PvdA-kamerUd F. Uiijen: „D 66 heeft sleutel voor een links kabinet" PSP voor steun aan bevrijdingsbewegingen ondanks pacifisme Waalder Jeugdclub had goed dansselzoen Diefstal uit auto Gewonde bij aanrijding Weer bosbrand VW „Bijlage" Drijver werd BV 'RIJDAG 15 ME11981 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Eén overeenkomst hadden de twee discussieavonden over ontwapening ven PvdA en PSP al bij voorbaat: kiel Bonne bracht zowel In de Twaalf Be/eken als in de Ulo enkele belledes. IMHTTIRRFIN Hllll *0HÜI CF IVvC.ll woord. De Vrind zei ook dat hij be grepen had dat de 'Hollandse kerntaken' (raketten) onder Engelse vliegtuigen ge hangen kunnen worden. ,,Dan zet je je Navo verantwoordelijkheid gauw in een ander land. Dat vind in niet conse quent." Uiijen antwoordde dat het hier niet ging om Nederlandse taken maar om de vervanging van Engelse wapens. Uiijen was het met De Vrind eens dat Nederland als bondgenoot zijn verant woordelijkheid heeft. ,,Ook ten dele als we uit de Navo stappen want we zitten nog tot 1990 verplicht in de West Euro pese Unie, die ook over dergelijke zaken beslist" aldus de spreker. Het PvdA kamerlid zei dat zijn partij voor het Navolidmaatschap is omdat de 'grip' op militaire besluiten dan verdwijnt. ,,We moeten van binnenuit de wedloop on dermijnen." Martin Zijm had de mening dat alleen een goed uitgerust leger de vrede kan waarborgen, afspraken ma ken met het Oostblok zag hij niet ge makkelijk gerealiseerd. Uiijen zei dat af spraken maken misschien niet zo moei lijk is, maar ze nakomen ingewikkelder, daarom zal bij het tekennen van ont wapeningsverdragen ook een controle mogelijkheid (over en weer) ingebouwd moeten worden. Lonken Gerard van der Kooi Fzn. vond het 'lonken' van de PvdA naar D66 en CDA een vreemde zaak. ,,De partij is nooit benauwd geweest voor het CDA terwijl deze club regelmatig onfrisse streken uithaalt. Tegen CPN, PSP, en PPR wordt echter grootmoedig gezegd jullie mogen ons gedogen, terwijl er nog nooit een CPN-er is geweest die vuilig heid flikt", zei hij verontwaardigd. Uiijen stelde dat D66 ook hier het struikelblok is omdat deze partij niet wil regeren met CPN en PSP. Het kamerlid gaf toe dat deze situatie beroerd is. „Maar we zijn nu eenmaal niet groter." De achterban (het congres) durft het risico om de ver kiezingen in te gaan als eenstemming links-blok ook niet aan. Fridt Blanken zei: „We praten over andere partijen maar denk ook eens aan een Philips en Shell dat zijn de jongens die voor ons Frans Uiijen van de PvdA geeft zittend op het biljart antwoord op een vraag uit de zaal. Den Uyl luistert op de achtergrond gespannen mee. „Het is prachtig om idealen te heb- en, maar in een kleine partij kom je er iet ver mee. Als je niet in de regering zit alt er weinig te veranderen, daarom est de PvdA voor regeren met een aar compromissen. Het is beter als geringspartij iets te veranderen dan ngs de kant te schreeuwen en niet te aranderen." Dit zei defensie- en Zuid frika-specialist van de Partij van de rbeid Frans Uiijen op vragen van het SP-lid Donald de Vrind over het fschaffen van alle kerntaken van Ne erland binnen de NAVO. Dat gebeurde laandagavond toen de PvdA afdeling exel in 'De Twallf Balcken' een dis- ussieavond hield over kernwapens en e Zuid Afrika politiek. Door het specia- ime van de heer Uiijen (ex-officier ichtmacht en lid Navo parlement) was r zoveel stof tot discussie dat het rootste deel van de avond gepraat erd over het atoom-pacifisme binnen n buiten de PvdA. Nel Bonne bracht op eze avond enige balladen uit de tijd dat 6 mensen nog met zwaarden vochten. Duidelijk werd dat politieke discussie ronden in café's meer dan in andere gemene openbare gelegenheden, ook inhangers van andere politieke stra lingen aantrekken. Naarmate de avond jrderde kwamen steeds meer mensen ïn kijkje nemen wat