(jroen 2rwartsjexelsin het harL, Team Beatrixschool wil snelle beslissing BUO-OPLOSSING TE LAAT? Harde verwijten in commissievergadering Kasko heeft plannen met boet in de Mars Wfïïï\ 777" ToonSmidt Creen Zwart Niet genoeg Gecombineerde krant 9TPW. - 94a JAARGANG NR. 9577 TEXELSE VRIJDAG 15 ME11981 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, -rits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. 7oor advertenties, abonnementen, etc.: .angeveld De Rooy B.V., 3ostbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ13,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Het ziet er naar uit dat de gemeenteraad niet eerder dan in juni een beslissing zal nemen over het buitengewoon onderwijs op Texel. Volgens het onderwijsteam van de Beatrixschool is dat te laat. In de dinsdagavond gehouden vergadering van de commissie voor wel zijnszaken werd door de mensen van de Beatrixschool hartstochtelijk gevraagd om onmiddellijke stappen. De ondergang van de Beatrix school is anders een feit en de omzetting van deze school in een school voor speciaal onderwijs wordt dan zeer moeilijk of onmogelijk. De betrokken ouders willen l\IU weten hoe de zaken er voor staan «ant het schooljaar loopt ten einde. op voorbestaan het grootst. De zich nu aandienende versnelde leegloop is vooral het gevolg van ongerustheid. Vervolgens werd het hele 100 pagi na's tellende rapport doorgenomen, waarbij veel kritische kanttekeningen werden geplaatst en om verduidelijking werd gevraagd van opmerkingen die voor betrokken personen of instanties minder vlijend waren. Daarbij kwam ter discussie hoe groot de waarde is die aan het rapport moet worden toegekend als in aan merking wordt genomen dat twee scho len niet aan het onderzoek hebben mee gewerkt: de Sint Jozefschool en de School met de Bijbel in Oosterend. Op die scholen zit ongeveer 40% van alle Texelse basisschoolleerlingen. Uit de toelichting bleek dat het met het effect van de geweigerde medewerking wel meevalt. Veel van de op deze scholen betrekking hebbende gegevens konden Voorzitter Fridt Blanken verzekerde lat het gemeentebestuur doordrongen s van de ernst van de situatie en dat de irootst mogelijke spoed zal worden retracht; hij weigerde echter termijnen e noemen. Zoals kon worden verwacht had de ergadering een emotioneel verloop, vaarbij over en weer beschuldigingen :n verwijten vielen. Het onlangs uit- lebrachte rapport over het onderzoek laar de mogelijkheden voor buitenge- voon onderwijs op Texel is bij het team 'an de Beatrixschool bijzonder slecht levallen. De verbittering hierover werd 'ooral verwoord door mevrouw A. ïtoer-Jipping die van mening was dat Ie onderzoekers veel onjuiste kritiek op ie activiteiten van de Beatrixschool in lun rapport hebben neergelegd. De sritiek kwam weliswaar niet van de inderzoekers zelf doch van degenen die ij interviewden. Maar omdat de onder- oekers daar zelf niets aan hadden toege oegd ter eventuele bevestiging of ont- enning ontstond toch een voor het ïeatrixteam zeer grievende indruk, nede door de publicaties die op het apport waren gebaseerd. Open brief Het beatrixteam had al van zich af- jebeten door middel van de 'open brief' lie aan allerlei betrokkenen was toege- ituurd en die dinsdag ook als inge- :onden stuk in de Texelse Courant stond. Voorzitter Fridt Blanken bracht al direct hitte in de discussie door te reggen dat hij het sturen van de open orief niet op prijs had gesteld. „Anderen fe schuld geven van je eigen teleur stelling lost niets op", aldus de wet houder. Mevrouw Stoer nam dat niet. We schuiven onze teleurstelling niet