„Groene energie" nieuwe toekomst voor landbouw Voor het weekend I I /M3END4 I Gevaar voor derde wereld LAND BOUW Gevonden voorwerpen f Verloren voorwerpen p FAMILIEBERICHTEN Wielerwedstrijden Zuid-Haffel Groene Kruis van 16 en 17 mei 1981 Artsen I Tandartsen I Apotheek I Dierenartsen I Rijkspolitie Noodslachtingen V; Kerkdiensten I Zuigelingenbureau Seizoenopenstelling postkantoren T rombosedienst PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 15 MEI 198lhl „Er leven nog steeds 500 miljoen mensen in hongersnood. Het voed seltekort is groot, hoewel binnen de E.E.G. steeds gesproken wordt van kleine overschotten". Dit zei de heer C. Geeriigs in zijn functie van Alge meen voorzitter tijdens de ledenvergadering van de Holl. Mij. van Landbouw in De Cocksdorp. De voorraden in de wereld zijn slechts klein. Van tarwe is slechts een voedselvoorraad aanwezig voor 5 weken en van suiker voor 3 maanden. Ook naar zuivel en zuivelprodukten is een grote vraag, vooral in de derde wereld. Door de stijgingen van de energieprijzen zijn ook de prijzen in de derde wereld sterk gestegen. Het gevolg is dat hier nu nog moeilijker voedsel gekocht kan worden. Met het verwerken van landbouwproduk- ten zoals tarwe, melasse, rietsuiker en mais tot alcohol komt er minder voedsel op de markt met als resul taat dat er minder voedsel op de wereldmarkt komt. Ook binnen de E.E.G. wordt gekeken en onderzocht welke mogelijkheden er zijn voor de produktie van energie uit Landbouwprodukten. In Zweden is een begin gemaakt met energie uit tarwe. De heer Geeriigs zei, dat er binnen de E.E.G. geen evenwicht bestaat tussen de produktie van dierlijk en plantaardig eiwit. Er wordt teveel dierlijk eiwit geproduceerd en te weinig plantaardig eiwit. De verwachting is dat er een verschuiving zal komen, waarbij minder dierlijk eiwit en meer plantaardig eiwit wordt gemaakt. Voor de akkerbouwpro- dukten liggen er dus meer mogelijk heden. Via de organisaties zal in ieder geval geprobeerd worden om met een heffingsvoorstel op dierlijk en een sub- sidievoorstel op plantaardig eiwit de ver houdingen te veranderen. Prijsbesluiten Het COPA heeft 15.3% prijsverhoging voor de Landbouwprodukten gevraagd. Deze vraag was gerechtvaardigd omdat de inkomensachteruitgang in de E.E.G. gemiddeld 18% was voor de agrariërs. Deense boeren hebben een achteruit gang van 85% en de situatie is in dat land dan ook erg slecht, aldus de heer Geeriigs. In Nederland gaat het nog redelijk, hoewel de sterk gestegen kosten ook de inkomens van de Neder landse boeren behoorlijk onder druk zetten. Uiteindelijk hebben de Neder landse boeren een 10% prijsverhoging als garantieprijs voor hun produkten ge kregen. Nu hangt het er geheel vanaf of deze prijsverhoging ook inderdaad uit de markt gehaald kan worden. Zelffinanciering Voor de suiker wordt bij overschotten een zelffinanciering van de akkerbou wers verwacht. Ditzelfde kan in de toe- De jongste jeugd had bij de woens dagavond gehouden wedstrijd van de Wielervereniging Texel drie ronden te rijden. De groep bleef bij elkaar. Paul Witte en Robert Visser streden om de overwinning, dicht op de hielen gezeten door de beide meisjes uit deze groep. Ook Sebastiaan van Hoorn die zijn eerste wedstrijd reed, kwam heel goed mee. Mark Schuijl raakte op achter stand. De uitslag: 1. Paul Witte, 2. Robert Visser, 3. Anne Simone Kooi man, 4. Simone Winter. De oudere jeugd (A) reed vijf ronden. Nico Evers nam een grote voorsprong op de andere twee renners waarna Marleen Terwindt tweede werd en Dennis van Rooy moest afstappen wegens kramp. Voor de B-poule stonden 15 ronden op het programma. Er waren weinig uitlooppogingen. Het tempo van de groep lag zo laag dat