De kilometervreters, Indeling van zaalvoetbal competitie Bodemkartering op Texel Tennisdlploma's Deuce LAND r BOUW onder rna mmer" Cursussen van reddingbrigade Uitslag postduivenvlucht Van derZwaag eerste bij viswedstrijd S.V. Texel Texelse Boys kwartet FEUILLETON: - n e s r g1 INSDAG 23 JUN11981 TEXELSE COURANT PAGINA 9 enige groep, die de marethon niet uitzwom wes de Texelse reddingbrigade. De overige teams konden het lichamelijk en mentaal opbrengen om de vaaifuur volte maken. In de nacht van zaterdag op zondag in 20.00 uur tot acht uur lagen ze in it water: 'de kilometervreters' van een in tal zwem clubs uit .Noordholland, vembad Molenkoog was de lokatie lor de 'nacht van Texel'. Een zwem- \arathon waarbij het de bedoeling is in in half uur zoveel mogelijk meters te vemmen, twee en een half uur uit te sten, dan weer een half uur zwem en, enz. In het met vele lichtjes ver- erde bad hing 's nachts een bijzondere eer. Het publiek was tegen het mid- irnachtelijk uur erg rustig en de vemmers en zwemsters trokken in een opende regelmaat hun baantjes. Soms ond een trainer met stopwatch even om zijn pupil duidelijk te maken dat i enkele seconden boven het schema if. Aan het einde van de baan zaten de ndetellers. Zij moesten niets anders ien dan een streepje zetten wanneer \n 'waterrat' de baanlengte twee keer id afgelegd. Om het half uur werd wisseld. De moegestreden zwemmers pen met het advies van Dik Haker, Kleedje even warm aan", stil naar hun nt. Op de speelweide van zwembad 'olenkoog was een camping met veld- \ntine gecreeërd. Tussen enkele ten- n werd gedanst en in de veldkantine as het gezellig met de geur van koffie warme chocola. ,,Hetis een zaak van 'zien, zo'n marathon. Je ligt in het ater en er is niemand die je kan eunen op de moeilijke momenten dat graag het water uit zou willen aldus voorzitter van de organiserende vemclub Dik Haker. Op gezette tijden ip Haker de tussenstanden om' Ik heb een caravan hier op het trein staan, maar ik zie hem vannacht et van binnen. Ik wil er bij blijven", ius een enthousiaste Haker die stelde if er die nacht méér 'vakidioten' op <uden blijven. Hij wees op een ronde- Her aan het einde van de baan. Die int kan het ook niet laten. Hij zit rustig hele nacht in dat stoeltje te tellen. irgeleken met de marathon van vorig ir was het aantal ploegen uitgebreid, ir baan zwommen twee ploegen. In taal tien teams Een speciale baan was voor recreatiezwemmers. Deze zoge- tamde 'qein-Hin' werd de hele nacht volkt door niet-leden van dezwemclub waarbij de enige eis was: gewoon een half uur zwemmen. Tegen het ochtendgloren kwam voor de deelnemers het moeilijke moment. Het was koud en kil en de vermoeidheid begon een stevig woordje mee te spreken. „Dat waren de knok-uurtjes. Iedere zwemmer wordt dan mentaal en lichamelijk geconfronteerd met uitput ting. De wil om door te gaan moet dan duidelijk aanwezig zijn", aldus Haker. Het tempo zat er zaterdagnacht echter goed in. Er werden afstanden van twee kilometer per half uur genoteerd. De marathon afdeling van de Texelse zwemclub deed het uitstekend. Ze ein digden op de vijfde plaats met een totaal van ruim veertig kilometer. De beker ging naar Orkomo 75 uit Tuitjehorn met 44.600 meter. Tweede werd 'de terpuit Wieringerwerf met 44.100 meter. ZPC zwom met de twee invallers Esther