waterverfconcours leverde honderd aquarellen op GROEIOMSTANDIGHEDEN GUNSTIG VOOR LANDBOUW VAN HET RAADHUIS LAND BOUW FAMILIEBERICHTEN Geen tafeltennis Lolbroeken Nieuwe attractie: Springkussen in de Dorpsstraat Politie strenger tegen verkeers- overtreders Klachten over ongeoorloofd vistuig 2 Geen krant na Pinksteren Zwemclub had succesvolle rommeltjesmarkt Zwemmen met luilak Eerste plaats voor Deuce-dames Jasje gestolen Mededelingen van B. en I Aanrijdingen PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 2 JUNI1 Het door 'Texels Enige Echte Vrije Academie' georganiseerde 'waterverf concours' heeft veertig deelnemers ge trokken, zowel amateurs als mensen die de kunst als hoofdberoep uitoefenen. Zoals bekend was de opdracht het maken van een of meerdere aquarellen in het Hogeberggebied. Dit fraaie land schap werkte inspirerend en ook de weeromstandigheden waren gunstig waardoor zaterdag en zondag ongeveer 100 aquarellen werden geproduceerd. Hiervan zal een selectie worden gemaakt die binnenkort in het raadhuis wordt ten toongesteld. In eerste instantie hadden zich 25 deelnemers aangemeld, voor het over grote deel afkomstig van het vasteland. Toen het concours al was begonnen, sloten zich nog meerderen aan, mensen die op Texel verbleven en bij toeval over het evenement hoorden of er door anderen op attent werden gemaakt. Een 81-jarige vrouw was de oudste deel neemster; de jongste was de 9-jarige Guido van 't Noordende. De organisa toren waren dik tevreden over de opkomst maar vonden de slechts tien deelnemers van Texel wel beneden de maat. De Texelse deelname had veel groter kunnen zijn; de indruk bestaat dat de Texelaars het concours ten onrechte beschouwden als een wedstrijd voor be- roepsSchilders waarbij zij zich niet zou den thuisvoelen. Er werd dus nijver gewerkt op de Schansweg, in het Doolhof, bij Brake- stein, op het Oudeschilder kerkhof en andere delen van het Hogeberggebied. Een jury kwam er na afloop niet aan te pas. De deelnemers beoordeelden el- kaars werk zelf door het toekennen van punten die in de vorm van rode sticker tjes op de rand van elk werkstuk werden aangegeven. De eerste prijs was voor Jos van Amsterdam uit Alkmaar, de tweede prijs voor Lenie van 't Noordende uit De Cocksdorp en de derde prijs voor Cherry van der Gaast uit Den Burg. Een extra (ere)prijs werd toegekend aan Guido van 't Noordende. De prijzen be stonden uit sculpturen, vervaardigd door Ben Witte. De aquarelisten werden tevens verblijd met de door Paul Höhner gemaakte bouwplaat van het Hoornder kerkje. Overigens was het wedstrijd element niet zo belangrijk. Veel meer ging i het om de ontmoeting van de deel nemers, het van elkaar leren en het kennis nemen van andere technieken. Van een genoeglijke ontmoeting was telkens sprake bij het gezamenlijk kof fiedrinken op het centrale punt aan de De oudste deelneemster van het waterverf concours heeft een mooi en rustig plekje vlakbij het Russenkerkhof uitgezocht om haar beelden vast te leggen. Schansweg en ook opLoodsmansduin', waar de meeste deelnemers kampeer den. Óndanks een gemeentelijke subsidie van r400, en het inschrijfgeld van 715,— per deelnemer is het evenement financieel niet helemaal sluitend ge weest. Het tekort kan echter makkelijk door de organiserende vereniging wor den gedekt. Het is de bedoeling ook volgend jaar een waterverfconcours te houden. Ingaande deze week wordt in sport zaal De Ferrever geen tafeltennistraining meer gegeven. Het nieuwe tafeltennis- seizoen begint in augustus. Tetakleden en andere geïnteresseerden kunnen vanaf 17 augustus terecht in De Ferre ver. Over de VW-folder die onlangs via de Texelse Courant huis-aan-huis werd verspreid (met op de voorkant Rita Corita en Bueno de