V41MV Bezoek van een oudje Supersmeris Derde lammerenmarkt Zon. maan en hoog water „Verdwenen DieRjeS" Hoorzitting over als Doek uitgegeven soc.-cuitureei plan Instructie windsurfen Leren genieten van het moment Bosbrand Vernieling Bouwkamp en Bouwdorp nog niet volgeboekt S.V. Texel winnaar van Oosterend- toernooi Kleppertjes op kringconcours Lezing voor weer- en sterrenkundeciub Postduivenvlucht- uitslagen 98 m DINSDAG 2 JUN11981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 NSSI7N i/n/miiii i 'Supersmeris' (Supersnooper) is een uitbundige komedie rond een politie- duo waarvan Terence Hill de jongste en tot zijn eigen verbazing succesvolste is. Ernest Borgnine is de oudste die graag met de eer wil strijken. Voorbeeld van een klassiek duo. Hill blijkt een boven natuurlijke kracht te bezitten sinds hij tijdens de uitoefening van dienst bloot werd gesteld aan straling bij een proef explosie. De gevolgen zijn krankjorem: wanneer een automobilist weigert op zijn fluitje te stoppen, haalt hij die weg scheurende wagen gewoon te voet in. Met 100 km snelheid naast de man achter het stuur rennend, tikt hij tegen het zijruitje. Hij speelt op onoverwinne lijke wijze een partij biljart zonder een keu in zijn handen. Na een sprong uit het raam van de 20ste verdieping van een wolkenkrabber landt hij zonder een schram op zijn voeten op het trottoir. Maar zijn geheimzinnige krachten ver oorzaken ook problemen. Zo is hij totaal machteloos wanneer hij de kleur rood ziet.... het doet er niet toe wat het is, een badpak of een stoplicht, al met al staat Terence Hill weer garant voor een avondje onbekommerd lachen. 'Super smeris' is te zien van donderdag tot en met dinsdag. De toegang is alle leef tijden. Vorige week kreeg Vliegveld Texel bezoek van een 'oud beestje' onder de vliegtuigen. De Boeing Stearman Ka- deyt van Frans Collard uit Utrecht maakte een week proefvluchten boven Texel. De in 1942 gebouwde open tweeziter met een Lycoming stermotor van 220 PK was enkele dagen daarvoor in een container vanuit Amerika over gevlogen. Collard heeft de Stearman op een vliegshow in de USA ontdekt en werd mede-eigenaar van het vliegtuigje. De restauratie was daar al eerder uit gevoerd en in Nederland hoefde het toestel alleen nog in elkaar gezet te worden. Collard koos Texel uit voor het opdoen van de nodige vliegervaring met de kist. ,,Het is hier lekker rustig en relaxt. We krijgen veel medewerking van de havendienst en kunnen op ons gemak aan het werk" zo motiveert hij zijn keuze. Collard stelt dat hij daarnaast ook een band heeft met Texel. Vroeger was hij vakantiewerker in 't IJsbeertje. De Stearman heeft als thuishaven Lely stad maar zal deze zomer nog vele malen boven Texel te zien zijn. Soms laat ik hier een auto staan en dan vlieg ik vanuit Lelystad naar Texel en kan ik vrij snel naar het strand.Collard vloog altijd in een gewoon 'Pipertje' en geeft toe dat deze open zit wel een andere kijk geeft. Vooral het landen gaat anders en zwaarder. "In de Stearman, waarvan er in Europa slechts drie te vinden zijn. zit de piloot achterin. Collard zegt dat deze verandering hem is meegevallen. De aanschaf van een dergelijke geres taureerde kist is vrij duur maar Collard die een verhuurbedrijf in oude auto's heeft hij zorgde voor de zilveren Bentley op het jazzfestival van vorig jaarhoopt wat 'terug' te kunnen ver dienen door deelname aan vliegshows. Stuntwerk zit er voorlopig nog niet in. Collega's beweren dat je in zo'n vlieg tuig vanzelf met stunten begint, maar ik ben bang dat je van zo'n oud beestje dan teveel vergt.Op de foto de Stearman met navigator Lex Verbeek en Frans Collard achterinen de dubbel dekker in volle vlucht. „Ik hoop van harte dat de foto's in deze uitgave tot de gedachte zullen bij dragen dat heden en verleden onlos makelijk met elkaar verbonden zijn en dat slechts weloverwogen ingrepen en wijzigingen ons eiland ten goede zullen komen." Aldus Maarten C. Stoepker in het voorwoord van zijn boekje 'Verdwe nen plekjes Texel' waarin hij meer dan 150 foto's van niet meer bestaande Texelse situaties heeft samengebracht. De foto's dateren uit de periode van voor de oorlog tot 1980. Er zijn dus platen