„De politie had een pak slaag moeten hebben Voorwaardelijke vrijheidsstraffen voor geraffineerde winkeldieven WAT IK ZEGGEN WOU.. Simon en Nel Appe snappen 't niet meer. BOZE PIERENSTEKERS KREGEN VRIJSPRAAK Texelaars voor de balie Boete voor vernielen van Domen en struiken Slaatsnatuurmonumenten Dij de Waddeneilanden Het belang van het kind?? „Glazen" jenever waren koffiekoppen Aanrijding S. van Heeringen overleden Toeristen naar agrarische bedrijv< Woningtoewijzing ging niet door K h PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 19 MEI II De Helderse politierechter mr. F. W. S. den Ottolander heeft vrijdag vrijspraak gevonnist over drie jongens uit Den Helder die moesten voorkomen wegens verzet tegen de Texelse politie. Op 29 september had de politie het trio gesommeerd een terrein nabij de Mokbaai te waar ze aan het pierensteken waren, te verlaten. Ze hadden aan deze sommatie geen gehoor gegeven. De zaak was in maart al voorgeweest en toen verklaarden de pierenstekers dat het betreffende stuk grond niet tot de gemeente Texel behoort en dat de politie er dus niets te vertellen heeft. Verder waren zij van mening dat niet door borden was aangegeven dat zij zich op verboden terrein bevonden. Omdat deze onzekerheiden bestonden, had de politie rechter de zaak aangehouden om een onderzoek te laten instellen door de rechter commissaris. Op de zitting van vrijdag zei de poli tierechter dat gerechtelijk onderzoek had uitgewezen dat het trio zich wel op het terrein van de gemeente Texel be vond. Op grond hiervan achtte officier Jansen in zijn requisitoir de feiten wettig en overtuigend bewezen. ,,Het is een militair terrein. De toegang is er verbo den. Er staan niet op alle plaatsen borden, maar toen de politie sommeer de dat ze moesten vertrekken, hadden ze dat moeten doen. Ik acht geen straf uitsluitingsgronden aanwezig. Als de politie iets tegen je zegt moet je je daaraan houden", zei de officier die vervolgens tot een eis van f300, boete kwam. De reactie op de eis van de officier was een luid schaterlachen. Eén van de verdachten bastte los: ,,lk ben 35 jaar, ik steek al 20 jaar pieren. In 1960 met de vlet van m'n vader stak ik er al. Er stonden toen geen borden en er staan nu nóg geen borden. Je kan er gewoon komen. Het is dom dat ik de politie heb laten lopen. Ze hadden een pak slaag moeten hebben. Ik ben er vandaag nog geweest. Toen stond er een WAO'er te steken. Mooi zwart geld verdienen De officier moet maar eens een week met ons meegaan, dan kan hij een onder zoek instellen naar die praktijken. In Zeeland hebben ze laatst 32 man opge pakt die zwart stonden te steken. Waarom doen ze dat hier niet. Texel is een kleine gemeenschap. Als de politie optreedt maken ze zich ongewenst in die kleine gemeenschap. De verdachte zei verder nog dat er wel borden staan dat je binnen honderd meter van de kust geen pieren mag steken, maar dat hij minstens twee honderd meter uit de kust stond. Hij zei verder dat verbodsborden aangaande het militaire oefenterrein naar hem toe stonden. „Vóór het bord mag je wel steken. Dat is net als met parkeren. Als ik mijn auto voor een bord zet met verboden te parkeren, dan mogen ze me ook niet bekeuren. Dat mag pas als je achter zo'n bord staat." Schertsvertoning De rechter vond het betoog interes sant, maar zei dat één en ander niet wegnam dat ze een sommatie van de politie hadden genegeerd. De verdachte reageerde daarop door te zeggen dat de politie zelf ook niet wist of ze daar wel of niet mochten steken. „Die jongens was net 20 jaar. Komt zo van de politieschool af. Hij had een pak op zijn flikker moeten hebben. Mensen