Nadelig saldo voor Waalder dorpshuis i Meer grip op economie is noodzakelijk Te weinig mensen I voor douwdorp Schrllfavond voor politieke gevangenen Zon. maan en hoog water Reinata Heemskerk treedt op met ..Singers ot the Lord" Droogbloemen in raadhuis „WAT IK ZEGGEN WOU..' Reclamespot TESO-vervoer liep 0.9% terug in de eerste vier maanden VERVOLG VAN PAG. 7 PSP-avond Nieuw paviljoen Westerslag wordt 's winters afgebroken PSP kandidaat Rudi Boon Koffieochtend over verkeer Ml VRIJDAG 15 ME11981TEXELSE COURANT PAGINA 9 .Het is een bijzondere avond. We itaan vlak voor de viering van een !5-jarig jubileum, de publieke belang- telling is bijzonder groot en ons nadelig aldo ook. Zoveel verlies hebben we in >5 jaar nog niet geboekt." Zo opende /oorzitter Siem Plaatsman dinsdag de aarvergadering van Stichting dorpshuis 3e Waal. De exploitatie over 1980 laat >en verlies zien van dertien duizend julden (tegen een winst van tien mille rorig jaar)Deze cijfers zijn volgens het jestuur echter geen reden tot paniek. Er s vorig jaar veel groot onderhoud uit gevoerd en er komt nog een vergoeding ran vijf mille voor het gebruik van de jymzaal voor het onderwijs. Verder maakte penningmeestef Ben ran Heerwaarden dinsdagavond aan de aijna vijftig toehoorders duidelijk dat jok de aanschaf van nieuwe stoelen en =en dansvloer een aardig bedrag gekost leeft. Om nog maar te zwijgen over de stijging van de brandstofprijzen." Voor iet volgend jaar verwacht het bestuur ■net waarschijnlijk zeer weinig uitgaven /oor onderhoud, weer quitte te draaien. Jurr. Beumkes zei dat bij blijvende inanciele tekorten een beroep gedaan ran worden op de gemeente. Siem 3laatsman deelde mee dat het bestuur lier voorlopig niet voor is. „We knap- jen het liefst zoveel mogelijk zelf onze taakjes op. Bij het krijgen van exploi- :atiesubsidie ben je meer gebonden aan gemeentelijke richtlijnen." Een belangrijk punt was de bestuurs- rerkiezing. Jeanette Klaver en Cis 5weere-de Porto werden als nieuwe- ngen in het bestuur gekozen in de jlaats van Kees Zoetelief en Door kager. 'j'l werden aan het eind van de avond ,met enkele cadeau's bedankt voor hun nnzet. Cor Kooijman werd in het bestuur herkozen. Stukgemaakt I Jan van Kralingen, leider van de IWaalder jeugdclub die op het laatste moment als kandidaat werd voorgedra gen kreeg niet genoeg stemmen. Van Kralingen bood echter later toch aan in het bestuur zitting te nemen om te komen tot een 'regelmatiger en duide lijker overleg' tussen jeugdclub en [dorpshuisbestuur. Tijdens de discussie (die toen volgde bleek het bestuur niet zo 'tevreden over alle activiteiten van de jeugdclub. „Er wordt nog weieens wat 'stukgemaakt en dat geeft wrevel." Hans 'de Winter en enkele anderen waren van mening dat Jan van Kralingen in één jaar tijd het vertrouwen van de jeugd had gewonnen, en het jeugdprobleem buiten het dorpshuis in ieder geval had opgelost. Enkele anderen waren ook van mening dat het wel meevalt met de vernielingen. Graffiti e.d. is in De Waal nog niet gesignaleerd. Gratis Siem Plaatsman zei dat het gebruik van het dorpshuis echter gratis is. Van Kralingen: „We zijn blij met die gratis ruimte, maar bij de laatste discoavond was de omzet f400, Daar kunnen gas en licht wel van betaald worden." Ook zei de jeugdleider dat vernielingen altijd bij hem gemeld worden. Cor Veld vond dat de verantwoording voor de jeugd niet alleen bij Van Kralingen moet komen te liggen. „Bij vernielingen kun nen ook de ouders benaderd worden" zo zei hij. Later bleek dat eerdere uit latingen van Van Kralingen in de open bare jaarvergadering van sectie jeugd en jongerenwerk over de commerciële instelling van het bestuur