af pp anderen. Als je nagaat wat we alle- aal hebben moeten slikken, hebben e ons nog netjes uitgedrukt!" Het commissielid Gelein Jansen steunde mevrouw Stoer in haar veront waardiging. „De wethouder had dit oeter niet kunnen zeggen;het is niet zo slegant." De frustratie bij de mensen van de Beatrixschool bleek ook samen te han- gen met het feit dat veel van de ad viezen die nu in het rapport worden gegeven, jaren geleden al door de Bea trixschool zijn uitgebrachtHet gemeente bestuur is herhaaldelijk benaderd met voorstellen (zoals aantrekken van een LOM-leerkracht) waardoor de school zou kunnen voortbestaan maar er werd ooit gevolg aan gegeven. Zelfs is al in 1970 om een onderzoek gevraagd; loen de Beatrixschool als gevolg van leerlingenverlies tweeklassig werd. Nu het eindelijk zo ver is. is het wellicht te laat. Commissielid Daan Welboren kon zich de irritatie wel voorstellen. Hij constateerde dat in het rapport on gunstige dingen staan over de Beatrix- In verband met het als werkdag uitvallen van donderdag 28 mei (Hemelvaartsdag) worden de Texelse Couranten van 26 en 29 mei samengevoegd. Deze gecom bineerde krant zal verschijnen op woensdag 27 mei. Advertenties daarvoor kunnen uiterlijk maandag 25 mei vóór 12 uur worden ingeleverd. Directie en redactie Texelse Courant. school (naast een aantal schouderklop jes om de bittere pil te vergulden) maar nergens staat wèt er nu precies niet deugt. Klakkeloos Goos Westerlaken, lid van het onder zoeksteam, legde .uit dat het hele rap port (met uitzondering van de conclu sies en aanbevelingen waarin geen be schuldigingen aan het adres van de Beatrixschool voorkomen) een verslag is van wat anderen hebben gezegd en ge schreven. Het ging er om vast te stellen welk beeld er bestaat van de Beatrix school. Zowel negatieve als positieve dingen werden klakkeloos opgeschre ven. Volgens Goos Westerlaken was dit een juiste werkwijze, al gaf hij toe dat hierdoor het negatieve beeld van de school wel is bevestigd en versterkt. De eigen mening van de onderzoekers is bewust achterwege gelaten. Hier lag een duidelijk verschil van mening. Me vrouw Stoer stelde vast dat de onder zoekers hebben toegestaan dat er van alle kanten op de Beatrixschool is in gehakt, zonder daar de realiteit tegen over te stellen. Volgens mevrouw Stoer wisten de onderzoekers uit eigen waar neming beter en hadden dat moeten laten blijken. Zij twijfelde daarom aan de objectiviteit van het onderzoeksteam, een mening waarin zij later op de avond niet alleen bleek te staan. Volgens een van de aanwezige ouders van de vereniging VLOT werd in het rapport de leegloop van de Beatrix school te ernstig voorgesteld. Er zijn niet 6 maar 4 LOM-kinderen die nu nog op de Beatrixschool zitten, aangemeld bij de Kompasschool in Den Helder en zelfs bij deze vier betreft het een voorzorgs maatregel, zodat ze mogelijk op Texel blijven als de Beatrixschool blijft voor bestaan. De bij sommige aanwezigen opklin kende twijfel over de integriteit van de onderzoekers, was voor Goos Wester laken aanleiding om te zeggen dat hij op zulke beschuldigingen niet meer wilde reageren. „We hebben ons werk zo eerlijk mogelijk gedaan." Daar was mevrouw Stoer niet van te overtuigen. Haar commentaar kwam er op neer dat de onderzoekers alleen maar hebben gebruikt wat in hun kraam te pas kwam. Wat men uiteindelijk zou voorstellen stond tevoren al vast. Het commissielid Daan Schilling wilde wel eens weten in hoeverre de rijks overheid een school voor speciaal on derwijs op Texel zal steunen. Geant woord werd dat hierover nog niets bekend is. Zo'n procedure voor