i\ Dijkgraaf M. Roeper: „Plaats voor gedenkteken dijkverhoging is er al" Vuurwerk bij eerste paai BUO-onderzoek -v'h Texelaars voor de Twaalf maanden voor brandstichting in eigen huis Pino had het warm Ruiterbewijzen Kledinginzameiing Mensen in nood VERVOLG VAN PAG.l Concert van „Pan" in Den Hoorn VRIJDAG 15 ME11981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Twaalf maanden gevangenisstraf ivaarvan zes voorwaardelijk met een jroeftijd van drie jaar. Dat is het vonnis jat de president van de meervoudige earner in Alkmaar mr. Posch dinsdag- jchtend uitsprak over een Texelaar die jp 31 oktober zijn eigen huis aan het schilderend in brand had gestoken. Bij je brand ontstond gevaar voor het huis ran de buren. Ter zitting had de Texe laar verklaard zijn daad in een toestand an psychische verwarring te hebben epleegd. Op grond daarvan had de eervoudige kamer eerder besloten de an op te nemen in een open nrichting. Hij ging hier zelf mee ak- roord. Kort na de opname was hij chter alweer uit de inrichting ver- Jwenen. De officier van justitie mr. strickwerda had de mogelijkheid open- jehouden het proces onmiddellijk te ïeropenen als iets dergelijks zich voor :ou doen. Op grond daarvan kon de jeslissing de man in een open inrichting >p te nemen worden omgezet in ge vangenisstraf. iiiii Donderdag wordt een 'commissie gedenkteken dijkwerken' geïnstalleerd die een plan gaat maken voor een monument ter herdenking van de gerealiseerde dijkverhoging. In de commissie zitten vertegenwoordigers van gemeente. Rijkswaterstaat, de landbouw organisaties, de gezamenlijke dorpscommissies en het Waterschap. Afgelopen week heeft een team van <et jeugd tv programma 'Sesamstraat' •pnamen gemaakt op Texel. Voor het amende winterseizoen filmt 'Sesam- traat' zoveel mogelijk op locatie in het \nd. ,,Datis om de herkenbaarheid van 'tuaties voor de peuters te vergroten. 'exel was daarbij de eerste keuze. Waar n wanneer opnamen gemaakt zouden /orden was van tevoren enigszins <eheim gehouden om vooral bij de luitenopnamen niet een te grote groep nthousiast publiek 'voor de voetente rijgen. Er zijn maandag opnamen ge laakt op de TESO boot. Dinsdag 'erden buitenopnamen geschoten op et 'warme' strand bij paal 17, waarbij lok enkele paarden van manege Bornrif actie moesten komen. Ook zijn op men gemaakt bij de dijk en op de Vaddenzee. Sesamstraat is een kleu- zrprogramma met onderwijskundige chtergrond. Zo zal bij de strandopna- ten het begrip eb en vloed uitgelegd orden en de waddendijk scenes moe- in duidelijk maken waarom een derge- ke 'bult' gebouwd wordt. De Texelse pnamen zullen vanaf 31 augustus in der geval onregelmatigdrie keer ver zond worden. Texelse medewerkers ïn de opnamen krijgen daarover he cht. Donderdag zijn Pino en Tommy o bezoek geweest bij het peuterklasje 5n Marijke van de Belt in De Waal en indaag werden de laatste opnamen smaakt in Oosterend. Op de foto Pino 'e bij een verzengende hitte twijfelt of ij verkoeling in het water zal zoeken. