Financieel gedeelte meerjarenplan 33 welzijnswensen vertaald in geld Meer boten dan vorig jaar verwacht bij Ronde om Texel 20 jaar Amnesty in raadhuis VAN HET RAADHUIS Betrap een catamaran met uw camera verkiezingen WAT IK ZEGGEN WOU.. Kwalijk daglicht Programma Taptoe Texel Mededelingen van B. en W. Dienst voor belangstellenden Dia-middag voor Hervormde gemeenteleden FRIJDAG 22 ME11981 TEXELSE COURANT PAGINA 7 jlgende week wordt de muziekschool door aannemer Martin Visser opgeleverd. In het najaar bij de ingebruikneming van het nieuwe rtdorkomen zal B. en W. een beslissing nemen over de aanstelling van een tweede beheerder voor het dorpshuis. Op de foto een nagenoeg gewerkte hal met een lesbox. Het financieel gedeelte van het meerjarenplan sociaal-cultureel rerk is voltooid. Deze financiële uitwerking van de eerder gepu- liceerde plannen op dit terrein heeft langer geduurd dan gedacht was n daarom in de inspraakperiode verlengd tot 30 juni. Woensdag 3 ini wordt in de aula van de Rijksscholengemeenschap een oorzitting over het meerjarenplan gehouden. Verenigingen, stich- ngen e.d. kunnen hun op- en aanmerkingen over het plan kwijt bij de ïctiebesturen van de Welzijnsstichting en uiteraard op deze hoor- tting. In het financiële gedeelte staan 33 iensen waarvoor mogelijk in de nabije Bekomst extra krediet moet worden itgetrokken. Als alle wensen in één jaar erealiseerd zouden worden, dan he rkent dit voor de gemeente een extra nkostenpost van zes ton per jaar. Dat niet te verwezenlijken en daarom uilen per jaar een aantal prioriteiten aar voren geschoven moeten worden. >at wordt een zaak voor de sectie- esturen: die moeten voor hun 'achter- an' bepalen wat het eerst aan de beurt maar de uiteindelijke beslissing ligt bij e gemeenteraad. In een schrijven bij het meerjarenplan :gt burgemeester Engelvaart dat de inanciele vooruitzichten voor de ge- eente de komende jaren 'allerminst' rissant' zijn. Bij de begrotingsbehan- iling van 1982 zal pas bekeken worden N VIM LEZERS - DUTTEN VERANTWOORDELIJK TC O WM DC REDLK1C Het artikel over het woningprobleem in de familie Appel in de vorige krant eeft de indruk dat wij wel erg veel geld ebben gevraagd voor wat eenvoudige Borzieningen. In het artikel stond name- k niet volledig vermeld wat wij in de loop er jaren allemaal in de woning Ada van ollandstraat4hebben aangebracht: een pen haardunit, een betimmerde vliering iet afzuigkap, mengkraan, veranderde pgang met uitschuifbare trap naar de nu etimmerde vliering en een dakraam. En mdat ook in het artikel toch een bedrag is enoemd, kunnen wij hier ook wel ver leiden dat het aanbrengen van dit Dmfort en de verbeteringen ongeveer 14.000, heeft gekost. Wij hebben ons eze kosten en moeite getroost voor ons gen plezier en konden de verwikkelin- en waarin wij terecht zouden komen, ok niet voorzien. Van enig zakelijk verleg tussen de familie Appel en ons is een sprake geweest. Appel heeft ons ilfs nooit gezegd f7000,— teveel te inden. Hij ging buiten ons weten met nze financiële gegevens naar het ge- leentehuis. Volgens de bepalingen van e woningbouwvereniging was hij niet erplicht ons iets te vergoeden. Wij open dat de familie Appel spoedig een uis toegewezen krijgt en dat daar meer ornfort is dan in ons huis toen wij er wamen wonen. Anders kom je niet ver iet f850,— die aan de hand van onze kening door een ambtenaar van het ge- leentehuis (zonder ons huis te hebben ezien) aan de familie Appel was voor- erekend en die de familie Appel ons iteindelijk wilde betalen. Rein en Jopie Buijsman, Den Burg. welke