er kenning duurt maanden, misschien wel een jaar. Er zal dus een voorlopige regeling moeten komen. Weer dispensatie? De Beatrixschool draait al jaren op dis pensatie. Het is hoogst twijfelachtig of deze dispensatie voor het nieuwe schooljaar weer zal worden verstrekt; als veel kinderen wegblijven wordt het heel moeilijk. Voorzitter Blanken bleek echter van mening te zijn dat het zo'n vaart niet zal lopen en dat de Beatrix school nog wel een schooljaar zal kunnen draaien. Goos Westerlaken zei dat de gemeente met de betrokken ouders in overleg kan treden Als ze bereid zijn hun kinderen nog een jaar naar de school te laten gaan, is de kans op andere wijze bemachtigd worden. Maar er moet wel rekening mee worden gehouden dat deze scholen die thans naar verhouding veel kinderen met leer problemen zélf opvangen en dus niet naar het Buo doorverwijzen, dit zullen blijven doen zodat men voorzichtig moet zijn bij het ramen van het aantal leerlingen dat voor de op te richten school voor speciaal onderwijs beschik baar komt. De verschillen tussen de diverse scholen met betrekking tot de mate van doorverwijzen naar het buitengewoon onderwijs, was een van de opmer kelijkste bevindingen tijdens het onder zoek. Alleen de school van Den Hoorn verwijst een percentage leerlingen dat gelijk is aan het landelijke percentage. De andere scholen zitten daar ver of minder ver onder, waardoor het door verwijzingspercentage op Texel de helft bedraagt van wat elders in het land geldt. Het algemeen levende gevoel (vooral bij het team van de Beatrix school) dat de scholen hun leerlingen 'vast houden' in het belang van het voortbestaan van de school of het aantal klassen, hebben de onderzoekers niet bevestigd kunnen vinden en ze hebben dat in hun rapport duidelijk vermeld, daarmee dus afwijkend van hun uitgangspunt om alle geuite me ningen zonder commentaar te laten. Kletsen Goos Westerlaken vertelde dat zijn onderzoeksteam tot de conclusie is ge komen dat er in de Texelse onderwijs wereld ontzettend veel wordt gekletst, ledereen weet van alles over elkaar; meestal zijn het alleen maar veronder stellingen. Een van de voordelen van het rapport is dat een flink aantal bewe ringen nu met bronvermelding op papier staat en aldus de basis vormt voor een openhartig gesprek in besloten sfeer. Gemeente nalatig Een beschuldiging die in de loop van de avond ook enkele keren klonk was dat de gemeente in het verleden zeer af wachtend en nalatig is geweest wat betreft de Beatrixschool. In meer dan één opzicht is de school verwaarloosd. In 1979 heeft de gemeente het ministerie vergeefs om medewerking gevraagd bij het aanstellen van een extra leerkracht aan de school, ondanks de steun van de inspecteur in deze. Mevrouw Van Trigt vond dat de gemeente deze leerkracht dan voor eigen rekening had moeten nemen. En mevrouw Stoer merkte op dat de Beatrixschool het als enige school op Texel nog steeds moet doen met zeer verouderde verlichting, en al drie jaar op vernieuwing wacht. Voorzitter Blanken merkte op dat hij zich moeilijk kon verdedigen voor een beleid van ver voor de tijd dat hij wet houder werd. En op meer recente red- dingsvoorstellen van de Beatrixschool had hij nooit willen ingaan omdat deze suggesties niet behoorlijk waren onder bouwd. Ook om financiële redenen zou dat onjuist zijn geweest. Mevrouw Van Trigt was het daar niet mee eens. „De voorstellen hadden de steun van de inspectie, maar de gemeente veegde alles van tafel." Geconstateerd werd dat de Beatrix school gewoon niet serieus is geno men. Goos Westerlaken merkte op dat de wijze waarop de mensen van de