DE WITTE LIEUW' „Een zes is soms meer waard dan een acht" De egel, een stekelige klant W. Huizinga tijdens diplomauitreiking: Mackenna's Gold Vanavond en morgen kerkconcerten in Oen Hoorn en Oosterend i* Verleende bouwvergunningen Hervormde vrouwen houder weer verkoping Geslaagd Geslaagd PAGINA 8 TEXELSE COURANT DINSDAG 23 JUN11981 Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741. nooit gevonden. Als hij een nest jonge muizen tegenkomt, zal hij ze natuurlijk niet laten liggen (en dat geldt ook voor jonge vogeltjes). Men vertelde vroeger dat egels 's nachts de uiers van koeien leegdronken. Onzin natuurlijk, maar ze zijn wel verzot op de melk die we ze op een schoteltje aanbieden. Ze komen al gauw naar de plaats terug waar ze zo makkelijk voedsel kregen en gedragen zich daarbij niet schuw. Dat ze alleen 's avonds of 's nachts komen is normaal. Dan zijn ze het meest actief. Een veel beschreven methode van voedsel vergaren betreft het appels zoeken. In een boomgaard zou de egel valappels op de stekels van zijn rug prikken en zo naar z'n hol transporteren. Een weinig aannemelijk verhaal, want egels zijn geen voedselverzamelaars. Ze eten hun buit doorgaans meteen op. In de vrije natuur wordt weieens plant aardig voedsel gegeten, maar het vormt nooit de hoofdmoot. Hele appels zullen dus niet verorberd worden. Toch zijn er wel enkele gevallen van egels met appels op de rug gezienl Hoe dat ver klaard moet worden is niet duidelijk. Tenslotte werden egels van vroeger nogal eens door jachtopzieners gedood omdat ze eieren van fazanten en pa trijzen zouden eten. Ook dat komt in de natuur echter maar heel zelden voor. Als men een egel een onbeschadigd ei geeft, zal hij in de meeste gevallen niet weten wat er mee te doen. Ondiepe slaap Een bekend fenomeen is natuurlijk de winterslaap. De periode van ongeveer oktober tot eind maart brengt de egel slapend in opgerolde houding in zijn hol door. Meestal is dat onder een laag dorre bladeren of tussen boomwortels. Het nest wordt van binnen met wat zachtere materialen afgewerkt. De ademhaling en de hartslag gaan dan heel langzaam terwijl de lichaamstem peratuur wat daalt. Maar als het buiten heel erg koud wordt, worden de egels langzaam wakker om zich te gaan bewegen teneinde de bloedsomloop te versnellen en dus ook de verbranding. Dan ook maakt hij soms een klein ommetje buiten zijn hol. Jonge egels worden in de herfst en vroege winter eveneens nogal eens wakker om op stap te gaan. Nadelige gevolgen heeft 'benen strekken' meestal niet. Het is natuurlijk wel zo dat egels in de zomer heel veel moeten-eten om een grote vetvoorraad op te bouwen om er in de winter op te teren. Lukt ze dat niet dan komen ze absoluut om. Vijand: mens Veel natuurlijke vijanden heeft de egel niet. Tegen grotere roofdieren zoals vos of marter heeft hij een effectieve af- weermethode. Hij rolt zich op tot een stekelige bal waar geen 'doorkomen' aan is. Ook voor slangengif (hij probeert wel eens een adder te pakken) is hij nagenoeg immuum. De grootste vijand in ons land is de mens. In de eerste plaats omdat we heel veel van zijn geschikt woongebied ver woest hebben. Per jaar wordt er nog steeds in Nederland zo'n 130 km2 her schapen in asfalt en beton, in nieuwe woningwijken en industrieterreinen. Het kappen van houtwallen en heggen en het verkavelen van ruige hoekjes be tekent ook weer verlies van woongebied voor onze egel. Tenslotte is er nog het verkeer. Jaarlijks worden vele honderden, zo niet duizenden egels doodgereden door eens terug en dan zijn deze opge schreven ervaringen van oude vriendin nen en klasgenoten mogelijk van on schatbare waarde." Enkele