die vierhonderd gulden per week in de WW vangen staan er ook, maar die pakken ze niet." De ver- Wegens het vernielen van bomen en struiken stond vrijdag een 32-jarige Texelaar voor de politierechter in Den Helder. De man had zich geërgerd aan een aantal bomen en struiken die op het land stonden van zijn buurman B. vlakbij de erf af scheiding. Volgens het proces verbaal had de man de windsingel over een lengte van tien meter omgezaagd en afgesnoeid. Het zou gaan om wilgen, populieren, esdoorns en meidoorns. De verdachte vond dat de bomen teveel licht wegnamen en was verder van mening dat het struweel zich te dicht bij de rooilijn bevond. Ter zitting zei de verdachte dat hij maar twee bomen had omgezaagd. De andere zaagactiviteiten betroffen strui ken en stronken van bomen die opnieuw aan het uitlopen waren. „Die stronken waren van bomen die tien jaar geleden door B. waren gerooid. Hij zei toen nog: nu heb je tenminste wat meer licht. Maar langzamerhand groeide alles weer dicht", zei hij. Verder dacht hij dat de buurman er geen werk van zou maken. In zijn re quisitoir vond officier Jansen dat in dit geval sprake was van een ontoelaatbare vorm van eigen rechtertje spelen. „Er zijn andere manieren om je recht te ver krijgen dan zomaar andermans bomen om te zagen' U dient met een civiel rechtelijke zaak tegen uw buren te ageren." De officier eiste een boete van f200, Politierechter mr. Den Otto lander was het daarmee eens en von niste conform. dachte zei alleen maar akkoord te gaan met vrijspraak en anders met een dermate hoge boete dat hij in hoger beroep kon gaan. Hij zei verder nog dat hij het een schande zou vinden als bij de uitspraak geen rekening gehouden zou worden met getuigenverklaringen die in maart waren afgelegd. „Als dat niet gebeurt is deze rechtbank een scherts vertoning. Ik heb wel eens een ander proces meegemaakt waarin iemand meineed peegde. Met die getuigen werd toen wél rekening gehouden. De men sen die hier getuigd hebben, hebben de waarheid gezegd en daar zou nu niet naar geluisterd wordenl?" Tenslotte haalde hij nog een voor beeld aan van de Schorren. Normaal staan daar bordjes dat het land niet betreden mag worden, 's Winters bij ijsgang worden die bordjes weggehaald omdat ze anders door het kruiende ijs omver gedrukt worden. Hoewel het niet mag, gaan de drie pierenstekers uit Den Helder naar de Schorren als de bordjes er niet staan. „Ze kunnen ons dan niets maken. En we hebben er dan ook nog nooit last mee gehad. Als ergens geen bordjes staan, mag je wel steken", zei hij. Officier Een andere verdachte zei nog dat de politieagenten niet volledig geünifor meerd waren. „Ze hebben zich ook niet gelegitimeerd. Ze hadden geen pet op Iedere idioot kan wel een politiepakkie aantrekken. Ik kan ook wel zo'n zwarte jas aantrekken en zeggen dat ik officier van justitie ben. Maar daarom ben ik het nog niet." „Dat denk ik ook niet", zei officier van justitie mr. Jansen. In de uitspraak van zijn vonnis achtte de politierechter bewezen dat de drie pierenstekers zich niet hadden verwil derd op de sommatie van de politie. Hij koesterde echter zijn twijfels over de vraag of de Mokbaai wel deugdelijk is voorzien van borden. Hij achtte het al dan niet aanwezig zijn van borden een essentieel element om tot een veroor deling te kunnen komen en vonniste daarom vrijspraak. Twee winkeldieven uit Den Burg verschenen afgelopen vrijdag niet voor de politierechter in Den Helder en daarom werden ze bii verstek veroordeeld. Het ging om stelen van grammofoonplaten, een trui en knotten katoen. Volgens de politie had de vrouwelijke verdachte verklaard