duidelijk tegen het 'zere been' zijn geweest. Negatief Op die vergadering kwam naar voren dat de jeugdclub in het dorpshuis regel matig moest wijken voor financieel aan trekkelijker activiteiten. Van Kralingen: „Oké, dat was fout, maar ik was nieuw in het dorp en was me niet bewust van het feit dat mijn praatje zo bij het bestuur zou overkomen." Siem Plaats man gaf echter duidelijk te kennen dat de uitlatingen van Van Kralingen wel zeer negatief overkwamen vooral omdat in het hele jeugdprogramma vooraf maar twee avonden geschrapt zijn. De houding van de jeugdleider was voor het bestuur reden om hem niet in het be stuur te halen of anderzijds regelmatiger bij besluitvorming te betrekken. „Als de jeugd zelf wil praten dan komen ze maar." In deze discussie kwam bij het bestuur en jeugdleider ook maar voren BAXVEN «N LEZERS 0UTCN VERANTWOORDELIJKHEID v«N DE RECUJ Tt I /er duurste bloemstuk: zwart palmblad- dmposrtie f175,—. Tot maandag 25 mei exposeert de leer P. A. K. Barendregt uit Emmen net wanddekoraties van exotische iroogbloemen in de keider van het raad- luis. Vijfendertig dekoraties verierend 'an immense composities tot eenvoudi- le kleine versierselen sieren de kelder. Barendregt werkt het meest met iloemen en vruchten uit tropische lan- len zoals: Israël, Australië en Afrika, 'orig jaar heeft Barendregt voor het erst met zijn werk geëxposeerd in de igen woonplaats. Texel en Den Helder naar tegelijkertijd een expositie is) raren een goede tweede keuze omdat arendregt regelmatig als toerist Texel ezoekt. De grootmoeder van Baren- regt was Texelse (geboren: Eelman) en e 'bloemkunstenaar' is momenteel be- g met een stamboom. Hij is speciaal P zoek naar oude klassefoto's uit de jd dat mevrouw Eelman onderwijzeres 'as in De Waal. ledereen die iets heeft pdit gebied kan contact opnemen met anna Bootsma, tel 3041 (culturele iken). Het tentoongestelde varieert in rijs van f25,— tot f175, Het duurste 'erkstuk is een impossant kleurrijk aheel, opgebouwd rond een groot «art palmblad. Barendregt: „Het geeft '9 veel voldoening om met dit prachtige lateriaal te werken. Het is iets dat de atuur ons geeft en dat op deze wijze iet verdwijnt." dat de pers door het weergeven van deze onjuiste beschuldigingen mede schuldig was aan het conflict. Deze conclusie resulteerde niet in verandering van standpunten. 'De Waalder' Siem Plaatsman sprak zijn voldoening uit over de totstandkoming van de waalder krant. Dit idee van Peter Smit blijkt een uitstekend middel te zijn om de onderlinge band in het dorp te verster ken. Bovendien geeft de krant (die gratis is) nog een batig saldo van f70, Peter Smit zei namens de redactie dat volgend seizoen weer vier 'Waalders' uitgebracht zullen worden. Het bestuur heeft toegezegd dat het huishoudelijk reglement bij de volgende jaarvergadering als ontwerp klaar zal zijn. Jubileum Op 5 september bestaat de dorps commissie 25 jaar en dat zal gevierd worden. Op voorstel van Plaatsman werd een feestcommissie gevormd be staande uit Ria de Porto, Henk Kooger, Kees Zoetelief, Door Kager, Kees Licht en Dory Witte-Kuip. Verder werd na enig overleg besloten het dorpshuis zondagmorgen te sluiten. Het gebouw was dan altijd open voor iedereen die behoefte had om een kaartje te leggen of iets te drinken. De animo loopt volgens het bestuur sterk terug en daarom kan van de vrijwilligers niet ge- eist worden dat ze hun vrije morgen blijven opofferen. „De vrijwilligers die achter de bar staan hebben aan dit werk toch al bijna een part-time baan", zo werd gezegd. Plaatsman had aan de hand van het 'uren-boek' uitgerekend dat de vrijwilligers dit winterseizoen bijna 1000 uur achter de 'pomp' hadden