Mesquita) moet mij het volgende van het hart. Zelden heb ik een zo onsmakelijke of voor Hollanders typerende VW-uitgave gezien. Menig zich zelf respecterende verhuurder zal deze soort 'lolbroeken' niet in huis willen hebben. Voor de rustige rust- zoekers en vogelgenieters blijft er weinig over, evenals de roem van het zo beroemde vogeleiland.. Geen wonder dat de vogels langs de dijken weg vliegen, en mogelijk, ook later de echte natuurgenieters. Is dit het meer ver hoogde TESO tarief en de lange wacht tijden waard? Onbeschaamd en onsma- kelijkl Fokelien A. Bossert, Oost. Naschrift: Ter vermijding van mis verstand: het betrof hier een folder van de ANVV die niet door de VW Texel is samengesteld en ook niet als propa ganda voor Texel was bedoeld. De folder moest op populaire wijze het totale Nederlandse publiek op de hoogte stellen van de activiteiten van de WV's. De door u betreurde presentatie blijkt wel de meest effectieve te zijn. —Red. Eind deze week zal op het terrein naast 'Las Vegas' in de dorpsstraat van De Koog een reusachtig springkussen in gebruik worden genomen. Dertig tot veertig kinderen zullen zich hier tege lijkertijd kunnen amuseren want het kussen heeft een oppervlakte van on geveer 100 vierkante meter. Het kussen heeft de vorm van een bak en is gemaakt van worstvormige seg menten die opgeblazen zijn. Het lucht kussen is in Engeland gefabriceerd in opdracht van de heer F. Langeveld, eigenaar van het terrein. Zijn plan was om naast Las Vegas een amusements hal te zetten, maar het lukte niet de daarvoor benodigde vergunningen tijdig te krijgen. Daarom wordt als tijdelijke voorziening de kussen-attractie gebo den. Het vermaak is te vergelijken met dat van een trampoline, maar het is veiliger omdat het door de opstaande randen onmogelijk is eraf te springen. Het springen kost 71,— per 10 minuten of 71,50 per kwartier. De politie gaat strenger optreden tegen automobilisten die de toegangs regeling voor het centrum van Den Burg aan hun laars lappen. Enkele autobestuurders hebben dat al ondervonden toen ze een bekeuring kregen. Het centrum van Den Burg is 's ochtends tussen acht en tien uur toe gankelijk voor verzorgend verkeer en dergelijke, en ook 's middags tussen half twee en half drie. Deze regeling geldt alleen voor motorvoertuigen. De heer Bert Verkuil uit Hilversum, bekend om zijn publicaties op het gebied van de hengelsport, heeft bij B en W van Texel geklaagd over het gebruik van ongeoorloofd vistuig op het wad bij 'Zeeburg'. Op ruim een halve kilometer afstand van de nieuwe waddendijk bevindt zich een geul die al door heel wat sportvissers als een aantrekkelijk 'stekkie' is ontdekt. Bij afgaand water wordt in deze geul, die in open verbinding staat met het Rob- bengat leuk gevangen. Volgens Verkuil zijn er echter lieden die hier vissen met een dreg, waarbij zowel maatste als ondermaatste vis uit het water wordt gesleurd en daarbij vreselijk wordt ver wond of verminkt. Vooral Duitsers maar ook Nederlandse toeristen zouden van dit ongeoorloofde vistuig gebruik ma ken. Verkuil vraagt om maatregelen tegen deze 'onwettige wijze van stropen' en verzekert dat de echte sportvissers voor effectief optreden dankbaar zullen zijn. f In verband met het uitvallen [van de tweede pinksterdag als werkdag zal er dinsdag a.s. geen ITexelse Courant verschijnen. Directie Texelse Courant Mede door de regenval van de laatste weken is de groei van de landbouw gewassen gunstig. Over het algemeen hebben de gewassen een redelijke tot goede stand. Ook de grasgroei is door de regen goed op gang gebleven. Enige oponthoud gaf de regen voor het inkui len maar algemeen is tot heden een goed produkt ingekuild. Door de droog te direct na het zaaien kwam het zomer graan