PSP boos over feestje voor Prins Bernhard Rijksscholengemeenschap leverde 139 geslaagden Resultaat waterverf concours in raadhuis Geslaagden e.h.b.o. Zon, maan en hoog water Texelaars deden mee aan Friese elfsteden- rllwleltocht 'TsüJ 198 l/RUDAG 12 JUN11981 TEXELSE COURANT PAGINA 13 ,ls het college niet van mening van de aanwezigheid van de burgemeester uitgelegd kan worden als eerbetoon aan een Nederlan der die betrokken is geweest bij een omkoopschandaal en die op zijn minst onzorgvuldig is geweest in het kiezen van zijn vrienden?" Aldus een der vijftien schriftelijke ragen die de Texelse afdeling van de 'SP heeft voorgelegd aan B en W, naar anleiding van de onlangs door het sacar-comité op Texel georganiseerde liegactiviteiten rond het 40-jarig jubi- eum van Prins Bernhard als vlieger. Zoals bekend was het vliegveld texel ipgenomen in een luchtrally van het sacar-comité. Tijdens de tussenlanding ildaar werd aan de prins hulde gebracht mder meer door het enkele malen zeer sag laten overvliegen van een uit Schotland afkomstige straaljager. De PSP laat uit haar vragen blijken leze activiteten op Texel scherp te ver- >ordelen en keurt in het bijzonder de lanwezigheid van de burgemeester af. Elitair groepje Dat de gemeente Texel aan de vlieg- ally van het Isacar-comité medewerking reeft verleend wordt betreurd. Dat het sacar-comité er opuit is door zijn ictiviteiten de samenwerking tussen jurgerij en overheid op luchtvaartterrein :e vergroten wordt door de PSP (echts gezien als het verdoezelen van Ie werkelijke reden: het bevredigen van ie wensen van een elitair groepje. ,,De lanwezigheid van de burgemeester kan illeen worden uitgelegd als instemming on B en W van Texel met dit gebeuren, /olgens B en W zijn de belangen egenover elkaar afgewogen en ver gaarde men zich akkoord met het /liegvertoon." Onverhoeds De vliegactiviteit was tevoren bewust liet aangekondigd. Uit de vragen van de 'SP blijkt dat deze geheimhouding itrijdig is met de doelstellingen die het sacar-comité kenbaar heeft gemaakt. Verder wordt geïnformeerd hoe lang evoren het college op de hoogte was ian het evenement en of de bewuste itraaljager niet beneden de voorge- ichreven hoogte heeft gevlogen en dus n strijd handelde met de verkeers- 'eiligheid in het algemeen en met de uchtvaartwet in het bijzonder. Ge- 'raagd wordt ook of B en W niet ten- ninste het overvliegen van de Engelse traaljager hadden kunnen tegenhouden if laten geschieden volgens de normen die ook voor Nederlandse vliegtuigen gelden. ,,Zo niet, is het college dan niet van mening dat medewerking aan het vliegfeest op zijn minst dubieus was en eigenlijk niet had moeten geschieden, als was het alleen maar om uiting te geven aan haar ongenoegen dat zij gepasseerd is bij de besluitvorming om trent de vliegshow van het RAF vlieg tuig?" In wiens belang? Uit de vragen blijkt verder dat de - PSP vindt dat de belangen van de be woners van Texel zijn geschaad ten voordele van een klein groepje mensen en het college wordt gevraagd aan te geven welke belangen zijn gediend met een vliegshow in besloten kring. Ook wordt geïnformeerd of het college vindt dat in deze tijd van milieubewaking en energiebesparing deze vorm van sport beoefening door een kleine groep men sen als ongewenst moet worden be schouwd. „Zou het college op dezelfde manier als nu hebben gehandeld indien de heer B. von Lippe-Biesterfeld niet aanwezig was geweest? Is het college niet van mening dat bij tijdige bekend making van