e eeuw Is de trekker van vandaag Texels gast van morgen? H f - - f ■f iI f f gj jTIM i t '&JLn - ÈMfÊÉmÊÊÊÊ, Meisjes van 66 en 73 naar de middernachtzon PAGINA 6 VRIJDAG 3 JUL11981 TEXELSE COURANT En het was ook de tijd dat de gasten nog echte trekkers waren die nog geen gebruik maakten van auto's of brom mers maar fietsend of lopend kwamen en die zich onderwierpen aan huisregels die wel iets strenger waren dan die van tegenwoordig. En de prijzen voor ovei nachting en eten waren ook van een ander niveau. Een warme maaltijd maakte het echtpaar Bakker voor 65 cent, een broodmaaltijd voor 40 cent en een overnachting koste 50 tot 75 cent. En als het erg druk was en de maxi mumcapaciteit van 80 gasten werd overschreden, had je kans dat je voor het doorbrengen van de nacht verwezen werd naar het hooivak van de naburige boerderij van Kok. Het echtpaar Bakker-Zuidewind werd destijds gekozen uit drie paren die op de advertentie waarin ouders" voor Pa norama werden gevraagd. Bij de sol- Je hoeft niet tot de jeugd te behoren om gebruik te mogen maken van jeugdherbergen en op die manier voordelig rond te reizen. Dat bewijzen de dames A. G. EeT man en R. Koorn 73 en 66 jaar oud) die na resp. 50 en 45 jaar weer lid werden van de Internationale Jeugdherberg Centrale en thans een rondreis maken door Scan- dinavié. Tot twee keer toe ontving de redaktie van hen een fraaie ansichtkaart, verzonden vanuit het gebied waar thans de middernacht- zon schijnt. ,,Het is een droomreis. De jeugherbergen zijn hier fantas- tisch en je kunt voordelig leven door ze te benutten. We ontmoeten vele naties en zouden eindeloos van onze indrukken kunnen vertellen. Tot ziens op de receptie op 3 juli in Panorama. reeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeei Een opname van de hoeve „Panorama" van rond de eeuwwisseling. „We verdienden er weinig mee, maar we hadden een erg gezellig leven. We hebben in die jaren talloze mensen van allerlei soort ontmoet en er veel kennissen =nn overgehouden." Aldus mevrouw G. Bakker-Zuidewind, opgetogen pratend over de tijd waarin zij samen met haar man Cor Bakker de scepter zwaaide in de jeugdherberg „Panorama". Bakkeren zijn vrouw waren de eerste „ouders" van de jeugdherberg en werkten onder omstandigheden die hun opvolgers anno 1981 nauwelijks voor mogelijk zullen houden. Het was de tijd van improviseren, van kolengestookte fornuizen, vuurduveltjes en petroleumstellen. Bij het samenstellen van dit artikel maakten wij gebruik van historische gegevens die voor ons werden verzameld door de heer G. A. Oskam. De officiële opening van de jeugdherberg „Panorama" vijftig jaar geleden. De vlag wordt gehesen door „kapitein" IV. H. Lap, achter hem staat de architect J. v.d. Pijl en rechts van hem TESO-commissaris Frans Zegel Kzn. Naast de vlaggemast het echtpaai C. Bakker-Zuidewind en achter hen een vijftal trekkers. Gedeeltelijk verscholen achter de vlag staat burgemeester IV B. Oort Verdei op de foto van links naar rechts dominee A. Vis, de onderwijzer H. C. H. Kiev its, de onder wijzer H. J. Kraai (oprichter van het Texels Museum), de onderwijzer P. B. Riteco, G. Joh. Duinker (redakteur-uitgever Texelse Courant), Jurr. Beumkes (hoofdconducteur TESO), H. Reij (redakteur-uitgever Nieuwe Texelse Courant) en tenslotte de dames Keijser-Boliei van „Sonnevanck", Da/meijer en Vis. het model van de limburgse boerderij. Dat vond het bestuur prachtig