bij die alleen de ouderen zich nog uit het echt herinneren (zoals het 'glazen paleis', het weeshuis en de vooroorlog se gebouwen in de duinen bij De Koog) maar ook recente beelden zoals foto's van de verdwenen hotels Tubantia en Californië. Er hoeft niet aan getwijfeld te worden dat het boekje zijn weg naar het Texelse publiek zal vinden want het bekijken van oude foto's is meer dan ooit een nostalgisch genoegen dat vele herinneringen kan losmaken. Onvermij delijk daarbij is het effect dat mensen het betreuren dat zoveel aardige plekjes zijn verdwenen als gevolg van brand, oorlog of de planmatige slopershamer omdat de economie of de volksgezond heid dat eiste. Stoepker maakte gebruik van zijn eigen omvangrijke prentbrief kaartenverzameling, aangevuld met foto's van andere verzamelaars, van foto-amateurs en van het gemeente archief. Het initiatief voor het boekje ging uit van de Uitgeverij Technipress in groningen, die zich toelegt op het uit geven van fotoboekjes die een beeld geven van het verleden van Nederlandse dorpen en steden. Het contact met Stoepker kwam tot stand op een der ruilbeurzen die Stoepker bezoekt om zijn collectie Texels fotomateriaal uit te breiden. Getracht is in het boekje zoveel mo gelijk heel Texel te 'behandelen' maar compleet is het natuurlijk niet. Stoepker laat in zijn voorwoord weten dat hij zich aanbevolen houdt voor aanvullend fo tomateriaal. Te betreuren is dat de uitgeverij het nodig heeft gevonden het boekje te voorzien van een omslag in schrille, lelijke kleuren. Het maakt daardoor een goedkope indruk in de ongunstige zin van het woord. Voor de meeste foto's in het boekje heeft de uitgever geen au teursrechten betaald. Desgevraagd werd ons meegedeeld dat het ondoenlijk was om de makers van de diverse opnamen te achterhalen en dat dit daarom niet is geprobeerd. Fotografen of amateurfotografen die in het boekje foto's ontdekken die door hen zijn gemaakt, kunnen de uitgever benaderen waarna alsnog een regeling wordt ge troffen. Het adres: Ulgersmaweg 27 9731 BJ Groningen, tel. 050-414999. 'Verdwenen plekjes Texel' is in de drie boekhandels van Den Burg te koop voor 715, De Windsurfclub Texel organiseert een aantal instructieavonden voor jeugdleden waarbij o.a. wedstrijden, toertochten en theorie aan bod zullen komen. De bijeenkomsten worden gehouden bij het strandje van Dijkmanshuizen. Donderdag is de eerste avond. Opgave is nog mogelijk bij W. van de Gracht 02220-4538 of J. van Vooren 02220- 3127. Woensdag (morgen) wordt in de aula van de Rijksscholengemeenschap een hoorzitting en informatie-avond gehou den over het sociaal cultureel plan voor de jaren 1982-1985. Het plan is in voor ontwerp en dat betekent dat morgen be zwaren, vragen een aanvullingen naar voren gebracht kunnen worden. Aan vang 20.00 uur. Een exemplaar van het plan kan bij culturele zaken afgehaald worden. De volgende onderdelen komen in het plan aan bod: amateuristische kunstbeoefe ning (zang, muziek, dans, amateur toneel); muziekschool; cultuurbeleving (kunstzinnige vorming in het onderwijs); evenementen voor ouderen; kunstop drachten, tentoonstellingen); speeltui nen en spelgelegenheden; vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen; vrouwenontwikkelingswerk, emancipa tie-activiteiten; sociaal cultureel werk voor bejaarden; sport, recreatiesport en sportieve recreatie; hobbyclubs; dorps- en feestcommissies, dorpshuis werk; jeugd- en jongerenwerk. Bovendien kan men tot 30 juni schrif telijke reacties op het plan bij het ge meentebestuur indienen. Verenigingen kunnen dit ook via de desbetreffende secties van de Welzijnsstichting doen. Deze reacties worden door het gemeen tebestuur beoordeeld en kunnen tot wijziging van het plan leiden. In augus tus wordt het plan ter visie gelegd en ook dan is het maken van bezwaar nog mogelijk. Donald de vrind exposeert momenteel in De Scholerie in Midden Eierland met een kleine foto-tekst tentoonstelling over zijn reis door Engeland. Door middel van zeven zwart-wit foto's met daarnaast een tijdens die tocht ge schreven brief aan zijn vriendin probeert De Vrind het publiek een beeld te geven van ervaringen in het Verenigde Konin krijk. De