J Krassekeet wordt weer herbouwd Ook minimumtarief voor Texelse taxi's De veteranen vochten weer GELOEI KOST SLAAP IVERGÊET7I fflflflR Trainingstijden gewijzigd Ledenvergadering S.V. Texel Plaats gedenkteken geeft discussie College vliegend naar Ameland Fiets gestolen Geslaagde kaatswedstrijden Texel-pupi/len E2 kampioen Diefstal Windsurfclub naar Noordwijk Gymwedstrijden in buitendorpen DINSDAG 19 ME11981 TEXELSE COURANT PAGINA 7 :ommissie eden: Jol Op de woensdagen 20 en 27 mei zijn ie trainingstijden voor de Boys teams lis volgt: 15-16.00 uur D2; 16-17.00 uur 51; 17-18,00 uur C1 junioren; 18-19.00 Iwr B. junioren. Donderdag 21 mei, aanvang half liegen in de Kletskeet houdt S. V. Texel fe algemene ledenvergadering. Belang rijke punten op de agenda zijn o.a. pouw nieuwe kantine. Er worden veel (eden verwacht. ..Het plan om de Krassekeet in een mdere vorm te herbouwen is bij ons in iehandeling. Het hangt nog een beetje ip de financiën maar het is zeker dat er en nieuwe keet komt." Dit zei Bert n/eijdt van Rijkswaterstaat op de eerste I rergadering van de commissie 'gedenk- eken' die donderdagavond door dijk- j graaf M. Roeper van het Waterschap verd geïnstalleerd. De commissieleden varen zeer verheugdd over een her- rouw van de keet. Overigens werd luidelijk dat de Krassekeet er wel iets nders uit gaat zien dan het bouwsel dat v m. de dijkverzwaring moest worden besloopt. „De nieuwe keet wordt meer ten uitkijkpost en ook groter", aldus -JtVeijdt. Zoals bekend is de commissie 'ge- W- lenkteken' door het Waterschap in het even geroepen om te komen tot een nonument ter nagedachtenis voor de nspanning die de Texelse bevolking ich getroost heeft om te komen tot een dijk langs de Waddenzee. Dijk- Roeper zei in zijn installatierede t de commissie een adviesorgaan is n het bestuur van het Waterschap. De bestaat uit de volgende Joh. C. Roeper (gezamenlijke C. W. Hin (geza- landbouworganisaties), L. J. eijdt en J. C. van Beek (Rijkswater- rat), G. A. Oskam (gemeente), L. lissijn en J. Vermuë (Waterschap). Dijkgraaf Roeper hoopte dat de com- nissie in staat zou zijn een gedetaileerd dvies uit te brengen over de plaatsing an het gedenkteken. „Het betreft een ipen opdracht waarbij de financiële later bekeken worden." dijkgraaf dacht dat de bevolking ook ingeschakeld kan worden het tot stand brengen van het ge- maar de verdere uitwerking dit idee liet hij graag aan de commissie over, „Een ding staat al vast en dat is de plaats van het gedenk teken. Rijkswaterstaat en het Water schap hebben de plaats bepaald aan het einde van de Eendrachtdijk bij De Cocksdorp." G. Oskam vroeg de dijkgraaf daarop of de plaats bij de Eendracht definitief was. „Is over dit punt nog discussie mogelijk of móeten we daar iets realiseren." Ook Joh. C. Roeper had duidelijke beden kingen tegen die plaats. „Ik heb aan de mensen gevraagd waar ze het liefste een monumentje gerealiseerd willen zien. De meesten dachten aan de Krassekeet, enkelen noemden Dijkmanshuizen en enkelen noemden Dijkmanshuizen en een Utopia op zijn plaats." Bert Weijdt zei dat Rijkswaterstaat deze plaats gekozen heeft omdat er bij de afwerking van het laatste dijkgedeel- te nog een speciale voorziening voor het monument gemaakt kan worden. „Wat jullie ook willen, het is technisch en wettelijk niet mogelijk iets op de kruin van de dijk of aan de buitenzijde aan te brengen. Ook aan de binnenzijde van de dijk zal een speciaal plateau gemaakt moeten worden wat de opbouw