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Inschrijfformulieren voor het deelne- len aan het examen ruiterbewijs moe- in voor zaterdag (morgenl ingeleverd ijn. Op Manege Bornrif zijn hiervor og enkele formulieren. Deze moeten an met spoed ingevuld worden. Deze herfst wordt het laatste ver hoogde dijkgedeelte in polder de Een dracht opgeleverd en dijkgraaf M. Roe per zei donderdagavond, op de voor jaarsvergadering van hoofdingelanden van het Waterschap, dat het monument op of bij dit laatste stuk dijk geplaatst zal worden. ,,ln samenwerking met Rijks waterstaat is aan een plek gedacht waar de Eendrachtdijk overgaat in de dijk van polder Eierland. mogelijk in combinatie met het bestaande gedenkteken van de watersnoodramp aan het einde van de Hoofdweg", aldus de dijkgraaf. Bij de opening van het nieuwe gemaal Krassekeet, vorig voorjaar, heeft de ge meente het Waterschap al een bedrag geschonken voor een gedenkteken dat de dankbaarheid van de Texelse be volking voor de veilige deltadijken moeten uitdrukken. Bij het aanbieden van dat bedrag sprak burgemeester Engel vaart ook over de afgebroken oude Krassekeet bij Oost, die bij herbouw ook een plaats tot gedenken zou kunnen zijn. Uit de woorden van dijkgraaf Roeper viel donderdag echter op te maken dat het Waterschap daar weinig voor voelt. Volgend jaar wordt het laatste dijk- tracée overgedragen aan het Water schap. Roeper zei blij te zijn dat een periode van zorg dan kan worden afge sloten, maar er ligt toch nog een pro bleem in het verschiet. De dijk in de PH- polder is op deltahoogte maar de con structie van de gloiing voldoet niet aan de eisen. ,,De glooiing van de PH dijk is nog gedeeltelijk van de oude dijk en is versterkt met betonstrippen. Het is geen gevaarlijke situatie maar een technisch onjuiste", aldus Roeper. Rijkswaterstaat had voor de dijkconstructie een 'rap portcijfer' gegeven en kwam voor de nieuwe dijk op een 9 maar gaf de PH polderdijk een 3. Bij een harde noord oosten wind kan een gat in de dijk geslagen worden. ,,Dat is één keer ge beurd en we konden meteen twintig vrachtwagens zand aanvoeren", aldus H. Vonk, hoofd technische dienst. Het is het Waterschap inmiddels gebleken dat de verandering van dit dijkstuk niet meer betaald kan worden uit de honderd procent subsidieregeling krachtens de Delta-wet. ,,We zullen andere subsidie mogelijkheden onderzoeken", aldus Roeper. Planmatig De heer Vonk zei in zijn toelichting op het agendapunt 'Zeewaterkerende Werken Begroting 1981' dat het onder houd van de nieuwe dijken een kwestie van plannenmakerij zal zijn. Het on derhoud aan de glooiingen van de oude dijken was dagelijks werk. Bij de delta- dijk is er natuurlijk het regelmatige kleine onderhoud en het schoonhouden van de dijken maar er moet wel gedacht worden aan regelmatige uitgaven ineens voor groot onderhoud. Als voorbeeld noemde Vonk het één keer in de acht jaar aanbrengen van een nieuwe asfaltlaag, wat op dit moment T130.000, zou kosten. Muskusrat Dijkgraaf Roeper wist te melden dat op Schiermonnikoog één gevreesde muskusrat was gesignaleerd. Dit knaag dier dat grote schade kan aanbrengen op landerijen maar vooral in slootkanten houdt de gemoederen van de Noord hollandse waterschappen voortudurend bezig. ,,ln vroeger jaren was de mus kusrat in kleine getale in Noordholland aanwezig, maar nu zijn al acht ratten vangers in de provincie actief om de schade te beperken." Vanuit de over- kantse waterschappen is het beroep ge daan op 'rattenvrije' waterschappen om een bijdrage te geven in de onkosten van deze rattenbestrijding. Dijkgraaf Roeper vond het juist dat Texel hieraan meedoet. Regenval De gemalen hebben bij de extreme regenval in maart (60 mm in drie dagen) uitstekend gewerkt. Uiteraard kwam het water in veel sloten en vaarten veel te hoog te staan maar het wegpompen van het water verliep erg vlot' H. Vonk zei dat