resulteerde in igeveer 50 toehoorders. Zaak voor de ganisatie is dan wel om voor een sede geluidsinstallatie te zorgen zodat 5 discussie niet ontaard in geschreeuw ter en weer. Opvallend was dat de discussie over ït afschaffen van kernwapens alleen ïvoerd werd door vertegenwoordigers in verschillende linkse partijen die het 3 dit punt duidelijk met elkaar oneens in. Het pleit voor de PvdA afdeling dat echts enkele punten werden aange- lerd zodat het geen propaganda-avond iet alleen maar mooie beloften werd laar dat dieper op zaken kon worden gegaan. De heer Uiijen begon uit te leggen hoe sop den Uyl het voor elkaar had ge- egen om voor de komende regerings- iriode twee Nederlandse kerntaken nnen de Navo te handhaven. De PvdA ld namelijk plannen om alle Navo irnwapens uit Nederland weg te halen, in voorstel hiertoe is op het partij- ingres ingediend. „Den Uyl zag dat als we in één keer i eis: 'alle kerntaken weg' in ons ogramma zouden opnemen geen en- lle grote partij nog met ons wil geren. Het is beroerd maar we moeten >ppen tellen en de deur naar het CDA et bij voorbaat dichtslaan", aldus de ireker. Hij gaf toe dat de PvdA lijst- skker deze eis 'niet tactisch' heeft gediend door met opstappen te drei- in. „Maar hij had gelijk: een kabinet 9A-VVD betekent dat er geen enkel irnwapen uit ons land verdwijnt. Wij ibben nu voor het eerst een harde eis ier kerntaken weg) gesteld. Als het DA daar niet mee akkoord gaat, rege- n we niet met deze partij. Frans Uiijen zei dat niet alleen de deur open houden naar andere partijen reden voor dit standpunt was. „Als we in één keer alles afschaffen komt de klap voor de bondgenoten hard aan, maar is de echo snel weggestorven. Door stap voor stap te handelen wordt de dis cussie steeds opnieuw gevoerd en ko men we hopelijk tot ombuiging van de bewapeningswedloop." Uiijen gaf toe dat deze woorden voor een partij uit een klein landje wel wat optimistisch waren maar als Navo-bondgenoot heeft dat kleine landje wel vetorecht. Ook zei Uiijen dat het fabriceren van steeds meer nucleaire wapens niet alleen een zaak is van angst van Amerika en Rus land voor elkaar. Industrie en de we tenschap spreken in deze een stevig woordje mee. Rusland zal uiteraard ook over de brug moeten komen met ont wapeningsvoorstellen, zo stelde Uiijen. De PvdA spreker verwachte dat dat zeker gaat gebeuren. „Ik ben vele malen in het oostblok geweest en ze zijn daar mogelijk nog banger voor de Navo dan wij voor de USSR. Zij hebben in het eigen werelddeel de grootste moeite om het starre systeem te handhaven. Bo vendien zitten ze ook nog met een aggresief ogend China." Allereerst zal dan gepraat moeten worden over het verwijderen van de nog niet zo lang geleden geplaatste SS 20 raketten die gericht zijn op Europese doelen, daarbij zal ook het oude arsenaal SS4 en SS5 opgeruimd moeten worden. D66 progressief? Theo van de Berg vroeg of regeren met CDA en een 'onduidelijk' D66 wel een progressief kabinet betekent. Uiijen zag ook problemen en gaf toe dat voor het creeëren van een links kabinet D66 de 'sleutel' in handen heeft. „In theorie staan ze achter ons kernwapenstand punt maar die partij spreekt zich in het algemeen niet duidelijk uit. Ze zijn zich bewust van hun belangrijke positie." Jaap Westdorp zei dat links regeren in dit land niet alleen betekent dat de nucleaire eisen ingewilligd worden maar dat ook andere socialistische zaken uit het PvdA program verwezenlijkt kunnen worden. Geloofwaardig „De PvdA heeft aangekondigd dat uiteindelijk alle kerntaken afgestoten moeten worden. Dat weet het CDA ook. Ik denk niet dat de PvdA bij deze partij geloofwaardig overkomt met deze 'tijdelijke' eis. Het CDA heeft nooit laten blijken dat ze van de vier kerntaken af wil. Schaf toch meteen alles af", aldus Donald de Vrind tot het eerste kamerlid Uiijen vond dat in