van het dijklichaam niet onderbreekt." De man van Rijkswaterstaat verhaalde verder over het plan voor herbouw van de Krassekeet en de moeizame procedures die daarbij gevoerd moeten worden. „De plaats aan het einde van de Een drachtdijk is ook historisch oogpunt gekozen. Altijd wordt de plek waar de dijk gedicht wordt herdacht", aldus dijkgraaf Roeper in antwoord op Roeper en Oskam. Beiden waren het niet zo met deze argumentatie eens. Oskam stelde dat het monument niet 'open en bloot' aan een doorgaande weg komt te liggen maar dat de bezoeker de afslag van een doodlopende weg in moet rijden. „Als je dan de mensen uitnodigt, via bijvoorbeeld een bord ben je al gedwongen op die plaats iets groots te realiseren." Joh. C. Roeper had dezelf de mening. „De Krassekeet is een ideaal punt. Ik kan me geen mooiere plaats voorstellen dan de weidse blik daar. Aan de ene kant een lieflijk buurtschap, een molen met een lage polder en aan de andere kant uiteraard de zee." De ver tegenwoordiger van de dorpscommissie zei ook dat veel mensen die hij ge sproken had niet aan 'iets groots' dachten. „Een plaat of steen aan de herbouwde Krassekeet wijst veel be zoekers op het feit dat ze op een veilige dijk staan. Dan krijg je ook geen pro blemen met bouwvergunningen e.d." aldus Roeper. Maar de dijkgraaf vond het eindpunt van de deltawerken ook een logische plaats tot herdenken. Hij wees nog op het feit dat de plek bij de Eendrachtdijk aan de Texelroute ligt. Joh. C. Roeper en Oskam wilden niet bij voorbaat akkoord gaan met de plaats bepaling van Rijkswaterstaat en Water schap. „Eerst maar eens met de achter ban overleggen", aldus Roeper. Naast het bedrag dat door de gezamenlijke landbouworganisaties is geschonken (in de vorige krant stond abusievelijk ver meld dat dit door de gemeente ge schonken was) stelde Roeper namens de dorpscommissie de 'winst' van de dijkdemonstratie in Den Haag beschik baar. „We hebben nog vierentwintig honderd gulden over." De burgemeester, wethouders, se cretaris en hun respectievelijke echt genoten reizen donderdag per vliegtuig naar Ameland om daar deel te nemen aan het jaarlijkse waddenoverleg. Vooi het vliegtuig (van Tessel Air) is gekozen wegens de zeer aanzienlijke tijdwinst. Het gezelschap vertrekt om half twaalf en is vrijdagmiddag om half twee alweer terug. Het overleg van de vijf eilandge meenten wordt jaarlijks bij toerbeurt op een ander eiland gehouden. Het doel is overleg op gang te houden over gemeenschappelijke aangelegenheden Deze keer vermeldt de agenda bespreking van de onroerend goed- belasting voor zomerhuizen, de gevolgen van de kampeerwet, de afvoer van afval, de regelingen voor ambulance en brandweer en de wense lijkheid van onderlinge ambtelijke con tacten. Vrijdag wordt een excursie over Ameland gemaakt. B en W zullen een minimum- èn een maximumtarief voor taxivervoer instel len. Begin dit jaar heeft het college een éénheidstarief voor taxi's vastgesteld en gepubliceerd. De firma H. Grootjen uit Oudeschild heeft op grond van artikel 11 van de algemene taxiverordening be zwaar gemaakt tegen dat éénheids- tarief. Door de beroepschriftencommis sie is Grootjen in het gelijk gesteld omdat in artikel 11 wordt gesproken over maximum en minimum tarieven. Het college geeft toe formeel onjuist gehandeld te hebben door begin dit jaar een éénheidstarief in te stellen. Dit tarief was echter tot stand gekomen op aan dringen van de overige taxibedrijven. Het eenheidstarief is, volgens