deelname aan het vliegfeest een aantal groeperingen kritische kant tekeningen zou hebben geplaatst bij deze deelname en dat dus op deze manier de kritiek is omzeild? Kan het college meedelen of kosten zijn gemaakt door de gemeente en zo ja, hoeveel? Is het college niet van mening dat in de toekomst medewerking aan dit soort evenementen tot een minimum moet worden beperkt? Is het college niet van mening dat, nu Texel is aangewezen tot nationaal park, het aantal vliegbewe gingen op Texel zoveel mogelijk zou moeten worden beperkt? Is er door de gemeente Texel een maximaal aantal vliegbewegingen vastgelegd en zo niet, vindt het college dan niet dat dit zou moeten gebeuren? De raadsleden hebben allemaal een kopie van de brief van de PSP ont vangen. Het college heeft voorgesteld de afdoening van deze zaak aan haar over te laten. Windsurfclub Een andere brief die bij de raad op tafel komt is geschreven door de Wind- surfclub Texel, die verschillende ver langens uit en zich beklaagd over de omstandigheden waaronder de wind surf sport zich tot dusver op Texel heeft moeten ontplooien. Ontevreden is het clubbestuur over het uitblijven van antwoord op brieven die al eerder aan het college zijn geschreven over deze problematiek. Het bestuur zegt zich als niet-com- merciele instelling zoveel mogelijk aan de regels te willen houden maar er zijn ook andere belanghebbenden, waar onder commerciële surfscholen die alle maal op dezelfde beperkte recreatiemo gelijkheid bij Dijkmanshuizen aanspraak maken. Dringend nodig zijn bij Dijkmans huizen eenvoudige kleed- en sanitaire voorzieningen. „We hebben op allerlei manieren geprobeerd om dit te reali seren maar we krijgen de indruk steeds van het kastje naar de muur te worden gestuurd. Het is een genante situatie wanneer gastsurfers bij uitwisselingen en bij deelname door toeristen e.d. ons vragen waar zij een toilet kunnen vinden en wij hen moeten verwijzen naar de vrije natuur!" Schamel De club vindt dat die situatie niet zo best als tegelijkertijd door de VVV reclame wordt gemaakt voor Texel als windsurf eiland. Want daarbij wordt de indruk gewekt dat Texel op die sport is ingesteld. En de windsurfclub wordt erop aangekeken als deze beloftes niet worden waargemaakt. De windsurfclub herinnert aan ge sprekken die in het verleden met ge meente en waterschap over dit onder werp zijn gevoerd. Naar aanleiding daarvan is echter nog niets gebeurd. In augustus vorig jaar stuurde de club een 'brandbrief' aan B en W over de situatie bij Dijkmanshuizen en na twee maanden werd dringend verzocht op deze brief te antwoorden. Maar dat baatte niet. „Tot op heden heeft men niet eens de moeite genomen om onze brieven te behan delen." Voorzitter H. B. Boks en pen ningmeester j. C. van Vooren zijn daarna (op 4 mei 1981) bij de bur gemeester geweest om de problemen op deze wijze nog eens onder de aan dacht te brengen. Daarbij is naar voren gebracht dat de club zich in het bij zonder ongerust maakt over de veilig heid bij Dijkmanshuizen. Voorgesteld is door het plaatsen van borden zwem- van Beek, Franck van de Broeck, Annet Drijver, Jan Willem Duit, Jolanda Eel- man, Arco Garritsen, Christa van Heer waarden, Jeroen Hin, Henk Huitema, Nicole Kalk, Dirk Jan Kamstra, Cocky Koning, Marja Krugers, Monique Leijen, Jolanda Mets, Edwin Pauptit, Ina Pool, John Rozeboom, Leo Schilling, Addy Smit, Anja Tjepkema, Gerard van Veen, Tineke Visser, Grada van der Wal, Marija Westerlaken, Ab Jan Witte, Marcel Wijtten en Sidny