de huidige omstan digheden het CDA inderdaad niet naar de PvdA 'toe hoeft'. „Maar als we na de verkiezingen goede winst maken dan zijn we wel een serieuse regeringspart ner en dan zullen ze naar onze eisen moeten luisteren, anders regeren we niet en zit het CDA misschien met een minderheidsregering", was zijn ant- ongrijpbaar zijn omdat linksen elkaar steeds opvreten. Ik ben ook pacifist maar ik streef binnen de PvdA naar het haalbare." Kerncentrale Gijs Berger vroeg of de sluiting van de kerncentrales in Nederland ook een 'hard' standpunt is van de PvdA. Uiijen zei dat de kerncentrales in ieder geval dicht gaan binnen een periode van vier jaar (als de PvdA meeregeert). „Het exacte tijdstip van sluiting zal nog wel een kwestie van onderhandelen worden bij de regeringsformatie." J. L. van der Geest roerde aan het eind van de avond het PvdA standpunt inzake een olieboycot tegen Zuid Afrika aan. In het programma van de PvdA staat dat deze partij het initiatief zal nemen tot een totale olieboycot. Daar was Van der Geest het niet mee eens. „Ik ben er geweest en heb met mensen uit alle lagen van de bevolking ge sproken. Ik heb een hekel aan apartheid, maar de zwarten hebben mij uitgelegd dat ze zelf hun zaak opknappen volgens eigen strategie en tempo." De heer Uiijen zei dat hij nog nooit in Zuid Afrika is geweest, maar dat dit niet zo belang rijk is. „Wij baseren ons standpunt op onafhankelijke rapporten van de Vere nigde Naties en Amnesty International. Een meerderheid van landen bij de VN sluit zich aan bij deze rapporten." L. J. van der Geest: „Ze gaan vooruit, je straft de zwarten met een boycot." Van der Geest gaf enkele voorbeelden van 'grote schreeuwers' uit kleine groepen die in Europa de publieke opninie onjuist beinvloeden. Ook Martien Zijm vond de geleidelijke verandering beter dan een boycot. Uiijen vond wetenschappelijke rapporten belangrijker dan waarnemin gen van enkele mensen. „Bij een rustige gang naar gelijkheid kunnen de macht hebbers altijd stappen in hun voordeel ondernemen. Ons is gebleken dat de zwarten pijn willen lijden voor hun rechten." Uiijen dacht overigens dat een totale boycot zeer moeilijk is te ver wezenlijken, omdat de oliemaatschap pijen slinkse wegen bewandelen om toch olie in Afrika te krijgen. „Maar we gaan ons best doen om de boycot aan te pakken", zo besloot de spreker. In de nacht van zondag op maandag werd uit een auto die aan het Hoger- eind in De Waal stond geparkeerd een gereedschapskist met inhoud gestolen. De kofferdeksel van de auto was niet afgesloten. De waarde van het gestolen materiaal wordt geschat op F600, Op de kruising van de Pontweg met het Gerritslanderdijkje gebeurde dinsdagochtend een aanrijding. Een landbouwtractor kwam vanaf de oude Kogerweg en stak de Pontweg over naar het Gerritslanderdijkje. De be stuurder had hierbij niet gelet op nade rend verkeer. Vanuit de richting De Koog kwam een Simca, die door een 49-jarige Amsterdamse werd bestuurd. Zij kon niet tijdig meer remmen en botste tegen de tractor. Bij de aanrijding werd een inzittende van de auto gewond. Zij moest met rugletsel in het ziekenhuis worden opgenomen. De auto raakte total loss. In het bos aan het einde van het Gerritslanderdijkje ontstond woensdagmiddag het begin van een brand. Doordat de brandweer zeer snel ter plaatse was, kon de schade beperkt blijven tot enkele vierkante meters verbrande bodemvegetatie. Afgelopen zondag moest de brand weer eveneens uitrukken om een brandje in dit deel van het bos te be strijden. Daarvoor was het hier nog een keer raak. De politie heeft nog geen idee over de oorzaak van de telkens in dit deel van het bos begin nende branden. Bij deze krant bevindt zich een folder van de VW, waarin oen over zicht wordt gegeven van de tegen woordig zeer uitgebreide mogelijkheden van dienstbetoon. Het is een verbreid