RZI De voor Cocksdorp: goed 6500 inwoners Rauwe nacht in Jericho w onder n \mer Geen spreekuur maatschappelijk werk verkeerde voorstelling van zaken door TESO iNHSJ25!SÏÜ!2ï „WAT IK ZEGGEN WOU.." FEUILLETON Inschrijven concours- hippique Geslaagd Bibliotheek De Cocksdorp Rectificatie Geslaagd 31IINSDAG 30 JUNI 1981 PAGINA 7 TEXELSE COURANT 6OT.VCN VAN LEZERS OATEN VEPANT WOO«DELLmHE<D VAN OE REOMTC n n e ir n n e n k e t i' t i- Overzicht van de nieuwe rioolzuiverings installatie aan de Stengweg, een halve kilo meter ten noorden van De Cocksdorp. Op de voorgrond de oxidatiesloot, rechts daar achter de nabezinktank. Op de foto zijn niet de sliblagunes te zien. Het stadje Jericho is praktisch in handen van Alex Flood (Dean Martin) die niet alleen veel vee en graan bezit, maar ook het hotel „Ace Deuce" met bijbehorende speelzaal en een deel van een mijn. Dankzij een aantal goedbe taalde handlangers die niet bang zijn voor terreur, bezit Flood in feite alle macht. Het is hem echter nooit gelukt de postkoetsdienst van Molly Lang (Jean Simmons) in handen te krijgen. Met het gevolg dat Flood haar het leven moeilijk maakt. Zij heeft daarom de hulp ingeroepen van Ben Hickman (John Mclntire) een ex-sherrif die in de koets naar Jericho komt, vergezeld door zijn assistent Dolan (George Peppard). Flood, hiervan op de hoogte, pleegt een heimelijke aanslag op de koets, waar door Hickman gewond word' Tprwiil de oudere man in bed moet liggen om te genezen, verkent Dolan de situatie in Jericho. Al spoedig staat voor hem vast dat Flood een uiterst gevaarlijke en machtige tegenstander is. Dit laatste belet echter niet dat Dolan toch aan Hickman voorstelt om Jericho zo snel mogelijk te verlaten want tegen Flood en zijn mannen zullen zij nooit op kunnen. Hickman wil echter nog niet beslissen. Flood stuurt twee van zijn mannen naar Molly toe om de, bij de overval beschadigde postkoets in beslag te nemen. Dolan wijst op het onwettige daarvan en het komt na vele spannende momenten tot een formidabele strijd. Dolan wint echter en stelt de zaken scherp. Als Dolan de volgende ochtend om negen uur Jericho niet heeft ver laten zal Flood zorgen dat hij opgehan gen wordt. „Rauwe nacht in Jericho" is te zien in de woensdagwestern. De toe gang is 12 jaar. Voor het concours hippique van de Vereniging voor Vrienden van het Paard kan men zich nog tot vrijdag inschrijven. Dit dient telefonisch te geschieden bij mevrouw Bakker-Witte in Den Hoorn op nummer 02226-464. Het concours staat open voor paarden en pony's. Vooral voor de aangespannen pony's zijn nog te weinig inschrijvingen binnen. Johan Bas slaagde voor het diploma erkend assurantie-agent. Hij is mede werker van Assurantiekantoor A. de Wijn. In de week van 6 tot 10 juli wordt geen spreekuur gehouden door maat schappelijk werker Frank van Lare. In zeer dringende gevallen kan men in die periode contact opnemen met de maat schappelijk werker in Den Helder, tele foon 02230-15834. De openbare bibliotheek te De Cocksdorp, gevestigd in het gebouw naast de Hervormde kerk is ten dienste van inwoners en gasten geopend vanaf heden tot 28 augustus. Elke maandag, dinsdag, woensdag, donderdag en vrij dag van 19.00 tot 20.00 uur. Bovendien op vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. hem in aanraking kwamen, één ding gemeen, en daaromheen draaiden al Henri's activiteiten. Gerda Poons was een gezette, blo zende vrouw het kroezend donkerbruin haar en ogen in dezelfde kleur achter een gouden brilletje. Ze droeg een geruit mantelpak, dat haar overvloedige ron dingen niets tekort deed en haar korte stevige benen eindigden in pumps met wel iets te hoge hakken, waardoor