gestaan. De zaal reageerde hierop met een welgemeend applaus. TESO heeft aan de WV een schen king van f200.000,— gedaan voor het maken van een sterreclamespot, omdat de groei van het vervoersaanbod er uit is. Wat verbeeldt Th. Hoogerheide zich nu eigenlijk wel dat hij is? Hij ziet droombeelden van vier autodekken vol, maar dat zal hem nooit lukken. Reden: hij zelf is er de oorzaak van dat TESO een ver boven zijn plafond investerend bedrijf geworden is. Wat betreft de eco nomische teruggang is het een normaal verschijnsel dat het vervoersaanbod terugloopt qua handel en toeristen verkeer. Hij weet ook nog te melden dat dit jaar en de komende jaren de veer- tarieven nog aanzienlijk zullen moeten stijgen om van TESO een haalbare zaak te maken. Wat nog meer tot afgang zal leiden. Nog steeds is er geen gezond overleg met directie en commissarissen mogelijk om te komen tot een jaar abonnement voor een redelijk bedrag voor Texelaars. Aan alles kan men merken dat Th. Hoogerheide niets met de Texelse inwoners van doen heeft, laat staan respect voor hen heeft, zodat men gezamenlijk gerust van de ver onderstelling uit mag gaan dat TESO de meest 'asociale vervoersmaatschappij van Nederland' is. Over 1980 telden mijn vrouw en ik f529,— neer bij het loket van TESO voor bootkaarten, auto- en personenvervoer. Dat is voor een Wao- er niet gering. Het medium tv is mij geen f200.000,— waard om een oproep te richten op Europees niveau tot soli dariteit onder de toeristen weg te blijven totdat Texelaars voor een redelijk be drag over kunnen varen. Th. denk daar nu eens over nal H. Vink, Den Burg. Het autovervoer bij TESO is in de eerste vier maanden van dit jaar met bijna één procent teruggelopen in ver gelijking met dezelfde periode in 1980. In januari was de achteruitgang 3,46%, in februari 10,66%, in maart 3,85%. De achterstand werd bijna helemaal goed gemaakt door de paasvakantie toen veel meer auto's naar Texel kwamen dan vorig jaar waardoor de maand april een toename van 9.35% te zien gaf. De drukte in de paasvakantie bleek ook uit het aantal niet-Texelse auto's dat tegelijkertijd op het eiland was. Het aantal overnachtingen van vreemde auto's was in april 60.192 tegen 42.628 vorig jaar. Uitgaande van drie personen per auto komt dat neer op 180.576 toeristische overnachtingen, tegen 127.884 in april 1980. P*m il i I ifiRHISkEM Voor het bouwdorp dat deze zomer weer aan de Beatrixlaan gehouden wordt zijn nog steeds te weinig leiders beschikbaar. Vooral voor de eerste en de tweede week, respectie velijk van 13 tot 17 juli en van 20 tot 24 juli komt men nog de nodige leiders tekort. Mensen van 18 jaar en ouder die graag mee willen doen met het bouw dorp kunnen zich opgeven als leider bij de afdeling culturele zaken op het raad huis, telefoon 02220-3041. Het thema waaronder het bouwdorp deze zomer plaatsvindt is 'kermis'. Aan leiders wordt een vergoeding van f150,— per week betaald. Men kan zich opgeven voor één of meerdere weken. In 'De Hollebol' aan de Burgwal wordt maandag 18 mei (aanvang 20.00 uur) een schrijfavond gehouden van de Texelse Amnesty-werkgroep. Er zijn voorbeeldbrieven aanwezig, die ge bruikt kunnen worden om brieven te schrijven naar de autoriteiten van ver schillende landen. Amnesty Internatio nal is een vereniging die opkomt voor die politieke gevangenen, die geen geweld hebben gebruikt. Op deze avond worden er o.a. brieven verstuurd naar Vietnam en Cuba. In Vietnam zit de hoogleraar Nguyen Sy Te al vanaf 1976 gevangen omdat hij artikelen had geschreven die niet in het straatje van de Zuid Vietnamese auto riteiten pasten. Zijn gezondheid gaat achteruit. Hij is getrouwd en heeft vier