en Koorn voerde het uit, waardoor de jeugd herberg in zijn huidige vorm ontstond. Bij de voorbereiding van de verbouwing in 1957 en 1958 staken de trekkers zelf de handen uit de mouwen door tijdens zg. Paaswerkkampen allerlei karweitjes te doen zoals het slopen «an bijge bouwen, het rooien van rff de weg staande bomen, etc. Nadat de jeugd herberg in het seizoen 1959 gesloten was geweest werd zij 9 april 1960 officieel geopend door de commissaris van de Koningin. licitaite waren ze nog niet getrouwd. Burgemeester Oort liet blijken dat dit moest veranderen om voor de functie in aanmerking te komen. „Weet u dat u spoedig in het huwelijk zult moeten tre den?" sprak hij afgemeten. Dat kwam goed uit want Bakker en zijn verloofde hadden juist gesolliciteerd om een be staan te hebben met een dak boven het hoofd en 'dus' te kunnen trouwen. Tot op dat moment hadden beiden nooit wat met toeristen te maken gehad. Bakker was van huis uit boer. Het im proviseren ging hem en zijn goedlachse vrouw best af. Er is heel wat beleefd in die tijd en tegelijkertijd ontstonden veel hartelijke contacten die tijdens de vele genoegelijke gesprekken werden ver diept. Een voorbeeld hoe van de nood een lollige deugd werd gemaakt: „Als het erg druk was zodat de eetzaal te klein was om iedereen tegelijk te laten eten riepen we altijd: wie van jullie heeft een regenjas. Er gingen dan een hele boel vinger omhoog en tegen die mensen zeiden we dan: prachtig, jullie mogen vandaag in de tuin eten." TESO De Texelse jeugdherberg was destijds een initiatief van TESO. Deze stoom bootonderneming achtte het voor zich zelf en voor Texel van het grootste belang om het toerisme te bevorderen en het stichten van een jeugdherberg zou ongetwijfeld een groot aantal pas sagiers oproepen. De economische cri sis was in volle gang en het TESO- bestuur verwachtte niet dat de klanten 'vanzelf' zouden komen. De parallellen met 1981 dringen zich op.... zodanig opnieuw in gebruik genomen. In 1950 kocht het echtpaar Bakker hotel 'Lyda' in De Koog en stortte zich daarmee in een andere en ook wat meer lucratieve toeristische bedrijvigheid. De nieuwe vader en moeder werden de heer en mevrouw Veldwisch uit Pijn- acker. Dit stonden op het punt om te emigreren naar Australië maar kwamen daarvan terug toen ze het aanbod kregen om de leiding van Panorama op zich te nemen. In het midden van de vijftiger jaren kreeg Panorama een nieuw bestuur. Het bestond uit burge meester C. de Koning, J. C. Rab, de Oosterender onderwijzeres M. C. Rap- pard-Smeur, A. Breet en G. A. Oskam. Dit bestuur nam initiatieven tot een omvangrijke verbouwing want het was hoogst onbevredigend dat zovelen die in de jeugdherberg hun vakantie wilden doorbrengen teleurgesteld moesten worden. Voor de NJHC vormde de fi nanciering echter een enorm struikel blok. Maar in 1956 kon architect N. Schermer toch aan het werk. De stolp zou worden uitgebreid met een aparte slaapvleugel. In september 1957 kreeg aannemer M. Koorn opdracht tot uit voering. Het opknappen van de stolp werd als tweede fase gezien. Maar bij het slopen bleek het vierkant zo slecht te zijn dat het niet verantwoord was dit te laten zitten. Een probleem was om tot een verantwoord totaal te komen met behoud van de inmiddels gebouwde slaapvleugel. Schermer kwam toen met de plattegrond die was geïnspireerd op Gast van morgen? De Texelse bevolking schonk een wandversiering voor