het college, bij wijze van proef ingevoerd en moest als 'voorloper' dienen voor de uiteindelijke wijziging van artikel 11. Dit artikel had dan zo aangepast moeten worden dat nog slechts één tarief mogelijk was. Tijdens de in januari gehouden bespreking met taxi-onder- nemers bleek dat Grootjen geen voor stander van het eenheidstarief is zolang er geen nadere samenwerking tussen de verschillende bedrijven mogelijk is. Grootjen denkt hierbij vooral aan een Taxicentrale. Uiteraard was deze hou ding een streep door het eensluidende standpunt van de overige ondernemers. „Formeel heeft Grootjen gelijk om via artikel 11 twee tarieven te eisen." Tot die conclusie kwam de commissie be roepschriften. Burgemeester Engelvaart en wethouder Van der Kooi zijn ook van mening dat een minimumtarief moet worden vastgesteld. De wethouders Blanken en Nauta zijn van mening dat het vasthouden aan een eenheidstarief (in dit geval vastgesteld op het maxi mum van de algemene tariefregeling) niet strijdig is met artikel 11Het meer derheidsstandpunt van het college zal vanavond aan de raad worden voorge legd Controle Over de problemen rond de taxi tarieven hebben de raadsleden P. A. Zegers en J. C. Dros in de raads vergadering van maart enkele vragen gesteld die nu door het college beant woord zijn. Daaruit blijkt dat de controle op het gebruik van de juiste tarieven plaats moét vinden door de politie en ambtenaren van de rijksverkeersinspec tie. Ook moeten de taximeters gewaar merkt en goedgekeurd worden, een taak waarmee garage Kikkert in De Koog is belast. Volgens de taxiverordening is het ook mogelijk gemeenteambtenaren in te zetten om het naleven van de regels te controleren. „Van deze bevoegdheid hebben wij nog geen gebruik gemaakt, gelet op de recherche-achtige activi teiten die een gemeente-ambtenaar zou moeten ontplooien" aldus het B en W antwoord aan Dros en Zegers. Standplaatsen De taxiondernemers zouden graag standplaatsen gerealiseerd zien voor hotel De Lindeboom in Den Burg en in de Dorpsstraat in De Koog. B en W vinden deze plaatsen verkeerstechnisch onaantrekkelijk en duur. In het verleden hebben B en W wel eenvoudige stand plaatsen aangeboden voor het gemeen tehuis en aan de Nikadel in De Koog. B en W hebben geconstateerd dat de Taxistandplaats op de veerhaven goed voldoet maar vinden niet dat daaruit de conclusie getrokken moet worden dat het systeem elders ook zo kan func tioneren. „Bij de boot is het personen- aanbod geconcentreerd en redelijk voorspelbaar. Op een andere stand plaats niet." Ook wijst het college er op dat iedereen vrij is in de keus van een taxibedrijf. Bij een taxistandplaats is het de bedoeling dat de eerst aankomende taxi het eerst klanten meeneemt. Dat kan pas 'eerlijk' gerealiseerd worden bij een Taxicentrale waaraan alle vier de Texelse bedrijven meedoen. Ook is het gebruik van taxistandplaatsen op dit moment niet verplicht. 25.4, 2. Rianne messemaker en Bianca Witte 24.7, 3. Nanja Joustra 24.6. Meisjes 8 jaar: 1Petra van der Vis 26.0, 2. Martha Vlaming 25.2, 3. Nienke Bloem 25.1 Meisjes 9 en 10 jaar: 1. Karin van Arkel 28.0, 2. Natascha van der Vis 27.5, 3. Brenda Daalder 27.3. De windsurfclub Texel gaat op 16 en 17 juni naar de windsurfvereniging van Noordwijk. Het geldt een tegenbezoek in het kader van een uitwisseling. Vorig jaar waren de windsurfers van Noord- wijk op Texel. De Texelaars gaan naar Noordwijk met eigen vervoer en nemen zoveel mogelijk hun surfplanken mee. Ook