het leek of ze voortdurend een beetje door haar knieeën zakte. Duidelijk zichtbaar droeg ze de Libelle het kenteken dat Henri met fijne intuïtie voor de draagster had uitgezocht en ze schouwde fier door het bijna lege res taurant met een air van 'graag of niet'. Gerda Poons had de mannen leren kennen. Vooral sinds haar dierbare Herman was overleden. Herman was haar eigenlijk pas dier baar geworden nadat hij niet langer vertoefde in zijn stoffelijk omhulsel. Gerda was een meisje van het platte land, dik en blozend, met een paar werkhanden en sterk als een paard. Herman Poons, die in zijn slagerij nogal eens van personeel moest wisselen omdat niemand werkte naar zijn zin en hij dus ook niet van plan was zoveel te betalen, vond in Gerda een meid naar z'n hart. Nergens te beroerd voor, ook niet om in vrieskou in de winkel te staan, een ons worst was bij haar een ons worst van honderd gram inclusief het kartonnetje en ze zou er nooit 102 gram van maken, ze durfde resoluut zijn tegen de kakmadams met maanden schuld, die maar raak poften. Gerda wist niet wat een minderwaardigheidscomplex was en was gans niet verwonderd dat Herman Poons zichbaar nerveus werd toen ze liet doorschemeren dat ze een baan in de stad wou gaan zoeken. Herman schilderde haar de stad als een onzalig oord en hillikendal niks voor haar, maar Gerda glimlachte zuur en zei dat ze er in ieder geval anderhalf maal zoveel zou verdienen als hier. Toen trok Herman de stoute schoenen aan en stelde haar voor, sam-sam te gaan doen, welke samenwerking Gerda be zegeld wenste door een verklaring van de ambtenaar van de burgerlijke stand dat Herman Poons, geboren twintig jaar eerder dan Geerdiena Plonia Koolhaas, tezamen met haar, voor hem, ambte naar voornoemd, was verschenen ten einde in de echt te worden verbondeq. Meer dan ooit werd Gerda de drij vende kracht van de zaak en Herman werd meer dan voorheen gedreven. Tijdens de oorlogsjaren wisten ze samen het kapitaal van de firma snel te ver meerderen en zodanig te beleggen dat degeldzuivering in 1945 hen geen schade deed. Gerda, in haar witte jasschort dat overeind stond van de stijfsel, was on vermoeibaar, overdag in de zaak, een oog houdend op de knechts, op de debiteuren, zaken doend als een vent met de reizigers die altijd naar 'meneer Poons' vroegen maar hem steeds min der te zien kregen. Herman merkte al gauw dat hij de gezelligheid moest zoeken daar waar het bordje 'vergun ning' uithing. Thuis immers had Gerda altijd wel wat voor hem te doen. „Wat zit je daar te zitten, ik zit toch ook niet?" Hij had, net als wijlen zijn vader, een zwak hart en op een dag werd hij niet meer wakker. Een maand later had Gerda de zaak die goed liep voor een beste prijs ver kocht aan een filiaalbedrijf. Ze vond op een advertentie een aardig vrijstaand huisje in de buurt van Woerden en leefde daar met een dikke lapjeskat en een papagaai. Hulp in huis was niet nodig, die meiden kletsen maar en je wist niet of ze eerlijk waren, in ieder geval deden ze het nooit naar Gerda's zin. Maar één mens maakt niet veel vuil en al blonk al het koper in Gerda's huisje zo hard het maar blinken kon, al waren haar gordijnen smetteloos en lag er geen stofje op de meubels, er waren vele uren waarin Gerda zich afvroeg wat ze er mee moest doen. Ze had kind noch kraai, er waren geen babykleertjes te breien of sjaals te haken, en vriendinnen had ze niet. Ze leefde immers op de grens van twee werelden: de wereld waaruit ze kwam en waarop ze neerzag, omdat ze inmiddels een 'vrouw in bonus' geworden was, en de wereld waarin ze zich graag zou bewegen en die in haar geen belang stelde. En aangezien ze een