de wedstrijdleiding besloot de wedstrijd voor deze groep voortijdig te beëindigen. De uitslag werd: 1. Ronald Kramer, 2. Willem Keijser, 3. Ron Kamminga, 4. Uwe Smit. De A-poule moest 20 rondjes zien te voltooien. Al enkele ronden na de start namen Jos Huisman en Jan van der Wal een voorsprong die ze 16 ronden lang vasthielden. In het peloton zat weinig beweging. De beslissende slag kwam echter na een demarage van Leen van Elk die Albert Winter, Douwe Dros, Simon Appel en Jan Buis mee kreeg in zijn wiel. Deze groep zag kans de twee vluchters in te lopen. Jan Buis moest toen weer lossen wegens kramp. De eindsprint bracht een overwinning met een banddikte voor Jos Huisman met Albert Winter als tweede en Leen van Elk als derde. Vierde werd Douwe Dros. komst gaan gelden voor de granen. Hierdoor valt dan ook te verwachten dat de uitbetalingsprijzen voor suiker in het jaar 1981 lager uit zullen vallen dan in 1980. Bij de zuivel is de mede-verantwoor delijkheidsheffing ook weer iets geste gen. Deze manier van werken van de E.E.G. is moeilijk te begrijpen, aldus de heer Geeriigs, omdat er in de laatste jaren weinig is bijbetaald aan de Land bouw. Door de hogere prijzen op de wereldmarkt komen er heffingen die hoger zijn dan de uitgaven voor de landbouw. De consument binnen de E.E.G. krijgt voor een zeer lage prijs een zeer breed levensmiddelenpakket, dat van goede kwaliteit is. Er is steeds voldoende eten voor de consumenten, waardoor er toch ook wel een redelijke beloning voor de producent tegenover mag staan. Grondprijzen De grondprijzen komen enigszins terug op hun normale peil. In de Veenkoloniën maar ook in andere delen In de maand april werden de volgende gevonden voorwerpen bij de politie afgegeven: kleine zwarte portemonnee inh. 18,55 en 2 ringen en 2 moertjes; rocud/blauwe pullover; zwarte knipportemonnee inh. 28,00; autosleutels in bruin leren hoesje, merk Simca; 4-tands tuinvork; witte sjaal; 2 b.b. van 25,00; blauwe sjaal; geborduurde beurs inh. 200,—; abon nement zwembad no. 2550; zwart por- temoneetje inh. 9, Lips sleutel; enve loppe inh. 200,— opschrift: tbv. trouw dag Bakker; blauwe regenjas; licht bruine heren portemonee inh. 30, Quartzhorloge; bos sleutels w.o. Ford autosleutels; bruin leren portemonee inh. 10, dameshorloge merk Meister Anker; sleutels in etui, opschrift: Bert Story b.v. Den Bosch; zilveren arm bandje 'Ineke 15-1-78'; portemonee inh. 52,25; portemonee inh. 32,70 trein kaartje R'dam-Den Helder en pasfoto's. In april werden bij de politie de volgende voorwerpen als vermist opge geven: dameshorloge, blauwe wijzer plaat, schakelband; herenhorloge Citi zen; donkerrode damesbril; NS open baarvervoerkaart en identiteitsbewijs; portefeuille inh. rijbewijs, lidm. ANWB t.n.v. R. Koorndijk en 100, jute por temonee inh. 30, giropas en 2 che ques tnv D. Groeskamp-de Jager; rij bewijs tnv. J. Vlaming; rood-grijs-zwar- te hoofddoek; lichtbruine portemonee inh. 60,— en giropas; beige-bruine da meshandschoenen; Junghans dames horloge wit double; bruine porte monee inh. 16, zilveren bedelarm- bandje met kikker en M; bruine por temonee inh. 60,— en 20DM; bruine portemonee inh. Lipssleutel en 10, beige-bruine kinderportemonee inh. 4, geel-bruin wollen muts; zwarte tas inh. filmapparaat en fotomateriaal; polstasje inh. kentekenbewijs en andere papieren; sleutelring waaraan 2 auto sleutels; tas inh. o.a. portemonee; Seiko horloge, zilverkleurig, metalen band; boek Scheepvaart 1980; rood fiets cijferslot; gouden venetiaans col lier; wit gouden ring met 3 briljantjes; Prisma dameshorloge; zonnebril in brui ne koker; zwarte damessportemonee inh. 25, en Rabopas; zilveren ring met rode steen; rood tasje inh. portemonee