van Zon. Havo: Trudy Bakker, René Bakker, Gerda Bremer, Dianne den Haan, Anke Hooijberg, Erik Kossen, Jacquelien Rij kers, René Stoll, Biem Trap, Petra van der Vis, Edwin Witte, Mare Bakker, Peter Bergman, Mark Fonds, Bart Heer schap, Aad Kiljan, Barbara Nijman, Harry Schilling, Martin van Tatenhove, Hans van Tunen, Wilke Wassenaar, Marco Witte, Marcel Bakker, Edith Boogaard, Cees Goslinga, René Hla- watschek, Kees Klaassen, Ard Plaats man, Netty Slot, Rob Terpstra, Peter Veeger, Bert Witte en Renske van IJsseldijk. In het Rode Kruis gebouw werden op 3 juni, 16 diploma's uitgereikt, het resultaat van de EHBO-cursus die afge lopen winter door de Texelse afdeling van het Nederlandse Rode Kruis werd gehouden. Van de oorspronkelijke 19 deelnemers slaagden er 16 en wel de dames: H. M. D. Kikkert-Bakker, S. den Teuling-Kikkert, M. Nagtegaal-Piek, I. Wolse, T. Zuidema, J. Witte, M. Duyzer-Kok, J. A. van Noort-Kooman, M. van Ittersum-Snoep, P. Koorn- Wijgergans. Voorts de heren: A. J. van der Vis, J. N: van Hengel, P. van Putten, C. J. van Sijp, G. J. Rietveld, J. P. Tijssen. De zon komt 21 juni op om 5.19 uur en gaat onder om 22.03 uur. Maan: 17 juni V.M., 25 juni L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 12 juni 4.41 en 17.18 Zaterdag 13 juni 5.58 en 18.17 Zondag 14 juni 7.06en19.13 Maandag 15 juni 7.58 en 20.04 Dinsdag 16 juni 8.37 en 20.50 Woensdag 17 juni 9.11 en 21.31 Donderdag 18 juni 9.52 en 22 08 Vrijdag 19 juni 10.36 en 22.40 Zaterdag 20 juni 10.36 en 22.40 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. mers en surfers gescheiden te houden. De surfers zouden hun plank moeten aanleggen aan een door de club gelegde lijn. De club wil verder een bescheiden onderkomen aan de dijk. Daar kunnen o.a. reddingmiddelen worden opgesla gen zodat deze direct bij de hand zijn en tevens kunnen hier kleed- en sanitaire voorzieningen worden gemaakt. Op het verlanglijstje van de windsurfclub staat ook een vergunning om vanaf alle strandslagen aan de Noordzeekant van het eiland in zee te mogen gaan en ook een passende reddingboot is nodig. Het clubbestuur constateert voorts dat blijk baar is afgestapt van het in het bestem mingsplan neergelegde voornemens om het strandje bij Dijkmanshuizen door opspuiten te vergroten. „Vriendelijk verzoeken wij u om onze ons inziens bescheiden wensen en grote problemen te behandelen", aldus het clubbestuur. B en W hebben voorgesteld de brief voor nader pre advies in hun handen te stellen. De heer J. C. Groen van camping 'De Robbenjager' nabij De Cocksdorp was helemaal niet blij met het bericht in de Texelse Courant dat de storende politie- zender van Den Burg zal worden ver plaatst naar de Eierlandse vuurtoren, het eind van de overlast voor Den Burg en wijde omgeving, zal zo vreest hij betekenen dat de omgeving van de vuurtoren voortaan met deze plaag te maken krijgt. De vlak bij de vuurtoren wonende heer Groen is een van de gedupeerden. In een brief aan de ge meenteraad vraagt hij om een oplos sing. „Want er zijn ook in de omgeving van de vuurtoren nog mensen die graag zonder storing naar de TV en de fm-zenders luisteren." Burgemeester en wethouders hebben de raad geadvi seerd de brief door hen te laten af handelen. Een groep van zes Texelse jongens van 17 - 18 jaar heeft meegedaan aan de Friese elfsteden rijwieltocht, die maandag is gehouden. De 230 kilometer lange rit werd zonder moeite volbracht. Er was een gemiddelde snelheid voorge schreven van 25 kilometer, zodat de