wensen te realiseren zijn. Uitge breid wordt ingegaan op de 'haalbaar heid' van de plannen, waarbij de on duidelijkheid over de herverdeling van de rijksgelden de grote onzekere factor is. Ook is bekend dat de overheid zich beraadt op omvangrijke bezuinigings maatregelen. ,,Het is zeer aannemelijk dat de gemeenten (door meer subsidie te moeten geven) en de welzijnssector hier de dupe van worden", aldus het plan. In de enquete die onder de ver enigingen is gehouden om inzicht te krijgen in de toekomstplannen is duide lijk gesteld dat het niet de bedoeling is dat het rijk in de toekomst meer subsidie beschikbaar stelt. Toch zijn er door de planning en het gedwongen nadenken over die toekomst veel nieuwe ideeën uit de bus gerold. „Bewust of onbewust worden door dit proces van plannen maken verwachtingen gewekt, waarvan het helemaal niet zeker is of ze in de naaste toekomst gerealiseerd kunnen worden", aldus het plan. Wel wordt gesteld dat bij het geven van subsidies tot dusver een terughoudend beleid is gevoerd. Zo worden toneelverenigingen helemaal niet gesubsidieerd en krijgen de Texelse muziekkorpsen en drum bands aanzienlijk minder dan de lande lijke richtlijnen aangeven. Ook voor vor mingsactiviteiten moet de Texelaar zelf meer betalen dat de Culturele Raad Noordholland adviseert. Kunstenaars Zoals gezegd: 33 wensen tot 1985, variërend van de inschakeling van Texelse kunstenaars bij de verfraaiing van de woonomgeving (f5000, tot de realisatie van een dorpshuis in De Koog (met een gemeentelijke jaarlast van f62.500, Het aanstellen van een jeugdwerker is, zoals bekend, door B en W al op de begroting en het meer jarenplan naar voren geschoven. Bij de uiteindelijke prioriteitsbepaling staat dit dus niet meer ter discussie. Het voert te ver om alle posten met de bijbehorende financiële consequenties weer te geven. We noemen enkele zaken. Het ligt in de bedoeling om de post jeugdwerk in de buitendorpen te verhogen met duizend gulden (totaal tien mille). Ook de moge lijke exploitatiesubsidies voor de dorps huizen in Oosterend, De Waal, De Cocksdorp en Den Hoorn zijn in het plan opgenomen. Alleen Den Hoorn heeft al een exploitatiesubsidie aangevraagd. Verder wordt de aanleg van twee trainingsvelden, voor De Koog en De Cocksdorp genoemd. Voor het plan om een skate- en rolschaatsbaan te rea liseren is een jaarsubsidie van f7500, opgenomen. Atletiekbaan De komende jaren zal ook een krediet gegeven moeten worden voor onder zoek inzake een overdekt zwembad, wielercircuit, atletiekbaan, gymnastiek lokaal in De Koog en verandering van de Wezentuin. Voor de aanleg van een bromfiets-crossbaan wordt gedacht aan een gemeentelijke bijdrage van 50 mille wat een jaarlast geeft van f10.000, Voor het aantrekken van een functiona ris voor een educatief centrum is f35,000,— begroot. Ook is geraamd welk extra personeel de komende jaren nodig is. Volgens het college is het alleszins redelijk Texelaars met muzikale capaciteit door middel van subsidie te stimuleren opleidingen in die richting te volgen. Capabele leiding bij muziekkorpsen is een constante bron van zorg en de muziekschoolleerkrach ten kunnen niet op alle terreinen 'bij springen'. „Voor de handhaving van tenminste het huidige peil van muci- seren dat bij sommige verenigingen op een hoog niveau ligt, zou het van groot belang zijn enkele Texelse jongeren met onmiskenbare muzikale kwaliteiten te stimuleren", aldus het rapport. Rechtspositie Een opbouwwerker voor het dorps- huiswerk vindt het college voorlopig niet nodig. Wel zal gestreefd