Beatrixschool hun verlangens bekend maakten nogal emotioneel was, wat ertoe bijdroeg dat er geen gehoor aan werd gegeven. De heer AC. Plaatsman en mevrouw Stoer ontkenden dat. „We hebben elk een zakelijke brief geschre ven en van iedere brief de beste zinnen in één brief samengebracht." (Lees verder op pagina 5) De Coöperatieve Woningbouwvere- ning 'De Mars' die vijftig woningen gaat bouwen in het Marsplan, heeft plannen met de oude schapenboet aan de Waalderstraat. Deze boet is eigen dom van de gemeente en in het verleden zijn wel ideeën geopperd om van de boet een transformatorhuisje of iets dergelijks te maken. De werkgroep 'Schapenboet' van de vereniging heeft andere plannen. De werkgroep wil niet dat de boet 'een lachwekkend beeld van landschappelijke ontreddering' wordt, en daarom zal dit voormalige agrarische bouwwerk een 'creatief voorlichtings centrum' moeten worden op het gebied van akkerbouw en veeteelt. Jaap Vlaming en Bert Reintjes zijn lid van de werkgroep en hebben de uit eindelijke ideeën over het voortbestaan van dit pand weergegeven in de Texelse Kasko-krant. De werkgroep is er van uitgegaan dat de fraai gelegen schapen boet een grote betekenis krijgt voor zijn omgeving maar qua architectuur blijft zoals hij is. Om de landschappelijke waarden van de boet en zijn omgeving zoveel moge lijk te behouden opperen Vlaming en Reintjes enkele voorwaarden: een ruim stuk grasland om het agrarische ge bouw heen zodat de boet niet de indruk wekt te worden ingesloten door de woonwijken, grazende (Texelse) scha pen op het grasland en zo mogelijk een tuinwal om het stuk grond. Gebruik De plannenmakers hebben zich ech ter niet alleen beziggehouden met het landschappelijke beeld. Ze hebben ook duidelijke ideeën over het gebruik van de boet. Deze ideeën tonen veel over eenkomst met eerder suggesties van Jaap Vlaming aan het gemeentebestuur om te komen tot een modelboerderij voor toeristen, scholen, e.d. „Als we bedenken dat de boet een agrarisch bouwwerk is uit het verleden dat dient om de mens te ondersteunen bij zijn pogingen de natuur te gebruiken en aan te passen aan zijn wensen en eisen dan kunnen we hiermee heel veel kanten op." Allereerst noemen Vlaming en Reint jes de onderwijskundige kant, oftewel: groepen en enkelingen kennis te laten nemen van groei en bloei van planten, het nut van planten en dieren, de verschillende fasen van een dier, oor sprong en ontwikkeling van vroegere cultuurgewassen, etc. Vlaming om schrijft het zo: „Allemaal zaken om de mens terug te laten keren van de weg van vervreemding waarop hij zich nu bevindt en hem opnieuw te leren ver antwoordelijk gebruik te maken van de natuur." Informatie Voorts denkt de werkgroep dat de boet van nut is voor toeristen en Texe laars als een soort kinderboerderij. „Voor allen die gewoon willen kijken of gewoon even willen wandelen moet de mogelijkheid zijn dit te doen te midden van de planten en dieren rond de boet." Voorts zou in de boet een klein infor matiecentrum moet komen met boeken en publikaties over allerhande zaken van mens en natuur voor geinteresseerden. Naast het verzorgen van dieren en planten vindt de werkgroep de boet ook uitstekend geschikt voor de verwerking Om het hoofd wat hoger boven het water te kunnen houden gaat TESO het toerisme op Texel bevorderen door geld te steken in televisiereclame. Of het zoveel effect zal opleveren valt te be twijfelen, maar dat geldt voor alle reclame en moet dus worden afge wacht. Een minder groot effect zou ver klaarbaar zijn uit het feit dat Texel al geruime tijd zeer regelmatig gratis aandacht krijgt