anekdotes uit het hoofdstuk Sterke Verhalen wilde Huizinga zijn publiek niet onthouden. Hij vertelde over de geliefde spruitengooie- rij tijdens de kooklessen, en de 'giller' van het jaar: Dokter er zit een erwt in mijn oor." „Enkele meisjes probeerden op welke plaatsen je een erwt kan ver stoppen. Eén leerlinge stopte het groene kogeltje in het oor. Het bleef daar muurvast zitten en de dokter moest eraan te pas komen", aldus Huizinga. Kritisch Mevrouw Keijser-Dros en de heer Lasthuizen hadden een persoonlijk woord voor alle leerlingen die de school verlieten. In de stijl van Pieternel en Thomasvaer kreeg ieder een kritisch woord in dichtvorm Vervolgens had den alle leerlingen en ouders de ge legenheid om afscheid te nemen van de medewerkers. Hieronder de lijst van geslaagden: Den Burg: Elles Bakker, Nelly Boo gaard, Karin Eveleens, Karin Kaczor, Annegré Lap, Ria Vinke, Corry van Wijngaarden, Irene Bakker, Anja Brou wer, Ria Grisnigt, Miranda Keyser, Mar- riët van der Meer, Marja Vlaming, Astrid Blom, Gretha Bruin, Lia Hopman, Ilse Koorn, Monica Smidt, Monigue Vlas. De Cocksdorp: Marjo Broekman, Sandra van der Werve, Ria Stoop, Petra de Waard, Anita Witte. De Koog: Petra Dekker, Christien Schot, Thea Huisman, Natascha Ver- looy, Lenie Keyser. De Waal: Alexandra Hin, Astrid Tim mer, Gonny Kuiper, Marieke Rey. Den Hoorn: Caroline Lap. Oosterend: Mirjam de Graaff, Els Mulder, Annie Vlaming, Linda Heer schap, Colina van der Vis, Lenie Vla ming, Jeanet Keyser, Rianne Vonk. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instanties bouwvergunningen afgegeven. H. Keyzer, Spinbaan 4, Den Burg voor het vergroten van een loods; Gebr. Zoetelief, Postweg 35 De Cocksdorp voor het vergroten van een landbouw- schuur; R. Lakenbrink uit Bottrop voor het vergroten van een zomerhuisje aan de Californiëweg te De Koog; Verpleeg huis Texel Hollewal Den Burg voor het plaatsen van vier windschermen; D. A. Blom de Houtmanstraat 48, Oudeschild voor het plaatsen van een garage; H. Segers voor het veranderen van een winkelpand aan de Stenenplaats te Den Burg. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, kamer 209. Appels en eieren Egels eten hoofdzakelijk allerlei insek- ten, larven, slakken, wormen, aas en allerlei bodemdiertjes. Er bestaan nogal was fabeltjes of misverstanden over de eetgewoonten van de soort. Zo zou hij een goed muizenvanger zijn. Werkelijke bewijzen daarvoor zijn echter haastige automobilisten. Egels zijn echte éénlingen, ze leven alleen. Jonge dieren moeten veel omzwervingen ma ken voordat ze hun eigen plekje ge vonden hebben. Mannetjes in de paar tijd lopen eveneens heel wat af. Egels moeten in ons landje dus regelmatig wegen oversteken. Helaas zien ze maar matig, zijn ze niet bijzonder snel en kunnen ze dus heel slecht een passe rendeauto ontwijken. Bovendien zijn ze niet gewend om bij gevaar weg te rennen, maar rollen ze zich op. En dat betekent absoluut een triest einde voor een egel. De soort is dan ook niet voor niets op de lijst van beschermde dier soorten gezet. Maar tegen de negatieve invloeden van de 'voortschrijdende wel vaart' helpt dat natuurlijk nietsl Op Texel hebben we gelukkig nog een aardig egel-bestand. Juist omdat er zoveel wegen langs en door natuurge bieden lopen worden er echter ook hier jaarlijks nog veel doodgereden. Om de egels en dieren in het algemeen (jaarlijks op Texel honderden doodgereden vo gels) én de mensen te beschermen, zou het misschien helemaal niet zo gek zijn overal op het eiland een maximum snel heid van 50 km per uur in te voeren! Adriaan Dijksen. Na afloop van da diploma-uitreiking namen de leerlingen afacheid van het