Boekhoudcentrale bleef voor Texel behouden V4 I M 1 ,,A little romance FILM Kotter opgebracht wegens vissen binnen twaalt mijlszöne Mevrouw EngelvaarMrofee weer terug op Texel Nieuwbouw aan de Keesomlaan ganger MogelijKheden zoeken om woningrull In goede banen te leiden m qo:q nnnnoooooo Er moest een pistool aan te pas komen. DINSDAG 12 ME11981 TEXELSE COURANT PAGINA 3 Jdt i in m •os\ 30 ivaj spr ileg un k/ra or ion en; I v is nid kol bij Bij de opening van de nieuwe behuizing van de Nederlandse Boekhoud- en adviescentrale aan de Keesomlaan sprak burgemeester Engelvaart er zijn vreugde over uit dat het bedrijf op Texel is gebleven. In zijn toespraak ging de burgemeester vrijdagmiddag in op de werk gelegenheidsproblemen op Texel. In februari 1980 waren er 205 werklozen. In februari 1981 waren dat er al 397 en in maart van dit jaar was het getal zelfs al gegroeid tot 425. Daarmee is Texel koploper in de provincie Noordholland. Engelvaart feleciteerde de Texelse gemeenschap met het stuk werkgelegenheid dat de Nederlandse Boekhoud- en Adviescentrale blijft bieden op Texel. Als de nieuw bouw van het bedrijf onmogelijk zou zijn geweest, was het zeker naar de vaste wal verhuisd, vooral ook omdat van die zijde verschillende aantrekkelijke aanbiedingen kwamen. ,,Het is te prijzen dat Eelman voor Texel koos. Hij eiste terecht van de gemeente dat wij snel op zijn plannen 20uden inspelen. Daarvoor moest ech ter wel het bestemmingsplan veranderd worden en als je weet dat er jaarlijks 3000 artikel 19 procedures bij de pro vincie terecht komen, naast nog eens 7000 schorsingsverzoeken op grond van de wet AROB, dan besef je als burger en bedrijf, maar ook als gemeente voort durend in een soort spanningsveld te leven." Engelvaart ging hierna in op de mensen die een oneigenlijk gebruik maken van beroepsmogelijkheden tegen bouwplannen. Het gaat hier om dege nen die van tevoren al weten dat hun bezwaarschrift ongegrond wordt ver klaard, maar die het toch indienen om tijd te rekken. De burgemeester had geen goed woord over voor dit oneigenlijk gebruik dat onder meer tot gevolg kan hebben dat bedrijven uit wijken naar elders, waar betere kansen worden geboden. Mensen die een goed gebruik maken van beroepsmogelijkheden zijn lastig, maar horen volgens Engelvaart bij onze rechtsstaat. Dergelijke mensen zijn vol gens hem moedig en verkiesbaar boven hen die hun mond niet open durven te doen. „Eelman is via een zomerwoning naar de Binnenburg gegaan en van de Binnenburg naar dit kantoor. Hij is zeker geen achterloper op zijn vakgebied. Het is een man die groei nodig heeft en die groei heeft de gemeente hem van harte willen geven", rondde de burgemeester zijn toespraak af. Modern Het splinternieuwe gebouw aan de Keesomlaan maakt een moderne en efficiënte indruk. Het gebouw bestaat uit twee verdiepingen. Beneden de hal, toiletten en drie spreekkamers. Vooral die spreekkamers waren een grote wens van het bedrijf want in de oude behui zing aan de Binnenburg bestond geen mogelijkheid klanten, ambtenaren van de belastingdienst en andere bezoekers op passende wijze te woord te staan. Beneden is verder een directie-verga derzaal en een zeer grote kantoorruimte. In die kantoorruimte is tevens een soort kantine en een brandveilig archief ge huisvest. Er is een aparte afdeling voor automatisering. De totale nuttige ruimte op de benedenverdieping bedraagt 365 vierkante meter. Het oude pand aan de Binnenburg was maar 110 vierkante meter, dus er is sprake van een be hoorlijke vergroting. Voor de boven verdieping van het nieuwe pand heeft Eelman nog geen vastomlijnde plannen. Hij houdt de mogelijkheid open samen te werken met andere bureaus, met name op het gebied van automatisering. Het nieuwe kantoor aan de Keesom laan werd