van televisie en radio. Het is geen nieuw produkt dat aan de man wordt gebracht, tenzij de reclame er in zou slagen bepaalde ongunstige vooroordelen ten aanzien van een va kantie op Texel uit de weg te ruimen. Dat zal niet eenvoudig zijn. De naam Texel doet niet alleen denken aan vogels en schapen maar nog meer aan wacht tijden en overmatige drukte. Dat het in werkelijkheid best meevalt, doet bij reclame niet ter zake. Het gaat om het beeld dat het publiek heeft. Zelfs als straks bij de VVV inderdaad overuren moeten worden gemaakt om duizenden telefoontjes om informatie te verwerken is het nog te vroeg om te juichen. Dat mag pas als veel van die verzonden Vakantie Reisgidsen ook werkelijk re serveringen tot gevolg hebben. Gevreesd moet echter worden dat de~ STER-reclame vooral de belangstelling voor een zomervakantie op Texel zal be vorderen en dat is niet zo erg nodig. Een eiland waar je kunt wandelen, fietsen, windsurfen, zwemmen e. d. is best leuk maar in het voor- en naseizoen waar voor de reclame bedoeld is) zijn de weersomstandigheden niet erg uitnodi gend voor dergelijke activiteiten. Door het fraaie weer van de afgelopen dagen zijn we het alweer bijna vergeten, maar in dat mooie voorjaar kan het langdurig akelig koud zijn in een binnenlands va kantieoord als Texel. Een lente waarbij temperaturen als gevolg van een snij dende noorden wind wekenlang niet boven de tien graden komt, is meer regel dan uitzondering. Dan wil je met je gezinsleden na het wandelen en het surfen ook wel eens overdekt recre- eren, in een groot overdekt zwembad bijvoorbeeld. Wie reclame maakt voor Texel buiten de zomerperiode zou tegelijkertijd ook geld beschikbaar moe ten stellen voor wat we nog altijd 'slechtweervoorzieningennoemen, als mede de bereidheid moeten hebben om met andere betrokkenen waaronder de gemeente, recreatiestichting e. d. om de tafel te gaan zitten om tot een aanpak te komen, waar brede lagen van de bevol king achter kunnen staan. Naar verluidt is TESO niet bij voorbaat afwijzend en dat geeft hoop. en behandeling van dierlijke en plant aardige produkten. Als voorbeeld noe men ze: het drogen van kruiden, maken van medicinale siroop, het maken van kaas en verven van wol. Pluimvee Voor al deze activiteiten zal het een en ander in de boet aangebracht moeten worden. De plannenmakers denken aan een stal en staruimte, aflammerhokken voor de schapen, opslagruimte voor voer, ruimte voor de verwerking van produkten en een ruimte die 's winters verwarmd kan worden. In dit gedeelte kan ook een informatiehoek komen. De schapen op het weiland kunnen aange vuld worden met geiten en een koe en pluimvee. Deze laatste dieren in de vorm van enkele oud-hollandse rassen. Enkele kleine percelen land zouden bebouwd moeten worden met oude cultuurge wassen zoals bijvoorbeeld: mosterd, meekrap en wede, NH-kogelboontjes, boekweit en vlas. Jaap Vlaming is bereid de zakelijke uitvoering van deze plannen op zich te nemen. Het ex ploiteren van de boet zal zonder winst oogmerk geschieden in die zin dat op brengsten na aftrek van loonkosten e.d. ten goede komt aan het boet-project. Aan de gemeente zal gevraagd worden de boet zodanig in te richten dat deze voor bovengenoemde plannen gebruikt kan worden. Het aanschaffen van de beesten e.d. is een zaak van de be heerder Jaap Vlaming die dus zelf verder het zakelijke risico loopt. De boet in de Mere: Dit mag geen lachwekkend beeld van maatschappelijke ontreddering worden, ro vindt de werkgroep. TAXI- EN TROUW AUTOVERHUUR HVilh«lmlnalaan 4-6 d«n Burg

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1