moeten worden naar een verbetering van de rechtspositie van beheerders van dorps huizen, vooral als een dorpshuis met gemeentelijke subsidie draait. Wat be treft het beheer van het dorpshuis in Den Burg wordt verwacht dat bij de ingebruikneming van de muziekschool een tweede beheerder nodig zal zijn. Bij de begrotingsbehandeling van 1982 zal hierover een standpunt worden be paald. De traditionele Taptoe Texel wordt dit jaar op donderdag 11 juni gehou den. Aan het grootse muziekgebeuren op de Groeneplaats wordt dit jaar mee gewerkt door alle Texelse muziekkorp sen. Op donderdagavond zullen respectievelijk de Margaretha Sinclair- band, KTF-DEK, Excelsior, Voorwaarts Mars en Drumband DEK zich opstellen voor het raadhuis' Mocht het slecht weer zijn, dan wordt de Taptoe verschoven naar vrijdag 12 juni. De bands komen uit verschillende richtingen naar de Groeneplaats en marcheren zo ook weer af. Het is de bedoeling dat het programma op de Groeneplaats om 20.00 uur begint. Dat programma ziet er als volgt uit: FOTOWEDSTRIJD Signaal van het raadhuis (2 man van Excelsior) Roffel gezamenlijke drumbands Margaretha Sinclair Drumband K.T.F.-D.E.K. K.T.F.-D.E.K. Voorwaarts Mars Drumband D.E.K. Drumband Excelsior Excelsior Margaretha Sinclair Drumband K.T.F.-D.E.K. K.T.F.-D.E.K. Voorwaarts Mars Drumband Excelsior Excelsior Drumband D.E.K. Gezamenlijkke mars o.l.v. dirigent K.T.F.-D.E.K. Signaal van het raadhuis (2 man K.T.F.-D.E.K.) Tamboer-maitres naar voren Roffel gezamenlijke drumbands Wilhelmus Excelsior. ">2 Ter gelegenheid van de Ronde «Fj om Texel organiseert de Texelse k. Courant een fotowedstrijd. Het gaat erom een foto te maken van de -yj Ronde om Texel waarbij zowel Dy kleur- als zwart-wit foto's mogen worden ingeleverd. Foto's op het y2 strand of op zee. Actiefoto's of «ty sfeerfoto's. Alles mag, als het maar jy met de Ronde om Texel te maken rF heeft. Voor de beste foto wordt een «[X prijs van f350,— uiitgeloofd. De Dy tweede prijs is f250, de derde prijs f100,— en verder zijn er acht ">2 troostprijzen van elk f25, Daar- «Fj naast is er een extra aanmoedi- gingsprijs van f100,— voor de >F beste foto die wordt ingezonden «JX door een deelnemer jonger dan 15 Dy jaar. Er moeten wel minstens twee JX keer zoveel inzenders zijn als uit- ">2 geloofde prijzen, zo niet dan wordt «Fj het aantal prijzen verminderd tot de gewenste verhouding is bereikt. jy De onderwerpen liggen voor het opscheppen tijdens de zeilwed- "{2 strijd. Honderden felgekleurde zei- «Fj len tegen een donkere lucht; een jy catamaran die zich met moeite door >F de branding worstelt; bemanningen *yt die met verbeten gezichten het Jy uiterste uit hun boot proberen te 7* halen; gespannen toekijkende "t2 publiek op het strand, het zijn «Fj zomaar wat voorbeelden die met talloze andere zijn uit te breiden. Dy Natuurlijk zijn er wei een paar spelregels: ">F 1. Deelname alleen toegstaan door amateurs. 2. Alleen afdrukken van kleuren foto's of zwart-wit foto's geen negatieven of dia's). 3. Achterop de foto's dienen naam en adres te worden vermeld leeftijd indien 14 jaar of jonger. 4. Per deelnemer mogen maximaal twee foto 's worden ingestuurd. 5. Prijswinnende inzendingen worden eigendom van uitgeverij -"yj Langeveld en De Rooy. Dy 6. Ingezonden foto's worden niet geretourneerd, behalve indien een gefrankeerde retourenvelop wordt bijgesloten. 7. Onderwerp vrij als het maar met de Ronde om Texel 1981 te "y2 maken heeft. Dy 8. De foto's worden beoordeeld door een terzake deskundige jury. 9. Correspondentie over de uitslag is niet mogelijk. 