officieel geopend door mr. L J. H. de Vink, adviseur van de Nederlandse Boekhoud- en Adviescen trale. Deze stelde vast dat de nieuw bouw heeft plaatsgevonden aan een laan die is genoemd naar een beroemd Texels natuurkundige. „Wanneer een dergelijk beroemd man zijn herkomst heeft van Texel dan siert dit het eiland historisch in vele handboeken. Om als bedrijf gehuisvest te mogen zijn aan de laan hiernaar genoemd, mag als positief vertrekpunt worden beschouwd", zei De Vink. Hij ging vervolgens in op de geschiedenis van de accountancy en stelde vast dat de huidige taak van de accountant bestaat uit het dienen als factor in de inwendige organisatie van j de bedrijfshuishouding en als factor in het maatschappelijk verkeer. Binnen het maatschappelijk verkeer speelt de ac countantsverklaring op de jaarcijfers van een onderneming een grote rol. Als een accountant zijn werk niet naar behoren verricht kan hij zelfs privé en hoofdelijk aansprakelijk worden gesteld voor de negatieve gevolgen van het door hem veroorzaakte wantrouwen bij krediet verleners. In Nederland kent men regis teraccountants die in de NIVRA vere nigd zijn en de accountant administra tieconsulenten. Tot deze laatste groep behoort de Nederlandse Boekhoud- en Adviescentrale aan de Keesomlaan. De Vink stelde dat deze laatste bedrijven voornamelijk werkzaam zijn voor de middenstand, ambacht en nijverheid in die klasse, instellingen en stichtingen van algemeen maatschappelijk nut en particulieren. „De betekenis van dat werk valt niet te onderschatten, mede omdat de financiële en fiscale wet geving de ingewikkeldheid van de eco nomische orde steeds moeilijker en voor de leek —die geacht wordt de wet te kennen— onbegrijpelijker zijn gewor den. Wanneer een bestaand kantoor zich aanpast aan de eisen van de tijd is dat niet alleen logisch maar ook nood zakelijk", zei De Vink. „Op Texel heeft men het voordeel van de zee, het ver gezicht, de open lucht het vriendelijke milieu en het karakter van de collegiale eilandbewoners die elkander steeds hebben ondersteund in het gevecht tegen het getij en de redding die men aan de schipbreukeling biedt. Die dap perheid; dat karakter en die sfeer gelieve u in het gebouw zoals de architect heeft ontworpen mede aan te treffen. Ik hoop dan ook dat de bedrijfsmedewerkers zich hier bestendig zullen thuisvoelen", aldus De Vink. Fantastisch De heer Blaauw voerde het woord als gedelegeerd commissaris van de lande lijke coördinator van de Nederlandse Boekhoudcentrale. Hij sprak van een fantastische nieuwbouw en loofde vooral de mogelijkheden in het nieuwe gebouw relaties te kunnen ontvangen. Hij stelde vast dat je bij bedrijfsadvisering vaak doordringt tot de interne organisatie van andere bedrijven Het is daarom be langrijk dat ook je eigen interne orga nisatie goed is. „Ik kan u geruststellen, uw nieuwe dienst werkt up to date. Ik heb namelijk net uw nieuwe telefoon aansluiting getest. Wie schetst mijn verbazing toen ik te horen kreeg: „U bent verbonden met de automatische telefoonbeantwoorder van de Neder landse Boekhoud- en Adviescentrale Texel b.v. Ons kantoor wordt over enkele ogenblikken officieel geopend. Ook u bent welkom." Dit zijn details waaruit een goede organisatie blijkt", aldus Blaauw. Hij schetste Eelman als een eerlijke harde werker die weinig tijd heeft om de natuur in te trekken. Daarom bood hij hem een schilderij aan dat een land schap voorstelde. De heer M. Kikkert sprak namens het personeel de hoop uit dat in het nieuwe gebouw de goede werksfeer zou blijven bestaan en dat zich regelmatig nieuwe klanten blijven aandienen. Kikkert vond het belangrijk de race tegen de neer gaande economie vol te houden en hij stelde dat het team bereid is er flink tegenaan te gaan. Kikkert eindigde