„Eén CDA kan niemand ons meer afp Jubileum Drijverschool in ongedwongen sfeer Staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters Muziekschool houdt „instrumenten avonden" Meespelen met Helders kamerorkest ANBO-middag met notaris Bosbrandje DINSDAG 12 ME11981 TEXELSE COURANT PAGIN/ D aan de orde kwamen. Een opmerkelijke vraag betrof de presentatie van de tweede kamer. Alfons Boom zei zich te ergeren ('schaamteloos?') aan de kamerleden zoals zij op het tv-scherm zijn te zien: verdiept in hun krant, met elkaar pra tend, of zelfs helemaal afwezig, terwijl de discussies gaande zijn. De staats secretaris slaagde erin aannemelijk te maken dat deze onverschilligheid maar schijn is. Kamerleden verstaan de kunst met een half oor te luisteren en hebben vaak hun eigen specialisme waardoor ze niet perse in 's lands vergaderzaal zelf aanwezig moeten zijn. De Texelse muziekschool organiseert binnenkort een aantal informatieve avonden voor aanstaande instrumentale leerlingen. Tijdens deze voorspeeluren zullen vrijwel alle instrumenten, waarop de muziekschool lessen van verzorgen, te beluisteren zijn. Er zal voornamelijk worden opgetreden door leerlingen die 1 2 jaar les hebben. Muzikale top prestaties mogen dan ook niet worden verwacht. De optredens zullen meer het karakter hebben van een openbare les. Na afloop van het programma, dat ongeveer een uur zal duren, is er voor ouders en kinderen gelegenheid met de aanwezige docenten te spreken. De avonden zijn vooral bedoeld voor leer lingen van de speelklassen van de muziekschool, maar ook andere belang stellenden zijn van harte welkom. De data zijn: donderdag 14 mei a.s. in de aula van de RSG te Den Burg; vrijdag 15 mei a.s. in de Bijenkorf te Oosterend; maandag 18 mei a.s. in het Eierlandsche Huis te De Cocksdorp. Alle avonden beginnen om 19.30 uur. Vorig jaar werd door het Helders Kamerorkest een zg. 'open speeldag' georganiseerd in de Hervormde kerk van Oosterend. Aangemoedigd door het succes van dit evenement zal wederom een dergelijke speeldag worden ge houden en wel op zaterdag 30 mei a.s. in de 'Toeristenkerk' te Oosterland (Wieringen) onder leiding van de heer J. Richard Heuckeroth van Hessen. Degenen die een instrument bespelen dat past in de bezetting van een sym fonisch orkest zijn welkom. De repetities beginnen 's morgens om 10.00 uur en worden onderbroken door een koffie- theepauze, lunch met soep bij het zelf meegebrachte brood en tenslotte door een eenvoudige warme maaltijd. De dag wordt besloten met een slotrepetitie, waarbij het ingestudeerde programma wordt gepresenteerd aan het publiek dat gratis toegang heeft en wel 's avonds om 7 uur. Om organisatorische moeilijkheden te voorkomen, worden de deelnemers verzocht, zich zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 23 mei a.s. te melden bij mevrouw Jeanet Punselie, Tuintjesweg 6 te Huisduinen, gemeente Den Helder (tel. 02230-21880). Bij de aanmelding op te geven, welk instru ment wordt bespeeld en of men zich tot de beginners dan wel tot de min of meer gevorderden rekent. Voor de kosten, die aan de consumpties en de te spelen muziek, die direct na aanmelding zal worden toegestuurd, zijn verbonden, wordt van de deelnemers een bedrag van 717,50 gevraagd, over te maken op postrekening 2069157 ten name van de penningmeester van het Helders Ka merorkest onder vermelding: Open speeldag Oosterland. Gehoopt wordt dat zich ook nu veel deelnemers zullen opgeven. Woensdagmiddag 20 mei houdt Algemene Bond van Ouderen een in matiemiddag in dienstencentrum Hollebol in Den Burg. Notaris Bosi zal op deze middag, die om 2.30 begint, spreken over zijn werk wa; ook zaken als erfrecht e.d. ter spi komen. Voor het publiek is er geleg heid tot het stellen van vragen. Meer persoonlijke vragen kun schriftelijk gesteld worden. Deze