Smit en Chris Blom die gemiddeld 1500 meter per half uur aflegden. De meer ervaren Texelse deelnemers behaalden de vol gende totaal afstanden: Erna Kuip 6400 meter, Peter Graaf 6850 meter, Petra van der Vis 7300 meter en Peter Haker 7300 meter. Dik Haker kon in de vroege morgen uren constateren dat de 'nacht van Texel' wederom geslaagd was. Hij zei blij te zijn dat enkele Texelse midden standers, PST, padvinderij en Rijks waterstaat hun onontbeerlijke mede werking hadden willen geven aan dit langdurige maar bijzondere zwem gebeuren. De Texelse Reddingbrigade gaat ook dit jaar weer een viertal cursussen or ganiseren. Het succes van vorig jaar was groot, alle kandidaten slaagden voor het examen. Het gaat om de cur sussen brevet 6, brevet strandwacht (vanaf 13 jaarl en de strandwacht cur sussen A en B (vanaf 15 jaar). De cursus gaat ongeveer zes weken duren. Op 1 augustus zullen de examens worden af genomen. Voor alle cursussen is zowel theorie als praktijk in de lessen opgenomen. De theorie wordt door de heren Sluis en Duin gegeven. Dit is momenteel op vrijdagavond van 20.00-21.00 uur. In het zwembad (donderdagavond van 20.00- 21.00 uur) zullen verschillende instruc teurs praktijk onderricht geven. Voor de strandwacht cursussen is het van be lang ook regelmatig aan het strand en in zee te oefenen. Op vrijdagavond zal de groep voor strandwacht na een korte theorieles in het water gaan. Daar zullen de cursisten gaan varen, roeien, reddingen naboot sen enz. om ook praktische ervaring op te doen. Naast de genoemde cursus uren zijn er op het strand altijd genoeg brigadeleden (paal 19, 20, 21, 28 en 31) om extra te oefenen. Belangstellenden kunnen donderdagavond in het zwem bad of vrijdagavond bij paviljoen Noord zee (strandopgang Badweg De Koog) terecht. Aanmelden voor de cursussen is daar ook mogelijk. Inlichtingen Magda Bakker, gasthuisstraat 3, Den Burg, Telefoon 02220-3041, tst. 136. Zondag 21 juni vlogen duiven vanuit Chimay (338 km) in België. Gelost werd om 9.00 uur. Een enkele bui onderweg en de vrij harde N.W.-wind maakten het voor de duiven niet zo makkelijk. Er waren 40 Texelse duiven ingezet. Uitslag: Ie duif 14.44.42 uur, 988 meter/min., 2e duif 14.53.59 uur, 962 meter/min., 3e duif 14.59.59 uur, 946 meter/min., laatste prijsduif 15.15.24 uur, 894 meter/min. D. Panneman De Koog 1, 2, 3e prijs; A. Keijzer Den Burg 4, 8e prijs; S. Feenstra De Waal 5, 6e prijs; Comb. Kooger Bruining De Waal 7e prijs. De indeling voor de zaalvoetbalcom petitie 1981-1982 is rond. In vergelijking met het vorige seizoen is de reserve eerste klasse verdwenen maar er is nu een vierde klasse aan toegevoegd. Deze vierde klasse bestaat uit zeven teams en men speelt anderhalve competitie. De overige klassen spelen een normale competitie. Voor de junioren hebben zich 13 teams aangemeld. Zij spelen eerst een halve competitie tegen elkaar en de hoogst geeindigde is dan de nieuwe junioren kampioen. Hierna worden de junioren in twee poules verdeeld en spelen dan opnieuw eenmaal tegen elkaar. Twee senioren teams zijn in vergelijking met vorig seizoen afgevallen nl. Rabo en Dubbeldik 4. Hier staat tegenover dat zich vier nieuwe teams hebben aangemeld t.w. PH Hotel, Dat- sun 4, Tex. Boys 4 en Gamma 4. Deze vier teams starten niet zoals normaal in de vierde en tevens laagste klasse