„WAT IK ZEGGEN WOU.." Lekker wandelweer en geen blaren Texel loopt vooruit op landschapspark Voldoening na avondvierdaagse: BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE „Ze" waren er weer....!! Bouwdorp nog niet „vol" Vaderdag Geef Max de zak Boogie-bewïjs Aanrijding Wij zoeken een bezorger voor de Westen 1981 NSDAG 23 JUNI 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Evenals voorgaande jaren, werd ons eiland gedurende de Pinksterdagen weer geplaagd door grote groepen motorrijders met hun meest vrouwe lijke duopassagiers. Onder de vele motorrijders bevond zich ook een grote groep Duitse motorrijders, in Duitsland bekend onder de naam 'Rockers' die onderling hele veldslagen uitvechten. Allemaal op motoren waarvan de ene nog mooier en groter was dan de andere. De Koog had weer eens het meest te lijden van het veelal erg stoer en hoogst onverantwoordelijk optreden van deze snelheidsmaniakken, die zelfs niet schroomden om met brullende motoren door de Dorpsstraat...!!) te rijden en van de Badweg een stuntweg maakten. Dit tot grote schrik en veront waardiging van zeer vele toeristen, vooral de ouderen en ouders met kleine kinderen. Vanuit de Dorpsstraat ging het direct met bijna 'gas op de plank' over de Boodtlaan, Ruigendijk en Post weg naar De Cocskdorp, om na korte tijd weer met snelheden van naar schat ting tussen de 100 en 150 km naar de Dorpsstraat terug te keren. Dit hoogst gevaarlijkse 'spelletje' ging vooral eerste Pinksterdag werkelijk de hele dag door, want om de paar minuten zagen o.a. de bewoners van de Boodtlaan waar 50 km gereden mag worden groepen van 5 tot 30 motorrijders langs razen. Weg rust, huilende baby's, angstige ouders en andere weggebruikers. Vele gasten durfden de diverse uitritten nauwelijks uit te rijden, vooral op de onoverzichtelijke punten. Het geheel was een 'hells-angel-achtige' situatie, want in zekere zin was het ook een soort terreur die deze bravourrijders uitoefen den, omdat zij de meest elementaire verkeerswetten overtraden en ook ongestraft konden overtreden, zonder zich van iemand wat aan te trekken. om is wat Texel betreft een uitzondering gemaakt. Voor het landschapspark Texel moet niet de provincie, maar de gemeente het centrale orgaan zijn. Het gemeentebestuur stelt in een conclusie vast dat het voorgestelde beleid ten aanzien van de landschaps parken in grote lijnen overeenstemt met het gemeentelijk beleid. Via het plan buitengebied worden al diverse doel einden verwezenlijkt die er op gericht zijn het landschappelijk karakter van Texel te handhaven. Door het gemeen telijk beleid is Texel zelfs wat vooruit gelopen op het beleid in de 'groene nota's'. Het gemeentebestuur wijst er echter wel met nadruk op dat de gemeente het centrale orgaan dient te zijn bij het uitvoeren van het land- schapsparkbeleid. De belangstelling van de jeugd voor deelname aan het deze zomer te houden bouwdorp is niet erg groot. Het is nog steeds niet gelukt de derde bouwdorp- week volgeboekt te krijgen. Voor deze periode (25-31 juli) kunnen nog veertig kinderen worden ingeschreven. Het bouwdorp is bedoeld voor jongens en meisjes in de lagere school-leeftijd. Ook het bouwkamp, bedoeld voor kinderen van 11-14 jaar, is nog niet volgeboekt. Hier is nog plaats voor 20 deelnemers. Opgave kan geschieden bij jeugdwerker Jan Kramer in het raadhuis, telefoon 02220-3041 Een gedeelte van het eiland Texel leek het eiland Man wel...! Of alles zonder ongelukken afgelopen is, weet ik niet, indien niet, dan hebben we wel veel geluk gehad. Maar nu de hamvraag: waar was de Texelse politie? Op de Boodtlaan heb ik, zover ik kon constateren, geen politie auto gezien en naar ik van anderen gehoord heb, in het dorp De Koog ook nauwelijks, hetgeen betekent dat de snelheidsduivels 1 'A dag vrijwel onge stoord hun gang konden gaan. Is het daarom niet begrijpelijk, dat diverse automobilisten er zwaar de pest in hadden toen zij tweede Pinksterdag- middag wel een bekeuring opliepen voor slechts kort fout parkeren op de Nikadel? Ik weet toevallig dat precies hetzelfde