een tent moet tot de bagage behoren want het is de bedoeling in Noordwijk te kamperen. Het bestuur van de Texelse club hoopt dat het eiland zich behoorlijk zal presenteren en met een flinke afvaardiging acte de presence zal geven. Daarom mogen ook wind surfers die niet bij de vereniging zijn aangesloten., van de partij zijn. leder dient zich tijdig op te geven bij H. Kortmann, Oost 30, telefoon 02223-697. De kosten bedragen totaal 725, In Noordwijk zal een gevarieerd windsurf- programma worden afgewerkt: een jumpdemonstratie, een toertocht en verschillende wedstrijden, 's Avonds wordt op het strand een barbecue ge houden en de volgende ochtend is op het strand ook het gezamenlijke ontbijt, uiteraard gaat dit alles alleen door bij goed weer. De camping waar wordt overnacht is 'Dijk en Burg'. Voor zaterdag is aldaar een officiële ontvangst gepland, aan vang 12.00 uur. Het Texelse Boysveld leverde zater dag een ongewoon gezicht op. Geen achter een voetbal aanhollende spelers deze keer maar liefst 75 lieden die iets geheimzinnigs met een klein balletje deden. Het betrof hier de kaatswed strijden die georganiseerd waren door de Kaatsvereniging Texel 70. Omdat deze vereniging tien jaar bestaat had de Federatie Buitenafdelingen van de Ko ninklijke Nederlandse Kaatsbond in Friesland de bondswedstrijd aan Texel toebedeeld. Dat betekende dat zaterdag kaatsers uit heel Nederland op het Boysveld hun uitefste best deden zo goed mogelijk te scoren. Verhit en fana tiek werd er gespeeld. Het kaatsen is voor buitenstaanders een moeilijk te volgen spel. Het wordt gespeeld met een klein leren balletje dat gevuld is met paardenhaar. Met speciale handschoenen wordt het balletje heen en weer geslagen en afhankelijk van de wijze hoe het geplaatst wordt, kunnen punten verdiend worden. De punten telling lijkt een beetje op die van tennis. Voor het spel is veel behendigheid en zeer snelle reactie nodig. De uitslagen van de wedstrijd die zaterdag werd ge houden zijn als volgt: Afdelingsparturen: Ie. O.Flevoland: P. Miedema, H. Vis- beek, A. de Haan; 2e. Amsterdam: H. Woppenkamp, S. Fennema, J. v.d. Linden; 3e. Apeldoorn: J. Terpstra, H. de Haan, G. Keizer. Hengst 28.7, 2. Peter Stolk 27.9, 3. Marco van der Gracht 27.5. Meisjes klas 4,5,6: 1. Irma Boon 29.3, 2. Mirjam van der Veen 29.2, 3. Mari anne van Heerwaarden 29.0. Meisjes voortgezet onderwijs: 1. Her mine Boon 30.6, 2. Monique Leijen 30.2, 3. Celine de Graaf en Trudie van Heerwaarden 29.8. Dinsdag was spannend voor de jeugd van Den Hoorn. Het was erg warm in het gymnastiekzaaltje van de Jan Drij- verschool, maar de prestaties waren boven goed. Jongens en meisjes klas 1,2,3: 1. Natascha Hoogenraad 27.6, 2. Eligius Everaarts 27.4, 3. Hennieta Mulder 27.1 Jongens klas 4,5,6: 1. Ronnie Broers- ma 28.6, 2. Richard de Leeuw 27.7, 3. Roger Kortehoeve 27.4. Meisjes klas 4,5,6: 1. Carina Ipenburg 27.6, 2. Welmoed Hoppener 27.3, 3. Miranda Bruin 26.6. Meisjes voortgezet onderwijs: 1. Esther Smit 29.5,2. Britt Parlevliet 28.3, 3. Hermiene Landvreugd 28.2. Woensdag en donderdag werd de strijd in Oosterend in dorpshuis De Bijenkorf gehouden. De jury was hier erg streng en daardoor zijn de totaal scores wat lager dan die van De Cocks dorp en Den Hoorn. Uitslagen GVO Oosterend. Meisjes 6 en 7 jaar: 1Linda Rammers Senioren: 1e. H. Dijkstra, Beverwijk, M. van Slooten Texel, F. Visser Beverwijk; 2e. G. Bijlsma Den Helder, A. van der Meer Leeuwarden, R. Schiphop Den Helder; 3e. M. de Haan