10. Prijswinnaars ontvangen bericht thuis. 11. Langeveld en De Rooy en de jy e- Vs- Rondecommissie mogen onbe perkt gebruik maken van de foto's voor publicatiedoeleinden onder vermelding van de naam van de maker. De inzendingstermijn sluit op 6 juni 1981. Betrap een catamaran met uw camera.Uw inzending sturen naar Uitgeverij Langeveld en De Rooy, Postbus 11, 1790 AA Den "y2 Burg-Texel. Op de envelop ver- ^y melden: Ronde om Texel. De organisatoren van de Ronde om Texel ontvangen deze week massa's inschrijfformulieren. Ze verwachten dat het aantal boten dat dit jaar meedoet, iets groter zal zijn dan vorig jaar. Vorig jaar werd door 410 boten deelgenomen aan het sportieve zeiievenement. Momenteel zijn tientallen deelnemers aan de Ronde om Texel al aan het oefenen met hun Hobie, G-Cat, Prindle, Tornado of hoe alle verschillende merken catamarans ook mogen heten. Veel zeilers kwamen vroeger naar Texel om de traditionele drukte voor de boot op vrijdag voor de Ronde om Texel te ontlopen. Met name doordat de snelle zeilboten op trailers achter de auto vervoerd worden, ontstaan op die vrijdag meestal lange rijen wachtenden. Anderzijds speelt ook de mogelijkheid om tevoren te trainen een rol bij het vroeger naar Texel komen. Zoals al eerder is geschreven, hebben de veiligheidsmaatregelen alle aandacht bij de Ronde om Texel. Een tegenvaller daarbij is dat het motor-zweefvliegtuig van de Zweefvliegclub zondagmiddag beschadigd raakte bij een mislukte start na een noodlanding. Het was de be doeling dat dit vliegtuig tijdens de hele tocht boven het veld catamarans zou blijven ahngen om alle ontwikkelingen te kunnen volgen en mogelijke onge lukken onmiddellijk door te geven aan hulpverleners. Het toestel was hier bijzonder geschikt voor, omdat het erg langzaam kan vliegen. De organisatoren van de Ronde hebben nu toch een vliegtuig in de lucht, maar dit zal niet de hele tocht blijven volgen. Wel zijn in dit vliegtuig rookpotten aanwezig. Mocht er slecht weer of mist naderen dan worden die rookpotten uitgegooid en dient een ieder onverwijld terug te keren naar de start. Leden van de Texelse motorcross club hebben toegezegd dat ze eveneens assistentie zullen verlenen. Vijftien motorrijders nemen ieder een De Texelse afdeling van Amnesty International gaat in de week van 25 tot 29 mei een tentoonstelling verzorgen in het raadhuis met als thema: '20 jaar Amnesty'. Tijdens deze expositie, die overigens gratis is, zijn leden van de werkgroep aanwezig. De expositie is gelijk geopend met de openingstijden van het raadhuis. Tijdens de verkie zingsdag op 26 mei is de tentoonstelling de gehele dag geopend. Informatie over deze tentoonstelling en over het werk van Amnesty kan men krijgen bij het secretariaat van de vereniging, p/a Jenneke Wassink, tel. 02220-4109. Amnesty International bestaat dit jaar 20 jaar. De organisatie werkt voor de vrijlating van gewetensgevangenen, die geen geweld hebben gebruikt of ge propageerd. Het bestrijdt ook alle mar telingen of andere wrede behandelingen van gevangenen. Nog steeds zijn de verschillende activiteiten van Amnesty International nodig, omdat deze kwa lijke zaken nog steeds voorkomen. In 1963, enkele jaren nadat Amnesty In ternational werd opgericht, schreef de bekende Dr. Albert Schweitzer: ,,lk geloof dat wereldvrede alleen bereikt kan worden wanneer mensen van alle politieke overtuigingen, godsdiensten en rassen vrij zijn om hun meningen uit te wisselen in een voortdurende dialoog. Daarom wil ik in het bijzonder al die genen die op hun manier aan