dat ze een trui wilde hebben om naar broertje voor zijn verjaardag te geven. Bij de fa. Zegel ging ze naar binnen, maar ze vond de daar aanwezige kleding te duur. Op weg naar de Hema kwam ze een vriend tegen en samen besloten ze eerst naar grammofoonplaten te gaan kijken. Bij de fa. Agter werden diverse platen achterover gedrukt. Daarna ging het duo naar de Hema waar een trui in een tas werd gestopt. Dezelfde middag werd nóg een bezoekje aan de Hema gebracht. Toen werden drie knotten katoen buitgemaakt. Om het niet in de gaten te laten lopen werden één knot katoen en een pakje breinaalden wel afgerekend. In zijn requisitoir sprak officier jansen er zijn verbazing over uit dat de dief stallen zo gemakkelijk plaats hadden kunnen vinden. „Ze waren samen op dievenpad en zijn bewust winkels bin nengegaan om goederen te stelen. Ze hebben daarbij ook nog eens een behoorlijk stuk raffinement getoond. Ik neig naar gevangenisstraf maar ik wil er rekening mee houden dat ze zoiets nog niet eerder hebben gedaan. Boven dien speelt hun jeugdige leeftijd een rol." De officier eiste twee weken voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar, en tegen ieder een boete van driehonderd gulden. In zijn vonnis zei de rechter er reken- ning mee te willen houden dat het de eerste keer was dat de verdachten een dergelijk misdrijf pleegden, als ook met het feit dat één van de twee winkel bediende is. Een vrijheidsstraf zou hem zijn baan kosten. Het meisje dat aan de diefstallen had meegedaan vond de rechter jong, maar anderzijds achtte hij 23 jaar een leeftijd waarop je moet beseffen dat je niet mag stelen. De boete stelde de rechter op het dubbele van de waarde van de gestolen goe deren, namelijk f270, Verder vonnis te hij twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf. Evenmin was komen opdagen een Texelaar die ervan werd verdacht op 14 december iemand te hebben mishan deld. In de verklaring tegen de politie zei deze man: „Ik was naar een dancing in Den Burg gegaan. Ik had wat biertjes gedronken. Toen ging mijn vriendin naar de sigarettenautomaat. Op een gegeven moment zag ik haar plat op haar gezicht vallen. Volgens mij kwam dat door M.K. die bij haar stond. Ik heb hem een stomp in zijn gezicht gegeven en ben daarna weer terug gegaan naar mijn vaste stekkie aan de bar. Misschien heb ik hem nog wel een tweede keer geslagen, maar dat weet ik niet meer want ik ben dronken geworden." De verdachte was al eens eerder voor soortgelijke vergrijpen veroordeeld. In zijn requisitoir achtte officier Jan sen de ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen. Hij omschreef de verdachte als een aggresief heer schap dat vooral na gebruik van drank totaal onhandelbaar is. „Het lijkt er wel op alsof iedereen tegenwoordig zelf wil straffen, maar als er gestraft moet worden, dan gebeurt dat hier", zei Jansen, die een boete van f400, eiste. Politierechter mr. Den Ottolander von niste conform de eis. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Nu al het geharrewar rond het buiten gewoon onderwijs op Texel zijn hoogte punt lijkt te bereiken, moet mij over dit onderwerp toch ook eens iets van het hart. Wat mij namelijk opvalt in de hele gang van zaken rond de onderzoeks groep is, dat één ding door bijna iedereen over het hoofd wordt gezien: het belang van het moeilijk lerende kind op Texel. Wethouder Blanken vergat de kinderen, door met veel tamtam een groep 'deskundigen' in het zadel te helpen. Dat door al dat gedoe de enige Texelse school voor buitengewoon on derwijs onherroepelijk slachtoffer van veel gepraat en geroddel zou worden, ten koste van