Den Helder, C. Duin dam Leiden, J. van der Ploeg Texel. Senioren 45 1e. G. van der Meulen Leiden, J. Zwart Beverwijk, D. Wiersma Den Helder; 2e. J. Wijbenga St. Jac., A. de Vries Zaandam, R. Berkenbosch Texel; 3e. C. van der Leij Zaandam, KI. Vis St. Jac., P. de Vries Alkmaar. Dames: 1e. H. Keijzer Apeldoorn, R. de Vries Beverwijk, W. Visser Beverwijk; 2e. J. Hamersma Beverwijk, E. Wiersma Den Helder, C. de Haan Den Helder. Jeugd: 1e. W. Engelsman Hilversum, G. de vries Zaandam; 2e. B. Ekhart Beverwijk, H. Dijkstra Beverwijk. Er lijkt geen einde te komen aan de kampioenselftallen van Toxels bodem. De pupillen E2 van S.V. Texel haalden dit seizoen ook het kampioenschap binnen door zeer overtuigend van F1 te winnen. Met een 4—0 overwinning in deze be slissende wedstrijd mogen ze zich terecht „sterkste" noemen. V.l.n.r. Jonny Nieboer, Pieter Dogger, Cor Snoeij, Barry Betsema, Johan Gieles, Dennis Penha, leider C. Betsema (zittend), Mark Beuving, Kenneth de Vey, Etien van Bennekom, Joop Boekei, Olivier de Koning en Arjan Sleutel. Meisjes 11 jaar: 1. Geri Wuis en Marjan Brouwer 28.6, 2. Petra de Jong 28.5, 3. Ellen Eldering 27.3. Meisjes 12 en 13 jaar: 1. Coby Daalder 28.3, 2. Marjan van der Vis 27.0, 3. Marion van Tatenhove 26.7 Jongens klas 1,2,3: 1. Jacco Koop man 26.0, 2. Nico van Tatenhove 25.4, 3. Biem van der Vis 25.2. Jongens klas 4,5,6: 1. Piet Koopman 27.3, 2. Sijbrand van der Vis 25.7, 3. Hans Eelman 25.4. Extra training 6,7, 8 jaar: 1. Yvonne van der Vis 26.3, 2. Marijke Eelman 26.1, 3. janneke van der Vis 24.5. Extra training 10-16 jaar: 1. Annegreet van der Vis 29.4, 2. Paulien van de Wetering 29.0, 3. Rina de Graaf 27.7. De jeugdbeker (voor de jeugd tot 12 jaar) is dus het komende jaar in handen van Geri Wuis en Marjan Brouwer. De andere wisselbeker (voor personen van 12 jaar en ouder) is dit jaar in handen van Annegreet van der Vis. Uit Motel Texel werden woensdag nacht twee brandblussers gestolen. Het gaat om een poederblusser en een koolzuursneeuwblusser van het merk Asen. Zondag werd in Oosterend een groene damesfiets met handremmen en een bel zonder kapje gestolen. fietsbood schappers parkeren voor de deur! De afgelopen week zijn in De Cocks dorp, Den Hoorn en Oosterend de jaar lijkse onderlinge gymwedstrijden ge houden. Op zaterdag 9 mei begon SVC uit De Cocksdorp. Uitslagen hiervan zijn: Jongens en meisjes klas 1,2,3: 1. Diane Ooyevaar 28.1, 2. Arjen de Ruiter 28.0, 3. Frans Witte 26.9. Jongens klas 4,5,6: 1. Maarten De wedstrijd om de eerste en tweede plaats werd overtuigend door de „gort- buukers" van ZDH gewonnen met 3—0. Texelse Boys kon de derde plaats pakken door met 3—1 van Texel te winnen. Texel werd dus vierde. De Cocksdorp werd vijfde door De Koog met 2—1 te verslaan. Loes Smit-van Sambeek reikte zondagmiddag om half zes de prijzen uit. Op de foto het winnende Oosteren- der team, v.l.n.r.: Klaas de Vries, Bep Vonk, Wim Trap, Piet Beuving, Benno Beuving en coach Peter de Brok Zittend: Frits Androg, Piet de Vries, Jan van Rooy, Hans van Beek, Rikus v.d. Wetering en Harry v.d. Wetering. Het „Ab van Sambeek"-veteranen- mooi, georganiseerd door de exelse Boys, is ook dit jaar een root succes geworden. Met een publieke belangstelling en elijk weer mochten zes .doorgewinterde" ploegen elkaar sportief bestrijden. Oosterend kwam roor de tweede maal als sterkste uit ie bus en mocht de „Van Sambeek" »kaal mee nar huis nemen.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 7