misverstand dat WV's alleen maar bezig zijn met het werven en informeren van toeristen. Er is nu een landelijke campagne begonnen om meer bekendheid te geven aan het fe$, dat de WV ook ten dienste staat van de plaatselijke bevolking als het gaat om vervulling van recreatieve wensen. Overigens geldt niet alles wat in de folder staat voor de Texelse VW. Daarom moet het navolgende er nog aan worden toegevoegd. De VW Texel is voorverkoopadres van alle gewone spoorkaartjes en strippenkaarten binnen Nederland. Abonnementen en bijzondere kaarten kunnen er niet afgehaald worden. Bij de VVV Texel is het niet mogelijk om een VW-geschenkbon te kopen, want die worden over het algemeen door de Texelse middenstand niet geaccepteerd. Het dichtstbijzijnde verkoopkantoor is de VW Den Helder. De VW Texel beschikt in de kanto ren Den Burg en De Koog over viditel. Viditel is een informatiesysteem met praktisch onbegrensde mogelijkheden en komt via een computer op het beeldscherm. Zo kan men allerlei infor maties „opslaan", van verzekeringen tot auto-importeurs en vakantiemoge lijkheden in binnen- en buitenland tot de „mop van Max". Daarnaast bestaan er vaste rubrieken voor nieuws, weer, wisselkoersen e.d. Deze kunnen echter ook via het eenvoudiger èn kos- tenloze TV-informatiesysteem „Teletekst" opgevraagd worden. Omdat viditel-verbindingen via de telefoon tot stand komen zijn er kosten aan verbonden. De WV Texel wil echter een ieder ter kennisname met viditel uitnodi gen om een gratis gebruik te maken van de viditelapparatuur op een van de kantoren. Dit kan gebeuren op vrijdag 15 mei tot en met donderdag 21 mei, waarbij iedereen maximaal 2 informaties mag inwinnen. Na deze proefperiode kan iedereen van deze informatiebron gebruik blijven maken, tegen telefoontarief. Het aannemingsbedrijf Drijver heeft bekend gemaakt dat de zaak is omgezet in een besloten vennootschap met als directeur-eigenaar Jan (Oosterend) en Jaap (Den Burg) Drijver. De heer C. Drijver is er dus uit maar blijft wel als adviseur aan de zaak verbonden. De onderneming heeft tegelijk een iets andere naam gekregen: Drijver Bouw. b.v., wat gepaard is gegaan met ver anderingen van presentatie zoals een nieuw beeldmerk. Als we de leden van de Waalder jeugdclub mogen geloven dan is het stijldansen weer in opkomst. Vorige week dansten de leerlingen van de jeugddansclub hun 'soiree'. Onder toe ziend ook van ouders en dansleraar de heer De Jong uit Den Hoorn. De leerlingen dansten de Quickstep, Engelse wals en Cha cha cha. Deze verplichte nummers werden afgewisseld door een aantal andere walsen en vrolijke 'ballonenwals' waarbij prijzen werden toegekend. De heer De Jong sprak aan het einde van de avond de hoop uit volgend jaar een vervolgcursus te kunnen starten. Namens de club werd het echtpaar De Jong en het assi stent echtpaar Rateland een diner aan geboden. rekenkundige combinatie die in het leven is geroepen om te voorkomen dat restzetels naar rechtse partijen gaan. Een verbintenis van lijsten heeft echter geen inhoudelijke betekenis. Vroeger was de PSP verbonden met de PvdA en de PPR terwijl er toen ook inhoudelijke verschillen bestonden. Voorzitter Donald de Vrind wilde weten hoe de PSP milieuproblemen denkt op te lossen. De partij blijkt voorstander van een flinke greep op het industriebeleid en het economische le ven te zijn. Het onderzoeken van moge lijkheden voor alternatieve energie heeft grote aandacht. Over de aparte minister voor milieuzaken zei Boon dat zo iemand weinig kan doen omdat hij regelrecht afhankelijk is van de minister (Lees verder op pagina 9) „Binnenkort moet een beslissing genomen worden over de stationering van de nieuwste kernwapens in Nederland. De PSP heeft tot nu toe nog weinig invloed in de regering gehad. Omdat binnenkort die beslissing moet worden genomen is het nu van het