gebeurde in 1978 toen de 'Hells Angels' na hun ongestraft terreurachtig optreden ons eiland verla ten haddenWordt het geen tijd volgend jaar vroegtijdig maatregelen te treffen voor een betere verkeersveiligheid en excessen, zoals ook dit jaar weer, te voorkomen? Het zal de moeite waard zijn om een poging te wagen het rij gedrag van de motorrijders te verbe teren. Hoe? Ik denk bijv. aan een waarschuwende folder of stencil van B en W óf het hoofd van de politie, waarin o.a. staat dat de politie streng zal optreden tegen snelheids- en andere overtreders en deze waarschuwing uit te laten reiken aan de motorrijders bij de boot in Den Helder. Want van één ding ben ik zeker: volgend jaar Pinksteren komen 'zij' weer, met alle risico's van dien....! W. Munnikhuizen, De Koog. Het was vaderdag en ik kreeg van mijn zonen Een tegoedbon, waarmede ze aan wilden tonen Dat pa in hun ogen wat oud en verweerd In zijn leidende rol toch nog wordt ge waardeerd Je gaat met zo'n bon, want zo luidt de regel Naar Bakker, naar Dros, naar Jan Agter of Zegel Of hoe onze middenstand verder mag heten Er zijn er zoveel, dus ik zou het niet weten Ik kocht in een winkel een stevige hamer Want met nieuw materiaal is men zeker bekwamer En daar is het hele gezin mee gebaat Dus liep met mijn hamer vol trots over straat Vóór mij liep een man, en hij trok aan een wagen Met daarin twee vresslijk jankende bla gen Hij schudde de kar soms abrupt heen en weer Maar dan ging het stel nog veel erger te keer Toen dacht ik sadistisch, al was het maar even Die man mijn cadeautje, mijn hamer te geven Zijn snibbige vrouw zei, ben jij nou een vader Je gunt ze geen ijs, dus jij bent de dader Moest deze vader zich zo laten kisten En ik mompelde hoorbaar, het woord feministen Ik had met hem te doen, dus trok ik partij Misschien een verkeerde beslissing van mij Want zij sprak met een stem van Den Burg tot Zuid Haffel Bemoei je er niet mee en hou toch je waffel Jij met je Texelse schapengezicht En toen werd ik nijdig, vandaar dit gedicht Hoewel, het zou toch zo gek nog niet wezen Want er komt een reclamespot, heb ik gelezen Ik zie mezelf al als filmschaap die de veerboot opgaat Kijkt of er al gras op het bovendek staat Ik wil geen zwart schaap zijn, dus verklaar dit niet nader U allen gegroet, van een Texelse vader. K. Bonne, De Koog. Nu ik weer terug ben uit Badgastein wilde ik graag alle inwoners van Texel laten weten wat die geslaagde actie 'Geef Max de zak' voor mij en andere rheumapatiënten heeft betekend. Toen we 26 mei met 64 mensen en zes helpers de lucht ingingen, vond ik het wel een beetje angstig. Wat stond ons allemaal te wachten? Velen van de groep waren al eens vaker geweest en met heel goede resultaten. De kuren zijn niet mis. 's Morgens om vijf uur tot aan de kin het Thermalbad in: water van 38 graden en dat gedurende 10 tot 25 minuten naar gelang de dokter heeft voorgeschreven. Bij aankomst wordt elke patiënt onder zocht en wordt gezegd wat er gebeuren moet. Na het bad krijg je een grote baddoek omgeslagen en moet je een uur rusten. Dan volgen gymnastiek en mas sage. Na elke behandeling wordt weer gerust. Het is erg vermoeiend maar de resultaten zijn de moeite waard. Me vrouw Dros uit Oosterend kon hier heerlijk wandelen, wat thuis al lang niet meer ging. En ikzelf heb veel minder pijn. Gezegd is dat na de kuur gedu rende drie maanden nog verder heste kan optreden. Dat hopen we dan maar. Er zijn ook patiënten die naar de 'stollen' moeten. Dat zijn hete grotten. Ook daar moet een uur worden doorgebracht gevolgd door een uur rusten. Ook is er onderwatermassage. Er wordt hier veel voor het rheumapatiënten gedaan, ook op het gebied van de recreatie. Zondags van twee tot vijf zijn er bijv. bustochtjes door de bergen in de omgeving want dan worden er geen behandelingen gegeven en is het alleen maar heerlijk genieten. Ik hoop dat u allen die aan de actie 'Geef Max de zak' hebben mee gedaan nu zo'n beetje weten wat er zoal voor ons rheumapatiënten wordt ge daan. Ik ben dankbaar dit te hebben meegemaakt en ik hoop er de komende