op de gronden met een grof zaaibed niet of slecht op. Na de regen is het graan dat droog lag gedeeltelijk nog opgekomen. Hierdoor staan een aantal percelen onregelmatig. Deze achter stand in opkomst en uiteindelijke groei kan grotendeels goedgemaakt worden in de komende groeimaanden. Behalve zomergerst kunnen de granen die thans nog een te lichte stand hebben een overbemesting met stikstof krijgen. Deze bemesting heeft vooral invloed op de korrelopbrengst en zal weinig invloed hebben op de stro-opbrengst. In een aantal percelen zomergerst en winter tarwe is meeldauw gevonden. Met vochtig en warm weer is te verwachten dat de groei van meeldauw door zal gaan. Regelmatige controle van het gewas op meeldauw is dan ook raad zaam. Zodra het derde blad van boven gerekend voor 15% bezet raakt met meeldauw is een bestrijding gewenst. Voor zomergerst zodra meeldauw op het derde blad komt. De stand van het graszaad is redelijk. Een aantal percelen staat erg zwaar en vaste wal waardoor de verminging dauw is dan aanwezig. Ook bladluizen kunnen in graszaad percelen schade veroorzaken. Soms kan een bestrijding gewenst zijn. In de praktijk blijken een aantal percelen graszaad een vermen ging met duist te hebben. Dit gras onkruid komt op die percelen voor waar voordien wortelen of bloembollen heb ben gestaan. Deze gewassen zijn af gedekt geweest met stro van wellicht de vaste wal waardoor de «iiimuiiiigiiig met duist te verklaren valt. Bij verhuur van de gronden van bovengenoemde gewassen is het zeker aan te bevelen om af te spreken dat er onkruidvrij stro wordt gebruikt. Suikerbieten De suikerbieten kwamen over het algemeen onregelmatig op. Nu na de regen is de stand stukken verbeterd. Wel is de grootte van de planten wis selend. Over het geheel staan op alle percelen bietenplanten genoeg. Alleen op zwaardere percelen grond kwam in het begin thrips in de bietenplanten voor. Deze kleine dieren geven grote groeiremmingen door hun zuigen aan de plant. Er zijn weinig groeiremmingen opgetreden door het gebruik van pyra- min tegen het onkruid. De boven komende bietenplantjes stonden vrij fris op het veld. De werking van pyramin viel door de droogte erg tegen. Zeer veel percelen suikerbieten zijn na de op komst gespoten tegen het onkruid met 2 x 4 1 Betanal en later met een mengsel van Betanal en Golticx. De resultaten zijn zeer goed te noemen. Het onkruid is goed bestreden. Schade in het gewas is alleen opgetreden bij het spuiten bij warm en erg zonnig weer. Een gunstige ontwikkeling bij het geheel is dat er steeds meer percelen suikerbieten met een rijenbespuiting worden behandeld. Naast het gebruik van minder middel (tussen 30 en 40%) is het een kos tenbesparende factor. Op nog meer be drijven kan dit toegepast worden. De resultaten van onkruidbestrijding zijn goed te noemen ook met een rijen bespuiting. Steeds weer blijkt dat Beta nal restanten middel in een spuitma- chine gemakkelijk op kan lossen. On kruidbestrijdingsmiddelen in granen la ten dit dan zeer snel zien aan het bieten plantje. Bietenvlieg is waargenomen in een paar percelen suikerbieten. Regel matige controle op het voorkomen van eitjes en larven is noodzakelijk. Percelen suikerbieten die nog teveel onkruid heb ben in de vorm van perzikkruid, viltige duizenknoop en varkensgras kunnen nog een onkruidbestrijding krijgen met Betanal en Tramat/Nortron. Ook hierbij past een rijenbespuiting in combinatie met schoffelen zeer goed. Kweekgras en raaigrasopslag is goed te onder drukken met Fervin. De zaterdag op de Groeneplaats gehouden rommeltjesmarkt van de zwem- en poloclub TX 71 is een succes geworden: het was bijzon der gezellig en druk en er was veel handel. Te verwachten is dat de dub in de toekomst iets