jongens negen uur lang op het zadel zaten, na om acht uur 's morgens in Bolsward te zijn gestart. Totaal deden 12.000 personen mee aan dit snel popu lair geworden wielerevenement. Met uitzondering van Werner van der Meer hadden de Texelaars de rit alle maal al eens eerder gemaakt. De groep bestond verder uit Frank Riteco, Paul en Eric van Etten en Paul en Jos Bosma. Beeld van de drukte tijdens de uitreiking en ondertekening van de diploma's. De Rijksscholengemeenschap heeft in eerste instantie 139 geslaag den afgeleverd. Daar komt mogelijk nog een beduidend aantal bij, want de kandidaten die niet zijn geslaagd voor het begeerde diploma krijgen een herkansing in de vorm van een nieuw examen. Vrijdagavond zijn tijdens een genoeg lijke bijeenkomst in de aula van het RSG-gebouw de diploma's uitgereikt. Daarbij waren naast de geslaagde leer lingen ook de ouders en diverse andere genodigden aanwwezig. Aan de ont spannen sfeer werd bijgedragen door de dames van de oudercommissie die de zaal hadden versierd en door het muzi kale duo Cum Laude (Kees Klaassen en Kees Geense) dat zeflgemaakte liedjes vertolkte met gitaar en luitbegeleiding. Oogst Rector H. Heetveld stelde vast dat hij en zijn collega's thans 'oog in oog met hun oogst' stonden en dat de spanning van het examengebeuren eraf was sinds de kandidaten de langverwachte bruine enveloppe in de bus hadden gekregen. De tijd tussen examen en uitslag is weer slopend geweest en zou eigenlijk korter moeten duren. Maar dat kan helaas niet. Het nakijken van het exa menwerk 'door instituten en personen elders' vraagt nu eenmaal tijd. Heetveld ging in op de waarde van het diploma dat hij zag als een bewijs dat onder spanning prestaties kunnen worden ge leverd en als 'een paspoort dat toegang geeft tot wat je verder wilt doen'. Dat gaat helaas niet helemaal op want op het gebied van werk en studierichting zijn de mogelijkheden beperkt. Wie zijn zin niet krijgt dient niettemin aan te pakken wat er wél mogelijk is en degenen die gelukkiger zijn moeten zich van dat voorrecht bewust zijn en hun verantwoordelijkheid waar maken. Zachte krachten Wethouder Fridt Blanken uitte zijn tevredenheid over de goede resultaten die het voortgezet onderwijs van Texel ook nu weer heeft gegeven. Voor hem was het extra feestelijk omdat ook zijn zoon tot de geslaagden behoorde. De wethouder wees er op dat het bij de studie niet moet gaan om 'dat stuk papier' maar om inzichtelijke kennis. Ook waarschuwde hij tegen het 'doem denken'. Het is verkeerd zich te laten ontmoedigen door de malaise, in tegen deel met idealisme kiezen voor de positieve mogelijkheden van de mens moet het devies zijn. Spreker riep ook op tot een kritische levensinstelling en een gepast wantrouwen in leiders, in industrie en in mensen die menen alles te weten omdat ze getuigen. „Gebruik je eigen nuchtere verstand." Hij ein digde zijn toespraak met het citeren van een gedicht. „De zachte krachten zullen overwinnen in het eind." Het woord werd ook gevoerd door de heer J. A. Wendrich van de ouder commissie en de leraren Frans W. Boere en H. de Kruijff. De twee laatstge noemden zetten de leerlingen in het zonnetje die de beste resultaten met Frans hebben geboekt. Netty Slot, Jack Li en Julie van de Mheen kregen een boek aangeboden. De heer De Weijer ging in op de exa menresultaten. De groep van negen Mavo 3 kandidaten is in zijn geheel geslaagd. Van de 82 Mavo 4 kandidaten slaagden er 60. De 22 overigen doen dus herexamen. Van de 39 Havo