zijn toespraak met een gedichtje over een man die overal te weinig tijd voor had en gaf Eelman namens het personeel een klok. Toon Hermans De volgende spreker, de heer M. Poen zei afgevaardigd te zijn door de 'Club van Geachte Cliëntelen'. Tijdens een bijeenkomst met enkele 'grote jongens' was gecollecteerd voor een cadeau voor het nieuwe kantoor. „De schaal ging rond en toen hij terugkwam hadden die grote jongens achttien gul den bijeen gebracht. Ik kon daar weinig mee doen. Toen heb ik vriend Toon Hermans gebeld met de vraag of hij er niets aan kon doen. Hij zei, ik heb net een niemandalletje op mijn schil dersezel staan. Als je het komt halen mag je het hebben. Nu ben ik ook nog lid van een kerk, waarop twee torens staan. Die spitsen stonden scheef. Op een gegeven ogenblik werden ze recht- Dinsdag 12 mei De commissie voor welzijnszaken houdt in het raadhuis een openbare vergade ring met als enig agendapunt bespre king van het rapport over de mogelijk heden voor buitengewoon onderwijs op Texel; 20.00 uur. In dorpshuis De Oude Ulo spreekt tweede kamer-kandidaat Rudi Boon op een openbare verkiezingsavond van de PSP; 20.00 uur. De Dorpscommissie van De Waal houdt jaarvergadering; 20.00 uur. Uit sluitend toegang voor betalende donateurs. gezet en van het koper dat daarvoor gebruik werd was wat over. Dat heb ik gebruikt om het niemandalletje van Toon Hermans in te lijsten", zei Poen die vervolgens het schilderij aan Eelman overhandigde. De heer K. Eelman, broer van de di recteur van de Boekhoudcentrale feli citeerde hem namens de familie. „We zijn blij dat je als Texelaar je eiland trouw bent gebleven. Ook je medewerkers willen we van harte gelukwensen." Hij overhandigde een landschapsfoto van het eiland. Ook mevrouw Trap, schoon moeder van directeur Eelman sprak haar felicitaties uit. In zijn dankwoord zei directeur Eel man dat het werk voor de boekhoud centrale geschiedt in het algemeen belang waarbij geen onderscheid wordt gemaakt tussen een kleinere of een grotere cliënt. Een ieder dient met de aanwezige vakkennis naar behoren te worden bediend. Het werk verschuift de huis heeft open vensters waardoor wij dynamisch naar alle buitengebeuren zien. Ons huis heeft geen drempels en drempelvrees is derhalve overbodig." Kort van stof Tegen zijn medewerker de heer Kik kert merkte Eelman op dat accountants intern kort van stof zijn. Dat wordt nog wel eens hard en te rechtlijnig gevon den. De teamgeest binnen het bedrijf bestaat er echter uit dat een ieder weet dat een doelmatig en sociaal produkt tegen de laagste kosten geleverd moet worden. „Ik ben trots op de teamgeest en de haast overmatige inzet die ieder op zijn plaats heeft geboden. Toe komstig resultaat blijft een gemeen schappelijke zaak" zei Eelman. De di recteur dankte verder alle andere spre kers voor hun welgemeende woorden en geschenken. Een woord van bijzon dere waardering had hij voor degenen die hebben meegewerlt aan het tot stand komen van het nieuwe gebouw. Dat zijn het architectenbureau Alkema, Vissers Bouwbedrijf, IBS voor de elec- trische installatie, CVI voor de centrale verwarming, de Verenigde Schilders, de firma Oele voor sanitair, de firma Taten- hove voor de tuinaanleg en de bestra ting, de forma Hotex voor de geluids installatie, de firma Oosterhof voor de stoffering en de firma Hondius en Kant b.v. voor het meubilair en het interieur. De heer Kikkert overhandigt namens het per soneel een klok aan de heer Eelman. 