vra kunnen in een gesloten envelop or vermelding 'Notaris Boswijk' anon ingeleverd worden bij mevr. Wassen: Willem van Beierenstraat 34 in I Burg, voor 19 mei a.s. voor 19 mei a.s. De informatiemiddag is ook v niet-leden toegankelijk, ledereen is welkom. Kaarten voor deze mid kosten 71,— (inclusief een kop kof en kunnen vanaf 15 mei 2.30 uur bij Hollebol afgehaald worden. Zondagmiddag rond drie uur kv bij de brandweer een melding bin dat het bos nabij het Gerritslander je in brand stond. Ondanks het m weer waren voldoende brandweerlit thuis op hun post gebleven om wagens te kunnen bemannen. Bir een uur werd het brandje geblust de blussingswerkzaamheden v brandweerman D. van Wilsum geblesseerd doordat hij een spier rekte. Het ingrijpen van de brandv betekende dat een ernstige brand worden voorkomen. Met n wanneer het vuur naar de hogere plant was overgeslagen had een gevaarlijke situatie kunnen ontst Nu ging slechts 50 vierkante n bodemvegetatie verloren. Over de zaak van de brand is niets bekend. regeringspartners betreft. ,,We zien wel in welke combinatie we het meeste van ons verkiezingsprogramma kunnen waarmaken." De staatssecretaris zei dat bij de laatste kabinetsformatie met de WD een even hard gevecht is geleverd dan met de PvdA. Zij sprak dan ook van 'lood om oud ijzer' en hoopte dat het CDA uit de komende verkiezingen krachtig tevoorschijn zou komen, zodat succesvol kan worden onderhandeld. De heer G. A. Oskam klaagde dat als gevolg van de decentralisatie van het welzijnsbeleid de gemeenten met een enorme ambtelijke rompslomp te maken hebben gekregen. De verenigingen moeten bij het verstrekken van de gege vens op grond waarvan zij financiële steun krijgen, enorme waslijsten invul len wat zeer demotiverend is voor de bestuurders die dit werk doorgaans onbetaald doen. Voor Oskam was het hoopgevend dat de staatssecretaris het met hem eens bleek te zijn. Bij de welzijnsstichting heeft men op eigen initiatief de vragenlijst voor de verenigingen al aanzienlijk korter ge maakt dan de hogere overheden blijk baar willen. Oneerlijk? ,,We doen vandaag niet zo serieus met historische overzichten en het noemen van wapenfeiten. Het belana- rijkste is dat mensen die hebben rtjeegeholpen om de school te maken tot wat hij nu is, elkaar weer eens zien." Dit zei Jacob van Wolveren, hoofd van de Hoornder Jan Drijverschool, vrijdag middag bij de viering van het 25-jarig bestaan van het gebouw van de Drijver school en kleuterschool De Krekeltjes. In dorpshuis De Waldhoorn (het oor spronkelijke schoolgebouw) was een gezellige bijeenkomst van oud-mede- werkers en bestuursleden. Ondanks het informele karakter werden bij die gelegenheid toch enkele speeches af gestoken waaruit onder meer naar voren kwam dat de jubilerende school een belangrijke plaats inneemt en een brug heeft gevormd tussen alle gezindten. Het feit dat kleuterschool en lagere school in één gebouw zijn onderge bracht, werkt nauwe samenwerking in de hand. De heer van Wolveren zei dat deze integratie soms wel problemen geeft. „Veel vergaderen, verschil van inzichten maar altijd weer hebben we onze zaakjes rond gekregen en kon er met plezier worden gewerkt", aldus het hoofd van de school, die al 23 jaar onderwijzer is in Den Hoorn. Van Wolveren toonde ook een oude schoolbank die tot de curiosa in het on derwijs behoort omdat het de enige schoolbank is die ooit op Rottumeroog heeft gestaan. „Hierin kreeg één kind vele jaren les van de moeder, compleet met speelkwartier. Zeer bijzonder en een voorbeeld van doorzettingsvermogen." Leeftijd Jan Everaarts, voorzitter van het kleu terschoolbestuur sprak ook over door zettingsvermogen in het onderwijs. Everaarts noemde dit werk een 'enorme klus'. De voorzitter las enkele punten uit de statuten van 1953 voor waarin staat dat niet meer