enkele gemalen 85 uur continu hebben gedraaid. Het gemaal in de PH-polder is zelfs 246 uur achter elkaar in bedrijf geweest. Op Texel is wegens stagnatie in de bouw, nog steeds onvoldoende slooppuin voorhanden voor het verharden van wegbermen e.d. Met puin van het vasteland zijn bermen verhard in polder 't Noorden en bij Nieuweschild. De hoofdingelanden gin gen akkoord met het halfautomatisch maken van gemaal De Schans. Alle gemalen zijn aangesloten op een alar meringsinstallatie in het Polderhuis die weer doorverbonden kan worden met de dienstdoende machinist. Die machi nist moet dan bij 'te' hoog water de pompen starten. Zoals we in de vorige krant meldden verloopt de verdere controle en het weer uitschakelen van de apparatuur automatisch. Dijkgraaf Roeper wilde echter nog wel kwijt dat de technisch medewerker J. Steenis, die sinds kort in de machinistenwoning bij de Schans woont, ook een oogje in het zeil kan houden. G. J. Schraag vroeg of een gemaal, ook op nachttarief kan draaien. Vonk zei dat er voor gemalen een speciaal 'verlaagd groot verbruikerstarief' is' Dat geldt echter niet voor gemaal Krassekeet dat onder normaal grootverbruik valt. Het Water schap is het daar niet mee eens en heeft bezwaar gemaakt bij de PEN. Op het velemalen herhaalde bezwaar is nog niet gereageerd. Bij het PEN schijnbaar een teer punt" aldus de dijkgraaf. Voorlichting In het verleden is door de Unie van Waterschappen een voorlichtings lesserie aangekondigd voor het onder wijs. Hoofdingeland H. W. Stark vroeg of deze plannen al gerealiseerd zijn. Roeper antwoordde dat het Waterschap een ontwerples heeft gekregen maar dat van de verdere plannen niets meer is vernomen. Geurime tijd werd gediscus sieerd over het feit of het Waterschap bij zelf aangebrachte dammen, hekken moet plaatsen, of dat dit een taak is voor de landeigenaar. In veel gevallen zijn de dammen zodanig gelegen dat geen hek geplaatst hoeft te worden. Hoofdingeland T. Huisman Tzn. zei dat het Waterschap ook belang had bij vrije doorgangen over de dammen. Als een agrariër gaas zet, komt het Waterschap bij onderhoud van sloten, duikers, e.d. in de problemen. Roeper stelde dat het plaatsen van dammen en de afwerking altijd in overleg met de eigenaar ge beurt. Als regel plaatst het Waterschap geen hekken. C. G. Boot vond dat de meierblissen dit jaar rijkelijk vroeg waren opge bouwd. De gemeente schrijft altijd een aanvangsdatum voor. Boot raadde het Waterschap aan ook iets dergelijks te doen omdat enkele meierblissen altijd op Waterschapsgrond liggen. Roeper zei hierover contact op te zullen nemen met de gemeente. Wel had de dijkgraaf gemerkt dat dit jaar nagenoeg geen onbrandbaar materiaal naar de meierblis was gebracht. In vorige jaren leek het weieens op een vuilstortplaats." ,,lk heb gezien dat het Waterschap fluitekruid maait in plaats van het dood te spuiten. Daar wil ik mijn waardering over uitspreken" aldus G. C. Boot, die wel begreep dat de bermen onder houden moeten worden, maar geen voorstander is van spuiten. Dijkgraaf Roeper zei dat maar op een paar plaatsen op Texel gemaaid wordt. Dat gebeurt alleen als de omwonenden last hebben van het spuiten of dit werk voor het verkeer gevaar oplevert. ,,lk kan me voorstellen dat sommigen het vrij groeiende fluitekruid aantrekkelijk vin den, maar het geeft ook overlast. Het schiet de hoogte in en daar moeten we soms iets tegen doen." Wat G. J. Schraag de opmerking