personeel en leerlingen, vergat hij kennelijk gemakshalve. De rol die de wethouder in deze zaak gespeeld heeft is trouwens minstens dubieus te noemen. De onderzoeksgroep praatte Graag staat staatssecretaris Wallis de Vries in de publieke belangstelling als het gaat om landschapsparken en na tuurmonumenten. Als lid van de rege ring heeft hij, neem ik aan, ook een vinger in de pap als het gaat over overheidsbedrijven zoals b.v. de Ma- rine-Vliegdienst en KLM-Noordzeeheli- copters, waarin de staat een meer derheidsbelang heeft. Tot tweemaal toe heb ik foto's gezien van deze staats secretaris in de Texelse Courant (1x landschapspark met demonstrerende boeren en 1x (recent) over zeehonden). Is het de staatssecretaris bij die be zoeken aan Texel niet opgevallen hoe veel lawaai en hoe dikwijls de heli copters van de genoemde (staats) be drijven de rust op Texel verstoren? Uiteraard valt deze herrie niet alleen de bewoners van het eiland op, maar ook de rustzoekende vakantiegangers en de op en om dit eiland levende vogels en zeehonden. Uiteraard kunnen de activi teiten van de helicopters niet worden gestaakt maar heeft de staatssecretaris er al eens aangedacht dat de vluchten naar de Noordzee, en dat is het over grote deel van de vliegbewegingen, ook zou kunnen geschieden over het Mars diep naar buiten? De rust voor mens en dier wordt daar niet onnodig verstoord en economische overwegingen mogen voor hem geen punt van overweging zijn als bij van plan is zijn vinger in de pap van de overheidbedrijven te steken. Mochten economische motieven toch een rol spelen bij de (misschien kortere) vliegbewegingen over Texel dan zou ik de staatssecretaris in overweging willen geven om ook de economische motie ven van de agrariërs op Texel in her overweging te nemen als het gaat om het aanwijzen van landschapsparken. Het aanwijzen van 150.000 ha. Wad denzee als staatsnatuurmonument duidt erop dat het bovenstaande zeker de belangstelling van de staatssecretaris zal hebben en dat hij de hem nog res terende regeerperiode zal gebruiken om de helicopters van de overheidsbedrij ven vanaf de Heli-haven Den Helder niet langer over Texel naar de Noordzee te laten vliegen. Ik wens hem daarbij veel succes. J. A. Vervoort, Alkmaar. (tijdelijk kampeercentrum Gortersmient) P.S. Heeft de staatssecretaris wel eens doen meten hoeveel dB de marine- helicopters aan geluid produceren? Is dat wel binnen het voor mens en dier aanvaardbare? Een Noordzeevisser uit Den Burg moest zich vrijdag voor de politierechter in Den Helder verantwoorden voor het feit dat hij op 6 november in zijn auto had gereden met teveel drank op. Om negen uur 's avonds was de man op de Pontweg aangehouden en een bloed proef toonde aan dat hij een promillage van 1,97 alcohol in zijn bloed had. Ter zitting verklaarde de verdachte dat het drankgebruik door spanningen was ver oorzaakt. „Het was voor ons een erg slecht jaar. We hebben enorm veel tegenslag gehad. Er werd weinig ver diend en er waren veel onkosten. Die ochtend was ik vroeg naar het schip gegaan. Er moest het één en ander gerepareerd worden. Ik had al wat valeriaan tegen de zenuwen ingenomen en aan boord ben ik verder gegaan met jenever." „Tegen de politie verklaarde u dat u twee borrels had gedronken. Dat lijkt me wat weinig met zo'n promillage", merkte politierechter mr. Den Ottolan der op. „Och", zei de verdachte, „we hebben van die grote koffiekoppen aan boord. Daar heb ik een scheut inge gooid. Sinds in aangehouden ben, drink ik echter niet meer op doktersadvies." In zijn requisitoir constateerde officier van justitie mr. Jansen dat het rijgedrag van de