brief is uitvoerig en in dagboek vorm geschreven. De Vrind verhaalt over zijn twijfels over het leven en zijn motivatie om niet of wel te fotograferen. Het 'zoek-idee' dat uit zijn betoog aan de thuisblijvende vriendin naar voren komt is ook terug te vinden in de expo sitie. De twijfel over de waarde van zijn eigen werk en zijn bedoelingen spreekt helaas ook uit de manier van exposeren. De brief is in zijn oorspronkelijke vorm op grote vellen karton geplakt en zal de gemiddelde geïnteresseerde bezoeker niet boeien. De brief is te lang, is onduidelijk geschreven en bevat veel bijzaken waardoor de filosofische inslag van de kunstenaar ondergaat in een te algemeen beeld. Dit gebrek aan afwer king gaat voor de foto's niet op. Wie De Vrind een beetje kent en de moeite neemt de brief te lezen zal in de foto's veel omtrent zijn persoonlijkheid ont waren, maar wie dit niet doet zal in De Vrind een goed fotograaf ontdekken. „Verleden en toekomst loslaten en leren genieten van het moment" zoals De Vrind in de tekst schrijft is in de beelden terug te vinden. Vooral in de detail- beelden van een rioolputje en een wa terleidingpaaltje voor een leisteen muur. De tentoongestelde landschappen be vatten veel grijs en krijgen daardoor iets 'wolligs'. Toch moet gezegd dat de zeven foto's wat mager afsteken tegen de uitgebreide achtergrondinformatie van de kunstenaar. Als De Vrind de zaken heeft willen omdraaien waardoor Dinsdag 2 juni Voor de tweede avond van de fiets driedaagse kan vanaf 18.30 uur worden gestart bij sporthal „Ons Genoegen". Afstanden 25 en 40 km. Woensdag 3 juni Om 20.00 uur begint in de aula van het RSG-gebouw een openbare hoorzitting over het sociaal-cultureel plan 1982- '85. Voor de derde avond van de fietsdrie daagse kan vanaf 18.30 uur worden gestart bij sporthal „Ons Genoegen". Donderdag 4 juni Om 14.00 uur begint bij De Schuilhut aan de Parnassiastraat in De Koog een kerkentocht. Wie een van de vorige avonden niet in de gelegenheid was kan alsnog zijn derde fietstocht maken in het kader van de fietsdriedaagse. Start vanaf 18.30 uur bij sporthal „Ons Genoegen". In het bos bij de Pelikaanweg heeft vrijdagmiddag brand gewoed. Ongeveer driehonderd vierkante meter vegetatie ging in vlammen op. Over de oorzaak is niets hekend. Vrijdag werd de auto van een Texe laar vernield die op het parkeerterrein bij camping De Bol stond. De mistlam pen waren kapot geslagen en het ken teken was eraf. De schade bedraagt ongeveer tweehonderd gulden. Op de gisteren gehouden derde lam merenmarkt werden 179 lammeren aan gevoerd die f165,— tot f175,— opbrachten. De handel was vlot. De deze zomer te organiseren bouw- dorpweken voor de Texelse jeugd zijn nog niet volgeboekt. Hetzelfde geldt voor het bouwkamp. Vooral voor de laatste bouwdorp- week (27-31 juli) zijn nog maar weinig aanmeldingen binnen. Maar ook de eerste twee weken (13-17 en 20-24 juli) is er nog plaats. Zoals bekend kan aan het bouwdorp worden deelgenomen door jeugd in de lagere school leeftijd. Voor oudere kinderen is het bouwkamp be doeld dat van 2 tot en met 8 augustus wordt gehouden. Hier is plaats voor 80 kinderen: tot dusver zijn 55 opgaven binnen. Wie mee wil doen kan zich wenden tot jeugdwerkleider Jan Kramer in het raadhuis, telefoon 02220-3041 de tekst het belangrijkst wordt dan had deze duidelijker en beknopter weerge geven moeten worden. De foto's zijn te koop voor 750, De expositie is deze en volgende week nog te zien in de bovengalerij van de Scholerie. De zon komt 11 juni op om 5.20 uur en gaat onder om 21.59 uur. Maan: 9 juni e.k.; 17 juni V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Dinsdag 2 juni 9.15 en 21.55 Woensdag 3 juni 10.01 en 22.41 Donderdag 4 juni 10.59 en 23.29 Vrijdag 5 juni 11.39 en— Zaterdag 6juni 0.15en 12.19 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Janet Zuidewind en Mirjam Bonne haalden in de klasse L1 een gedeelde vierde prijs. Beide amazones kregen tevens een winstpunt. Janet Zuidewind mag daardoor in een volgende wedstrijd een klasse hoger rijden. Sandra Heet- veld behaalde in deze dressuur ook een winstpunt maar viel niet in de prijzen. De Kleppertjes wisten op het onderdeel springen