maar beginnen allen in de derde klasse. Voor het grootste gedeelte is met de indeling rekening gehouden met de eindstanden van vorig seizoen met hier en daar een uitzondering. Oosterend 3 komt nu in de eerste klasse uit terwijl Dubbeldik 3 dat boven dit team eindigde nu in de tweede klasse uitkomt. KSMT 2 komt nu in de derde klasse uit. Oosterend 5 en ZDH 2 zijn in de tweede klasse ingedeeld. Arn. Looyer heeft naamsverandering aange vraagd en heet nu Mantje. Voor 1 juli moeten de spelerslijsten en spelerskaarten ingeleverd zijn plus eventueel pasfoto's van nieuwe spelers. Op 12 augustus kan men de nieuwe spelerskaarten ophalen en op 19 augus tus begint de nieuwe competitie. De Zwaan zal dit seizoen als enige Texelse vereniging uitkomen aan de vaste wal als deelnemer aan de strijd om de N.H.- beker. Indeling: Hoofdklasse: Datsun, KSMT, Oos terend, Dubbeldik, Mantje, Question, A O 2000, ZDH, De Zwaan en Gamma Eerste klasse: Rab, Datsun 2, Datsun 3, Oosterend 2, Oosterend 3, Dubbeldik 2, Gempo, Texel, vet., Gamma 2 en Gamma 3. Tweede klasse: Nioz, Oosterend 5, ZDH 2, Tex.Boys 1, Tex. Boys 2, Mok, Jelleboog, Oosterend 4, Dubbeldik 3 en Amro. Derde klasse: PH Hotel, Datsun 4, Tex. Boys 3, Tex.Boys 4, Oosterend 6, KSMT 2, De Koog, Question 2, ZDH 3, en Gamma 4. Vierde klasse: Rab2, KSMT 3, Nioz2, Texel vet. 2, Slufterhoek, De Koog 2 en ZDH 4. Junioren: Zegel Modes, De Koogel 1, De Koogel 2, Citroen, Bremakker, Zee aas Veldman, Buro Eelman, ZDH, Ca feetje, Alkema, Datsun (voorheen Dag- markt), Ratronics 2 en Ratronics 1. NI. J. van der Zwaag werd afgelopen zondag eerste bij de viswedstrijd die bij de Krassekeet werd gehouden. In ver band met de minder gunstige water stand moest de Hengelsportvereniging gedwongen verhuizen van hoeve Zee burg naar de Krassekeet. Zondag wer den in totaal 250 vissen gevangen die gezamenlijk een lengte van 46 meter en 59 centimeter opleverden. M. J. van der Zwaag ving 512 cm vis. G. van Kranenburg haalde 420 cm vis op de kant en behaalde daarmee een twee de plaats. Derde werd F. Bas met 392 cm vis. Bij de jeugd ving Rob Eelman 283 cm en werd daarmee eerste. Martin Maar werd tweede met 189 cm en Cor Eelman derde met 108 cm vis. De volgende wedstrijd is op zondag 28 juni van 8 tot 10 uur in de Mokbaai. De indeling voor de competitie 1981- 1982 voor het eerste elftal in de vierde klasse A KNVB is: Alkm. Boys, Verdos, Egmondia, De Foresters, Helder, Hol- landia T, Meervogels, Texel, USVU, VZV, Wieringerwaard en WGW. De competitie begint op 19 en 20 septem ber. Op 12 en 13 september worden er bekerwedstrijden gespeeld. Afgelopen vrijdag hebben de junioren van tennisvereniging Deuce gestreden voor de diploma's bal- en slagvaardig heid. Het is voor het eerst dat de jeugdleden dit KNTLB diploma op Texel kunnen halen. Een deel van de jeugdleden heeft vrijdag het diploma behaald. Woens dagmiddag van 3 tot 5 uur doen de overige jeugdleden 'tennisexamen'. Voor het diploma balvaardigheid slaag den: Niels Cadee, Lieselotte Ezerman, Phillippine Roeper, Macus Roeper, An- gret Vonk, Anka Coutinho, Miranda van der Slikke, Albert Keijzer, Monique Schermer en Victorien Dros. Het diploma slagvaardigehid kwam in bezit van: Angret Vonk, Anka Cou tinho, Miranda van der Slikke, Albert keijzer, Monique Schermer en Victorien Dros. De huis aan huis verkoop