dan drie bestuurders uit één geloofsrichting in het bestuur mo gen zitten. Door de jaren heen is, volgens Everaarts, een groeiproces ont staan dat begrip voor eikaars inzichten en opvattingen heeft opgeleverd. Ever aarts vond ook een andere vorm van integratie belangrijk: het begrip van de leelingen onderling voor het leeftijds verschil. In het dorpshuis was een kleine fototentoonstelling ingericht met veel klassefoto's, opstellen, tekeningen, etc. ,,Op die foto's kunt u duidelijk de ver schillen in uiterlijk van de onderwijzer door de jaren heen zien. Vooral de veranderingen van de heer Van Wolve ren zijn duidelijk waarneembaar." Vol gens Everaarts heeft dit te maken met veranderingen in het onderwijs. Hij zei dat de kracht van de kleuter- en basis school in Den Hoorn is geweest dat de vele wijzigingen in onderwijsmethoden door het enthousiaste kleine team me dewerkers altijd optimaal zijn aange pakt. Vervolgens werd een geschenk onthuld. Het wjj een grote foto van wijlen Jan Drijver bij de opening van het toenderijd nieuwe gebouw. Door enkele onderwijskrachten en ouders werd een kort cabaresk overzicht gegeven van vele jaren onderwijs, wat uitliep in massale samenzang, en waarin o.a. naar voren kwam dat de familie Hin twintig jaar lang kinderen voor de school heeft 'geleverd'. van de (latere) kleuterschool De Krekel tjes verhaalde op grappige wijze over het ontstaan van dit initiatief. „Het was net na de oorlog en iedereen liep met een dik buikje. Ik dacht;, er moet iets komen voor die kinderen", waarmee ze aangaf dat de geboortegolf van 46—47 in Den Hoorn aanleiding was voor het serieus aanpakken van kleuteronder wijs. Spreekster zei dat vooral in die tijd met alle gezindten rekening moest wor den gehouden maar dat de kleuter school er toch snel kwam. Wel werd in de statuten vastgelegd dat de kinderjuf verplicht was kousen te dragen omdat dit respect zou afdwingen bij de kin deren en, mogelijk, de bevolking. Me vrouw Alderlieste: „Toen heb ik voor gesteld dat de juf ook een toelage moest krijgen, want kousen waren duur in die tijd." Destijds was het bestuur ook van mening dat godsdienstonderwijs voor kinderen vanaf drie jaar noodzakelijk is. „Ja, je had protestant en katholiek, zelf zat ik nog in de grondverf en ik moest de geestelijke vragen voor het geven van godsdienstonderwijs. De pastoor keek moeilijk en zei: „Dit moet ik aan het bisdom Haarlem vragen. Enige dagen later kwam het bericht: Haarlem acht het niet nodig. Mevrouw Bruin-Troost, oud-voorzit ster van de kleuterschool had een rijm alfabet gevonden dat voorgedragen was bij de overdracht van de school aan de eerste officiële hoofdleidster Lia SI In het rijm kwam onder andere voren dat de animo voor kleutero wijs zo groot was dat één leidster v kinderen in de klas had. ;;toen moe met wachtlijsten gewerkt worden."I „Zoals bekend ben ik vanuit overtuiging een voorstander van baar onderwijs en ik vind dat Den H] de juiste uitleg geeft aan het bi openbaar onderwijs. De vaak lijke' samenwerking in deze gaat uitstekend af. Over integratie pratt niet moeilijk maar het in de pri brengen wel en dat is iets dat Wolveren, ouders en medew> goed is gelukt."Dit zei wethouder Blanken sprekend namens het gen tebestuur. Hij feliciteerde iedereei mee had geholpen de 25 jaar maken. Blanken zag voor het onde is Den Hoorn in de nabije toek weinig problemen' „Het kinderaani het dorp is nog geen aanleiding inkrimping van de school en de ac medewerkers zullen de veranderi op onderwijsterrein op een posi wijze de baas blijven", zo be Blanken. Van Wolveren zei in zijn c woord dat hii ook geen probli verwacht al gaf hij toe wel eens luurs' te worden van al het materia; met onderwijsvernieuwing te rr heeft. Hij dankte de sprekers vo< vele goede woorden maar vond duidelijk tijd worden voor