winter door toedoen van de kuur, er weer wat beter tegen te kunnen. Harte lijk dank aan allen die kleding en vodden hebben ingeleverd voor dit doel. C.M.C. Buisman-Woestenburg, Den Burg Tijdens de onlangs gehouden Texelse para-boogie werd zoals be kend het Nederlandse record 'rela tief' springen gebroken. Dit record bestond" uit 24 personen. Zon dagmorgen 31 mei sprongen dertig mensen snel achter elkaar uit de Dakota. Vijentwintig van hen vormden een figuur en het Neder landse record was daarmee gebro ken. Op de foto het moment dat de 25 springers bijna bij elkaar zijn. Daaronder is duidelijk Oosterend zichtbaar. De foto is van para- fotograaf Wim Stolwerk en vormt het bewijs voor de geleverde pres tatie. n beeld van de intocht op de Groenep/aats. „De EHBO-post heeft dit jaar niets te len gehad. De zon bleef tijdens de indelingen praktisch weg maar het jef gelukkig droog. Beter wandelweer inden we niet treffen." Aldus voor ter C. de Grave van wandelvereniging Gouden Boltje, de club die dit jaar ior de 21ste keer een avondvierdaagse ganiseerde. Donderdagavond even na ven uur kwamen de eerste wandelaars men. Voldane gezichten, veel bloe en van kennissen en familieleden, een ikeling die wat moeilijk liep en fanfare IT/DEK die vanaf de raadhuistrap olijke deuntjes ten gehore bracht. Het ïdpunt was de voormalige Vivo- permarkt aan de Groeneplaats waar i medailles of herinneringsplaatjes In itvangst werden genoemen. Bij de art was het al een geweldig gedrang iweest. ,,We hadden moeite alle wan- laars vast te houden. Op zo'n laatste ond willen velen als eerste binnen- imen. Die eerste kwamen dan ook irdlopend binnen. Zij hadden de ondvierdaaase als een (lange afstand) irdloopwedstrijd opgevat en daardoor jren ze 'te' vroeg. De finishpost was >g niet ingericht en publiek was ner- inste bekennen. ,,Dat geeft niet het is ior ons een training voor de strand- Op het kruispunt Postweg-Slufterweg ibeurde vrijdag een aanrijding waarbij in auto in de sloot raakte en een andere vaar werd beschadigd. Een 26-jarige uitser stond met zijn auto op de Post- eg voorgesorteerd om linksaf de Sluf- irweg in te gaan. Een veertigjarige exelaar had dat niet in de gaten en otste achterop de Duitse auto, die aarop in de sloot raakte. De Duitser loest door een arts behandeld worden 1 zijn auto was total loss. Op de Pontweg werd woensdag een ito door de politie tot stilstand gebracht e in dermate slechte staat bleek te ver- iren, dat hij meteen naar de sloop ibracht kon wordenHet vervoermiddel ihoorde toe aan een Texelaar. lopen van dit seizoen", zo werd ons meegedeeld. De oudste deelnemer van de avondvierdaagse was de 73- jarige Theo Bakker uit Den Burg. Mevrouw Van Vooren (68 jaar) uit De Cocksdorp was de oudste deelneemster. In het eindadvies wordt verwacht dat het landschapsparkenbeleid de werk gelegenheid niet in de negatieve zin zal beïnvloeden. Voor wat betreft de toe ristische en recreatieve sector, alsmede in het kader van het onderhoud van natuur en landschap wordt zelfs een vergroting van het aantal arbeidsplaat sen mogelijk geacht. Overigens zal de realisatie van de nationale landschaps parken nog geruime tijd op zich laten wachten. Er is nogal wat geld mee ge moeid en daarom moet aan een termijn van tien twintig jaar worden gedacht voordat de parken daadwerkelijk van de grond komen. Veel hangt verder af van de bereidheid van de lokale overheden om de doelstellingen van de nationale landschapsparken in hun beleid op te nemen. Texel heeft die bereidheid al ge toond. onder meer door vaststelling van het bestemmingsplan buitengebied. In het eindadvies wordt de wenselijkheid van een alles omvattende planning uit gesproken. Er zou een beheers- en ont wikkelingsprogramma dienen te worden opgesteld dat een inventarisatie van de in het landschapspark aanwezige waar den zou moeten bevatten en een over zicht van knelpunten en oplossingen. De commissie die het eindadvies heeft samengesteld vindt dat op toe ristisch gebied de voorkeur moet wor den uitgesproken voor toeristisch kam peren en verhuur van