'A little romance', een film die kan worden beschouwd als een verademing te midden van het doorgaans 'harde werk'. Er gaat zo'n ontwapende charme en warmte vanuit dat je je wel ge wonnen moet geven aan het lieve geestige verhaal waarin bovendien en kele mensen. Sir Laurence Olivier voor op, meeslepende acteerprestaties leve- Nu onlangs is gebleken dat een Texe laar woningruil kan plegen met iemand die niet aan Texel 'gebonden' is. bezint de woningbouwvereniging zich op maatregelen om te voorkomen dat veel niet-economisch gebondenen zich in huurhuizen op het eiland gaan vestigen. Zoals bekend was door de woning bouwvereniging een verzoekschrift in gediend bij de kantonrechter om te verhinderen dat een Texelaar die in Hilversum gaat werken zijn huis zou kunnen ruilen met een vrouw die eco nomisch niet aan Texel gebonden is. De kantonrechter besliste echter dat een dergelijke woningruil door kan gaan. Wel kreeg de woningbouwvereniging twee maanden de tijd iemand in Hil versum te zoeken die economisch aan Texel gebonden is. waarmee dan geruild zou moeten worden. Op de vergadering van de woning bouwvereniging overwoog directeur Wendrich de werkgevers op Texel aan te schrijven en hen om een lijst te vragen van werknemers die op het vasteland wonen. Op zo'n manier zou makkelijk nagegaan kunnen worden welke over- kanters economisch aan Texel gebon den zijn. Het probleem is dat het per soneelsbestand van sommige bedrijven ren onder leiding van George Roy Hill, die ooit eerder met 'Butch Cassidy' en met 'The Sting' zijn bekwaamheid heeft bewezen. 'A little romance' is een love story van twee 14-jarigen van schrijnend verschillende afkomst, die menen de pure liefde ontdekt te hebben en die voor het leven willen bezegelen. Het is een onmogelijke liefde niet zozeer door hun leeftijd maar vooral door de familie achtergrond. Van een vriendelijke oude heer hoorden ze dat een kus onder 'De brug der zuchten' in Venetië terwijl de klokken beieren, een liefde voor het leven bestendigt. Dat wordt dus hun doel, een onmogelijk doel want zowel door hun afkomst als door hun leeftijd kunnen ze niet buitenlands op reis en ontbreekt hen ook het geld. De vrien delijke oude heer helpt ze (Laurence Olivier) en deze veroorzaakt dan met de twee jeugdigen een verhaal dat tege lijkertijd romance, komedie en thriller is en waarvan een ontwapende charme en warmte uitgaat. 'Een kleine liefde' aonderdag als laatste film in de film- gangerserie. zich nogal vaak wijzigt. Daarom voelde voorzitter Van der Kooi er meer voor om bij een woningruil advertenties te plaat sen. Als een Texelaar woningruil wil met iemand in een bepaalde plaats, zou een advertentie in de Texelse Courant moe ten verschijnen die gericht is aan de Texelse werkgevers. Werkgevers die ie mand in dienst hebben in de plaats waar de vertrekkende Texelaar heengaat, zouden dan kunnen reageren. Ook zouden advertenties gezet moeten wor den in plaatselijke bladen in de streek waar de Texelaar heengaat. Daarop zouden dan mensen kunnen reageren die in zo'n streek wonen en die eco nomisch aan Texel gebonden zijn. De heer J. Hennink zei dat op Texel de woningnood in overig Nederland niet mag worden vergeten. Elders wonen ook mensen die geen huis kunnen vinden. Van der Kooi stelde echter dat Texel een afgesloten gebied is zonder uitwijkmogelijkheid. In de eigen ge meenschap probeer je de problemen zo goed mogelijk te regelen. Wendrich vulde dit nog aan door te zeggen dat Texel een aantrekkelijk gebied is waar veel mensen willen wonen, met name gepensioneerden en andere mensen die niet meer werken. laatste tijd meer van het cijfermatige en controleren naar het tijdig administre rende. organisatorische en begeleiden de. Vertrouwen is daarbij erg belangrijk. Wat betreft het punt van vertrouwen prees Eelman zich gelukkig met het huidige gemeentebestuur op Texel dat het vertrouwen van de Texelse bevol king meer dan waard is. Het neerzetten van een gloednieuw gebouw in een zorgelijke economische tijd achtte Eel man een daad van vooruitzien. Juist in een crisissituatie worden