verdachte gevaarlijk was ge weest. De man was zover heen dat hij de kwalificatie dronken verdiende. „Ik heb er geen enkel bezwaar tegen als je drinkt om spanningen te verdrijven, maar wel als je daarna achter de stuur kruipt. We moeten denken om de vei ligheid op de weg." De officier eiste een boete van duizend gulden en een ont zegging van negen maanden. Stom De raadsman van de verdachte er kende dat de ten laste gelegde feiten er niet om logen, maar desondanks pleitte hij ervoor geen onvoorwaardelijke ont zegging op te leggen Wonend in Den Burg, met een schuur elders op Texel en met de visserijcoöperatie in Oudeschild kan de man zijn auto niet missen voor zijn bedrijfsuitoefening. „Daar komt nog bij dat mijn cliënt enorm inzit over deze overtreding. Hij vindt het zelf stom. Hij zei dat het nooit had mogen gebeuren. In de visserij heeft hij het al moeilijk genoeg. Laat hem zijn rijbewijs behouden", zei de advocaat. De verdachte voegde er nog aan toe vaak genoeg voor te zijn gekomen wegens visserijovertredingen, maar dit geval veel erger te vinden. „Ik heb er slapeloze nachten van gehad", zei hij. De politierechter wilde rekening hou den met de bijzondere omstandigheden van de verdachte. Hij verhoogde de boete tot f1500, -- maar daar stond tegenover dat de ontzegging van 6 maanden geheel voorwaardelijk werd met een proeftijd van twee jaar. met velen, maar het werk van de kinderen, op welke school dan ook, komt in het rapport niet erg uit de verf. Het overgrote deel van de leerkrachten aan de Texelse basisscholen heeft ver zuimd te reageren op het rapport. Het zijn toch 'hun' leerlingen die eventueel later speciaal of buitengewoon onder wijs zullen volgen, of je het nu met zo'n rapport eens bent of niet. De Texelse Courant heeft de publieke opinie op een merkwaardige manier beinvloed. Een maal publiceerde men gegevens die helemaal nog niet gepubliceerd moch ten worden, uit de rapport werden be paalde dingen met nadruk in de krant gezet en andere zaken kregen veel minder aandacht. Toen verscheen ook nog een Groen-Zwartje in de krant van 6 mei. De redacteur had in deze per soonlijke mening echter ook zijn sterke persoonlijke betrokkenheid (ais LOM- ouder) horen te vermelden zodat de Texelaars zijn commentaar naar waarde hadden kunnen schatten. Zo kijkt bijna een ieder rustig toe hoe Texeis enige school voor buitengewoon onderwijs door roddel en intriges verdwijnt. De enigen die al die tijd steeds bezig zijn geweest met hun kinderen, en hen op de eerste plaats stelden, zijn de leer krachten van de Beatrixschool... Zelfs al zou er een school voor bui tengewoon onderwijs op Texel blijven, was het dan werkelijk nodig geweest een bestaande school met hardwerken de leerkrachten en gelukkige leerlingen zó de grond in te boren? Sytske Dijksen, Onderwijzeres aan de Lubertischool in De Koog. NASCHRIFT: Het verwijt aan ons adres mist grond. De gegevens uit het rapport werden met toestemming van gemeen tewege gepubliceerd. Zelfs zijn in over leg met de wethouder nog wijzigingen aangebracht in de oorspronkelijke kopij om de inhoud voor de Beatrixschool niet grievender te maken dan onvermijdelijk was. In ieder geval is de grootst mogelijke objectiviteit en eerlijkheid betracht. -Red. Op het parkeerterrein van de Aankoopcentrale vond donderdag een aanrijding plaats. Een zeventigjarige Texelaar reed met zijn auto achteruit en lette hierbij niet genoeg op het verkeer in de Waalderstraat. Een 39-jarige Texelaar, die door de Waalderstraat reed, kon hem niet meer ontwijken. Er ontstond lichte schade. Een inwoner uit Hoogkerk heeft bij de politie aangifte gedaan dat