en europas; licht groene nylon zak inh. zwaart zwaard en skeg van surfplank; donkerbruine heren leesbril; paspoort, rijbewijs, kenteken in bruine map tnv. A. lekers; gouden schakelarmband met 3 munten; surfjack merk Tiki; zwarte kro kodillenleren damesportemonee inh. 80-100 gulden; grijs vilten hoed met veel medailles; portemonee inh. 500 DM en bankpas en eurocheques; linker bruine motorhandschoen; welpenpet; 4 auto sleutels in etui met opschrift BMW; gouden speld; rechter zwarte hand schoen; bruin etui met sleutels; bruin leren portefeuille inh. NS legitimatie, rijwielkaart, donorkaart en codicil; auto sleutels met letter H; Ausweiss tnv K. Faas; bruin-grijs foudraal inh. 3 zee- hengels; donker bruine portemonee inh. 80, donker groene herenhoed; zwar te jas met witte ritssluiting 'Racing Team'; 2 sleutels aan rjng; bruine portemonee inh. 150,— en bootkaart; leesbril in zwart etui; gouden zegelring. van Nederland lopen de grondprijzen tot minder dan 710.000,— per ha. terug. Voor de bedrijven, die voor de extra hoge prijzen gekocht hebben, komen zo hier en daar problemen voor. Het economische dal is nog niet achter de rug, maar toch blijven er voor goede boeren mogelijkheden. Grote verschil len zijn er binnen de E.E.G. nog in het betalen van inkomensbelastingen. In meerdere E.E.G. landen wordt er per oppervlakte een belasting geheven. In Duitsland wordt 90% van de inkom stenbelasting op deze manier geheven, in Frankrijk ligt dit op 98%. Fiscaal zit de landbouw in Nederland dan ook nog slecht. Dit terwijl de bij drage aan de betalingsbalans van Nederland positief is. Ter afsluiting van de inleiding stelde de heer Geeriigs dat de landbouw als eenheid naar buiten moet optreden. Steeds blijven knokken tegen allerlei organisaties, die het boeren steeds moeilijker maken. Het in leveren van steeds meer vrijheden kan niet door blijven gaan, aldus spreker. Landbouworganisaties op Texel De voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Holl. Mij. van Landbouw, de heer M. Roeper, stelde in zijn openingswoord dat de Texelse afdelingen van de Landbouworganisaties voor 80 A 90% het werk gezamenlijk aanpakken. Door Landbouworganisaties en Bloembollencultuur worden praktisch alle algemene Texelse zaken aldus behartigd. Deze wijze van werken voldoet zeer goed, aldus de heer Roeper. We moeten gezamenlijk tot afspraken en initia tieven blijven komen, waarbij wij een positieve confrontatie met over heid en politiek niet dienen te schuwen. Het werk van de landbouworganisa tie speelt zich vaak af in de voorberei dende fase. Het plukken van vruchten komt anderen toe. We werken niet met een uitbetalingsprijs of een kostprijs doch dienen ondersteunend te werken om de uitvoering van het boerenbedrijf mogelijk te doen zijn. Economische motieven zijn daarbij zeer vaak de richt lijn. Als voorbeeld wordt Planologie ge noemd. Planologie Roeper zei dat de planologie een duidelijk Texelse zaak is. Bij de be sprekingen met het College van B. en W. is de Landschapsparkgedachte ook weer eens op tafel geweest. ,,We moe ten constateren, dat de laatste nota van de gemeente Texel niet afwijzend tegenover een Landschapspark staat, waarbij vooral het geld lokt", aldus de heer Roeper. „Duidelijk voor ons is het dat de Landschapsgedachte neerge legd is in het Bestemmingsplan Buiten gebied. We moeten deze zaak goed in de gaten houden als agrariërs. Vooral de financiële consequenties mogen nooit over de ruggen van het individu gaan. Dit zou een zeer slechte zaak zijn. Ook de politiek verantwoordelijke partijen in de gemeenteraad dienen dit duidelijk te beseffen. De milieuorganisaties op Texel zijn erg actief volgens de heer Roeper. En dat actieve