ook een aantal prijzen en winstpunten in de wacht te slepen. In de Klasse B haalden Janet Zuide wind en Anja van Exel respectievelijk een vierde en vijfde prijs. In de klasse L behaalde Christine Vlas een tweede prijs en een winstpunt. Moe maar te vreden kwamen pony's, ruiters in structeurs en de vele ouders weer op Texel. Zaterdag 13 juni wordt deelge nomen aan een Kringconcours in Anna Paulowna. Op de foto van Kees Vis het achttal ven de Kloppertjes dat het afgelopen weekend in de prijzen viel. Van links naar rechts: Brigitte Zegel, Janet Zuidewind, Anja van Exel, Menno - Sjoerd Heetveld, Karen Bakker, Nancy Siebe/ing, Christine Vlas, Mirjam Bonne, Sandra Heet- veld en Kees Brans. De toernooien die SV Oosterend het afgelopen weekend organiseerde zijn door het vele publiek en de goede spel- prestaties een groot succes geworden. De laag overkomende parachutisten van de boogie vormden een extra attractie. Winnaar van het zaterdag toernooi werd het sterke SV Texel dat in een boeiende finale Asonia uit Andijk versloeg. Zondag wisten de bezoekers uit Den Burg echter niet in de hoogste regionen te eindigen. Ze moesten zelfs met een één na laagste plaats genoegen nemen. Deze plaats werd bereikt na het nemen van strafschoppen tegen, een dit toer nooi sterk spelend, De Koog. Winnaar van zondag werd Wiron uit Den Oever. Deze ploeg won ook via strafschoppen van Herenmarkt uit Amsterdam. De beide elftallen uit Oosterend moesten zowel zaterdag als zondag genoegen nemen met een lage klassering. Ponyclub De Kleppertjes nam zater dag deel aan het Kringconcours in Juli- anadorp. Op dit concours kwamen alle klassen springen en dressuur aan bod. De afdelingsdressuur vormde een apart onderdeel waaraan een Texels achttal en een viertal meedeed. Het achttal behaalde op dit onderdeel een tweede prijs. Tijdens de dressuur bleken de acht Kleppertjes, onder commando van Kees Brand, uitstekend op elkaar ingespeeld. Het viertal bestaande uit Hannita Witte, Esther Smit, Dédé Kikkert en Anja Goënga mist nog de nodige groeps- ervaring om in de prijzen te vallen. Toch werd op deze eerste wedstrijd van dit seizoen een keurige proef gereden. Ook de individuele dressuur was van goede kwaliteit. De volgende prijzen werden behaald: Klasse B: Rimbo Vosjan vijfde prijs, Karen Bakker eerste prijs, Brigitte Zegel vierde prijs. Elsbeth de Lugt derde prijs, Hester Hylkema vijfde prijs. Zaterdag 6 juni, aanvang 14.30 uur, zal de amateur-geoloog Sjollema uit Amsterdam een lezing geven voor leden en andere belangstellenden van de Weer- en Sterrenkundevereniging. De lezing wordt gehouden in de Schakel en de toegang is gratis. De heer Sjollema zal vertellen over de geologie in het algemeen en de moge lijkheden om dit vak als hobby uit te oefenen. Mogelijk dat leden en andere belangstellenden, voor hen, onbekende stenen thuis hebben liggen. Deze kun nen meegenomen worden naar de Schakel zodat de heer Sjollema er meer over kan vertellen. Spreker zal pogen in zijn betoog geinteresseerden wegwijs te maken in de 'warwinkel' van stenen en mineralen. Dit gebeurt met behulp van een dia-vertoning. Zaterdag vlogen de duiven vanuit Corbeil (530 km) in Frankrijk. Gelost werd om 6.30 uur. Het was een mooie vlucht, echter niet voor de Texelaars. Boven het Marsdiep hing een dikke mist waar de duiven niet meteen doorheen durfden. De eerste Texelse duiven arri veerden nadat in Den Helder alle prijs- duiven reeds binnen waren. Er waren 17 Texelse duiven ingezet. Uitslag: 1e duif 14.58.58 uur, 1037 meter/min., 2e duif 15.10.18 uur, 1015 meter/min., 3e duif 15.40.34 uur, 965 meter/min. A. Keijzer Den Burg 1, 2e prijs, D. Panneman De Koog 3e prijs. Zondag vlogen duiven vanuit Roosen daal (173 km). Gelost werd om 9.00 uur. Het was een snelle vlucht. Er waren 43 Texelse duiven ingezet. Uitslag: Ie duif 10.55.48 uur, 1512 meter/min., 2e duif 10.57. 09 uur, 1494 meter/min., 3e duif 10.56.19 uur, 1483 meter/min., laatste prijsduif 10.57.42 uur, 1445 meter/min. D. Panneman De Koog 1, 2, 4, 5e prijs; Comb. Kooger- Bruining De Waal 3e prijs; S. Feenstra De Waal 6, 7e prijs; B. Drinkwaard Den Burg 8, 9e prijs.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5