de wereld vrede werken vragen om een bijdrage te leveren aan dit geweldige nieuwe initia tief dat Amnesty International heet, liefst door er aan mee te werken, of als dat niet kan door een financiële bij drage." Zondagavond wordt in de Gereformeerde kerk te Den Burg een dienst voor belangstellenden gehou den met als thema: „Het leven een leg puzzel?" Aan de dienst wordt mede werking verleend door het koor van het Leger des Heils. Organist is Peter Zwart en voorganger ds. R. J. Blaauw. Stemmen bij volmacht via de oproe- pingskaart. Verzoeken om bij volmacht te mogen stemmen in een willekeurig stembureau kunnen niet meer op het gemeentehuis worden ingediend. Stemmen bij vol macht via de oproepingskaart blijft echter mogelijk indien de volmachtgever en de gemachtigde binnen hetzelfde stemdistrict wonen. Zij tekenen dan het formulier dat op de voorzijde van de op roepingskaart van de volmachtgever voorkomt. Deze kaart wordt daardoor omgezet in een volmachtlegitimatie- kaart. De gemachtigde mag de vol- machtstem uitsluitend tegelijk met zijn eiqen stem uitbrengen. Deze regeling is niet aan een bepaalde termijn gebonden m.a.w. hij is toepasbaar tot het moment van stemmen. Eis blijft wel dat de ge machtigde kiesgerechtigd is en dat hij niet meer dan twee machtigingen aan neemt. Stemmen via een kiezerslegitimatie- kaart. Verzoeken om in een stembureau naar keuze van de kiezer te mogen stemmen kunnen niet meer worden ingediend, aangezien de termijn daar voor is gesloten. stuk strand voor hun rekening. Wanneer er iets fout gaat kunnen ze onmiddellijk alarm slaan of assistentie verlenen. Op het strand rijdt verder een vierwielig aangedreven ambulance die de Marine beschikbaar stelde. Kijkers Opvallend is dat dit jaar veel mensen naar Texel komen die niet zeilen maar toch de Ronde om Texel willen mee maken. Daarom wordt verwacht dat het zaterdag op het strand bij paal 17 een flinke drukte zal zijn. Ook als het veld de vuurtoren rondt of langs 't Horntje gaat, zullen zich daar wel veel belangstellen den verzamelen. De interesse van toe schouwers is mogelijk te danken aan de grote aandacht die in de landelijke media aan de Ronde is gegeven. Ook komen veel journalisten naar Texel om de Ronde te verslaan. Bekend is dat in ieder geval de NOS televisie opnamen zal maken en waarschijnlijk komt ook nog een omroepvereniging filmen. Professioneel De Ronde om Texel is dit jaar bij zonder professioneel opgezet. Dat blijkt uit de grondige voorbereidingen, de vele veiligheidsmaatregelen, het fraaie programmaboekje en het feit dat dit jaar voor het eerst volgens internationaal wedstrijdreglement wordt gevaren. Dit, samen met het feit dat er een specifiek op de Texelse situatie gerichte handicap in de race is ingebouwd, maakt het eve nement dit jaar aantrekkelijker voor zeilers dan in voorgaande jaren. Een 'handicap' is een berekening waarmee de verschillen in snelheid tussen de ver schillende boten worden 'weggewerkt'. Met de uitkomst ervan stelt men de echte zeilprestaties vast. De Hervormde Vrouwendienst houdt op dinsdag 26 mei haar laat ste bijeenkomst (voor oudere gemeenteleden) van dit seizoen. Ds. Wisman zal dia's vertonen over Noord-Griekenland. De middag wordt gehouden in „De Schakel" en begint om 15.00 uur. De dia-vertoning handelt over een voettocht over de Noord-Griekse berg Athos. Dit is een van de buitenwereld afgesneden gebied waar 1500 monik- ken wonen. ledereen die met de auto afgehaald wil worden, kan het tel.nr. 3894 of 3932 draaien.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 7