schoolteam. „Een keihard bevochten zes bij de een kan soms meer waard zijn dan een met gemak behaalde acht door een ander. Cijfers zeggen niet alles. De manier waarop voor die cijfers gewerkt is zegt veel meer over een geslaagde." Dit zei waarnemend directeur W. Hui zinga tijdens de diplomauitreiking van het LHNO. Tweeënveertig geslaagden namen zaterdagmorgen tijdens een feestelijke en enigszins informele bijeen komst het diploma in ontvangst. Vijf leerlingen werden dit jaar afgewezen. „We kijken soms teveel naar cijfers, maar kijk nu eens naar het verschil tussen een leerling uit Den Burg en bijv. één uit De Cocksdorp. Deze laatste heeft elke dag vele kilometers op de fiets afgelegd", zo zei Huizinga. De waarnemend directeur (directrice mej. Brandt was wegens ziekte afwezig) had zitten rekenen en hield de school verlaters enkele 'aardige' getallen voor. Een altijd fietsende leerlinge uit De Cocksdorp heeft in vier jaar tijd 20.000 km. afgelegd oftewel de halve omtrek van de aardbol, zo rekende Huizinga geslaagden, ouders en leerkrachten voor. „Een leerling heeft 4800 uur op de huishoudschool gezeten waarbij gemid deld 700 proefwerken zijn afgenomen. Achtduizend keer mochten julli op het sein van de schoolbel naar binnen of naar buiten. De snelheid waarmee jullie altijd de uitgang wisten te vinden heeft me altijd verbaasd. De heer Hin voerde namens de oudervereniging het woord. Hij zei dat een deel van de geslaagden wil gaan werken en een andere groep gaat door leren. Hin hoopte dat alle leerlingen met idealen van school gaan. „Idealen zijn een goed uitgangspunt om iets te bereiken." Hij wees op het feit dat het spook van de werkloosheid ook op Texel rondwaart. „Kijk niet altijd even krap bij het zoeken van een baan. Soms moet je roeien met de riemen die je hebt." Hin dacht dat de adspirant- studentes nog weieens met weemoed aan moeders pappot zullen denken. „Het wordt een hele ommezwaai maar zorg als Texelaar jezelf te blijven Dat is belangrijk", zo besloot hij zijn toespraak. Bijzonder Huizinga zei, voordat de diploma's uitgereikt werden, dat het bijzondere van deze uitreiking is dat deze groep leerlingen nooit meer zo bij elkaar zal zitten. „Naast de trots over het behaal de resultaat mag je je dat ook realiseren. Dit is een afsluiting van vier jaar samen werken." Vervolgens werden de 42 be geerde diploma's uitgereikt. Na dit officiële gebeuren sprak Hui zinga de hoop uit dat dit papier een bewijs mocht zijn van de op school opgedane kennis. „Als dit zo is dan profiteren jullie tijdens je weg naar vol wassenheid hopelijk nog van deze ken nis." Sterke verhalen De leerkrachten en het overige per soneel hadden een origineel afscheids cadeau bedacht. Het betrof een boek met foto's en opstellen van de exa menklassen. In de loop van de jaren hadden de examenkandidaten opstellen geschreven over de onderwerpen: wat vond ik leuk/vervelend op school, ster ke verhalen van het LHNO, wat denk je in 1990 uit te voeren, etc. Fragmenten uit deze opstellen waren weergegeven in het boek en Huizinga verwachtte dat een dergelijk geschenk vooral na 1990 waarde zal krijgen. „Dan denk je nog De Hervormde zusterkring „De Kan delaar" te De Cocksdorp heeft ook deze zomer weer regelmatig een verkoopten toonstelling van handwerken in het gebouw naast de Hervormde kerk. De verkopingen worden tot en met 18 augustus elke maandag- en dinsdag avond gehouden tussen 19.00 en 21.00 uur. De wachtmeesters H. Zeilstra en J. G. van der Meer van de groep Texel van de Rijkspolitie deden op 11 juni in Amster dam met gunstig gevolg examen voor het politiediploma B. Dit diploma geeft toegang tot kaderfuncties bij de rijks