kinderen. In Cuba is de dichter en advocaat Angel Cuadra Landrove in april 1967 gearresteerd. Hij was eerst voorstander van president Fidel Castro maar stelde zich later kritisch op. Hij werd veroor deeld op beschuldiging van activiteiten tegen de staat. Op dit moment zit hij in de Boniato gevangenis in Santiago de Cuba, waar de gevangenen slecht wor den behandeld. Er wordt gevreesd voor zijn veiligheid en welzijn. Inlichtingen over deze schrijfavond en de andere activiteiten van de werkgroep kan men krijgen bij Jenneke Wassink, tel. 02220-4109. van economische zaken. „Irene Vorrink bedoelde het goed, maar kon bijna niets doen." In antwoord op een vraag van De Vrind zei Boon dat de PSP vindt dat alle kerncentrales dichtmoeten, inclusief de opwekkingsfabriek in Almelo. Hierin onderscheidt de PSP zich van de PvdA. Als er geen oplossing is voor het veilig functioneren van de kerncentrales en als het afval niet op een veilige manier afgevoerd kan worden, vindt dé PSP kernenergie onverantwoord. Ten aanzien van ontwikkelingshulp merkte Boon op dat de PSP een heel ander standpunt inneemt dan de andere partijen. „We zijn tegen de ontwikke lingshulp zoals die nu verstrekt wordt. In onze ogen is dat een voortzetting van de afhankelijkheidsrelatie zoals die in de tijd van het kolonialisme bestond. Ge vaarlijk is ook de nieuwe economische orde waarbij de technische produktie in het westen en de eenvoudige pro duktie in de derde wereld plaats vindt. De afstand tussen het westen en de derde wereld wordt hierdoor nog gro ter." De heer Hooijberg merkte op dat men in de derde wereldlanden kennelijk nogal slim is omdat ze daar bedrijven draaiend kunnen houden die het hier moeten opgeven. Theo van de Berg was het daar niet mee eens. Volgens hem laten ondernemers bedrijven in Neder land expres naar de knoppen gaan om in de derde wereld met goedkope arbeids krachten overnieuw te kunnen begin nen. Als enig mogelijke manier om ont wikkelingslanden te helpen, zag Boon op dit ogenblik het financieel steunen van socialistische ontwikkelingslanden of het geld geven aan bevrijdings bewegingen. Als landen die gesteund moeten worden noemde Boon Vietnam, Cuba en de voormalige Portugese ko loniën. In de ontwikkelingslanden is de vrije ondernemingsgewijze produktie volgens Boon een ramp. De arme landen moeten dan ook nog eens tegen elkaar gaan concurreren. Erik Hooijberg:,.Hoe kun je bevrij dingsbewegingen nu steunen als je pacifist bent?" vroeg hij. „Dat is een dilemma", zei Boon. „Misschien zijn we aanzienlijk minder principieel pacifist dan velen denken. Vietnam had zich onmogelijk door Amerika onder de voet kunnen laten lopen. Het hele land was dan een ordinaire uitverkoopplaats ge worden zoals Saigon destijds was." De zon komt 21 mei op om 5.38 uur en gaat onder om 21.36 uur. Maan: 19 mei V.M.; 26 mei L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 15 mei Zaterdag 16 mei Zondag 17 mei Maandag 18 mei Dinsdag 19 mei Woensdag 20 mei Donderdag 21 mei Vrijdag 22 mei Zaterdag 23 mei Aan het strand eerder hoog water. 6.54 en 19.13 7.58 en 20.02 8.40 en 20.42 9.03 en 21.17 9.31 en 21.51 10.14 en 22.24 10.54 en 22.54 11.18 en 23.18 11.48 en 23.37 ongeveer een uur De familie Van Duyvenbode uit IJmuiden mag opnieuw een strand paviljoen plaatsen bij Westerslag. Het vorige paviljoen dat daar stond werd door de stormen rond de jaarwisseling dermate ondermijnd dat het door een bulldozer van het duin afgeschoven moest worden. Van Duyvenbode kreeg daarna van de gemeente toestemming een nieuw paviljoen op het smalle en lage strand te zetten, maar hij durfde dat niet aan. „Als je een keer windkracht zeven hebt, dan gaat weer alles