een informeel jubileum. „Ik heb u I aanvang van deze middag al ge; Loop eens wat rond, maak een pi met oude bekenden en gebruik iet: het huis." Dat hoefde geen twee gezegd te worden. De kinderen van de school ha vrijdagsmorgen al feest gevierd film, poppenkast, discobal (Van veren: prachtig met al die lichtei pannekoeken eten. Dat laatste volgens het hoofd der school onta; een wedstrijd waarbij aantallen veertien pannekoeken werden geh „Hoewel anderen het voorstellen alsof de loyalisten de grootst mogelijke spanning veroorzaken in onze gelederen en andere christelijke partijen trachten mensen van ons los te weken, heeft het CDA zich steeds als een onverbrekelijke eenheid gemanifesteerd. Er is één CDA en dat kan niemand ons meer afnemen." Aldus mevrouw Jantien Kraaijeveld-Wouters, een van de staatssecretarissen van CRM, die vrijdagavond in de RSG-aula het woord voerde op een openbare verkiezingsbijeenkomst van het CDA Texel. Zoals gebruikelijk op dergelijke poli tieke avonden was het aantal toehoor ders bescheiden (ca 35) en merendeels niet voor bekering vatbaar omdat zij reeds de CDA-beginselen waren toe gedaan. Maar er waren gelukkig ook anderen en nog verheugender was dat er naar verhouding veel vrouwen bij waren. De verwachting dat juist door die anders denkende vrouwen critische vragen zouden worden gesteld over abortusbeleid, emancipatie, e.d. werd echter niet bewaarheid. Een dergelijke discussie werd verwacht omdat me vrouw Kraaijeveld in het bijzonder belast is met het behartigen van emancipatie zaken. De emancipatieproblematiek kwam uiteraard aan ds orde, maar het meren deel van de spreektijd was ingeruimd voor algemene politiek waarbij het reilen en zeilen van het kabinet Van Agt onder de loep werd genomen. Met vol doening stelde de spreekster vast dat het kabinet Van Agt niet ten offer is gevallen aan een kabinetscrisis ondanks dat de springstof rijkelijk leek te zijn opgetast. In de afgelopen 36 jaar is het slechts drie keer voorgekomen dat een kabinet de hele 'rit' uitzat. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de WD ziet het CDA het leven van de mensen als meer dan alleen maar een materiele zaak. Het ontzien van de zwakkeren krijgt evenveel nadruk als het stimuleren van de versukkelende eco nomie. Het uitgeven van 1 'A procent van het nationaal inkomen als ont wikkelingshulp blijft daarom onaantast baar En ook de zorg voor 'culturele minderheidsgroepen' en niet-actieven hebben hoge prioriteit. Gastarbeiders hebben evenveel recht op een mens waardig bestaan dan de Nederlanders maar dat betekent niet dat Nederland iedere vreemdeling („die kennelijk is gevlucht voor de armoede en hier op makkelijke wijze een inkomen denkt te verwerven") moet binnenlaten. „Wie echt bedreigd wordt, moet bij ons wel kom zijn." Snoeien Maar er moet wel gesnoeid worden, ook op het gebied van de sociale voorzieningen. Volgens mevrouw Kraaijeveld is het mogelijk de sociale zekerheid overeind te houden en er toch minder aan uit te geven. Maar liefst 28 werkgroepen zijn bezig bezuinigingen te zoeken en het volgende kabinet kan daar direct gebruik van maken om te bereiken dat alleen de mensen die écht op een sociaal minimum moeten leven worden gespaard, terwijl anderen meer of minder moeten inleveren. „Bij uit keringen denkt iedereen aan minima, maar er zijn ook uitkeringen van vijf tigduizend gulden per jaar en daar zou je iets anders tegenover kunnen staan". aldus de spreekster, die inzake deze materie pleitte voor een beleid dat re kening houdt met de toekomst. In die toekomst zullen naar verhouding weinig jongeren (gevolg van het momenteel? sterk afnemend geboortecijfer) voor relatief veel ouderen moeten zorgen. Alle sociale wetten zijn na elkaar geko men. Als het systeem nu ineens zou moeten worden bedacht zou het er heel