allerlei zaken ingewikkelder en is het belangrijk daar op goed in te kunnen spelen. Hij sprak zijn vertrouwen uit dat de tijden in economisch opzicht zullen verbeteren. In dit verband is het lokaal stimuleren van de werkgelegenheid en het welzijn belangrijk. Eelman wenste de burge meester sterkte met zijn moeilijke taak. Als dank voor de goede samenwerking met de gemeente bood Eelman aan Engelvaart de kleine Winkler Prins En cyclopedie aan voor de gemeentelijke bibliotheek. In antwoord op de heer Blaauw zei Eelman dat de samenleving dermate ingewikkeld is geworden dat iedereen een beroep moet kunnen doen op de kennis en de ervaring van de boek houdcentrale. „Tegenover de register accountant voor de grote bedrijven, die wij overigens ook als verlengstuk be dienen, zijn wij er niet alleen voor mid denstanders, agrarische bedrijven, am bachtelijke en mediale bedrijven, maar ook voor de particulier, de kleine beleg ger, de gepensioneerde en de meest eenvoudige burger. De één moet nood- zakerlijkerwijs ingewikkeld en fiscaal controleerbaar worden bediend, bij de ander kan het snel en simpel gaan. Ons Schipper-eigena?r Willem Boom van de TX 66 'Anna Margaretha' was aanvankelijk geen toonbeeld van inschikkelijkheid en gehoor zaamheid toen hij woensdag voor de Duitse kust werd betrapt op vissen binnen de verboden 12 mijlszone. Aan de sommering op te stomen naar Büsum gaf hij aanvankelijk geen gehoor, maar daar kwam snel verandering in toen de Duitse controlerende ambtenaar die aan boord was gesprongen, zijn pistool trok. Ook werden vanaf het patrouillevaartuig waarschuwingsschoten gelost. Voor de tweede keer in korte tijd had Boom dus problemen wegens zondigen tegen de internationaal vastgestelde visserijregels. „De lol begint er aardig af te raken", zei hij een beetje verbitterd, na terugkomst in Oudeschild, zaterdag avond. Opnieuw heeft het avontuur een bom duiten gekost. Een boet van f6000,— en met de inbeslagname van netten, vistuig en vangst was nog meer geld gemoeid. De Oudeschilder visser heeft zijn eigen netten mogen terugko pen zodat hij de visserij kon voortzetten. Als hij met helemaal niets thuis was gekomen zou het allemaal nog veel smadelijker zijn geweest. Grensgeval Onder de vissers is het uiteraard be kend dat er een twaalfmijlszone is waar binnen niet gevist mag worden om de zich hier naar verhouding in groten getale aanwezige vis gelegenheid tot opgroeien te geven. Die zone staat op de kaarten echter niet behoorlijk inge tekend. Willem Boom vertelde ons ook dat het geenszins de bedoeling was geweest willens en wetens in de verbo den zone te gaan vissen. Integendeel de kotter zat 'tegen' deze grens aan en haalde goede vangsten binnen, evenals veel andere schepen in de buurt. Op een gegeven moment ontstond schade aan de netten. Terwijl deze werd hersteld dreef de kotter het verboden gebied driekwart mijl binnen, een gevolg van de vloedstroom van zeker 3'A mijl die hier staat op het betreffende tijdstip van de dag. Zolang er niet werd gevist was dat Fanfare 'Excelsior' uit Oosterend heeft er zaterdag voor gezorgd dat de 'Mevrouw Engelvaart-trofee' voorlopig weer op Texel kan pronken. Zaterdag avond verdedigde Harmonie 'Concor dia' uit Breezand deze trofee met veel verve maar de jury bestaande uit G. Westendijk (Den Helder) en J. Schut ISassenheim) kende aan het spel van Excelsior 101 'A punt toe. Concordia kreeg voor haar prestatie 94'/a punt. Excelsior en Concordia brachten ieder zeven stukken waar bij één nummer (een mars) een dirigentenuitwisseling plaats vond. Dirigent Nico Braas van Con cordia voerde het tempo van het door Excelsior uitgevoerde Saint Triphon zo op dat het een swingend stukje muziek werd. Bij de beoordeling van beide muziekkorpsen werd niet alleen gelet