weduwkleed, zoals ze altijd zei, gauw besmet was en weduwen uiteraard al moeilijk in het gezelschapsleven doordrongen zag Gerda nog maar één uitweg: een man. Geen man zoals haar Herman, die was goed genoeg geweest om de centjes te verdienen. Nu de centjes binnen waren en Gerda daar benevens, moest ze een man hebben waarmee ze voor de dag kon komen en die haar kon helpen een beetje plezier te beleven aan haar zo moeizaam verworven welvaart. In het dorp waar ze woonde was ze praktisch een vreemde, zo maar met een wildvreemde man aanpappen deed ze niet, je wist maar nooit nietwaar? En zo had Gerda zich zonder scrupules ge worpen op het medium van de huwe lijksadvertentie. Ze had al meermalen 'contact' gehad. Er waren weduwnaars met kinderen ge weest (en Gerda gaf niets om kinderen), er waren ouwe vrijgezellen geweest met kippekuurtjes en er was een man ge weest die meteen maar voor het week einde wou komen logeren. En nu Gerda het Jaarbeursrestaurant binnenstapte, om eens te kijken wie zich thans weer aanbood, deed ze dat met een zekere gewendheid. Ze zouden haar geen oksels ondernaaienl Zij had in de winkel de mensen leren kennen. Als-ie haar niet aanstond dan was ze zo weer weg, ze had haar smoesje klaar. (wordt vervolgd) kon worden afgebroken, was het als tijdelijke maatregel verantwoord. De nieuwe installatie kan de vuil- aanvoer met gemak verwerken. Het verschil in aanvoer tussen zomer en winter is enorm. In de zomer zal de installatie dan ook continu werken en wordt voor de opvang van het slib gebruik gemaakt van een nabezinktank. 's Winters hoeft dat niet. Dan wordt voor de 500 inwoners van De Cocksdorp en omgeving de installatie slechts af en toe aangezet, wat veel energie bespaart. Het afvalwater wordt na zuivering geloosd op het dijkkanaal 5. En Loes? Loes had ze nog te veel nodig. Loes moest volgende week haar alibi zijn, als ze met Henri uitging een dag met Loes op stap, natuurlijk. Trouwens, Loes had een zeker recht, een daarbij, ze genoot al bij voorbaat van Loes' gezicht als ze haar zou ver tellen hoe het gegaan was, wie Henri was, en ze voelde een stille triomf. Volgende week zaterdag niet meer de vraag van waar zullen we nóu es naar toe gaan, niet weer de moeizame keus uit zo veel platgetreden paden, i Volgende week zaterdag stond er een man op haar te wachten naast een grote, blinkende wagen en met hem zou ze rijden door de dorpen, samen zouden eten bij kaarslicht en samen terug rijden... Ze schrok op toen de trein remde, maar het was Haarlem nog maar. Tevreden nestelde ze zich in haar hoekje en spon voort aan haar toe komstdroom, waarin ze zelf nog maar nauwelijks geloven kon. HOOFDSTUK 3 De weduwe Poons Henri Gardeniers knipperde zelfs niet met de ogen, toen Gerda Poons het jaarbeursrestaurant binnenkwam. Hij twijfelde er ook niet aan dat ze het was. 't Was helemaal wat hij verwacht had, zelfs al had hij het fotootje niet gezien. Dit toch toonde alleen Gerda's gelaat maar deed haar ampele vormen reeds vermoeden. Een ogenblik maakte hij in gedachten een vergelijking met de slanke, een beetje kleurloze, maar stijlvolle figuur van Els. Vrouwen waren er in alle soorten en maten en niemand wist dat beter dan Henri Gardenier. Maar ze hadden alle, tenminste voorzover ze met De nieuwe rioolzuiveringsinstallatie van De Cocksdorp is in staat het afvalwater te zuiveren van maximaal 6500 inwoners. Dat betekent dat de nieuwe installatie een ruim zes keer zo grote capaciteit heeft als de oude. Die oude installatie was dan ook al jaren veel te klein. Noodgedwongen heeft men drie zomers achter elkaar het teveel aan rioolwater ongezuiverd over de dijk moeten pompen. De rioolzuiveringsinstallatie