ontlokte: ,,ze fluiten er uit." Roeper kon meedelen dat een ver bouwing van het Poldeerhuis er voor lopig niet inzit. De vergaderruimte van de hoofdingelanden is aan de 'krappe' kant, maar technisch wordt het moeilijk een nieuwe ruimte in het bestaande pand te realiseren. Van publieke be langstelling voor de vergaderingen is nog nauwelijks sprake. Mede daarom worden de verbouwplannen opge schort. Hoofdingeland J. S. Dijt werd met algemene stemmen herkozen als ver tegenwoordiger van het Waterschap bij het Hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen. HU. Dinsdagmiddag werd in De Cocksdorp de eerste paal geslagen voor de bouw van twaalf woningen van de woningbouwvereniging. Nadat eerst een lange houten boomstam in de grond was verdwenen, mocht Leen Kuiper (één na laagste rangnr. bij de WBV) de betonnen paal de grond in heien. Dit klusje ging Leen uitstekend af en toen de paal nagenoeg verdwe nen was werd een bundel „klappe rend" vuurwerk ontstoken. Na deze luidruchtige plechtigheid werd in het Eierlandsche Huis het woord gevoerd door de secretaris van de Woning bouwvereniging Ed Moojen en de architect van de woningen Zeeman. Leen Kuiper kreeg voor zijn „werk" een foto aangeboden. Voor mevrouw Kuiper waren er bloemen. Het is de tweede keer dat op Texel voor huizen van de Woningbouwver eniging geheid moest worden De eer ste keer was in Oudeschild. Het actiecomité van de Stichting Mensen in Nood op Texel houdt op 18 en 19 mei een kJedinginzamelingsactie. Gebruikte kleding, schoeisel, dekens, gordijnstoffen en dergelijke kunnen op die dag afgegeven worden bij onder staande adressen. Ook is 's middags tussen twee en zes uur de oude Vivo- winkel aan de Groeneplaats in Den Burg geopend voor mensen die kleding willen brengen. In dezelfde tijd kan kleding in huize St. Jan gebracht worden. De actie op Texel wordt georganiseerd door mevrouw A. Zijm-Snik, Warmoesstraat Er was nog veel meer geharrewar. Op een gegeven moment accepteerde Blanken niet langer dat de Beatrixschool mensen kwade trouw bij de gemeente suggereerden en ontnam hen het woord. Maar ook nadien bleven beide onder wijskrachten zich heftig weren. Het hoofd A. C. Plaatsman trachtte aan te tonen dat het onderwijs aan de Bea trixschool uitstekend is, onder meer af te leiden uit het functioneren van de leerlingen bij het vervolgonderwijs: voornamelijk technische school en indi vidueel technisch onderwijs. In het rap port stond dat 30% van de leerlingen van een LOM-school naar de Mavo kan, maar Plaatsman betwijfelde de juistheid van dat percentage en vroeg waar dat vandaan kwam. Dat wisten de onder zoekers zich niet te herinneren. Daan Welboren vond het een ernstige zaak dat kinderen die op de Beatrix school komen, die door de 'afzendende' school van begeleidende informatie worden voorzien. Dat stond althans in het rapport en het was een mededeling van de Beatrixschool-onderwijskrach- ten. Maar ook die bewering werd aan gevochten, onder andere door de psy choloog Frans Greidanus. Slechte contactenqq Niet bestreden werd de conclusie dat het contact tussen de lagere scholen en Beatrixschool jaren lang erg slecht is geweest. Haast niemand weet hoe het er op de Beatrixschool toegaat, wat een ongunstige vooroordeel in de hand heeft gewerkt. Veel ergernis bij het Beatrixteam was ontstaan door een onderdeel in het rapport dat was aan gedragen door de logopediste mevrouw Schuppers. Die was slecht te spreken over