op muzikale uitvoering. Minstens zo belangrijk was de afwisseling die in het gebodene gebracht werd. Beide korp sen hadden daar terdege rekening mee gehouden. Het programma varieerde van koraalbewerking tot negro spiri tual. Zowel Excelsior als Concordia speelden het nummer 'Instant Concerts' een potpourri van bekende wijsjes (in totaal 32) waarbij voor het publiek dui delijk werd dat de klank van een har monie duidelijk verschilt van een fanfa re. Deze avond beantwoordde voor de nagenoeg volle zaal precies aan het doel waarvoor de trofee door mevrouw En gelvaart in het leven is geroepen n.L: kennisnemen van muzikale prestaties van anderen, streven naar afwisselende concerten en beoordeling van het ge brachte door deskundigen. Na de jury uitslag werd de trofee uitgereikt door Gerard van der Kooi die hiermee me vrouw Engelvaart verving. Zij was we gens een eerder gepland zeilweekend niet aanwezig. Van der Kooi zei het geen probleem te vinden de trofee uit te reiken alhoewel hij niet zoveel 'kijk' op deze muziek heeft. „Maar ik mag me vrouw Engelvaart graag, dus dan doe je dat", aldus de wethouder. Na de trofee uitreiking was er in het dorpshuis nog een gezellig samenzijn waarna de mu zikanten uit Breezand tegen midder nacht per kotter naar het vaste land ver trokken. niet strafbaar maar toen de schade her steld was en de kotter de steven wendde om naar legaal viswater terug te keren, gingen de netten alvast over boord. Geramd Dat was fout maar wel een beetje begrijpelijk en niet overdreven riskant. Het was dan ook botte pech dat uit gerekend toen een snelle Duitse boot met visserijcontroleurs naderde, die de Texelaar op heterdaad betrapte. De Duitsers traden driest op. De kotter werd door de patrouilleboot van achte ren geramd, waarbij een flinke deuk in de steven van het Duitse vaartuig ont stond en een gewapende ambtenaar sprong aan boord. De man liep bij de sprong een pijnlijke blessure op aan een been wat niet aan zijn goede stemming bijdroeg. Veel schrik ontstond aan boord van de TX 66 toen tegelijkertijd vanaf de patrouilleboot schoten werden gelost, losse flodders naar later bleek. Niet praten Schipper Boom weigerde aanvanke lijk om opgebracht te worden. Hij erkende dat hij fout was, maar wilde het geval uitleggen in de hoop de ambte naar te kunnen vermurwen. Maar er was niet te praten en er ontstond een uit gesproken ruziestemming waarbij de ambtenaar zijn pistool trok en Boom aldus dwong het bevel op te volgen. Tijdens de tocht naar Büsum (dus niet Kiel zoals in het bericht in de vorige krant was gemeld) werd iedereen wat kalmer en werd duidelijk wat de con sequenties waren van het avontuur. Na het inleveren van de vangst zou de kotter snel weer kunnen vertrekken op borgtocht. Het bedrag (dat ongeveer gelijk is aan de boete die te zijner tijd na een rechtszitting in Kiel waarschijnlijk zal worden opgelegd) moest dan wel onmiddellijk worden overgemaakt. Een en ander kon via radio Helgoland worden geregeld. De kotter heeft daar om niet langer dan anderhalf uur in de haven van Busum gelegen. Niet zó erg Over de eerste berichten die over het opbrengen in de Nederlandse kranten verschenen is Boom niet tevreden. In die berichten werd beweerd dat de vissende kotter op slechts 7 mijl uit de kust was aangehouden en zo brutaal zijn Boom en zijn medeopvarenden nu ook weer niet. De kotter bevond zich maar net over de 12 mijls grens en in ieder geval dus niet in territoriaal water, waar zelfs een niet vissende kotter moet wegblijven. Overigens is het een feit dat Nederlandse kotters wel eens proberen iets weg te vissen van de rijke vangst die in het twaalf mijlsgebied is te halen. Vorige week is tegen meerdere schepen opgetreden

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 3