allergrootste belang dat er een progressieve regering komt met de PSP. Geen kernwapens in Nederland en de kerncentrales dicht, daar moet die regering voor zorgen. Je kunt als PSP niet altijd bezig blijven met buitenparlementaire acties. Deze opmerking maakte Erik Hooij- berg dinsdagavond tijdens de discussie die volgde op de inleiding die de PSP kandidaat Rudi Boon hield in de Oude Ulo. Boon antwoordde met te zeggen dat er tussen de PvdA en de PSP te grote verschillen op kerngebied bestaan om in één regering te zitten. Met name wil Den Uyl twee kerntaken behouden. Wel wil de PSP fractie in de kamer een 'zo links mogelijke' regering steunen. Een nieuw VVD/CDA kabinet kan vanaf de eerste dag rekenen op tegenstand van de PSP. Een linkse regering met de PvdA wordt door de PSP gesteund, hoewel deze partij zich zal blijven ver zetten tegen compromissen op kern gebied. Boon trok fel van leer tegen een opmerking die Stemerdink had gemaakt over het plaatsen van de kernwapens in Engeland Als je de kernwapens weg wilt hebben moet je niet alleen naar je eigen land kijken, maar zorgen dat ze in heel West-Europa worden verwijderd. Volgens Boon heeft de PSP de keuze tussen een klein beetje invloed in de regering en veel invloed binnen de brede vredesbeweging aan de basis. De PSP kiest voor het laatste. „Je kunt geen Mobiele Eenheid op je eigen achterban afsturen", zei Boon. Tijdens de discussie passeerden vele zaken de revue die ook op de ver kiezingsbijeenkomst van de PvdA die maandagavond werd gehouden aan de orde kwamen. Het was jammer dat de PvdA en de PSP niet hadden besloten gezamenlijk een verkiezingsavond te houden. De onderwerpen hadden dan in een breder verband besproken kunnen worden, zonder dat de ene avond in een soort aftreksel van de andere zou resul teren. Een discussie tussen Frans Uiijen van de PvdA en Rudi Boon van de PSP had dan interessante gezichtspunten op kunnen leveren. Het PvdA-lid Jan Veldkamp merkte op een sterke PvdA in de regering belangrijk te vinden. „Dat kan best, maar dan niet ten koste van ons. Als de PSP te klein wordt hoeven ze met ons geen rekening meer te houden", zei Boon. „Als er links van de PvdA niets meer zit heb je kans dat ze afglijden naar CDA standpunten. Den Uyl heeft nu al uitdrukkelijk laten weten dat Nederland twee atoomtaken moet houden." Vol gens Jan Veltkamp kwam dat echter omdat de PvdA de mogelijkheid om met D66 te regeren open wil houden en die partij heeft het handhaven van twee kerntaken als eis geseld. De PvdA is volgens hem voor fasegewijze afschaf fing van de kernwapens. Boon bleef vel houden dat de schuld bij de PvdA ligt: „Toen Den Uyl hoorde dat Mitterand de Franse presidentsverkiezingen had ge wonnen was het eerste dat hij zei: Mitterand is een goede altantische bondgenoot. Den Uyl kiest duidelijk voor de Nato. De PvdA wil in de Nato blijven om op die manier invloed te kunnen uitoefenen." Oorlog Volgens Theo van de Berg maakt het allemaal niets uit als er eenmaal oorlog komt. Als Nederland dan nog in de Nato zit wordt iedereen afgeslacht omdat het land dan partij heeft gekozen. Het voor deel van een Nato lidmaatschap dat je in de keuken kunt kijken vervalt dan geheel. Boon zei dat niet alleen de nieuwe kernwapens tegengehouden moeten worden, maar dat ook geageerd moet worden tegen bestaande kernwa pens. De PSP is absoluut tegen iedere vorm van bewapening en wil de vredes beweging aan de basis steunen. Overi gens staat de PSP ook achter andere basisbewegingen zoals de krakers. In de regering zou de partij deze houding waarschijnlijk niet vol kunnen houden. Rinus Manuels stelde een vraag over de kieslijst. Daarop staat dat de PSP een lijstverbintenis heeft met de CPN. Rudi Boon legde uit dat dit een foefje is op grond van de kieswet. Het gaat om een

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 7