het trappenhuis, het resultaat van een financiële actie die werd gehouden onder het motto „de trekker van gisteren is Texels gast van vandaag en de trekker van heden Texels gast van morgen". Blijkens dit motto werd er dus vanuitfc gegaan dat het opvangen van jonge jeugdherberggasten op Texel een inves tering voor de toeristische toekomst van f Texel betekende, een stelling die tot i dusver nooit door enig onderzoek is i TESO kocht de hoeve Pano rama op de Hogeberg van Jacques Dijt. Het laatst werd de boerderij bewoond door de familie Stoepker en daarvoor had vele jaren de familie J. Kooij erin gezeten. Na een verbouwing naar een ontwerp van de heer J. van der Pijl (waarbij de stolp werd uitgebreid met een vleugel) was deze geschikt ge worden voor de opvang van 66 trekkers, die over twee slaapzalen beschikten. De verdere accommodatie bestond uit een keuken, trekkerskeuken (waar trekkers zelf hun potje konden koken, een mogelijkheid die thans ook weer gebo den wordt), twee waslokalen en een dagverblijf, tevens eetzaal. Het echtpaar Bakker beschikte over slechts een woonkamer een een slaapkamer. De Texelse jeugdherberg, aangesloten bij de in 1929 opgerichte NJHC, was één van de eerste jeugdherbergen van Ne derland. Bij de exploitatie werd het geld niet over de balk gegooid. 'Vader' en 'moeder' Bakker verdienden f500,— per jaar en kapitein Lap kwam later meedelen dat daar nog honderd gulden afmoest. Aankoop en verbouwing kost te TESO destijds f21.631,-. In 1935 werd Panorama in eigendom overge dragen aan de NJHC, waarbij TESO een geldlening aan de NJHC verstrekte om deze aankoop mogelijk te maken. In 1937 werd de capaciteit van de jeugd herberg nog wat opgevoerd door op de vliering nog een tiental slaapplaatsen te maken. Panorama draaide prima. In de jaren dertig schommelde het jaarlijkse aantal overnachtingen rond de 4000, in De verbouwing van boerderij tot jeugdher berg in volle gang 119311. 1934 werden zelfs 4529 overnachtingen geregistreerd. Al voor de oorlog werd aanzienlijke capaciteitsuitbreiding wenselijk geacht want er was veel meer animo dan ruimte. Bestuur Het aanvankelijke bestuur van de jeugd herberg bestond uit zeven personen, waarvan TESO en de VVV er elk drie benoemden. Het bestuur vlak voor de oorlog bestond uit burgemeester A. F. Kamp, W. J. Jouwersma, mevrouw J. van der Vlies-Koopman, mej. C. Dal- meijer, H. C. Kievits, W. H. Lap en Ds. A. Vis. Het jaar 1940 gaf een heel ander soort gasten te zien dan waarnaar het echt paar Bakker verheugend had uitgeke ken. In 1941 werd de jeugherberg ge vorderd en. tot hospitaal gemaakt voor Duitse soldaten. Op 10 juni 1941 (toen ze tien jaar getrouwd waren) kregen Bakker en zijn vrouw aanzegging dat ze moesten vertrekken. Ze gingen toen wonen in Den Burg waar Bakker werkte bij de voedselvoorziening terwijl zijn vrouw kostgangers ging houden. Direct na de oorlog is Panorama nog gebruikt als opvanggelegenheid voor wat werd genoemd /oorlogspleegkin deren' (kinderen van ouders die in hechtenis zaten) waarbij de leiding niet werd gegeven aan het echtpaar Bakker maar aan gediplomeerde gedagogen. Na een grondige opknapbeurt werd de jeugherberg pas met Pasen 1947 als De opening van de vernieuwde jeugdherberg Panorama op 9 april 1960 door de commisse f ris van de koningin mr. Prinsen, enkele jeugdige Texelaars in oud waren ingeschakeld.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 10