de wijze waarop ze met de leer krachten van de Beatrixschool samen werkt. Met name klaagde ze over de blijkbaar improviserende wijze waarop wordt vergaderd. Er is geen agenda voor iedereen en ook geen vergader verslag, evaluatie en begeleiding. Vol gens haar wordt in de Beatrixschool niet 'kindgericht' gewerkt en zit er in de opvang van de leerlingen weinig lijn. Verder zou de coördinatie te wen sen overlaten en de nieuwste ont wikkelingen zouden niet worden ge volgd. Er zou geen sprake zijn van goed georganiseerde, gedisciplineerde rustige werkwijze. Kruisverhoor Mevrouw Stoer was hierover duidelijk zeer kwaad en richtte zich daarbij rech- streeks tot de aanwezige mevrouw Schuppers die aan een soort kruisver hoor werd onderworpen. Mevrouw Stoer zei de beweringen van de logo pediste feitelijk onjuist en beledigend te vinden. „Volgen wij niet de nieuwste ontwikkelingen?! Heb je wel eens bij ons gekeken? Ik begrijp niet hoe je zoiets durft te zeggen!" De voorzitter liet deze onsmakelijke ontaarding van de bijeen komst geruime tijd toe, maar greep in toen ook Plaatsman zich in de woor denstrijd wilde mengen. Mevrouw Schuppers nam niets van haar be schuldigingen terug en kreeg zelfs steun van Goos Westerlaken, die meedeelde dat de beweringen van de logopediste uitgebreid in het rapport waren opge nomen, mede omdat dezelfde geluiden ook van anderen waren vernomen, die er echter bezwaar tegen hadden dat zij met naam en toenaam zouden worden geciteerd. Lijdensweg Gelukkig herstelde de sfeer zich waardoor toch nog vrij zakelijk kon worden gepraat over de conclusies en aanbevelingen van het rapport. Psycho loog Frans Dreidanus zei geschrokken te zijn van de zeer negatieve ervaringen die ouders hebben opgedaan tijdens de verwijzingsprocedure van hun kind naar het buitengewoon onderwijs. Hij twij felde eraan of de lijdensweg zó ver schrikkelijk is geweest en wist in ieder geval zeker dat hij persoonlijk aan die ellende geen bijdrage had geleverd. Goos Westerlaken herinnerde er aan dat het blijkbaar door de ouders toch zo is gevoeld, al dateren sommige ervaringen al van langere tijd terug. Het werd duidelijk dat Greidanus geen blaam treft, maar het werd wel de moeite waard geacht om te trachten tijdens de procedure nog omzichtiger te werk te gaan. Belangrijk is dat de ouders met één persoon te maken krijgen waarmee zij kontakt hebben en waarvan zij maxi male aandacht mogen verwachten. Verder kwamen de voor- en nadelen van een centrale en een plaatselijke ver wijzingscommissie ter sprake en de wenselijkheid dat ouders inzage krijgen van de testresultaten. Het is waar dat specialistische kennis is vereist om die testresultaten te kunnen begrijpen maar anderzijds is het belangrijk dat ouders serieus genomen worden. Op over tuigende wijze werd die wens vertolkt door een van de ouders van de ver eniging VLOT: „Het is óns kind en we willen iets in handen hebben om over te praten. Het is best mogelijk om een rapport samen te stellen waarin in ge wone gebruikstaal wordt omschreven wat er aan de hand is." De mensen op de publieke tribune mochten dus meepraten. Daarvan maakte ook Dries Veltkamp gebruik. Hij vond een goed geoutilleerde school voor buitengewoon onderwijs op Texel een uiterst belangrijke voorziening, waar de gemeenschap wat voor over moet hebben. Als het rijk het niet betaalt, moet Texel er zelf geld in steken. Veltkamp maakte een vergelijk met het Texelse muziekonderwijs