slaat vooral op het bezwaar maken. Het zou dienstig zijn als deze organisaties een landschappelijk beleid ontvouwden waarmee verder gewerkt kan worden. ,,lk vrees dat de dynamiek in het landschaps- en natuurgebeuren totaal ontbreekt. Zij moet geplaatst worden in het rijtje van nostalgische zaken: houden zo het is", zei Roeper. Goothoogten Gebleken is dat wijziging van het Bestemmingsplan Buitengebied een l Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, tel. (02223) 234. Dokter Coutinho is wegens vakan tie afwezig tot 25 mei 1981 Ambulance Gn geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220)2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Zater dag en zondag te bereiken na 13.00 uur. Zr. M. do Jager, Diek 29, Den Hoorn, tel. (02226) 304. Magazijn Groene Kruis Geopend voor uitgifte goederen: Maandag t/m vrijdag van 17.00- 18.00 uur. I I W, Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00- 17.00 uur; zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 17 mei 1981 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Wisman viering maaltijd des Heren, collecte Werelddiakonaat De Cocksdorp 9.30 u. ds. Wolthaus Collecte: algemeen kerkewerk. Den Hoorn 11 uurds. Wolthaus De Koog 9.30 uur kand. P. Pranger De Waal 11 uur kand. P. Pranger Oosterend 9.30 uur mr. G. Kaai Collecte: Texels diakonaal projekt Oudeschild 11.00 uur mr. G. Kaai Collecte: Texels diakonaal projekt GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Blaauw m.m.v. Jeugdkoor „Need it" 19.30 uur ds. Blaauw Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur ds. De Boer Viering H. Avondmaal 19.30 uur ds. De Boer viering H. Avondmaal GEREFORMEERDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst Woensdag 20 mei Oosterend 19.00 uur ds. A. B. van der Heiden, uit Enkhuizen GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds, Hylkema Uitzending via de Lichtboei kerkbusje Den Hoorn BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur ds. Schuil Kinderoppas aanwezig. Uitzending via de Lichtboei woensdag 18.30 uur. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur De Cocksdorp: zondag 10.00 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Dorpshuis De Waldhoorn, Heren straat 30, Den Hoorn Zondags: 10.30 uur Openbare lezing 11.30 uur Wachttorenstudie. Woensdags 19.30 uur Theocr. school; 20.30 uur Dienstvergadering. langdurige zaak is. Bestuurlijk inspelen op ontwikkelingen wordt daardoor tegengehouden. Het Bestemmingsplan geeft zeer weinig soulaas on danks dat de gemeenteraad de deur op een kier heeft laten staan voor oplos singen. ,,ln de praktijk verwachten wij zeer weinig mogelijkheden om het gebouw te plaatsen naar de nieuwste inzichten en wensen van de agrariër", aldus de heer Roeper. Financiën De penningmeester van de Holl. Mij. van Landbouw, de heer A. Brans, gaf een overzicht van het financieel verloop. Er was een batig saldo van ruim 7800,—. Donderdag 14 mei Om 19.30 uur begint in de aula van de Rijksscholengemeenschap een informa tie-avond van de muziekschool over instrumentkeuze voor leerlingen. De Zwem- en Poloclub TX '71 houdt ledenvergadering in 'De Schakel', aan vang 19.30 uur. Vrijdag 15 mei Om 19.30 uur begint in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend een informatie avond van de muziekschool over instru mentkeuze voor leerlingen. Zaterdag 16 mei Vandaag en morgen wordt op de speel weide bij de Ploeglanderweg het jaar lijkse Tevoko openlucht volleybaltoer nooi gehouden. In de N. H. kerk in Oosterend begint om 20.00 uur een zang- en orgelconcert van 'The Singers of the Lord' met mede werking van Reinata Heemskerk. el '9' De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Eissen, dinsdag 19 mei om 14.