verlo ren. Ik wilde terug naar een plek op het duin", zegt hij. Na drie maanden overleg bleek Staatsbosbeheer toestemming te willen verlenen voor herplaatsing op het duin. In het contract is echter wel uit drukkelijk opgenomen dat het paviljoen op 1 november afgebroken moet zijn. In het voorjaar kan dan een nieuw contract afgesloten worden op grond waarvan het weer opgebouwd mag worden. Het oude strandpaviljoen Westerslag viel onder een uitzonderingsbepaling waar door het het hele jaar mocht blijven staan. Zaterdag 16 mei houdt het koor 'The Singers of the Lord' een zang- en orgel avond in de Ned. Herv. kerk te Oos terend die om 20.00 uur begint. Hieraan wordt medewerking verleend door de alt Reinata Heemskerk. Zij is vooral bekend van radio en tv als het gaat om het geestelijke lied. Ook worden er veel plaatjes van haar aangevraagd bij ver zoekplaten programma's. Deze avond wordt geleid door organist/dirigent Peter Zwart. Ook zijn broer Wim Zwart, pas afgestudeerd aan het Utrechts conservatorium, zal enkele orgelklanken ten gehore brengen. Het is de bedoeling dat iedereen zowel zangers als toehoor ders aan hun trekken komen, n.l. zang en tegenzang door bezoekers en koor. Ook hoboist Jan Everaarts zal aan wezig zijn. Deze avond is vrij toegan kelijk voor iedereen, die van het gees telijke lied en orgelspel houdt. Op uitnodiging van het Overkoepe lend Orgaan van Vrouwenorganisaties spreekt de heer Harmsen van Vliet van Veilig Verkeer Nederland op een koffie ochtend De bijeenkomst, waarbij waarschijnlijk ook een vertegenwoordi ger van de plaatselijke politie aanwezig zal zijn, wordt op woensdag 20 mei gehouden in de Raadskelder. Aanvang 9.30 uur. De organisatie wijst er op dat op deze bijeenkomst ook niet-leden (en heren) van de vrouwenorganisaties welkom zijn. Mogelijk kan na deze informatie ochtend wederom een plaatselijke af deling van Veilig Verkeer Nederland worden opgericht worden. „Bij deze verkiezingen staan twee thema's centraal: werkgelegenheid en kernbewapening. Alle partijen hebben nu de kernbewapening in hun program ma maar de PSP praat er al jaren over. De PSP is sinds haar oprichting voor totale ontwapening." Met deze woor den begon Rudi Boon (kandidaat ka merlid voor de PSP) dinsdagavond zijn inleiding in dorpshuis De Oude ULO. Op de verkiezingsbijeenkomst zei Boon dat de zaak een beetje is doorgeslagen en het er op lijkt of alles draait om werk gelegenheid en kernbewapening. Hij riep de toehoorders op ook andere aspecten uit de politieke programma's niet uit het oog te verliezen. Hij duidde hier met name op ontwikkelingssamen werking, de milieuproblematiek en het minderhedenbeleid. Om de milieuproblemen op te lossen is het volgens Boon noodzakelijk grip te hebben op het economische leven, omdat anders de situatie ontstaat waar in je met stoffer en blik achter de onder nemers aan blijft hollen. Grip op de eco nomie is eveneens nodig ten aanzien van het minderhedenbeleid. Buitenland se arbeiders worden nu nog vaak achter gesteld bij Nederlanders. Volgens Boon komt dat door de produktieverhou- dingen en ook door de wijze waarop we in Nederland gewend zijn tegen bepaal de categoriën aan te kijken. „Op de lagere school wordt je al geleerd dat de kolonialisatie van Indië geschiedde in dienst van onze cultuur. Daardoor leert men dat het als minderen behandelen van buitenlanders heel gewoon is. Daar komt nog bij dat in onze samenleving iedereen voor zichzelf werkt. De macht en het kapitaal zijn ongelijk verdeeld. Onze samenleving valt te vergelijken met een bedrijf met allemaal verschil lende afdelingen, waar niets gecoördi neerd gebeurt. De PvdA heeft gezegd dat ze voor