waar ook veel gemeentegeld aan wordt uitgegeven, hoewel dat in zeker opzicht luxe is. Hoewel dat niet hoefde, stelde de commissieleden er prijs op meteen advies uit te brengen over de aan bevelingen in het rapport. Met uit zondering van Gelein Jansen die zijn oordeel nog wilde opschorten, gingen zij akkoord met de oprichting van een school voor speciaal onderwijs. De heer Tj. de Jager van de School begeleidingsdienst betreurde de aantij gingen die in het rapport aan het adres van de Beatrixschool zijn gedaan. De gemeente is daar nog niet klaar mee. De bezwaren zijn tot dusver te makkelijk weggewuifd. De Jager zei dat te ver doorgevoerde objectiviteit verkeert in het tegendeel. Wie alleen beweringen doorgeeft schept mogelijkheden tot in terpretatie. Onderzoekers moeten er iets aan toevoegen om de keerzijde zicht baar te maken. De SBD man had ook enkele feitelijke onjuistheden in het rapport gezien, maar zijn hoofdbezwaar gold toch dat dingen zijn gesignaleerd die anderen niet bekend waren en waar mee die anderen onverhoeds werden geconfronteerd. „Zoiets geeft een ge voel van onmacht. Dit mogen we niet laten rusten, anders worden de tegen stellingen onnodig verscherpt. Het on derzoek moet een vervolg krijgen." De Jager beloofde overigens de grieven die voor de SBD waren bedoeld ter harte te zullen nemen. 6 Den Burg (tel. 2693) en mevrouw Hordijk, Kotterstraat 3, Oosterend (tel. 02223-363). Het verdient aanbeveling de kleding aan te bieden in een kartonnen doos of plastic zak. De ingezamelde kleding wordt in 's Hertogenbosch waar het centrale ma gazijn van de Stichting Mensen in Nood gevestigd is, gesorteerd en komt daarna ten goede aan mensen in de derde wereld. Kleding van mindere kwaliteit wordt verkocht. De opbrengst komt ook ten goede aan de derde wereld. In 1980 heeft de Stichting Mensen in Nood kleding verzonden naar Tanzania, Bra zilië, Malawi, Zaïre, India, Madagascar, Zambia, Indonesië, Chili, West Sahara, Oeganda, Jordanië, Kameroen, Zuid Afrika, Réunion, Dominicaanse repu bliek, Kenya, Haïti, Soedan en Centraal Afrika. Naast de twee adressen in Den Burg kan in de buitendorpen kleding worden ingeleverd bij de onderstaande adres sen: De Cocksdorp: 19 mei 10-12 en 16-18 uur in de Herv. kerk. Eierland: 19 mei 10-12 en 16-18 uur in Kapel Bethel. De Koog: 19 mei 14-15.30 uur in de Schuilhut. De Waal: 19 mei, 13,30-14.30 uur in het dorpshuis. Oudeschild: 19 mei. de hele dag bij familie Westerlaken (achter het huis van de familie naast de oude bakkerij van Dros in de Houtmanstraat). Den Hoorn: 18en 19 mei, de hele dag bij mevrouw Zwanenburg, Naalrand 9, Den Hoorn. Oosterend:19 mei, 10-12 en 14-16 uur op Slotskolk 8a (achteraan in het nieuwe industrieterrein). Op zaterdag 16 mei geven de leden van de Groniger Muziekvereniging 'Pan' een concert in de hervormde kerk van Den Hoorn. Het is de tweede keer dat dit gezelschap op Texel concerteert. Hoogtepunt vorig jaar was ongetwijfeld een opera-achtige happening voor drie heren en een dirigent. Dit keer staan op het programma diverse korte werken voor verschillende bezettingen. Het koor zal zingen, de piano zal worden bespeeld en verder klinken de fuit, gotoar en viool, hoorn en klarinet. De Groninger koek in de pauze zal niet ont breken. De toegang is gratis. Na afloop is er een collecte, waarvan de opbrengst bestemd is voor de restauratie van het kerkgebouw.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5