anders uitzien. Heroverweging is in ieder geval dwingende eis. Volgens me vrouw Kraaijeveld moet men zich daarbij laten leiden door de vraag wat in een bepaalde situaties aan geld nodig is. De bijstandswet is de enige wet die tot dusver dit criterium aanlegt. Het CDA pleit voor een systeem van een basis uitkering waarbij per gezinslid een toe slag wordt gegeven. Dat is eerlijker en er wordt in het totaal minder aan uit gegeven, waardoor aan het herstel van het bedrijfsleven wordt bijgedragen. Ramp Zeer zwaar tilt het CDA aan het probleem van de jeugdwerkloosheid. „Het is een ramp als een samenleving de jeugd geen werk kan aanbieden. Daarom is voor de bestrijding van dit probleem dan ook 30 miljoen gereser veerd." Volgens het CDA verkiezings program moet aan jongeren die drie maanden werkloos zijn, cursus- en scholingsmogelijkheid worden aange boden en wie een jaar of langer werk loos is, moet voorrang krijgen bij het krijgen van een baan. Als gevolg van de hogere leeftijd die vooral vrouwen bereiken, het lagere aantal kinderen en het feit dat de kinderen rond hun 18e jaar het huis veelal verlaten, hebben veel vrouwen moeite hun dag zinvol te besteden. Hier liggen grote mogelijkheden voor zinvolle vrijwillige of betaalde arbeid. Vrouwen kunnen een belangrijke rol vervullen op tal van levensterreinen. Het CDA zal dit metterdaad bevorderen. Mevrouw Kraaijeveld sprak verder haar teleurstelling uit over het feit dat naast het CDA nog vijf kleine christelijke partijen menen te moeten voortbestaan, vooral als sommige van die partijen (zoals de RPF) het doen voorkomen alsof het gaat om een voortzetting van een van de partijen waaruit het CDA is opgebouwd. De spreekster liet zich kennen als tegenstander van kernbewa pening en kruisraketten maar vond dat het terugdringen van een en ander gezamenlijk moeten gebeuren. Het uit Nederland willen weg hebben van deze wapens maar ze in bijv. Engeland wel willen toestaan, vond zij een verwer pelijk standpunt. Naar aanleiding van een van de vragen van de heer A. Boerhorst zei de staatssecretaris dat het CDA momenteel geen voorkeur heeft wat Alfons Boom uit Oudeschild had be denkingen tegen het aanwijzen van stiltegebieden in de Waddenzee en andere milieubeschermende maatrege len in dit kwetsbare gebied, als tege lijkertijd minister Ginjaar goed vindt dat per dag 500 ton chemische afval in de Noordzee wordt geloosd. De staats secretaris kon er geen goed antwoord op geven, maar beloofde het te zullen navragen. Ate Rienstra bevestigde dat er vrij veel irritatie bestaat over het feit dat hardwerkende mensen met allerlei maatregelen te maken krijgen, maar dat de moeilijk grijpbare grote vervuilers niet worden aangepakt. De heer Oskam informeerde waarom het zo lang duurt voordat de regering met de nota 'Volwasseneneducatie' komt. De gemeenten zitten er met smart op te wachten om er hun beleid op te kunnen afstemmen. Uit het ant woord bleek dat het produceren van deze nota een heel probleem is geweest maar dat hij er nu wel aankomt. Mevrouw A. Witte-Drikson klaagde over de gevolgen van de rem die de regering heeft gezet op de gezins verzorging. Volgens haar heeft dit ern stig maatschappelijk leed tot gevolg. Het antwoord van de staatssecretaris was weinig hoopgevend. De gezins verzorging (een Nederlands unicum, nergens ter wereld vindt men zoiets) is wat de kosten betreft uit de hand ge lopen. De aanpak zal minder beroeps matig moeten worden; het probleem zal dus door vrijwilligers moeten worden opgelost. Dat het met de kosten van de gezinsverzorging uit de hand liep, is overigens al onder het vorige kabinet gesignaleerd. Thans worden de toen reeds bedachte maatregelen uitgevoerd. Zo werden meer vragen gesteld, waarbij uiteenlopende politieke zaken

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2