in de nacht van vrijdag op zaterdag onbeken den een deuk in zijn auto gereden hebben Er was voor ongeveer 7400, schade. De auto stond in De Koog ge parkeerd. Gistermiddag heeft onder grote langstelling de begrafenis plaats ge van de heer S. van Heeringen, donderdag na een korte ziekte 81-jarige leeftijd overleed. Sijtze van Heeringen (geboren 0| april 1900 te Wilnis) kwam in 1928 Texel waar hij in dienst trad van aannemersbedrijf van Jac. Drijver Oosterend, aanvankelijk als mee: knecht, later als boekhouder. In werd hij tot lid van de gemeentel gekozen, maar al na twee jaar legdi deze functie neer, omdat hij in gem: telijke dienst kwam als ambtenaai was belast met de behandeling van woningdistributie en de verzorging oorlogsslachtoffers. Per 1 april werd hij administrateur van de gemi telijke dienst als commies werd in 1961 commies I. Per 1 jan 1965 tot aan zijn pensionering wai directeur van de sociale dienst. Sai met zijn vrouw had de heer Heeringen vanaf 16 augustus bovendien de leiding van het algen- weeshuis. tivi ierc ki or >rd< aid or >ge n p stz< oef ak De Texelse landbouworganis. willen in samenwerking met de toeristen die het eiland bezoeken kijkje gunnen in enkele agrarische drijven op Texel. Op de dinsdagi )ar dagen 16, 23 en 30 juni zal een be: worden gebracht aan drie bedrijven Het is de bedoeling met de een rondritje over het eiland te m; en daarna worden respectievelijk bloembollen-, akkerbouw- en veel derijbedrijf bekeken. De agrariërs bezocht worden zullen het één en ai over hun bedrijf vertellen en hi krijgen ook teelttechnische aspecte '9|r de verzorging van het vee de aanda De bezoeken gaan alleen door al voldoende belangstelling voor is. Ir maties over kosten, vertrekplaats er tijdstip kunnen verkregen worden o VW kantoren in Den Burg en De K< Hier kan men zich ook opgeven. lieg n rr ht< :rde al 1 n d ch - In er II Simon en Nel Appel uit Den Burg hebben zich tot de gemeenteraad ge wend in de hoop op die manier een probleem dat zich rond hun huisvesting voordoet, tot oplossing te brengen. Simon en Nel wonen in het huis Warmoesstraat 19 dat hoorde bij de Vivo-winkel op de Groeneplaats en dat tegelijk met deze winkel eigendom is geworden van de bouw- en exploi tatiemaatschappij Jarino. De afspraak was dat de woning per 1 februari j.l. verlaten moest zijn. Dat was allemaal op tijd bekend en het bleek mogelijk dat de familie Appel zou verhuizen naar Ada van Hollandstraat 4, eigendom van de woningbouwvereniging Texel en be woond door de familie R. C. Buijsman. Deze familie had het daar als gevolg van problemen in de buurt zwaar te verdu ren en mocht daarom twee jaar geleden opschuiven naar Bernhardlaan 137. Laatstgenoemd huis zou vrijkomen om dat de huurder voor zichzelf een woning ging bouwen. Oneens Het liep echter mis omdat Appel en Buijsman het niet eens konden worden over de overname van allerlei voor zieningen die door Buijsman in de woning Ada van Hollandstraat 4 waren aangebracht, zoals een wastafel, ka merbetimmering, tegels, gasleiding, en een houten bijkeuken. Buijsman wou er 77000,— voor hebben maar de familie Appel vond dat veel te veel en de par tijen kwamen niet tot elkaar. Volgens de familie Buijsman was minstens zo be langrijk dat de problemen in de buurt uit zichzelf tot oplossing kwamen. Een en ander was aanleiding voor de familie Buijsman om van de verhuizing af te B9' Ci itie :rei ngi >or :de 10 De eft Brm DOr t r P'c d f aak De MV Dlla erd Hg inte ic aag »ad in b >lfsl Op im I Jditi Drdt Bij adsl nd- zon ictri ïarv De is Ir ad 6 zit be n er IOO rder ag

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2