van het Texel-kwartet, uitgebracht door de Texelse Boys, is grotendeels rond. Mensen die bij het bezoek van de Boys niet thuis waren kunnen desgewenst een kwartet bestellen bij de bestuurs leden C. de Grave (02220-3552), J. P. Witte (02220-2918) of A. Wessels (02220-2988). Het kwartet blijft te koop bij Bakker's Ijzerhandel, Schoenmakerij Van Osch en de Aankoopcentrale. Vanaf half maart zijn enkele mensen van de Stichting voor Bodemkartering uit Wageningen bezig de bodem van Texel nauwkeurig in kaart te brengen. Ten behoeve van dit werk worden op veel plaatsen grondmonsters genomen en tot een diepte van 1.20 meter grond boringen gedaan. De bodemkartering op Texel is een onderdeel voor de ver vaardiging van de Bodemkaart van Nederland, schaal 1:50.000. Deze kaart van Nederland zal bestaan uit circa 100 afzonderlijke kaarten. Bij elk kaartblad verschijnt een geschreven toelichting. De bladen 9 Oost en 9 West Den Helder met het eiland Texel zullen samen als één kaart worden uitgegeven. Een bodemkaart geeft in het alge meen de samenstelling van de bodem tot een diepte van 1,20 meter weer. De variatie in bodemgesteldheid in een bepaald gebied wordt door middel van een groot aantal bodemeenheden (grondsoorten) aangegeven. Bovendien wordt meestal de diepte van het grond water in een aantal klassen vermeld. Bij de bodemkaart wordt de gebruiker bovendien in de toelichting ingelicht over de samenstelling van de diverse grondsoorten en hun geschiktheid voor land-, tuin- en bosbouw. Voorts geeft de toelichting informatie over het ont staan van bodem én landschap. Grondwaterpeil De bodemkaarten zijn in de eerste plaats bedoeld voor de toepassing in de land-, tuin- en bosbouw. Ze kunnen aanwijzingen geven voor een zo gunstig mogelijk gebruik van de gronden en voor het regelen van het meest gunstige grondwaterpeil. Ook komt via de bo demkaart al dan niet in samenwerking met de Landbouwvoorlichtingsdiensten soms tot een betere gewassen keuze of tot bodemverbeterende maatregelen, zoals diepploegen, mengwoelen. Voorts kunnen de kaarten van nut zijn bij de studie van het ontstaan of de historie van een gebied en bij het onderwijs. De werkzaamheden Inmiddels is een deel, ±4000 ha, van het 'oude land' van Texel en van het 'nieuwe land', de Prins Hendrik Polder in kaart gebracht. Het oudste deel van het eilar.d is een sterk afwisselend geheel van zand-, zavel-, klei- en soms veen gronden. Herhaalde overstromingen in het verleden met als gevolg daarvan erosie, maar ook afzetting van klei en zand hebben hiertoe bijgedragen. Ver der is door de kartering bijvoorbeeld duidelijk geworden dat de Prins Hendrik Polder bijna geheel uit zeezandgronden is opgebouwd. Ongeveer 15% mag hier slechts tot zavel en klei gerekend wor den. Het bodemkundig onderzoek zal grotendeels in 1981 afgerond kunnen worden. Opgemerkt kan nog worden dat bij deze werkzaamheden gebruik gemaakt kan worden van vroeger onderzoek. Zo zijn van polder Eierland in 1960 reeds gegevens verzameld, zodat met summier aanvullend onderzoek kan worden volstaan. Helaas zijn van som mige eerder gehouden onderzoeken de gegevens niet beschikbaar. Met Pach ters en eigenaars zal zoveel contact opgenomen worden waarbij de Stich ting voor Bodemkartering hoopt op alle medewerking. De karteerder Ing. J. L. Kloosterhuis, Schilderweg 