dergelijks opnieuw zal organiseren, waarbij plaats en tijd er weer borg voor zullen staan dat de rommeltjes- markten in de buitendorpen er geen concurrentie van zullen ondervin den. De mensen van de dub had den de handen Hink uit de mouwen gestoken; het marktproject was daardoor tevens in het belang van de onderlinge band. Aan de ge- zellig-commerciêle sfeer werd bij gedragen door een muziekje en door stimulerend gepraat via de ge luidsinstallatie. Ook de verzorging van de inwendige mens bleek bij de ZPC-leden in goede handen te zijn. Van veel kanten had het bestuur medewerking ondervonden, waar onder de gemeente, rijkswaterstaat en de IJsclub Den Burg [die gratis de geluidsinstallatie had uitge leend). Het eerstvolgende evene ment van de zwemclub is een wa- terpolowedstrijd die zaterdag a.s. in het bad Molenkoog aanvang 10.00 uur) wordt gespeeld tegen Oude Veer uit Breezand. Op dinsdag 9 juni volgt een [extra) ledenverga dering in De Schakel waarbij de statuten worden behandeld; aan vang 20.00 uur. Ook de ouders zijn daarbij welkom. Op woensdag 10 juni om 18.00 uur beginnen de onderlinge wedstrijden. De start van de aardappelen op Texel was goed. Dat gewas kwam vlot boven de grond met een regelmatige stand. Verschil in gewasontwikkeling is er door het goed en minder goed voorkiemen. Goed voorgekiemde pootaardappelen hebben een voorsprong die niet inge haald zal worden. De totale oppervlakte aardappelen op Texel lijkt weer iets toe genomen. Over het gehele eiland ver spreid staan er nu aardappelen wat in de laatste jaren niet het geval was. Als voorgewas voor graslandvernieuwing voldoet dit gewas zeer goed. Naast een goede vertering van de oude zode kan de grond ook vrij worden gemaakt van wortelonkruiden. Tevens is het gemak kelijk om daar waar nodig een kalk- bemesting toe te gaan passen. Grasland In het begin van de maand mei kwamen de eerste droogteverschijnse len in het grasland weer voor. Gelukkig kwam de regen juist op tijd waardoor de groei normaal door kon gaan. Het was half mei toen de eerste percelen gras land gemaaid werden voor kuilwinning. De omstandigheden waren ideaal. Het gras droogde snel en er werd een goed wintervoer geoogst. Deze vroege per celen gaven een betere opbrengst dan in 1980. Vooral de vroeg gestrooide stik stof gaf een goed rendement. De gras- groei van deze percelen was snel op gang gekomen en het resultaat was dat een goed opbrengst geoogst kon wor den. De laatste weken was het moei lijker om het grasgewas goed voor- gedroogd te krijgen. Het weer was weieens spelbreker, maar toch, over het geheel genomen, zal het grasgewas weinig geleden hebben. De verwachting is dan ook dat de kwaliteit ongeveer vergelijkbaar zal zijn met 1980. De hoe veelheden gewonnen produkt van de eerste snede is op de meeste bedrijven niet lager. Met de regen kwam er vrij snel een etgroen. Het grasland heeft dan ook weinig geleden van de eerste maaisnede. Dit komt goeddeels door de regen maar ook doordat het gemaaide produkt vrij vlot van het land is. Na het maaien direcht schudden heeft voor dat het gewas sneller droogt maar ook dat de grasstoppel snel weer uit dan lopen. Lichtgebrek en verstikking treedt niet zo snel op. Een lekkere etgroen laat vooral in deze periode van het jaar de melk koeien, met weinig krachtvoer, een goede melkopbrengst geven. Ook scha pen met lammeren of lammeren alleen gedijen goed op een goede en lekkere etgroen. Op luilakochtend is het zwembad Molenkoog van 4 tot 6 uur geopend. Vroege zwemmers mogen dan gratis in het bad en ook de zwembad-kiosk is open. Het eerste damesteam van de tennis vereniging Deuce is kampioen gewor den in zijn klasse. Vorig jaar werd dit kampioenschap ook behaald. Op 16 juni wordt de promotiewedstrijd