accommodaties boven vaste standplaatsen en tweede woningen. Als de verblijfsaccommoda- tie ontoelaatbare schade toebrengt aan de omgeving moet eerst bekeken wor den of die schade is te voorkomen. Lukt dat niet dan zal de betreffende accom modatie moeten worden verplaatst of opgeheven. Aantrekkelijke woningbouw hoeft volgens het advies niet altijd kosten verhogend te werken. Als voorbeeld worden de premie koopwoningen ge noemd in Den Burg noord-west. De kwaliteit van de bebouwing verdient bij zondere aandacht omdat deze niet alleende invloed op het leefklimaat, maar tevens het specifieke landschaps karakter bepaalt. Vanwege deze punten en ook om gebieden met belangrijke Joop Kramer, Corrie Visser en Annie Bakker hebben nog geen avondvier daagse gemist. ,,JJat zijn onze trouwe klanten, alleen al voor hen zou je elk jaar weer een vierdaagse organiseren", aldus Cees de Grave. waarden te beschermen wordt een restrictief vestigings- en spreidingsbe- leid aangegeven. Overigens dienen on evenredig hoge kosten die uit ver zwaarde welstandseisen voortvloeien subsidiabel te zijn. Beheersovereenkomsten Ten aanzien van de landbouw wordt opgemerkt dat op het grootste deel van de cultuurgronden de landbouw niet wezenlijk hoeft te worden belemmerd. Voor kwetsbare gebieden zou kunnen worden gedacht aan beheersovereen komsten, 'onderhoudsovereenkomsten en reservaatvorming. Bijzondere aan dacht moet worden besteed aan de vorm van de bedrijfsgebouwen en de plaats waar ze komen. Op monumenten in het landschap dient de monumenten wet toegepast te worden. Aanbevolen wordt te onderzoeken welke landbouw methoden het meest geschikt zijn in landschapsparken. Bijzondere aandacht verdienen groepjes bomen in het land schap. Omdat groepjes bomen vaak geen economisch nut vervullen, maar toch onderhoud behoeven zouden hier voor onderhoudsovereenkomsten moe ten worden afgesloten. Over militaire oefenterreinen wordt opgemerkt dat de noodzaak zich voor kan doen een dergelijk terrein buiten het landschaps park te situeren. Wetgeving Voor het goed laten functioneren van landschapsparken kunnen de natuur beschermingswet, de monumentenwet, de beschikkingen beheers- en onder houdsovereenkomsten en de wetgeving op het gebied van milieuhygiëne worden toegepast. Zeer belangrijk is de wet op de ruimtelijke ordening via welke de nodige bepalingen in bestemmingsplan nen opgenomen kunnen worden. Door al deze middelen wordt een aparte wet voor nationale landschapsparken niet nodig geacht. Wel is een nauw samen spel tussen rijk, provincie en gemeente nodig, waarbij de provincie als centraal orgaan functioneert. Hiervoor is geko zen omdat landschapsparken zich vaak over verschillende gemeente uitstrek ken. Op Texel is dat niet het geval. Daar Wij zijn op zoek naar iemand, die de Texelse Courant wil bezorgen in de Westen: Westerweg, Jan Aye- weg, Hemmerkooi, Driehuizen en Akenbuurt. Hier wonen totaal ongeveer 55 abonnees. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omgeving woont, bijv. scho lier. De kranten moeten donderdag- en dinsdagmiddag even na 15.00 uur in de drukkerij in Den Burg worden opgehaald. Geïnteresseerden kun nen voor nadere informatie terecht in ons bedrijf. Drukkerij Texelse Courant, Warmoesstraat Parkstraat tel. (02220) 2741. In de vergadering van de commissie Ruimtelijke Ordening die donderdag in Den Hoorn zal worden gehouden, komt het eindadvies voor de nationale landschapsparken aan de orde. Het advies draagt een algemeen, vrij abstract karakter en bevat hoofdlijnen en uitgangs punten voor een beleid dat op provinciaal en regionaal niveau nader uitgewerkt moet worden. In het eindadvies wordt benadrukt dat de ontwikkeling van recreatie binnen nationale landschapsparken moge lijk dient te zijn. Een landschapspark mag beslist niet worden gezien als een museum waarbij de huidige situatie wordt bevroren. Ontwikkelingen, ook op agrarisch gebied, moeten kunnen plaats vinden. Ze moeten echter wel in harmonie zijn met de aanwezige waarden. /eld bv Texel

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5