politie. Ineke Wolse slaagde op 16 juni voor het examen dokters-assistente K.N.M.G. Vanavond geven Jet Sprenkels (harp) en Leendert de Jonge (fluit) een concert in de N.H. kerk van Oosterend. Woens dagavond (morgen) treden beide musici op in de N.H. kerk van Den Hoorn. Beide avonden wordt een verschillend programma gebracht. Deze twee concerten zijn de eerste in een reeks die dit zomerseizoen door de Raad voor het Zomerwerk georgani seerd worden. Jet Sprenkels en Leen dert de Jonge zullen werken spelen van o.a. Bach, Ibert, Rossini en Spohr. Aanvang van beide concerten 20.15 uur. Aan de streekschool voor Land- en Tuinbouw te Alkmaar slaagde Marga van Heerwaarde uit Den Burg voor het diploma Bloembindster-verkoopster. We schrijven al zo vaak over vogels dat we het af en toe maar eens moeten afwisselen met een ander onderwerp. Deze keer wilde ik daarom het een en ander over de egel vertellen. Op Texel wordt ie wel eens 'stiekelfarreke' genoemd. Maar een stekelvarken is een heel ander beest. Het heeft net zoals de egle stekels op zijn rug, maar wordt veel groter. Maximaal zo'n 70 cm lang, terwijl een egel van 25 cm al een hele knaap is. Stekelvarkens leven hoofdzakelijk in Afrika en op enkele plaatsen in Italië, Joegoslavië en Albanië. Ze zijn in die landen echter ingevoerd. De hele dierenwereld is door de wetenschappers netjes geordend en onderverdeeld, leder dier. of hij micro scopisch klein is of zo groot als een olifant, heeft zijn plaats gekregen, keu rig naast de meest verwante soorten. De egel behoort uiteraard tot de klasse der zoogdieren. De zoogdieren zelf zijn weer onderverdeeld in diverse orden. Eén daarvan is die der insekteneters en daartoe behoort onze egel. Naast de egels maken in Europa ook de spits muizen en de mollen deel uit van deze orde. Ratten,muizen, konijnen e.d. zijn daarentegen knaagdieren evenals het al eerder genoemde stekelvarken. Een egel is dus meer verwant aan een mol dan aan een stekelvarken! De orde der insekteneters behoort in ons werelddeel binnen de zoogdieren waarschijnlijk tot de oudste en primi tiefste groepen. De bouw van o.a. de hersenen en het gebit lijkt namelijk sterk op die van oeroude groepen die al zo'n 60 miljoen jaren geleden leefden. De egel is als insekteneter te herkennen aan de spitse snuit en een kenmerkend gebit met scherpe tandjes. Bovendien is zijn reukvermogen en ook zijn tastzin bij zonder sterk ontwikkeld. Het gehoor tenslotte is ook goed ontwikkeld, maar de ogen daarentegen zijn klein en hij ziet er maar matig mee. In de wekelijkse western die voor woensdagavond op het filmprogramma staat zijn het ditmaal Gegory Peck, Omar Sharif en Telly Savalas die op het witte doek verschijnen. Alle drie hebben in het verleden reeds in diverse grote producties meegespeeld en laten ook in 'Mackenna's Gold' zien hun faam waard te zijn. Zo zien we Peck als sherrif, McCanner, Sharif als bandietenhoofd man Colorado en Savalas als sergeant Tibbs. Sherrif MacCanner heeft in deze western zijn handen vol aan leden van de apachestam die in samenwerking^, met Colorado hun bezittingen verdedi gen. Als McCanner geen uitweg meer ziet in de misere waarin hij verzeild raakt, roept hij de hulp in van een leger eenheid die onder leiding van sergeant Tibbs staat. Deze militair ontpopt zich al spoedig als een niets en niemand ont ziende 'killer'. Alle drie mannen blijken aangetrokken te zijn door het legen darische goud dat de Indianen in hun bezit hebben. Wie er uiteindelijk mee aan de haal gaat is even verrassend als dramatisch. De film is toegankelijk voor personen van 12 jaar en ouder.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 8