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 20 mei om 13.30 uur. (wegens vakantie Dokter Coutinho) wordt waargenomen door Dokter Hoekstra). Dokter Barnard, woensdag 20 mei om 15.00 utir.- Het kamerlid voor de WD de heerf Blaauw spreekt in Lands End in Den| Helder over de visserijproblematiek, Aanvang 14.00 uur. In de N.H. kerk van Den Hoorn geeft he Groninger muziekgezelschap PAN eer concert, 20.15 uur. Zondag 17 mei Vervolg volleybaltoernooi aan de Ploeg landerweg. Texelse Boys heeft een veteranenvoel baltoernooi. Aanvang 11.00 uur. Maandag 18 mei De sportraad heeft de jaarvergadering ir dorpshuis de Wielewaal. Aanvan; 20.00 uur. De Christelijke Plattelandsvrouwen ver gaderen in de Poort (achter de Geref kerk) in Den Burg. Deze avond is ge organiseerd door het eendagsbestuur. Om 19.30 uur begint in het Eierlandschi Huis in De Cocksdorp een informatie avond van de muziekschool over instru mentkeuze voor leerlingen. Dinsdag 19 mei De gemeenteraad vergadert vanaf 19.3( uur in het raadhuis. In het Eierlandsche Huis wordt een ver gadering gehouden over het al dan nie jn opheffen SVC afdeling voetbal. Aar vang 20.00 uur, iedereen is welkom. Tijdens het zomerseizoen 25 mei tof' en met 29 augustus a.s. zullen de posl '9- kantoren op Texel als volgt zijn oper olc gesteld: Den Burg: maandag tot en met vrijda 08.30-12.30 en 14.00-18.00 uur; zate, dag 08.30-11.30 uur. De Koog: maandag tot en met vrijda 13 09.00-12.30 en 16.00-18.00 uur. Den Hoorn: maandag tot en met vri dag: 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur Oudeschild: maandag tot en met vri dag: 10.00-12.00 en 16.00-18.00 uur. De Cocksdorp: maandag tot en mr vrijdag: 09.00-12.30 en 13.30-18.00 uu Oosterend: maandag en woensdag t( en met vrijdag 08.30-12.30 en 13.3( 18.00 uur. Dinsdag 08.30-12.00 uur. Iedere woensdag van 9.00 - 10 uur. Adres: Groene Kruis-gebouw gang tandartsencentrum) Witte Kru laan. Den Burg. Mee te nemen: a trombosedienstgegevens van elde verzekeringsgegevens (ziekenfonrf kaart). ele 3ve '93 ar Met droefheid geven wij u kennis, dat heden na een moedig gedragen lijden van ons is heengegaan, mijn innig geliefde vrouw en mijn zuster Annie van Lenten, echtgenote van L. Roeper, op de leeftijd van 77 jaar. L. Roeper mej. C. van Lenten Texel, 13 mei 1981, Kogerstraat 86, 1791 EV Den Burg. Een korte rouwdienst zal worden gehouden op zaterdag 16 mei 1981 om 14.00 uur in de ver gaderzaal van de Doopsgezinde kerk, waarna de begrafenis op de algemene begraafplaats zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren vrijdag van 19.30 tot 20.30 uur, en na de begrafenis in de ver gaderzaal van de Doopsgezinde kerk. Na een kortstondige ziekte nam de Here tot Zich onze lieve vader, pleegvader en opa Sytze van Heeringen weduwnaar van Clazina Rijneveld, op de leeftijd van 81 jaar. ,,De Heer is mijn Herder". Den Burg: N. C. van Heeringen Sneek: F. Plantinga J. Plantinga-Veldhuizen Femke Rutger Egmond aan Zee: F. Y. Plantinga R. Plantinga-Visser Mirjam Elles Den Burg: W. Pranger N. Pranger-Smit Marco Diana Den Burg: D. Dijker A. Dijker-Huisman Remco Lilian Texel, 14 mei 1981, Burgerhoutstraat 18, Den Burg. De rouwdienst zal worden gehouden op maan dag 18 mei namiddags 14.00 uur in de Ned. Herv. kerk te Den Burg, waarna de begrafenis op de alg. begraafplaats zal plaatshebben. Gelegenheid tot condoleren zaterdagavond van 19.00 tot 20.00 uur in de vergaderzaal van de Doopsgezinde kerk. Te) Tel. /erj hui [02 Te I m, nlije icht :enk i. 277 P- Niet t it er (ker Cind iget nt" als erd: a. ker derfc ;oek liere ir sl ar ki idere ïssa, iaatji Ges ig v; kc T fé-R adsl is.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2