169, Den Burg, tel. 02220-2964 is steeds bereid uitleg over de werkzaamheden te geven. t n door Tom Lodewijk. HOOFDSTUK 2 Mijn naam is Gardenier 3. Els was meteen na het wegsturen in de brief, elke morgen een krant lan kopen bij de kiosk. Dan viel het inder op, dacht ze, dan wanneer ze zo mpverloren zou vragen of er mis- hien een 'brief onder nummer' voor lar lag. Ze stelde het van de ene dag op de fdere uit. Als er géén brief was, zou ze n figuur slaan, dacht ze, tegenover e mahoniehouten kioskjuffrouw met lar zwarte priemogen achter het bril- tje. Loes, die te meer meeleefde met het ival, naarmate ze minder bij betrokken as, porde haar aan. In de advertentie id gestaan 'brieven worden beslist iantwoord'. „Ik ga mee", zei Loes, „dan vraag ik het wel." En toen Els haar ochtendblad had gekocht zei Loes effen: „Is er een brief, nummer veertien-een en dertig?" Dat had Els zo uitgekiend, haar huisnummer en haar leeftijd. Stel je voor dat je het nummer vergat! De juffrouw draaide zich onverstoor baar om, graaide uit een laadje een half dozijn brieven. Er ging een schok door Els heen toen ze er een kloeke witte envelop uittrok. „Veertien-een en dertig." „Dat is?" vroeg Loes practisch. „Een kwartje." „Betaal jij maar", zei Loes, „je moet toch je krant betalen." En zo was dat geregeld. Els, duizend pond lichter, met een hart bonzend van verwachting, liep onder de bomen. De brief in haar tas. „Als je 'm liever alleen leest" zei Loes grootmoedig, hoewel brandend van nieuwsgierigheid. „Nee hoor." Els vond het maar veiliger, althans in de eerste stadia Loes als bondgenoot en raadgeefster te heb ben. Zo handig als ze dat bij die kiosk had opgelost! Ze keek Loes met iets van bewondering van terzijde aan, zo'n stalen mina was dat. Zou ze al eerder kioskbrieven hebben afgehaald? 't Leek of het haar dagelijks werk was! Het restaurant waar ze neerstreken was bijna verlaten, en aan een hoek tafeltje scheurde Els nerveus het couvert open. „Ik ga even naar de Dames" ver kondigde Loes tactvol en maakte zich onzichtbaar. Els zat met de brief in haar hand, een ogenblik als verwezen te staren. Ze had de eerste stap gedaan. Ze had geschreven op een huwelijksadverten tie. Eigenlijk half in de hoop dat ze er niets op zou horen, eigenlijk niet serieus van plan tot doorzetten, mocht ze wel iets vernemen. Nu stond ze voor de be slissing: ermee doorgaan? Ze kon zonder meer stoppen. Als ze niet antwoordde was er nog geen man overboord. Niemand wist haar adres. Maar, bedacht ze, het zou wel zo beleefd zijn als ze.... toen glimlachte ze nerveus. Wat zat ze te piekeren? Ze had de brief niet eens gelezen nogl Mis schien schreef de man in beleefde termen dat hij tot zijn spijt of zo iets.... „Geachte mejuffrouw." Hm, kloek, mannelijk handschrift. „Natuurlijk heb ik begrepen dat u althans voor deze eerste keer dat u nog niet bekend wilt maken. We zijn er alle bei min of meer meer verlegen. Waarom dacht u anders dat ik een advertentie zette? En als ik me nog niet aan u heb voorgesteld, waarom zoudt u zich dan eerst aan mij voorstellen?" Els knikte onmerkbaar. Reële ge- dachtengang. Het begin was niet gek. „Laat ik dat daarom bij deze doen. Mijn naam is Henri Gardenier. Ik ben 45 jaar, zakenman. Heb mijn beste (jonge) jaren verdaan met de strijd om het bestaan en dat is me, al zeg ik het