kandidaten slaagden er 33. Van de 22 Atheneum A kandidaten slaagden er 20 en van de 22 Atheneum B kandidaten slaagden er 17. De namen van de leerlingen die in eerste instantie zijn geslaagd: Atheneum A: Alfred Bakker, Yvonne Bakker, Arjen Huisman, Stefan Kuip, Ans Schellinger, Maarten van Velt- huijsen, Edo Witte, Petra Bakker, Linda Eelman, Peter Kikkert Jack Li, Ciska Stark, Erwind Veltman, Marja Witte, Theo Bakker, Kees van Heerwaarden, Marleen Kuip, Frans Room, Paul Veeger en Saskia de Veij. Atheneum B: Hans Bakker, Hans Boersma, Erik Hooijberg, Jan Rienstra, Anke van Trigt, André Witte, Annema- rie Beekman, John Hin, Kees Hopman, Jan Jozef Schraag, Hein Wiedijk, Paul Witte, Job Blanken, Judith Hoogendijk, Jacqueline Kooi, Wilma Trap èn Martin van Wilsum. 3 Mavo 3: Angélique van Beek, René Daalder, Maarten Koorn, Wim van der Laan, Eveline Oehlen, Lucy Schagen, Karin Vermeulen, Wilma van der Vis en Albert Winter. Mavo 4: Fréderique Bakker, Rina Boonman, Bram Bruin, Angeline Dek ker, Margreet Drijver, José Dijker, Frank van Empel, Ria Graaf, Riet van Heer waarden, Sigrid Hoppener, Ada de Jong, Jack Kalverboer, Margreta Kok, Renske Pranger, Biem van Leeuwen, Rob Maas, Julie van de Mheen, Inge Plaatsman, Esther Reitsma. Gré Rump, Jeanine Siebinga, Peter Spanhaak, Ed win den Teuling, Nicole Visser, Rob Vonk, Astrid van der Weide, Astrid van de Wetering, Anita Witte( Tanja Witte, Ruud Zoetelief, Petra Zuidewind, Walter Deze en volgende week hangen in het aadhuis dertig aquarellen van het fogeberg-gebied. De werkstukken zijn iet uitstekende resultaat van twee lagen waterverfconcours dat 30 en 31 nei met veertig deelnemers op en rond la Hogeberg werd gehouden. Naast de rier prijswinnaars zijn de overige aqua- ellen door de deelnemers zelf uit hon- lerd stuks geselecteerd. Het resultaat s afwisselend, waarbij het opvalt dat loor zowel amateur- als beroepskun- tenaars enkele prachtige 'beelden' zijn 'eergezet. Het was tijdens het waterverfcon- :ours mooi weer en dat heeft zonnige quarellen opgeleverd. De expositie is in f/ee opzichten bijzonder: door de ogen van verschillende deelnemers ('over- kanters' en Texelaars) maakt men ken nis met de oude land van Texel en de vele technieken die mogelijk zijn om dit beeld weer te geven. Tevens is het een kennismaking of herkenning van de vele plekjes die Texel in dit gebied rijk is. Duidelijk wordt ook dat een goede techniek niet altijd het meest sfeervolle 'plaatje' oplevert. De aquarel van de negenjarige Guido van 't Noordende riekt naar naieve schilderkunst en is daardoor zeer boeiend. En tot in detail uitgevoerde schapenboet krijgt daaren tegen iets 'statisch' en blijft hangen in het niet uitwerken van de techniek. Zeer herkenbare plekjes, vergezichten en een detailschets van bomen en huis jes, het is er allemaal. Uit de aquarellen spreekt duidelijk dat het concours geen wedstrijd voor alleen beroepsschilders is geweest maar dat de enthousiaste ama teur ook zijn draai op de Hogeberg heeft weten te vinden. Bezoekers die geinteresseerd zijn om één of meerdere aquarellen te kopen kunnen hun naam en adres in het gas tenboek noteren. Zo spoedig mogelijk wordt dan kontakt met hen opgenomen door de desbetreffende schilder. Naast de aquarellen hangen ook enkele foto's van Wilhelmus Barnard die een over zicht geven van twee dagen waterver ven in de volle zon. De expositie is op werkdagen geopend van 9-12 uur en van 14-17 uur.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 13