in Schagen gespeeld. Het team bestaat uit de dames: E. Postma, H. Boere, M. Daalder, L. Schermer, H. Wiepman en J. van leperen. Een 22-jarie inwoner van Lelystad heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van 'n leren jasje. Hij had het in een bar in De Koog aan de kapstok gehangen. Hinderwet Tot en met 2 juli 1981 liggen op gemeentehuis, kamer 209, ter inzagr vergunningen ingevolge de Hinder voor: a. W. Bakker, een inrichting in hoi zaak bestemd tot het bakken van v dings- en genotmiddelen in oliën vetten aan de Herenstraat 12 te I Hoorn; b. J. Jellema, een consumptie-ijsba aan de Binnenburg 19 te Den Burg; c. het Gasbedrijf Texel B.V., een j reduceerkast aan de Tempeliersweq Den Burg; d. Fa. H. G. Timmer, een opslag verwerkingsruimte voor bloemboller een melkveebedrijf. De tijdstippen, waarop inzage kregen kan worden, zijn: op werkds van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.0C 16.00 uur; op maandagavonden 19.30 tot 22.30 uur. Tot en met 2 juli 1981 kan bei tegen de vergunningen worden steld door degenen, die tegen de vragen om vergunning tijdig bezw hebben ingediend. Beroep is te mogelijk voor enige andere belang bende, die aantoont, dat hij redeli wijs niet in staat is geweest eerdei zwaren in te brengen. Het beroepsc moet worden gericht aan H. M Koningin en worden ingediend Raad van State, Postbus 20019, ES 's Gravenhage. De vergunning wordt in princip afloop van de beroepstermijn kracht. Zij, die beroep instellen, ku evenwel overeenkomstig artikel 60a de Wet op de Raad van State verzoek doen om schorsing van de gunning dan wel tot het treffen var voorlopige voorziening. Dit vei moet binnen bovengenoemde te worden gericht aan de Raad van Postbus 20019, 2500 ES 's Graven! De vergunning wordt dan niet kracht, voordat op dat verzoek is bi Nadere informatie wordt u vraagd graag door de afdeling algei zaken ter gemeentesecretarie ver: (tel. 02220-3041, toestel 143). Op de Nikadel ter hoogte vi, firma Bruining vond donderdac 0 aanrijding plaats. Een Duitse auto c list had zijn auto langs de stoep j j< keerd en wilde uitstappen. Hij leti op langskomend verkeer. Een T automobilist kon het openzwa.8 portier niet meer ontwijken en boi tegenaan. Op de T-kruising van de Grenh Rozendijk vond zaterdag een aan 1 plaats. Een 37-jarige automobil 0 Nieuwegein reed met zijn auto Grensweg en wilde linksaf de Ro; op. Hij hield hierbij niet void e rekening met een 38-jarige Texel, u over de Rozendijk reed en recht - Grensweg in wilde. Bij de aar ontstond lichte materiële schade. Op zaterdag 6 juni 1981 vieren onze ouders Kees Slot en Ren Slot-Smrt hun 25-jarig huwelijksfeest. U kunt hen daarmee feliciteren in Restaurant ,,De Hoop" te De Cocksdorp vanaf 20.30 uur. Dorothé en Maarten Christie en Ruud Nico Annemiek en Arno Hoofdweg 106, De Cocksdorp. Langs deze weg willen wij U hartelijk bedanken voor Uw belangstelling op de receptie met de opening van het nieuwe A.H.-filiaal. De bedrijfsleider en zijn medewerkers. Z ju in in ijc sr itt. w )U >OI JC1 oe it ■nj 0 Voor de vele blijken van medeleven en belang stelling danken wij al diegenen, en in het bijzonder de bewoners van de Ada van Holland- en Pieter van Cuyckstraat, die ons hiermede tot steun zijn geweest na het overlijden van onze vader, schoonvader en grootvader D. J. M. VAN DE VIJVER. Uit aller naam J. van de Vijver Den Helder. Een dankwoord aan allen, die op enigerlei wijze hulp en bijstand hebben geboden tijdens de ziekte en na het heengaan van mijn man DIRK KOORN. Het heeft mij goed gedaan dat zovelen hem naar zijn laatste rustplaats hebben begeleid. Texel, juni 1981. A. M. Koorn-Schippers Hemmerkooi 16, 1797 RD Den Hoorn.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2