zelf, vrij aardig gelukt. En nu ik tot de conclusie kom, dat ik me zo af en toe eenzaam begin te voelen, nu ik ruim schoots in staat ben een vrouw alles te geven wat ze nodig heeft, nu gaat het niet zo makkelijk meer er kennis mee te maken. Dat kan wel voor een avondje uit of voor een avontuurtje, maar al ben ik geen heremiet, dat type staat mij niet aan. Ik ben eigenlijk een ouderwets mens, ik voel me niet op mijn gemak met die vrouwen die zo zeker van hun zaak zijn en 'de wereld kennen' zoals dat heet. De toon van uw brief deed me ver moeden dat we daarin misschien wel overeenstemmen. Die brief was nogal gereserveerd." (Els bedacht met hoe veel moeite ze allerlei bijzonderheden die Loes noodzakelijk achtte er uit had gehouden) „En juist daarom werd ik ver langend kennis met u te maken." Als in een droom las Els verder. Zou ze hem nog eens, wat uitgebreider, willen schrijven, als ze tenminste in teresse had, misschien een foto er bij? En dan zouden ze, alléén als zij dat wenste, misschien eens persoonlijk kennis kunnen maken? „Wenst u geen verdere kennismaking weest u dan zo vriendelijk en schrijf me dat even. Het zou me zeer spijten, maar dan zit ik niet iedere dag op antwoord te wachten. Ik wil u eerlijk bekennen dat ik dat niet zonder spanning tegemoet zie. Want misschien-misschien krijgt voor ons beiden het leven een nieuw uit zicht." „Zo", zei Loes, „én?" Els aarzelde even. Toen stak ze de brief over. „Lees zelf maar" zei ze niet zonder voldoening want het eerste succes was toch voor héér. Ze had antwoord ge kregen en wét voor een antwoord! Loes las aandachtig, terwijl Els naar haar gezicht keek, waarop al haar stemmingen waren af te lezen. „Nou", zei ze, „hij is onder de indruk." „Tja", glimlachte Els, „en hij heeft me nog niet eens gezien. Misschien schrikt ie zo dat hij hals over kop de benen neemt." Loes zag haar vriendin kritisch aan. „Dan kun je zeggen: opgeruimd staat netjes. Geen man hoeft voor jou de benen te nemen. Ik vind je wel een beetje een stijve prent, maar je hebt in ieder geval stijl, en naar die brief te oordelen kijkt hij net naar zo iemand uit." „Ja, dat dacht ik ook", vond Els en toen benauwd, „o, gunst, Loes, wat moet ik dóen. Ik wou dat je méé konl" ,,'k Zal wel wijzer wezen" smaalde Loes, „derde wiel aan de wagen. En daarbij loop je het risico dat als ie mij ziet, hij voor jou geen oog meer heeft! Of dat ie denkt dat ik het ben. Dan moeten we tegen elkaar op gaan zitten concurreren.... menéér, ik ben veel leuker dan zijl" „Kun je nou niet es éven serieus zijn?" vroeg Els geprikkeld. Loes had makkelijk praten, die was de lachende derde. Voor héér ging het er om: wat moest ze doenl Móest ze iets doen of 't maar laten lopen? „Meid" zei Loes, „je hoeft toch niet op stel en sprong die man terug te schrijven. Helemaal verkeerd. Laat 'em nog maar een paar daagjes sudderen. Die spanning waar ie over schrijft kan heel geen kwaad voor 'em. Enne... ik geloof dat jij dit verder helemaal zelf moet opknappen. Zolang het nog een lolletje is wii ik best meedoen, als het serieus gaat worden is het helemaal jouw zaak. Jij moet weten wat je doet. Je bent oud en wijs genoeg." „Al té oud, en nog niet wijs", lachte Els schamper. Toen kwam de ober en vroeg wat de dames wilden gebruiken. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 9