en CRM. Eigenaren van verbeterde woningen kunnen in financiële moeilijkheden raken doordat de subsidies die door die ministeries zijn toegezegd, pas definitief worden bepaald als het werk klaar is. Na die vaststelling moet dan nog eens zes d tien maan den op het geld worden gewacht. Om de huiseigenaren financiëel tegemoet te komen heeft de gemeente besloten over te gaan tot voorfinanciering van de door de ministeries toegezegde subsidies. Die voorfinanciering geschiedt uit het fonds Ontwikkeling en Sanering dat momenteel 7896.035,73 bedraagt. Omdat het geld alleen als voorlopig dekkingsmiddel wordt gebruikt, wordt het fonds niet als zodanig aangetast. Zijn de subsidies van de departementen binnen, dan komt het geld immers weer bij de gemeente terug. De gemeente lijdt door dit systeem alleen renteverlies. De voorschotten worden vastgesteld op 80% van het te verwachten sub sidiebedrag. De redenen waarom het onderhoud aan de eigen woningen afneemt zijn volgens de gemeente tegenvallende bouwkosten en verlaging van de subsi die van het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening van 35% naar 20 procent. Verder speelt de hoge rentestand een rol. Bij de nu voorge stelde gemeentelijke subsidieregeling gaat het alleen om woningen die bestemd zijn voor permanente bewo ning. De verbetering van de woning moet in het belang zijn van de volks huisvesting. Dat houdt in dat zomer huizen, weekendwoningen, tweede woningen en dergelijke niet voor de bij drage in aanmerking komen. Evenmin wordt de bijdrage verstrekt voor verbe teringen aan woningen die de bewo ners wegens persoonlijke behoeften (bijvoorbeeld gezinsuitbreiding) willen aanbrengen. De woning moet objectief worden verbeterd. Monument Tot nu toe was de regeling zo dat de gemeente 10% bijdroeg van wat door het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening werd gesubsidieerd. Als maximumsubsidie gold een bedrag van 765.000, zodat de gemeente 76500,— uitkeerde. Over hogere bedragen werden noch door het ministerie, noch door de gemeente bij dragen verstrekt. Bij panden die als monument of als beeldbepalend stonden geregistreerd werd tot nu toe niet meer dan 77000,— uitgekeerd, zijnde 10% van 770.000, De ge- meentebijdrage van 10% werd in 1976 ingesteld ter bestrijding van de werk loosheid. Omdat de werkloosheid in 1981 veel zorgwekkender is dan in 1976 werden de regelingen bijgesteld. Het rijk blijft achter met het beschikbaar stellen van meer geld en daarom moet de gemeente inspringen. Door optrekking van het uitkeringspercen tage van 10 naar 20% voor gewone woonhuizen geeft de gemeente daad werkelijk een stimulans voor woning verbetering. Het maximum bedrag ligt nu op 713.000, Wat betreft de monumenten en beeldbepalende panden was het minis terie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening overgegaan op een rian tere subsidieregeling. In plaats van -770.000,— werd nu 7150.000,— als maximum gehanteerd. De gemeentelijke bijdrage was nog steeds gebaseerd op 10% van 770.000,— dus 77000, Met de nieuwe regeling wordt uitgegaan van 10% van 7150.000,— hetgeen dus een gemeen telijke bijdrage oplevert van 715.000, Niet zelf Door het gemeentebestuur wordt het wenselijk geacht dat de gemeente niet zelf het verbeteren van woningen ter hand neemt, maar mogelijkheden schept die het voor particuliere huizen bezitters aantrekkelijk maakt woning verbetering en restauraties uit te voeren. Weliswaar kan de gemeente een hogere subsidie verwerven van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening dan een particulier maar anderzijds krijgt de gemeente als eigenaar/restaurateur te maken met hoge aankoopprijzen van de woningen, investeringskosten en ontoereikende fiscale faciliteiten. Als de gemeente be staande huizen zou kopen, restaureren, verbouwen en verhuren, is dat welis waar qua subsidies van het rijk aan trekkelijk, maar door de genoemde kosten zou de uiteindelijke huurprijs toch te hoog uitvallen. Op het kruispunt Waalderstraat- Bemhardlaan gebeurde dinsdeg tweemaal een aanrijding. Om kwart voor elf 's ochtends wilde een Texe laar die met zijn personenauto over de Waaldeistraat in de richting van het centrum van Den Burg reed, linksaf de Bemhardlaan in. Hij lette hierbij niet voldoende op tegemoet komen verkeer waardoor hij fron taal tegen een andere personenauto botste, die eveneens door een Texelaar werd bestuurd. Bij de aan rijding liep 6ón van beide wagens zware schade op. Rond acht uur 's avonds was het hier weer raak. Een automobilist uit Zwolle, die vanaf de Bernhardlaan kwam, ver leende geen voorrang aan een Texelse bromfietser op de Waalderstraat. Bij de aanrijding werd niemand gewond. Aan beide voertuigen ontstond lichte schade. Zaterdagavond musiceren diverse Texelse groepen in 'Catharinahoeve' aan de Rozendijk, aanvang 20.00 uur. Het hele programma bestaat uit folk muziek, voortgebracht met onder meer viool, gitaar en concertina's. Een soort gelijke avond die in de Scholerie werd gehouden was een groot succes. Ook nu wordt gehoopt op veel belangstelling van muziekminnende luisteraars. Entree 72,50.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 9