is niet alleen vernieuwd maar ook verplaatst. De oude installatie (gebouwd in 1963) lag aan de rand van het dorp bij de Langeveldstraat. Hoewel een goed wer kende rioolzuivering weinig of geen stank veroorzaakt, is in de praktijk echter toch wel eens van overlast sprake waardoor het beter is zo'n installatie op ruime afstand van de bebouwde kom aan te leggen, ook omdat de installatie niet geruisloos is. Vandaar dat werd gekozen voor een terrein dat een halve kilometer noordelijker aan de Stengweg lag. Een nieuwe en grotere zuivering was een zeer urgente aangelegenheid want de recreatieve groei in De Cocks dorp en omgeving is groter geweest dan men in 1963 had kunnen voorzien. De grote recreatieterreinen in Texels noordpunt zijn in de loop der jaren door de gemeente allemaal aangesloten op het centrale rioolstelsel, waardoor de oude rioolzuivering 's zomers flink werd overbelast. De kwaliteit van het gezui verde water verslechterde en had een nadelige invloed op de waterkwaliteit van het dijkkanaal en de Rogsloot. Om ernstige schade aan het milieu te voor komen werd toen het teveel aan riool water ongezuiverd in de buitenkolk van het gemaal gepompt, dus rechtstreeks in de Waddenzee. Dat is weliswaar ook geen zege voor het milieu maar gezien het 'natuurlijke' karakter van het vuil (geen industriegif e.d.) en de betrekke lijk kleine hoeveelheid in verhouding tot de massa zeewater waarin het vrij snel en dus toegevoegd aan de voorraad oppervlaktewater van Texel. Dit water bevat nog wel fosfaten want (in tegen stelling tot de grote rioolzuiverings installatie van Everstekoog) wordt in De Cocksdorp geen defosfatering toege past. Welke gevolgen dat voor het water in de omgeving zal hebben staat nog niet helemaal vast. Het Hoog heemraadschap zal de kwaliteit daarvan dan ook scherp bewaken en ongetwij feld alsnog tot rechtstreekse lozing van het gezuiverde water op de Waddenzee besluiten, als er problemen zouden ont staan. In het ingezonden stuk van Daan Welboren namens de Pakt-fractie in onze vorige krant schreef, kwam een storende zetfout voor, waardoor de essentie geweld werd aangedaan. In plaats van het woordje „vervoert" stond in de krant „veroudert". Het stuk, zoals het had moeten zijn volgt hieronder in extenso: Wie belangstelling heeft voor de In de afgelopen aandeelhoudersver- nieuwe rioolzuiveringsinstallatie is za- gadering van TESO ging men ervan uit terdag a.s. welkom want dan wordt dat het Pakt tegen Sterreclame voor open huis gehouden van 10.00 tot 15.00 Texel is Dat is onjuist. Daarover hebben uur. Medewerkers van Uitwaterende wij ons niet uitgesproken. Wij menen Sluizen zullen de mensen rondleiden en dat het niet de taak van TESO is om tekst en uitleg geven. dat te financieren en op die manier mee te werken aan uitbreiding van het ver voersaanbod. Dat is het omdraaien van de jarenlang door TESO verkondigde stelling dat zij alleen maar vervoert en dat de overheid mede het aanbod bepaalt door vaststelling van het aantal overnachtingsplaatsen. Daarom zijn wij het niet eens met de huidige gang van zaken. TESO kan beter investeren in een voordelig abonnement door de Texelaars! Reclamespotjes financieren is meer een taak voor direct belangheb benden zoals VVV, logiesverstrekkers, horecaexploitanten, winkeliers e.d. Namens de Pakt-fractie, Daan Welboren. Den Hoorn. De nabezinktank van de rioolzuiveringsinstallade. Deze zal alleen 's zomers in werking zijn, omdat de installatie alleen dan volgens het zg. continu-principe werkt. Joke Koper slaagde te Utrecht voor het patroonsdiploma kappersbedrijf. door Tom Lodewijk.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 7