sturing, beheersing en plan ning in de samenleving is. Den Uyl wil met de ondernemers om de tafel. Maar de ondernemers willen geen afspraken of plannen", zei Boon. De multinatio nale ondernemers werden door de PSP- kandidaat afgeschilders als asociale me deburgers, die arbeid overbrengen naar plaatsen waar die arbied goedkoop is. Er bestaat bij deze bedrijven een voor keur voor landen met een zwakke vak beweging; de winsten die gemaakt worden gaan terug naar het rijke wes ten. „De mensen in de ontwikkelings landen zijn gastarbeider in hun eigen land door die multinationals", zei Boon. Jatten Als kwalijke voorbeelden van grote bedrijven noemde de PSP spreker Phi lips, Ford en papierfabriek Van Gelder. „Van Gelder heeft het geld dat voor de afvloeiingsregeling voor de werknemers zou moeten dienen, opgebruikt. Dat is jatten. De directie zei: 'het is op'. Dat kan kennelijk zomaar." Ook de NSM werd door Boon ge noemd. Hier hebben werknemers zelf in het bedrijf geinvesteerd. „Door E. Pee reboom, economisch medewerker van Het Parool, werd toen toegejuicht dat de werknemers zelf een stuk risico willen dragen. Dat vind ik een regel rechte gotspe. De werknemers dragen iedere dag het risico. Zij zijn degenen die op straat komen te staan als het fout gaat", zei Boon, die liet weten dat de opbrengsten van de economische orde ten goede moeten komen aan de be volking zelf. „Tegen bewegingen die dit' voorstaan worden echter allerlei chan tagemiddelen gebruikt." Aggresieve houding Rudi Boon ging vervolgens in op his torische ontwikkelingen die hebben ge leid tot de huidige bewapeningswed loop. Volgens hem had de Sowjet Unie kort na de tweede wereldoorlog geen expansieve plannen en werd de teleur stellende houding van dat land in latere tijd veroorzaakt door de aggresieve houding van het westen. Hij haalde een uitspraak van het PSP kamerlid Van der Spek aan op de PSP-manifestatie in Hilversum. Volgens Van der Spek wilde Amerika voor de aanval op Pearl Har bour meevechten met de partij die aan de winnende hand was. Het was met name senator Truman die hier sterk voor was. Na de oorlog heeft Truman, die inmiddels president was geworden, het verhaal van de Russische dreiging de wereld ingeslingerd, terwijl er van een dergelijke dreiging toen nog geen sprake was. De nationalistische politiek van Stalin zou door dit aanzwengelen van de koude oorlog zijn veroorzaakt. „Nu is deibewapening zodanig dat er maar iéts hoeft te gebeuren of de wereld is er niet meer. Eerst waren er alleen grote allesvernietigende langeafstands- raketten waarmee de wereld geheel ver nietigd kon worden. Nu is de apparatuur al zo verfijnd dat er veel precieser te richten valt, waardoor de kans op een kernoorlog toeneemt. Volgens Boon durven de PvdA en D66 geen keuze te maken en dreigen ze mee te lopen in het oude gareel. Hij noemde het onverant woordelijk dat de grote partijen voorbij gaan aan de vredesroep. „Als die partijen op dit punt geen keuze durven te maken ben ik bang dat ze ook op andere terreinen niet durven te kiezen. De PSP staat een radicale wijziging voor. De kernwapens moeten weg. Als je binnen de Navo blijft moet je je zo danig handhaven dat er niets veran dert." Boon zei overigens wel voor een ka binet Den Uyl te zijn. „Den Uyl is een slimmere kapitalist dan Van Agt. Onder Van Agt krijgen de mensen die het nu al slecht hebben, het nog slechter. Den Uyl houdt echter te weinig rekening met de roep van de minderheid", rondde Boon zijn toespraak af. Rudi Boon IrechtsI: „Statui geven aan bevrijdingsbewegingen In ontwikkelingslanden ondanks pacifisme". Links van hem Donald de Vrind.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 9